Past Diary of Events 2011

This is a list of past concerts from the year 2011. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2011

Saturday 8th January 2011

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 3 - featuring music by Bizet, Sullivan, Sibelius, John Williams and others

Saturday 22nd January 2011

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Carlile Phantom Isle for Wind, Brass and Percussion; Poulenc Organ Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 22nd January 2011

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pepusch The Beggars’ Opera - Overture; Handel Concerto Grosso Op.3 No.5; Pergolesi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 22nd January 2011

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; R.Strauss Oboe Concerto; Stravinsky Petrushka

Saturday 22nd January 2011

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Scarlatti St.Cecilia Mass; Pergolesi Stabat Mater

Saturday 22nd January 2011

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Ireland Piano Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 22nd January 2011

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 4, 5 and 6; Bach Orchestral Suite No.3 - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 29th January 2011

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Simple Symphony; Haydn Sinfonia Concertante; Gounod Petite Symphonie for Wind; Mozart Symphony No.39

Saturday 29th January 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Bartók Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 30th January 2011

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: Not advised
Programme: Not advised

February 2011

Saturday 5th February 2011

Group: Allegri Singers
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 5th February 2011

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Borodin Nocturne; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 5th February 2011

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Ravel Piano Concerto in G Major; Bruckner Symphony No.6

Sunday 6th February 2011

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Schumann Symphony No.4

Saturday 12th February 2011

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Classics of Love and Romance: Bernstein Candide - Overture; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; R.Strauss Der Rosenkavalier - Waltzes; Grieg Piano Concerto; R.Strauss Don Juan; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Smetana The Bartered Bride - Dance of the Comedians (arr.Lombardo); Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture

March 2011

Saturday 12th March 2011

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’This England’: Stanford The Blue Bird; Stanford Songs of the Fleet - Sailing at Dawn; Stanford Quick, we have but a second; Elgar Sea Pictures - Where Corals Lie; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Gurney Ha’nacker Mill; Holst Song of the Frogs Op.24 No.4; Parry I Was Glad; Finzi God is Gone Up; Vaughan Williams Five English Folk Songs - with West London Children’s Choir

Saturday 12th March 2011

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: Langlais Messe Solonnelle; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans

Saturday 12th March 2011

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 12th March 2011

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Purcell Come Ye Sons of Art plus Purcell motets.

Saturday 19th March 2011

Group: Bedford Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rheinberger Requiem in D Minor; Duruflé Requiem

Saturday 19th March 2011

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 19th March 2011

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert: Stravinsky Greeting Prelude; Mendelssohn Hebrides Overture; C.Lewis Scoring a Century (World Première); Haydn Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 19th March 2011

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Sibelius Violin Concerto; Nielsen Symphony No.5

Saturday 19th March 2011

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Walton Viola Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 19th March 2011

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: An ABC of Italian Music Anerio Magnificat a 8 secundi toni; Anerio Cantate Domino; Croce In spiritu humilitatis; Casciolini Mass in A Minor; Battistini Gaudeamus Omnes; Casali Improperium Expectavit; Cherubini Veni Jesu

Saturday 19th March 2011

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 19th March 2011

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 19th March 2011

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 19th March 2011

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Friday 25th March 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Jeu de cartes; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 26th March 2011

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 26th March 2011

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Jubilee Variation; Barber Mutations from Bach; Shostakovich Cello Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 26th March 2011

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 26th March 2011

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Suite No.2; Falla Nights in the Gardens of Spain; Borodin Symphony No.1

Saturday 26th March 2011

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Nimm von uns, Herr; Buxtehude Membra Jesu Nostri; Buxtehude Befiehl dem Engel; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’

Saturday 26th March 2011

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No.25; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Haydn Divertimento No.1; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 26th March 2011

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 26th March 2011

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Organ Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’; Haydn Te Deum No.2; Ravel Trois Chansons - with St.Richard Singers

Saturday 26th March 2011

Group: Chiltern Choir
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Rutter Psalmfest

Saturday 26th March 2011

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Francaix L’Horloge de Flore; Beethoven Symphony No.7

