Past Diary of Events 2014

This is a list of past concerts from the year 2014. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2014

Saturday 4th January 2014

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 6 featuring light and popular favourites by Strauss Snr and Jnr,, Faure, Verdi and others

Saturday 11th January 2014

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Shirley Methodist Church, 2 Eldon Avenue, Croydon CR0 8SD
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day

Saturday 18th January 2014

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Betteridge Biscuits, Beer and Bulbs; Vaughan Williams Flos Campi; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 19th January 2014

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; R.Strauss Romance for Cello and Orchestra; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Friday 24th January 2014

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised - part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 25th January 2014

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 44 ‘Trauer’; F.Bridge Suite for Strings; Mozart Piano Concerto No.12

Saturday 25th January 2014

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 25th January 2014

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’; Wagner Die Walküre - Act 1

Saturday 25th January 2014

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th January 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: McNeff Sinfonia; R.Strauss Duett-Concertino; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.3

Sunday 26th January 2014

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert, to include Pachelbel Canon in D; Doppler Flute Concerto; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Vilja; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’ and other Viennese music

February 2014

Saturday 1st February 2014

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; J.M.Bach Halt, was du hast; Pachelbel Singet dem Herrn; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Scheidt Surrexit Christus Hodie a8; Hassler Dixit Maria; Schütz Jauchzet dem Herrn; Kuhnau Tristis est anima mea; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 1st February 2014

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 8th February 2014

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert

Saturday 8th February 2014

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - No.5; Canteloube Songs of the Auvergne; Gershwin Rhapsody in Blue; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Sibelius Finlandia; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; Tchaikovsky Marche Slave; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves

Sunday 9th February 2014

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Sinfonietta on Russian Themes; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.7

Sunday 9th February 2014

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Arnold The Sound Barrier Rhapsody; Ellerby Dreamscapes; Pitkin Dancings of the Air (World Première); Hesketh Danceries

March 2014

Saturday 1st March 2014

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 1st March 2014

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Croft Ode for the Peace of Utrecht - Overture; Handel Utrecht Te Deum

Thursday 6th March 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Palestrina Stabat Mater; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; G.Jackson Requiem

Saturday 8th March 2014

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Workshop on Beethoven Mass in C

Sunday 9th March 2014

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: C.P.E.Bach 300th Birthday Concert, to include C.P.E.Bach Klopstocks Morgengesang - Excerpts; C.P.E.Bach Die Israeliten in der Wüste - Excerpts as well as five settings of the Passion texts, Flute and Oboe Sonatas and two organ works.

Thursday 13th March 2014

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: Monteverdi Dorinda ah dirò mia; Purcell The Fairy Queen - If Love’s a Sweet Passion; Elgar Three Part Songs Op.18 - O Happy Eyes; Whitacre A Boy and a Girl; Walton Set me as a seal upon thine heart; M.Praetorius Nigra sum sed formosa; Lassus Matona, mia cara; Lennon When I’m Sixty-Four

Friday 14th March 2014

Group: Angmering Chorale
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - part of the Brandenburg Choral Festival 2014

Friday 14th March 2014

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Japanese Landscape: Hazo Folk Song; J.Barnes A Prayer for Higashi Nihon; Koh Lament for Wind Orchestra; Goto A Prelude to the Shining Day; Kushida Collage for Band; Hagiwara Japanese Graffiti; G.Wood Japanese Slumber Song; Clarke Samurai

Saturday 15th March 2014

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 15th March 2014

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Belshazzar’s Feast; Nielsen Aladdin - Suite; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 15th March 2014

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 15th March 2014

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of St.Helena and St,Mary, Church Street, Bourn, Cambridgeshire CB23 2SG
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Amore’: Purcell Three Songs (arr.Woolrich); Monteverdi Altri canti d’Amor; Whitacre Cloudburst; Elgar Salut d’Amour (arr.Lemare); Lassus Bonjour mon coeur; Berlin Call Me Madam - You’re just in love

Sunday 16th March 2014

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sculthorpe Quamby; Bach Violin Concerto in E Major; Brahms Symphony No.1

Friday 21st March 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.8; Brahms Piano Concerto No.2

Saturday 22nd March 2014

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Oberon - Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Dvořák The Water Goblin; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 22nd March 2014

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Requiem

Saturday 22nd March 2014

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Shostakovich Symphony No. 6; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 22nd March 2014

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs - Excerpts; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Patterson O be Joyful Op.70; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Maw One Foot in Eden Still, I Stand; Dyson Five Herrick Settings for Elizabeth; Britten Christ’s Nativity - Excerpts; Bingham Distant Thunder

Saturday 22nd March 2014

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Prokofiev Violin Concerto No.1; Janáček Jealousy; Sibelius Symphony No.6

Saturday 22nd March 2014

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Tallis Spem in Alium and music by Gabrieli, Gesualdo, Handl, Sweelinck and Weelkes. With His Majesty’s Sagbutts and Cornetts

Saturday 22nd March 2014

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 22nd March 2014

Group: Carshalton Choral Society
Venue: New Malden Methodist Church, 49 High Street, New Malden KT3 4BY
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop Day on Bach St.Matthew Passion

