Past Diary of Events 2013

This is a list of past concerts from the year 2013. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2013

Saturday 5th January 2013

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Bonanza 5 - popular light classics

Saturday 19th January 2013

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dougherty Into Focus for Violin and Orchestra (World Première); Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Saturday 19th January 2013

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Sunday 20th January 2013

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Friday 25th January 2013

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: Not advised
Programme: Jenkins Requiem; Rutter Requiem

Saturday 26th January 2013

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Boyce Symphony No.3; Bach Brandenburg Concerto No.4; Vivaldi Concerto for Bassoon and Strings in B Flat ‘La Notte’; Bach Violin Concerto in A Minor; Albinoni Concerto for Two Oboes; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 1

Saturday 26th January 2013

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Britten Sinfonia da Requiem; Britten Violin Concerto; Britten Gloriana - Courtly Dances

Saturday 26th January 2013

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Suk Fairy Tales; Mahler Rückert Lieder; Dvořák Symphony No.7

Saturday 26th January 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: R.R.Bennett Sinfonietta; R.Strauss Oboe Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

February 2013

Friday 1st February 2013

Group: Angmering Chorale
Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times:
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Jenkins The Peacemakers - part of the Brandeburg Choral Festival 2013

Saturday 2nd February 2013

Group: Allegri Singers
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Joshua - with Sospiri Chamber Orchestra

Saturday 2nd February 2013

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop on Mozart Requiem Mass

Saturday 2nd February 2013

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: 1pm Workshop, 7.30pm performance
Programme: Come and Sing Fauré Requiem

Sunday 3rd February 2013

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 3rd February 2013

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 4.30pm concert
Programme: Graham Gaelforce; Hesketh Masque; Sparke Land of the Long White Cloud; Dove The Ringing Isle; Hindemith Symphony in B Flat

Saturday 9th February 2013

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Finzi Clarinet Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 9th February 2013

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Wagner Siegfried Idyll; Sibelius Symphony No.7

Saturday 9th February 2013

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Barber Adagio for Strings; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Gershwin An American in Paris; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Williams Star Wars - Music from the Films; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Shore Lord of the Rings - Music from the Films

Sunday 17th February 2013

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Ravel Piano Concerto in G Major; Sibelius Symphony No.1

March 2013

Saturday 2nd March 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm
Programme: Come and Sing Vivaldi Gloria

Saturday 2nd March 2013

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; Vaughan Williams Symphony No.5

Thursday 7th March 2013

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Serenity II’ - an early-evening concert of choral favourites

Saturday 9th March 2013

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Bairstow The Lamentation; Victoria Popule Meus

Saturday 9th March 2013

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3,oopm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Saint-Saëns Danse Macabre; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 9th March 2013

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 3.00pm concert
Programme: Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 9th March 2013

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass and other works by Mozart

Saturday 9th March 2013

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Haydn Mass No.13 ‘Schöpfungsmesse’

Saturday 9th March 2013

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Cello Concerto

Saturday 9th March 2013

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 9th March 2013

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Anselm Hall, Canterbury Christ Church University, North Holmes Road, Canterbury CT1 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Poulenc Flute Sonata (orch.L.Berkeley); Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Saturday 9th March 2013

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 9th March 2013

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Lamentations of Jeremiah - Excerpts; Tallis Salvator Mundi; Ouseley O Saviour of the World; J.Sheppard Libera nos, salva nos; MacMillan Bring us, O Lord God; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Hadley My Beloved Spake; R.Walker As the Apple Tree; Mendelssohn Denn er hat seinen Engeln befohlen; Schubert Psalm 23; Mendelssohn Hear My Prayer

Sunday 10th March 2013

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell The Gordian Knot Untied - Suites 1 and 2 (arr.Holst); Elgar Dream Children; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Sunday 10th March 2013

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Dvořák Cello Concerto; Franck Symphony in D Minor

Friday 15th March 2013

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Reed Festive Overture; Chance Elegy; Mennin Canzona; Whitacre Sleep; Hovhaness Prayer of St.Gregory; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 16th March 2013

Group: Angmering Chorale, Sinfonia of Arun
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Adagio for Organ and Strings; Vaughan Williams Benedicite; Jenkins The Peacemakers - with the Choir of Shoreham Academy

Saturday 16th March 2013

Group: Basingstoke Symphony Orchestra, Petersfield Choir, Alton Choral Society, Rogate Choral Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Haydn Der Sturm; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Bruckner Te Deum

Saturday 16th March 2013

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Mass in C

Saturday 16th March 2013

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bruckner Symphony No.8

Saturday 16th March 2013

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mendelssohn Piano Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 16th March 2013

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Britten Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 16th March 2013

