Past Diary of Events 2017

This is a list of past concerts from the year 2017. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2017

Saturday 7th January 2017

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: Lyminge Methodist Church, Church Road CT18 8JA
Times: 7.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Tomlinson English Folk Dance Suite; Vintner Alla Polka (arr.Holland); Sparke Dance Movements; Platts Delta Dances; Hubbert Dance Moves (World Première)

Saturday 7th January 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Khachaturian Gayaneh - Selections from the Suite, including Sabre Dance; Chausson Poème; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Léhar Gold and Silver Waltz; Binge Sailing By; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Saturday 14th January 2017

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 9.30am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Workshop on Bernstein Chichester Psalms and Chilcott Songs and Cries of London

Saturday 14th January 2017

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Kaiser Waltz; Prokofiev Peter and the Wolf; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Waldteufel Skaters’ Waltz

Saturday 14th January 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Concert - to include J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (I) Radetzky March; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Selections

Sunday 15th January 2017

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year Concert, including music by Sullivan, Bach, Debussy, Borodin, Dvorak, Delibes and Johann Strauss II

Sunday 15th January 2017

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Arnold Serenade for Small Orchestra; Mozart Clarinet Concerto; Wagner Siegfried Idyll; Schubert Symphony No. 3

Saturday 21st January 2017

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Davies Tiny Symphony; Davies The Way of Things (World Première); Nielsen Flute Concerto; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 21st January 2017

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Clarinet Concerto; Khachaturian Spartacus - Suite; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Tchaikovsky Swan Lake - Suite

Saturday 21st January 2017

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Ireland London Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Bliss Colour Symphony

Saturday 21st January 2017

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 21st January 2017

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael’s Sutton Court, 60 Elmwood Road, Chiswick, London W4 3DZ
Times: 11.00am - 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter Magnificat

Saturday 21st January 2017

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mozart Concert Aria ‘Nehmt meinen Dank’ K383; Mozart Concert Aria ‘Vorrei spiegarvi, oh Dio!’ K418; Mozart Concert Aria ‘Ah si in ciel’ K538; Mahler Symphony No. 4

Sunday 22nd January 2017

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 7.00pm concert
Programme: C.P.E.Bach Sinfonia in D; Wagner Siegfried Idyll; Mendelssohn Symphony No.1

Sunday 22nd January 2017

Group: I Maestri
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: Rehearsal Sat.21st Jan 4-9pm, Sun.22nd Jan 6.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5 - 1st Movement; Suk Scherzo Fantastique; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Respighi Pines of Rome; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Sunday 22nd January 2017

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Mendelssohn Violin Concerto; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Monday 23rd January 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Scènes de Ballet; Bruckner Symphony No.4

Saturday 28th January 2017

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Crusell Clarinet Concerto in F Minor Op.5; Beethoven Symphony No.4

Saturday 28th January 2017

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Suite ‘As You Like It’; Ravel Mother Goose - Suite; Mahler Symphony No. 4

Saturday 28th January 2017

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten The Ballade of Little Musgrave; Orff Carmina Burana plus Grainger folk song arrangements and music for two pianos by Rachmaninov,

Saturday 28th January 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Bruckner Offertorium; Weir Psalm 148; Vaughan Williams O Clap Your Hands; Holst Psalm 86; Bernstein Chichester Psalms; Stravinsky Symphony of Psalms

Saturday 28th January 2017

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Programme includes Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1 - First Movement; Elgar Enigma Variations - Finale; Khachaturian Masquerade Suite - Waltz; Puccini Madam Butterfly - Act 1 Duet; Piatti Tango Solitaire; Piatti Mata Hari - Aria; Coates Dambusters March

Saturday 28th January 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Michael at the North Gate, Cornmarket Street, Oxford OX1 3EY
Times:
Programme: A Concert to celebrate the 350th Anniversary of the birth of Antonio Lotti

Saturday 28th January 2017

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Piano Concerto No.1; Haydn Symphony No. 73

Saturday 28th January 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Delibes Le Roi S’Amuse - Six Airs de Danse dans le Style Ancien; Mozart Concerto for Flute and Harp; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 29th January 2017

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 1.00pm rehearsal, 4.30pm concert
Programme: Ticheli Sun Dance; Milhaud Suite Francaise - Excerpts; Sparke Fiesta; Gorb Midnight in Buenos Aires; Chance Incantation and Dance; Ellerby Meditations; Ticheli Wild Nights

February 2017

Wednesday 1st February 2017

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Schubert Rosamunde Incidental Music - Entr’acte; Mozart Symphony No.40 - 1st Movement; Elgar Chanson de Matin; Holst St.Paul’s Suite - Gigue; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’ - Finale

Saturday 4th February 2017

Group: Angmering Chorale
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - O Jesus, When I Come to Die; Gounod Ave Maria; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Mozart Ave Verum Corpus; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Elijah - He Watching Over Israel; Handel Judas Maccabaeus - See the Conquering Hero; Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Bruckner Locus Iste; Franck Panis Angelicus; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Fauré Cantique de Jean Racine; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Parry I Was Glad; Mozart Requiem Mass - Lacrimosa; Mozart Requiem Mass - Hostias; Handel Messiah - Hallelujah Chorus - part of the Brandenburg Choral Festival 2017

Saturday 4th February 2017

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film screening with live orchestra)

Saturday 4th February 2017

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 5.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’; Bach Brandenburg Concerto No.2; Bach Brandenburg Concerto No.3; Anderson Sinfonia Concertante (World Première)

Saturday 4th February 2017

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Brahms Symphony No.4

Saturday 4th February 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Billy the Kid Suite; Copland Fanfare for the Common Man; Barber Knoxville: Summer of 1915; Glass Company; Gershwin An American in Paris

Sunday 5th February 2017

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Dr.Challoner’s Grammar School, Chesham Road, Amersham HP6 5HA
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Bach St.Matthew Passion - Chorales

Sunday 5th February 2017

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Coates Dambusters March; Sousa Liberty Bell; Bizet Carmen - Excerpts; Sousa Washington Post; Schubert Marche Militaire; Adkins Skyfall; Miller Moonlight Serenade; Lynne Mr Blue Sky; Arnold Little Suite for Orchestra No.1 and other music from the Big Band era - with Sweeting Swing Band

Sunday 5th February 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Rob Roy’; Mozart Violin Concerto No.5; Tchaikovsky Manfred Symphony

Sunday 5th February 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Tchaikovsky Manfred Symphony

Monday 6th February 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Isle of the Dead; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Prokofiev Symphony No.5

Tuesday 7th February 2017

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm
Programme: Liszt Les Préludes; Kodály Peacock Variations; Bartók Concerto for Orchestra

Saturday 11th February 2017

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Elgar Serenade for Strings; Beethoven Symphony No.8

Saturday 11th February 2017

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Wessex Auditorium, Brentwood School, Middleton Hall Lane, Brentwood CM15 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of Stage, Film and TV Music, including Mancini The Music of Henry Mancini (arr.Custer); Grainer Doctor Who Theme; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Marks Valse Berceuse (World Première) and much more

Saturday 11th February 2017

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 11th February 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Rawsthorne Saraband for Dead Lovers - Music from the Film; Rawsthorne Main Title and Nocturne from ‘The Cruel Sea’; Boccherini Quintet in E - Minuet (orch.); Ireland The Overlanders - Suite from the Film; Vaughan Williams Symphony No.7 ‘Sinfonia Antartica’

Saturday 11th February 2017

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 12th February 2017

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Victoria Requiem; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Sunday 12th February 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Bruch Kol Nidrei; Brahms Symphony No.3

Saturday 18th February 2017

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Schumann Piano Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 18th February 2017

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: The Deanery Church of St.Mary the Virgin, Bovingdon Road, Bocking, Braintree CM7 5JY
Times: Not advised
Programme: Songs for Spring: Bennet All Creatures Now; Greaves Come away, sweet love; Bateson Those sweet delightful lillies; Wilbye Flora gave me the Fairest Flowers; Morley I love, alas, I love thee; Gibbons The Silver Swan; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Tomkins O Yes! Has any found a lad?; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry O Love, they wrong thee much; Parry Love is a Sickness; K.Barnes Requiem for Jane (World Première); Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional She’s Like the Swallow (arr.Chapman); Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Sullivan The Long Day Closes; W.S.Bennett Sweet Stream; W.S.Bennett Come Live with Me; J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); Traditional Deep River (arr.Lawson); J.David You are the new day

Saturday 18th February 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Cello Concerto; Cliffe Symphony No.2

Saturday 18th February 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Nocturnes; Arutiunian Trumpet Concerto; Chausson Symphony in B Flat Major

Sunday 19th February 2017

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Young Artists’ Concert

Sunday 19th February 2017

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Delius Koanga - La Calinda; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mahler Symphony No. 5

Saturday 25th February 2017

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Programme includes Holst Choral Hymns from the Rig Veda

Saturday 25th February 2017

Group: Basildon Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.00pm and 7.30pm performances
Programme: Café Concerts of lighter music

Saturday 25th February 2017

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Dvořák Symphony No.7

Saturday 25th February 2017

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Stravinsky Pulcinella Suite

Saturday 25th February 2017

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Blumine; Brahms Piano Concerto No.1; Brown Beverly Meadow (World Première); Beethoven Symphony No.7

Saturday 25th February 2017

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Dvorak Mass in D

Saturday 25th February 2017

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.00pm
Programme: S.Richardson Collision Theory; Scott Roar; Scott Fujiko; Scott Salt of the Earth; Scott Trumpet Concerto; Meij Symphony No.4 ‘Sinfonie der Lieder’

Saturday 25th February 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.00pm
Programme: Programme includes Brahms Requiem

Saturday 25th February 2017

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 8pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 6

Saturday 25th February 2017

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Chopin Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Sunday 26th February 2017

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Settlement, Nevells Road, Letchworth Garden City, Hertfordshire SG6 4UB
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Beethoven Symphony No.9 Movements 1 to 3

Sunday 26th February 2017

Group: Mark Fitz-Gerald Orchestra
Venue: British Home, Crown Lane, Streatham, SW16 3JB
Times: Morning rehearsal, afternoon concert
Programme: Light Music Programme

March 2017

Wednesday 1st March 2017

Group: The London Chorus, New London Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Sancta Maria, mater Dei K273; Mozart Missa Brevis in F K192; Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by D.Fraser); Berkeley Four Poems of St.Teresa of Avila; Berkeley Serenade for Strings

Saturday 4th March 2017

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten Five Flower Songs; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Vaughan Williams Mass in G Minor and music by Mendelssohn, Frahm and Rheinberger

Saturday 4th March 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Stravinsky Suite No.1; Stravinsky Suite No.2; Falla Nights in the Gardens of Spain; Shostakovich Symphony No. 9

Saturday 4th March 2017

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Mozart Horn Concerto No.4; Mahler Symphony No. 5

Saturday 4th March 2017

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in G; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Purcell Rejoice in the Lord Alway; D.Scarlatti Stabat Mater

Saturday 4th March 2017

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dalberg Capriccio for Orchestra; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; G.Williams Penillion; Wiseman Overture and Buckingham Palace March; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’

Saturday 4th March 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Dean Testament; Korngold Symphony in F Sharp

Saturday 4th March 2017

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Rehearsal

Saturday 4th March 2017

Group: Luton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm performance
Programme: Rossini William Tell - Overture; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Vaughan Williams Prelude ‘The 49th Parallel’; Brahms Symphony No.4

Saturday 4th March 2017

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Bruckner Symphony No.7

Sunday 5th March 2017

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 3.00pm concert
Programme: Longstaff Sator Arepo (World Première); Beethoven Piano Concerto No.2; Brahms Serenade No.2

Sunday 5th March 2017

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Strathclyde Motets - In Splendoribus; Gjeilo Northern Lights; Leighton Solus ad Victimam; Britten Te Deum and Jubilate in C - Jubilate; Tavener Song for Athene; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Tavener Funeral Ikos; MacMillan A New Song; Gjeilo Ubi Caritas; Pärt Tribute to Caesar; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn

Sunday 5th March 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Wednesday 8th March 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the English Catholic Church - to include works by Rubbra, Howells and Peter Philips.