Saturday 26th March 2011

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 26th March 2011

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Jenkins The Armed Man

Sunday 27th March 2011

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Les Nuits d’Été; Mahler Symphony No. 4

Sunday 27th March 2011

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Mozart Le Nozze di Figaro - Porgi amor; Bizet Carmen - Je dis que rien ne m’epouvante; Brahms Symphony No.1

April 2011

Friday 1st April 2011

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs of Love and Loss: Dunstable Quam Pulcra Est; Palestrina Descendi in Hortum Meum; Victoria Lamentations for Maundy Thursday - Incipit Lamentatio Jeremiae; Victoria Amicus meus; Victoria Lamentations for Good Friday - Heth. Cogitavit Dominus; Victoria Tanquam ad Latronem; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Heth. Misericordia; Victoria Astiserunt Reges; Skempton Rise up my Love; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis; Bennet All Creatures Now; Stanford Heraclitus; Sullivan The Long Day Closes; Traditional Ae Fond Kiss (arr.Hope); Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Friday 1st April 2011

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: American Music: Zdechlik Celebrations; Swearingen Chorale Prelude ‘O Worship the King, All Glorious Above!’; Gershwin A Concert Suite; Zdechlik Chorale and Shaker Dance; Traditional Hootenanny; Sousa Liberty Bell; Persichetti Divertimento; Persichetti Pageant; A.Reed In Memoriam; Zdechlik Romance for Band; Bernstein West Side Story - Medley

Saturday 2nd April 2011

Group: Basingstoke Choral Society, New London Sinfonia, Croydon Philharmonic Choir
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brahms Requiem

Saturday 2nd April 2011

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 2nd April 2011

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Salieri Requiem; Mozart Requiem Mass

Saturday 2nd April 2011

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoria O vos omnes; Victoria Jesu dulcis memoria; Victoria O Quam Gloriosum; Palestrina Missa Aeterna Christi Munera; Rutter The Sprig of Thyme; Traditional Lavender’s Blue (arr.Randall); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Randall); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham)

Saturday 2nd April 2011

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 2nd April 2011

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Orff Carmina Burana

Saturday 2nd April 2011

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Sunday 3rd April 2011

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Bach Concerto for Two Violins; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 3rd April 2011

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 3rd April 2011

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Bruckner Locus Iste; Mozart Ave Verum Corpus; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Bach Cantata No.129 ‘Gelobet sei der Herr, mein Gott’ - Chorale ‘Awake, Thou Wintry Earth’; Purcell Thou Knowest, Lord

Saturday 9th April 2011

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: British Passion Music: Stanford Three Motets; W.Harris Faire is the Heaven; L’Estrange Prayers for Peace; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; C.Wood St.Mark Passion

Saturday 9th April 2011

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Stoke Newington Church Street, Stoke Newington, London N16 9ES
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar Enigma Variations - Excerpts; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 9th April 2011

Group: Belsize Baroque
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Triple Concerto for Flute, Violin and Harpsichord; Telemann Water Music; Zelenka Magnificat; Bach Mass in G

Saturday 9th April 2011

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: To include

Saturday 9th April 2011

Group: Brentwood Choral Society, Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Concerto for Two Violins; Finzi Dies Natalis; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ - with Brentwood Cathedral Singers

Sunday 10th April 2011

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fender Elegy for Cello and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 10th April 2011

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 10th April 2011

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 16th April 2011

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 17th April 2011

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Chamber Academy Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Charpentier Te Deum; Haydn Cello Concerto in C

May 2011

Saturday 7th May 2011

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man; Stanford Songs of the Fleet; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 7th May 2011

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 7th May 2011

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No.13; Finzi Clarinet Concerto; Berkeley Serenade for Strings; Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’

Saturday 7th May 2011

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Sinfonia in D Op.18 No.4; Salieri Concerto for Flute and Oboe; Pickering Mass in E (World Première)

Saturday 7th May 2011

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Cello Concerto in C; Mozart Symphony No.29; Wesley Symphony No.5 in A

Sunday 8th May 2011

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Liszt Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.1

