Past Diary of Events 2007

This is a list of past concerts from the year 2007. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2007

Saturday 20th January 2007

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Wagner Rienzi - Overture; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Haydn Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 20th January 2007

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Sibelius Suite ‘King Kristian II’; Bruch Violin Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 20th January 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Poulenc Gloria; Fauré Cantique de Jean Racine; Elgar The Snow; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 27th January 2007

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7,30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Athinodorou Reverse Rivers (Images of Euboea) (World Première); Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 27th January 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Rejoice in the Lamb; Britten Deus in adjutorium meum; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Ich aber bin Elend; Brahms Wenn wir in höchsten Nöten sein

Saturday 27th January 2007

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Britten Les Illuminations; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 27th January 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.1; Brahms Symphony No.3

February 2007

Saturday 3rd February 2007

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Weber Clarinet Concerto No.2; Brahms Serenade No.1

Saturday 10th February 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 10th February 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go - marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time - Spirituals - with City University Music Society String Ensemble

Saturday 10th February 2007

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Chabrier España; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Falla The Three-Cornered Hat - Miller’s Dance; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Bizet Carmen - Suite No.2; Rodrigo Concierto de Aranjuez

Saturday 24th February 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go - marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time - Spirituals

March 2007

Saturday 3rd March 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Handel Dixit Dominus plus instrumental items played by Vivace! Orchestra

Saturday 3rd March 2007

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Holberg Suite; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.5

Saturday 3rd March 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 3rd March 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin An American in Paris; Lambert The Rio Grande; Copland Fanfare for the Common Man; Copland Canticle of Freedom; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 10th March 2007

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bliss Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 10th March 2007

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Handel Water Music Suite (arr.Harty); Patterson Little Red Riding Hood; McDowall Galileo’s Ground; McDowall Time Piece; Schubert Symphony No. 6 - with St.Catherine Singers of Haberdashers’ Aske’s Girls School and Watford School of Music String Ensemble

Saturday 10th March 2007

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beethoven Symphony No.4; Dvořák Rondo Op.94; Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Rubbra Soliloquy for Cello and Orchestra

Friday 16th March 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Piano Concerto No.21; Stravinsky Symphony in C

Saturday 17th March 2007

Group: Brockham Choral Society, The Senesino Players
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.3; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Come Ye Sons of Art; Handel Dixit Dominus

Saturday 17th March 2007

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Nine sili nebesniya; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Da ispravitsia; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Dostoyno yest; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Cherubic Hymn No.3; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Blazheni, yazhe izbral; Tchaikovsky Angel Vopiyashe

Saturday 17th March 2007

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Schubert Mass in G

Saturday 24th March 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: British Choral Masterpieces: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Mass in G Minor; Leighton Awake my Glory; Howells Gloucester Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Walton Coronation Te Deum

Saturday 24th March 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Stanford Stabat Mater

Saturday 24th March 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Poulenc Gloria; Sibelius Be Still My Soul

Saturday 24th March 2007

Group: Brighton Orpheus Choir, Musicians of All Saints Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th March 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 24th March 2007

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Rimsky-Korsakov Overture ‘May Night’; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 24th March 2007

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 24th March 2007

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell Welcome to all the Pleasures; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Incassum, Lesbia; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Chaconne in G Minor; Purcell Now does the Glorious Day Appear

Saturday 24th March 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Watford WD18 0EG
Times: Not advised
Programme: Bizet Te Deum; Fauré Pavane (arr.Hesford); Langlais Hymne d’Actions de grâce ‘Te Deum’; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Requiem

Saturday 24th March 2007

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Sunday 25th March 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco (Concert performance)

Sunday 25th March 2007

Group: Crowborough Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 31st March 2007

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Saturday 31st March 2007

Group: Barnes Choir
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 31st March 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Vann The Billingshurst Mass; Rossini Stabat Mater

Saturday 31st March 2007

Group: Canterbury Orchestra, Cantate Choir
Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: Not advised
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Jenkins The Armed Man - with the Choir of Sir Roger Manwood School

Saturday 31st March 2007

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Overture di Ballo; Holst Hymn of Jesus; Binge Concerto for Alto Saxophone; Franck Symphony in D Minor

Saturday 31st March 2007

Group: Clacton Choral Society, Harwich and Dovercourt Choral Society, Stour Choral Society, Colchester Symphony Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 31st March 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Mendelssohn Hear My Prayer; Stanford Magnificat in G Minor; Vaughan Williams Mass in G Minor