Saturday 11th March 2017

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Handel Samson - Let the Bright Seraphim; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn The Creation - The Heavens are Telling

Saturday 11th March 2017

Group: Brentwood Choral Society, Ingatestone Choral Society
Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Carter Te Deum - with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 11th March 2017

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Symphony No.7; Brahms Piano Concerto No.2

Saturday 11th March 2017

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Luckett Lived Forwards, Understood Backwards (World Première); Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 11th March 2017

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Beethoven Violin Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 11th March 2017

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Prokofiev Overture on Hebrew Themes; Beethoven Piano Concerto No.3; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Saturday 11th March 2017

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Grieg Piano Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 11th March 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.3; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 12th March 2017

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Music and Place: Bernstein Chichester Psalms; Chilcott Songs and Cries of London Town; Handel Foundling Hospital Anthem

Sunday 12th March 2017

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 3.00pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Bride Baptism and Belle (World Première) and other English classics

Sunday 12th March 2017

Group: I Maestri
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Sibelius Symphony No.2

Sunday 12th March 2017

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Cherubini Médée - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 12th March 2017

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Webern Passacaglia Op.1; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Glass Symphony No.8

Sunday 12th March 2017

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Elgar Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Thursday 16th March 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm concert
Programme: Concert in aid of Comic Relief

Friday 17th March 2017

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: Not advised
Programme: Ireland Greater Love; Ireland These Things Shall Be; Jenkins Stabat Mater

Saturday 18th March 2017

Group: Alton Choral Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 18th March 2017

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Britten Rejoice in the Lamb; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 18th March 2017

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter The Sprig of Thyme; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 18th March 2017

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Ave Mater Dolorosa - A Programme of Marian music including Nail Stabat Mater and works by Mozart, Pärt, Liszt, Fauré, Parsons, Tavener, Lauridsen, Bruckner and Guerrero

Saturday 18th March 2017

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times:
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Bizet Carmen - Habanera; Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Donizetti Lucia di Lammermoor - Wedding Chorus

Saturday 18th March 2017

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Magnificat

Saturday 18th March 2017

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Schumann Symphony No.2; Mahler Das Lied von der Erde

Saturday 18th March 2017

Group: Camden Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Blackford Mirror of Perfection

Saturday 18th March 2017

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Howells Requiem and music by Britten and Bax

Saturday 18th March 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Piano Concerto No.25; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 18th March 2017

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gloria! - to include Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Howard A Welsh Celebration

Saturday 18th March 2017

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 18th March 2017

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Treseder In Flanders Fields (World Première); Butterworth A Shropshire Lad; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 18th March 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10,00am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing music by Mealor, Whitacre, Macmillan Allwood and Lauridsen

Saturday 18th March 2017

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: Hammersmith Town Hall, King Street, W6 9JU
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mahler Symphony No. 9

Saturday 18th March 2017

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Whitstable School, Bellevue Road, Whitstable CT5 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 18th March 2017

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 18th March 2017

Group: Lumina Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Light of the World - music by Palestrina, Rutter, Perosi, Stanford and others - with Lumina Vocis (Italy)

Saturday 18th March 2017

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Grieg Piano Concerto; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Sunday 19th March 2017

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 6.00pm concert
Programme: Bernstein Hashkiveinu; Bernstein I Hate Music; Bernstein Wonderful Town; Finkelstein Ezrat Avoteinu; Finkelstein V’al Kulam; Finkelstein P’tach Lanu Sha’ar; Finkelstein Enkat M’sal’decha; Wise Adinu (World Première)

Sunday 19th March 2017

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 2.30pm concert
Programme: Family Friendly Film Music Concert - to include Williams Harry Potter - Music from the Films; Elfman Spiderman - Theme; Williams Jaws - Theme; Powell Happy Feet - Music from the Film; Morricone Gabriel’s Oboe; Badelt Pirates of the Caribbean; Lopez Frozen - Music from the Film; Arnold The Sound Barrier Rhapsody and many more.

Sunday 19th March 2017

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Water Music Suite (arr.Harty); Bach Violin Concerto in A Minor; R.Strauss Serenade in E Flat; Bizet Symphony in C

Sunday 19th March 2017

Group: Coro Nuovo
Venue: Holy Trinity Church, Church Street, Cuckfield, Haywards Heath RH17 5JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gloria! - to include Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Howard A Welsh Celebration; Chilcott The Dove and the Olive Leaf

Sunday 19th March 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Till Eulenspiegels lustige Streiche; Weber Clarinet Concerto No.2; Debussy Images

Sunday 19th March 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Family Concert including music by John Williams

Sunday 19th March 2017

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1

Sunday 19th March 2017

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: Bawtree Hall, Hazelwood School, Wolfs Hill, Limpsfield, Oxted, Surrey RH8 0QU
Times: 7.30pm concert
Programme: Annual Birthday Concert (NOTE CHANGE OF DATE)

Thursday 23rd March 2017

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.5

Thursday 23rd March 2017

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8pm concert
Programme: Bach Partita in D Minor BWV1004 - Chaconne; Beethoven Symphony No.2; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Friday 24th March 2017

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera: Wagner Tannhäuser - Overture; Wagner Tannhäuser - ‘Dich teure Halle’; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Wagner Der Fliegende Holländer - Senta’s Ballade; Verdi Aida - Grand March; R.Strauss Four Songs Op.27; Golland Atmospheres

Friday 24th March 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Concert in aid of Alzheimers Society

Saturday 25th March 2017

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Elgar Cello Concerto - 1st and 2nd Movements; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Schumann Symphony No.4

Saturday 25th March 2017

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with the Senior Choir of Nelson Primary School

Saturday 25th March 2017

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 25th March 2017

Group: Amati Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Gershwin Cuban Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Holst Planets Suite

Saturday 25th March 2017

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz at the Cathedral: Todd Mass in Blue; Todd Jazz Missa Brevis - with the Will Todd Big Band

Saturday 25th March 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Church of the Good Shepherd, 1 The Avenue, Tadworth KT20 5AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 25th March 2017

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 25th March 2017

Group: Bearsted Choral Society
Venue: The Friars, Aylesford, Kent ME20 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 25th March 2017

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn String Symphony No. 4; Sibelius Romance; R.Strauss Romance for Cello and Orchestra; Dvořák Nocturne; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’

Saturday 25th March 2017

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 25th March 2017

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; R.Strauss Salome - Dance of the Seven Veils; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 25th March 2017

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Requiem - with Musicians of All Saints

Saturday 25th March 2017

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Magnificat a 4v; Pergolesi Stabat Mater; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 25th March 2017

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elizabethan Choral Masterpieces, to include Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 1; Byrd Mass for Four Voices; Byrd Ave Verum Corpus and works by Johnson, Morley, Mundy and Weelkes

Saturday 25th March 2017

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Peeters Missa Festiva; Franck Psalm 150; Rheinberger Stabat Mater in G Minor

Saturday 25th March 2017

Group: Chiltern Choir, Chiltern Ensemble
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Magnificat; Palestrina Missa Brevis; Vivaldi The Four Seasons - Winter: Largo; Monteverdi Ave Maris Stella; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 25th March 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 25th March 2017

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Hummel Mass in B Flat; Duruflé Requiem

Saturday 25th March 2017

Group: Dover Choral Society
Venue: Dover Town Hall, Biggin Street, Dover CT16 1DL
Times: Not advised
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 25th March 2017

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Wilderspin ’’not yet a breach... but an expansion’; R.Strauss Four Last Songs; Shostakovich Symphony No.10

Saturday 25th March 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bantock In the Silent West; Chilcott Come Back!; Chilcott My Heart’s Friend; Chilcott She Walks in Beauty; Chilcott Sun, Moon, Sea and Stars; Chydenius Deep in the Night; Chydenius On a Windy Day; Chydenius The Sound of the Sea; Chydenius Tonight; Coleridge-Taylor The Evening Star; Coleridge-Taylor The Lee-Shore; Corp Dover Beach; Mealor Wherever You Are; Tavener The Eternal Sun; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs

Saturday 25th March 2017

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 25th March 2017

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Son and Stranger’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.8

Saturday 25th March 2017

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Britten Simple Symphony; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Badelt Pirates of the Caribbean; Jenkins Palladio; P.Lewis Rosa Mundi; Piazzolla Libertango (arr.Kazik); Kuchler Concertino in D Op.15; Traditional Celtic Butterfly (arr.Liebermann); J.Strauss (II) Pizzicato Polka

Saturday 25th March 2017

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Six German Dances (arr.Webern); Berg Violin Concerto; Brahms Piano Quartet in G Minor (arr.Schoenberg)

Saturday 25th March 2017

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Osterley Rd, Isleworth, Middlesex TW7 4PW
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 25th March 2017

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Mozart Bassoon Concerto; Berwald Konsertstycke for Bassoon; Sibelius Symphony No.2

Saturday 25th March 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Batholomew’s Church, Lower Basildon, Reading RG8 9NH
Times:
Programme: Candlelit Concert

Saturday 25th March 2017

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.45pm concert
Programme: Chowne Morning Chatter - Overture for Strings (World Première); Hindemith Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Dvořák Symphony No.8

Saturday 25th March 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation - Surrey Choral Festival Concert

Saturday 25th March 2017

Group: Richmond Opera
Venue: The Vineyard Church Basement Café, The Vineyard, Richmond TW10 6AQ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation - Part 1; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 25th March 2017

Group: Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: 8.00pm concert
Programme: Programme includes Petter St.Magnus Mass and music by Stravinsky, MacMillan, Gibbons, Purcell, Walton and others.

Saturday 25th March 2017

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Weber Bassoon Concerto; Stravinsky Pulcinella Suite; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Sibelius Symphony No.5

Saturday 25th March 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Cherubini Overture in G; Mozart Piano Concerto No.22; Mozart Requiem Mass

Saturday 25th March 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth English Idyll No.1; Walton Cello Concerto; Vaughan Williams Job: A Masque for Dancing

Saturday 25th March 2017

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Rehs 7.15 23rd Mar, 2.00 25th Mar; Perf 7.30
Programme: Bax Tintagel; Korngold Violin Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 25th March 2017

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Sárka; Prokofiev Symphony-Concerto Op.125; Elgar Enigma Variations

Saturday 25th March 2017

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Firgrove Road, Yateley GU46 6NH
Times: 7.45pm concert
Programme: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - I Waited for the Lord; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Stainer The Crucifixion

Sunday 26th March 2017

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan; Glière Horn Concerto; G.Lloyd Symphony No.9

Sunday 26th March 2017

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Victoria Tenebrae Responsories; D.Scarlatti Stabat Mater

Sunday 26th March 2017

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Sibelius Violin Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Sunday 26th March 2017

Group: London City Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6pm performance
Programme: Balakirev Overture on a Spanish March Theme; Weber Bassoon Concerto; Sibelius Symphony No.1

Sunday 26th March 2017

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Fauré Requiem; Gounod Miserere; Franck Panis Angelicus

Sunday 26th March 2017

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Korngold Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 26th March 2017

Group: West Forest Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 4.30pm performance
Programme: Britten Variations on a Theme of Frank Bridge; Copland Clarinet Concerto; Copland Appalachian Spring; Barber Adagio for Strings; Berkeley Serenade for Strings

Thursday 30th March 2017

Group: Lumina Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem

Friday 31st March 2017

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Philips Ascendit Deus; Tallis If Ye Love Me; Farrant Lord for thy Tender Mercy’s Sake; Byrd Justorum animae; Byrd Ave Verum Corpus; Byrd Sing Joyfully; Gibbons Almighty and Everlasting God; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Hear My Prayer, O Lord; C.Wood This Joyful Eastertide; Campion Never Weather Beaten Sail; Bennet All Creatures Now; Gibbons Ah Dear Heart; Gibbons The Silver Swan; Sullivan The Long Day Closes; Rutter Birthday Madrigals - My True Love hath my Heart

Friday 31st March 2017

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: East Croydon URC Hall, Addiscombe Grove, Croydon CR0 5LP
Times: 8.30pm concert
Programme: Soirée Musicale: Elgar Cockaigne Overture; Shostakovich Symphony No. 5

Friday 31st March 2017

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: Not advised
Programme: Baroque Jewels - music by Purcell, Handel, Bach and Monteverdi

April 2017

Saturday 1st April 2017

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 1st April 2017

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 3.00pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale; Patterson The Three Little Pigs; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 1st April 2017

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 1st April 2017

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Palestrina Sicut cervus; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Tallis In Jejunio et fletu; J.Harvey Come Holy Ghost; Palestrina Missa Aeterna Christi Munera - Agnus Dei; Barber Agnus Dei; Paulus The Old Church; Tippett A Child of our Time - Spirituals - part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 1st April 2017

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Telemann Laudate Jehovam Omnes Gentes; Telemann Jauchzet ihr Himmel; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Os Justi plus music by Gilbert and Sullivan.

Saturday 1st April 2017

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’ - with Modulus Quartet

Saturday 1st April 2017

Group: Chelmsford Singers
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: Not advised
Programme: To include Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Holst There was a Tree; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Cockcroft Three Yorkshire Folk Songs; F.Bridge Five Part Songs; F.Bridge When Soft Voices Die

Saturday 1st April 2017

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement

Saturday 1st April 2017

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Purcell I Was Glad; Purcell Praise the Lord, O my Soul, O Lord my God; Purcell O Sing unto the Lord

Saturday 1st April 2017

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Rossini Stabat Mater

Saturday 1st April 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 1st April 2017

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Ryefield Avenue, Hillingdon UB10 9BT
Times: 7.30pm performance
Programme: Mozart Missa Brevis in D K194; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 1st April 2017

Group: Hogarth Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Spring Concert - English Songs

Saturday 1st April 2017

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: All Souls Church, Cheriton , Cheriton High Street, CT19 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: ’In Town Tonight’ - London-themed music Holst Hammersmith; Ireland London Overture

Saturday 1st April 2017

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm
Programme: Bax On the Seashore; Elgar Sea Pictures; Vine The Tempest; F.Bridge The Sea

Saturday 1st April 2017

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Workshop

Saturday 1st April 2017

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm performance
Programme: Chilcott St.John Passion; Handel Messiah - Part 3

Saturday 1st April 2017

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: United Reformed Church, Fox Lane, Palmers Green, London N13 4AL
Times: 7.30pm
Programme: J.Strauss (II) The Gypsy Baron - Overture; Stravinsky The Fairy’s Kiss - Divertimento; Berlioz Harold in Italy

Saturday 1st April 2017

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mozart Idomeneo - Ballet Music: Excerpts; Haydn Symphony No. 99; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 1st April 2017

Group: Polymnia
Venue: Bunyan Meeting Centre, Mill Street, Bedford MK40 3EU
Times: Not advised
Programme: ’Grand Tour of Europe’ - works TBC

Saturday 1st April 2017

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Grieg Piano Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 1st April 2017

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Haydn Te Deum No.2

Saturday 1st April 2017

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold A Flourish for Orchestra; Arnold Symphony No.7; Elgar Sospiri; Elgar Enigma Variations

Saturday 1st April 2017

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Kleinsinger Tubby the Tuba; Coates The Three Bears Phantasy; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Elgar Wand of Youth Suite No.2

Saturday 1st April 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Mussorgsky Songs and Dances of Death (orch.Shostakovich); Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 2nd April 2017

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Elgar Serenade for Strings; Mozart Violin Concerto No.3; Lyadov Eight Russian Folksongs; Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture

