Past Diary of Events 2016

This is a list of past concerts from the year 2016. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2016

Sunday 10th January 2016

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year Concert, including Sullivan Iolanthe - Overture; Beethoven Symphony No.8 - 3rd movement; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Debussy Children’s Corner - Golliwog’s Cakewalk; Elgar Chanson de Matin; Grieg Peer Gynt - March of the Trolls; Read Fire! Fire!; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; McDowall To a Wild Rose; Ketelbey In a Persian Market; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 16th January 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta - Overture; Haydn Cello Concerto in D; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 17th January 2016

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.8

Saturday 23rd January 2016

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Violin Concerto; R., Holmes R., Johnston T., Knight A., McCarthy M. and CMay Pictures at an APO’s Exhibition (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 23rd January 2016

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Sibelius Symphony No.4; Beethoven Violin Concerto

Saturday 23rd January 2016

Group: Cantate Choir
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Vivace! Orchestra

Saturday 23rd January 2016

Group: Canterbury Choral Society, English Chamber Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 23rd January 2016

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Handel Organ Concerto Op.4 No.4; Mozart Church Sonata No. 9; Mozart Church Sonata No. 3; Schubert Mass in G

Sunday 24th January 2016

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert - to include works by Strauss, Léhar, Delibes, Jessel, Miller and Tchaikovsky

Friday 29th January 2016

Group: Angmering Chorale
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets - part of the Brandenburg Choral Festival 2016

Saturday 30th January 2016

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 3; Poulenc Aubade for Piano and Orchestra; Finzi Eclogue; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 30th January 2016

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Sunday 31st January 2016

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Byrd Mass for Five Voices; Pärt Which was the son of...; Pärt The Beatitudes; F.Martin Mass for Double Choir - Excerpts; Hepplewhite Symbols; Hepplewhite De profundis

February 2016

Monday 1st February 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 6th February 2016

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Sibelius Symphony No.2

Sunday 7th February 2016

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Scottish Landscapes: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Gade Scottish Overture ‘In the Highlands’; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Arnold Scottish Dances; Bruch Scottish Fantasy

Sunday 7th February 2016

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: 10th Anniversary Concert: Gregson Festivo; Heaton Toccata (trans.Wheeler); Lauridsen O Magnum Mysterium; Holst Suite in E Flat; Persichetti Symphony for Band; Elgar Cockaigne Overture

Sunday 7th February 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Symphonic Dances; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 13th February 2016

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Koussevitsky Double Bass Concerto plus music from Screen and Stage.

Saturday 13th February 2016

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: Water Lane URC, Water Lane, Bishop’s Stortford CM23 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Stravinsky Pulcinella Suite; Bach Concerto for Oboe d’Amore

Saturday 13th February 2016

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Valentine’s Eve Classics: Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Ravel Boléro; Smetana The Bartered Bride - Overture; Grieg Piano Concerto

Saturday 20th February 2016

Group: Basildon Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 7.30pm performance
Programme: Concert - Bistro-Style

Wednesday 24th February 2016

Group: City Chamber Choir
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: Not advised
Programme: Bruckner Offertorium; Bruckner Libera me; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Locus Iste; Schütz Freue dich des Weibes deiner Jugend; Schütz Der Herr sprach zu meinem Herren; Schütz Die Himmel erzählen die Ehre Gottes; Pearce Always It’s Spring plus solos for brass and organ

Saturday 27th February 2016

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elizabethan and Jacobean Music by Byrd, Gibbons, Philips, Tomkins, Dowland, Weelkes and more! - with the Chelys Consort of Viols

Saturday 27th February 2016

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland London Overture; Sibelius Lemminkäinen Suite - The Swan of Tuonela; Walton Viola Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 27th February 2016

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 1.00pm to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Afternoon on Handel’s Messiah

Saturday 27th February 2016

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 56; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 27th February 2016

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Piano Concerto; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Sibelius Symphony No.5

Saturday 27th February 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Schubert Symphony No. 5

Saturday 27th February 2016

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Rossini Stabat Mater

March 2016

Thursday 3rd March 2016

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Inspire’ - Choral Revelations Bruckner Ave Maria; Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Holst Nunc Dimittis; W.Harris Faire is the Heaven; Allegri Miserere; Schütz Jauchzet dem Herrn; Simon Bridge over Troubled Water; Rheinberger Abendlied; Whitacre Sleep

Saturday 5th March 2016

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney Song of the Seasons; Mozart Requiem Mass

Saturday 5th March 2016

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi and his Contemporaries, to include Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo and music by A.Scarlatti, Marcello and Caldara

Saturday 5th March 2016

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Primavera - a concert of Iberian Music

Saturday 5th March 2016

Group: Crofton Singers
Venue: St.Barnabas Church, 127 Snakes Lane East, Woodford Green IG8 7HX
Times: 7.30pm concert
Programme: Amner Come let’s rejoice; Dowland Weep you no more, sad fountains; Gibbons What is our Life?; Byrd Why do I use my paper?; Wilbye Draw on, sweet night; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; Schütz Jauchzet dem Herrn; Greenhill To daisies; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Bruckner Os Justi; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Moeran Songs of Springtime; Parry My Delight and Thy Delight; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Saturday 5th March 2016

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Selection; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Selection; Tavener Hymn for the Dormition of the Mother of God; Tavener Song for Athene; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts

Saturday 5th March 2016

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Christ Church, The Green, Arnos Grove, London N14 7EG
Times: Not advised
Programme: Palestrina Tu es Petrus; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Morales Emendemus in Melius; Lassus Adoramus te, Christe; Lassus Timor et tremor; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Poulenc Salve Regina; Stravinsky Ave Maria; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis; Morley April is in My Mistress’ Face; Vautor Sweet Suffolk Owl; Mendelssohn An Old Romance; Wesley O sing unto my roundelay; Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Conrad The Continental (arr.Blackwell); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); Traditional Deep River (arr.Lawson); J.David You are the new day

Sunday 6th March 2016

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 3.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Charterhouse Suite (arr.Brown); Mozart Piano Concerto No.23; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Mozart Symphony No.33

Sunday 6th March 2016

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 4.00pm concert
Programme: The Adventures of Sinbad - Arthur Davison Family Concert

Thursday 10th March 2016

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Inspire’ - Choral Revelations Bruckner Ave Maria; Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Holst Nunc Dimittis; W.Harris Faire is the Heaven; Allegri Miserere; Schütz Jauchzet dem Herrn; Simon Bridge over Troubled Water; Rheinberger Abendlied; Whitacre Sleep

Saturday 12th March 2016

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: O for the Wings... - Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Mendelssohn Hear My Prayer; Rheinberger Abendlied; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Schubert Mass in G; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 - An die Sterne; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 - Zuversicht

Saturday 12th March 2016

Group: Alton Choral Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: To include Orff Carmina Burana; Lambert The Rio Grande

Saturday 12th March 2016

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets; Rutter Feel the Spirit

Saturday 12th March 2016

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Strike Up the Band - Overture; Lambert Horoscope - Suite; M.Turner Horn Concerto (World Première); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Copland Billy the Kid Suite

Saturday 12th March 2016

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; R.Strauss Horn Concerto No.2; Sibelius Symphony No.2

Saturday 12th March 2016

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: C.Wood St.Mark Passion; Handel Messiah - Highlights

Saturday 12th March 2016

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Elegy for Brahms; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol

Saturday 12th March 2016

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.30pm concert
Programme: From Darkness to Light

Saturday 12th March 2016

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Parry Songs of Farewell; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Stanford Songs of the Fleet; Ireland Greater Love; Assersohn Dwell on the Beauty; Assersohn High Flight; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 12th March 2016

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 12th March 2016

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Wagner Siegfried Idyll; Elgar Salut d’Amour; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 12th March 2016

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Le Nozze di Figaro - Dove Sono; Schubert Symphony No. 6; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 12th March 2016

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Stainer The Crucifixion plus Passiontide music by Bach, Sanders, Lotti and Lassus

Saturday 12th March 2016

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 12th March 2016

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Mozart Le Nozze di Figaro - Sull’aria; Williams Hymn to the Fallen; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Loewe My Fair Lady - Selection; Arlen The Wizard of Oz - Selection; Bart Oliver! - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Selection

Saturday 12th March 2016

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 13th March 2016

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 5.00pm concert
Programme: Celebration of Spring: Chilcott Songs and Cries of London Town; Dawes Psalm 140; Dawes Priestly Blessing; Dawes Limericks from Edward Lear; Dawes Love Songs; Dawes Siren Song; K.Thomson Song’s Eternity; K.Thomson Babel; K.Thomson There is Only...... - with Alyth Children’s Chorus