April 2007

Saturday 21st April 2007

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Williams Hymn to the Fallen

Saturday 28th April 2007

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Berkeley Sinfonietta; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 28th April 2007

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Ravel Le Tombeau de Couperin; C.Matthews Night Music; Haydn Symphony No. 97

May 2007

Sunday 6th May 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, Croydon Philharmonic Orchestra
Venue: Great Hall, Royal Russell School, Coombe Lane, Croydon CR9 5BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Friday 11th May 2007

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Albinoni Adagio for Organ and Strings; Cimarosa Concerto for Oboe and Strings; G.Gabrieli Canzona a 12; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Vivaldi Concerto for Two Violins Op.3 No.8

Saturday 12th May 2007

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 19th May 2007

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Secrets of Chamber - Grieg Holberg Suite; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388

Saturday 19th May 2007

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Blandford Road, St.Albans AL1 4JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mendelssohn Violin Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 19th May 2007

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: An Evening at the Opera Donizetti Lucia di Lammermoor - Wedding Chorus; Purcell Dido and Aeneas - Lament and Final Chorus; Verdi Il Trovatore - Soldiers’ Chorus; Leoncavallo I Pagliacci - Bell Chorus; Handel Rodelinda - Dove sei; Bizet Carmen - Habanera; Handel Alcina - Chorus of the Enchanted Islanders; Mozart Die Zauberflöte - Priests’ Chorus; Handel Semele - Wheree’er you Walk; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Genée Italian Salad (arr.Rowley)

Saturday 19th May 2007

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Les Troyens - Royal Hunt and Storm; Mozart Le Nozze di Figaro - Suite for Wind Instruments (arr.Wendt); Leoncavallo I Pagliacci - Prologue; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Wagner Die Walküre - Act 3: Excerpts

Saturday 19th May 2007

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Ravel Boléro; Williams Schindler’s List; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Williams Star Wars - Suite; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - Adagio; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Siddall Virtues of a Hero

Saturday 19th May 2007

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Andrew’s United Reformed Church, Watling Street, Canterbury CT1 2UA
Times: 5.00pm concert
Programme: Olthuis Parade; Beethoven Symphony No.2

Thursday 24th May 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Beethoven Violin Concerto; Schubert Symphony No. 5

June 2007

Thursday 7th June 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; W.S.Bennett Come Live with Me; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; B.Cooke Epitaph on a Dormouse

Saturday 9th June 2007

Group: Belsize Baroque
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with Helios

Saturday 9th June 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 10th June 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Sunday 10th June 2007

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 10.30am Workshop, followed by an informal performance at 6pm
Programme: Workshop Day on Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 16th June 2007

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Choral Tradition: Britten Hymn to St.Cecilia; Bennet Weep, O Mine Eyes; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley April is in My Mistress’ Face; Weelkes Now ev’ry tree; Stevens Blow, blow thou winter wind; Sullivan The Long Day Closes; Webbe When the winds breathe soft; Elgar Three Part Songs Op.18 - O Happy Eyes; Stanford The Blue Bird; Parry Sweet day, so cool; Parry Blest Pair of Sirens; Gordon Summer Fallow; Handel Dixit Dominus - Opening Chorus; Tallis O Sacrum Convivium; Byrd Ave Verum Corpus; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell I Was Glad; Vaughan Williams The Pilgrim’s Progress - The Lord is my Shepherd; Howells Behold, O God our defender; Finzi All this night

Saturday 16th June 2007

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Overture ‘May Night’; Borodin In the Steppes of Central Asia; Vaughan Williams The Lark Ascending; Berlioz Rêverie et Caprice; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 16th June 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Classics - music by Abba, The Beach Boys, The Bee Gees, The Beatles, Queen and more...

Saturday 16th June 2007

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett Little Music for Strings; R.Strauss Oboe Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 16th June 2007

Group: St.Albans Chamber Choir, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Cantata No. 10 ‘Meine Seele erhebt den Herrn’; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); Mendelssohn Magnificat in D; Schütz Deutsches Magnificat; Rutter Magnificat

Sunday 17th June 2007

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, Canterbury Road, Wingham, Kent CT3 1BB
Times: Not advised
Programme: To include McDowall A Canterbury Mass (World Première)

Wednesday 20th June 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Friday 22nd June 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Elgar Serenade for Strings; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 23rd June 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Traditional Mary Hynes (arr.Barber); Traditional Anthony O’Daly (arr.Barber); Traditional The Coolin’ (arr.Barber); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional Portith Caul (arr.Tippett); Traditional Gwenllian (arr.Tippett); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre Sleep; Wilbye Draw on, sweet night; Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional Bushes and Briars (arr.Vaughan Williams)

