Past Diary of Events 2010

This is a list of past concerts from the year 2010. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2010

Saturday 2nd January 2010

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 2

Friday 15th January 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: Not advised
Programme: Batten O Sing Joyfully; Tallis Spem in Alium; Tallis O Nata Lux; Tallis If Ye Love Me; Tallis Te lucis ante terminum; Bruckner Ave Maria; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Byrd Sing Joyfully; Parsons Ave Maria

Saturday 16th January 2010

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Kent College Chapel, Whitstable Road, Rough Common, Canterbury CT2 9DT
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Elgar Enigma Variations; Tchaikovsky Symphony No.3 ‘Polish’

Sunday 17th January 2010

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Civic Centre, Market Place, Aylesbury HP20 1UQ
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert ‘Dance and Music’, including Saint-Saëns Danse Macabre; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Kleinsinger Tubby the Tuba; Coates Dambusters March; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Dance of the Clowns

Saturday 23rd January 2010

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: V.Thomson Louisiana Story Suite; Copland Quiet City; Barber Adagio for Strings; Davies The Mysterious Kiss (World Première)

Saturday 23rd January 2010

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Three Dances; Brahms Symphony No.3; Brahms Violin Concerto

Saturday 23rd January 2010

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); R.Strauss Four Last Songs; Dvořák Symphony No.8

Saturday 23rd January 2010

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 23rd January 2010

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Grainger Handel in the Strand; Tippett Concerto for Double String Orchestra; Barber Agnus Dei; Britten St.Nicolas

Saturday 30th January 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: French Choral Classics Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise; Poulenc Mass in G; Fauré Requiem

Saturday 30th January 2010

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 30th January 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Brahms Violin Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 30th January 2010

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Poulenc Organ Concerto; Gounod Petite Symphonie for Wind; Stravinsky Symphony in C

Sunday 31st January 2010

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: Not advised
Programme: To include Prokofiev Peter and the Wolf

February 2010

Saturday 6th February 2010

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Khachaturian Spartacus - Adagio; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Dance of the Tumblers; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 13th February 2010

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Violin Concerto No.3; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 27th February 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Dove The Passing of the Year

March 2010

Saturday 6th March 2010

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Jenkins Stabat Mater

Saturday 6th March 2010

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.2’; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 13th March 2010

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 117 Queen’s Gate, London SW7 5LP
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Elgar Falstaff; Holst Beni Mora; Delius Eventyr

Saturday 13th March 2010

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No.32; O’Regan And There was a Great Calm; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Torke Saxophone Concerto; McDowall Lonely Hearts; Bizet Jeux d’Enfants - Suite - with the Choir of Parmiter’s School

Saturday 13th March 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Vivaldi Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 13th March 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: Not advised
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Insanae et Vanae Curae

Sunday 14th March 2010

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: J.Cohen Quiet Music; Bruch Scottish Fantasy; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 14th March 2010

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s Concert including Prokofiev Peter and the Wolf - with East Bedfordshire Youth Choir

Sunday 14th March 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Puccini Messa di Gloria; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Sunday 14th March 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Wesley The Wilderness; Lauridsen Lux Aeterna; Mendelssohn Hear My Prayer

Sunday 14th March 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the English Baroque: Sir T.Arne Six Songs; Boyce Ode to Charity; Croft Give the King thy Judgement, O God; Greene Lord, how long wilt thou be angry; Weldon In Thee, O Lord, have I put my trust; Boyce Turn Thee unto me, O Lord; Boyce Save me, O God; Greene Lord, let me know mine end

Sunday 14th March 2010

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Jacob Old Wine in New Bottles

Thursday 18th March 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Barber Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7 (in the Queen Elizabeth Hall)

Friday 19th March 2010

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Gregson Festivo; Holst Suite in E Flat; Golland Atmospheres; Holst The Perfect Fool - Dance of Spirits of Fire; Hesketh Diaghilev Dances - Excerpts; A.Reed In Memoriam; N.Hess Thames Journey; N.Hess Global Variations

Saturday 20th March 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Rossini Stabat Mater plus motets by Bruckner