Saturday 14th May 2011

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Hidas Concerto for Bassoon and Wind Ensemble; Sibelius Symphony No.2

Saturday 14th May 2011

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Grieg Overture ‘In Autumn’; Vivaldi The Four Seasons - Autumn; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 14th May 2011

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Schubert Rosamunde Incidental Music - Three Entr’actes; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Friday 20th May 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mahler Rückert Lieder; Elgar Enigma Variations

Saturday 21st May 2011

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Schubert Symphony No. 5

Saturday 21st May 2011

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 8.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 21st May 2011

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Bishops Hill, Rayleigh Road, Hutton, Brentwood CM13 1BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gould American Symphonette No.2; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Symphony No.2

Saturday 21st May 2011

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Creston Marimba Concertino; Sibelius Symphony No.2

Wednesday 25th May 2011

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

June 2011

Friday 10th June 2011

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: The Evening Primrose: Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Elgar As Torrents in Summer; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans - Dieu! Qu’il la fait bon regarder!; Stanford The Blue Bird; Roberton All in the April Evening; Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus

Saturday 11th June 2011

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 11th June 2011

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 11th June 2011

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HP
Times: 2.30pm Workshop, 7.30pm Performance
Programme: Come and Sing Mozart Requiem and Ave Verum Corpus

Saturday 11th June 2011

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Lotti Requiem in F Major; Vivaldi Magnificat

Saturday 11th June 2011

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert including 2011 Croydon Concerto Competition Khachaturian Piano Concerto in D Flat - 1st movement; Shostakovich Cello Concerto No.1 - 1st movement; Poulenc Sonata for Flute and Piano (orch.L.Berkeley) - 1st and 3rd movements; Tchaikovsky Violin Concerto - 3rd movement; Rachmaninov Piano Concerto No.1 - 1st movement; Coleridge-Taylor Petite Suite de Concert; Elgar Enigma Variations

Wednesday 15th June 2011

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Purcell O Lord God of Hosts; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Stanford Te Deum and Jubilate in B Flat Major - Te Deum; C.Wood O Thou the Central Orb

Thursday 16th June 2011

Group: Cantate Choir
Venue: St.Margaret Pattens Church, Rood Lane, London EC3M 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Auguri Italia! H.Kelly Magnificat; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Jubilate Deo; Weelkes When David Heard; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; C.Wood Great Lord of Lords; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Blazhen Muzh; Bax Lord, thou hast told us; Bairstow I sat down under his shadow; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; W.Harris Bring us, O Lord God

Saturday 18th June 2011

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised - with the Contrepoint Choir (Le Pecq, France)

Saturday 18th June 2011

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 18th June 2011

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Glorious Summer - Voices of the Plantagenet Era Cornysh Ave Maria, Mater Dei; Cornysh Blow Thy Horne, Hunter; Cornysh Hoyda, Hoyda, jollu Rutterkin; Cornysh Ah Robin, Gentle Robin; Dunstable Descendi in ortum meum; Dunstable Quam Pulcra Est; Fayrfax I Love, loved and loved would I be; Fayrfax Magnificat ‘Regale’; Cornysh Pleasure it is; Wycombe Welcome Summer

Saturday 18th June 2011

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Auguri Italia! H.Kelly Magnificat; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Jubilate Deo; Weelkes When David Heard; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; C.Wood Great Lord of Lords; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Blazhen Muzh; Bax Lord, thou hast told us; Bairstow I sat down under his shadow; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; W.Harris Bring us, O Lord God

Saturday 18th June 2011

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 18th June 2011

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Andrew-by-the-Wardrobe Church, St.Andrew’s Hill, Queen Victoria Street, London EC4V 5DE
Times: Not advised
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Gloriana - Choral Dances; Rutter Five Childhood Lyrics; MacMillan A Childes Prayer; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams) plus sundry madrigals

Saturday 18th June 2011

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Mozart Piano Concerto No. 9; Schubert Symphony No. 5

Sunday 19th June 2011

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pergolesi Magnificat; Vivaldi Beatus Vir; Marcello Concerto for Oboe in D Minor

Saturday 25th June 2011

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Todd Te Deum; Todd Mass in Blue