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Liszt Via Crucis; Bliss Shield of Faith

Saturday 16th March 2013

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Tallis and his Followers - to include Tallis Spem in Alium; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 16th March 2013

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel St.John Passion; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’

Saturday 16th March 2013

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Mozart Requiem Mass

Saturday 16th March 2013

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bates The Vigil (World Première); Fauré Requiem

Sunday 17th March 2013

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 17th March 2013

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Sunday 17th March 2013

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Violin Concerto; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Thursday 21st March 2013

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Prelude; Sibelius Valse Triste; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.8; Beethoven Symphony No.5

Friday 22nd March 2013

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Morley April is in My Mistress’ Face; Vautor Sweet Suffolk Owl; Gibbons Ah Dear Heart; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Ford Since First I Saw Your Face; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Stanford My Love’s an Arbutus; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Britten Te Deum and Jubilate in C - Jubilate; Howells Like as the Hart; Bainton And I Saw a New Heaven; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; C.Wood O Thou the Central Orb; Ireland Greater Love; Wesley Blessed be the God and Father

Friday 22nd March 2013

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Sacred and Profane; Howells Requiem; Walton The Twelve; Leighton Crucifixus pro nobis; Berkeley Missa Brevis

Friday 22nd March 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mozart Piano Concerto No.21; Haydn Symphony No. 99

Saturday 23rd March 2013

Group: Barnes Choir, Mercury Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Psalm 148; Holst St.Paul’s Suite; Holst Psalm 86; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 23rd March 2013

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 23rd March 2013

Group: Belsize Baroque
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd March 2013

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 23rd March 2013

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams The Pilgrim’s Journey (arr.Douglas) - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 23rd March 2013

Group: Chiltern Choir
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mozart Piano Concerto No.23; Haydn Te Deum No.2

Saturday 23rd March 2013

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Bach and Beethoven

Saturday 23rd March 2013

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 23rd March 2013

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 11.00am concert
Programme: Goldsmith Star Trek - Main Theme; Bliss Things to Come - March; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Holst Planets Suite - Mars; Wilshere Zodiac (Percussion Concerto); Williams Star Wars - Suite; R.Richards From Infinity to Beyond; Holst Planets Suite - Jupiter

Saturday 23rd March 2013

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 23rd March 2013

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 24th March 2013

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Haydn Trumpet Concerto; Rouhani Tahere; Dvořák Symphony No.3

Sunday 24th March 2013

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn

Sunday 24th March 2013

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Stainer The Crucifixion

April 2013

Saturday 6th April 2013

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Spanish Golden Age: Ceballos Missa octavi toni - Gloria; Cabezón De la Virgen; Morales Haec est vera fraternitas; A.Lobo Credo quod Redemptor; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Guerrero Quomodo cantabimus; Guerrero Dexó del mundo; Guerrero Oyd, oyd, una cosa; Lienas Coenantibus autem illis; Durón Salve Regina; Valls Benedicta ti in mulieribus; Torres Regina coeli; Comes Ya que baylado haveis; Ortega Pues que me tienes, Miguel, por esposa; Patino Pastorcillo triste

Saturday 6th April 2013

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Matthias Church, Church Road, Richmond TW10 6LS
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Prelude; Sibelius Valse Triste; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.8; Beethoven Symphony No.5

Saturday 6th April 2013

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Tchaikovsky Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 13th April 2013

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Berlioz Messe Solonnelle; Jenkins The Armed Man

Saturday 20th April 2013

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Ledger Requiem; Rutter Requiem

Saturday 20th April 2013

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: A.Smith Requiem; Purcell Dido and Aeneas; Elgar Serenade for Strings

Saturday 20th April 2013

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The King and I - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain; R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone

Saturday 20th April 2013

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Vaughan Williams Mass in G Minor; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 20th April 2013

Group: London City Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Inaugural Concert: Fauré Pavane; Beethoven Violin Concerto; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mozart Symphony No.40

Sunday 21st April 2013

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Bruckner Symphony No.4

Sunday 21st April 2013

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Mozart Piano Concerto No.27; Rossini La Gazza Ladra - Overture; D.Jones Harmonica Concerto; L.Turner Symphony - 4th movement (World Première)

Wednesday 24th April 2013

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 27th April 2013

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Debussy Préludes Book 1 - La Cathédrale Engloutie (Choral transcription by T.Bullard); Duruflé Requiem; Langlais Messe Solonnelle; Poulenc Litanies à la Vierge Noire

Saturday 27th April 2013

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Billericay Choral Society, Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 27th April 2013

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; R.Strauss Tod und Verklärung - with Canterbury Choral Society Youth Choir

May 2013

Wednesday 1st May 2013

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - Selig sind, die da Leid tragen; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Fauré Requiem