Saturday 22nd March 2014

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: The Pain and Pleasures of Man - music by Morley, Rebelo, Tallis, Lobo, Victoria, Harris, Bairstow and others

Saturday 22nd March 2014

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Purcell The Blessed Virgin Mary’s Expostulation; Poulenc Stabat Mater

Saturday 22nd March 2014

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 23rd March 2014

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - Excerpts; Mozart Symphony No.40

Sunday 23rd March 2014

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 60 ‘Il Distratto’; Arutiunian Trumpet Concerto; Mahler Das Lied von der Erde

Friday 28th March 2014

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Copland Old American Songs Set No.1; Corigliano Fern Hill; Copland Old American Songs Set No.2; Traditional Shenandoah (arr.Erb)

Saturday 29th March 2014

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and music by Machaut, Josquin, Duruflé and Messiaen

Saturday 29th March 2014

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Rutter Gloria; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 29th March 2014

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Eastern European Choral Works by Gorecki, Kodaly, Dvorak, Pärt and Mushel

Saturday 29th March 2014

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Stainer The Crucifixion; Allegri Miserere

Saturday 29th March 2014

Group: The Chantry Singers, Hart Voices
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 29th March 2014

Group: Chiltern Choir
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Todd Mass in Blue; Todd Amazing Grace; Todd Songs of Love; Todd The Call of Wisdom

Saturday 29th March 2014

Group: Crowthorne Symphony Orchestra, Yateley Choral Society
Venue: Fyson Blum Hall, Yateley Manor School, 51 Reading Road, Yateley GU46 7UQ
Times: 7.45pm concert
Programme: A Night at the Opera - including music by Bizet, Puccini, Wagner, Borodin and more

Saturday 29th March 2014

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 29th March 2014

Group: London City Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Ravel Le Tombeau de Couperin; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Sunday 30th March 2014

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 30th March 2014

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Elgar Enigma Variations; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 30th March 2014

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Berlioz Le Temple Universel; Berlioz La Mort d’Ophelie; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Berlioz L’Enfance du Christ - Le Repos de la Sainte Famille

Sunday 30th March 2014

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Gloria; Rutter Requiem

April 2014

Saturday 5th April 2014

Group: Angmering Chorale, Sinfonia of Arun
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Chilcott Requiem; Haydn Trumpet Concerto

Saturday 5th April 2014

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Tradition: Elgar Give unto the Lord; Stanford Songs of the Fleet; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Mass in G Minor; Parry Hear My Words, Ye People plus partsongs by Elgar

Saturday 5th April 2014

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Gloria; Whitacre The Seal Lullaby; Fauré Requiem

Saturday 5th April 2014

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 9.30am to 5.00pm Workshop Day
Programme: Spirituals and Gospel Workshop

Saturday 5th April 2014

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Jenkins The Armed Man

Saturday 5th April 2014

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Mussorgsky Khovanschina - Prelude (ed.Rimsky-Korsakov); Liszt Les Préludes; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 5th April 2014

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Requiem - with ELMS Symphony Orchestra

Saturday 5th April 2014

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 5th April 2014

Group: Brockham Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 5th April 2014

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Beatus Vir; H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Garland In the Mood (arr.Gritton) and other jazz favourites

Saturday 5th April 2014

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 5th April 2014

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 5th April 2014

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Part 2; Fauré Requiem

Saturday 5th April 2014

Group: Croydon Bach Choir, Croydon Bach Orchestra
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Handel Dixit Dominus; Handel Nisi Dominus; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 7

Saturday 5th April 2014

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Liszt Missa Choralis

Sunday 6th April 2014

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Friday 11th April 2014

Group: Bookham Choral Society, Beare Green and Newdigate Choral Society, Mickleham Choral Society, Shalford Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Friday 11th April 2014

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: To include Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 12th April 2014

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Tenebrae: Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 1; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Heth. Misericordia; Pitts Libera Me; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Incipit oratio Jeremiae; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Gesualdo Tenebrae Responsories - Astiterunt reges terrae; Gesualdo Tenebrae Responsories - Aestimatus sum; Gesualdo Tenebrae Responsories - Sepulto Domino; MacMillan Miserere

Saturday 12th April 2014

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Stainer The Crucifixion; Fauré Requiem

Saturday 12th April 2014

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Chilcott Requiem; Vaughan Williams Benedicite

Saturday 12th April 2014

Group: Carshalton Choral Society, West Barnes Singers
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with th Choir of St.Peter’s, Streatham

Sunday 13th April 2014

Group: Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Pergolesi Stabat Mater; Duruflé Messe ‘Cum Jubilo’

Sunday 13th April 2014

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1 - Prelude; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Weber Bassoon Concerto; J.Parker Clarinet Concerto; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ - Andante and Minuet

Saturday 26th April 2014

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert D’Entente, to include Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Bizet Symphony in C - with L’Orchestre Garance of Pertuis, France

Saturday 26th April 2014

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

May 2014

Saturday 3rd May 2014

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars - Theme; Williams Jurassic Park; Williams Harry Potter - Music from the Films; Zimmer Gladiator - Music from the Film; Rota The Godfather - Music from the Films; Barber Adagio for Strings; Walton Henry V - Music from the Film; Coates Dambusters March and other favourites