Sunday 13th March 2016

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Blake The Song of St.Francis

Sunday 13th March 2016

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Mozart Le Nozze di Figaro - Sull’aria; Williams Hymn to the Fallen; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Loewe My Fair Lady - Selection; Arlen The Wizard of Oz - Selection; Bart Oliver! - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Selection

Thursday 17th March 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Friday 18th March 2016

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Wilbye Thou Art but Young, thou Say’st; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Jeppesen Four Shakespeare Songs; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Cook Fear No More the Heat o’ the Sun; Vaughan Williams No Longer Mourn for Me; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Wilbye Draw on, sweet night

Friday 18th March 2016

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: A Shakespearean Celebration: Purcell If Music be the Food of Love (arr.Tippett); D.Hamilton The Willow Song; Quilter Three Shakespeare Songs Op.6 - Come away, Death; Wheeler Sonnet 8 (Music to Hear); Quilter Five Shakespeare Songs Op.23 - Fear no more the heat o’ the sun; N.Lindberg Shall I compare thee to a summer’s day?; Clucas Shakespeare Songs; P.Ayres If music be the food of love; Vaughan Williams O Mistress Mine; J.Wilson Take, O take those lips away; Mäntyjärvi A Scurvy Tune; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; M.Harris Shakespeare Songs - Selection

Friday 18th March 2016

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Praha: Smetana The Bartered Bride - Overture; Husa Music for Prague 1968; Woolfenden Bohemian Dances; Dvořák Prague Waltzes; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Largo; Nelhybel Suite from Bohemia; Gorb Bohemian Revelry

Saturday 19th March 2016

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Charpentier Te Deum

Saturday 19th March 2016

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 19th March 2016

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 19th March 2016

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 19th March 2016

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 19th March 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Saturday 19th March 2016

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 19th March 2016

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 19th March 2016

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Bruckner Symphony No.9

Saturday 19th March 2016

Group: Camden Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 19th March 2016

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Shostakovich Festive Overture; Glazunov Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 19th March 2016

Group: Carshalton Choral Society
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 19th March 2016

Group: Chelmsford Singers, Chelmsford Sinfonietta
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Stabat Mater; Poulenc Organ Concerto; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence - Timor et Tremor; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise - Seigneur, je vous en prie; Poulenc Litanies à la Vierge Noire

Saturday 19th March 2016

Group: Chiltern Choir
Venue: King’s Church, Raans Road, Amersham HP6 6LX
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 19th March 2016

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Sancta Civitas; Elgar The Spirit of England

Saturday 19th March 2016

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Geistliches Lied; R.Strauss Four Last Songs; Mahler Rückert Lieder - Ich bin der Welt abhanden gekommen; Mahler Rückert Lieder - Um Mitternacht; Brahms Requiem

Saturday 19th March 2016

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Stainer The Crucifixion; Parry I Was Glad; Wesley O Lord my God

Saturday 19th March 2016

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 19th March 2016

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 19th March 2016

Group: Thomas's Choral Society, Battersea Ensemble
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’; Bach Prelude and Fugue in D Major; Schubert Mass in G

Sunday 20th March 2016

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Chanson de Matin; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Debussy Petite Suite; Mozart Symphony No.40

Sunday 20th March 2016

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Rameau Ballet Suite (arr.Mottl); Legaki Tramontana; Giuliani Guitar Concerto No.1 in A; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 20th March 2016

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Chopin Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.4

Sunday 20th March 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Beethoven Symphony No.4; Elgar Violin Concerto

Wednesday 23rd March 2016

Group: Bromley Symphony Players
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Locatelli Concerto Grosso Op.1 No. 7; Telemann Viola Concerto; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 5; Mozart Adagio and Fugue in C Minor; Gershwin Lullaby for Strings; Wiren Serenade for Strings

April 2016

Saturday 2nd April 2016

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 2nd April 2016

Group: London City Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Tchaikovsky Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Friday 8th April 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ - Excerpts; Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts

Saturday 9th April 2016

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 9th April 2016

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Brahms Song of Destiny; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Sunday 10th April 2016

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Tuesday 12th April 2016

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Wednesday 13th April 2016

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Friday 15th April 2016

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Friday 15th April 2016

Group: Bookham Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 16th April 2016

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: Handel Messiah

Saturday 16th April 2016

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir
Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 16th April 2016

Group: Brighton Singers
Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 5.00pm concert
Programme: ’Buon Viaggio! Destination Venice’: to include Carissimi Jephte and music by Sweelinck, Schütz, Gabrieli and Monteverdi

Saturday 16th April 2016

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Litaniae Lauretanae K195; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement

Saturday 16th April 2016

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Lemminkäinen Suite - The Swan of Tuonela; Britten Violin Concerto; Arnold Peterloo Overture; Copland Billy the Kid Suite

Sunday 17th April 2016

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen

Thursday 21st April 2016

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Great Parndon Community Association, Abercrombie Way, Harlow CM18 6YJ
Times: Not advised
Programme: Traditional The Jolly Carter (arr.Moeran); Darke To Blossoms; Vaughan Williams Sweet Day; Traditional Alister McAlpine’s Lament (arr.Vaughan Williams); Bennet All Creatures Now; Greaves Come away, sweet love; Bateson Those sweet delightful lillies; Wilbye Flora gave me the Fairest Flowers; Morley I love, alas, I love thee; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; C.Wood Full Fathom Five; Sullivan Echoes; W.S.Bennett Come Live with Me; J.David You are the new day; Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); Traditional Deep River (arr.Lawson); R.Newman When She Loved Me

Saturday 23rd April 2016

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: BBC Ten Pieces Concert Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (orch.Stokowski); Bernstein West Side Story - Symphonic Dances: Mambo; Bizet Carmen - Habanera; Bizet Carmen - Toreador’s Song; Clyne Night Ferry; Haydn Trumpet Concerto - Third Movement; G.Prokofiev Concerto for Turntables and Orchestra - 5th movement; Shostakovich Symphony No.10 - 2nd movement; Vaughan Williams The Lark Ascending; Verdi Requiem - Dies Irae (extract); Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries

Saturday 23rd April 2016

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 23rd April 2016

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Dvořák Symphony No.7

Sunday 24th April 2016

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Morricone Gabriel’s Oboe; K.Stamitz Concerto for Two Clarinets; Bloch Suite Modale

May 2016

Tuesday 3rd May 2016

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.00pm Workshop Evening
Programme: Workshop Evening with Will Todd

Saturday 7th May 2016

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, De Pary’s Avenue, Bedford MK40 2TX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Britten Lachrymae; Elgar Introduction and Allegro for Strings; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 7th May 2016

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Poulenc Gloria

Saturday 7th May 2016

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 2.30pm to 5.30pm Workshop, 6.00 informal performance
Programme: Choral Workshop on Vivaldi Gloria RV589

Saturday 7th May 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1

Sunday 8th May 2016

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Bach Chaconne in D Minor (arr.Busoni); Beethoven Piano Concerto No.3; Wagner Parsifal - Transformation Music; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Tuesday 10th May 2016

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Orchestral Suite No.2; Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’ - with Hertfordshire Baroque Soloists

Saturday 14th May 2016

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Schubert Mass in G

Saturday 14th May 2016

Group: Bearsted Choral Society, Sittingbourne Orpheus Choral Society, Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th May 2016

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Ibert Flute Concerto; Satie Gymnopédie No.3 (orch.Debussy); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 14th May 2016

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Barnabas’ Church, Sackville Road, Hove BN3 3HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Northern Highlights

Saturday 14th May 2016

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Suite No.2; Badelt Pirates of the Caribbean; Mozart Bassoon Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 14th May 2016

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Lyadov Eight Russian Folksongs; Bruch Violin Concerto No.1; Handel Water Music Suite (arr.Harty); Kodály Dances of Galánta

Sunday 15th May 2016

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove Bless the Lord, O My Soul; Hepplewhite Three WB Yeats Settings - The Everlasting Voices; Duruflé Requiem

Sunday 15th May 2016

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grainger Mock Morris; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Grainger Molly on the Shore; Osborne Frère Jazzer; Piazzolla Tres Minutos con la Realidad; Purcell Fantasia upon one note; Purcell Abdelazer - Rondo; Tallis Canon; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Sunday 15th May 2016

