Past Diary of Events 2009

This is a list of past concerts from the year 2009. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2009

Saturday 3rd January 2009

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Bonanza 1 - An evening of popular classics

Saturday 17th January 2009

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Ross Echo for Clarinet and Orchestra; Brahms Symphony No.2

Saturday 17th January 2009

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Abdelazer - Suite; Telemann Concerto for Two Trumpets, Two Violins, Strings and Basso Continuo in E Flat; Handel Il Pastor Fido - Suite; Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’

Saturday 24th January 2009

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Ravel Rapsodie Espagnole; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Respighi Feste Romane

Saturday 24th January 2009

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Brahms Symphony No.1

Saturday 24th January 2009

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 31st January 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music of the Night: Purcell In These Delightful, Pleasant Groves; Thiman Go, Lovely Rose; Rawsthorne Weep You No More; Holst Bring Us In Good Ale; Elgar The Prince of Sleep; Stanford The Blue Bird; Seiber There Was an Old Man in a Tree; Sullivan The Long Day Closes; Pearsall Lay a Garland; Traditional Didn’t My Lord (arr.Hart); Traditional Deep River (arr.Hart); Traditional By and By (arr.Chilcott); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Way Over in Beulah Lan’ (arr.Jennings); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Lennon Blackbird / I Will (arr.Rathbone); Davenport Fever (arr.Roberts)

Saturday 31st January 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Copland Quiet City; Prokofiev Violin Concerto No.2; Mozart Masonic Funeral Music; Beethoven Three Equali for Four Trombones; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

February 2009

Sunday 1st February 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia, Basingstoke Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Hodie; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Vaughan Williams A Choral Flourish - with Choristers of the Royal Russell School and members of Bromley Youth Choirs

Saturday 7th February 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: The Third Rome - Sacred Choral Music from Russia

Saturday 7th February 2009

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.4; Simpson Symphony No.7; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 14th February 2009

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 28th February 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: The Third Rome - Sacred Choral Music from Russia

March 2009

Saturday 7th March 2009

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Lewis Twelve Eight; Beethoven Symphony No.7; Prokofiev Symphony No.7

Saturday 7th March 2009

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Ravel Mother Goose - Suite; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 14th March 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 14th March 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Schütz Seven Last Words from the Cross; Rutter Requiem

Saturday 14th March 2009

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Ireland London Overture; Butterworth A Shropshire Lad; Dyson In Honour of the City; Elgar The Music Makers

Saturday 14th March 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Bicentenary Concert: Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Mendelssohn Lass’, O Herr, mich Hülfe finden; Mendelssohn Three Sacred Songs WoO14 - No.2 ‘Deines Kinds Gebet erhöre’; Mendelssohn Wie groß ist des Allmächt’gen Güte; Mendelssohn Six Songs Op.86 - No.5 ‘Mein Herz erhebet Gott, den Herrn’; Mendelssohn Prelude and Fugue in E Minor (transc.Best); Mendelssohn Elijah - Hear ye, Israel; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.4 ‘Herr, gedenke nicht unser Übelthaten’; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.6 ‘Um unsrer Sünden’; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.3 ‘Mitten Wir im Leben Sind’; Mendelssohn Denn er hat seinen Engeln befohlen; Mendelssohn Elijah - Ye people, rend your hearts; Mendelssohn Six Preludes and Fugues Op.35 - Prelude and Fugue in D; Mendelssohn Elijah - Then Shall the Righteous Shine Forth; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 - No.1 ‘O sanfter süßer Hauch’; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 - No.3 ‘Süßer, gold’ner Frühlingstag!’; Mendelssohn Entflieh’ mit mir; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 - No.3 ‘Es fiel ein Reif’; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 - No.6 ‘Auf dem See’

Saturday 21st March 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 21st March 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 21st March 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Jenkins Sacred Songs; Jenkins Te Deum - with Musicians of All Saints Orchestra and members of Lewes Youth and Junior Choirs