Sunday 4th May 2014

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Parry Symphonic Variations; Bruch Violin Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 10th May 2014

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Symphony No.1

Saturday 10th May 2014

Group: Chorleywood Choral Society, Berkhamsted Choral Society
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: Not advised
Programme: Orff Carmina Burana; S.Weiss The Seasons; Gershwin Rhapsody in Blue - performing as English Philharmonia Chorus, with the English Philharmonia

Saturday 10th May 2014

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 11th May 2014

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Aylesbury Waterside Theatre, Exchange Street, Aylesbury, Buckinghamshire HP20 1UG
Times: 7.00pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Buckinghamshire Youth Orchestra and Local School Choirs

Sunday 11th May 2014

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Friendly Concert - to include Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Dvořák Rondo Op.94

Sunday 11th May 2014

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Stage and Screen, to include Williams Star Wars - Music from the Films; Williams Schindler’s List; Bernstein West Side Story - Selections; Arnold The Bridge on the River Kwai - Music from the Film; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; R.Rodgers Carousel - Selections

Monday 12th May 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Shostakovich Symphony No. 5 (in the Queen Elizabeth Hall)

Tuesday 13th May 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Vivaldi The Four Seasons - Spring; Purcell Welcome to all the Pleasures; S.Wilson You Will Soar (World Première); Fauré Cantique de Jean Racine; McDowall Night Flight; Beethoven Elegische Gesang; Beethoven String Quartet Op.18 No.2 - 1st movement - with Chiswell String Quartet

Saturday 17th May 2014

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Symphony No.25; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 17th May 2014

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Butterworth The Banks of Green Willow

Saturday 17th May 2014

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Glazunov Saxophone Concerto; Prokofiev Violin Concerto No.1; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 17th May 2014

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Berlioz Roméo et Juliette - Roméo Alone; Berlioz Roméo et Juliette - The Capulet’s Ball; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Berlioz Roméo et Juliette - Queen Mab Scherzo; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Saturday 17th May 2014

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino - Overture; Wiren Serenade for Strings; Mozart Serenade No.11 for Winds; Honegger Pastorale d’Été; Mozart Symphony No.25

Saturday 17th May 2014

Group: Canterbury Orchestra, Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Mars; Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Jenkins The Armed Man

Saturday 17th May 2014

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Rota Il Gattopardo - Dances; Wagner Siegfried Idyll

Monday 19th May 2014

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Williams Jurassic Park - Highlights (arr.Custer); Lavender A Tribute to John Williams; Casey Grease! (arr.Custer); Barry James Bond Medley (arr.Lopez); Arlen The Wizard of Oz (orch.Dexter); Vangelis Chariots of Fire (arr.Hare); Andersson Mamma Mia (arr.Philippe); Schonberg Les Misérables - Selection (arr.Barker)

Saturday 31st May 2014

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Park Road, Bromley BR1 3HP
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop on the music of Bob Chilcott, led by the composer

Saturday 31st May 2014

Group: Constanza Chorus
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

June 2014

Saturday 7th June 2014

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Hedges Musick’s Empire; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 7th June 2014

Group: Brockham Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Archer The Gallant Knight (World Première); Jenkins The Armed Man

Saturday 7th June 2014

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 6.30pm concert
Programme: Pining for the Fjords: to include Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir and music by Grieg, Weelkes, Morley, Stanford and Vaughan Williams, plus Norwegian folk songs.

Saturday 7th June 2014

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms and music by Glass, Berlin, Whitacre, Copland and Sondheim

Saturday 7th June 2014

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Finzi Eclogue; Vaughan Williams Fantasia for Piano and Orchestra; Brahms Symphony No.1

Sunday 8th June 2014

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Whitacre Lux Aurumque; Williams Superman - March; J.Parker A Londoner in New York; Ticheli Blue Shades

Saturday 14th June 2014

Group: Bedford Choral Society, Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala Evening, to include Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Bizet Carmen - Habanera; Puccini Manon Lescaut - Intermezzo; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Mozart Idomeneo - Voyagers’ Chorus; Saint-Saëns Samson et Dalila - Mon cœur s’ouvre à ta voix; Bizet Carmen - Flower Song; Tchaikovsky Eugene Onegin - Chorus of the Peasant Girls; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Saturday 14th June 2014

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Great Choral Classics, including Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Wagner Lohengrin - Bridal Chorus; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Handel Samson - Let the Bright Seraphim; Franck Panis Angelicus; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Down by the Riverside (arr.Roberts)

Saturday 14th June 2014

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 14th June 2014

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass; Chilcott Aesop’s Fables; Chilcott Jazz Folksongs for Choirs

Saturday 14th June 2014

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: Not advised
Programme: Music for a Summer Evening: Campion Never Weather Beaten Sail; Bartlet Of all the birds that I do know; R.Jones Farewell, dear love; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Stanford The Blue Bird; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Pergolesi Magnificat; Whitacre Sleep; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing

Saturday 14th June 2014

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe!