Sunday 2nd April 2017

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Sunday 2nd April 2017

Group: Royal Orchestral Society
Venue: Shoreditch Underground, Pedley Street, London, E1 5ER
Times: Performances at 3pm and 6pm
Programme: Bartók Duke Bluebeard’s Castle

Sunday 2nd April 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; Mahler Symphony No. 5

Monday 3rd April 2017

Group: The Lydian Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, 37 Waterloo Road, Tonbridge TN9 2SW
Times: 1.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Gade Symphony No.4

Friday 7th April 2017

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm performance
Programme: Ponchielli La Gioconda

Saturday 8th April 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 8th April 2017

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 10.30am Workshop, 7.45pm performance
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah

Saturday 8th April 2017

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 8th April 2017

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 8th April 2017

Group: Bookham Choral Society, Beare Green and Newdigate Choral Society, Mickleham Choral Society, Shalford Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 8th April 2017

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 8th April 2017

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - Excerpts; Bullard Wondrous Cross; M.Williamson Procession of Palms

Saturday 8th April 2017

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 8th April 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 8th April 2017

Group: Orpington Chorale
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.45pm concert
Programme: Programme includes Poulenc Gloria and works by Fauré, Saint-Saëns, Pérotin and Duruflé

Sunday 9th April 2017

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 4.30pm performance
Programme: Ponchielli La Gioconda

Sunday 9th April 2017

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Tuesday 11th April 2017

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Temple Church, Temple, London EC4Y 7BB
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with the Bar Choral Society, Choristers of the Temple Church Choir and Temple Players

Tuesday 11th April 2017

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 12.30 warm-up, 1pm performance
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Friday 14th April 2017

Group: Alton Choral Society
Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times:
Programme: Stainer The Crucifixion

Friday 21st April 2017

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Not advised
Programme: Brandenburg Choral Festival Concert

Saturday 22nd April 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill Baptist Church, Half Moon Lane, SE24 9HU
Times: Afternoon Rehearsal, evening concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Russell Bass Clarinet Double Concerto; Woolfenden Gallimaufry; Copland Fanfare for the Common Man; Cawkwell The Nekyia; Copland Rodeo - Hoe-Down; Stephan Music for Orchestra

Saturday 22nd April 2017

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Grainger A Lincolnshire Posy; Mahler Rückert Lieder - Um Mitternacht; Mahler Rückert Lieder - Ich bin der Welt abhanden gekommen; Mackey Songs from the End of the World; Doss Spiriti

Sunday 23rd April 2017

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Haydn The Creation - Excerpts; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Warlock Capriol Suite; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest - with Comrie Choir, Great Oakley Choir

Sunday 23rd April 2017

Group: I Maestri
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Berlioz Les Nuits d’Été; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 23rd April 2017

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Khachaturian Flute Concerto; Beethoven Symphony No.5

Sunday 23rd April 2017

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Haydn Piano Concerto in D; Beethoven Symphony No.2

Sunday 23rd April 2017

Group: West Forest Sinfonia
Venue: Recital Room, South Hill Park, Ringmead, Bracknell RG12 7PA
Times: 4.30pm performance
Programme: Music from Russia, France and England including works by Glinka and Poulenc

Thursday 27th April 2017

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance - Overture; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Elgar Symphony No.1

Saturday 29th April 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Redhill RH1 6QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 29th April 2017

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 29th April 2017

Group: Cosine Orchestra
Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Vivaldi The Four Seasons - Spring; Vivaldi The Four Seasons - Summer; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Bach The Art of Fugue - Excerpts; Poulenc Organ Concerto

Saturday 29th April 2017

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria; Rutter Te Deum; Vaughan Williams O Clap Your Hands; G.Gabrieli In Ecclesiis; Bruckner Libera me

Saturday 29th April 2017

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 1.00pm rehearsal, 3.30pm concert (NOTE CHANGE OF TIME)
Programme: Patterson Little Red Riding Hood; Patterson The Three Little Pigs

Saturday 29th April 2017

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mahler Blumine; Bartók Romanian Folk Dances; Schubert Symphony No.10 (realised by B.Newbould) - Andante; Enescu Symphony No.4 (orch. completed by P.Bentiou) (UK Première)

Sunday 30th April 2017

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Grant-Jones Psalm 150; Edwards Te Deum; Mendelssohn Lauda Sion - 150th Anniversary Concert

May 2017

Monday 1st May 2017

Group: The London Chorus, Vivace Chorus, Philharmonia Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Pott Cantus Maris; Brahms Requiem (Royal Festival Hall Concert)

Saturday 6th May 2017

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th May 2017

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 9.45am Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter ‘Feel the Spirit’ and Todd ‘Mass in Blue’

Saturday 6th May 2017

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Scheherazade; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts - with Whitstable Dance

Saturday 6th May 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 9.30am registration, 4.00pm informal concert
Programme: Workshop on Scarlatti Stabat Mater

Saturday 6th May 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Wagner Wesendonck Lieder; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 6th May 2017

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Beethoven Violin Concerto; Haydn Symphony No. 99

Saturday 6th May 2017

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Filmharmonic Classics, including Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Barber Adagio for Strings; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin Rhapsody in Blue and music by John Williams, Richard Rodgers, John Barry and Hans Zimmer

Saturday 6th May 2017

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: Britten Nocturne; Brahms Violin Concerto

Saturday 6th May 2017

Group: Islington Choral Society
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria and anthems by Schütz, Brahms and Bruckner

Saturday 6th May 2017

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Christ Church Surbiton, Christ Church Rd, London KT5 8JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’An American in Parish’ - Light, Classical and Movie Music by American Composers

Sunday 7th May 2017

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Márquez Danzón No.2; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 7th May 2017

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Clement Church, 12 Church Street, Sandwich CT13 9EH
Times: 6.30pm concert
Programme: Celebrating the 70th Birthday of Paul Patterson Patterson O be Joyful Op.70; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Patterson Interludium Op.15; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Patterson Salvum fac populum tuum Domine Op.65a; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Patterson When Music Sounds; McDowall Aurea luce; Patterson Fluorescence Op.22; Britten Rejoice in the Lamb; Parry I Was Glad

Sunday 7th May 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Panufnik A Procession for Peace; Haydn Symphony No. 26 ‘Lamentation’; Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Sunday 7th May 2017

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Finzi Eclogue; Barber Adagio for Strings; Holst St.Paul’s Suite; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Sunday 7th May 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with Southbank Sinfonia

Friday 12th May 2017

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Alexander Centre, 17 Preston Street, Faversham ME13 8NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 13th May 2017

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Barber Agnus Dei; Barber Sure on this Shining Night; Barber To Be Sung on the Water; Barber Under the Willow Tree; Copland Old American Songs - The Boatmen’s Dance; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Poulenc Sept Chansons - La Blanche Neige; Poulenc Sept Chansons - À Peine Défigurée; Saint-Saëns Two Songs; Whitacre Sleep

Saturday 13th May 2017

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Mozart Litaniae Lauretanae K195; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 13th May 2017

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars - Suite; Williams Memoirs of a Geisha - Sayuri’s Theme; Williams Memoirs of a Geisha - The Chairman’s Waltz; Williams Munich - A Prayer for Peace; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Flying Theme; Williams Superman - Prelude and Main Title; Williams Jurassic Park - Theme; Williams Hook - The Flight to Neverland; Williams The Terminal - Viktor’s Tale; Williams Schindler’s List; Williams Raiders of the Lost Ark - Raiders’ March

Saturday 13th May 2017

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’; Nielsen Clarinet Concerto; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Schubert Symphony No. 5

Saturday 13th May 2017

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Nadesan Glorious Streams (World Première); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 13th May 2017

Group: Constanza Chorus
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Goddess Excellently Bright (World Première); Mozart Requiem Mass and works by Tallis and Vaughan Williams

Saturday 13th May 2017

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: Not advised
Programme: Maytime Melodies: Morley Now is the Month of Maying; Weelkes Sing we at pleasure; Tomkins Too much I once lamented; Tomkins See, see, the shepherd’s queen; Morley I love, alas, I love thee; C.Wood Full Fathom Five; Mendelssohn Abschied vom Walde; Mendelssohn An Old Romance; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Sullivan The Long Day Closes; W.S.Bennett Sweet Stream; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Elgar As Torrents in Summer; J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Traditional Deep River (arr.Lawson); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); J.David You are the new day

Saturday 13th May 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Respighi Fountains of Rome; Prokofiev Piano Concerto No.2; J.Gardner Symphony No.2; Elgar Alassio (In the South)

Saturday 13th May 2017

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Chilcott Jazz Folksongs for Choirs; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Copland Old American Songs; J.Willcocks Sea Shanties; Seiber Yugoslav Folksongs

Saturday 13th May 2017

Group: Fortismere Community Choir, Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Haydn Insanae et Vanae Curae; Schütz Magnificat SWV468; Mozart Exsultate Jubilate

Saturday 13th May 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: Snape Maltings, nr.Aldeburgh, Suffolk IP17 1SR
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Beccles Choral Society and Gippeswyk Singers

Saturday 13th May 2017

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Rehearsal

Saturday 13th May 2017

Group: South London Sinfonia
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times:
Programme: Wilshere Concerto for Chamber Orchestra; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 13th May 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius En Saga; Elgar Sea Pictures; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 13th May 2017

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Walton Variations on a Theme by Hindemith; Rachmaninov The Isle of the Dead

Sunday 14th May 2017

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Fauré Pavane; Vaughan Williams Violin Concerto ‘Concerto Accademico’; Beethoven Symphony No.7

Sunday 14th May 2017

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm concert
Programme: My Spirit Sang All Day: to include Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Selection; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Monday 15th May 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Barbican Concert Hall, Silk St, London EC2Y 8DS
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Symphony No.4; Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Tuesday 16th May 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the Dance, to include Pearce Terpsichoreana; Britten Gloriana - Choral Dances

Thursday 18th May 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Prokofiev Violin Concerto No.2; Dvořák Symphony No.6

Saturday 20th May 2017

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Beethoven Piano Concerto No.2; Janáček Suite for Strings; Mozart Symphony No.40

Saturday 20th May 2017

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: ’The Sea’ - Programme includes Williams Jaws - Theme; Korngold The Sea Hawk; Horner Titanic - Music from the Film; Rimsky-Korsakov Scheherazade; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 20th May 2017

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Dvořák Silent Woods; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 20th May 2017

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Bartók Portrait No.1 ‘Perfection’; Delius Brigg Fair; Holst Planets Suite

Saturday 20th May 2017

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Dukas La Péri; Debussy Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra; Brahms Symphony No.2

Saturday 20th May 2017

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: All Saints’ Church, The Square, Birchington CT7 9AE
Times: 7.30pm concert
Programme: From Tallis to Take That - works not advised

Saturday 20th May 2017

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Rossini Cantemus Domino; Rossini O Salutaris Hostias; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria

Saturday 20th May 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Clarinet Concerto; Elgar Sospiri; Holst St.Paul’s Suite; Mendelssohn String Symphony No.10

Saturday 20th May 2017

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.45pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Quintessential Cornett and Sackbut Ensemble

Saturday 20th May 2017

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Ravel Le Tombeau de Couperin; Ravel Mother Goose - Suite; Ravel Piano Concerto in G Major

Saturday 20th May 2017

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Piazzolla Grand Tango; Piazzolla Soledad; Piazzolla Libertango; Márquez Conga del Fuego Nuevo; E.Jackson Tango Fuero; Pandeiros Samba Braziliana; Seiber Five Classic Tangos; Bernstein West Side Story - Suite; Ginastera Malambo; Ravel Boléro

Saturday 20th May 2017

Group: Hertfordshire Chorus, Eastcote Choral Society
Venue: St. Edmunds Church, Pinner Road, Northwood HA6 1QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 20th May 2017

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Prokofiev Violin Concerto No.1; Sibelius Symphony No.6

Saturday 20th May 2017

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Nocturne (orch.J.Jacobson); Mozart Piano Concerto No.17; Bizet Symphony in C

Saturday 20th May 2017

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes works by Debussy, Dufay, Ellerby, Frackenpohl, Gesualdo, Grainder, Griffiths and others

Saturday 20th May 2017

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Beethoven Symphony No.5

Saturday 20th May 2017

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 20th May 2017

Group: Polymnia
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: Not advised
Programme: Choral Gold - works TBC - with Milton Keynes Youth Choir

Saturday 20th May 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Viaggio a Reims - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 20th May 2017

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Jacob Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 20th May 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Norris Symphony in 15 Minutes; Smetana Ma Vlast; Borodin Symphony No.2

Sunday 21st May 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Godalming Bandstand, Phillips Memorial Park, Godalming GU7 1EP
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 21st May 2017

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 21st May 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Nielsen Maskerade - Overture; Nielsen Maskerade - Dance of the Cockerels; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.5

Sunday 21st May 2017

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 3pm performance
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film with live orchestral score)

Sunday 21st May 2017

Group: I Maestri
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Romano The Passion (UK Première); Rota Sinfonia sopra una Canzone d’Amore; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 21st May 2017

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 21st May 2017

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Prokofiev Peter and the Wolf; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Grieg Peer Gynt - Suite No.1

Monday 22nd May 2017

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: The Best of British: Mercury Bohemian Rhapsody (arr.Murtha); Lennon Beatles Medley (arr.Mendelson); John Your Song (arr.Graf); Alford Colonel Bogey March (arr.Lawson); Monk Abide with Me (arr.Smith); Coates Dambusters March (arr.Andrew); E.Taylor British TV Themes Medley; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 (arr.Ling); Holst I Vow to Thee, My Country (arr.Lawson); Parry Jerusalem (orch.Elgar); Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs (arr.Lawson)