Saturday 4th May 2013

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 4th May 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Peacemakers

Friday 10th May 2013

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Clements London Images (World Première); Chilcott Fragments from his Dish; Moeran Songs of Springtime; Rubbra The Revival; Rubbra Three Motets Op.76

Friday 10th May 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Britten Violin Concerto; Brahms Symphony No.3

Saturday 11th May 2013

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Symphony in E Flat; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Bach Magnificat in D - with Locrian Chamber Choir and Cantamus

Saturday 11th May 2013

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Telemann Concerto for Two Recorders in B Flat; Bach Cantata No. 39 ‘Brich dem Hungrigen dein Brot’ - with English Philharmonia

Saturday 11th May 2013

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Pärt Berlinermesse; Lauridsen Lux Aeterna; Kleiberg Requiem for the Victims of Nazi Persecution

Saturday 11th May 2013

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Krommer Clarinet Concerto in E Flat; Bruckner Symphony No.4

Saturday 11th May 2013

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Dvořák Romance in F Minor; Kodály Summer Evening; Mozart Symphony No.40

Saturday 11th May 2013

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, Brockenhurst, New Forest SO42 7SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.5

Sunday 12th May 2013

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: A Garland of English Song: to include music by Parry, Walton, Gibbons, Holst, Vaughan Williams, Stanford and Weelkes

Saturday 18th May 2013

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Leighton Park School, Shinfield Road, Reading RG2 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Lumbye Copenhagen Steam Railway Galop; Ives The Unanswered Question; Ives Central Park in the Dark; Gershwin An American in Paris

Saturday 18th May 2013

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 99; Dvořák Serenade for Strings; Beethoven Piano Concerto No.1

Saturday 18th May 2013

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 18th May 2013

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Sea Pictures; Elgar Symphony No.1

Saturday 18th May 2013

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; Vaughan Williams Tuba Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 18th May 2013

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Khachaturian Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 18th May 2013

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beamish The Day Dawn; Delius Two Aquarelles; Drummond The Twinkle Boogie!; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Stephens Dance for Strings; Tchaikovsky The Snow Maiden - Melodrama; Vivaldi The Four Seasons

Saturday 18th May 2013

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and two cantatas by J.S.Bach

Sunday 26th May 2013

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Bizet Carmen - Excerpts; Morricone The Mission - Music from the Film; Moross The Big Country; J.Strauss (I) Radetzky March - with Harwich Royal British Legion Brass Band

June 2013

Saturday 1st June 2013

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.3; Bach Cantata No. 21 ‘Ich hatte viel Bekümmernis’; Mendelssohn Hör mein Bitten; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum - with Vocal Ensemble Hochwang, Ulm, Germany

Saturday 1st June 2013

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Wagner Wesendonck Lieder; Dvořák Symphony No.8

Sunday 2nd June 2013

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Andersson Mamma Mia! - Selection; Schonberg Les Misérables - Selection; J.Strauss (I) Radetzky March; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Curtin Meet the Flintstones; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can

Saturday 8th June 2013

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Chilcott Songs and Cries of London Town; Gibbons The Cries of London; Schubert Mass in G

Saturday 8th June 2013

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Lambert The Rio Grande; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Orff Carmina Burana

Saturday 8th June 2013

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Hurd Mrs.Beeton’s Book of Household Management; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 8th June 2013

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: Not advised
Programme: Workshop day on Fauré Requiem, culminating in a free performance at 4.30pm

Saturday 8th June 2013

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel Eternal Source of Light Divine; Purcell Come Ye Sons of Art; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 8th June 2013

Group: Collis Choral Singers, Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Saturday 8th June 2013

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 8th June 2013

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Haydn Greater Love hath No Man; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Sunday 9th June 2013

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 4.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Hultgren My Sister’s Tears; N.Hess East Coast Pictures; G.Lloyd Forest of Arden; Ellerby Neapolitan Serenade; Walton Battle of Britain - Music from the Film

Saturday 15th June 2013

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Scotchmer En Vacances (World Première); Schumann Piano Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 15th June 2013

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Jenkins Requiem

Saturday 15th June 2013

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Sibelius Swanwhite Suite; Mahler Symphony No. 4

Saturday 15th June 2013

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten Gloriana - Choral Dances; Britten AMDG - Excerpts; Britten Five Flower Songs; Britten War Requiem - Agnus Dei; Britten Canticle I ‘My Beloved is Mine and I am His’; Britten Cradle Song for Eleanor; Tippett Songs from the British Isles

Saturday 15th June 2013

Group: Collis Choral Singers, Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Saturday 15th June 2013