Saturday 23rd June 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd June 2007

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Chandos Anthem No. 7 ‘My Song shall be Alway’; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Greene O God of my Righteousness; Greene Let my Complaint come before Thee, O Lord; Greene Blessed are Those that are undefiled in the Way; Bach Cantata No.137 ‘Lobe den Herren’

Saturday 23rd June 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Britten Spring Symphony

Saturday 23rd June 2007

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Wednesday 27th June 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Hampton Court House, Hampton Court Road, London KT8 9BS
Times: Not advised
Programme: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

Saturday 30th June 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell - Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco - Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen - Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio - When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah - Hallelujah Chorus - with Lewes Junior Choir

Saturday 30th June 2007

Group: Bushey Symphony Orchestra, Finchley Choral Society
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Opera Gala - music by Bizet, Borodin, Donizetti, Dvorak, Puccini, Tchaikovsky, Verdi and Wagner

Saturday 30th June 2007

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Mozart Concert Aria ‘Alcandro, Io confesso’ K512; Ravel Don Quichotte à Dulcinée; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Poulenc Sinfonietta

Saturday 30th June 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and works for Cello and Piano by Rachmaninov

Saturday 30th June 2007

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.2; Ireland A Downland Suite; Nielsen Little Suite for Strings; Rutter Suite Antique

Saturday 30th June 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Making of the Drum; Campling Two Traditional Caribbean Songs; Haazen Missa Luba; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Benjamin Jamaican Rumba; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 30th June 2007

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Boléro; J.Strauss (I) Radetzky March; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Emperor Waltz; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2

July 2007

Tuesday 3rd July 2007

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 8.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Arutiunian Trumpet Concerto; Brahms Hungarian Dances - Selection; Dvořák Symphony No.7

Friday 6th July 2007

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs for a Summer Evening: Anon. Sumer is icumen in (arr.Morgan); Morley Now is the Month of Maying; Lawes Gather ye Rosebuds while ye May; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley Sing we, and chant it; Marenzio Scaldava il sol; Dowland Weep you no more, sad fountains; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Elgar As Torrents in Summer; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Sullivan The Long Day Closes; Barber Sure on this Shining Night - with James Oglethorpe School Choirs

Saturday 7th July 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Stanford Te Deum; Mozart Exsultate Jubilate; Parry Blest Pair of Sirens; Poulenc Gloria

Saturday 7th July 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: W.S.Bennett Come Live with Me; Rossini William Tell - Villagers’ Chorus; Elgar As Torrents in Summer; Mozart Ave Verum Corpus; Jenkyns The Owls; A.Gibbs Five Eyes; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Verdi Nabucco - Va, pensiero; Traditional Chatter with the Angels (arr.Collins); Bizet Carmen - Toreadors’ March; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Traditional Manx Lullaby (arr.Dolloff); Stanford The Blue Bird; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Traditional Three American Songs (arr.Johnson); Kodály See the Gypsies; Harline Pinocchio - When You Wish Upon a Star; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Handel Messiah - Hallelujah Chorus - with Lewes Junior Choir

Tuesday 10th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Thursday 12th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

Saturday 14th July 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Coronation Ode - Land of Hope and Glory; Elgar Song of Liberty (based on Pomp and Circumstance March No.4); Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Tippett A Child of our Time - Spirituals; J.Gardner Five Hymns in Popular Style - Fight the Good Fight

Saturday 14th July 2007

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.30pm performance
Programme: Bizet Carmen

September 2007

Saturday 1st September 2007

Group: Concordia Voices
Venue: St.Paul’s Church, 140 Church Road, Addlestone KT15 1SJ
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

Saturday 29th September 2007

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Dvořák Symphony No.8

October 2007

Saturday 6th October 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Lancing College Chapel, Lancing, West Sussex BN15 0RW
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Highlights

Saturday 6th October 2007

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and music by Bortnyansky, Grechaninov, Alabiev, Arkhangelsky, Tchaikovsky and Titov.