Tuesday 23rd May 2017

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme:

Wednesday 24th May 2017

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm Performance
Programme: Verdi La Traviata

Thursday 25th May 2017

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm performance
Programme: Verdi La Traviata

Friday 26th May 2017

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm performance
Programme: Verdi La Traviata

Saturday 27th May 2017

Group: Collaborative Orchestra
Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: 8.00pm concert
Programme: Villa-Lobos Quintette en forme de Chorôs; Honegger Concerto da Camera for Flute, Cor Anglais and Strings; Barber Summer Music; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 27th May 2017

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 6.30pm performance
Programme: Verdi La Traviata

Sunday 28th May 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 6.00pm concert
Programme: ’A Serenade to Summer’, including music by Eric Whitacre, George Gershwin, Gabriel Fauré Bax What is it Like to be Young and Fair?; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Madrigal; Finzi White-Flowering Days; Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Williams); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Myers She was Beautiful (arr.Williams); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); R.Rodgers My Funny Valentine (arr.S.Manohar); Rubbra Salutation; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Stanford The Blue Bird; Traditional The Ash Grove (arr.J.Rathbone); Traditional The Oak and the Ash (arr.Bairstow); Whitacre hope, faith, life, love; Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre i will wade out; R.Williams Dr.Seuss’s Sleep Thoughts

June 2017

Sunday 4th June 2017

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Park, Burgess Hill RH15 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Classics in the Park’ including Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture and John Williams Film Scores

Sunday 4th June 2017

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6pm concert
Programme: ’Music from these Green and Pleasant Lands’

Sunday 4th June 2017

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: Broadstairs Bandstand, Victoria Parade, Broadstairs CT10 1QS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Monday 5th June 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30-10pm Workshop
Programme: Come and sing/play Haydn Te Deum; Mozart Paris Symphony

Thursday 8th June 2017

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Tour of Europe, including music by Lassus, Offenbach, Puccini, Mendelssohn, Fauré Palestrina, Mozart, Lennon and McCartney and Sallinen

Saturday 10th June 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Coram Foundation, Brunswick Square, London WC1N 1AZ
Times: 11.45pm concert
Programme: Not advised

Saturday 10th June 2017

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Beethoven Christ on the Mount of Olives - Hallelujah; Beethoven Choral Fantasy

Saturday 10th June 2017

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kerney Catherine of Eyam

Saturday 10th June 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra, Eclectic Voices
Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Stravinsky Pulcinella Suite; Poulenc Gloria; Ravel Mother Goose - Suite

Saturday 10th June 2017

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert including the 2017 Croydon Concerto Competition Final Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.1 - 1st movement; Ibert Flute Concerto - 3rd movement; Sibelius Violin Concerto - 3rd movement; Chopin Piano Concerto No.1 - 3rd movement; Tchaikovsky Piano Concerto No.1 - Third Movement; Brahms Symphony No.1

Saturday 10th June 2017

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Mozart Symphony No.40 - 1st Movement

Saturday 10th June 2017

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 7.45pm concert
Programme: Bray Black Rainbow; Walton Viola Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 10th June 2017

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Pomp and Circumstance March No.4

Saturday 10th June 2017

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Sullivan The Mikado - Overture; Dvořák Symphony No.5 and a march by Sousa

Saturday 10th June 2017

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Out of this World - A Concert of Space-themed music

Saturday 10th June 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Wokingham Methodist Church, Rose Street, Wokingham RG40 1XS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts

Saturday 10th June 2017

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 10th June 2017

Group: The South Circular Orchestra (SCOre)
Venue: Church of Our Lady of Lourdes, 45 Burnt Ash Hill, Lee SE12 0AE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G - with Chorus of Our Lady of Lourdes, Lee

Saturday 10th June 2017

Group: Southend Symphony Orchestra
Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Schumann Overture, Scherzo and Finale; Brahms Symphony No.2

Saturday 10th June 2017

Group: Ware Choral Society
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Mozart Litaniae de Venerabili Altaris Sacramento K243

Saturday 10th June 2017

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Beethoven Fidelio - Abscheulicher; Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Tchaikovsky Eugene Onegin - Letter Scene; Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Le Nozze di Figaro - Dove Sono; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Puccini La Bohème - Musetta’s Waltz

Saturday 10th June 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Glazunov The Seasons; Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 10th June 2017

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Menuet Antique; Debussy Sarabande (arr.Ravel); Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel La Valse; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Sunday 11th June 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Rottingdean Terraces, 1 Bazehill Road, Brighton BN2 7HR
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 11th June 2017

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.00am to 7.00pm Workshop Day
Programme: Workshop Day on Mozart Symphonies 39-41

Sunday 11th June 2017

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.00pm concert
Programme: Schumann Overture, Scherzo and Finale; Schubert Symphony No. 3; Beethoven Symphony No.2

Sunday 11th June 2017

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: Langton’s Lakeside, Billet Lane, Hornchurch RM11 1XJ
Times: 10.30am rehearsal, 3.00pm concert
Programme: Open-air Concert

Sunday 11th June 2017

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Háry János Suite; Berlioz Symphonie Fantastique

Monday 12th June 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30-10pm Workshop
Programme: Come and sing/play Fauré Requiem; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th June 2017

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 17th June 2017

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Butterworth The Banks of Green Willow; Arnold Sinfonietta No.2; Holst St.Paul’s Suite; Hurd Shepherd’s Calendar - Second 150th Anniversary Concert

Saturday 17th June 2017

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Ravel Mother Goose - Suite; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 17th June 2017

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Songs from the Musicals R.Rodgers Rodgers and Hammerstein on Broadway (arr.Huff); Loesser Guys and Dolls - Medley; Orbach The Fantasticks - Try to Remember (arr.Thorn); Bernstein West Side Story - Choral Medley; Lloyd-Webber Andrew Lloyd-Webber: A Concert Celebration (arr.Brymer); Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski)

Saturday 17th June 2017

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness to Light - music by Handel, Haydn, Schubert, Saint-Saens, Brahms, Gardiner, Lili Boulanger and Lauridsen

Saturday 17th June 2017

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: From Madrigals to Gilbert and Sullivan - with Colliers Green and Marlborough House School Choirs

Saturday 17th June 2017

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Trial by Jury; Sullivan H.M.S.Pinafore - Excerpts

Saturday 17th June 2017

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Highlights; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Ireland Greater Love; Moeran Songs of Springtime - Excerpts; Parry I Was Glad; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Schubert Deutsche Messe

Saturday 17th June 2017

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Bach Brandenburg Concerto No.4; Jadassohn Serenade for Winds Op.104; Haydn Symphony No. 99

Saturday 17th June 2017

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: Hammersmith Town Hall, King Street, W6 9JU
Times: afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Triple Concerto; Walton Symphony No.1

Saturday 17th June 2017

Group: I Maestri
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 6.30pm concert
Programme: Nature’s Muse: Sibelius Spring Song Op.16; Tchaikovsky Violin Concerto; Bach St.Matthew Passion - Erbarme Dich; Sibelius Symphony No.1

Saturday 17th June 2017

Group: London City Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm performance
Programme: Falla The Three-Cornered Hat - Suite; Berlioz Symphonie Fantastique - March to the Scaffold; Horovitz Sinfonietta; Brahms Symphony No.4

Saturday 17th June 2017

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Workshop

Saturday 17th June 2017

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schubert Symphony No. 6; Schumann Symphony No.4

Saturday 17th June 2017

Group: Polymnia
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: Not advised
Programme: To include Tallis Spem in Alium - with the OU Choir

Saturday 17th June 2017

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Mahler Symphony No. 1

Sunday 18th June 2017

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Songs for the Stage - from Purcell to Broadway

Sunday 18th June 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Exsultate Jubilate; R.Strauss Morgen; Mahler Symphony No. 1

Sunday 18th June 2017

Group: I Maestri
Venue: St.Michael and All Angels Church, Ravenscroft Road, Beckenham BR3 4TN
Times: 4.30pm concert
Programme: Nature’s Muse: Sibelius Spring Song Op.16; Tchaikovsky Violin Concerto; Bach St.Matthew Passion - Erbarme Dich; Sibelius Symphony No.1

Monday 19th June 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30-10pm Workshop
Programme: Come and Play Schubert Symphony No.5; Mendelssohn Konzertstück for 2 Clarinets

Tuesday 20th June 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Les Boréades - Dances; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.2

Wednesday 21st June 2017

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Film Themes and Popular Classics

Friday 23rd June 2017

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Pells Pools, South Downs National Park, Brook St, Lewes BN7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Proms Charity Concert

Saturday 24th June 2017

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 24th June 2017

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for Summer: Rutter Five Childhood Lyrics; Stanford Seven Partsongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare plus songs by Whitacre and Parry

Saturday 24th June 2017

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera, to include Bizet Carmen - Toreadors’ March; Bizet Carmen - Habanera; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus plus music by Wagner

Saturday 24th June 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: The Bandstand, Woking Park, Woking GU22 9BA
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 24th June 2017

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Brahms Requiem

Saturday 24th June 2017

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Bruch Scottish Fantasy; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite

Saturday 24th June 2017

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 24th June 2017

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Another Night at the Opera

Saturday 24th June 2017

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ’How can I Keep from Singing?’ - including music by Morley, Mascagni, Mozart and more. With Orpheus Young Singers

Saturday 24th June 2017

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Mozart Missa Brevis in D K194; Mozart Kyrie in D Minor; Mozart God is our Refuge K20; Mozart Ave Verum Corpus; Gluck De Profundis; J.C.Bach Magnificat

Saturday 24th June 2017

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Korngold Violin Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 24th June 2017

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Elgar Enigma Variations

Saturday 24th June 2017

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Elijah - Baal; Mendelssohn Elijah - Lord God of Abraham; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Cantata No.112 ‘Der Herr is mein getreuer Hirt’ - Opening Chorus; Fauré Requiem - Pie Jesu; Fauré Madrigal; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Stravinsky Symphony of Psalms - Expectans; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; Mozart Requiem Mass - Dies Irae; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’ - Kyrie; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Parry Jerusalem

Saturday 24th June 2017

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: To include Whitacre Sleep; Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Feel the Spirit plus arias for Soprano

Saturday 24th June 2017

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: An Elgar Evening, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and a selection of partsongs, plus the Violin Sonata

Saturday 24th June 2017

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Rainbow of Modern Music including Dove Missa Brevis and works by Gowers, Gardner, Chilcott, Willcocks and others.

Saturday 24th June 2017

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Monteverdi Lamento d’Arianna - Lasciatemi morire; Barber Sure on this Shining Night; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Lassus Matona, mia cara; Brahms Fünf Gesänge Op.104; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 24th June 2017

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Midsummer Monteverdi’ - works TBC

Saturday 24th June 2017

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Shostakovich Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.7

Saturday 24th June 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy!; Todd Mass in Blue

Saturday 24th June 2017

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm
Programme: Warlock Capriol Suite; Elgar Cello Concerto; Stanford Symphony No.7

Saturday 24th June 2017

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: Frances Bardsley Academy, Brentwood Road, Romford RM1 2RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Butterworth The Banks of Green Willow; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 24th June 2017

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Elgar Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 24th June 2017

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Hayes Symphony 70th Birthday Concert: Sibelius Finlandia; Brahms Concerto for Violin and Cello - 2nd movement; Bizet L’Arlésienne Suite No.1 - Excerpts; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Excerpts; Elgar Enigma Variations - Nos.8 and 9 (Nimrod); Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Mozart Piano Concerto No.21 - Finale; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 24th June 2017

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Six German Dances (arr.Webern); Mozart Piano Concerto No.24; Schubert Symphony No. 6

Saturday 24th June 2017

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Rodrigo Concerto Serenata for Harp and Orchestra; Delibes Le Roi S’Amuse - Six Airs de Danse dans le Style Ancien; Haydn Symphony No. 99

Saturday 24th June 2017

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky The Tempest; Haydn Cello Concerto in C; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 24th June 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 3.00pm performance
Programme: A Selection from our Repertoire, to include Vaughan Williams English Folk-Song Suite; H.Warren 42nd Street; Giacchino The Incredibles - Music from the Film; Mercury Bohemian Rhapsody

Saturday 24th June 2017

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Ashburnham Place, High Weald AONB, Battle TN33 9NF
Times:
Programme: Summer Proms Concert

Saturday 24th June 2017

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: LSO St.Luke’s, 161 Old Street, London EC1V 9NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Te Deum; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin An American in Paris; Poulenc Gloria

Saturday 24th June 2017

Group: London Recorder Orchestra
Venue: St Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks (arr.); P.Richards The Imps of Lincoln; G.Shannon Mountain Mosaic; Keler Spanish Lustspiel Overture; Krommer Octet-Partita (arr.); Rawsthorne Celtic Lament (arr.); Moses Edge; Melville Dorian Tango

Saturday 24th June 2017

Group: Luton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm performance
Programme: Boyce Symphony No.5; Walton Henry V - Music from the Film; Bartók Romanian Folk Dances; Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Saturday 24th June 2017

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 7.30pm
Programme: Mozart German Dances K571; Mozart String Trio in E Flat K563; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’ and operatic arias.

Saturday 24th June 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.John’s Church, Fleet Road, Hartley Wintney RG27 8ED
Times: 7.30pm performance
Programme: Programme includes Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Lotti Crucifixus in 6 Parts; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day plus music by Brahms, Rheinberger and Howells and works by The Kings Singers, David Bowie and Queen.