Saturday 14th June 2014

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Spirit of England; Elgar Four Old English Songs; Coates The Green Hill of Somerset; Sullivan The Yeomen of the Guard

Saturday 14th June 2014

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: 100 Years of the Croydon Philharmonic Choir - to include works by JS Bach, Ralph Vaughan Williams and Michael Hurd

Saturday 14th June 2014

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Jenkins The Armed Man - Choral Suite; Quilter Non Nobis Domine; Stanford Diaphenia; Stanford The Blue Bird

Saturday 21st June 2014

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schubert Symphony No. 6; Beethoven Symphony No.7

Saturday 21st June 2014

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Come Away Sweet Love: A Selection of Madrigals and Romantic Partsongs, plus music by Mozart and Mendelssohn and Beethoven Elegische Gesang; Whitacre Five Hebrew Love Songs

Saturday 21st June 2014

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Pergolesi Stabat Mater; Bach Mass in G Minor

Saturday 21st June 2014

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Saint-Saëns Danse Macabre; Brahms Concerto for Violin and Cello; Beethoven Symphony No.5

Saturday 21st June 2014

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Goodall Every Purpose under the Heaven; L’Estrange Ahoy!

Saturday 21st June 2014

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer Evening - to include Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Stanford Songs of the Sea; Farjeon Morning has Broken; Lovland You Raise Me Up

Saturday 21st June 2014

Group: Bridgewater Sinfonia, Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 21st June 2014

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Tucker Wherewithal shall a young man cleanse his way?; Purcell O Lord God of Hosts; Pachelbel Magnificat; Krebs Magnificat in F; Hawkins O Praise the Lord, all ye Heathen; Creighton I Will Arise and Go to my Father; Buxtehude Missa Brevis; Blow God is our Hope and Strength; J.L.Bach Motet ‘Das ist meine Freude’; Aldrich Out of the Deep

Saturday 21st June 2014

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 21st June 2014

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 21st June 2014

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Modern Dream - 20th Century reveries by Finzi, Harvey, Gorecki, Tavener, Part and others - with Bromley Boy Singers

Saturday 21st June 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Schubert An die Musik; Schubert Du bist die Ruh’; Schubert Erlkönig; Berlioz Les Nuits d’Été - Villanelle; Berlioz Les Nuits d’Été - Le Spectre de la Rose; Weill Je ne t’aime pas; Weill Symphony No.2

Saturday 21st June 2014

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Beethoven Violin Concerto; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 22nd June 2014

Group: Alyth Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Schubert Lebenslust; Schubert Der Tanz; Dawes Psalm 140; Sullivan The Great Oak Tree; Mendelssohn Elijah - Blessed are the Men who Fear Him; K.Thomson Shower, O Heavens; Vaughan Williams O How Amiable

Sunday 22nd June 2014

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Beethoven Piano Concerto No.4; Vaughan Williams The Wasps - Suite; Respighi Feste Romane

Saturday 28th June 2014

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.00pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy!; Goodall Every Purpose under the Heaven - with Swiss Gardens Primary, St.Wilfrid’s Primary and Rose Green Infant School Choirs

Saturday 28th June 2014

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius Two Pieces for Small Orchestra; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Sinfonia Concertante; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 28th June 2014

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Brahms Symphony No.4

Saturday 28th June 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: St.John the Baptist Church, Ripe, Lewes, East Sussex BN8 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Songs of Farewell - Excerpts; Chilcott Everyone Sang; Elgar Death on the Hills; Schütz Die mit Tränen säen; Distler Lobe den Herren; Distler O Heiland reiss; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Farrar To Daffodils; Howells Requiem - Excerpts; Vaughan Williams Valiant for Truth

Saturday 28th June 2014

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Victorian Evening

Saturday 28th June 2014

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Goodall Eternal Light, A Requiem

Sunday 29th June 2014

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Music from Shows and Films, including Coates Dambusters March; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Goodwin 633 Squadron plus music from My Fair Lady, The Sound of Music, Carousel and Oklahoma!

Sunday 29th June 2014

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dubois Le Paradis Perdu

Sunday 29th June 2014

Group: Brighton Singers
Venue: Chapel Royal, 164 North Street, Brighton BN1 1EA
Times: 5.00pm concert
Programme: Great American Songs

July 2014

Tuesday 1st July 2014

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Voices of London Festival 2014 Concert: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ - with the Choir of St.Mary Merton and Blackheath Chamber Choir

Saturday 5th July 2014

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Elgar Carillon; Elgar Le Drapeau Belge; Elgar Polonia; Elgar Sospiri; Elgar Cello Concerto; Elgar The Spirit of England - with Brentwood Cathedral Singers and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 5th July 2014

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: The Greatest Choral Classics - to include Parry I Was Glad; Franck Panis Angelicus; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Gounod Ave Maria; Rachmaninov Vocalise (arr.Gritton); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Mozart Ave Verum Corpus; Swann Ill Wind

Saturday 5th July 2014

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert Performance)

Saturday 5th July 2014

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Una voce poco fa; Mozart La Clemenza di Tito - Parto, parto; Mozart Le Nozze di Figaro - Se Vuol Ballare; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Die Zauberflöte - Papageno, Papagena; Bellini I Capuleti ed I Montecchi - Quante Volte; Smetana The Bartered Bride - Polka; Verdi La Forza del Destino - Overture; Verdi Don Carlo - Tu che le Vanitá; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Massenet Thaïs - Meditation; Dvořák Rusalka - Song to the Moon; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Puccini Turandot - Nessun Dorma