Saturday 20th March 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Lauridsen Lux Aeterna; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 20th March 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 20th March 2010

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: F.Bridge The Sea; Chausson Poème de l’Amour et de la Mer; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Debussy La Mer

Saturday 20th March 2010

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Foss Renaissance Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Sibelius Symphony No.3

Saturday 20th March 2010

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Wise The Ways of Sion do Mourn; W.Turner Lord, thou hast been our refuge; Purcell Praise the Lord, O Jerusalem; Purcell O Lord God of Hosts; Purcell Man that is born of a woman; Purcell Magnificat and Nunc Dimittis; Child O Praise the Lord; Child Behold how good and joyful it is; Aldrich We have heard with our ears; Aldrich Out of the Deep

Saturday 20th March 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th March 2010

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 20th March 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th March 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in E Flat; Wesley Blessed be the God and Father; Wesley The Wilderness

Sunday 21st March 2010

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Hummel Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 21st March 2010

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Friday 26th March 2010

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 27th March 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: English Anthems: Wesley The Wilderness; W.Harris Faire is the Heaven; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; C.Wood O Thou the Central Orb; Wesley Ascribe unto the Lord; Parry Songs of Farewell; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 27th March 2010

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Sibelius Symphony No.2

Saturday 27th March 2010

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Britten Cello Symphony; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 27th March 2010

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.4; Brahms Requiem

Saturday 27th March 2010

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Serenade No.1

Saturday 27th March 2010

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of S.S.Wesley, including Wesley Blessed be the God and Father; Wesley The Wilderness; Wesley Ascribe unto the Lord

Saturday 27th March 2010

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar Serenade for Strings; Grieg Holberg Suite; Maxwell Davies Start Point; Pärt Orient and Occident; Sibelius Impromptu; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 27th March 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Mozart Requiem Mass

Saturday 27th March 2010

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Chabrier España; Bruch Kol Nidrei; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 27th March 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 27th March 2010

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rheinberger Requiem in D Minor; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 27th March 2010

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Zwei Aequale; Bruckner Mass in E Minor; G.Gabrieli Canzon a 8; G.Gabrieli In Ecclesiis; G.Gabrieli Sonata Pian’e Forte; Rutter Gloria

Sunday 28th March 2010

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Tuesday 30th March 2010

Group: Concordia Voices
Venue: Christ Church, Christchurch Street, Chelsea, London SW3 4AS
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

April 2010

Saturday 17th April 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with Bromley Youth Music Trust Adult Choir and Bromley Youth Chamber Orchestra

Saturday 17th April 2010

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert: Vasks Pater Noster; Pergolesi Stabat Mater; McDowall Ave Maris Stella; Handel Dixit Dominus

Sunday 18th April 2010

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Missa Brevis in C K259 ‘Organ Solo’; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 24th April 2010

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford School, De Parys Avenue, Bedford MK40 2TU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett Concerto for Double String Orchestra; Poulenc Organ Concerto; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 24th April 2010

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Mozart Don Giovanni - Overture; Bizet Carmen - Habanera; Wagner Tannhäuser - Pilgrims’ Chorus; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz Scene; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Verdi La Traviata - Libiamo

Saturday 24th April 2010

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Elgar Serenade for Strings; Delius Two Pieces for Small Orchestra; Vaughan Williams Oboe Concerto; Holst Brook Green Suite; Moeran Lonely Waters; Moeran Whythorne’s Shadow; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Rawsthorne Divertimento

Saturday 24th April 2010

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 25th April 2010

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: Not advised
Programme: Not advised

May 2010

Saturday 1st May 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: A Little Light Music - to include Goodall Psalm 23; Ridout Sacred Songs; Bock Fiddler on the Roof - Choral selection plus traditional songs and spirituals

Saturday 8th May 2010

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rossini Petite Messe Solennelle and a selection of Neapolitan Songs

Sunday 9th May 2010

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Delius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Wednesday 12th May 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: First Concert: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Così fan Tutte - Bella vita Militar; Mozart Requiem Mass and other solo arias by Mozart.