Saturday 25th June 2011

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Janáček Mládí; Dubois Saxophone Concerto; Beethoven Symphony No.8

Saturday 25th June 2011

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Ravel Shéhérazade; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Debussy La Mer

Saturday 25th June 2011

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Victoria Missa Gaudeamus; Palestrina Stabat Mater; Monteverdi Messa a quatro voci da Capella; A.Lobo Versa est in Luctum; A.Lobo O quam suavis est, Domine; Guerrero Regina caeli laetare

Saturday 25th June 2011

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Respighi The Birds; Reinecke Flute Concerto; Puccini Crisantemi; Beethoven Symphony No.8

Saturday 25th June 2011

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: To include Schütz Singet mit Freuden unserm Gott; Phibbs Shadows of Sleep; Buxtehude Magnificat; Brahms Geistliches Lied plus Bruckner motets

Saturday 25th June 2011

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Hungarian Goulash’ - works TBC

Saturday 25th June 2011

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Sullivan Trial by Jury and a selection of opera choruses.

Saturday 25th June 2011

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons

Tuesday 28th June 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.3 (in the Queen Elizabeth Hall)

July 2011

Saturday 2nd July 2011

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Anon. Sumer is Icumen in (arr.Bullard); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Traditional Among the Leaves (arr.Byrt); Traditional Bushes and Briars (arr.James); Traditional Drink to me only (arr.Willcocks); Traditional Barbara Allen (arr.Willcocks); Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional O Waly Waly (arr.Rice); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional I Will Give my Love (arr.Kilmek)

Saturday 2nd July 2011

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Whitacre The Seal Lullaby; Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional Sourwood Mountain (arr.Rutter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); J.F.Bridge The Goslings; Rutter The Wind in the Willows - Home is a Special Kind of Feeling; Banchieri Animal Counterpoint; Gilkyson Jungle Book - The Bare Necessities; Rutter The Reluctant Dragon - Let’s Begin Again; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell) - with Lewes Youth and Junior Choirs

Saturday 2nd July 2011

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Music Traditional and Modern Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Loch Lomond (arr.Vaughan Williams); Traditional Faithful Johnny (arr.Byrt); Traditional The Keel Row (arr.Byrt); Traditional The Oak and the Ash (arr.Bairstow); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional Sakura (arr.Chilcott); Traditional Early One Morning (arr.Willcocks); Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional O Waly Waly (arr.Rutter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional The British Grenadiers; Traditional Hush Little Baby (arr.Chilcott); Traditional House of the Rising Sun (arr.Chilcott); Traditional Shenandoah; Traditional Waltzing Matilda (arr.Chilcott)

Saturday 2nd July 2011

Group: Bushey Symphony Orchestra, St.Albans Choral Society, City of Canterbury Chamber Choir
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 2nd July 2011

Group: Chiltern Choir
Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); Porter Begin the Beguine (arr.Carter); Mancini Moon River; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Hefti Splanky; Scherzinger Tangerine; Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); MacHugh Sunny Side of the Street (arr.Cayton); Mancini The Pink Panther (arr.Cayton); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); Johnston Pennies from Heaven; Paich Rains in Africa (arr.Cayton); C.Martin Viva la Vida (arr.Hussey); Shearing Lullaby of Birdland; C.Parker Yardbird Suite; J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Andersson Mamma Mia; Andersson Thank You for the Music; Andersson Dancing Queen

Saturday 2nd July 2011

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Gershwin Piano Concerto; Barber Adagio for Strings; Gershwin An American in Paris

Sunday 3rd July 2011

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Crisantemi; Dvořák Cello Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 3rd July 2011

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bullard A Song of Heath and History; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter The Sprig of Thyme

Sunday 3rd July 2011

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Geistliches Lied; Mendelssohn Verleih uns Frieden; W.Harris Faire is the Heaven; C.Wood Hail, Gladdening Light; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Parry Songs of Farewell - There is an Old Belief; Ireland The Hills; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Sullivan The Long Day Closes; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre The Seal Lullaby; Swingle Give us this Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 9th July 2011