Saturday 5th July 2014

Group: Chiltern Choir
Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Vaughan Williams O Taste and See; Vaughan Williams O How Amiable; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Rutter Feel the Spirit

Saturday 5th July 2014

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Dover Street, Sittingbourne ME10 3EG
Times: 7.00pm concert
Programme: A Concert of Light Music

Saturday 5th July 2014

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 5th July 2014

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Night and Day: Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Rheinberger Abendlied; C.Wood O Thou the Central Orb; Whitacre Sleep; C.Wood Hail, Gladdening Light; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Schumann Mondnacht (arr.Petter); Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - Urlicht (arr.Gottwald); Brahms Four Quartets Op.92; Berlin All Alone (arr.Petter); Noble The Very Thought of You (arr.Ayres)

Saturday 5th July 2014

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 6th July 2014

Group: London City Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Brahms Hungarian Dances - No.1; Brahms Hungarian Dances - No.3; Brahms Hungarian Dances - No.5; Brahms Hungarian Dances - No.6; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Monday 7th July 2014

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Songs for the Summer - madrigals, G&S and other famous English composers

Tuesday 8th July 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Songs of Farewell - Excerpts; Chilcott Everyone Sang; Elgar Death on the Hills; Schütz Die mit Tränen säen; Distler Lobe den Herren; Distler O Heiland reiss; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Farrar To Daffodils; Howells Requiem - Excerpts; Vaughan Williams Valiant for Truth

Thursday 10th July 2014

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Rosetti Concerto for Two Horns C58 - 3rd Movement; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Piazzolla Libertango; Borodin String Quartet No.2 - 2nd Movement; Gardel Tango ‘Por una cabeza’; Milhaud La Cheminée du Roi René; Mozart Symphony No.40

Friday 11th July 2014

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Pilkington With fragrant flowers; Pilkington Have I Found Her?; Dowland Come Heavy Sleep; Dowland Can she excuse my wrongs; Dowland Weep you no more, sad fountains; Pilkington Rest Sweet Nymphs; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Rutter Birthday Madrigals - Come Live With Me; Rutter Birthday Madrigals - My True Love hath my Heart; Rutter Fancies

Saturday 12th July 2014

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: A New Heaven: Parry I Was Glad; Gibbons Hosanna to the Son of David; C.Wood Hail, Gladdening Light; Dove Ecce Beatam Lucem; Stanford Three Motets; Bainton And I Saw a New Heaven; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Tallis Loquebantur Variis Linguis; W.Harris Faire is the Heaven; G.Jackson Creator of the Stars of Night; Byrd Laudibus in Sanctis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars

Saturday 12th July 2014

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms concert, to include Gershwin Crazy for You - Overture (arr.Brubaker); Traditional International Dixieland Jamboree (arr.Holcombe); Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; C.Gardner Four Piece Suite; Packett Alton Anthem; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs

Saturday 12th July 2014

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 12th July 2014

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: The Greatest Choral Classics - to include Parry I Was Glad; Franck Panis Angelicus; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Gounod Ave Maria; Rachmaninov Vocalise (arr.Gritton); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Mozart Ave Verum Corpus; Swann Ill Wind

Saturday 12th July 2014

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Violin Concerto; Saint-Saëns Symphony No.2

Saturday 12th July 2014

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Sullivan The Long Day Closes; Stanford Three Motets; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 12th July 2014

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 7.30pm concert
Programme: A New Song - Music with a Jazz Flavour, including works by Rutter, Chilcott, Howells, Britten, Vine and Morales

Saturday 12th July 2014

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Flute Concerto No.1 in G; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ - 1st movement; Handel Occasional Oratorio - Overture; Sullivan The Pirates of Penzance - Excerpts

Saturday 12th July 2014

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Addinsell Warsaw Concerto; Prokofiev Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 13th July 2014

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender The Forest; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 13th July 2014

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Barham Village Hall, Valley Road, Barham, Canterbury CT4 6NX
Times: 6.00pm concert
Programme: Music from the Movies

Tuesday 15th July 2014

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Wednesday 16th July 2014

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Friday 18th July 2014

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Saturday 19th July 2014

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 19th July 2014

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Summertime: to include Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Williams); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Garland In the Mood (arr.Gritton)

Saturday 19th July 2014

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Merton Abbey Mills, 20 The Long Shop, Wimbledon SW19 2RD
Times: Not advised
Programme: Summer Festival Spectacular, with music from the big screen and Last Night of the Proms favourites.