Saturday 21st March 2009

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Mahler Symphony No. 9

Saturday 21st March 2009

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Janáček Suite for Strings; Dvořák Symphony No.7

Saturday 21st March 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Vivace! Orchestra

Saturday 21st March 2009

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 21st March 2009

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: Not advised
Programme: Sousa Liberty Bell; Copland John Henry; Barber Adagio for Strings; Gershwin Rhapsody in Blue; Bernstein Candide - Overture; Copland Appalachian Spring; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 21st March 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 21st March 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Parry Blest Pair of Sirens

Sunday 22nd March 2009

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary and Holy Trinity Church, Bow Road, London E3 3AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Saint-Saëns Morceau de Concert for Harp and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.1

Friday 27th March 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Mahler Kindertotenlieder; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 28th March 2009

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Arutiunian Trumpet Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 28th March 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Requiem

Saturday 28th March 2009

Group: Barnes Choir
Venue: Queen Charlotte Hall, Parkshot Centre, Parkshot, Richmond TW9 2RE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Britten Cantata Misericordium

Saturday 28th March 2009

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 28th March 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Fröhliche Ostern! A programme of Easter music by Brahms, Bruckner and Mendelssohn

Saturday 28th March 2009

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 28th March 2009

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; G.Green Flute Concerto (World Première); Handel Concerto Grosso Op.3 No.6; Haydn Symphony No. 90; Lambros Recessional (World Première)

Saturday 28th March 2009

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ibert Divertissement; Shostakovich Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.8

Saturday 28th March 2009

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th March 2009

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 29th March 2009

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Serenade for Winds and music by Delius, Butterworth, Fenby, Holst and operatic arias.

Sunday 29th March 2009

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Handel Water Music Suite (arr.Harty); Dvořák Symphony No.8

Sunday 29th March 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Pergolesi Miserere II in C Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 29th March 2009

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

April 2009

Saturday 4th April 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 4th April 2009

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 4th April 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Hermit Songs; Jenkins Requiem

Saturday 4th April 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Mozart Requiem Mass

Sunday 5th April 2009

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Sunday 5th April 2009

Group: Sevenoaks Philharmonic, Bromley Philharmonic Choir, Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th April 2009

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Dvořák Stabat Mater

Saturday 25th April 2009

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Honegger Pastorale d’Été; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Haydn Symphony No. 89

May 2009

Friday 8th May 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.5

Saturday 9th May 2009

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of English Music, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Stanford Songs of the Fleet as well as partsongs by Parry and choruses from Gilbert and Sullivan

Saturday 16th May 2009

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Mozart Flute Concerto No.1 in G; R.Strauss Till Eulenspiegels lustige Streiche

Saturday 16th May 2009

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation - Representation of Chaos; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Haydn Cello Concerto in D; Beethoven Symphony No.1

Saturday 16th May 2009

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 16th May 2009

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 17th May 2009

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Violin Concerto in A Minor; Muffat Armonico Tributo - Excerpts; Avison Concerto in D Op.6 No.6; J.B.Bach Orchestral Suite No.1 in G Minor

Saturday 23rd May 2009

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: F.Bridge Suite for Strings; Finzi Clarinet Concerto; Purcell The Fairy Queen - Instrumental Music Selection

Saturday 30th May 2009

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Stars and Stripes’ - showcasing music from the USA, including Bernstein West Side Story - Choral Medley; Loesser Guys and Dolls - Excerpts and music by Gershwin, Copland, Berlin and Kern

Sunday 31st May 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HP
Times: 2.00pm Workshop, 7.30pm informal performance
Programme: Haydn The Creation

June 2009

Saturday 6th June 2009

Group: Camden Choir
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 6th June 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Bartholomew’s Church, The Green, Otford TN14 5PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell My Heart is Inditing; Palestrina Exsultate Deo; Palestrina Tu es Petrus; Pärt Pari Intervallo; Pärt The Beatitudes; Parry Songs of Farewell and works for solo organ

