Past Diary of Events 2015

This is a list of past concerts from the year 2015. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2015

Saturday 17th January 2015

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pinnock Revolution; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 24th January 2015

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.2’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 24th January 2015

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Raine Memories of a Dream (World Première); Brahms Symphony No.3

Saturday 24th January 2015

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Ladies of the Crypt Choir of The King’s School

Sunday 25th January 2015

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 3.00pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Shostakovich Piano Concerto No.2; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Dvořák Legends Op.59

Friday 30th January 2015

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Goodall Every Purpose under the Heaven; Chilcott Requiem; Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 31st January 2015

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Witt Symphony in A; Mozart Piano Concerto No.27; Boyce Symphony No.4; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’

February 2015

Sunday 1st February 2015

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Sparke Sunrise at Angel’s Gate; Gregson Concerto for Piano and Wind ‘Homages’; Dello Joio Fantasies on a Theme by Haydn; Bennett Rob.R. Symphonic Songs for Band

Sunday 1st February 2015

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Lloyd-Webber Cats - Medley; Schonberg Les Misérables - Selection; Addinsell Warsaw Concerto; Adkins Skyfall - with Sweeting Swing Band

Saturday 7th February 2015

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Haydn Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Saint-Saëns Morceau de Concert for Harp and Orchestra; Verdi La Forza del Destino - Overture; Sibelius Karelia Suite; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 7th February 2015

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: English Music - A Serenade: to include Britten Hymn to St.Cecilia; Vaughan Williams Serenade to Music; Stanford Three Motets

Saturday 7th February 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.38 ‘Prague’; Mozart Concert Aria ‘Chi sà, chi sà, qual sia’ K582; Mozart Concert Aria ‘Vado, ma dove?’ K583; Mozart Le Nozze di Figaro - Porgi amor; Mozart Concert Aria ‘Bella mia fiamma’ K528; Beethoven Symphony No.4

Saturday 7th February 2015

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Falla El Amor Brujo; Poulenc Sinfonietta; Beethoven Symphony No.7

Sunday 8th February 2015

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - No.5; Tchaikovsky Violin Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 8th February 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Prokofiev Violin Concerto No.2; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 14th February 2015

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Valentine’s Evening concert of music from Stage and Screen, including Coates Dambusters March; Williams Schindler’s List; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Addinsell Warsaw Concerto and much more

Saturday 14th February 2015

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Khachaturian Spartacus - Adagio; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Rachmaninov Piano Concerto No.3

Friday 27th February 2015

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Sibelius Karelia Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Sibelius Symphony No.2

Saturday 28th February 2015

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Brahms Piano Concerto No.2; Elgar Enigma Variations

Saturday 28th February 2015

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; J.Ellis The Mass of the Grove

March 2015

Thursday 5th March 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dove The Passing of the Year; Copland In the Beginning; Hughes anyone lived in a pretty how town; Howells Even Such is Time; Chilcott Even Such is Time; H.Jones The Presence of Love; A.Hall Mirror’d Little Dove (World Première)

Thursday 5th March 2015

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Luminoso’: Bruch Morning Song of Praise; Tallis O Nata Lux; Lassus La nuit froide et sombre; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Feasting I Watch; Stanford Praised be Diana; Parry How Sweet the Answer; Sullivan Echoes

Friday 6th March 2015

Group: Angmering Chorale
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Chilcott Requiem - part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 7th March 2015

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 7th March 2015

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Haydn Harmoniemesse

Sunday 8th March 2015

Group: Coro Nuovo
Venue: Holy Trinity Church, Church Street, Cuckfield, Haywards Heath RH17 5JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 8th March 2015

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending and music by Fauré, Debussy, Mozart, Bræin and Whitacre

Saturday 14th March 2015

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Leighton Crucifixus pro nobis; Parry Songs of Farewell - Lord, Let me Know Mine End; Schütz St.Matthew Passion

Saturday 14th March 2015

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 14th March 2015

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm
Programme: Brahms Requiem - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 14th March 2015

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Sibelius Romance; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.1

Saturday 14th March 2015

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Hussite Overture; Bartók Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 14th March 2015

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Bernstein Chichester Psalms; Bernstein The Lark - Selected Choruses - with Trio Appassione

Saturday 14th March 2015

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vast Ocean of Light: Tallis O Nata Lux; Palestrina Super Flumina Babylonis; Palestrina Sicut cervus; Howells Like as the Hart; Bainton And I Saw a New Heaven; MacMillan A New Song; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Stanford For Lo I Raise Up; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; W.Harris Bring us, O Lord God; Dove Vast Ocean of Light

Sunday 15th March 2015

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton The Wise Virgins - Sheep May Safely Graze; Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 15th March 2015

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 15th March 2015

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Nielsen Violin Concerto; Scriabin Reverie; Schumann Symphony No.4

Tuesday 17th March 2015

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Kodály Laudes Organi; Jongen Mass; Ives Crossing the Bar; Copland Four Motets; Brahms Nanie

Friday 20th March 2015

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Prokofiev March for a Spartakiade; Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts (arr.for Wind); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (arr. for Wind)

Friday 20th March 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 21st March 2015

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Kodály Missa Brevis and motets from Spain’s Golden Age by Victoria and Guerrero

Saturday 21st March 2015

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times:
Programme: Puccini Messa di Gloria; Fauré Requiem; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 21st March 2015

Group: Basingstoke Symphony Orchestra, Petersfield Choir, Rogate Choral Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Finzi Intimations of Immortality

Saturday 21st March 2015

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Chilcott Requiem

Saturday 21st March 2015

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 21st March 2015

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Fauré Requiem and songs by Debussy and Ibert

Saturday 21st March 2015

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 7

Saturday 21st March 2015

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’ - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 21st March 2015

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Upon thine Heart - 8 Centuries of Choral Music - to include works by Tallis, Byrd, Wesley, Walton, Harwood, Almgill, Dunstable and Purcell

Saturday 21st March 2015

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st March 2015

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’; Bach Brandenburg Concerto No.2; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’

Saturday 21st March 2015

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Kodály Missa Brevis and music by Rachmaninov, Tchaikovsky, Tormis, Hristov, Dubra and Part.