Saturday 15th May 2010

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 15th May 2010

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Leclair Scylla and Glaucus Op.11 - Excerpts; Campra L’Europe Galante - Overture; Rameau Castor and Pollux - Suite; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 15th May 2010

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Barber Adagio for Strings; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 15th May 2010

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 16th May 2010

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Symphony No.1

Saturday 22nd May 2010

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts

Saturday 22nd May 2010

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.4; Bach Magnificat in D; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest and a selection of Bruckner Motets

Saturday 22nd May 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.7; Barber Adagio for Strings; Rachmaninov Piano Concerto No.3

June 2010

Saturday 5th June 2010

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland London Overture; Ireland The Overlanders - Suite from the Film; Arnold English Dances - Set No.1; Arnold Scottish Dances; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 5th June 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 6th June 2010

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 8.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Shostakovich The Gadfly - Suite Op.97a; Saint-Saëns Danse Macabre; Bizet L’Arlésienne Suite No.1 - Excerpts; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Excerpts

Saturday 12th June 2010

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Scotchmer Fantasy for Orchestra; R.Strauss Horn Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 12th June 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grant-Jones The Human Race; Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 12th June 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 13th June 2010

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.30am Workshop, culminating in 6.30pm performance
Programme: Workshop day on R.Strauss Sinfonia Domestica

Sunday 13th June 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Greaves Come away, sweet love; Vautor Mother, I Will Have a Husband; Weelkes Come, sirrah Jack, ho!; Morley Sing we, and chant it; Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Elgar Doubt Not thy Father’s Care; Elgar O Hearken Thou; Elgar They are at Rest; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); J.Kern Smoke Gets in your Eyes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 19th June 2010

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland El Salón México; Gershwin An American in Paris; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 19th June 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Peter Lea-Cox at 65 - with the Lecosaldi Singers

Saturday 19th June 2010

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Verdi Pater Noster; Vaughan Williams Benedicite; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Mendelssohn Kyrie eleison; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.1 ‘Aus tiefer Not schrei ich zu Dir’; Lauridsen Ave Maria; Elgar Great is the Lord

Saturday 19th June 2010

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 19th June 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 19th June 2010

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Schumann Piano Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 19th June 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs from the Shows

Saturday 19th June 2010

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Elgar Serenade for Strings; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 19th June 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - The Dance; Handel Samson - Let their Celestial Concerts all Unite; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Kodály Jesus and the Traders; Moeran Songs of Springtime - Spring, the Sweet Spring; Moeran Songs of Springtime - Under the Greenwood Tree; Parry I Was Glad; Sullivan The Long Day Closes - with the Burlington Quartet

Sunday 20th June 2010

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Andrew’s Church, 45 Shortmead Street, Biggleswade SG18 0AT
Times: 3.00pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Boccherini Cello Concerto No.3 in G; Vivaldi Gloria RV589 - with Locrian Chamber Choir

Friday 25th June 2010

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: Not advised
Programme: Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons Almighty and Everlasting God; Gibbons O Lord in Thy Wrath; Tallis If Ye Love Me; Tallis Salvator Mundi; Byrd Mass for Four Voices; Stanford Purest and Highest; Stanford O For a Closer Walk with God; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Sullivan The Long Day Closes; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country

Friday 25th June 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Copland Clarinet Concerto; Mahler Symphony No. 4

Saturday 26th June 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Rhythms of the World: Chilcott The Making of the Drum; Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 26th June 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Porter Kiss Me Kate - Excerpts and various motets

Saturday 26th June 2010

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Incidental Music; Wagner Siegfried Idyll; Schubert Symphony No. 3

Saturday 26th June 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Bullard Five Songs; Purcell Come Ye Sons of Art; Palestrina Tu es Petrus

Saturday 26th June 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Old Hundredth; Elgar Give unto the Lord; Vaughan Williams Silent Noon; Howells Like as the Hart; Howells O Pray for the Peace of Jerusalem; Howells Master Tallis’s Testament; Tallis If Ye Love Me; Bainton And I Saw a New Heaven; Purcell Rejoice in the Lord Alway; J.Rathbone Absolon, My Son; Howells Psalm-Prelude Set 1 No.1; Stanford Three Motets; Somervell Songs from A Shropshire Lad; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Parry Jerusalem