Sunday 20th July 2014

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude to Act III; Dvořák Violin Concerto; Vaughan Williams Prelude on the Welsh Hymn Tune ‘Rhosymedre’; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Sunday 20th July 2014

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.30pm performance
Programme: Rossini Comte Ory

Sunday 20th July 2014

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: The Best of British

September 2014

Saturday 6th September 2014

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; McDowall Ave Maris Stella; Parry Blest Pair of Sirens; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest

Saturday 13th September 2014

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Not advised
Programme: Film Music Concert, to include Badelt Pirates of the Caribbean; Barry James Bond - Music from the Films

Saturday 20th September 2014

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Britten Les Illuminations; Shostakovich Symphony No.15

Saturday 27th September 2014

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 27th September 2014

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Mozart Piano Concerto No.20; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 27th September 2014

Group: Croydon Symphony Orchestra, Croydon Philharmonic Choir, East Surrey Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms, to include Shostakovich Festive Overture; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Chabrier Joyeuse Marche; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Holst Planets Suite - Jupiter; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Dance of the Tumblers; Verdi Aida - Grand March; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Rossini William Tell - Overture: Galop; Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with the Festival Singers and John Fisher Choir

October 2014

Friday 3rd October 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berio Rendering; Mahler Kindertotenlieder; Shostakovich Symphony No. 9

Saturday 4th October 2014

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Chopin Piano Concerto No.2; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Poulenc Sinfonietta

Saturday 4th October 2014

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Missa Brevis in D K194 - Gloria; Mozart Piano Concerto No.20 - Finale; Mozart Don Giovanni - Fuggi, crudele, fuggi; Mozart Don Giovanni - La ci darem la mano; Mozart Don Giovanni - Supper scene; Mozart Requiem Mass

Sunday 5th October 2014

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Hyde Two Anthems Op.15 (World Première); McDowall Missa Mariae (World Première)

Saturday 11th October 2014

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Goodall Eternal Light, A Requiem and World War I Songs

Saturday 11th October 2014

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Mozart Mass in C Major K66 ‘Dominicusmesse’

Sunday 12th October 2014

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Butterworth The Banks of Green Willow; Elgar Enigma Variations

Wednesday 15th October 2014

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz at St.Sepulchre’s: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Ellington Sacred Concert

Saturday 18th October 2014

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Mahler Symphony No. 1

Saturday 18th October 2014

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Rossini Stabat Mater; Puccini Messa di Gloria

Saturday 18th October 2014

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Saturday 18th October 2014

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, Lansdowne Crescent, Notting Hill, London W11 2NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom; Bach Partita in D Minor BWV1004

Sunday 19th October 2014

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn String Symphony No.12; Schumann Kinderszenen - Traumerei (orch.); R.Strauss Metamorphosen

Sunday 19th October 2014

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 3.30pm concert
Programme: Around the World in 80¾ Minutes, to include Beethoven The Ruins of Athens - Overture

Wednesday 22nd October 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare in the City: Morley It was a Lover and his Lass; Morley Nolo mortem; Gibbons The Cries of London; R.Johnson Full Fathom Five; Pearsall Take, O Take those Lips Away; Mathias Shakespeare Songs; Grainger The Willow Song; Gibbs Fidele; Chilcott The Isle is Full of Noises; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Vaughan Williams Three Elizabethan Part Songs

November 2014

Saturday 1st November 2014

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Symphony No.4; Saint-Saëns Symphony No.2

Saturday 1st November 2014

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Sunday 2nd November 2014

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams The Old Hundredth; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Magnificat

Sunday 2nd November 2014

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Woolfenden Deo Gracias; Kamen Robin Hood Prince of Thieves - Music from the Film; Walton Henry V - Suite; Gregson The Sword and the Crown; Woolfenden Gallimaufry

Saturday 8th November 2014

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: ’They Shall Not Grow Old’ Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Vaughan Williams Let Us Now Praise Famous Men; Parry Jerusalem; Holst I Vow to Thee, My Country

Saturday 8th November 2014

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 8th November 2014

Group: Clacton Choral Society
Venue: Christ Church United Reformed Church, Carnarvon Road, Clacton-on-Sea CO15 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness into Light - A Meditation on Great Sacrifice

Saturday 8th November 2014

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Les Francs-Juges’; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 8th November 2014

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bannister In Flanders Fields; Elgar The Spirit of England

Sunday 9th November 2014

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: H.Wood Roses of Picardy; Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Jerusalem; Hammersley Remembrance; Holst I Vow to Thee, My Country; Fauré Cantique de Jean Racine; Jenkins Gloria

Sunday 9th November 2014

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Coates Dambusters March; Goodwin 633 Squadron; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Elgar The Dream of Gerontius - Softly and Gently; Scotchmer Symphony No.1 ‘Life’s Destiny’ - 1st Movement (World Première); Mozart Requiem Mass - Excerpts

Sunday 9th November 2014

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 2.00pm and 4.30pm performances
Programme: ’Heroes and Villains’ Children’s Concert: Copland Billy the Kid Suite; Grieg Peer Gynt - Extracts; Rossini William Tell - Overture

Friday 14th November 2014

Group: Camden Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Athalia

Saturday 15th November 2014

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Brahms Requiem

Saturday 15th November 2014

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Mars; Ravel Le Tombeau de Couperin; Butterworth The Banks of Green Willow; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 15th November 2014

Group: Bridgewater Sinfonia, Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 15th November 2014

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Walton Overture ‘Portsmouth Point’; Walton Viola Concerto; Elgar Symphony No.1