Saturday 21st March 2015

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Musical Pairs: Pitoni Cantate Domino; Schütz Cantate Domino; Byrd Mass for Four Voices; Tallis O Nata Lux; Lauridsen O Nata Lux; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; G.Bush Music, when soft voices die; Bruckner Ave Maria; Biebl Ave Maria; Chilcott A Little Jazz Mass; Morley It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass

Saturday 21st March 2015

Group: Crowborough Choral Society, Fletching Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 22nd March 2015

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Wesley Ascribe unto the Lord; Verdi Pater Noster; Janáček Otčenáš

Sunday 22nd March 2015

Group: Brighton Singers
Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 4.00pm concert
Programme: A Viennese Confection - music by Schumann, Haydn and Schubert

Sunday 22nd March 2015

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Meditation for Violin and Orchestra; Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’

Sunday 22nd March 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.2; Mahler Symphony No. 5

Friday 27th March 2015

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Faith, Hope and Love: Brahms Geistliches Lied; Reger Unset lieben Frauen Traum; Rheinberger Abendlied; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Hassler Ach, Weh des Leiden; Hassler Tanzen und Springen; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Paxton Breathe soft, ye winds; Barnby Sweet and Low; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Morley Now is the Month of Maying

Saturday 28th March 2015

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Hepplewhite Carmina Divina (World Première)

Saturday 28th March 2015

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Ledger Requiem; Ledger Easter Cantata; Lauridsen Nocturnes

Saturday 28th March 2015

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 28th March 2015

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th March 2015

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Finzi Magnificat; Bernstein Chichester Psalms; Janáček Otčenáš; Saint-Saëns Quam Dilecta; Fauré Tantum ergo; R.Thompson The Lord is my Shepherd

Saturday 28th March 2015

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Sibelius Symphony No.6; Stanford Symphony No.3

Saturday 28th March 2015

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 28th March 2015

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Rutter Gloria; Rutter Te Deum

Saturday 28th March 2015

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Grieg Piano Concerto; Borodin Symphony No.2

Saturday 28th March 2015

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Whitbourn Annelies; Tanner A Prayer for Peace; Messiaen Quartet for the End of Time - Excerpts

Saturday 28th March 2015

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Stainer The Crucifixion

Saturday 28th March 2015

Group: Croydon Bach Choir, Croydon Bach Orchestra
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 28th March 2015

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Fauré Requiem

Saturday 28th March 2015

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 28th March 2015

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

Sunday 29th March 2015

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (arr.Fender); Elgar Sea Pictures; G.Lloyd In Memoriam; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Sunday 29th March 2015

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Sunday 29th March 2015

Group: London City Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Borodin Symphony No.2 - with Pieces of Eight

April 2015

Thursday 16th April 2015

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: The Queen’s Chapel of the Savoy, Savoy Hill, The Strand, London WC2R 0DA
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Luminoso’: Bruch Morning Song of Praise; Tallis O Nata Lux; Lassus La nuit froide et sombre; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Feasting I Watch; Stanford Praised be Diana; Parry How Sweet the Answer; Sullivan Echoes

Saturday 18th April 2015

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 18th April 2015

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Handel Coronation Anthems

Saturday 18th April 2015

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Josquin des Pres Ave Maria; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Requiem

Saturday 18th April 2015

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Mahler Kindertotenlieder; Sibelius Symphony No.5

Sunday 19th April 2015

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 3.00pm concert
Programme: Delius Koanga - La Calinda; Mozart Die Entführung aus dem Serail - Overture; A.Gray Clactomania (World Première); Vaughan Williams Four Songs of Travel; Suppé Overture ‘Pique Dame’; R.Strauss Serenade in E Flat

Saturday 25th April 2015

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Eggar’s School, London Road, Holybourne, Alton GU34 4EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 25th April 2015

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with English Philharmonia

Saturday 25th April 2015

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 25th April 2015

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater - with Carshalton Chamber Orchestra

Saturday 25th April 2015

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Caldara Crucifixus a 16; Whitacre Leonardo dreams of his Flying Machine; Monteverdi Cantate Domino; Viadana Exsultate Justi; Verdi Pater Noster; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; A.Gabrieli Jubilate Deo; Palestrina Sicut cervus; Anerio Christus Factus Est; Palestrina Missa Brevis

Saturday 25th April 2015

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Duruflé Requiem

May 2015

Saturday 2nd May 2015

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir C.Davis The World at War - France Falls; Coates Dambusters March; Kamen Band of Brothers; Walton Battle of Britain - The Battle in the Air; Williams Schindler’s List; Gorecki Symphony No.3 - 2nd movement; Holst Planets Suite - Mars; Shostakovich Symphony No. 8 - 1st movement

Saturday 2nd May 2015

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Havering Singers
Venue: Drapers’ Academy, Settle Road, Romford RM3 9XR
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - Essex Choral Festival concert

Saturday 9th May 2015

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K138; Finzi Clarinet Concerto; Schoenberg Verklärte Nacht

Saturday 9th May 2015

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe! - with choirs from Sompting Village Primary School and St.Mary’s Catholic Primary School and the Call Me Al Jazz Quintet

Saturday 9th May 2015

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Purcell Come Ye Sons of Art; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn O For the Wings of a Dove

Sunday 10th May 2015

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Mussorgsky Boris Godunov - Prelude; Mussorgsky Boris Godunov - Polonaise; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 10th May 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: The Magic of Broadway

Tuesday 12th May 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Nisi Dominus; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 7; Handel Dixit Dominus

Saturday 16th May 2015

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland El Salón México; Barber Knoxville: Summer of 1915; Gershwin Cuban Overture; Copland Appalachian Spring - Suite