Saturday 6th October 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’; Dvořák Symphony No.8

Tuesday 9th October 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ (Concert in the Royal Festival Hall)

Saturday 13th October 2007

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 3, 5, 6 and 7; Sibelius Karelia Suite; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 13th October 2007

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Martinů Overture H345; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Dvořák Symphony No.7

Saturday 20th October 2007

Group: Canterbury Orchestra, Cantate Choir
Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: 3.30pm concert
Programme: To include Ridout Sinfonietta; Patterson Canterbury Psalms; Myhill Murder in the Cathedral; M.Lewis Stour Reflections (World Première)

Saturday 27th October 2007

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; R.Strauss Four Last Songs; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

November 2007

Saturday 3rd November 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Dvořák Mass in D

Saturday 10th November 2007

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Elgar Give unto the Lord; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Naylor Vox Dicentis; Tomkins When David Heard; Hadley My Beloved Spake; Stanford For Lo I Raise Up; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 10th November 2007

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Grieg Piano Concerto; Grieg Two Elegaic Melodies; Sibelius Symphony No.7

Saturday 10th November 2007

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Kodály Dances of Galánta; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’; R.Strauss Oboe Concerto

Saturday 17th November 2007

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: St.Paul’s Church, Crofton Road, Orpington BR6 8JE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Pergolesi Magnificat; Seixas Mass in G

Saturday 17th November 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 17th November 2007

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Bloch Schelomo; Elgar Symphony No.2

Saturday 17th November 2007

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Elgar Violin Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 17th November 2007

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Poulenc Exultate Deo; Nielsen An die Schlaf; Milhaud Les Deux Cités - Jerusalem; Kodály Missa Brevis; Charpentier Psalm 126; Boulanger Soir sur la plaine; Boulanger Hymne au soleil

Saturday 17th November 2007

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Elgar Enigma Variations - Excerpts; Brahms Symphony No.4

Saturday 17th November 2007

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Lloyd-Webber Requiem; Elgar Grania and Diarmid; Elgar The Spirit of England

Sunday 18th November 2007

Group: Concordia Voices
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Mozart Ave Verum Corpus; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Goodall Love Divine; Rutter Magnificat

Saturday 24th November 2007

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 24th November 2007

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 24th November 2007

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.1; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’; K.Stamitz Sinfonie Concertante for Violin and Viola

Saturday 24th November 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Parry I Was Glad; Rutter Magnificat

Sunday 25th November 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th November 2007

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Walton Belshazzar’s Feast

December 2007

Saturday 1st December 2007

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Poulenc Gloria and motets by Dering, Bruckner and Poulenc

Saturday 1st December 2007

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 1st December 2007

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Gounod Ave Maria; Rutter Magnificat

Saturday 1st December 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Rutter Magnificat

Saturday 8th December 2007

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; J.Gardner Cantata for Christmas and excerpts from the Novello Book of Carols

Saturday 8th December 2007

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 8th December 2007

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 8th December 2007

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 8th December 2007

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Mozart Horn Concerto No.4; Brahms Symphony No.3

Sunday 9th December 2007

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 8.00pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Elgar Sea Pictures; Elgar Wand of Youth Suite No.2 plus familiar miniatures by Elgar

Sunday 9th December 2007

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 6.00pm concert
Programme: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Rocking (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Tavener The Lamb; Swayne The Two Nowells; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Hanson); Humperdinck Hänsel und Gretel - Evening Prayer (arr.Coronel); Watson The Twelve Days of Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot)

Monday 10th December 2007

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Thursday 13th December 2007

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Byrd O Magnum Mysterium; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Victoria O Magnum Mysterium; Clemens non Papa Ab oriente venerunt magi; Byrd Rorate Coeli; Todd Christus est stella

Friday 14th December 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, including Pergolesi Magnificat

Friday 14th December 2007

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Prokofiev Peter and the Wolf; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 15th December 2007

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2007

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Allbright Hymn of the Nativity

Saturday 15th December 2007

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker: Leighton Let all the world in every corner sing; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional The Boar’s Head Carol (arr.Poston); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); McDowall Christus Natus Est

Saturday 15th December 2007

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol; Traditional I Saw Three Ships; Pinkham Christmas Cantata

Saturday 15th December 2007

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Handel Coronation Anthems

Sunday 16th December 2007

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Mildred’s Church, 2 Church Lane, Canterbury CT1 2PP
Times: 3.30pm concert
Programme: A Christmas Fantasia, to include Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’ and festive carols and light music

Wednesday 19th December 2007

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 28th December 2007

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus - What a Feast; Stolz Ave Maria; Humperdinck Hänsel und Gretel - Abends will ich schlafen gehen; Mozart Die Zauberflöte - Priests’ March


Click on this icon to continue browsing the diary into