Saturday 6th June 2009

Group: City Wind Orchestra
Venue: City Temple, Holborn Viaduct, London EC1A 2DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Debut Concert N.Hess East Coast Pictures; N.Hess Thames Journey; Milhaud Suite Francaise; Woolfenden Gallimaufry; Woolfenden Illyrian Dances; Sparke Navigation Inn; Vaughan Williams English Folk-Song Suite

Saturday 13th June 2009

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Elgar Three Part Songs Op.18; Rawson The Kindred Points of Heaven and Home; Beethoven Symphony No.7

Saturday 13th June 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks Riddle of the World; Handel Organ Concerto Op.4 No.6; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 13th June 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Rutter Mass of the Children; Mozart Requiem Mass

Sunday 14th June 2009

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Ravens Wood School, Oakley Road, Bromley BR2 8HP
Times: 10.30am Workshop followed by 6.15pm informal performance
Programme: Workshop Day on Shostakovich Symphony No.7 ‘Leningrad’

Sunday 14th June 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 20th June 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Todd Mass in Blue; S.Jackson Sing Britannia

Saturday 20th June 2009

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 3.30pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Saint-Saëns Danse Macabre; Lyadov The Enchanted Lake; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 20th June 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Bicentenary Concert: Haydn The Storm; Haydn A Saying; Haydn To a Greedy Person; Haydn The Shrew; Haydn Certainty; Haydn Epitaph; Haydn The Humanitarian; Haydn The Proverb; Haydn The Seasons - Autumn; Haydn The Seasons - Summer; Haydn Die Beredsamkeit; Haydn Der Augenblick; Haydn Die Warnung; Haydn Aus dem Dankliede zu Gott; Haydn Abendlied zu Gott

Saturday 20th June 2009

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 20th June 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs with a Swing: Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); Porter Night and Day (arr.Carter); Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); P.Kern Broadway Ladies, A Medley (arr.); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Garland In the Mood (arr.Gritton)

Saturday 20th June 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Mozart Violin Concerto No.3; Dvořák Symphony No.7

Saturday 20th June 2009

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 20th June 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 27th June 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 27th June 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ’A Breath of Fresh Air’ - to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Lewes Youth Choir

Saturday 27th June 2009

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Berlioz Les Nuits d’Été; Fauré Sicilienne; Bizet Symphony in C

Saturday 27th June 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vierne Messe Solennelle

Saturday 27th June 2009

Group: Chorleywood Choral Society, Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: To include Pergolesi Stabat Mater; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Stanford Three Motets - Coelos Ascendit Hodie

Saturday 27th June 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: Music and Readings on a Floral Theme

Sunday 28th June 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 28th June 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: 7.45pm concert
Programme: ’With a Merry Noise’: Finzi God is Gone Up; Spicer Psalm 150; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge; Rutter Lord, Thou hast been our Refuge; Britten Rejoice in the Lamb; Walton The Twelve

July 2009

Friday 3rd July 2009

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Te Deum No.2; Byrd Ave Verum Corpus; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Buxtehude Magnificat; Fauré Requiem

Saturday 4th July 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 4th July 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ’A Breath of Fresh Air’ - to include Mendelssohn Six Songs to be Sung in the Open Air; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts plus invigorating arrangements of folk and popular songs. With Varndean School Gospel Choir

Saturday 4th July 2009

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Larsson Pastoralsvit; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.5

Saturday 4th July 2009

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Beethoven Symphony No.2

Saturday 4th July 2009

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 8,00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 5th July 2009

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Grieg Piano Concerto; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Friday 10th July 2009

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Tuesday 14th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Wednesday 15th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Thursday 16th July 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chart Favourites, Show Favourites, including R.Rodgers Rodgers and Hammerstein on Broadway (arr.Huff); Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski) and music by The Beach Boys, Abba, Queen, and Andrew Lloyd-Webber, among others