Saturday 16th May 2015

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Lauridsen Ave Maria; L’Estrange Prayers for Peace; Whitacre Sleep; Rex Do Not Stand at my Grave and Weep; Ešenvalds Long Road; Fauré Requiem

Saturday 16th May 2015

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimarosa Concerto for Flute and Oboe; Copland Appalachian Spring; Beethoven Quintet for Piano and Winds; Britten Sinfonietta Op.1; Grainger Shepherd’s Hey - with Harmoniemusik

Saturday 16th May 2015

Group: Battle Choral Society
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Wagner Wesendonck Lieder; Bruckner Mass in F Minor

Saturday 16th May 2015

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Götterdämmerung - Siegfried’s Rhine Journey; Walton Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 16th May 2015

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala, including Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Le Nozze di Figaro - Non so più cosa son, cosa faccio; Tchaikovsky Eugene Onegin - Letter Scene; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Puccini La Bohème - Che Gelida Manina; Puccini Madam Butterfly - Un bel di vedremo; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Mozart La Clemenza di Tito - Overture; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Trinke Liebchen, trinke schnell; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Mein Herr Marquis; Bizet Carmen - Habanera; Bizet Carmen - Seguidilla; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can; Bernstein West Side Story - Tonight; Bernstein West Side Story - Maria

Saturday 16th May 2015

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Glazunov Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 16th May 2015

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Herschel Symphony No.13 in D Major; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Williams Star Wars - Suite; Holst Planets Suite

Saturday 16th May 2015

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Elgar Sospiri; Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar Intermezzo for String Orchestra (arr.D.Matthews); Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Ravel Le Tombeau de Couperin

Saturday 16th May 2015

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Composers to the Tudor Monarchs: Byrd Mass for Four Voices; Byrd Sing Joyfully; Byrd Psallite Domino; Byrd O Lord, make thy Servant Elizabeth; Tallis O Nata Lux; Tallis If Ye Love Me; Tallis Sancte Deus; Wilder Aspice Domine; Wilder Vidi Civitatem Sanctam

Saturday 16th May 2015

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’; Delius Air and Dance; Elgar Sospiri; Gurney Four Elizabethan Songs; Holst St.Paul’s Suite; Howells Elegy for Viola, String Quartet and Strings; F.Kelly Elegy in Memoriam Rupert Brooke

Saturday 16th May 2015

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children

Sunday 17th May 2015

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Chilcott Aesop’s Fables

Sunday 17th May 2015

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: Faith, Folk and Fancy - A feast of British and Eastern European music.

Saturday 23rd May 2015

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Cantata No. 34 ‘O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe’; Bach Cantata No.192 ‘Nun Danket alle Gott’

Saturday 23rd May 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Dvořák Serenade for Strings; Brahms Symphony No.1

Saturday 30th May 2015

Group: Constanza Chorus, London Mozart Players
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Rheinweinlied’ Op.123; Brahms Song of Destiny; Brahms Requiem

June 2015

Wednesday 3rd June 2015

Group: Guildford Choral Society, Chichester Singers, Portsmouth Choral Union, Royal Philharmonic Orchestra
Venue: Royal Albert Hall, Kensington Gore, London SW7 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: GCS 175th Anniversary Concert Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Berlioz Te Deum - with City of London Choir

Saturday 6th June 2015

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Ave Maria; Bruckner Virga Jesse; Dvořák Serenade for Winds

Saturday 6th June 2015

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Beethoven Symphony No.7

Sunday 7th June 2015

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Barker Gershwin!; Brubeck It’s About Time (arr.Sayre); Bunch Marianne; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Sparke A Weekend in New York; Mashima A Tribute to the Count Basie Orchestra; Barker In the Miller Mood

Monday 8th June 2015

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Excerpts; Fauré Pavane (arr.Gearhart); Elgar Enigma Variations - Nimrod; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts (arr.Stone); Orff Carmina Burana - Excerpts (arr.Bocock); Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts

Wednesday 10th June 2015

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Brahms Hungarian Dances - No.1; Rosetti Concerto for Two Horns C58; Brahms Hungarian Dances - No.4; Bartók Divertimento; Liszt Hungarian Rhapsody No.2

Saturday 13th June 2015

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Arnold Peterloo Overture; Glazunov Symphony No.5; Dvořák Cello Concerto

Saturday 13th June 2015

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Nielsen Violin Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 13th June 2015

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Parry The Pied Piper of Hamelin; Vaughan Williams In Windsor Forest

Sunday 14th June 2015

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Church of The Ascension, Lavender Hill, Pountney Road, London SW11 5TU
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Friday 19th June 2015

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Piano Sonata in B Minor (orch.Turner); Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.7

Saturday 20th June 2015

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Angmering Proms Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 including British Folk Songs and Songs by the Beatles.

Saturday 20th June 2015

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Vierne Messe Solennelle plus motets by Fauré

Saturday 20th June 2015

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Chabrier España; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Falla El Amor Brujo - Ritual Fire Dance; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 20th June 2015

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe!; Todd Mass in Blue

Saturday 20th June 2015

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Carter Laudate Dominum; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 20th June 2015

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 20th June 2015

Group: Boundstone Chorus
Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 20th June 2015

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 20th June 2015

Group: Brighton Singers
Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 7.300pm concert
Programme: Sparkling Summer Songs, including music by Vaughan Williams, Copland, Seiber and more

Saturday 20th June 2015

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Zaphelius Veni redemptor gentium; Vivanco Magnificat; Victoria Missa Gaudeamus; Victoria Dum ergo essent; Victoria Dum complerentur; A.Scarlatti Adorna Thalamum; Wert Vox in Rama; Wert Egressus Jesus; Court Judaea et Hierusalem

Saturday 20th June 2015

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Baroque and Beyond: to include Purcell Hear My Prayer, O Lord; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Bruckner Ave Maria