Saturday 24th June 2017

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.45pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 24th June 2017

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.Michael’s Church, Chester Square, London SW1W 9EF
Times: 7.30pm concert
Programme: Gade Hamlet - Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Saturday 24th June 2017

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Sawyers Violin Concerto; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.5

Saturday 24th June 2017

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Carshalton High Street, Carshalton SM5 3AQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm performance
Programme: Elgar Wand of Youth Suite No.1; Rutter Gloria; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra - with the Osiris Ensemble

Saturday 24th June 2017

Group: United Singers
Venue: Holy Cross Church, 260 Hornchurch Road, Hornchurch RM11 1PX
Times: Not advised
Programme: Midsummer Singing - works not advised

Saturday 24th June 2017

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas Church, Lavenham Road, Southfields, London SW18 5EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars - Theme; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Flying Theme; Williams Schindler’s List; Horner Apollo 13 - Music from the Film; Badelt Pirates of the Caribbean; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto

Saturday 24th June 2017

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Roding Valley High School, Alderton Hill IG10 3JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 25th June 2017

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Williams Hook - The Flight to Neverland; Williams Jaws - Suite; Williams Star Wars - Suite; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Silvestri Back to the Future - Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Giacchino Star Trek - Into Darkness: Symphonic Suite

Sunday 25th June 2017

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Maxwell Davies Solstice of Light; Magnussen Fear No More and music by Paul Newton-Jackson

Sunday 25th June 2017

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Barber Sure on this Shining Night; Brahms Fünf Gesänge Op.104; Vaughan Williams Five Mystical Songs - Antiphon ‘Let all the world’

Sunday 25th June 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.30pm performance
Programme: Programme includes Beethoven Triple Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 25th June 2017

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 3pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 25th June 2017

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Scriabin Le Poème d’Extase; Mahler Symphony No. 1

Sunday 25th June 2017

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Bruch Kol Nidrei; Sibelius Symphony No.1

Sunday 25th June 2017

Group: Sevenoaks Philharmonic, Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: A Night at the Opera

Sunday 25th June 2017

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm performance
Programme: Brahms Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 25th June 2017

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra
Venue: Newbold College Church, St.Mark’s Road, Binfield, Popeswood, Bracknell RG42 4AN
Times: 11.30am rehearsal, 4.00pm performance
Programme: Elgar Alassio (In the South); Albinoni Oboe Concerto in D Minor; J.Adams Nixon in China - The Chairman Dances; Bizet Carmen - Excerpts; Gershwin An American in Paris

Monday 26th June 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30-10pm Workshop
Programme: Come and play Mendelssohn Midsummer Night’s Dream - Overture; Mozart Horn Concerto No.3

Tuesday 27th June 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: Potters Bar United Reformed Church, Church Road, Potters Bar, Hertfordshire EN6 1BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Songs for Summer - including works by Elgar, Finzi, Tippett, Sullivan and Britten

Thursday 29th June 2017

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 11.00am to 3.00pm Workshop
Programme: Workshop Session

Thursday 29th June 2017

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Khachaturian Violin Concerto; R.Roberts The Ninth Wave (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Friday 30th June 2017

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Morgan); Morley Sing we, and chant it; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Morley Now is the Month of Maying; Traditional Greensleeves (arr.Gough); Anon. Dindirín, Dindirín; Monteverdi Ohimè, se tanto amate; Haydn Die Harmonie in der Ehe; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Pearsall Summer is y’comin in; Pearsall Sing we and chaunt it; Pearsall Light of my Soul; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Rutter Birthday Madrigals - Draw On, Sweet Night; Rutter Birthday Madrigals - Come Live With Me; Rutter Birthday Madrigals - When Daisies Pied

July 2017

Saturday 1st July 2017

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rawsthorne Divertimento; Elgar Serenade for Strings; Vaughan Williams The Lark Ascending; M.Turner Explorations of Themes by George Butterworth (World Première); Moeran Sinfonietta

Saturday 1st July 2017

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Glazunov Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 1st July 2017

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers (Concert Performance) - Part of the Buckingham Summer Festival 2017

Saturday 1st July 2017

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: St.Margaret the Queen Church, Buxted, East Sussex TN22 4AY
Times: 7.30pm performance
Programme: Beethoven Symphony No.1; Gounod Petite Symphonie for Wind; Vaughan Williams The Lark Ascending

Saturday 1st July 2017

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm performance
Programme: To include Elgar Sea Pictures; Handel Water Music - Excerpts; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Badelt Pirates of the Caribbean; Horner Titanic - Music from the Film

Saturday 1st July 2017

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm performance
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.4

Saturday 1st July 2017

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Britten St.Nicolas; Orff Carmina Burana

Saturday 1st July 2017

Group: Chiltern Choir
Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: Not advised
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Were you there when they crucified my Lord?; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Morley Now is the Month of Maying; Hogan Glory, Glory to the New Born King; Hawkins Oh Happy Day

Saturday 1st July 2017

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Morning rehearsal, 3.00pm concert
Programme: Carnival of the Animals: Gershwin Walking the Dog; John Crocodile Rock; John The Lion King - Medley; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Mancini The Pink Panther; Prokofiev Peter and the Wolf

Saturday 1st July 2017

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Sullivan Trial by Jury

Saturday 1st July 2017

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: To include Mozart Concerto for Flute and Harp; Mahler Symphony No. 1

Saturday 1st July 2017

Group: Croydon Bach Choir
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco - Va, pensiero; Mozart Die Zauberflöte - Ach, ich fühls; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Gounod Faust - Jewel Song; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Boden Homo Sum (World Première); Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 1st July 2017

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 1st July 2017

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Finzi Eclogue; Bernstein West Side Story - Choral Medley

Saturday 1st July 2017

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 1st July 2017

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 1st July 2017

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Adewale Suite Dialogues (World Première); Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 1st July 2017

Group: Islington Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The French Touch’ - Choral Music by Vierne, Fauré and Franck

Saturday 1st July 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Bizet Carmen (concert performance)

Saturday 1st July 2017

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: The Salvation Army, 74-80 Union Street, Maidstone ME14 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: ’An Evening of Chamber Music’

Saturday 1st July 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Debussy Petite Suite; Vaughan Williams Tuba Concerto; Delius A Song Before Sunrise; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 1st July 2017

Group: South London Symphonic Winds
Venue: The Pantiles Bandstand, Tunbridge Wells, Kent TN2 5TN
Times: 1.30pm concert
Programme: Repertoire Concert

Saturday 1st July 2017

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 6.00pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’; Beethoven Symphony No.2

Saturday 1st July 2017

Group: Thames Philharmonia
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Lyadov The Enchanted Lake; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Brahms Symphony No.4

Saturday 1st July 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Stephen’s Church, 37 Waterloo Road, Tonbridge TN9 2SW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen (concert performance)

Saturday 1st July 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Wagner Götterdämmerung - Siegfried’s Funeral March; Verdi La Forza del Destino - Overture; Verdi Macbeth - O Figli, o figli miei; Verdi La Traviata - Parigi, o cara; Puccini La Bohème - Sequence; Puccini Madam Butterfly - Un bel di vedremo; Donizetti L’Elisir d’Amore - Una furtiva lagrima; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Gounod Faust - Jewel Song

Saturday 1st July 2017

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Winchmore Hill Methodist Church, Green Lanes, London N13 4EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in C Minor D8; Bruch Concerto for Clarinet and Viola (arr. for Violin and Viola); Tchaikovsky Elegie; L.Mozart Toy Symphony; Fuchs Serenade for String Orchestra No.1

Saturday 1st July 2017

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Oaklands, Yateley GU46 7LR
Times: 7.45pm concert
Programme: Saturday Night at the Movies

Sunday 2nd July 2017

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.4

Sunday 2nd July 2017

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert, followed by a garden party
Programme: Includes music by Jean-Féry Rebel and Johann Kusser

Sunday 2nd July 2017

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Dvořák The Spectre’s Bride

Sunday 2nd July 2017

Group: Brighton Singers
Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Blue Skies, Birds, The Bard’: to include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare and music by Berlin, Morley, Coates and others

Sunday 2nd July 2017

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Gregory and St.Martin’s Church, Wye High Street, Wye TN25 5BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Joubert There is no Rose of such Virtue; McDowall Ave Regina; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Joubert O Lord, the Maker of All Things; McDowall I Know that my Redeemer Liveth; Joubert Lord, in the Strength of Grace; McDowall Aurea luce; Parry I Was Glad; R.R.Bennett A Good Night

Sunday 2nd July 2017

Group: Harlow Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Walton Viola Concerto; Wheeler Dowland Variations; Parry Symphony No.3 ‘English’

Sunday 2nd July 2017

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Finnissy Natural Behaviour (World Première); Stravinsky Petrushka; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 2nd July 2017

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Humphries Tilikum (World Première); Holst A Moorside Suite (arr.G.Jacob); Grainger A Lincolnshire Posy (arr.M.Paterson); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus

Sunday 2nd July 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: United Reformed Church, 1 Mount Ephraim, Tunbridge Wells TN4 8AE
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Rutter The Sprig of Thyme

Sunday 2nd July 2017

Group: West London Strings
Venue: Barnes Methodist Church, Station Road, Barnes, London SW13 0NH
Times: 4.00pm concert
Programme: Cavalli Canzona a Quattro Voci; Andriessen Variations on a Theme by Johann Kuhnau; Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; Bruckner Locus Iste (arr.for strings); Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Traditional Song of the Volga Boatmen; Gershwin Someone to Watch Over Me

Monday 3rd July 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen An Imaginary Journey to the Faroe Islands; Arnold Rinaldo and Armida; Nielsen Symphony No.6

Tuesday 4th July 2017

Group: The London Chorus
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Finzi Magnificat; Jenkins The Armed Man - Choral Suite; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Parry Blest Pair of Sirens; Widor Organ Symphony No.5 - Toccata (arr. for choir and organ)

Wednesday 5th July 2017

Group: Leatherhead Orchestra
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; Elgar Wand of Youth Suite No.2; Butterworth A Shropshire Lad

Thursday 6th July 2017

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 7pm rehearsal, 8.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Grieg Piano Concerto

Thursday 6th July 2017

Group: Whitehall Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Rehs 7.15 5th July, 6.00 6th July, Perf 7.30pm
Programme: Walton Symphony No.1; Elgar Sea Pictures; Elgar Enigma Variations

Thursday 6th July 2017

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

Friday 7th July 2017

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; R.Strauss Four Last Songs

Saturday 8th July 2017

Group: Allegri Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Arlen Over the Rainbow (arr.S.A.Brown); Bennet All Creatures Now; Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Roberts); Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Porter Let’s Do It (arr.S.A.Brown); Porter Night and Day (arr.Roberts); Rutter Birthday Madrigals; Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Tomkins Music Divine; Whitacre Cloudburst

Saturday 8th July 2017

Group: Alton Concert Orchestra, Alton Choral Society
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Music from the Movies, to include Barry James Bond - Music from the Films; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 8th July 2017

Group: Amati Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Saturday 8th July 2017

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Songs of the Fleet; Vaughan Williams Five Mystical Songs and music from the Last Night of the Proms

Saturday 8th July 2017

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Music from Film and TV

Saturday 8th July 2017

Group: Bishop’s Stortford Choral Society, Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Buxtehude Magnificat; Handel Dixit Dominus

Saturday 8th July 2017

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: Not advised
Programme: To include Todd Mass in Blue and works by Mendelssohn, Ireland and Wesley

Saturday 8th July 2017

Group: Bradstow Singers, City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 7.00pm concert
Programme: Bride American Overture; Whitacre The Star-Spangled Banner; Williams Film Suite; Barber Adagio for Strings; Elfman Alice in Wonderland - Alice’s Theme; Jenkins The Eternal Knot; Williams Amistad - Dry Your Tears, Afrika; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Warlock Capriol Suite - Excerpts; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sir T.Arne Rule Britannia (arr.Bride); Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Saturday 8th July 2017

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Waterloo Street, 11 Chapel Mews, Hove BN3 1AR
Times: 7.30pm concert
Programme: Water Night - with Resound Male Voice Choir

Saturday 8th July 2017

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: ’Jazz, Rhythm and Blues’

Saturday 8th July 2017

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Works for Cello and Chorus: Arensky Three Quartets Op.57; O’Regan Magnificat: Variations for Choir; Allain Night; Ferko Lord, let at last Thine angels come; Gjeilo O Magnum Mysterium; R.R.Bennett A Farewell to Arms; Tavener Svyati

Saturday 8th July 2017

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Soundscapes - Music from the Movies

Saturday 8th July 2017

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 8th July 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.3

Saturday 8th July 2017

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 8th July 2017

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.1; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 8th July 2017

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, Birtley Rise, Bramley, Guildford GU5 0DH
Times: 7.00pm concert
Programme: My Spirit Sang All Day: to include Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Chilcott Singing by Numbers

Saturday 8th July 2017

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 8th July 2017

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra, Hillingdon Choral Society
Venue: Vyners School, Warren Road, Ickenham, UB10 8AB
Times: 7.30pm concert
Programme: An evening of music from opera and ballet.