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Clement Church, 12 Church Street, Sandwich CT13 9EH
Times: 6.30pm concert
Programme: Music to Celebrate Shakespeare 400 Moeran Songs of Springtime; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Hyde Orpheus with his Lute (World Première); McDowall Be not afeard (World Première); Pritchard Peace (World Première); McDowall When time is broke; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 15th May 2016

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 21st May 2016

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Miyachi Variations on a Theme of Purcell (Rev.2016); Elgar Enigma Variations; Arnold Symphony No.5

Saturday 21st May 2016

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 6; Bach Violin Concerto in E Major; Berkeley Serenade for Strings; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 21st May 2016

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Liszt Piano Concerto No.1; Wagner Parsifal - Good Friday Music; Beethoven Symphony No.5

Saturday 21st May 2016

Group: Bishop’s Stortford Choral Society, Hertfordshire Philharmonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar The Music Makers plus motets by Bruckner

Saturday 21st May 2016

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.7; Arutiunian Trumpet Concerto; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 21st May 2016

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 and music by Frahm, Morgan and Wibberley

Saturday 21st May 2016

Group: Constanza Chorus, Sinfonia Britannica
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Vivaldi Dixit Dominus

Saturday 21st May 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mahler Des Knaben Wunderhorn - selection of songs; Mahler Symphony No. 4

Sunday 22nd May 2016

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Lloyd-Webber, Elbow, M.Schoenberg, Handel, Britten, Rodgers and more

Monday 23rd May 2016

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Menken The Little Mermaid - Under the Sea; Williams Jurassic Park - Highlights; R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can (arr.Wicken); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Selections (arr.Custer); Schonberg Les Misérables - One Day More (arr.Taylor); Barry James Bond Medley (arr.Lopez); Lavender A Tribute to John Williams; Bart Oliver! - Selection (arr.Reed); Menken Beauty and the Beast - Highlights (arr.Custer)

Saturday 28th May 2016

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Williams Star Wars - Theme; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Bliss Things to Come - March; Holst Planets Suite - Excerpts and much more!

Saturday 28th May 2016

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Overture on Russian Themes; Prokofiev Violin Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

June 2016

Saturday 4th June 2016

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer in Europe, to include Boulanger Hymne au soleil and works by Faure, Parry, Schubert and Scottish Folksongs

Sunday 5th June 2016

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Summertime and Other Seasonal Sounds - works TBC

Thursday 9th June 2016

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: 3.00pm concert
Programme: Elizabethan England - Music from Queen Elizabeth I’s era and Queen Elizabeth II’s coronation.

Friday 10th June 2016

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: The Tithe Barn, High Street, Lenham ME17 2QD
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Piccolo Concerto; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Rutter Suite Antique; Bach Orchestral Suite No.2 - Badinerie; Vivaldi Bassoon Concerto in B Flat; Finzi Five Bagatelles; Albinoni Oboe Concerto in D Minor

Saturday 11th June 2016

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy! - with Sompting Village Primary School Choir and the Call Me Al Quintet

Saturday 11th June 2016

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No.104 ‘London’; Mozart Exsultate Jubilate; Beethoven Symphony No.7

Thursday 16th June 2016

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Todd Mass in Blue; Brahms Zigeunerlieder; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 18th June 2016

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Kodaly, Janacek and Dvorak

Saturday 18th June 2016

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Rossini La Cenerentola - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Warlock Capriol Suite; Beethoven Symphony No.7

Saturday 18th June 2016

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Berlinermesse; Wiren Serenade for Strings; Rutter Magnificat

Saturday 18th June 2016

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Orff Carmina Burana

Saturday 18th June 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: To include music by Sullivan, and a selection from ‘In the Mood’

Saturday 18th June 2016

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Ives Hymn; Wagner Siegfried Idyll; R.Strauss Serenade in E Flat; Holst Brook Green Suite; M.Turner Chamber Sketches; Schubert Symphony No. 5

Saturday 18th June 2016

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.2; Sibelius Symphony No.3

Saturday 18th June 2016

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Pastorale - to include Verdi Nabucco - Va, pensiero; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain; Traditional Linden Lea plus madrigals and items sung by Orpheus Young Singers

Saturday 18th June 2016

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Movies, including Barry James Bond - Choral Medley; John The Lion King - Choral Medley; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Porter Night and Day (arr.Carter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Conrad The Continental (arr.Blackwell) plus Disney favourites and songs from Mamma Mia

Saturday 18th June 2016

Group: Canterbury Choral Society, Royal Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 18th June 2016

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs in Close Harmony

Saturday 18th June 2016

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Nanie; Brahms Alto Rhapsody; Elgar The Music Makers

Saturday 18th June 2016

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Dove Arion and the Dolphin; Britten Hymn to St.Cecilia

Saturday 18th June 2016

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: Concordia comes to Amberley

Saturday 18th June 2016

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Cornish Dances; Britten Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 18th June 2016

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Laurence’s Church, The Moor, Hawkhurst, Kent TN18 4RS
Times: 6.30pm concert
Programme: Summer Concert

Saturday 18th June 2016

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Wood Oculi omnium; C.Wood Mass in F - Kyrie and Gloria; Stanford The Blue Bird; Stanford Cupid and Rosalind; Parry My Delight and Thy Delight; Sullivan Echoes; Sullivan The Long Day Closes; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams The Willow Song; Vaughan Williams O Mistress Mine; C.Wood O! Breathe not his name; C.Wood Neptune’s Empire; C.Wood Sunlight all golden; C.Wood True love’s the gift; C.Wood Song for a dance

Saturday 18th June 2016

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - Excerpts; German Merrie England - The Yeomen of England; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Parry Blest Pair of Sirens; Quilter Non Nobis Domine; Schubert Psalm 23; Stanford Diaphenia; Vaughan Williams O Taste and See; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Sunday 19th June 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Villa-Lobos Bachianas Brasilieras No.2; Sarasate Carmen Fantasy Op.25; Bernstein Preludes, Fugues and Riffs; Ginastera Estancia - Dances; Márquez Danzón No.2

Tuesday 21st June 2016

Group: City Chamber Choir
Venue: Potters Bar United Reformed Church, Church Road, Potters Bar, Hertfordshire EN6 1BZ
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 21st June 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Mozart Violin Concerto No.5; Sutton A Fistful of Fives (World Première); Beethoven Symphony No.5

Friday 24th June 2016

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; King Henry VIII O My Heart; King Henry VIII Greensleeves (attrib.); Bennet Weep, O Mine Eyes; Dowland Weep you no more, sad fountains; Morley Now is the Month of Maying; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional I Sowed the Seeds of Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Traditional Sing a Song of Sixpence (arr.Rutter)

Saturday 25th June 2016

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Idyll - English folk songs, madrigals and summer songs through the ages by Rutter, Sullivan, Vaughan Williams and more. - with Harrow Youth Choir

Saturday 25th June 2016

Group: Battle Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Te Deum; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); Gershwin Porgy and Bess - Selection; J.Kern Showboat - Ol’ Man River; Sondheim Sunday in the Park with George - Sunday

Saturday 25th June 2016

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen At the Bier of a Young Artist; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 25th June 2016

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, Hambleden, Bucks. RG9 6RX
Times: Not advised
Programme: Schütz Singet dem Herrn ein neues Lied; Schütz Deutsches Magnificat; Schütz Aus der Tiefe ruf ich; Schein Maria Magdalena et Altera Maria; J.Praetorius Veni in Hortum Meum; J.Praetorius Surge Propera; J.Praetorius Quam Pulchra Es; J.Praetorius Indica Mihi; J.Praetorius Forti Animo Esto; Lassus Missa Paschalis

Saturday 25th June 2016

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Barham Court, Rectory Lane, Barham CT4 6PD
Times: 7.00pm concert
Programme: Back to Broadway - Music from the Shows: to include R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Loesser Guys and Dolls - Excerpts; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The King and I - Selection; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 25th June 2016

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 25th June 2016

Group: Chiltern Choir
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre The Seal Lullaby; Whitacre A Boy and a Girl; Whitacre Sleep; Whitacre Lux Aurumque; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Bach Mass in G Minor - Excerpts; Pärt Magnificat; L.Cohen Hallelujah

Saturday 25th June 2016

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: An English Night in Summer - sacred and secular English music

Saturday 25th June 2016

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Animal Crackers’ - works TBC

Saturday 25th June 2016

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Agnus Dei; Stanford Songs of the Fleet; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 25th June 2016

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Todd Mass in Blue; Porter Jazz Trio; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 25th June 2016