Saturday 15th November 2014

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 15th November 2014

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau and the French Baroque: Boesset Vers masculins pour la chaisne du mesme ballet; Bouzignac Jubilate Deo; Moulinié O Salutaris Hostia; Charpentier De Profundis; Lully Choeur des Trembleurs; Couperin In notte placida; Couperin Messe pour les Paroisses - Kyrie; Lalande De Profundis Clamavi - Excerpts; M.Lambert D’un feu secret; Rameau Laboravi Clamans; Rameau Deus Noster Refugium - Sonuerunt, et turbatae sunt aquae eorum; Rameau Avec de vin, endormons-nous; Rameau La Nuit; Chédeville Sonatille galante No.1

Saturday 15th November 2014

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Biber Requiem in F Minor; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Pange Lingua; Bruckner Locus Iste; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Virga Jesse; G.Gabrieli In Ecclesiis; G.Gabrieli Plaudite omnis terra

Saturday 15th November 2014

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Overture ‘In Autumn’; Elgar Cello Concerto; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 15th November 2014

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Chelmsford Cathedral Choir and Canzona

Saturday 15th November 2014

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 15th November 2014

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 16th November 2014

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 16th November 2014

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Schubert Rosamunde Incidental Music - Excerpts; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 16th November 2014

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 22nd November 2014

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Carissimi Jephte; Allegri Miserere plus music by Schütz and Monteverdi

Saturday 22nd November 2014

Group: Angmering Chorale, Sinfonia of Arun
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Beethoven Mass in C; Vaughan Williams The Lark Ascending

Saturday 22nd November 2014

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Parry I Was Glad; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Songs of Travel; Elgar The Music Makers

Saturday 22nd November 2014

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 10.00am - 4.oopm workshop
Programme: Autumn Choral Workshop including work on Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 22nd November 2014

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Peacemakers - with Musicians of All Saints Orchestra, Brighton and Hove Youth and Junior Choirs and Lewes Youth Choir

Saturday 22nd November 2014

Group: Camden Symphony Orchestra, Islington Choral Society
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Concert Aria ‘Bella mia fiamma’ K528; Mozart Concert Aria ‘Misero, o sogno’ K431; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 22nd November 2014

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; C.Schumann Konzertsatz in F Minor; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 22nd November 2014

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - Selection; Smetana Ma Vlast - From Bohemia’s Meadows and Groves; Dvořák Symphony No.8

Saturday 22nd November 2014

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Handel Dixit Dominus and other Baroque masterpieces

Saturday 22nd November 2014

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: For the Fallen Elgar Give unto the Lord; Ireland Greater Love; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Leighton Drop Drop Slow Tears; Duruflé Requiem

Saturday 22nd November 2014

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Horn Concerto No.3; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Saturday 22nd November 2014

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: Not advised
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Orff Carmina Burana

Saturday 29th November 2014

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Duruflé Requiem; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 29th November 2014

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Symphony No.40; Mozart Misericordias Domini

Saturday 29th November 2014

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 29th November 2014

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 29th November 2014

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 7.30pm concert
Programme: An Advent Adventure

Saturday 29th November 2014

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Albeniz Triana - Iberia; Debussy Images - Iberia; Elgar Symphony No.1

Saturday 29th November 2014

Group: Carillon Chamber Choir, Voix de Vivre
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 5 ‘Great Organ Mass’; R.Strauss Metamorphosen; R.Strauss Der Abend; Schoenberg Friede auf Erden

Saturday 29th November 2014

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Tomkins When David Heard; Mozart Vesperae de Dominica

Saturday 29th November 2014

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Masters of Baroque: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Bach Mass in G Minor

Saturday 29th November 2014

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Scherzo; Beethoven Symphony No.8

Sunday 30th November 2014

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Rossini William Tell - Overture; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Wicken Fantasea; Coates London Suite - Knightsbridge March plus traditional Christmas Carols

Sunday 30th November 2014

Group: London City Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Dvořák Legends Op.59 - Nos.1, 2 and 3; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso; Beethoven Symphony No.8

December 2014

Thursday 4th December 2014

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 - with London College of Music Choir

Friday 5th December 2014

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: River Pageant: Sparke River City Serenade; Sparke Between the Two Rivers; Holst Hammersmith; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; N.Hess Thames Journey; Smetana Ma Vlast - Vltava

Saturday 6th December 2014

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 6th December 2014

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 6th December 2014

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th December 2014

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 6th December 2014

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 6th December 2014

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Rutter When Icicles Hang; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Willcocks); Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Woods); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Woods); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional Luly Iula (arr.Cayton); Traditional This is the Truth Sent from Above (arr.Cayton); Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night (arr.Willcocks); Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Wood); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Silver); Rutter Nativity Carol; Adam O Holy Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 6th December 2014

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Glory and Wonder’, to include Rutter Gloria; Lauridsen O Magnum Mysterium; A.Hopkins Gaudeamus

Saturday 6th December 2014

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 6th December 2014

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: 100th Birthday Concert Handel Messiah

Sunday 7th December 2014

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Esther; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened

Sunday 7th December 2014

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 7th December 2014

Group: Colchester Choral Society
Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Wassail - to include Bullard A Feast for Christmas plus other seasonal music. With North County Primary School Choir and Mersea Island School Choir

Tuesday 9th December 2014

Group: Camden Choir
Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 13th December 2014

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight: including Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Joubert Torches; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Mathias A Babe is Born; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rutter); Dove The Three Kings; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down; Tavener The Lamb; Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg)

Saturday 13th December 2014

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Elgar Serenade for Strings; Mozart Clarinet Concerto; Haydn Symphony No. 99

Saturday 13th December 2014

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs - with local primary school choirs.