Saturday 8th July 2017

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Afternoon concert
Programme: Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Holst St.Paul’s Suite; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Anderson Fiddle Faddle; Dettori Lady Gaga Fugue

Saturday 8th July 2017

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Evening concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.5; Bach Cantata No. 84 ‘Ich bin vergnügt mir meinem Glücke’; Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Concerto for Two Violins

Saturday 8th July 2017

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Showstoppers - Music from the Shows and Opera Choruses

Saturday 8th July 2017

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Osterley Rd, Isleworth, Middlesex TW7 4PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schubert Symphony No. 5 and arias from Mozart Le Nozze di Figaro, Die Zauberflöte and Puccini La Bohème

Saturday 8th July 2017

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Te Deum; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin An American in Paris; Poulenc Gloria

Saturday 8th July 2017

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm performance
Programme: An Evening of Old Vienna, including selections from Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Selections; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Selections and Strauss waltzes

Saturday 8th July 2017

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Dvořák Violin Concerto; Bruckner Symphony No.4

Saturday 8th July 2017

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm performance
Programme: Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Arnold Scottish Dances; Fleischmann The Humours of Carolan; Mathias Jubilee Dances; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Lawson Variations on Happy Birthday

Saturday 8th July 2017

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Dvořák Czech Suite; Voříšek Symphony in D Major Op.24

Saturday 8th July 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 8th July 2017

Group: Richmond Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, Richmond Road, East Twickenham TW1 2PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Norfolk Rhapsody No.1; Elgar Cello Concerto; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Britten Simple Symphony; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Arnold English Dances - Set No.1

Saturday 8th July 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Haydn Cello Concerto in C; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 9th July 2017

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Honegger Le Roi David

Sunday 9th July 2017

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Prokofiev Sinfonietta; Bozzo Suite for Wind Instruments (World Première); Telemann Viola Concerto; Holst Lyric Movement

Sunday 9th July 2017

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Sea Pictures; Elmer Four Scenes from ‘Seven for a Secret’; Sibelius Symphony No.2

Sunday 9th July 2017

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Wagner Siegfried Idyll; Silva Woodland Rhapsody; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Sunday 9th July 2017

Group: United Singers
Venue: St.Margaret of Antioch Church, Balfour Road, Ilford IG1 4HP
Times: 5.30pm concert
Programme: Summertime Singing - works not advised

Sunday 9th July 2017

Group: West Forest Sinfonia
Venue: Recital Room, South Hill Park, Ringmead, Bracknell RG12 7PA
Times: 4.30pm performance
Programme: To include Tchaikovsky Souvenir de Florence

Sunday 9th July 2017

Group: Wimbledon Community Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 11th July 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Madrigali - Music for voices: to include Lauridsen Madrigali: Six ‘Fire Songs’; Finzi Seven Poems of Robert Bridges

Tuesday 11th July 2017

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm performance
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Tallis O Nata Lux; C.Wood Hail, Gladdening Light; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Lauridsen Lux Aeterna; Gjeilo Northern Lights

Wednesday 12th July 2017

Group: Lumina Choir
Venue: The Former Rudolf Steiner School, Langley Hill, Kings Langley WD4 9HG
Times: 6.30pm concert
Programme: Around Africa - music for choir, percussion and guitar

Thursday 13th July 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Let God Arise’, including Bach Cantata No. 1 ‘Wie schön leuchtet der Morgenstern’; Bach Cantata No. 62 ‘Nun komm, der Heiden Heiland’; Handel Samson - Overture; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Thursday 13th July 2017

Group: Kensington Singers, Victoria Park Singers
Venue: St.James’ Church, Clerkenwell Close, London EC1R 0EA
Times: 8.00pm concert
Programme: Get Happy! An evening of jazz classics and soulful songs

Saturday 15th July 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Wrythe Recreation Ground, Brookfield Avenue, Carshalton SM1 3QW
Times: 12.45pm concert
Programme: Not advised

Saturday 15th July 2017

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Glière Horn Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 15th July 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bax The Garden of Fand; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; R.Strauss Alpine Symphony

Saturday 15th July 2017

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Handel Water Music - Excerpts; Khachaturian Spartacus - Adagio; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Academic Festival Overture; Moore Water Wheel; Sullivan The Pirates of Penzance - Overture; Piatti Funfair; Piatti The Chase; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 15th July 2017

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Rossini William Tell - Overture; Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 5, 13, 15 and 20; Bizet Carmen - Excerpts; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 15th July 2017

Group: Holybourne Singers
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Chilcott A Little Jazz Mass; Todd Mass in Blue

Saturday 15th July 2017

Group: Mosaic Chamber Choir, St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 15th July 2017

Group: North London Sinfonia
Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, Central Square, London NW11 7AG
Times: 7.00pm concert
Programme: Kodály Summer Evening; Bartók Romanian Folk Dances; Bartók Rhapsody No.1 for Violin and Orchestra; Ravel Tzigane; Roussel Le Festin d’Araignée

Saturday 15th July 2017

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Pilkington Hall, Central Avenue, Chatham Maritime ME4 4TB
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Elgar Sea Pictures; Bruckner Symphony No.4

Saturday 15th July 2017

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 15th July 2017

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 12noon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Sailing into Summer - to include Sullivan H.M.S.Pinafore - Selection (arr.G.Cruikshank); J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’ (arr.Roberts); Zehle Viscount Nelson

Saturday 15th July 2017

Group: South London Singers
Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Arlen The Wizard of Oz - Choral Revue (arr.Gilpin)

Saturday 15th July 2017

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Dvořák Symphony No.8

Sunday 16th July 2017

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Rossini Semiramide - Overture; Warlock Capriol Suite

Sunday 16th July 2017

Group: Coro Nuovo
Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Music and Monarchy - to include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Verdi Aida - Triumphal Scene; Gibbons The Silver Swan; Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard)

Sunday 16th July 2017

Group: Hastings Sinfonia
Venue: The Stade Open Space, Rock-a-Nore Road, Hastings TN34 3FJ
Times: 12 noon concert
Programme: Hastings Pirates’ Day Concert

Sunday 16th July 2017

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Mahler Rückert Lieder; Brahms Symphony No.4

Tuesday 18th July 2017

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Wednesday 19th July 2017

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Friday 21st July 2017

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Friday 21st July 2017

Group: The Pico Players
Venue: St.Michael’s Church, Chester Square, London SW1W 9EF
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Beethoven Symphony No.8

Saturday 22nd July 2017

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Transfer Deck, Reading Station, RG1 1LY
Times: 2pm concert
Programme: Schumann Symphony No.4; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Knight Interwoven (World Première); D.Lewis River Image (World Première)

Saturday 22nd July 2017

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Road, Harlow CM17 9HD
Times: Not advised
Programme: Midsummer Melodies: Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Tomkins O Yes! Has any found a lad?; Bateson Those sweet delightful lillies; Morley I love, alas, I love thee; Mendelssohn Abschied vom Walde; Mendelssohn An Old Romance; Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional Among the Leaves (arr.Byrt); J.F.Bridge The Goslings; Bratton Teddy Bears’ Picnic; Glover-Kind Beside the Seaside (arr.Carter); Traditional The Mermaid (arr,Whitworth); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Sullivan The Long Day Closes; W.S.Bennett Sweet Stream; Elgar As Torrents in Summer; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Traditional Deep River (arr.Lawson); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); J.David You are the new day; Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Carrington)

Saturday 22nd July 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 22nd July 2017

Group: Finchley Symphony Orchestra, Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.2; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 22nd July 2017

Group: Orpington Chorale
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and Folk Songs for Choir

Sunday 23rd July 2017

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.30pm performance
Programme: Weber The Enchanted Bullets (Der Freischütz)

Sunday 23rd July 2017

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5; Guilmant March on a Theme of Handel; Glass Concerto for Saxophone Quartet and Orchestra - Excerpt; Handel Organ Concerto (opus no. not advised) - Excerpt

Sunday 23rd July 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Myatt’s Fields Park Bandstand, Cormont Road, London SE5 9RA
Times: 3.00pm performance
Programme: A Selection from our Repertoire

Sunday 23rd July 2017

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Sunbury Walled Garden, Thames St, Sunbury-on-Thames TW16 6AB
Times: All-day event
Programme: Open-air programme of Classical and Popular Music

Saturday 29th July 2017

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Night at the Opera’ - Arias and Duets, plus orchestral works including Rossini La Gazza Ladra - Overture; Puccini Manon Lescaut - Intermezzo; Verdi Aida - Grand March; Britten Soirées Musicales; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo

Saturday 29th July 2017

Group: Illyrian Ensemble
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Wagner Siegfried Idyll; Brahms Symphony No.2

Saturday 29th July 2017

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Reinecke Flute Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.7; Dvořák Symphony No.8

Sunday 30th July 2017

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Alexandra Recreation Ground, Alexandra Road, London SE26 5ND
Times: 3.00pm performance
Programme: Repertoire Concert

Sunday 30th July 2017

Group: South London Symphonic Winds
Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: Not advised
Programme: Repertoire Concert

August 2017

Sunday 6th August 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm performance
Programme: Sparke A Yorkshire Overture; Porter Kiss Me Kate - Excerpts; Grainger A Lincolnshire Posy; Strachey Theatreland; Grainer Doctor Who Theme; Osterling Bandology; Moross The Big Country; N.Hess East Coast Pictures - New York; H.Warren 42nd Street; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; Mercury Bohemian Rhapsody

Wednesday 9th August 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Westminster Abbey Gardens, Westminster, London SW1P 3PJ
Times: 12.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 19th August 2017

Group: The Pico Players
Venue: St.James’ Park Bandstand, London SW1A 2BJ
Times: 2.30pm to 5.30pm performance
Programme: Conduct Us! Bandstand Event

Sunday 20th August 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Canbury Gardens, Lower Ham Road, Kingston KT2 5AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 20th August 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 3.00pm performance
Programme: G.Richards Trailblaze; Moross The Big Country; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Giacchino The Incredibles - Music from the Film; H.Wood Paris Suite; Grainer Doctor Who Theme; Arnold The Padstow Lifeboat; H.Warren 42nd Street; Dunn Cockleshell Heroes; Legrand Sweet Gingerbread Man; Lennon Symphonic Beatles (arr.Cacavas)

Wednesday 30th August 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 8.00pm concert
Programme: Fireworks Concert

September 2017

Saturday 2nd September 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Love and Marriage Prom Concert’

Saturday 2nd September 2017

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Mark’s Church, Manor Park Road, West Wickham BR4 0JY
Times: 2.00pm start
Programme: Taster Workshop for 2017-8 Season

Sunday 3rd September 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Herne Bay Bandstand, Central Parade, Herne Bay CT6 5JJ
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 3rd September 2017

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in A Flat; Haydn Te Deum No.2

Sunday 3rd September 2017

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Kodály Peacock Variations; Elgar Symphony No.1

Friday 8th September 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Prom Concert

Saturday 9th September 2017

Group: Berkhamsted Choral Society, Chorleywood Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A European Journey - Music by Bach, Bruckner, Caccini, Casals, Fauré, Haydn, Mendelssohn, Rachmaninov, Rheinberger and Tippett Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’

Saturday 9th September 2017

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: All-day Event
Programme: Come-and-Sing Workshop Day on Mozart Requiem

Saturday 9th September 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Music at the Movies Walton Spitfire Prelude and Fugue; Williams Schindler’s List; Shostakovich The Gadfly - Romance; Gardel Tango ‘Por una cabeza’; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Coates Dambusters March; Williams Star Wars - Suite

Sunday 10th September 2017

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gardiner Te Lucis ante Terminum; J.Sheppard Libera nos, salva nos; Byrd Great Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Pärt Nunc Dimittis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Hepplewhite He wishes for the cloths of Heaven; Whitacre Sleep

Sunday 10th September 2017

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: All-day event
Programme: Not advised

Saturday 16th September 2017

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: South Farnham School, Menin Way, Farnham GU9 8DY
Times: 10.00am to 4.30pm
Programme: Come and Sing Mendelssohn Elijah (Part 1)

Saturday 16th September 2017

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Hailsham Parish Church, Vicarage Road, Hailsham BN27 1BJ
Times: 2.00pm concert
Programme: ’The Mayor’s Concert’ - music by Bach, Mozart, Lionel Bart as well as madrigals, folk songs and spirituals. Also featuring Eastbourne Youth Concert Band

Saturday 16th September 2017

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Mozart Ave Verum Corpus; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 16th September 2017

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St Peter & St Pauls Church, Chatteris PE16 6BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Copland Quiet City; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Stravinsky Ode; Mozart Symphony No.39

Saturday 16th September 2017

Group: Leconfield Singers
Venue: The Sacred Heart Church, Angel Street, Petworth GU28 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Geistliches Lied; Haydn The Creation - The Heavens are Telling

Saturday 16th September 2017

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Webern Passacaglia Op.1; Busoni Nocturne Symphonique; Brahms Symphony No.4

Saturday 16th September 2017

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Walton Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 17th September 2017

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Kingswood House, Seeley Drive, Dulwich, London SE21 8QN
Times: 1.30pm performance
Programme: Not advised

Sunday 17th September 2017

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 6.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Copland Quiet City; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Stravinsky Ode; Mozart Symphony No.39

Sunday 17th September 2017

Group: I Maestri
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 6.30pm concert
Programme: Elgar Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 17th September 2017

Group: Ipswich Choral Society
Venue: Suffolk One, Scrivener Drive, Ipswich IP8 3SU
Times: 11.30am - 6.00pm
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah

Saturday 23rd September 2017

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Boyce Symphony No.4; Avison Concerto in G Minor Op.6 No.1; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Vivaldi Concerto for Two Oboes RV535; Mozart Violin Concerto No.3; Linley The Duenna - Overture

Saturday 23rd September 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Adès Concentric Paths; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd September 2017

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: Marlborough House School, Hawkhurst TN18 4PY
Times: 2.00pm to 6.00pm
Programme: Singing Day on popular classics

Saturday 23rd September 2017

Group: Oare String Orchestra
Venue: West Faversham Community Centre, Bysing Wood Road, Faversham ME13 7RH
Times: 7.30pm
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 5; Sibelius Romance; Finzi Dies Natalis; Brown Solitude after Dusk; Schubert Death and the Maiden (arr.Mahler)

Saturday 23rd September 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Swiss Church, 79 Endell Street, London WC2H 9DY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Howells Requiem - Excerpts; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts plus madrigals and partsongs and pieces by Queen and David Bowie

Saturday 23rd September 2017

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: Southwick Methodist Church, Manor Hall Road, Southwick, Brighton BN42 2NA
Times: 9.15am - 5.00pm Workshop
Programme: Come and sing Fauré Requiem

Sunday 24th September 2017

Group: Brighton Singers
Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 5.00pm concert
Programme: ’Blue Skies, Birds, The Bard Returns’: To include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare and works by Berlin, Morley, Coates and others.