Saturday 26th June 2010

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Trinity Methodist Church, Pier Avenue, Clacton-on-Sea CO15 1NJ
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Cobb Piano Concerto (World Première); Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 26th June 2010

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Dankworth All the World’s a Stage; Rutter Requiem

Sunday 27th June 2010

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Mozart Violin Concerto No.3; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Borodin Symphony No.2

Sunday 27th June 2010

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Boccherini Cello Concerto No.3 in G; Vivaldi Gloria RV589 - with Locrian Chamber Choir

Sunday 27th June 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Stanford Songs of the Fleet; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 27th June 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

July 2010

Saturday 3rd July 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Henfield Hall, Coopers Way, off High Street, Henfield BN5 9DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brush Up your Shakespeare! Vaughan Williams In Windsor Forest; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Porter Kiss Me Kate - Excerpts and various motets.

Saturday 3rd July 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Picnic Concert, including music by Handel, Brahms, Fauré, Cole Porter, Bernstein, Finzi, Queen, Abba, Mendelssohn, Mozart, Rutter, Elgar and more!

Saturday 3rd July 2010

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 3rd July 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Boniface Church, Hursley Road, Chandler’s Ford, Eastleigh SO53 2FT
Times: Not advised
Programme: ’It Was a Lover and his Lass’: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Pearsall Lay a Garland; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Elgar As Torrents in Summer; Ireland The Hills; Mendelssohn Departure; Higgins May the Road Rise to Meet You; Whitacre This Marriage; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Swingle Give us this Day; Stanford The Blue Bird; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 3rd July 2010

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers - Excerpts; Hummel Trumpet Concerto; Brahms Hungarian Dances - Selection; Britten Soirées Musicales

Sunday 4th July 2010

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture (arr.Lemare); Mozart Horn Concerto No.4; Beethoven Symphony No.5

Wednesday 7th July 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Higgins May the Road Rise to Meet You; Swingle Give us this Day; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Rutter The Heavenly Aeroplane

Friday 9th July 2010

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Holst Suite in F; Byrd The Earl of Oxford’s March; Mozart Bassoon Concerto; Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Jacob An Original Suite; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Weber Invitation to the Dance

Saturday 10th July 2010

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni (Concert Performance)

Saturday 10th July 2010

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Rienzi - Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; Kodály Háry János Suite; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 10th July 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

Sunday 11th July 2010

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 17th July 2010

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Elgar Serenade for Strings; Mendelssohn String Symphony No.10; Mozart Divertimento K138; Puccini Crisantemi; Purcell The Fairy Queen - Instrumental Music Selection

Saturday 17th July 2010

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Kingsway Hall, 54 Kingsway, Harwich CO12 3JR
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Cobb Piano Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Tuesday 20th July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Wednesday 21st July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Friday 23rd July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

Saturday 24th July 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Hummel Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.2

Sunday 25th July 2010

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Donizetti L’Elisir d’Amore

August 2010

Saturday 7th August 2010

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: Sullivan Trial by Jury

September 2010

Saturday 25th September 2010

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 25th September 2010

Group: Croydon Symphony Orchestra, Vivace Chorus
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms Concert: Gershwin Rhapsody in Blue; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Verdi Aida - Grand March; R.Rodgers Oklahoma - Selection; Brown Singin’ in the Rain; Goldsmith Star Trek - Main Theme; R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Coates Dambusters March; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Wednesday 29th September 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: CD Launch Concert Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Byrd Ye Sacred Muses; Allegri Miserere; Purcell Let the Dreadful Engines; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Le Nozze di Figaro - Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Traditional The Ash Grove (arr.Britten); Traditional Down by the Sally Gardens (arr.Britten); Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Tota pulchra es

October 2010

Saturday 9th October 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with West London Children’s Choir and English Cornett and Sackbutt Ensemble