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms concert, to include Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Rachmaninov Piano Concerto No.2 - 3rd movement; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Saturday 25th June 2016

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Thomas’s Church, Horseshoe Hill, Upshire, Waltham Abbey EN9 3SN
Times: Not advised
Programme: Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Passereau Il est bel et bon; Anon. Dindirín, Dindirín; Lassus Bonjour mon coeur; Lassus Matona, mia cara; Campion Never Weather Beaten Sail; Cornelius So weich und warm; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Stanford My Love’s an Arbutus; Sullivan Echoes; W.S.Bennett Sweet Stream; W.S.Bennett Come Live with Me; Parry O Love, they wrong thee much; Parry Love is a Sickness; Traditional Deep River (arr.Lawson); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); R.Newman When She Loved Me; J.David You are the new day

Saturday 25th June 2016

Group: Thomas's Choral Society, Battersea Ensemble
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Sunday 26th June 2016

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Ravel Mother Goose - Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale

Sunday 26th June 2016

Group: Brighton Singers
Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: American Choral Music

Sunday 26th June 2016

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: The Woodville, Woodville Place, Gravesend DA12 1DD
Times: 6.30pm concert
Programme: Purcell Chaconne in G Minor; Bride Viola Concerto (World Première); Arnold Sea Shanties for Wind Quintet; Beethoven Symphony No.2

Sunday 26th June 2016

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 26th June 2016

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Haydn Mass No. 3 ‘St.Cecilia Mass’

Thursday 30th June 2016

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Oboe Concerto K314; Fauré Pavane; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Debussy Petite Suite (arr.Büsser)

July 2016

Friday 1st July 2016

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Salve Regina; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Fauré Madrigal; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Daniel-Lesur Le Cantique des Cantiques; Lauridsen Les Chansons des Roses; Swingle L’amour de moi; Canteloube Songs of the Auvergne - Baïlèro; Elgar Chanson de Matin (arr.Manohar)

Saturday 2nd July 2016

Group: Amati Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Bruch Violin Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 2nd July 2016

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows

Saturday 2nd July 2016

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Holst St.Paul’s Suite; R.Strauss Serenade in E Flat; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 2nd July 2016

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue; Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell) and other popular songs.

Saturday 2nd July 2016

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan Trial by Jury; Rutter The Sprig of Thyme; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 2nd July 2016

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Ave Verum Corpus; Holst Choral Hymns from the Rig Veda - with Cantata Domino from Dordrecht, Holland

Saturday 2nd July 2016

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue - with Chris Eldred Trio

Saturday 2nd July 2016

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - Choral Suite and Songs from the Shows

Saturday 2nd July 2016

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare Songs and Sonnets: Purcell The Fairy Queen - Excerpts; Verdi Falstaff - Sul ful d’un soffio etesio; P.Ayres Blow, blow, thou winter wind; P.Ayres The quality of mercy is not strained ; P.Ayres The isle is full of noises; Diemer Three Madrigals; Vaughan Williams In Windsor Forest

Saturday 2nd July 2016

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Shostakovich Piano Concerto No.2; Franck Symphony in D Minor

Saturday 2nd July 2016

Group: London City Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Crankshaw Paper Bird (World Première); Dvořák Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 3rd July 2016

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Dvořák Czech Suite; Schubert Symphony No. 6

Sunday 3rd July 2016

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Vivaldi Bassoon Concerto in E Minor; Bruch Violin Concerto No.1 - 1st and 2nd Movements; F.David Trombone Concertino; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Piano Concerto No.3

Sunday 3rd July 2016

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Das Musikalisches Opfer - Ricercar a 6 (arr.Fender); Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; R.Strauss Serenade in E Flat; Schumann Cello Concerto

Tuesday 5th July 2016

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Schubert Mirjams Siegesgesang; Vaughan Williams Five English Folk Songs; Thiman Songs of the Sailors and the Sea

Friday 8th July 2016

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: South America: Gershwin Cuban Overture; Copland El Salón México; Ginastera Estancia - Danza II; Villa-Lobos Aria (Cantilena); Chávez Sinfonia No.2 ‘Sinfonía India’; Sousa New Mexico March; Noguiera Miniaturas Brasilieras; Piazzolla Libertango; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Saturday 9th July 2016

Group: Allegri Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Stanford Magnificat in B Flat; Britten Five Flower Songs; Whitacre Three Flower Songs - I Hide Myself; Whitacre Three Flower Songs - With a Lily in Your Hand; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Nightingales; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Haste on, My Joys!; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Wherefore Tonight So Full of Care; Whitacre i thank you god for most this amazing day

Saturday 9th July 2016

Group: Alton Concert Orchestra, Alton Choral Society
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm performance
Programme: Last Night of the Proms, including Bernstein West Side Story - Medley; Lloyd-Webber Evita - Selection; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 9th July 2016

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Animal Crackers: to include Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre Animal Crackers Vol.2; Britten Rejoice in the Lamb; Robertson All in the April Evening; Whitacre The Seal Lullaby; Chilcott Aesop’s Fables

Saturday 9th July 2016

Group: Bushey Symphony Orchestra, St.Albans Choral Society
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 9th July 2016

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times:
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Le Tombeau de Couperin; Rossi The Battle of the Somme

Saturday 9th July 2016

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Organ and Choral Music spanning 1,000 years

Saturday 9th July 2016

Group: Chiswick Choir, Dorking Choral Society
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Sancta Civitas; Elgar The Spirit of England - with Tiffin Boys Choir. Part of the Voices of London Festival 2016

Saturday 9th July 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 9th July 2016

Group: Victoria Park Singers, Kensington Singers
Venue: Regent Hall, 275 Oxford Street, London W1C 2DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Blue Skies: to include Todd Mass in Blue

Sunday 10th July 2016

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Mendelssohn Piano Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Sunday 10th July 2016

Group: London Haydn Project
Venue: St.Stephen’s Church Rosslyn Hill, Pond Street, Hampstead NW3 2PP
Times: 5.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 74; Chevalier de Saint-Georges L’Amant Anonime - Overture; Haydn String Quartet Op. 20 No.2; Haydn Symphony No. 84

Tuesday 12th July 2016

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tongues of Fire - Commemorating 350 Years since the Great Fire of London: S.Wilson Where London Stood (World Première); Lauridsen Madrigali: Six ‘Fire Songs’; McDowall Missa Brevis ‘Tongues of Fire’; Weelkes The Period of Cosmography - Thule plus works by Tallis, Tomkins, Parsons, Gibbons, Child, Blow, Purcell and Byrd

Saturday 16th July 2016

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoriana - including music by Sullivan, Stanford, Stainer, Parry, Adams and Mendelssohn

Saturday 16th July 2016

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Songs the English Way - Rutter, Elgar and Shearing

Sunday 17th July 2016

Group: Coro Nuovo
Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare 400 Concert: C.Wood Full Fathom Five; Tallis If Ye Love Me; Dickau If Music by the Food of Love; Tavener Song for Athene; Walton Henry V - Agincourt; Verdi Macbeth - Witches Chorus; Verdi Macbeth - Refugee Chorus; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Bernstein West Side Story - Selections

Saturday 23rd July 2016

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: St.Laurence Church, 30-31 Friar Street, Reading RG1 2DQ
Times:
Programme: Mozart Unwrapped - Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - at the Reading Fringe Festival

Saturday 23rd July 2016

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: 50th Anniversary Gala Concert: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Mozart Piano Concerto No.20; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 23rd July 2016

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a British Summer’s Day - to include works by Holst, Elgar, Macmillan, Finzi and Tallis

Sunday 24th July 2016

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: 6.30pm concert
Programme: John McCabe Memorial Concert - to include McCabe Great Lord of Lords; Tallis Salvator Mundi; Byrd Justorum animae; Saxton Passacaglia on the name John McCabe; Banting O How Amiable (World Première); McDowall When time is broke; Duruflé Requiem

September 2016

Saturday 3rd September 2016

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael’s Sutton Court, 60 Elmwood Road, Chiswick, London W4 3DZ
Times: 11.00am - 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter Magnificat

Sunday 4th September 2016

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Canbury Gardens, Lower Ham Road, Kingston KT2 5AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 10th September 2016

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Magnificat; Charpentier Te Deum; Purcell I Was Glad

Saturday 10th September 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.4; Bruckner Symphony No.4

Sunday 11th September 2016

Group: Central London Orchestra
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: Not advised
Programme: Sunday Funday - Come and play Tchaikovsky 1812 Overture

Sunday 11th September 2016

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: Central Bandstand, Central Parade, Herne Bay CT6 5JN
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 11th September 2016

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 11.30am-2pm
Programme: Summer Music in the Open Air

Wednesday 14th September 2016

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Westminster Abbey Gardens, Westminster, London SW1P 3PJ
Times: 12.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 17th September 2016

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 11.00am-11.30am
Programme: Part of the St.John’s Smith Square 24-hour Music Marathon

Saturday 17th September 2016

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Sibelius Lemminkäinen Suite - The Swan of Tuonela; Liszt Les Préludes; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Sunday 18th September 2016

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Howells A Hymn for St.Cecilia; Byrd Laudibus in Sanctis; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Hepplewhite Jubilate Deo (World Première); Walton The Twelve

Sunday 18th September 2016

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Ravel Mother Goose (Complete Ballet); Beethoven Symphony No.7

Sunday 18th September 2016

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Nicholas-at-Wade Church, The Street, Birchington CT7 0NR
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Palestrina, Purcell, Stainer, Chilcott, Jenkins, Simon and Garfunkel and Procul Harem

Saturday 24th September 2016

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Those You Have Loved - including music by Handel, Parry, Bach, Schubert and others.