Sunday 24th September 2017

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Freshfield Hall, Lewes Road, Forest Row RH18 5ES
Times: 10.00am to 7.00pm
Programme: Workshop Day on Howard Goodall’s Eternal Light (in afternoon, moves to Holy Trinity Church, Priory Road, Forest Row RH18 5ER)

Sunday 24th September 2017

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Prokofiev The Love of Three Oranges - March; Bernstein Mass - Three Meditations; Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Thursday 28th September 2017

Group: Surrey Opera
Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come (World Première)

Friday 29th September 2017

Group: Surrey Opera
Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Saturday 30th September 2017

Group: All Saints Chorus
Venue: St.Edward the Confessor Church, Church House, Market Place, Romford RM1 3AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and other works by Bach, Faure, Satie and Franck

Saturday 30th September 2017

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Cherubini Symphony in D

Saturday 30th September 2017

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Sea Pictures; Nielsen Helios Overture; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; G.Williams Sea Sketches

Saturday 30th September 2017

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Bizet Symphony in C

Saturday 30th September 2017

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Vanhal Symphony in C Major; Boccherini Cello Concerto in B Flat; Kalinnikov Serenade; Haydn Symphony No. 65

Saturday 30th September 2017

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: St.Joseph’s Catholic Church, Eastgate Gardens, Guildford GU1 4AZ
Times: 1.15pm to 7.00pm
Programme: Workshop Day on the OUP European Sacred Music Collection

Saturday 30th September 2017

Group: Hillingdon Chamber Orchestra
Venue: St. Mary’s Parish Church, 9 The Fairway, Ruislip HA4 0SP
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 30th September 2017

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: St George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Waksman Where Few Care; Mackie Ticking; Cowell Noah and the Birds; Dickinson Quite at Leisure; K.Williamson Terpsichore Awakes; Regan Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 1 and 2; M.Jones Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 3 and 4; Peachey Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scene 5; Hilton Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 6 and 7; Tait Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 7a and 8; Holland Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 9 and 10

Saturday 30th September 2017

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 30th September 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Bizet Symphony No.2 ‘Roma’; Berlioz Harold in Italy

Saturday 30th September 2017

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

October 2017

Sunday 1st October 2017

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.3

Sunday 1st October 2017

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert - ‘The Amazing Magic Carpet’: Arnold Scottish Dances; Beethoven The Ruins of Athens - Turkish March; Hendry Javanese Dragon Dance; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Tchaikovsky The Nutcracker - Arabian Dance; Seiber Argentinian Tango; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Richards The Amazing Magic Carpet; Tchaikovsky Capriccio Italien

Sunday 1st October 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Elgar Sea Pictures; Brahms Symphony No.1

Sunday 1st October 2017

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert ‘Around the World in 60 Minutes’

Tuesday 3rd October 2017

Group: Belsize Baroque
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Friday 6th October 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Prelude and Fugue Op.29; Walton Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 7th October 2017

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Schumann Cello Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 7th October 2017

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts; Albinoni Concerto for Two Oboes plus anthems by Purcell

Saturday 7th October 2017

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: Holy Cross Church, Belmont Road, Uckfield TN22 1BP
Times:
Programme: Broughton Intermezzo; Boyce Symphony No.1; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with Holy Cross Choral Society

Saturday 7th October 2017

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Grand Entrance Hall, Brunel Museum, Railway Avenue, Rotherhithe, London SE16 4LF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Time and Tide’ - Music and Readings Temporal and Nautical

Saturday 7th October 2017

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.4

Saturday 7th October 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Shostakovich October; B.Thompson Saxophone Concerto; Holst The Perfect Fool; Prokofiev Symphony No.4

Saturday 7th October 2017

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 10.30am - 4.30pm
Programme: Mozart Sing and Discover Workshop

Saturday 7th October 2017

Group: Eltham Choral Society
Venue: Eltham Park Methodist Church, Westmount Road, Eltham, London SE9 1XX
Times: 7.00pm concert
Programme: A Festival of Spirituals - music by Tippett, Hogan, Chilcott and others

Saturday 7th October 2017

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: McCarthy Codebreaker; Todd Ode to a Nightingale - with London Orchestra da Camera

Saturday 7th October 2017

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Schubert Symphony No. 1; Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 7th October 2017

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, High Street, Yalding, Kent ME18 6HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis O Nata Lux; Morley Eheu Sustulerunt Dominum; Tallis Miserere nostri; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Handel Giulio Cesare - Piangerò, la sorte mia; Mozart Le Nozze di Figaro - Non so più cosa son, cosa faccio; Vincent Songs for Friends - My true love; Brahms Ach, arme Welt; Rheinberger Abendlied; Weir Love Bade me Welcome; Jannequin Au joli jeu; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans - Dieu! Qu’il la fait bon regarder!; Fauré Madrigal; Passereau Il est bel et bon; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Mozart Così fan Tutte - È amore un ladroncello; Gershwin By Strauss; Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Traditional I Dream of Jeanie with the Light Brown Hair (arr.Foster); Shearing Lullaby of Birdland

Saturday 7th October 2017

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Whitstable School, Bellevue Road, Whitstable CT5 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 7th October 2017

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 7th October 2017

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Fit for a Queen’ - A concert themed on Royalty

Saturday 7th October 2017

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: To include music from Bizet’s Carmen and Rodgers and Hammerstein’s Sound of Music - with Grand Union Community Choir

Saturday 7th October 2017

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fender A Sussex Overture; Haydn Symphony No. 99; Danzi Sinfonia Concertante for Clarinet and Bassoon; Mozart Serenade No. 7 ‘Haffner’

Saturday 7th October 2017

Group: Octavian Singers
Venue: St.John’s Church, Church Road, Woking GU21 7QN
Times: 1.30pm to 9.30pm
Programme: Come and Sing Vivaldi Gloria - Reunion Workshop

Saturday 7th October 2017

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Millennium Hall, Fulston Manor School, Brenchley Road, Sittingbourne ME10 4EG
Times: 7.00pm concert
Programme: Schubert Shepherd’s Chorus; Schubert Symphony No. 5; Schubert Mass in A Flat

Saturday 7th October 2017

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Glière Harp Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 7th October 2017

Group: Wooburn Singers
Venue: Beaconsfield School, Wattleton Rd, Beaconsfield HP9 1RR
Times: 10.00 - 16.00
Programme: Come and Sing Elgar The Kingdom

Saturday 7th October 2017

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Seven Kings United Free Church, Meads Lane, Ilford IG3 8NU
Times: Not advised
Programme: String Workshop

Saturday 7th October 2017

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Worthing Choral Society
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Last Night of the Proms’, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Khachaturian Spartacus - Adagio and a selection of the usual rousing Proms favourites

Sunday 8th October 2017

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: P.Cooke Veni sponsa; Mathias St.David’s Service; Pearsall Great God of Love; Harry Remember; Whitacre A Boy and a Girl; Gjeilo Ubi Caritas; McDowall Ave Maris Stella; Mozart Requiem Mass

Sunday 8th October 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 8th October 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.3; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 8th October 2017

Group: Sandgate Singers
Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: 1.00pm to 6.00pm
Programme: Choral Workshop on Karl Jenkins ‘The Armed Man’

Sunday 8th October 2017

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: The Tythe Barn, Tewin Bury Farm Hotel, Hertford Road, Tewin, Welwyn AL6 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Dvořák Legends Op.59; Schumann Cello Concerto; Brahms Serenade No.1

Monday 9th October 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Till Eulenspiegels lustige Streiche; Phibbs Rivers to the Sea; Stravinsky The Rite of Spring

Tuesday 10th October 2017

Group: Skolia Choir
Venue: All Saints’ Church, Notting Hill, Clydesdale Road, London W11 1JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with Old Street Band

Wednesday 11th October 2017

Group: London Consorts of Winds
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Dance with the Winds’ - works not advised

Thursday 12th October 2017

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Prelude; Lalo Symphonie Espagnole; Shostakovich Symphony No.10

Friday 13th October 2017

Group: Thames Philharmonia
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.00pm performance
Programme: Mozart Don Giovanni - in collaboration with Instant Opera

Saturday 14th October 2017

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra, Tamesis Chamber Choir
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; R.Strauss Tod und Verklärung; Bernstein Chichester Psalms and other works for choir

Saturday 14th October 2017

Group: Ashdown Singers
Venue: Church of St.Mary the Virgin, 5 Nursery Field, Buxted, Uckfield TN22 4NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th October 2017

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th October 2017

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Violin Concerto No.3; Mahler Symphony No. 4

Saturday 14th October 2017

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Buxtehude Magnificat; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Geistliches Lied; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Os Justi; Bruckner Locus Iste; Hassler Dixit Maria; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 14th October 2017

Group: Bromley Symphony Players
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Concerto Grosso Op.5 No.2; Bach Concerto for Two Violins; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 2; Dvořák Serenade for Strings

Saturday 14th October 2017

Group: Cantate Choir
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Vivace and The English Cornett & Sackbut Ensemble

Saturday 14th October 2017

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Durante Magnificat; Chilcott Singing by Numbers; Rutter Requiem

Saturday 14th October 2017

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, 160 High Street, Roydon, Harlow CM19 5EF
Times: Not advised
Programme: Can’t Buy Me Love: Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Tomkins O Yes! Has any found a lad?; Bateson Those sweet delightful lillies; Morley I love, alas, I love thee; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Weir Vertue; Mendelssohn Abschied vom Walde; Mendelssohn An Old Romance; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott); Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Elgar As Torrents in Summer; Lennon And I Love Her; Lennon Yesterday; Lennon Blackbird; Lennon Can’t Buy Me Love; J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 14th October 2017

Group: Enfield Choral Society
Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Britten Rejoice in the Lamb; Stanford Magnificat in G Major

Saturday 14th October 2017

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Sibelius Valse Triste; Beethoven Symphony No.7

Saturday 14th October 2017

Group: Fleet Choral Society, West Forest Sinfonia
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 14th October 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Saint-Saëns Allegro Appassionato; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 14th October 2017

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 14th October 2017

Group: Occam Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Dvorak, Kodaly and Zelenka

Saturday 14th October 2017

Group: Southend Symphony Orchestra
Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Zais - Overture; Mozart Symphony No.40; Beethoven Symphony No.8

Saturday 14th October 2017

Group: St.Albans Symphony Orchestra, St.Albans Chamber Choir, Radlett Choral Society, Hardynge Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Bells; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version); Shostakovich October; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version)

Saturday 14th October 2017

Group: Thames Philharmonia
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 6.30pm performance
Programme: Mozart Don Giovanni - in collaboration with Instant Opera

Saturday 14th October 2017

Group: Waverley Singers
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Messiah - with Chameleon Arts Orchestra

Saturday 14th October 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: Webern Passacaglia Op.1; R.Strauss Four Last Songs; Mahler Symphony No. 1

Saturday 14th October 2017

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Tapiola; P.Carr Sinfonietta (World Première); Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Shostakovich Symphony No. 6

Sunday 15th October 2017

Group: Chorleywood Orchestra
Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Excerpts; Coates Dambusters March; Sousa Liberty Bell

Sunday 15th October 2017

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Poulenc Les Biches - Suite; Gershwin An American in Paris; Rachmaninov Symphony No.3

Sunday 15th October 2017

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 2pm and 4pm concerts
Programme: Family Concerts on the subject of ‘Magic’ including fun and fantasy from Harry Potter to the Sorcerer’s Apprentice Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Williams Harry Potter - Music from the Films

Sunday 15th October 2017

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Wagner Siegfried Idyll; Brahms Symphony No.1

Monday 16th October 2017

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm
Programme: R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite; Berg Violin Concerto; Schmidt Symphony No.4

Friday 20th October 2017

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Made in the USA - to include Bernstein Chichester Psalms; Barber Agnus Dei and works by Lauridsen, Thompson and Whitacre

Saturday 21st October 2017

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Cullen Accidental Martyrs; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’

Saturday 21st October 2017

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Vivaldi Magnificat; M.Haydn Requiem Mass

Saturday 21st October 2017

Group: Boundstone Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: The Wonderful West End - music from the shows

Saturday 21st October 2017

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell; Firsova Stabat Mater; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Tavener Funeral Ikos; Byrd Ye Sacred Muses plus J.S.Bach Works for Solo Violin

Saturday 21st October 2017

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am to 5.00pm
Programme: 2017 Winter Orchestral Workshop - How to play in the style of the classical and modern periods.

Saturday 21st October 2017

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Old Town, Lingfield RH7 6AH
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Vivaldi Credo; Schubert Mass in G - with The Meridian Ensemble

Saturday 21st October 2017

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Handel Dixit Dominus

Saturday 21st October 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include P.Carr Stabat Mater (World Première); Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by C.Phelps); Lauridsen Nocturnes; Barber String Quartet

Saturday 21st October 2017

Group: Epworth Choir
Venue: St.Dunstan’s Church, Shaftesbury Road, Woking GU22 7DT
Times: Not advised
Programme: French Classics from Fauré, Duruflé, Vierne and Franck

Saturday 21st October 2017

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Broxbourne United Reformed Church, Mill Lane, Broxbourne EN10 7BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs and Sonnets: to include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 21st October 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 21st October 2017

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Weber Clarinet Concertino; Mendelssohn Hear My Prayer; Fauré Requiem

Saturday 21st October 2017

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 3.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 21st October 2017

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mackey Frozen Cathedral; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; S.Richardson Collision Theory; Crausaz Tales and Legends; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (arr.)