Saturday 20th June 2015

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem and music by Vaughan Williams, Ives, McDowall and Ludford-Thomas

Saturday 20th June 2015

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.George’s Church, The Green, Benenden, Kent TN17 4DL
Times: 6.30pm concert
Programme: Music on a Midsummer Evening, to include Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus - with Goudhurst and Kilndown Primary School Choir and the Kent Academy of Music Jazz Band

Saturday 20th June 2015

Group: Crofton Singers
Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Star Spangled Songs on a Summer Night: Barber Sure on this Shining Night; R.Thompson Alleluia; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Were you there when they crucified my Lord? (arr.Pusey); Traditional Down over the Hill (arr.Bartholomew); Traditional Careless Love (arr.McLeod); J.S.Smith The Star Spangled Banner (arr.Ralf); Traditional Dinni-e Sin; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); R.Warren Dancing in the Wind; Morricone Whispers in a Dream; Billings Euroclydon; Billings Easter Anthem; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Copland Old American Songs - At the River; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain (arr.Lojeski)

Saturday 20th June 2015

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Parry Magnificat

Saturday 20th June 2015

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert including the 2015 Croydon Concerto Competition Final Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Grieg Piano Concerto - 1st movement; Elgar Cello Concerto - 4th movement; Mozart Flute Concerto No.1 in G - 1st movement; Brahms Violin Concerto - 3rd movement; Chopin Piano Concerto No.1 - 3rd movement; Brahms Symphony No.2

Sunday 21st June 2015

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Summer, Strawberries and Strings Purcell I Was Glad; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell O Sing unto the Lord; Purcell O God, the King of Glory; Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Vivaldi Gloria RV589 - with Havering Concert Ensemble

Sunday 21st June 2015

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; L’Héretier Nigra sum sed Formosa; Hadley My Beloved Spake; Gjeilo Northern Lights; R.Walker As the Apple Tree; Parry Blest Pair of Sirens; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional As I Walked Out One May Morning (arr.Ayres); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Petter); Traditional Men of Harlech (arr.H.Petter); Traditional The Skye Boat Song (arr.Petter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Barry Diamonds are Forever (arr.Ayres); Anon. Marianne (arr.Ayres); Elbow One Day Like This (arr.Ayres)

Sunday 21st June 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Vivaldi The Four Seasons - Summer; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák Overture ‘In Nature’s Realm’; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Holst Planets Suite - Excerpts

Sunday 21st June 2015

Group: Sevenoaks Philharmonic, Bromley Philharmonic Choir, Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Jenkins Gloria

Friday 26th June 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Mozart Piano Concerto No.22; Stravinsky Symphony in Three Movements

Saturday 27th June 2015

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Birds and the Bees... and some Shakespeare,,, and a sprinkling of Jazz

Saturday 27th June 2015

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Music from Concert Hall and Opera House

Saturday 27th June 2015

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: A Night at the Theatre - songs from your favourite shows including music by Sullivan, Rodgers, Gershwin, Sondheim and Lerner.

Saturday 27th June 2015

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1

Saturday 27th June 2015

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Mozart Exsultate Jubilate; Raff Sinfonietta for 10 Wind Instruments; Sarasate Carmen Fantasy Op.25

Saturday 27th June 2015

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Messiaen O Sacrum Convivium; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Franck Panis Angelicus; Fauré Requiem

Saturday 27th June 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.James Garlickhythe Church, Garlick Hill, London EC4V 2AF
Times: 7.00pm concert
Programme: 45 Minute Concert as part of the Wren Choral Marathon

Saturday 27th June 2015

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: Not advised
Programme: C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis If Ye Love Me; Tallis O Nata Lux; Byrd Ave Verum Corpus; Purcell Remember not, Lord, our offences; Pearsall Lay a Garland; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Bairstow I sat down under his shadow; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Vaughan Williams O Taste and See; Tavener The Lamb; Andrews A Farewell; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country - part of the City of London Festival

Saturday 27th June 2015

Group: Coro Nuovo
Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Movies

Saturday 27th June 2015

Group: Crofton Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Rayleigh SS6 8BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs on a Summer Night: Barber Sure on this Shining Night; R.Thompson Alleluia; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Were you there when they crucified my Lord? (arr.Pusey); Traditional Down over the Hill (arr.Bartholomew); Traditional Careless Love (arr.McLeod); J.S.Smith The Star Spangled Banner (arr.Ralf); Traditional Dinni-e Sin; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); R.Warren Dancing in the Wind; Morricone Whispers in a Dream; Billings Euroclydon; Billings Easter Anthem; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Copland Old American Songs - At the River; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain (arr.Lojeski)

Saturday 27th June 2015

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Brahms Requiem

Saturday 27th June 2015

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Cavalli Magnificat in 8 Parts; Dankworth The Kingdom Gone; Mozart Requiem Mass

Saturday 27th June 2015

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Sunday 28th June 2015

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Seiber Three Hungarian Folk Songs; Schubert Four Part Songs; Nielsen Dominus regit me; Dvořák Songs of Nature; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Mozart Idomeneo - Voyagers’ Chorus; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - Lullaby; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - The Dance; Elgar Serenade; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Elgar Spanish Serenade; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Sullivan The Gondoliers - Dance a Cachucha

Sunday 28th June 2015

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs from the Musicals

Monday 29th June 2015

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: A.Newman 20th Century Fox Fanfare; Williams Star Wars - Suite; Barry Dances with Wolves - Concert Suite; Williams Harry Potter - Symphonic Suite; Williams Schindler’s List; Shore Lord of the Rings - Symphonic Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

July 2015

Saturday 4th July 2015

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 3 and 5; Mozart Horn Concerto No.3; Rossini La Gazza Ladra - Overture; Elgar Enigma Variations

Saturday 4th July 2015

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Transports of Delight’ the music of Flanders and Swann