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Whitacre The Seal Lullaby; Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional Sourwood Mountain (arr.Rutter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); J.F.Bridge The Goslings; Rutter The Wind in the Willows - Home is a Special Kind of Feeling; Banchieri Animal Counterpoint; Gilkyson Jungle Book - The Bare Necessities; Rutter The Reluctant Dragon - Let’s Begin Again; Traditional Old Macdonald Had a Farm (arr.Mitchell)

Sunday 10th July 2011

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Tuesday 12th July 2011

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Wednesday 13th July 2011

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Friday 15th July 2011

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Friday 15th July 2011

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Vaughan Williams Serenade to Music; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Stanford The Blue Bird; Ireland The Hills; Sullivan The Long Day Closes; Britten Five Flower Songs

Saturday 16th July 2011

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Shakespeare in The Actors’ Church Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Intermezzo; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Scherzo; Berlioz Overture ‘King Lear’; Liszt Hamlet; Walton Richard III - A Shakespeare Suite (arr.Palmer)

Saturday 16th July 2011

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 17th July 2011

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Berlioz Les Nuits d’Été; Schumann Symphony No.4

Sunday 17th July 2011

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Bach Concerto for Two Violins - 2nd movement; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Andante Festivo; Schubert Symphony No. 3

Sunday 17th July 2011

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin

Saturday 23rd July 2011

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.1; Haydn Piano Concerto in D; Schubert Symphony No. 5

August 2011

Sunday 21st August 2011

Group: Angel Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Handel Music for the Royal Fireworks; Leo Flute Concerto; Bach Concerto for Two Violins - 2nd movement; Bartók Romanian Folk Dances; Rossini La Cenerentola - Non più mesta; Sibelius Andante Festivo

September 2011

Saturday 17th September 2011

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: Not advised
Programme: A Night at the Opera

Saturday 24th September 2011

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

October 2011

Saturday 1st October 2011

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Haydn Te Deum No.2; Purcell Te Deum

Saturday 1st October 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 1st October 2011

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Martinů Sinfonietta ‘La Jolla’; Dvořák Violin Concerto

Saturday 8th October 2011

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Autumn, to include Rutter Requiem

Sunday 9th October 2011

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Joy and Woe are Woven Fine (World Première)

Wednesday 12th October 2011

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: International Concert - with St.Stanislav’s Girls Choir (Slovenia)

Wednesday 12th October 2011

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Saturday 15th October 2011

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Beethoven Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 15th October 2011

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Belshazzar’s Feast; Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Britten Les Illuminations; Beethoven Symphony No.8

Saturday 15th October 2011

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 15th October 2011

Group: Chandos Choir, Croydon Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Dixit Dominus and Magnificat K193 - Dixit Dominus; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Davidde Penitente; Mozart Regina Coeli; Mozart Così fan Tutte - Un’ aura amorosa; Mozart Die Zauberflöte - Dies Bildnis ist bezaubernd schon - with Whitgift School Parent’s Choir

Saturday 15th October 2011

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gentlemen of the Chapel Royal - unaccompanied works from Tallis to Purcell

Saturday 15th October 2011

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Haydn The Seasons

Sunday 16th October 2011

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Fauré Requiem

Saturday 29th October 2011

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Rachmaninov The Bells; Prokofiev Alexander Nevsky

November 2011

Saturday 5th November 2011

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Mozart Ave Verum Corpus; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Vivaldi Gloria RV589 and a selection of Bruckner Motets

Saturday 5th November 2011

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop Day
Programme: Come and Sing - No Experience Necessary

Saturday 5th November 2011

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.00pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Tchaikovsky Sérénade Mélancolique; R.Strauss Horn Concerto No.1; Bruckner Symphony No.4

Sunday 6th November 2011

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Beethoven Triple Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 12th November 2011

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 12th November 2011

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Beethoven Symphony No.1; Bruckner Te Deum

Saturday 12th November 2011

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Barber Adagio for Strings; Liszt Symphonic Poem ‘Tasso, Lamento e Trionfo’; Elgar Violin Concerto

Saturday 12th November 2011

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Elgar Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 12th November 2011