Friday 17th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

Sunday 19th July 2009

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Symphonie de Chambre No.5; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel Le Tombeau de Couperin; Beethoven Symphony No.7

Sunday 19th July 2009

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice (sung in English)

August 2009

Saturday 1st August 2009

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert

September 2009

Saturday 19th September 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: ’Songs and Sonnets’: Palestrina Sicut cervus; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Brahms Geistliches Lied; Fauré Cantique de Jean Racine; Stanford Magnificat and Nunc Dimittis in C; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; C.Wood Full Fathom Five; Ireland The Hills; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 26th September 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Nicholas Church, Manor Park Road, Chislehurst BR7 5PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Lauridsen O Magnum Mysterium; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Tchaikovsky The Crown of Roses; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts - second half of a concert in the Chislehurst Festival (first half given by Bromley Boy Singers)

Saturday 26th September 2009

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Debussy Petite Suite; Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

October 2009

Saturday 3rd October 2009

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 7; Vivaldi Concerto for Violin, Two Flutes and Oboe RV577; Vivaldi L’Estro Armonico - Concerto Grosso No.1; Venturini Concerto da Camera Op.1 No.6; Handel Concerto Grosso Op.3 No.2

Saturday 3rd October 2009

Group: Canterbury Orchestra
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: Not advised
Programme: Traditional Country Gardens (arr.Grainger); Elgar Falstaff - Shallow’s Orchard; Tate Hampstead Heath; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Binge Elizabethan Serenade; Coates London Suite

Saturday 10th October 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: English Church Music, to include W.Harris Faire is the Heaven and music by Howells and Stanford

Saturday 10th October 2009

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Weill Symphony No.2; Brahms Violin Concerto

Saturday 17th October 2009

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Mozart Piano Concerto No.23; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 17th October 2009

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Time There Was...; Mozart Violin Concerto No.5; Ravel Mother Goose - Suite; Beethoven Symphony No.1

Saturday 17th October 2009

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Beatus Vir; Schubert Mass in C; Handel Dixit Dominus

Saturday 17th October 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Elgar Cello Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 24th October 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Freelands Road, Bromley BR1 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Missa Choralis; Rutter Magnificat

Saturday 24th October 2009

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th October 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bullard This is Our World; Orff Carmina Burana

November 2009

Saturday 7th November 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: ’Great British Pairings’:

Saturday 7th November 2009

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 8th November 2009

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 14th November 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th November 2009

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 14th November 2009

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Soirées Musicales; Walton Viola Concerto; Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Stravinsky The Fairy’s Kiss - Divertimento

Saturday 14th November 2009

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Benvenuto Cellini - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Elgar Enigma Variations

Saturday 14th November 2009

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Alwyn Elizabethan Dances; R.Strauss Four Last Songs; Elgar Symphony No.1

Saturday 14th November 2009

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 14th November 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 15th November 2009

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 21st November 2009

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: A Capella Music from Russia: Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Khvalite Gospoda; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Blazheni, yazhe izbral; Tchaikovsky The Crown of Roses; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Otche Nash; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Penderecki Cherubic Hymn; Pärt The Beatitudes; Stravinsky Ave Maria; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Gorecki Totus Tuus

Saturday 21st November 2009

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 21st November 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Dixit Dominus; Mozart Requiem Mass

Saturday 21st November 2009

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith Ritornello; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.2

Saturday 21st November 2009

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: D.Scarlatti Stabat Mater; Pergolesi Magnificat; Monteverdi Dixit Dominus

Saturday 21st November 2009

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Saint-Saëns Marche Heroique; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 21st November 2009

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Walton Violin Concerto; Elgar Symphony No.1

Sunday 22nd November 2009

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Mary’s Church, Church End, Felmersham, Bedford MK43 7JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Music by Handel, Purcell, Stanley and Clarke