Saturday 4th July 2015

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Barber Adagio for Strings; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 4th July 2015

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Horsley Slow Fresh Fount; Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Hatton Stars of the Summer Night; W.S.Bennett Come Live with Me; Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Stickles); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Traditional Country Gardens (arr.Gritton); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); R. & Forrest G.Wright Kismet - Stranger in Paradise (arr.Gritton); Glover-Kind Beside the Seaside (arr.Carter); Traditional Shenandoah (arr.Erb); G.Turner Tequila Samba; Traditional Dry Bones (arr.Gritton)

Saturday 4th July 2015

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Yeomen of the Guard (Concert Performance)

Saturday 4th July 2015

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Ruins of Athens - Overture; Barber Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 4th July 2015

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Copland The Promise of Living

Saturday 4th July 2015

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: East Meets West - including music by Copland, Rachmaninov, Tchaikovsky and Seiber

Saturday 4th July 2015

Group: London City Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Kamen 101 Dalmatians - Music from the Film; Copland Variations on a Shaker Melody; Anderson Serenata; Gershwin Rhapsody in Blue; MacDowell Woodland Sketches; Sousa Liberty Bell; Bernstein West Side Story - Suite

Sunday 5th July 2015

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Weber Bassoon Concerto; McDowall Rain, Steam and Speed; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 5th July 2015

Group: Alyth Choral Society
Venue: The Bothy Gardens, Stephens House and Gardens, 17 East End Road, Finchley N3 3QE
Times: 6.00pm concert
Programme: Sullivan The Mikado (concert performance)

Sunday 5th July 2015

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: H.Harris Pavane; Weber Clarinet Concertino; Fender Clarinet Concerto; Farrenc Symphony No.1

Sunday 5th July 2015

Group: Collis Choral Singers
Venue: Collis Primary School, Fairfax Road, Teddington TW11 9BS
Times: Not advised
Programme: Summer Serenade - part songs and madrigals by Bennet, Elgar, Finzi, Morley and Stanford, plus Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Thursday 9th July 2015

Group: Boundstone Chorus
Venue: Sir Robert Woodard Academy, Upper Boundstone Lane BN15 9QZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised

Friday 10th July 2015

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include A.Reed Armenian Dances; Hovhaness Symphony No.23

Saturday 11th July 2015

Group: Allegri Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Poetry and Music: Morley Now is the Month of Maying; Weelkes As Vesta was from Latmos Hill Descending; Gibbons The Silver Swan; Moeran Songs of Springtime; Parry Songs of Farewell - At the Round Earth’s Imagined Corners; Britten Hymn to St.Cecilia; Parry Crossing the Bar; Vaughan Williams Rest; W.Harris Bring us, O Lord God; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 11th July 2015

Group: Alton Concert Orchestra, Alton Choral Society
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Proms in the Park - A European Tour

Saturday 11th July 2015

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Rutter The Heavenly Aeroplane; Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Feel the Spirit

Saturday 11th July 2015

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Horsley Slow Fresh Fount; Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Hatton Stars of the Summer Night; W.S.Bennett Come Live with Me; Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Stickles); Offenbach Orpheus in the Underground (arr.Cantabile); Traditional Country Gardens (arr.Gritton); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); R. & Forrest G.Wright Kismet - Stranger in Paradise (arr.Gritton); Glover-Kind Beside the Seaside (arr.Carter); Traditional Shenandoah (arr.Erb); G.Turner Tequila Samba; Traditional Dry Bones (arr.Gritton)

Saturday 11th July 2015

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert - Seven Days of Creation: Whitacre Lux Aurumque; Elgar Chanson de Matin; Wilbye Draw on, sweet night; Gibbons Out from the Deep; R.Johnson Full Fathom Five; Berlin Blue Skies (arr.Hamilton); Holst I Sowed the Seeds of Love; Holst There was a Tree; Fowler The Apple Tree; Tomkins Above the Stars; Barber Sure on this Shining Night; Vautor Sweet Suffolk Owl; Traditional Dance to your Daddy (arr.Simmons); Byrd The Nightingale; Josquin des Pres The Nightingale; Reger Der Mensch lebt und bestehet; Bennet All Creatures Now; Whitacre Sleep - with the Chelys Consort of Viols

Saturday 11th July 2015

Group: Clacton Choral Society
Venue: Trinity Methodist Church, Pier Avenue, Clacton-on-Sea CO15 1NJ
Times: 3.00pm concert
Programme: A Summer Serenade: Madrigals, Part Songs and Songs from the Shows

Saturday 11th July 2015

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Paganini Violin Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Tuesday 14th July 2015

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Wednesday 15th July 2015

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Wednesday 15th July 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Spem in Alium; Parry Songs of Farewell; Vaughan Williams Mass in G Minor; Howells Requiem

Friday 17th July 2015

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Saturday 18th July 2015

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Gershwin Rhapsody in Blue; Sousa Stars and Stripes Forever; Moross The Big Country; Ungar Ashokan Farewell; Sousa Liberty Bell; Copland Rodeo - Hoe-Down

Sunday 19th July 2015

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo

Sunday 26th July 2015

Group: London Haydn Project
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 21; Haydn Symphony No. 52; Haydn String Quartet Op. 74 No.3 ‘The Rider’; Haydn Cantata ‘Arianna a Naxos’

September 2015

Saturday 5th September 2015

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: In Paradisum - New Jazz Pieces and Choral Favourites, to include S.Weiss In Paradisum; S.Weiss The Seasons plus works by Bairstow, Brahms, Bruckner and Purcell

Saturday 26th September 2015

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 26th September 2015

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop, 7.30pm informal performance
Programme: Come and Sing Sullivan’s Pirates of Penzance