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Theodora

Saturday 12th November 2011

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Delius Violin Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 12th November 2011

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 13th November 2011

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Rutter Requiem; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Parry Wedding Anthems

Sunday 13th November 2011

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Williams Schindler’s List; Addinsell Warsaw Concerto; Coates Dambusters March; Goodwin 633 Squadron; Walton Spitfire Prelude and Fugue

Sunday 13th November 2011

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: 3.00pm concert
Programme: Schubert Marche Militaire; Sullivan H.M.S.Pinafore - Suite; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Ricketts Colonel Bogey March; Holst I Vow to Thee, My Country; Traditional The British Grenadiers; Debussy Préludes Book 1 - La Fille aux Cheveux de Lin; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with the Cavender Singers

Sunday 13th November 2011

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 19th November 2011

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Renaissance Classics: Morales Tu es Petrus; D.Lobo Pater Peccavi; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Victoria O Quam Gloriosum; Victoria Vidi Speciosam; Schütz Selig sind die Toten; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Allegri Miserere; Palestrina Stabat Mater; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; G.Gabrieli Jubilate Deo; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Saturday 19th November 2011

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’

Saturday 19th November 2011

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Jenkins The Armed Man - Choral Suite; Rutter Feel the Spirit

Saturday 19th November 2011

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 19th November 2011

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Invitation au Voyage - A Journey through Five Centuries of French Music: Mouton Alleluia, Confitemini Domino; Goudimel Domine, quid multiplicati sunt; Sermisy Benedic anima mea; Campra Paratum cor meum; Campra Quam dilecta tabernacula tua; Marais Pièces de viole; Couperin Christo Resurgenti; Boëly Andante con moto; Fauré Tu es Petrus; Fauré Tantum ergo; Fauré Ecce Fidelis servus; Fauré Three Songs Op.18 - Automne; Fauré Two Songs Op.51 - Spleen; Saint-Saëns Laudate Dominum; Duparc Extase; Duparc L’invitation au voyage; Saint-Saëns Messe de Requiem - Rex Tremendae; Saint-Saëns Messe de Requiem - Agnus Dei

Saturday 19th November 2011

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Movies

Saturday 19th November 2011

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika (arr.Houssart); Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Saturday 19th November 2011

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: Not advised
Programme: An Autumn Evening of Delight, with music by Byrd, Barber, Whitacre and sundry Tudor Anthems

Sunday 20th November 2011

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Purcell Welcome to all the Pleasures; Handel Dettingen Te Deum; Hummel Mass in B Flat

Saturday 26th November 2011

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 26th November 2011

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 26th November 2011

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: City of London School for Boys, 107 Queen Victoria Street, London EC4V 3AL
Times: 4.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Polonaise; Arnold Whistle Down the Wind; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Saturday 26th November 2011

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 26th November 2011

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Dvořák Overture ‘My Home’; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Brahms Symphony No.4

Saturday 26th November 2011

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 26th November 2011

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Wilson Decalogue; Duruflé Requiem

Saturday 26th November 2011

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: J.Adams Shaker Loops; Barber Adagio for Strings; Copland Rodeo - Hoe-Down; Gershwin Lullaby for Strings; Ives Hymn; Piazzolla Melodia en La Menor; Piazzolla Tres Minutos con la Realidad

Saturday 26th November 2011

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: The Word is Made Flesh: Josquin des Pres Gaude Virgo; Taverner Mater Christi Sanctissime; Parsons Ave Maria; J.Sheppard Verbum caro factum est; Byrd Laetentur Coeli; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Wishart Alleluya; Langlais Messe Solonnelle; Lauridsen O Magnum Mysterium; Villette Hymne à la Vierge; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Hodie Christus Natus Est

Saturday 26th November 2011

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 26th November 2011

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 26th November 2011

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 26th November 2011

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Dvořák Te Deum

December 2011

Saturday 3rd December 2011

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Enigma Variations; Elgar The Music Makers; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 3rd December 2011

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Järnefelt Praeludium; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Grieg Peer Gynt - Suite No.2; Sibelius Symphony No.2