Saturday 24th September 2016

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Schumann Cello Concerto; Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Kodály Dances of Galánta

Saturday 24th September 2016

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach St.John Passion and Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 24th September 2016

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: St.Nicolas Church, High Street, Cranleigh, Surrey GU6 8AS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert for Food Lovers, to include Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 24th September 2016

Group: The London Chorus
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 1.15pm Workshop
Programme: Come and Sing Day 2016

Saturday 24th September 2016

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Haydn Symphony No. 80; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’

Saturday 24th September 2016

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Dvořák Cello Concerto; Dvořák Symphony No.8

Sunday 25th September 2016

Group: I Maestri
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Schumann Cello Concerto; Sarasate Carmen Fantasy Op.25; Brahms Symphony No.2

Friday 30th September 2016

Group: Angel Orchestra
Venue: Broadway Theatre, Catford, SE6 4RU
Times: 7.30pm performance
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film with live orchestral score)

October 2016

Saturday 1st October 2016

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.6; Copland Clarinet Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 1st October 2016

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Poulenc Salve Regina; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Tavener The Veil of the Temple - Mother of God, here I stand; Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Britten Hymn to the Virgin; Parsons Ave Maria

Saturday 1st October 2016

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Bach Brandenburg Concerto No.4; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Bach Orchestral Suite No.3; Handel Music for the Royal Fireworks

Saturday 1st October 2016

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: It was a Lover and his Lass - settings of Shakespeare: Morley It was a Lover and his Lass; Bennet All Creatures Now; Ford Since First I Saw Your Face; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Draw on, sweet night; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; C.Wood Full Fathom Five; Vaughan Williams O Mistress Mine; Macfarren Orpheus with his Lute; Macfarren Come away, Death; Purcell If Music be the Food of Love; Harding If Music be the Food of Love; Moeran Sigh no more, ladies; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 1st October 2016

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 1st October 2016

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Goodwin Those Magnificent Men in their Flying Machines; Sibelius Symphony No.5; Rossi The Battle of the Somme

Saturday 1st October 2016

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: St George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: New works (selected from composer workshops and the London Composers Forum ‘Kandinsky project’)

Saturday 1st October 2016

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rule Britannia! - to include Walton Henry V - Suite; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs - The Cloud Capp’d Towers; Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare plus Last Night of the Proms favourites.

Sunday 2nd October 2016

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Delibes Coppélia - Mazurka; Fauré Dolly Suite - Berceuse; Gounod Funeral March of a Marionette; Bizet Jeux d’Enfants - The Top; Bizet Jeux d’Enfants - Hobby Horse; L.Mozart Toy Symphony; Rossini La Boutique Fantasque (arr.Respighi); Bliss Checkmate - Suite; Richards The Magic Box; Tchaikovsky The Nutcracker - Trepak and Waltz

Sunday 2nd October 2016

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Korngold Violin Concerto; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Friday 7th October 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Elgar Cello Concerto; Elgar Cockaigne Overture

Saturday 8th October 2016

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; R.Strauss Oboe Concerto; Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 8th October 2016

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Dvořák Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 8th October 2016

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, The Square, Elham, Canterbury, Kent CT4 6TH
Times: Morning/Afternoon rehearsal, evening concert
Programme:

Saturday 8th October 2016

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Mozart Idomeneo - Overture; Mozart Idomeneo - Selection of Arias; Mozart Don Giovanni - Vedrai carino; Stravinsky The Rake’s Progress - No Word from Tom; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Saturday 8th October 2016

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Whitstable School, Bellevue Road, Whitstable CT5 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: 25th Anniversary Concert

Sunday 9th October 2016

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 9th October 2016

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: St.George’s School Theatre, Westwood Road, Broadstairs CT10 2LH
Times: 6.30pm concert
Programme: Music from Opera, Stage and Screen - works not advised

Sunday 9th October 2016

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, Church Street, St.Pauls, Canterbury CT1 1NH
Times: 6.30pm concert
Programme: Twenty-First Anniversary Concert Walton Jubilate Deo; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Howells Requiem; MacMillan Strathclyde Motets - Dominus dabit benignitatem; Howells Rhapsody No.3 in C Sharp Minor Op.17; MacMillan Magnificat and Nunc Dimittis - Magnificat; Howells Like as the Hart; Walton Antiphon

Sunday 9th October 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Lutosławski W. Concerto for Orchestra

Sunday 9th October 2016

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Sibelius Tapiola; Rachmaninov Symphonic Dances

Sunday 9th October 2016

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: The Eden Centre, Four Elms Road, Edenbridge, Kent TN8 6BY
Times: 3pm concert
Programme: A Short, Fun and Free Concert with some of your Favourite Tunes

Sunday 9th October 2016

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 2pm and 4pm concerts
Programme: Family concert including Rossini William Tell - Overture: Galop; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Prokofiev Peter and the Wolf

Sunday 9th October 2016

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov The Tsar’s Bride - Overture; Lyadov The Enchanted Lake; Lyadov Baba Yaga; Tchaikovsky Symphony No.4

Tuesday 11th October 2016

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Bliss Things to Come - Concert Music from the Film; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 15th October 2016

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra, Tamesis Chamber Choir
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - with APO Singers and Tamesis Cathedral Singers

Saturday 15th October 2016

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Brahms Symphony No.2

Saturday 15th October 2016

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Haydn Te Deum No.2; Granados Escena Religiosa; Granados Salve Regina; Martinů Legend of the Smoke from Potato Fires

Saturday 15th October 2016

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, New Road, Bengeo, Hertford SG14 3JL
Times: Not advised
Programme: Autumn Blooms: Victoria O Quam Gloriosum; Hassler Dixit Maria; Maurenzio Cantibus organis; Sweelinck Laudate Dominum; Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Byrd Mass for Four Voices; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Sullivan The Long Day Closes; W.S.Bennett Sweet Stream; W.S.Bennett Come Live with Me; Whitworth The Mermaid; Traditional Deep River (arr.Lawson); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); J.David You are the new day

Saturday 15th October 2016

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 15th October 2016

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No.10

Sunday 16th October 2016

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Liszt Hungarian Rhapsody No.2

Sunday 16th October 2016

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Vaughan Williams Tuba Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Thursday 20th October 2016

Group: The London Chorus
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs, Words and Choral Music for Shakespeare - works TBC

Saturday 22nd October 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Handel Eternal Source of Light Divine; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Requiem Mass

Saturday 22nd October 2016

Group: Bromley Symphony Players
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K137; Elgar Serenade for Strings; Handel Concerto Grosso Op.6 No.11; Bach Concerto for Oboe and Violin; Mendelssohn String Symphony No.12

Saturday 22nd October 2016

Group: City Wind Orchestra, St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Stravinsky Mass; Rubbra Veni creator spiritus Op.130

Saturday 22nd October 2016

Group: Collaborative Orchestra
Venue: Coronet Theatre, 28 New Kent Road, Elephant and Castle, London SE1 6TJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Orchestral Rock - music by Queen, The Beatles, Elvis Presley, David Bowie, Pink Floyd, Vivaldi and Beethoven

Saturday 22nd October 2016

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 22nd October 2016

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 23rd October 2016

Group: I Maestri
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Oboe Concerto; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.7

Wednesday 26th October 2016

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Catoire Piano Concerto Op.21 (UK Première); Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 29th October 2016

Group: Alton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: Music for an Autumn Evening: to include Vivaldi Magnificat; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 29th October 2016