Saturday 26th September 2015

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Trinity United Reformed Church, Mansel Road, Wimbledon SW19 4AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Harrison Here Comes the Sun; Purcell The Fairy Queen - Hail, Great Parent of us All; Dove Vast Ocean of Light; Tallis O Nata Lux; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Handel Ode for St.Cecilia Day - From Harmony, from Heavenly Harmony; Elgar Feasting I Watch; Cornelius The Three Kings; Bach Cantata No. 1 ‘Wie schön leuchtet der Morgenstern’; Stanford Praised be Diana; Sullivan Echoes; Parry How Sweet the Answer; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell)

Saturday 26th September 2015

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Shostakovich Piano Concerto No.1; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Prokofiev Sinfonietta

October 2015

Friday 2nd October 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius Irmelin - Prelude; Vaughan Williams Norfolk Rhapsody No.1; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Symphony No.2

Saturday 3rd October 2015

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 3rd October 2015

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 3rd October 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.John the Baptist Church, Ripe, Lewes, East Sussex BN8 6AU
Times: Not advised
Programme: Workshop Day on Fauré Requiem and Gounod Messe Solennelle

Saturday 3rd October 2015

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Shirley Methodist Church, 2 Eldon Avenue, Croydon CR0 8SD
Times: 10.30am - 4..00pm Workshop
Programme: Singing Workshop Day

Saturday 3rd October 2015

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rule Britannia! To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso plus Last Night of the Proms favourites

Sunday 4th October 2015

Group: Concordia Voices, Surrey Brass
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Sing’ Low, Sweet Chariot: Copland Fanfare for the Common Man; Parry I Was Glad; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional The Skye Boat Song (arr.Petter); Traditional Men of Harlech (arr.H.Petter); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Harvey); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Petter); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Parry Blest Pair of Sirens; Barry Diamonds are Forever (arr.Ayres); Anon. Marianne (arr.Ayres); Bacharach Close to You (arr.Ayres); Traditional International Medley; Holst I Vow to Thee, My Country (arr.Ayres); Elbow One Day Like This (arr.Ayres); Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page); Parry Jerusalem

Sunday 4th October 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Schumann Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 10th October 2015

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Prokofiev Violin Concerto No.2; Beethoven Symphony No.2

Saturday 10th October 2015

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Tuesday 13th October 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; McDowall Standing as I do before God; Fauré Requiem

Wednesday 14th October 2015

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana

Saturday 17th October 2015

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.5; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.3; Caplet Suite Persane

Saturday 17th October 2015

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 17th October 2015

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz Scene; Tchaikovsky Eugene Onegin - Chorus of the Peasant Girls; Tchaikovsky Eugene Onegin - Prince Gremin’s Aria; Rimsky-Korsakov Mlada - Procession of the Nobles; Mussorgsky Boris Godunov - Coronation Scene; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Mussorgsky St.Nicholas Mass (arr.Lane)

Saturday 17th October 2015

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Schubert Mass in A Flat; Schubert Psalm 23; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt

Saturday 17th October 2015

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - with the Orchestra of Riverside Opera

Saturday 24th October 2015

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mahler Totenfeier; Grieg Peer Gynt Incidental Music - Excerpts with Narration

Saturday 24th October 2015

Group: Alton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 24th October 2015

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Holst The Perfect Fool; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 31st October 2015

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Butterworth A Shropshire Lad; Butterworth The Banks of Green Willow; Butterworth Love Blows as the Wind Blows; M.Turner Then Only the Empty Spaces

Saturday 31st October 2015

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 31st October 2015

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Te Deum and Jubilate in C - Te Deum; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Fauré Requiem

November 2015

Sunday 1st November 2015

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Into Space - to include Sparke Music of the Spheres; Clarke Gagarin; Holst Planets Suite - Excerpts plus music from the films ‘Star Trek’ and E,T, The Extra-terrestrial

Wednesday 4th November 2015

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Janáček Lachian Dances; Smetana Wallenstein’s Camp; Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák The Noonday Witch; Suk Scherzo Fantastique

Saturday 7th November 2015

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 3.00pm concert
Programme: Suppé Overture ‘Light Cavalry’; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Humperdinck Hänsel und Gretel - Hexenritt; Walton Spitfire Prelude and Fugue; R.R.Bennett Murder on the Orient Express - Suite: Waltz; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth; Sibelius Lemminkäinen Suite - Lemminkäinen’s Return; Lumbye Copenhagen Steam Railway Galop

Sunday 8th November 2015

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Parry Jerusalem; Verdi La Traviata - Libiamo; Hammersley Remembrance; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Franck Panis Angelicus

Sunday 8th November 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 2.00pm and 4.30pm performances
Programme: ’Space - Beyond the Planets’ R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; J.Adams Short Ride in a Fast Machine; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Holst Planets Suite - Excerpts

Saturday 14th November 2015

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Call to Remembrance: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Farrant Call to Remembrance; Kuhnau Tristis est anima mea; Nystedt Immortal Bach; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Officium Defunctorum

Saturday 14th November 2015

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Schubert Mass in G; Haydn Salve Regina; Haydn Mass No. 1 ‘Missa Rorate Coeli Desuper’; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Purcell O Sing unto the Lord; Purcell Rejoice in the Lord Alway

Saturday 14th November 2015

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen (Concert Performance)

Saturday 14th November 2015

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Pohjola’s Daughter; Elgar Cello Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 14th November 2015

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Brandenburg Concerto No.3; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 14th November 2015

Group: Bookham Choral Society, Dorking Chamber Orchestra
Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: Not advised
Programme: Todd Remembrance; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Vaughan Williams The Lark Ascending; Todd Stay with me, Lord; Rutter Requiem

Saturday 14th November 2015

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Manfred Symphony

Saturday 14th November 2015

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Glinka A Life for the Tsar - Overture; Handel Music for the Royal Fireworks (arr.Mackerras); Tchaikovsky Overture ‘1812’; Borodin Symphony No.2

Saturday 14th November 2015

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Te Deum No.2; Beethoven Piano Concerto No.2; Beethoven Mass in C

Saturday 14th November 2015

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Rutter Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Sunday 15th November 2015