Saturday 9th October 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Koussevitsky Double Bass Concerto; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Poulenc Sinfonietta

Wednesday 13th October 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.00pm concert
Programme: Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Allegri Miserere; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Tota pulchra es

Saturday 16th October 2010

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 16th October 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Handel Messiah

Saturday 23rd October 2010

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Vivaldi Gloria RV589; Beethoven Symphony No.4

Saturday 30th October 2010

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir T.Arne The Lover’s Recantation; Sir T.Arne Concerto for Harpsichord No.2 in G; Handel Crudel tiranno Amor; Telemann Suite ‘Don Quixote’

Saturday 30th October 2010

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

November 2010

Saturday 6th November 2010

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Elgar Enigma Variations; Brahms Symphony No.1

Saturday 6th November 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Howells Hymnus Paradisi

Saturday 6th November 2010

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th November 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; J.Willcocks A Great and Glorious Victory; Mozart Serenade No. 6 ‘Serenata Notturna’

Sunday 7th November 2010

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Elgar Sea Pictures; Boughton Symphony No.3

Sunday 7th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Sunday 7th November 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mozart Misericordias Domini

Saturday 13th November 2010

Group: Basingstoke Symphony Orchestra, Basingstoke Choral Society
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Puccini Messa di Gloria; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Brahms Song of Destiny

Saturday 13th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Saturday 13th November 2010

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Berlioz Rêverie et Caprice; Mahler Symphony No. 5

Saturday 13th November 2010

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Nielsen Symphony No.1; Elgar Violin Concerto

Saturday 13th November 2010

Group: Chandos Choir, Croydon Philharmonic Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Mass in C; Dvořák Te Deum; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott)

Saturday 13th November 2010

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 14th November 2010

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version) (arr.Hammersley); Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 14th November 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Don Carlo (Concert performance)

Sunday 14th November 2010

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 14th November 2010

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mussorgsky Boris Godunov - Prelude; Mussorgsky Boris Godunov - Scenes 1 and 2; Gershwin Porgy and Bess (concert version arr. Robert Russell Bennett)

Saturday 20th November 2010

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Modern British Sacred Music: Britten Rejoice in the Lamb; MacMillan Mass; Rutter Psalmfest

Saturday 20th November 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 20th November 2010

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 20th November 2010

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance - Overture; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 20th November 2010

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Overture on Hebrew Themes; R.Strauss Horn Concerto No.2; Beethoven Symphony No.7

Saturday 20th November 2010

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 20th November 2010

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7,30pm concert
Programme: Tchaikovsky Marche Slave; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Holst Planets Suite - with Romsey Choral Society

Saturday 20th November 2010

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Barber Adagio for Strings; Britten Variations on a Theme of Frank Bridge; Delius Two Aquarelles; Poulenc Organ Concerto

Saturday 20th November 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Journey from Iberia to the Baltic: Victoria Requiem; Pärt Seven Magnificat Antiphons; Pärt Magnificat; Pärt Nunc Dimittis; A.Lobo Versa est in Luctum

Wednesday 24th November 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Friday 26th November 2010

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 76; Mozart Clarinet Concerto; Piston Divertimento for Nine Instruments; Stravinsky Pulcinella Suite

Saturday 27th November 2010

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Reinecke Flute Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 27th November 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Jenkins Stabat Mater; Wilberg Requiem

Saturday 27th November 2010

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 27th November 2010

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann and the German Romantics - A Bicentennial Tribute: Schumann Mass in C Minor - Agnus Dei; Bach Suite No.3 for Cello (arr.Schumann); Bruckner Salvum fac populum tuum; Bruckner Tantum ergo; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Schumann Six Fugues on B-A-C-H - Fugue No.3; Reger Geistliche Gesange Op.138 - Nos.1, 3, 4 and 7; Schumann Drei Gedichte Op.29 - Zigeunerleben; Schumann Zahnweh Op.55 No.2; Schumann Die Capelle Op.69 No.6; Schumann Bänkelsänger Willie Op.146 No.2

Saturday 27th November 2010

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Bizet Carmen - Suite No.2; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 27th November 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Poulenc Stabat Mater