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Garland of English Song: to include music by Parry, Walton, Gibbons, Holst, Vaughan Williams, Stanford and Weelkes

Saturday 15th June 2013

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: 7.00pm concert
Programme: Church Music Through the Years

Sunday 16th June 2013

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Bede’s Catholic Church, Bishops Avenue, Chadwell Heath RM6 5RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Thursday 20th June 2013

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fletcher Overture ‘Vanity Fair’; Respighi Huntingtower; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 22nd June 2013

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’; Mahler Symphony No. 4

Saturday 22nd June 2013

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell King Arthur = with Amici Chamber Orchestra

Saturday 22nd June 2013

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.2

Saturday 22nd June 2013

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Howells King David; K.Andrew Rhymes and Charms for Fly-Away Things

Saturday 22nd June 2013

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Songs from the Shows

Saturday 22nd June 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’June is Bustin’ out all Over’ - to include Bernstein West Side Story - Selections; Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Excerpts plus music by Rutter and Goodall

Saturday 22nd June 2013

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bateson If Love be Blind; Bennet Come shepherds, follow me; Farnaby Sometimes she would; Byrd Compel the Hawk; Bull Fraile Man, despise the Treasures of this Life; Farmer Take time while time doth last; Morley Now is the Gentle Season; Morley On a Fair Morning; Mundy The Blackbird; Weelkes Cold winter’s ice is fled; Weelkes Now ev’ry tree; Pilkington With fragrant flowers; Campion Where are all thy beauties now; Tomkins Weep no more thou sorry boy; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis

Saturday 22nd June 2013

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Korngold The Sea Hawk; Ketelbey Film-Play Music; Sibelius Suite ‘King Kristian II’; Verdi La Forza del Destino - Overture; Barry Out of Africa - Music from the Film; Britten Johnson over Jordan - Suite; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

Saturday 22nd June 2013

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Birthdays, Bubbly and Berries: Dowland Come again! Sweet love doth now invite; Dowland O sweet woods, the delight of solitariness; Dowland Flow not so fast ye fountains; Dowland Fine Knacks for Ladies; Britten Rejoice in the Lamb; Verdi Four Sacred Pieces

Saturday 22nd June 2013

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten The Company of Heaven; Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams An Oxford Elegy

Saturday 22nd June 2013

Group: Chiltern Choir
Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fanshawe African Sanctus; Chilcott A Little Jazz Mass; Lulu Five African Songs

Saturday 22nd June 2013

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fields Midsummer Mass; Rutter Feel the Spirit

Saturday 22nd June 2013

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert including 2013 Croydon Concerto Competition Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Elgar Violin Concerto - 1st movement; Mozart Concerto for Flute and Harp - 1st movement; Schumann Cello Concerto - 2nd and 3rd movements; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 23rd June 2013

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Sunday 23rd June 2013

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Midsummer Concert

Monday 24th June 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Korngold Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances (in the Queen Elizabeth Hall)

Saturday 29th June 2013

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: Not advised
Programme: Songs from the West End Shows Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Choral Medley; Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Choral Suite; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone; Mealor Wherever You Are and music from Mamma Mia!, My Fair Lady and the Beatles

Saturday 29th June 2013

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Sinfonia in D Op.18 No.4; Haydn Cello Concerto in D; Svendsen Symphony No.1

Saturday 29th June 2013

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Summer Concert

Saturday 29th June 2013

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Lassus Vinum Bonum et Suave; Lassus Veni Domine, et Noli Tardare; Lassus Quem vidistis, Pastores?; Lassus Hispanum ad Cenam; Lassus Da Pater Antiquae; Lassus Beatus ille qui procul Negotiis; Handel Funeral Ode for Queen Caroline ‘The Ways of Zion do Mourn’; Caldara Regina Coeli Laetare

Saturday 29th June 2013

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Rutter Magnificat; Fauré Requiem

Saturday 29th June 2013

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Todd Mass in Blue

Sunday 30th June 2013

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Saint-Saëns Danse Macabre; J.Strauss (I) Radetzky March; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Sunday 30th June 2013

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Bach Brandenburg Concerto No.5; Bach Brandenburg Concerto No.6

Sunday 30th June 2013

Group: Camden Chamber Orchestra, Islington Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme:

July 2013

Saturday 6th July 2013

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Spirito santo amore; Corner A Slumber did my Spirit Seal; Byrd Non nobis Domine; Traditional Pavane Arbeau (arr.Allen); Traditional Santa Maria (arr.Allen); Whitacre The Seal Lullaby; G.Turner Tequila Samba; Besig Flying Free; Vaughan Williams In Windsor Forest - Excerpts; Rutter Feel the Spirit; Traditional The Battle of Jericho (arr.Hunt); Traditional Wade in the Water (arr.Hunt); Horner Titanic - My Heart Will Go On; Menken The Little Mermaid - Under the Sea