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

Sunday 15th November 2015

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Haydn Trumpet Concerto; Brammeld The Tale of Thumbelina - Ballet Suite (World Première); Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 15th November 2015

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bloch Concerto Grosso No.1 - Finale; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Mozart Piano Concerto No.13; Stravinsky Basel Concerto; Vivaldi Concerto for Four Violins Op.3 No.10

Saturday 21st November 2015

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Brahms Symphony No.4

Saturday 21st November 2015

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 21st November 2015

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Rutter Gloria

Saturday 21st November 2015

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’; Mendelssohn Die Erste Walpurgisnacht

Saturday 21st November 2015

Group: Brentwood Choral Society, Billericay Choral Society, Ingatestone Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: Not advised
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Mozart Concerto for Flute and Harp; Goodall Psalm 23; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’ - with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 21st November 2015

Group: Bridgewater Sinfonia, Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Brahms Song of Destiny; Cherubini Requiem

Saturday 21st November 2015

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Parry Ode to Music; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Elgar The Spirit of England; Darke Jubilate; Bainton And I Saw a New Heaven; Arnold Laudate Dominum

Saturday 21st November 2015

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.00pm concert
Programme: Wood Chr. A Great War Oratorio

Saturday 21st November 2015

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Stanford Magnificat and Nunc Dimittis; Schubert Fantasia in F Minor; Brahms Requiem

Saturday 21st November 2015

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem and other music inspired by Gregorian Chant

Saturday 21st November 2015

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Byrd Mass for Four Voices; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Byrd Ave Verum Corpus; MacMillan A New Song; Vierne Messe Solennelle

Saturday 21st November 2015

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 21st November 2015

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 21st November 2015

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Grieg Lyric Suite; Elgar Alassio (In the South); Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 21st November 2015

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: Not advised
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’ plus a selection of lieder by Mozart and Schubert

Saturday 21st November 2015

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem; Elgar Sospiri; Holst St.Paul’s Suite

Sunday 22nd November 2015

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Mahler Volkslieder - Wer hat dies Liedlein erdacht; Mahler Volkslieder - Wo die schönen Trompeten blasen; Gounod Faust - Le Veau d’Or; Mozart Die Zauberflöte - Der Vogelfänger bin ich ja; Brahms Serenade No.1

Sunday 22nd November 2015

Group: Bradstow Singers
Venue: St.George’s School Theatre, Westwood Road, Broadstairs CT10 2LH
Times:
Programme: A Musical Journey - works not advised

Sunday 22nd November 2015

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: York Street Methodist Church, 23A York Street, Broadstairs CT10 1PB
Times: 3.00pm concert
Programme: Autumn Leaves and Jingle Bells - works not advised

Sunday 22nd November 2015

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Thursday 26th November 2015

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 8.00pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Thursday 26th November 2015

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.104 ‘London’; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Beethoven Symphony No.8

Saturday 28th November 2015

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Grieg Piano Concerto; Scotchmer Symphony No.1 ‘Life’s Destiny’; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Holst Planets Suite - Jupiter

Saturday 28th November 2015

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Gjeilo Sunrise Mass; Mozart Requiem Mass

Saturday 28th November 2015

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 28th November 2015

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Dukas La Péri - Fanfare; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Tchaikovsky Serenade for Strings; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 28th November 2015

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 28th November 2015

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 28th November 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Wendover Buckinghamshire HP22 6DU
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Howells Collegium Regale - Magnificat; McCabe Carol Preludes for Organ plus music by Lauridsen, Whitacre, Parsons, Schütz, Mendelssohn and Stanford

Saturday 28th November 2015

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Mozart Symphony No.40

Sunday 29th November 2015

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Ansell Plymouth Hoe: A Nautical Overture; Corelli Oboe Concerto; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Jessel March of the Tin Soldiers; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Sunday 29th November 2015

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Newbury Choral Society

Sunday 29th November 2015

Group: London City Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Montero Concerto for Violin and String Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

December 2015

Friday 4th December 2015

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Firedance: Handel Music for the Royal Fireworks; Stravinsky The Firebird - Suite (1945); Woolfenden Firedance; Sparke The Year of the Dragon; Vangelis Chariots of Fire; Williams Harry Potter and the Goblet of Fire - Music from the Film

Saturday 5th December 2015

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Patterson Magnificat; Rutter Gloria plus readings and carols for Choir and Audience

Saturday 5th December 2015

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2015

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Symphony No.40; Mozart Requiem Mass

Saturday 5th December 2015

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Fauré Pavane

Saturday 5th December 2015

Group: Clacton Choral Society
Venue: Christ Church United Reformed Church, Carnarvon Road, Clacton-on-Sea CO15 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts and a selection of carols

Saturday 5th December 2015

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Piano Trio No.1 in B Major

Sunday 6th December 2015

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Sibelius Valse Triste; Haydn Symphony No. 99; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 6th December 2015

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Hummel Mass in B Flat; Fender In the Bee-Loud Glade (World Première)

Sunday 6th December 2015

Group: Bradstow Singers
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 6th December 2015

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 5.30pm concert
Programme: ’Sunrise and Light’: to include Gjeilo Sunrise Mass; Whitacre Lux Aurumque; Elgar Serenade for Strings; R.R.Bennett Five Carols and music by Chesnokov, Chilcott and Biebl

Sunday 6th December 2015

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Carols for All

Sunday 6th December 2015

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Nielsen Flute Concerto; Sibelius Symphony No.5

Tuesday 8th December 2015

Group: Camden Choir
Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Friday 11th December 2015

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Palestrina Exsultate Deo; Palestrina Alma Redemptoris Mater; Hassler Missa Dixit Maria - Excerpts; Byrd Puer Natus est Nobis; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Willcocks); Tchaikovsky The Crown of Roses; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Causton Cradle Song; N.Walker Indulgent Jubilo; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional Cradle Song (arr.Rutter); Rutter I Wonder as I Wander; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Rutter Star Carol

Friday 11th December 2015

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Dvořák Symphony No.5 plus some Christmas favourites

Saturday 12th December 2015

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas = with Patcham Silver Band and the choirs of local primary schools.