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Mass in B Minor

Saturday 29th October 2016

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 29th October 2016

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Sat 15th Oct double rehearsal, Wed 26 Oct sitzprobe, 2pm rehearsal, 8pm concert
Programme: Opera Gala

Saturday 29th October 2016

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Watery Music by Gershwin, Rimsky-Korsakov, Smetana and Handel - with Peckham Rye Singers

Saturday 29th October 2016

Group: Polymnia
Venue: Church of Christ the Cornerstone, 300 Saxon Gate, Milton Keynes MK9 2ES
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Charity Gala - works TBC

Sunday 30th October 2016

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Afternoon rehearsal, 5.30pm concert
Programme: Meechan The Karman Line; Woolfenden French Impressions; Sallinen The Palace Rhapsody; Grainger A Lincolnshire Posy; Whitacre Equus

Sunday 30th October 2016

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: (For rehearsals see 29th Oct performance) 6.30pm concert
Programme: Opera Gala

November 2016

Saturday 5th November 2016

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: From Bruckner to Britannia - Last Night of the Proms Basildon-Style

Saturday 5th November 2016

Group: Bexhill Choral Society
Venue: Christchurch Methodist Church, 19 Hollier’s Hill, Bexhill-on-Sea TN40 2DY
Times: 9.45am till 1.00pm Workshop Morning
Programme: Workshop Morning on Handel Messiah

Saturday 5th November 2016

Group: Canterbury Choral Society, English Chamber Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 6th November 2016

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Misericordias Domini; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Sunday 6th November 2016

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Arnold English Dances - Set No.1; Tippett Concerto for Double String Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Thursday 10th November 2016

Group: Polymnia
Venue: Milton Keynes Theatre, 3 Theatre Walk, Central Milton Keynes MK9 3PX
Times: Not advised
Programme: ’Behind the Curtain’ - works TBC - with Glyndebourne Touring Opera

Friday 11th November 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: Not advised
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 12th November 2016

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Williams Star Wars - Suite

Saturday 12th November 2016

Group: Bearsted Choral Society, Lees Court Music
Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Right Royal Occasion - Music for the Coronation of King George II, including Handel Coronation Anthems

Saturday 12th November 2016

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 12th November 2016

Group: Bookham Choral Society
Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 12th November 2016

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák The Golden Spinning Wheel; Brahms Symphony No.2

Saturday 12th November 2016

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society, Billericay Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Brentwood Cathedral Choir, Bravissima and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 12th November 2016

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: For the Fallen: To include Ireland Greater Love; Assersohn In Flanders Fields; Britten War Requiem - Agnus Dei; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Guest For the Fallen; Saint-Saëns Requiem

Saturday 12th November 2016

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel Daphnis et Chloé (Ballet)

Saturday 12th November 2016

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimador Concerto for Double Bass; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music; Sullivan Suite ‘The Merchant of Venice’; Prokofiev Romeo and Juliet - Montagues and Capulets

Saturday 12th November 2016

Group: Camden Symphony Orchestra, Islington Choral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England; Rutter Requiem

Saturday 12th November 2016

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 12th November 2016

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; P.White Te Deum (World Première); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Hodie

Saturday 12th November 2016

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Traditional My Robin is to the Greenwood Gone (arr.Grainger); F.Kelly Elegy in Memoriam Rupert Brooke; F.Kelly Two Songs Op.1; F.Kelly Waltz-Pageant No.1; F.Kelly Waltz-Pageant No.4; F.Kelly Waltz-Pageant No.7; F.Kelly Serenade; F.Kelly Music, when soft voices die Op.6 No.4; Ravel Introduction and Allegro

Saturday 12th November 2016

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Bach Christmas Oratorio

Saturday 12th November 2016

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Barber Agnus Dei; Copland Old American Songs Set No.1; Whitacre Lux Aurumque; Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre Sleep; Whitacre The Seal Lullaby

Saturday 12th November 2016

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Mendelssohn Hear My Prayer

Saturday 12th November 2016

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Programme includes Rutter Hymn to the Creator of Light; Lauridsen O Nata Lux; J.Rathbone Hail Gladdening Light; Whitacre Lux Aurumque

Saturday 12th November 2016

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: Hitchin Town Hall, Brand Street, Hitchin SG5 1JE
Times: Not advised
Programme: Popper Requiem for Three Cellos; Williams Schindler’s List; Vaughan Williams Charterhouse Suite; Rutter Suite for Strings; Purcell Chacony (arr.Britten)

Saturday 12th November 2016

Group: London Consorts of Winds
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: ’Autumn Winds’, including music by Palestrina, Handel, Vivaldi and others.

Saturday 12th November 2016

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 5

Saturday 12th November 2016

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 12th November 2016

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Weber Clarinet Concerto No.1; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Sunday 13th November 2016

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pergolesi Magnificat; Hammersley Remembrance

Sunday 13th November 2016

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Korngold Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 13th November 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 2.00pm and 4.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music

Sunday 13th November 2016

Group: Redhill Sinfonia, Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: P.Carr Prayer of Saint Francis (World Première); Elgar Enigma Variations; Jenkins The Armed Man

Sunday 13th November 2016

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society, Salomon Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Mahler Rückert Lieder; Brahms Requiem

Tuesday 15th November 2016

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: Shenley Brook End School Theatre, Wallback Grove, Shenley Brook End, Milton Keynes MK5 7ZT
Times: 7.30pm concert
Programme: A Side by Side Concert with Shenley Brook End School Students

Friday 18th November 2016

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm performance
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel

Saturday 19th November 2016

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Angele Dei; T.Hamilton Salvator Mundi; T.Hamilton The Evening Hymn; Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 19th November 2016

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’; Beethoven Mass in C

Saturday 19th November 2016

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Kabalevsky Cello Concerto No.1; Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 19th November 2016

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Mozart Missa Brevis in D K194 - with Linden Baroque String Ensemble

Saturday 19th November 2016

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 19th November 2016

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Hail, Bright Cecilia! To include Purcell Ode on St.Cecilia’s Day - Excerpts; Handel Ode for St.Cecilia’s Day - Excerpts and music by Palestrina, Skjavetic and Bowers-Broadbent

Saturday 19th November 2016

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars - Suite; Williams Schindler’s List - Suite; Williams Jurassic Park; Souster Paws3D for Full Orchestra; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 19th November 2016

Group: Concordia Chamber Choir, The South Circular Orchestra (SCOre)
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Pärt Seven Magnificat Antiphons

Saturday 19th November 2016

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 19th November 2016

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Dohnanyi Variations on a Nursery Theme; Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Chabrier Joyeuse Marche; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Quilter Children’s Overture; Arnold A Grand, Grand Overture

Saturday 19th November 2016

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Dixit Dominus; Pachelbel Singet dem Herrn; Pachelbel Canon in D

Saturday 19th November 2016

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Grieg Piano Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 19th November 2016

Group: Dover Choral Society
Venue: Dover Town Hall, Biggin Street, Dover CT16 1DL
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 19th November 2016

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Dvořák Cello Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 19th November 2016

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.2; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 19th November 2016

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, 114 Hamilton Terrace, London NW8 9UT
Times: 1pm rehearsal, 3.30pm concert
Programme: Children’s concert including Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 19th November 2016

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill Baptist Church, Half Moon Lane, SE24 9HU
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Broadway to Hollywood

Saturday 19th November 2016

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Puckett The Shadow of Sirius; Holst Planets Suite - Venus; Holst Planets Suite - Jupiter; Nieuwenhuis Early Skies; Meechan Korn Symphony; Ticheli Amazing Grace

Saturday 19th November 2016

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte

Saturday 19th November 2016

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Violin Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 19th November 2016

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi For St.Cecilia; Elgar Enigma Variations; Holst The Cloud Messenger

Sunday 20th November 2016

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Sibelius Andante Festivo; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme (Original Version); J.Strauss (II) Emperor Waltz; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Sunday 20th November 2016

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Mozart Adagio for Violin and Orchestra; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Mozart Violin Concerto No.4; Beethoven Symphony No.8

Sunday 20th November 2016

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Tchaikovsky Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 20th November 2016

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 4.30pm concert
Programme: Programme includes Falla El Amor Brujo; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’

Sunday 20th November 2016

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 5.00pm performance
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel

Sunday 20th November 2016

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte

Sunday 20th November 2016

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Shostakovich Cello Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Monday 21st November 2016

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte

Friday 25th November 2016

Group: Camden Choir, London City Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Parry Blest Pair of Sirens; Howard MIA TErra (World Première); Holst Planets Suite