Saturday 6th July 2013

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Requiem and Favourite Folk Songs

Saturday 6th July 2013

Group: Bushey Symphony Orchestra, St.Albans Choral Society
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Brahms Song of Destiny; Rossini Stabat Mater

Saturday 6th July 2013

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Little Suite for Orchestra No.2; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 6th July 2013

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni (Concert Performance)

Saturday 6th July 2013

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Delius Brigg Fair; Dvořák Romance in F Minor; Dvořák Symphony No.7

Sunday 7th July 2013

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.4; Chausson Poème de l’Amour et de la Mer; G.Lloyd Pont du Gard (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Tushmalov)

Sunday 7th July 2013

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bromham Baptist Church, Village Road, Bromham, Bedford MK43 8JP
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.2; Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Brandenburg Concerto No.4

Sunday 7th July 2013

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Pachelbel Canon in D; Brahms Hungarian Dances - No.5; Brahms Hungarian Dances - No.4; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Hungarian Dances - No.1; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture

Sunday 7th July 2013

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for a Summer Evening: Tippett A Child of our Time - Three Spirituals; Delius On Craig Ddu; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Howells King David (arr.Farrington); Poulenc Margoton; Poulenc Pilons L’Orge; Poulenc Les Tisserands; Porter Miss Otis Regrets (ed.Allwood); Jordan Is You Is or Is You Ain’t My Baby (arr.Oxley); Ellington I’m Beginning to See the Light

Tuesday 9th July 2013

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Wednesday 10th July 2013

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Friday 12th July 2013

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Saturday 13th July 2013

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The English Pastoral: Hadley My Beloved Spake; Howells Like as the Hart; Vaughan Williams Mass in G Minor; Walton The Twelve; Britten Gloriana - Choral Dances; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Holst Dream Tryst; Bainton In the Wilderness; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Silence and Music; Ireland The Hills; Pearsall Lay a Garland; Gardiner Te Lucis ante Terminum

Saturday 13th July 2013

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Spirito santo amore; Whitacre The Seal Lullaby; Corner A Slumber did my Spirit Seal; G.Turner Tequila Samba; Vaughan Williams In Windsor Forest - Excerpts; Rutter Feel the Spirit - plus instrumental works

Saturday 13th July 2013

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 4.30pm concert
Programme: The Chantry Songbook - Madrigals, Motets and Close Harmony

Sunday 14th July 2013

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Delius Fantastic Dance; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Dvořák Symphony No.8

Sunday 14th July 2013

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Friday 19th July 2013

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Dowland Come again! Sweet love doth now invite (arr.Schwartz); Campion Never Weather Beaten Sail; Pilkington Rest Sweet Nymphs; Bennet Weep, O Mine Eyes; Hassler Ach, Weh des Leiden; Hassler Tanzen und Springen; Byrd Come Woeful Orpheus; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs - Bushes and Briars (arr.James); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Debussy My True Love Hath My Heart (arr.Pirie); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Jacobs); Tippett A Child of our Time - Three Spirituals; Traditional By the Rivers of Babylon (arr.Burton)

Saturday 20th July 2013

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit; Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Orff Carmina Burana - O Fortuna; Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Porter Begin the Beguine (arr.Blackwell); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Porter Night and Day (arr.Blackwell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Myers She was Beautiful (arr.Williams); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Rutter Look at the World

Sunday 21st July 2013

Group: Clacton Concert Orchestra, Clacton Choral Society
Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Hebrides Overture; Schonberg Les Misérables - Selection; Williams Harry Potter - Music from the Films; Badelt Pirates of the Caribbean; Mozart Variations on ‘Ah Vous Dirai-Je, Maman’

August 2013

Saturday 10th August 2013

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Merton Abbey Mills, 20 The Long Shop, Wimbledon SW19 2RD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Sousa Stars and Stripes Forever; Tchaikovsky Overture ‘1812’ and music from the film scores of John Williams

September 2013

Saturday 7th September 2013

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Missa Brevis in D K194; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened

Saturday 7th September 2013

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Missa Brevis in D K194

Friday 27th September 2013

Group: Collaborative Orchestra
Venue: Woolwich Grand Theatre, 38 Wellington Street, Woolwich SE18 6PE
Times: Matinée and Evening Concerts
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars - Theme; Badelt Pirates of the Caribbean; Shore Lord of the Rings - Music from the Films - part of the We Love Woolwich Festival

Saturday 28th September 2013

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Poulenc Sinfonietta

Saturday 28th September 2013

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berkeley Sinfonietta; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Kodály Dances of Galánta