Saturday 12th December 2015

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include McDowall A Winter’s Night; C.Williams Ring Out, Wild Bells - with English Philharmonia Brass

Saturday 12th December 2015

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2015

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - with Musica Donum Dei

Saturday 12th December 2015

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Rossini La Cenerentola - Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Sleigh Ride plus works for Brass Ensemble and Carols arr.D,Willcocks

Saturday 12th December 2015

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Vaughan Williams Hodie; Handel Messiah - Part 1 and introducing Orpheus Young Singers

Saturday 12th December 2015

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Jenkins Gloria; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Hely-Hutchinson A Carol Symphony

Saturday 12th December 2015

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 12th December 2015

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Carol Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Rutter I Wonder as I Wander; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); J.Gardner The Holly and the Ivy; Ballet Lute-book Lullaby (arr.Shaw); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional Deck the Hall (arr.Unterseher); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Britten A Ceremony of Carols - There is no Rose; Handel Messiah - Joy to the World; Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Cornelius The Three Kings; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 12th December 2015

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Race Jesus Child; Randall Christmas Medley; James Five Australian Carols; Byrd O Magnum Mysterium and carols by Rutter

Saturday 12th December 2015

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mathias A Babe is Born; Traditional Silent Night (arr.Bywater); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Campkin Sleep, Holy Babe; Scheidt A Child is Born in Bethlehem; Warlock Bethlehem Down; Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional We Three Kings of Orient Are; Rutter Star Carol; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter)

Saturday 12th December 2015

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Manz E’en so, Lord Jesus, Quickly Come; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria; Pachelbel Magnificat; Handl Ecce concipies; Chilcott Nova! Nova!; Byrd Hodie Christus Natus Est; Byrd Puer Natus est Nobis; Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Rutter); Collingwood Balulalow; Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Ballet Lute-book Lullaby (arr.Shaw); Anon. Coventry Carol; Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Willcocks); Kodály A Christmas Carol; Britten A Boy was Born; Anon. Away in a Manger; Leuner The Shepherds’ Cradle Song (arr.Macpherson); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams)

Saturday 12th December 2015

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert Anderson Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Krogstad Christmas at the Movies; Traditional Carol of the Bells (arr.Riley); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Riley); Whittaker Suite on Christmas Carols for Flute and Strings (World Première); Waldteufel Roses de Noël; Traditional A Merry Christmas (arr.Brubaker); Anderson Christmas Festival

Sunday 13th December 2015

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th December 2015

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 13th December 2015

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Sunday 13th December 2015

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Mass for Four Voices; Bruckner Christus Factus Est; Mozart Ave Verum Corpus; Fauré Cantique de Jean Racine; Handel Messiah - Lift Up your Heads plus Christmas Carols

Sunday 13th December 2015

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Family Concert, including Blake The Snowman; Lopez Frozen - Music from the Film as well as music by Tchaikovsky, Handel, Smetana and Rimsky-Korsakov, and favourite Christmas Carols

Monday 14th December 2015

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Sherman Mary Poppins - Highlights (arr.O’Laughlin); Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Medley (arr.Sweeney); Andersson Chess - I Know Him So Well (arr.Mortimer); Schwartz Wicked - Highlights (arr.Ricketts); Adkins Skyfall (arr.Winson); Brown Jersey Boys - Highlights; Anderson Sleigh Ride; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Cathrine); M.Wilson It’s Beginning to look a lot like Christmas (arr.Moss); Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Darke In the Bleak Midwinter; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Traditional A Merry Christmas

Tuesday 15th December 2015

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert by Candlelight, to include Palestrina Advent Responsory; Tallis O Nata Lux; Traditional Veni, Veni Emmanuel; Handel Messiah - Highlights; Vivaldi The Four Seasons - Winter: Largo; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’ and carols for choir and audience.

Tuesday 15th December 2015

Group: Bookham Choral Society
Venue: Old Barn Hall, 55 Church Road, Great Bookham, Leatherhead KT23 3PG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Tuesday 15th December 2015

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Tuesday 15th December 2015

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include McCabe Upon the High Midnight; Holst Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Rutter); Howells Collegium Regale - Magnificat; Whitacre Lux Aurumque plus carols for choir and audience

Tuesday 15th December 2015

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer

Tuesday 15th December 2015

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 16th December 2015

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Wednesday 16th December 2015

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert ‘This Wondrous Night’

Thursday 17th December 2015

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Klimek Dormi Jesu; R.Walker In the Bleak Midwinter; Byrd Lullaby my sweet little baby; Byrd Haec Dies; Howells A Spotless Rose; Villette Hymne à la Vierge; Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Gerlitz); Carter The Twelve Days of Christmas; Traditional I Wonder as I Wander (arr.Shaw); McDowall O Oriens; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional For our World is Born a Boy (arr.Shaw); Brahms In stiller Nacht; Traditional A Merry Christmas (arr.Allwood)

Friday 18th December 2015

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Carol Concert for all the Family

Saturday 19th December 2015

Group: Alton Choral Society
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ’The Wonder of Christmas’

Saturday 19th December 2015

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 19th December 2015

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Merrily on High! To include Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); McDowall A Winter’s Night; Rutti Three Carols; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks) - with Westminster Brass

Saturday 19th December 2015

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th December 2015

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Handel Messiah - Selected Choruses; Delius Sleigh Ride; Anderson Sleigh Ride plus a selection of favourite Christmas carols to sing along to.

Sunday 20th December 2015

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Celebration - to include Rutter Star Carol; Rutter Nativity Carol; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell

Tuesday 22nd December 2015

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience


Click on this icon to continue browsing the diary into