Saturday 13th December 2014

Group: Barnes Choir
Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Gloria RV588; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Pärt Bogoroditsye Dyevo

Saturday 13th December 2014

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Finzi In Terra Pax; Finzi Magnificat; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and audience carols

Saturday 13th December 2014

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Gloria; Lauridsen O Magnum Mysterium and carols for choir and audience. With English Philharmonia Brass

Saturday 13th December 2014

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Champagne Polka; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; Anderson Sleigh Ride and carols arr.D.Willcocks

Saturday 13th December 2014

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Charpentier Messe de Minuit; Elgar The Snow plus favourite carols

Saturday 13th December 2014

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Oratorio de Noël; Tavener The Lamb; Austin Recorder Concertino

Saturday 13th December 2014

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Gala Christmas: Traditional Once in Royal David’s City (arr.Walker); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Of the Father’s Heart Begotten (arr.Willcocks); Villette Hymne à la Vierge; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); M.Praetorius In Dulci Jubilo; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Mardi Brass); Mendelssohn Rejoice and be Glad all ye Nations; Traditional The Boar’s Head Carol (arr.Poston); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Mardi Brass); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Mardi Brass); Traditional My Heart will Always Wander (arr.Magnussen); Traditional Silent Night (arr.Mardi Brass); Traditional The First Nowell (arr.Mardi Brass); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Mardi Brass) - with Mardi Brass

Saturday 13th December 2014

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 13th December 2014

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Rutter What Sweeter Music; Britten A New Year Carol; R.R.Bennett Out of Your Sleep; Mathias Sir Christèmas; Bach O Little One Sweet; Todd My Lord has Come; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Sweelinck Hodie Christus Natus Est and congregational carols

Saturday 13th December 2014

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Darke In the Bleak Midwinter; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Handel Messiah - And the Glory of the Lord; Handel Messiah - Glory to God in the Highest; Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Infant King (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Victoria O Magnum Mysterium; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Howells A Spotless Rose; M.Praetorius En natus est Emanuel; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 13th December 2014

Group: Chandos Choir
Venue: Old Coulsdon Congregational Church, Coulsdon Road, Coulsdon, Surrey CR5 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Chilcott Christmas Spirituals and carols for choir and audience

Saturday 13th December 2014

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 13th December 2014

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Poston Jesus Christ the Apple Tree; Traditional Gabriel’s Message (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Bywater In the Bleak Midwinter; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Britten Hymn to the Virgin; Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Howells A Spotless Rose; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Wade); Cant A Cathedral Waiting for Christmas; Adam O Holy Night; Tavener The Lamb; Traditional Good King Wenceslas (arr.Elfyn Jones); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 13th December 2014

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert: Rodrigo Concierto de Aranjuez; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Anderson Christmas Festival; Krogstad Christmas at the Movies; Adam O Holy Night; Anderson Sleigh Ride

Saturday 13th December 2014

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 14th December 2014

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Running Set; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.39

Sunday 14th December 2014

Group: Collis Choral Singers, Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Monday 15th December 2014

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Menken The Little Mermaid - Under the Sea; Menken Beauty and the Beast - Highlights (arr.Custer); Sherman The Jungle Book - I Wanna Be Like You (arr.Moss); R.Newman When She Loved Me; Lopez Frozen - Music from the Film (arr.Vinson); Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Traditional O Come All Ye Faithful; Traditional Sussex Carol; Traditional Silent Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing

Monday 15th December 2014

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Shostakovich Piano Concerto No.2; Stravinsky The Firebird - Suite (1945) (in the Queen Elizabeth Hall)

Tuesday 16th December 2014

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 16th December 2014

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Lauridsen O Magnum Mysterium

Wednesday 17th December 2014

Group: Bookham Choral Society
Venue: Old Barn Hall, 55 Church Road, Great Bookham, Leatherhead KT23 3PG
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 17th December 2014

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include S.Wilson Nunc Dimittis (World Première)

Wednesday 17th December 2014

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Wednesday 17th December 2014

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘A Garland for Christmas’

Thursday 18th December 2014

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Friday 19th December 2014

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Carols for Christmas

Saturday 20th December 2014

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 20th December 2014

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Joyful and Triumphant’ - a celebration of Christmas

Saturday 20th December 2014

Group: Chelmsford Singers
Venue: St.John the Baptist Church, 55 Main Road, Danbury, Chelmsford CM3 4NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Joy to the World - Christmas Concert to include Mathias Sir Christèmas; Sund A Newborn Child; Traditional There is No Rose (arr.Davy); Traditional I Saw Three Ships (arr.Rutter)

Saturday 20th December 2014

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight, to include Joubert There is no Rose of such Virtue; Warlock Lullaby my Jesus; McDowall Christus Natus Est and carols for audience and choir. With Surrey Brass

Wednesday 24th December 2014

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Carols plus... To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience


Click on this icon to continue browsing the diary into