Saturday 26th November 2016

Group: Amati Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 26th November 2016

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Brahms Requiem plus some of the Choir’s favourites from 30 years of choral singing

Saturday 26th November 2016

Group: Angmering Chorale, Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fortieth Anniversary Concert: Verdi Requiem

Saturday 26th November 2016

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Schubert Stabat Mater

Saturday 26th November 2016

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 26th November 2016

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 26th November 2016

Group: Bridgewater Sinfonia, Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Mozart Requiem Mass

Saturday 26th November 2016

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: G.Williams Fantasia on Welsh Nursery Tunes; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Elgar Violin Concerto

Saturday 26th November 2016

Group: Canterbury Orchestra, Lees Court Music
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 26th November 2016

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Dancing in the Light: Brahms Liebeslieder Waltzes; Britten Gloriana - Choral Dances; Whitacre Lux Aurumque

Saturday 26th November 2016

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: French Connections - music by Machaut, Charpentier, Dufay, Messiaen, Duruflé, Debussy, de Severac and Fauré

Saturday 26th November 2016

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Light Classical Music from all genres. - with Tongswood Chamber Choir: in aid of Hospice in the Weald

Saturday 26th November 2016

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 26th November 2016

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Sibelius Symphony No.7; Brahms Symphony No.1

Saturday 26th November 2016

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Hussite Overture; Mahler Symphony No. 5

Saturday 26th November 2016

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Schumann Overture, Scherzo and Finale; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 26th November 2016

Group: Holybourne Singers
Venue: St.Thomas on the Bourne Church, 2 Middle Avenue, Farnham GU9 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 26th November 2016

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 26th November 2016

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Dvořák Symphony No.6

Saturday 26th November 2016

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Haydn Horn Concerto in D; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 26th November 2016

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Rehs 7.15 23rd Nov, 7.00 24th Nov, 2.00 26th Nov
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Rachmaninov Symphonic Dances

Sunday 27th November 2016

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Ballet Suite (arr.Mottl); Mozart Violin Concerto No.3; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 27th November 2016

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Jupiter; Wicken Fantasea; Delius Sleigh Ride - with St.James Church Choir

Sunday 27th November 2016

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.00pm concert
Programme: Programme includes Falla El Amor Brujo; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’

Sunday 27th November 2016

Group: I Maestri
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Suk Scherzo Fantastique; Norden Palestine; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 27th November 2016

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 27th November 2016

Group: Royal Orchestral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: Lunchtime rehearsal, 5pm concert
Programme: Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite; Ravel Piano Concerto for the Left Hand; Walton Belshazzar’s Feast

December 2016

Thursday 1st December 2016

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with Orpheus Young Singers

Friday 2nd December 2016

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Daldorph The Seven Joys Carol Collection; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Gritton Follow That Star; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Rise Up, Shepherd (arr.Ballantine)

Friday 2nd December 2016

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: The Lord of the Rings: Alwyn Crimson Pirate Overture; Lopez Symphonic Highlights from ‘Frozen’; Shostakovich The Gadfly - Romance; Adkins Skyfall; Meij Symphony No.1

Friday 2nd December 2016

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Shostakovich Cello Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 3rd December 2016

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times:
Programme: Christmas Concert - with Nelson Primary School Senior Choir

Saturday 3rd December 2016

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 3rd December 2016

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 3rd December 2016

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: G.Bush Christmas Cantata; Ord Adam Lay Ybounden; Edwards No Small Wonder plus Carols for Choir and Audience

Saturday 3rd December 2016

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Rutter Gloria; Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo and other Christmas items

Saturday 3rd December 2016

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 3rd December 2016

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Ave Maria; Bruckner Requiem in D

Saturday 3rd December 2016

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Ave Maria; Bruckner Requiem in D

Saturday 3rd December 2016

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and other seasonal music

Saturday 3rd December 2016

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wind Section concert: R.Strauss Serenade in E Flat; Dvořák Serenade for Winds; Gounod Petite Symphonie for Wind; Hummel Partita for Wind in E Flat Op.103 plus Puffin Lollipops

Saturday 3rd December 2016

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Haydn Salve Regina - Excerpt; Mozart Te Deum; Mozart Ave Verum Corpus

Saturday 3rd December 2016

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Panufnik Sinfonia Sacra; Boulanger D’un Soir Triste; Boulanger D’un Matin de Printemps; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 3rd December 2016

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Boden Awake Glad Heart; Handel Messiah - Part 1 plus carols for choir and audience

Saturday 3rd December 2016

Group: English Arts Chorale, English Arts Orchestra
Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 3rd December 2016

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Piano Concerto; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts

Saturday 3rd December 2016

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker (complete ballet)

Saturday 3rd December 2016

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 3rd December 2016

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Wagner Siegfried Idyll; Dvořák Symphony No.6

Saturday 3rd December 2016

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts

Saturday 3rd December 2016

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Bruch Violin Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 3rd December 2016

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Tchaikovsky Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 3rd December 2016

Group: Polymnia, Milton Keynes City Orchestra
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, 13 High Street, Newport Pagnell MK16 8AR
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 3rd December 2016

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 3rd December 2016

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Brahms Piano Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 3rd December 2016

Group: United Singers
Venue: St.Bede’s Catholic Church, Bishops Avenue, Chadwell Heath RM6 5RS
Times: 7.45pm concert
Programme: The Christmas Way - Advent Reflections with Words and Music

Sunday 4th December 2016

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm performance
Programme: A.Mahler Songs; Mahler Symphony No. 4

Sunday 4th December 2016

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: The Seasonal Story - Christmas Music and Carols, to include C.Williams Stabat Mater Speciosa (World Première)

Sunday 4th December 2016

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons

Sunday 4th December 2016

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Blake The Snowman and favourite carols and seasonal songs. With Twydall School Choir

Sunday 4th December 2016

Group: Collis Choral Singers, Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 4th December 2016

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Dvořák Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 4th December 2016

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Fauré Pavane; Massenet Le Cid - Ballet Suite; Delibes Coppélia - Suite; Brahms Hungarian Dances - Selection; J.Strauss (II) Kissing Polka; Tchaikovsky Marche Slave

Sunday 4th December 2016

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 11.30am-2pm
Programme: A Concert of Seasonal Music

Sunday 4th December 2016

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Puccini La Bohème - Che Gelida Manina; Mozart Die Zauberflöte - Papageno’s Aria; Verdi Aida - Grand March; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Largo al Factotum; Verdi Rigoletto - Act 3 Quartet; Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale

Sunday 4th December 2016

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Saint-Saëns Oratorio de Noël; Weeks Cantate Domino

Sunday 4th December 2016

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Elgar Cello Concerto; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Tuesday 6th December 2016

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Maconchy Proud Thames Overture; Busoni Violin Concerto; Sibelius Symphony No.1

Tuesday 6th December 2016

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Joseph’s Church, Ladbroke Road, Redhill, RH1 1LF
Times: 7.00pm concert
Programme: Festival of Carols

Wednesday 7th December 2016

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for All

Friday 9th December 2016

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Warlock A Cornish Christmas Carol; Allain Coventry Carol; Mouton Noe, noe, psallite noe; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; Chilcott The Shepherds’ Carol; Tavener Ex Maria Virgine - Rocking; Tormé The Christmas Song (arr.Gerlitz); Sproson Quem pastores laudavere; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Cornelius The Three Kings; Massey Long the Night; Traditional I Saw a Maiden (arr.Pettman); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Rutter There is a Flower; Walton What Cheer?; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) plus carols for choir and audience

Saturday 10th December 2016

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carol Concert: Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Britten A Boy was Born; J.Hall Sleep, my Jesu; Musgrave Adam Lay Ybounden; Robinson The Infant King; Tavener The Lamb; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down - with Highfield Youth Choir

Saturday 10th December 2016

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas - with Patcham Silver Band and the choirs of Swiss Gardens Primary, Rose Green Infant and The Towers Convent Schools

Saturday 10th December 2016

Group: Barnes Choir
Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Britten A Ceremony of Carols plus carols for Choir and Audience

Saturday 10th December 2016

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert including Britten A Ceremony of Carols and other Christmas music including Carols for Choir and Audience.