October 2013

Saturday 5th October 2013

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mendelssohn Violin Concerto; Butterworth The Banks of Green Willow; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 5th October 2013

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Schubert Magnificat; Mozart Le Nozze di Figaro - Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; J.C.Bach Magnificat

Friday 11th October 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: The Shoreham Centre, Pond Road, Shoreham-by-Sea BN43 5WU
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney To Harvest the Dream

Saturday 12th October 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney To Harvest the Dream

Saturday 12th October 2013

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.1

Saturday 12th October 2013

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’; Britten Hymn to St.Cecilia; Dvořák Mass in D

Saturday 12th October 2013

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Credo; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Dixit Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Tuesday 15th October 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Wednesday 16th October 2013

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Great British Music: Parry I Was Glad; King Henry VIII Pastime with Good Company; Tallis If Ye Love Me; Byrd Sing Joyfully; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Pearsall Lay a Garland; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; C.Wood Hail, Gladdening Light; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bairstow I sat down under his shadow; Walton Set me as a seal upon thine heart; Walton A Litany; Howells Like as the Hart; Britten Hymn to the Virgin; Andrews A Farewell (World Première); Ireland Greater Love

Friday 18th October 2013

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Otello (Concert performance)

Saturday 19th October 2013

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Moore Ragtime Canzona; G.Gabrieli Brass Canzonas; Tchaikovsky Serenade for Strings; Sibelius Symphony No.7

Saturday 19th October 2013

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Britten Gloriana - Choral Dances; Britten Antiphon

Saturday 19th October 2013

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Langlais Messe Solonnelle

Sunday 20th October 2013

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Verdi Otello (Concert performance)

Wednesday 23rd October 2013

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Hymn to the Virgin; Britten Hymn to St.Peter; Britten Hymn of St.Columba; Britten The Ballade of Little Musgrave; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Chilcott My Prayer; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria; Verdi Pater Noster

Saturday 26th October 2013

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Sunday 27th October 2013

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Grundman A Welsh Rhapsody; Woolfenden Illyrian Dances; Britten Gloriana - Courtly Dances; Sparke The Year of the Dragon

November 2013

Saturday 2nd November 2013

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from Land and Sea, to include Rutter Feel the Spirit; Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by C.Phelps)

Saturday 2nd November 2013

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Piazzolla Histoire du Tango - Excerpts; Paganini Sonata Concertata for Guitar and Violin; Rodrigo Concierto de Aranjuez; J.Strauss (II) Persian March Op.289; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture

Saturday 9th November 2013

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Elgar Introduction and Allegro for Strings; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 9th November 2013

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Sunday 10th November 2013

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Verdi Aida - Triumphal Scene; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Parry Jerusalem; Mozart Requiem Mass

Sunday 10th November 2013

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sousa Stars and Stripes Forever; Miller Moonlight Serenade; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Finale; Doppler Fantaisie Pastorale Hongroise; Parry Jerusalem

Saturday 16th November 2013

Group: Allegri Singers
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Holst Nunc Dimittis; Britten Hymn to the Virgin; Britten Antiphon; Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 16th November 2013

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Smetana Ma Vlast - Vltava; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 16th November 2013

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Musical Feast - Choruses from the Best Musicals Ever! John The Lion King - Choral Medley; Loewe My Fair Lady - Choral Suite; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Bernstein West Side Story - Choral Suite; Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Choral Suite

Saturday 16th November 2013

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Britten Simple Symphony; Britten Rejoice in the Lamb; Britten St.Nicolas

Saturday 16th November 2013

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Haydn Trumpet Concerto; Bruch Violin Concerto No.1 - 2nd Movement; Brahms Requiem

Saturday 16th November 2013

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Britten Violin Concerto; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Prelude to Act III; Beethoven Symphony No.7

Saturday 16th November 2013

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Verdi Aida - Grand March; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Wagner Symphony No.1

Saturday 16th November 2013

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Grieg Lyric Suite; Glazunov Violin Concerto; Mahler Blumine; Sibelius Symphony No.3

Saturday 16th November 2013

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.1b ‘Auf Gott allein will hoffen ich’; Mendelssohn Three Motets Op.39 - Laudate Pueri; Mendelssohn Vespergesang ‘Adspice Domine’; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.2 ‘Ave Maria’; Mendelssohn St.Paul - But our God abideth in Heaven; Mendelssohn Psalm 42

Saturday 16th November 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Rakastava; Sibelius Andante Festivo; Sibelius Romance; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Schubert Death and the Maiden (arr.Mahler)

Saturday 16th November 2013

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Brahms Symphony No.4

Saturday 16th November 2013

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Purcell Ode on St.Cecilia’s Day; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Departure