Saturday 3rd December 2011

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn String Symphony No.10; Mendelssohn Violin Concerto; Caplet Suite Persane

Saturday 3rd December 2011

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 6.30pm concert
Programme: Advent Carol Concert

Saturday 3rd December 2011

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Pictures at an Exhibition; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Sunday 4th December 2011

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.4; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Barber Knoxville: Summer of 1915

Sunday 4th December 2011

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, including Bach Christmas Oratorio - Part 1; Britten Rejoice in the Lamb

Friday 9th December 2011

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Friday 9th December 2011

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional Gabriel’s Message (arr.Willcocks); Traditional The Cherry Tree Carol (arr.Willcocks); Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Traditional Coventry Carol; Traditional Once in Royal David’s City (arr.Walker); G.Gabrieli O Magnum Mysterium; Rutter Nativity Carol; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Up! Good Christian Folk and Listen (arr.Woodward); Joubert Torches; Mathias Sir Christèmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Berlin White Christmas (arr.Hann)

Saturday 10th December 2011

Group: Alton Choral Society, Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Edwards No Small Wonder; Jenkins Lullaby; J.Gardner I Saw Three Ships; Delius Sleigh Ride; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 10th December 2011

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Alleluja! A Baroque Christmas: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Handl Omnes de Saba venient; Palestrina Missa Brevis; Palestrina Stella quam viderant Magi; Schütz The Christmas Story plus carols for choir and audience

Saturday 10th December 2011

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience

Saturday 10th December 2011

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 10th December 2011

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rutter Magnificat; Brahms Marienlieder

Saturday 10th December 2011

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional A Virgin Most Pure; Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Traditional Zither Carol; Darke In the Bleak Midwinter; Rutter In Dulci Jubilo; Traditional Silent Night; Hurford Sunny Bank; Traditional Angels from the Realms of Glory; Traditional Mary’s Boy Child (arr.Gritton); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Gritton); Traditional Deck the Hall (arr.Gritton); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 10th December 2011

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Christmas Spectacular: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Jenkins Just Another Star; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Gritton Follow That Star; Handel Giulio Cesare - V’adoro pupille; Rutter Angel’s Carol; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Pierpoint Jingle Bells (arr.Allwood); Coots Santa Claus is Coming to Town; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Tormé The Christmas Song; Gruber Silent Night (arr.Rathbone); Mozart Die Zauberflöte - Ach, ich fühls; Adam O Holy Night; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 10th December 2011

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.11 for Winds; Arnold Flute Concerto No.1; M.Taylor Symphony No.1; Mozart Symphony No.40

Saturday 10th December 2011

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, also including Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit

Sunday 11th December 2011

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Saudades do Brasil; Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; Dvořák Symphony No.6

Sunday 11th December 2011

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, including Finzi In Terra Pax and carols for Choir and Audience

Tuesday 13th December 2011

Group: Camden Choir
Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Tuesday 13th December 2011

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer

Friday 16th December 2011

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; L.Mozart Musikalische Schlittenfahrt; Anderson Sleigh Ride and carols arr.David Willcocks

Friday 16th December 2011

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pénélope - Prelude; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Ravel Piano Concerto in G Major; Butterworth A Shropshire Lad; Walton Façade - Suite No.2; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 17th December 2011

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Hurd A Song for St.Cecilia; Holst Christmas Day plus carols for choir and audience

Saturday 17th December 2011

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Upon the Midnight Clear - Christmas Celebration

Saturday 17th December 2011

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: N.Hess A Christmas Overture; Delius Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Handel Music for the Royal Fireworks - Excerpt; Fauré Pavane; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival plus carols (arr.Willcocks)

Sunday 18th December 2011

Group: Chelmsford Singers, Prometheus Orchestra
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times:
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Adagio and Fugue in C Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Tuesday 20th December 2011

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Wednesday 21st December 2011

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Nowell Sing We Clear - Carols and Readings

Wednesday 21st December 2011

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘The Queen of Heaven’

Thursday 22nd December 2011

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Saturday 24th December 2011

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G and carols for choir and audience


Click on this icon to continue browsing the diary into