Sunday 22nd November 2009

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Friday 27th November 2009

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; S.Johnson Sinfonietta; Ellerby Paris Sketches; Prokofiev March for a Spartakiade; Zdechlik Chorale and Shaker Dance; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Binney Charivari

Saturday 28th November 2009

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Elgar Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 28th November 2009

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Behold now, praise the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Praise the Lord, O Jerusalem; Purcell I will give thanks unto thee, O Lord; Charpentier In nativitatem Domini canticum

Saturday 28th November 2009

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 28th November 2009

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 28th November 2009

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 28th November 2009

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir, Belsize Baroque
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus

Saturday 28th November 2009

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: ’The Radiance Bright’: Stanford Magnificat in C; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; McDowall Ave Maria; MacMillan On the Annunciation of the Blessed Virgin; Larley The Salutation; C.Wood O Thou the Central Orb; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’

Saturday 28th November 2009

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite - Excerpts; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 28th November 2009

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Fauré Requiem

Sunday 29th November 2009

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio - Sinfonia; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 29th November 2009

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 29th November 2009

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grainger Dreamery; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Handel Water Music - Suite No.1; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

December 2009

Wednesday 2nd December 2009

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Mother Goose - Suite; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Friday 4th December 2009

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Clemens non Papa Magi Veniunt; Ord Adam Lay Ybounden; Perez Gloria Laus; Traditional The Angel Gabriel; Handl Ecce concipies; Bruckner Virga Jesse; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Guerrero Canite Tuba; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; R.R.Bennett Five Carols; Traditional Angels from the Realms of Glory; Byrd O Magnum Mysterium

Saturday 5th December 2009

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2009

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Alwyn Symphony No.4; Dvořák Symphony No.8

Saturday 5th December 2009

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Britten A Ceremony of Carols; Handel Messiah - Hallelujah Chorus and more Christmas music - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 5th December 2009

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2009

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: R.R.Bennett Partita; Elgar Sospiri; Haydn Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 5th December 2009

Group: Hardynge Choir, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 6th December 2009

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert with carols for choir and audience

Sunday 6th December 2009

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Spohr Clarinet Concerto No.2 in B Flat Major; Beethoven Symphony No.7

Friday 11th December 2009

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Friday 11th December 2009

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Anderson Forgotten Dreams; Godfrey Dance No.3; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; R.Strauss Intermezzo - Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Anderson Sleigh Ride plus carols arr. David Willcocks

Saturday 12th December 2009

Group: Barnes Choir, Mercury Chamber Orchestra
Venue: Duke Street Church, Duke Street, Richmond, Surrey TW9 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 12th December 2009

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Bedford Town Band

Saturday 12th December 2009

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 12th December 2009

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith The Infant King; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mendelssohn Hear My Prayer

Saturday 12th December 2009

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 12th December 2009

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.George’s Church, Cleveland Road, Chichester, West Sussex PO19 7AD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Messiah (arr.Mozart) - Highlights; Coleridge-Taylor Christmas Overture; Delius Sleigh Ride; Scheidt In Dulci Jubilo and carols arr.D.Willcocks. With St.Richard Singers and CAOS Musical Productions

Saturday 12th December 2009

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Monday 14th December 2009

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Tuesday 15th December 2009

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas with Concordia

Tuesday 15th December 2009

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Celebrate Christmas!

Thursday 17th December 2009

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 18th December 2009

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Christmas Cheer - Carols and Readings for Christmas

Saturday 19th December 2009

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Music and Carols for all the Family

Saturday 19th December 2009

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm
Programme: Nova Nova! Christmas concert including music by Fleming, Bramma, Murray, Poston, Dove, Gowers, Bennett, Leighton, Rutter, Tavener, Rathbone and Ives plus traditional audience carols.

Saturday 19th December 2009

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Christus Natus Est; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques) - with Surrey Brass

Sunday 20th December 2009

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Sibelius Finlandia; Weber Clarinet Concertino; Schumann Symphony No.4


Click on this icon to continue browsing the diary into