Saturday 16th November 2013

Group: Croydon Philharmonic Choir, Croydon Philharmonic Orchestra
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mozart Requiem Mass

Saturday 16th November 2013

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Highlights; Parry Blest Pair of Sirens; Rutter Psalmfest

Sunday 17th November 2013

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.30pm concert
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts

Sunday 17th November 2013

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Friday 22nd November 2013

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rodrigo Adagio para Orquestra de Instrumentos de Viento; Turina Three Fantastic Dances; Ferran Mont Serrat; Ferran Lopez Odero and music by Falla, Albeniz and Bizet

Saturday 23rd November 2013

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Five Flower Songs; Britten Te Deum and Jubilate in C; Britten Hymn to the Virgin; Britten Six Metamorphoses after Ovid; Rutter Psalmfest

Saturday 23rd November 2013

Group: Angmering Chorale, Sinfonia of Arun
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Saturday 23rd November 2013

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.1

Saturday 23rd November 2013

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Billericay Choral Society, Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 23rd November 2013

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Schubert Symphony No. 5; A.Hopkins Festival Overture; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra

Saturday 23rd November 2013

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell Birthday Ode for Queen Mary 1693 ‘Celebrate this Festival’; Handel Anthem on the Peace; Bach Magnificat in D

Saturday 23rd November 2013

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Verdi Aida - Prelude; Brahms Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 23rd November 2013

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Gregory’s Centre for Music, North Holmes Road, Canterbury CT1 1ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Perfect Gad’s Hill Overture (World Première); Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd November 2013

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm
Programme: Smetana Ma Vlast - Sárka; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 23rd November 2013

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Christopher Lee Theatre, Wellington College, Crowthorne, Berkshire RG45 7PUx
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 23rd November 2013

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Delius Concerto for Violin, Cello and Orchestra; Elgar Symphony No.1

Saturday 23rd November 2013

Group: Voix de Vivre, Carillon Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt - with Lawes Baroque Players

Saturday 30th November 2013

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 30th November 2013

Group: Belsize Baroque
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Chase and the Chamber - music by Bach, Telemann and Handel

Saturday 30th November 2013

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 30th November 2013

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Overture on Russian and Kirghiz Folk Themes; Britten Peter Grimes - Passacaglia; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 30th November 2013

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Britten Hymn to St.Cecilia and works by Ireland and Vaughan Williams

Saturday 30th November 2013

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.4

Saturday 30th November 2013

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Mozart Symphony No.33; Purcell Chacony (arr.Britten)

Saturday 30th November 2013

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 30th November 2013

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Guerrero Magnificat Quarti Toni; Parsons Ave Maria; Joubert There is no Rose of such Virtue; Howells A Spotless Rose; Howells Salve Regina; Biebl Ave Maria; Vierne Messe Solennelle - Kyrie; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Vierne Messe Solennelle - Agnus Dei; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; Dyson Evening Service in D - Magnificat

Saturday 30th November 2013

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Laurence’s Church, The Moor, Hawkhurst, Kent TN18 4RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; R.Strauss Horn Concerto No.1; Rossini Il Signor Bruschino - Overture; Schubert Symphony No. 3

Saturday 30th November 2013

Group: London City Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod Petite Symphonie for Wind; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Grieg Two Elegaic Melodies; Haydn Symphony No.104 ‘London’

December 2013

Sunday 1st December 2013

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender Chiaroscuro Overture; G.Lloyd Cello Concerto; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’

Tuesday 3rd December 2013

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm and 8.00pm concerts
Programme: Handel Messiah - Part 1; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day

Saturday 7th December 2013

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Smetana Ma Vlast - Sárka; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 7th December 2013

Group: Barnes Choir
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Britten St.Nicolas; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and carols by MacMillan, Rutter and Cornelius

Saturday 7th December 2013

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Howells Here is the Little Door

Saturday 7th December 2013

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert, including Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Fletcher Ring Out, Wild Bells; O’Dell The Shepherd’s Carol (World Première); K.Roberts Sleep my baby; Berlin White Christmas

Saturday 7th December 2013

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 7th December 2013

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7,30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 7th December 2013

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 6.00pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Sibelius Lemminkäinen Suite - The Swan of Tuonela; Rimsky-Korsakov Coq d’Or - Suite; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Anderson Sleigh Ride and carols arr.D.Willcocks

Saturday 7th December 2013

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of the Season, to include McDowall Christus Natus Est - with Brentwood Songsters

Saturday 7th December 2013

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Britten St.Nicolas; Ramirez Navidad Nuestra and more Christmas music - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 7th December 2013