Saturday 27th November 2010

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: P.Ayres Strengthen for Service; Tallis O Sacrum Convivium; Parsons Ave Maria; Croce O Sacrum Convivium; Vasks Pater Noster; Messiaen O Sacrum Convivium; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; A.Green O Sacrum Convivium; Bruckner Pange Lingua; G.Jackson O Sacrum Convivium; MacMillan A New Song; Dove Missa Brevis; C.Wood Hail, Gladdening Light

Saturday 27th November 2010

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 27th November 2010

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Liszt Les Préludes; Bruch Violin Concerto No.1; Chabrier Joyeuse Marche; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Poulenc Les Biches - Suite

Saturday 27th November 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

Sunday 28th November 2010

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

December 2010

Friday 3rd December 2010

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music: Goodwin 633 Squadron; Reade Hobson’s Choice; E.Bernstein The Magnificent Seven; Gorb Awayday; Badelt Pirates of the Caribbean; Mancini The Pink Panther; Bingham Bright Spirit; Bliss Things to Come - March; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’ - Finale

Saturday 4th December 2010

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems

Saturday 4th December 2010

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 4th December 2010

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Dionis Church, Parsons Green, London SW6 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D and choral works by Bach, Mendelssohn and Brahms

Tuesday 7th December 2010

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Highlights

Friday 10th December 2010

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Suppé Morning, Noon and Night in Vienna; Delius Sleigh Ride; Sibelius Night Ride and Sunrise; Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Waldteufel Skaters’ Waltz; Anderson Sleigh Ride and carols arr.David Willcocks

Friday 10th December 2010

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Le Baiser de la Fée - Divertimento; Vaughan Williams Tuba Concerto; Gershwin Rhapsody in Blue; Anderson Bugler’s Holiday; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 11th December 2010

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Christmas Calendar - works TBC

Saturday 11th December 2010

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Der Sturm; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th December 2010

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 11th December 2010

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th December 2010

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 11th December 2010

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter; R.R.Bennett Susanni; Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Willcocks); Rutter Wexford Carol; Traditional He Smiles within his Cradle (arr.Willcocks); Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Britten A Ceremony of Carols

Saturday 11th December 2010

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 11th December 2010

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel La Solitudine; Handel Dixit Dominus - with the Chelmer Baroque Ensemble

Saturday 11th December 2010

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.30pm concert
Programme: Carol Concert, to include Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Skellern So Said the Angel; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Sing Lullaby (arr.Hill); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Whitacre Sleep; Gritton Follow That Star; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 11th December 2010

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Anderson Sleigh Ride; Delius Sleigh Ride; Mozart Exsultate Jubilate; Handel Messiah - Highlights; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Anderson Christmas Festival plus carols (arr.Willcocks)

Saturday 11th December 2010

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Sunday 12th December 2010

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Sibelius Finlandia; Mahler Kindertotenlieder; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2

Monday 13th December 2010

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Anon. Gaudete; Bach Christmas Oratorio - Flosst, mein Heiland; Traditional O Come All Ye Faithful; Handel Messiah - Highlights; J.H.Hopkins We Three Kings of Orient Are (arr.Willcocks); Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Howells A Spotless Rose; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional Silent Night (arr.Beresford); Leontovych Carol of the Bells; Adam O Holy Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional Good King Wenceslas (arr.Elfyn Jones)

Tuesday 14th December 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Spirit of Christmas: Handel Messiah - Glory to God in the Highest; Cleobury Joys Seven; Berlin White Christmas; Traditional Silver Bells; Traditional Silent Night (arr.Hill); Handel Messiah - Worthy is the Lamb; Vincent The Truth from Above; Holst Personent Hodie; Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks)

Wednesday 15th December 2010

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Born in a Stable’

Friday 17th December 2010

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gloria - Carols and Seasonal Readings

Friday 17th December 2010

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 18th December 2010

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Celebration with Carl Davis

Tuesday 21st December 2010

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 22nd December 2010

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience


Click on this icon to continue browsing the diary into