Saturday 10th December 2016

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 10th December 2016

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Dvořák Mass in D

Saturday 10th December 2016

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Messiaen L’Ascension - hybrid version for Organ and Orchestra; M.Turner Diversions (World Première); Bax Tintagel; Shostakovich Festive Overture

Saturday 10th December 2016

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert - with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 10th December 2016

Group: Brighton Singers
Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Further than Heaven’: to include Poulenc Gloria; Chilcott The Making of the Drum; Stravinsky Mass; Britten A Ceremony of Carols

Saturday 10th December 2016

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Rutter Gloria; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Austin The Cow and the Bear; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts

Saturday 10th December 2016

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Street, Minster CT12 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 10th December 2016

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including music by Wishart, Bach, Vaughan Williams, Rutter and others.

Saturday 10th December 2016

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 10th December 2016

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 10th December 2016

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter Star Carol; Rutter What Sweeter Music; Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rutter); Traditional Quelle est cette Odeur Agréable (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Todd My Lord has Come; Todd The Christ-Child; Charpentier In nativitatem Domini canticum - Salve puerule

Saturday 10th December 2016

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: Not advised
Programme: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Cayton/Mann/Willcocks); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Still, Still, Still (arr.Luboff); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Darke In the Bleak Midwinter; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.G.Ives); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 10th December 2016

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert Traditional The First Nowell; Gibbons Behold I Bring You Glad Tidings; Byrd This Day Christ was Born; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); I.Shaw Love came down at Christmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Petter A Child is Born; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Coots Santa Claus is Coming to Town; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks)

Saturday 10th December 2016

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and Carols by Candlelight

Saturday 10th December 2016

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Coro Nuovo at Christmas - to include Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Lauridsen O Magnum Mysterium; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo

Saturday 10th December 2016

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Celebration

Saturday 10th December 2016

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert - Seasonal music and carols

Saturday 10th December 2016

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 5.00pm concert
Programme: Marsh Symphony No.4; Rutter Suite Antique; Bach Brandenburg Concerto No.1; Bach Brandenburg Concerto No.5

Saturday 10th December 2016

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, Birtley Rise, Bramley, Guildford GU5 0DH
Times: 7.00pm concert
Programme: Classics, Candles and Carols: to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 10th December 2016

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); R.Strauss Aus Italien; Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 10th December 2016

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: P.Carr Prayer of Saint Francis; Vivaldi Nulla in Mundo Pax; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589; Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba plus Carols for Choir and Audience

Saturday 10th December 2016

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Gounod Petite Symphonie for Wind; Ibert Flute Concerto; Poulenc Les Biches - Suite

Saturday 10th December 2016

Group: Ware Choral Society
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by CPE Bach, Verdi, Parry, Holst, Handel and carols for choir and audience

Sunday 11th December 2016

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Sunday 11th December 2016

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 2pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Carols and Seasonal Music: Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Ord Adam Lay Ybounden; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); McDowall Christus Natus Est; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; Chilcott For Him All Stars have Shone; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); L.Cohen Hallelujah; Shayne Do You Hear what I Hear? (arr.Rathbone); Blake The Snowman - Walking in the Air; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 11th December 2016

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Harlowbury Chapel, Old Road, Harlow, Essex CM17 0JG
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Anon. Gaudete; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Walford Davies); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional Lullay My Liking; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional The Gloucestershire Wassail (arr.Vaughan Williams); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Walton All This Time; Traditional Mary had a Baby; Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Gritton); Bernard Winter Wonderland (arr.Jasperse); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Sunday 11th December 2016

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Sunday 11th December 2016

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 11th December 2016

Group: Lambeth Orchestra, St.John of Jerusalem Festival Chorus
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Afternoon rehearsal (?), Evening concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Puccini Messa di Gloria plus Carols for Choir and Audience

Sunday 11th December 2016

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Larsson Saxophone Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 11th December 2016

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Debussy Children’s Corner (arr.Caplet); Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Saint-Saëns Danse Macabre

Sunday 11th December 2016

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Back Lane, Goudhurst, Cranbrook TN17 2BL
Times: 6pm concert
Programme: Christmas Music

Sunday 11th December 2016

Group: United Singers
Venue: Hornchuch Methodist Church, Hornchurch Road RM11 1TP
Times: 3.30pm concert
Programme: The Christmas Way - Advent Reflections with Words and Music

Monday 12th December 2016

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Porter Anything Goes (arr.D.Wagner); Loewe My Fair Lady - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; Loesser Guys and Dolls - Medley; R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain; Hague The Grinch - You’re a Mean One, Mr.Grinch (arr.Story); Krogstad Christmas at the Movies; Adam O Holy Night (arr.Clausen); Traditional Ding dong! Merrily on High; Traditional I Saw Three Ships; Traditional O Come All Ye Faithful

Tuesday 13th December 2016

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Wassail! Music for Christmas: Britten A Ceremony of Carols; Edwards Wassail!; Lauridsen O Magnum Mysterium; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; Chilcott Christmas Day 1666; Burgess Comes the Light; Rose It’s Snowing; Kelly Let’s Have some more Goose plus carols for choir and audience.

Tuesday 13th December 2016

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 12.30 warm-up, 1pm performance
Programme: Finzi In Terra Pax; Johnson Manning The Manchester Carols

Tuesday 13th December 2016

Group: Thomas's Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 14th December 2016

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 15th December 2016

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm-9.00pm with party afterwards
Programme: Christmas Concert

Thursday 15th December 2016

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Haydn Mass No. 2 ‘Missa Brevis’; Cornelius The Three Kings; Hewitt-Jones Lullay my Liking; Schein Von Himmell Hoch; Oates Silent Night (World Première) - with Cantati Camerati, the Chamber Choir of St.James’ Catholic Primary School and the Eloysia String Quartet

Friday 16th December 2016

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm performance
Programme: The Old, Old Story - Songs and Stories for the Festive Season

Saturday 17th December 2016

Group: Alton Choral Society, Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ’The Wonder of Christmas’, to include C.Gardner Brightest and Best of the Sons of the Morning (World Première)

Saturday 17th December 2016

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carols with Audience Participation

Saturday 17th December 2016

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th December 2016

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Colours of Christmas - to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter The Colours of Christmas; Traditional Joy to the World; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks)

Saturday 17th December 2016

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 6.00pm concert
Programme: Christmas programme to include Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Shostakovich Tahiti Trot (Tea for Two); Anderson Sleigh Ride

Saturday 17th December 2016

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert Traditional Masters in this Hall; Mathias Sir Christèmas; Mathias A Babe is Born

Saturday 17th December 2016

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Four Anthems; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Handl Omnes de Saba venient; Victoria Jesu dulcis memoria; Lotti Regina Coeli; Goldschmidt A Tender Shoot; Pettman I saw a maiden; Vaughan Williams The blessed son of God; Warlock Bethlehem Down; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Wood); Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional King Jesus hath a garden (arr.Wood); Traditional Once, as I remember (arr.Wood); Traditional Deck the Hall (arr.Wood); Traditional A Virgin Most Pure (arr.Wood); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood)

Saturday 17th December 2016

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Christmas programme to include Dorrian Two Pieces for Oboe and Orchestra

Saturday 17th December 2016

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th December 2016

Group: Finchley Symphony Orchestra, Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Parry I Was Glad; Gounod O Divine Redeemer; Tchaikovsky Swan Lake - Waltz plus Carols for Choir and Audience

Saturday 17th December 2016

Group: Fortismere Community Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest

Saturday 17th December 2016

Group: I Maestri
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Weber Clarinet Concertino; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.8; Dvořák Symphony No.8

Saturday 17th December 2016

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Grove Lane, Kingston KT1 2SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes N.Hess TV Detectives; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Anderson Sleigh Ride

Saturday 17th December 2016

Group: London Saxophone Choir
Venue: Sevenoaks Rugby Club, Knole Paddock, Plymouth Drive, Sevenoaks, Kent TN13 3RP
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 17th December 2016

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 4.00pm concert
Programme: Traditional Family Carols

Saturday 17th December 2016

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Prokofiev Sinfonia Concertante; Dvořák Symphony No.7

Sunday 18th December 2016

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: Morning rehearsal, 3.00pm concert
Programme: Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Blake The Snowman; Wainwright The Huron Carol; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Christmas Festival; Anderson Sleigh Ride

Sunday 18th December 2016

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Monday 19th December 2016

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer

Tuesday 20th December 2016

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert, to include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience.

Tuesday 20th December 2016

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Tuesday 20th December 2016

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Thursday 22nd December 2016

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols for Choir and Audience

Thursday 22nd December 2016

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Concert 7.30pm
Programme: Sibelius Finlandia; Beethoven Piano Concerto No.3; Bruch Symphony No.3


Click on this icon to continue browsing the diary into