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Mozart Piano Concerto No.21

Saturday 7th December 2013

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Telemann Concerto for Two Trumpets in C; Skellern Six Simple Carols; Archer Awake my Soul and with the Sun (World Première)

Saturday 7th December 2013

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Wassail! Tallis Audivi, media nocte; Britten Hymn to the Virgin; Byrd Vigilate; Chilcott Nova! Nova!; G.Gabrieli Magnificat a 8; Lauridsen O Magnum Mysterium; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Videntes stellam; Scheidt In Dulci Jubilo; Tavener The Lamb

Sunday 8th December 2013

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Pavane; Weber Clarinet Concerto No.1; MacKenzie Benedictus; Rossini Variations for Clarinet; Beethoven Symphony No.8

Sunday 8th December 2013

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dawes Song of the Sea (World Première); Dvořák Six Moravian Songs

Sunday 8th December 2013

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Kodály Missa Brevis; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard)

Sunday 8th December 2013

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Joubert Torches; Tavener The Lamb; Rutter What Sweeter Music; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); J.Willcocks On This Day, Rejoice; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Mackintosh Nativitie (World Première); Traditional In Sussex Jubilo (arr.Mackintosh and Robinson); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Pierpoint Jingle Bells (arr.Thorn); Rutter Dormi Jesu; Marks Rockin’ Around the Christmas Tree; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 8th December 2013

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Welcome Yule’, to include Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Wednesday 11th December 2013

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert ‘Follow the Star’

Wednesday 11th December 2013

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert ‘Follow the Star’

Friday 13th December 2013

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Friday 13th December 2013

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 14th December 2013

Group: Alton Choral Society, Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite; Lane Another Night before Christmas; Rutter Nativity Carol; Britten A Ceremony of Carols - This Little Babe; McDowall Christus Natus Est; Berlin White Christmas; C.Gardner On Christmas Night

Saturday 14th December 2013

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs - with local primary school choirs.

Saturday 14th December 2013

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Britten A Ceremony of Carols

Saturday 14th December 2013

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Te Deum and Jubilate in C - Te Deum

Saturday 14th December 2013

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas with Cantate Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional Resonemus laudibus (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Rutter What Sweeter Music; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mathias Sir Christèmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 14th December 2013

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Victoria O Magnum Mysterium; Scheidt Puer Natus in Bethlehem; Vaughan Williams Wither’s Rocking Horse; Warlock Bethlehem Down; Flecha Riu Riu Chiu; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 14th December 2013

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Tormé The Christmas Song (arr.Knight) and traditional carols for audience and choir.

Saturday 14th December 2013

Group: Coro Nuovo, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th December 2013

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Celebration

Saturday 14th December 2013

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Anderson Christmas Festival; Waldteufel Roses de Noël; Whittaker A Christmas Overture; Lane Overture on French Christmas Carols; Krogstad Christmas at the Movies; Delius Sleigh Ride; Adam O Holy Night

Saturday 14th December 2013

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Bernstein Chichester Psalms; Mathias Ave Rex

Saturday 14th December 2013

Group: Nonsuch Singers, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Spirit of Christmas: Scott-Burt Advent Responsory; Rutter O Come, O Come Immanuel; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Sirett); Darke In the Bleak Midwinter; Adès The Fayrfax Carol; Finzi In Terra Pax; Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Lo, How a Rose E’er Blooming (arr.Blackwell); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Mathias Ave Rex; Rutter What Sweeter Music; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Todd My Lord has Come; Chilcott O Little Town; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Leddington Wright)

Sunday 15th December 2013

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols and choral works by Bach, Berlioz, Brahms, Byrd, Rachmaninov and Tallis.

Monday 16th December 2013

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Henson The Muppet Show Theme (arr.Evans); Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika (arr.Evans); Bart Oliver! - Selection (arr.Reed); Williams Somewhere in my Memory (arr.Moore); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Selections (arr.Custer); Carey All I Want for Christmas is You (arr.Kerchner); Traditional Silent Night; Gauntlett Once in Royal David’s City; Traditional The First Nowell; Traditional O Come All Ye Faithful

Tuesday 17th December 2013

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2013

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include R.R.Bennett Five Carols; Britten A Boy was Born - Excerpts

Thursday 19th December 2013

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Thursday 19th December 2013

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 20th December 2013

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Gloria - Carols and Seasonal Readings

Saturday 21st December 2013

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: News of Great Joy - A Celebration of Christmas in Music

Saturday 21st December 2013

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Tidings of Joy - to include Johnson Manning The Manchester Carols; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and Christmas favourites for choir and audience

Saturday 21st December 2013

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight, to include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Howells A Spotless Rose; G.Gabrieli Jubilate Deo - with Surrey Brass


Click on this icon to continue browsing the diary into