Saturday 21st October 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Laurence Church, 30-31 Friar Street, Reading RG1 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Howells Requiem - Excerpts plus madrigals and partsongs and pieces by Queen and David Bowie

Saturday 21st October 2017

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Dvořák Symphony No.8

Saturday 21st October 2017

Group: Surrey Opera
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 3pm and 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Saturday 21st October 2017

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Reading Street, Broadstairs CT10 3AZ
Times: Not advised
Programme: Concert in aid of Community Church Hall rebuild

Saturday 21st October 2017

Group: Wooburn Singers
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Remembrance: C.Riley Road Shining like River after Rain; Tavener Svyati; Jenkins Benedictus; Rutter Requiem

Sunday 22nd October 2017

Group: I Maestri
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Chabrier España; Carmichael Concierto Folklorico; Falla The Three-Cornered Hat - Suite; Ravel Alborada del Gracioso; Ravel Rapsodie Espagnole

Sunday 22nd October 2017

Group: Kent Chorus
Venue: St.Peter’s Church, Bayhall Road, Tunbridge Wells TN2 4UX
Times: 4.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Credo - with The Meridian Ensemble

Sunday 22nd October 2017

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Barber Overture ‘School for Scandal’; Elgar Sea Pictures; Tchaikovsky Symphony No.4

Tuesday 24th October 2017

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 1.10pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Schumann Piano Concerto

Thursday 26th October 2017

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Slav to the Rhythm - A Celebration of Eastern European Music’ Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Karłowicz Lithuanian Rhapsody; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 28th October 2017

Group: Alton Choral Society
Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Fauré Requiem; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski)

Saturday 28th October 2017

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Vivaldi Gloria RV589; Vaughan Williams Serenade to Music; Elgar Sospiri; Schubert Mass in G - with Brentwood Cathedral Choir, Diocesan Centenary Choir and ELMS Symphony Orchestra

Saturday 28th October 2017

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in D D590; Mozart Piano Concerto No.24; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 28th October 2017

Group: Eclectic Voices
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Celebrating Bernstein: Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Choral Suite plus music by Brahms, Vaughan Williams and Stroman

Saturday 28th October 2017

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Heavenly Vision - Ethereal sacred music from across the centuries including and music by Josquin des Pres, Palestrina, Victoria, Liszt, Saint-Saëns, McDowall and Gilbertson

Saturday 28th October 2017

Group: Fourth Choir
Venue: St.Botolph without Aldgate Church, Aldgate High Street, London EC3N 1AB
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Chiesa d’Oro’ - to include music by Strozzi, Monteverdi, Gabrieli, Legrenzi, Schütz, de Wert, MacMillan, Whitacre, Chilcott and Arnesen.

Saturday 28th October 2017

Group: Hampstead Chamber Choir, Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Purcell Dido and Aeneas; Purcell Ode for Queen Mary and other works by Purcell

Saturday 28th October 2017

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Offenbach La Belle Hélène (Concert Performance)

Saturday 28th October 2017

Group: Maidstone Choral Union
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Mikado (Concert Performance)

Saturday 28th October 2017

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Pelly Pick and Mix, to include Sullivan The Mikado - Overture; Ashworth-Hope Barnacle Bill; Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Ravel Boléro; Williams Star Wars - Suite

Saturday 28th October 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Redhill United Reformed Church Hall, Shaw’s Corner, Redhill RH1 6AU
Times: 2.00pm to 6.00pm
Programme: Workshop Afternoon on Rutter Folk Songs and Requiem

Saturday 28th October 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Sunday 29th October 2017

Group: Surrey Opera
Venue: Roedean School Theatre, Roedean Way, Brighton, BN2 5RQ
Times: 3pm and 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Tuesday 31st October 2017

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Beethoven Mass in C

November 2017

Friday 3rd November 2017

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Tallis O Nata Lux; C.Wood Hail, Gladdening Light; Gjeilo Northern Lights; Lauridsen Lux Aeterna - Joint concert with West Malling Community Choir

Friday 3rd November 2017

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Friday 3rd November 2017

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: St.Nicholas-at-Wade Church, The Street, Birchington CT7 0NR
Times: Not advised
Programme: Concert in aid of Roof Fund

Saturday 4th November 2017

Group: Ashtead Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem - Excerpts; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Debussy Images Oubliées; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts

Saturday 4th November 2017

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Saturday 4th November 2017

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Respighi The Birds; Patterson The Three Little Pigs; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Wild Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Tame Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Moths and Butterflies; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - Ballet of the Unhatched Chicks

Saturday 4th November 2017

Group: Canterbury Choral Society, English Chamber Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times:
Programme: Stanford Song to the Soul; Vaughan Williams The Lark Ascending; Stanford Variations for Violin and Orchestra; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem - Part of the Canterbury Festival.

Saturday 4th November 2017

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Duruflé Requiem; Darke A Song of David

Saturday 4th November 2017

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Barber Adagio for Strings; J.Adams Short Ride in a Fast Machine; Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin An American in Paris; Copland Quiet City; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

Saturday 4th November 2017

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Little Suite for Strings; Atterberg Suite for Violin, Viola and Strings; Grieg Two Nordic Melodies; Wiren Serenade for Strings; Grieg Holberg Suite

Saturday 4th November 2017

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: Jenkins The Armed Man - with New London Sinfonia

Saturday 4th November 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: ’One Equal Music’: MacMillan Blow the Trumpet in the New Moon; MacMillan Miserere; MacMillan One Equal Music; MacMillan To My Successor; MacMillan When You See the Millions of the Mouthless Dead; MacMillan Invocation; MacMillan Lassie, wad ye loe me?; MacMillan Ave Maris Stella; MacMillan Cecilia Virgo; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Weir Love Bade me Welcome; Chydenius Deep in the Night; Traditional Alister McAlpine’s Lament (arr.Vaughan Williams)

Saturday 4th November 2017

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Overture; Beethoven Piano Concerto No.4; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 4th November 2017

Group: Godalming Choral Society
Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 2.00pm - 6.00pm
Programme: Choral Workshop Afternoon

Saturday 4th November 2017

Group: Guildford Choral Society
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 4th November 2017

Group: Hastings Philharmonic Choir, Hastings Philharmonic Orchestra
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Britten Cantata Misericordium; Mozart Serenade No. 6 ‘Serenata Notturna’; Schubert Mass in G

Saturday 4th November 2017

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Tchaikovsky Serenade for Strings - Movement 1; Tchaikovsky Serenade for Strings - Movement 2; Wiren Serenade for Strings; Finzi Romance

Saturday 4th November 2017

Group: Kew Wind Orchestra
Venue: Watermans, 40 High Street, Brentford, TW8 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dukas The Sorcerer’s Apprentice

Saturday 4th November 2017

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Spear Serious Music (World Première); Shostakovich Piano Concerto No.2; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts

Saturday 4th November 2017

Group: Royal Free Music Society Choir, Hampstead Sinfonietta
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Allegri Miserere; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’; Mozart Requiem Mass - with Coro Polifonico G.Giovannini Choir from Italy

Saturday 4th November 2017

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 10.30am start, sing-through at 4.30pm
Programme: Come and Sing Choruses from Mendelssohn’s Elijah

Saturday 4th November 2017

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 2.00pm to 5.00pm
Programme: Carols Workshop Afternoon

Saturday 4th November 2017

Group: Surrey Heath Singers
Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Royal Occasions, to include Handel Coronation Anthems; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Parry I Was Glad plus music by Vaughan Williams, Walton, Rutter and Mealor.

Saturday 4th November 2017

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Wanhal Concerto in F for Two Bassoons; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 4th November 2017

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 4th November 2017

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: R.R.Bennett Murder on the Orient Express; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 5th November 2017

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: Memorial Hall, Bishop’s Stortford College, Maze Green Road, Bishop’s Stortford CM23 2PJ
Times: 4.00pm lecture + performance
Programme: Beethoven Symphony No.5

Sunday 5th November 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks - Excerpt; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Stravinsky Fireworks; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Sunday 5th November 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Tuesday 7th November 2017

Group: Esterhazy Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Beethoven Elegische Gesang; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Tuesday 7th November 2017

Group: Stondon Singers
Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 8.00pm concert
Programme: Gloria - A French Celebration with music by Langlais, Messiaen, Fauré, Duruflé and Poulenc

Wednesday 8th November 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Schütz Geistliche Chormusik; Britten The Ballade of Little Musgrave; McDowall Standing as I do before God

Thursday 9th November 2017

Group: Barcarolle Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 11.15am to 3.00pm Workshop
Programme: Christmas Workshop

Thursday 9th November 2017

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Tomkins Adieu, ye city-prisoning towers; Weelkes The Period of Cosmography - Thule; Ward Come Sable Night; Monteverdi Lamento d’Arianna; Schütz Dunque addio, care selve; M.Franck Meine Schwester, liebe Braut; Cornysh Woefully arrayed; Monteverdi Missa a 4 SV190

Saturday 11th November 2017

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Scotchmer Symphony No.2 - Valse Tragique; Brahms Symphony No.3

Saturday 11th November 2017

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Duruflé Requiem and music by Fauré

Saturday 11th November 2017

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Casals Song of the Birds; Debussy Images - Iberia; Falla Nights in the Gardens of Spain; Ravel Boléro

Saturday 11th November 2017

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of Remembrance Fauré Requiem; Jenkins The Armed Man - Agnus Dei; Mendelssohn Elijah - Lift thine Eyes; Goodall Psalm 23; Chilcott Be Thou My Vision

Saturday 11th November 2017

Group: Carshalton Choral Society
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 11th November 2017

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Roxburgh Time’s Harvest; Whitacre Sleep; Clarke Symphony No.1 ‘A Richer Dust’

Saturday 11th November 2017

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10am Workshop, early-evening performance
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 11th November 2017

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Schumann Piano Concerto; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 11th November 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: ’A Time for Remembrance’ - Rutter Magnificat; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version) and other works

Saturday 11th November 2017

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Mozart Le Nozze di Figaro - Non so più cosa son, cosa faccio; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mahler Des Knaben Wunderhorn - selection of songs; Dvořák Symphony No.8

Saturday 11th November 2017

Group: Epsom Chamber Choir, Vivace Chorus
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 11th November 2017

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 11th November 2017

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Raise the Psalm!’ To include Elgar Give unto the Lord; Howells Like as the Hart; Rutter Cantate Domino; Tavener I will Lift up mine Eyes; Walton Jubilate Deo; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge

Saturday 11th November 2017

Group: Hailsham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (two-piano version)

Saturday 11th November 2017

Group: Harlow Chorus, Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass; Dyson Hierusalem and arias from Mozart Die Zauberflöte and La Clemenza di Tito

Saturday 11th November 2017

Group: Havering Singers
Venue: St.Andrew’s Church, 222 High Street, Hornchurch RM12 6QP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Mozart Exsultate Jubilate; Puccini Messa di Gloria

Saturday 11th November 2017

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass; McDowall Magnificat - with London Mozart Players

Saturday 11th November 2017

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.45pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; R.Strauss Four Last Songs; R.Strauss Ruhe, meine Seele; Sibelius Symphony No.7

Saturday 11th November 2017

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Bishopshalt School, Royal Lane, Hillingdon UB8 3RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Arnold Cornish Dances; W.Lloyd-Webber Aurora; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Elgar Enigma Variations

Saturday 11th November 2017

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 11th November 2017

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in D Major D556; Beethoven Violin Concerto; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Surinach Sinfonia Chica

Saturday 11th November 2017

Group: Lea Singers
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schütz Jauchzet dem Herrn; Duruflé Requiem; Bernstein Chichester Psalms; R.Panufnik Love Endureth

Saturday 11th November 2017

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times:
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 11th November 2017

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Marking the 80th Anniversary of the death of Maurice Ravel. Also including music by Fauré, Duruflé, McNeff, Taylor, Richafort and Wagner

Saturday 11th November 2017

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Sibelius Karelia Suite; Sibelius Symphony No.5

Saturday 11th November 2017

Group: North Downs Sinfonia
Venue: Tatsfield Village Hall, Westmore Green, Tatsfield, Westerham TN16 2AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Verdi Rigoletto - La Donna e Mobile; Donizetti L’Elisir d’Amore - Una furtiva lagrima; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Dvořák Symphony No.7

Saturday 11th November 2017

Group: Octavian Singers
Venue: Farnham United Reformed Church, 15 South Street, Farnham GU9 7QU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589

Saturday 11th November 2017

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: Holy Trinity C of E Secondary School, Buckswood Drive, Gossops Green, Crawley RH11 8JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: Polymnia
Venue: St.Barnabas Church, Vicarage Road, Leighton Buzzard LU7 2LP
Times: Not advised
Programme: ’Grand Tour of Europe’ - works TBC

Saturday 11th November 2017

Group: Reading Bach Choir
Venue: St.Luke’s Church, Erleigh Road, Reading RG1 5LU
Times: 7.30pm concert
Programme: 100th Anniversary of the Russian Revolution, with music by Shostakovich, Rachmaninov, Tchaikovsky, Grechaninov and Kedrov.

Saturday 11th November 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Douai Abbey, Upper Woolhampton, Berkshire RG7 5TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Howells Requiem - Excerpts

Saturday 11th November 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Rutter British Folk Songs; Rutter Requiem - with Surrey ProMusica

Saturday 11th November 2017

Group: Royal Orchestral Society, The London Chorus
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Berg Sieben Frühe Lieder; Brahms Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Berio Ritirata Notturna di Madrid de Boccherini; Binge Concerto for Alto Saxophone; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 11th November 2017

Group: The South Circular Orchestra (SCOre), Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Bach Brandenburg Concerto No.4; Rossini Ave Maria; Rossini Salve Regina; Rossini O Salutaris Hostias; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th November 2017

Group: Southend Choral Society
Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Distant Land; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Handel Coronation Anthems; Chilcott Gloria - with Southend Boys’ and Girls’ Choir

Saturday 11th November 2017

Group: South London Sinfonia
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Borodin In the Steppes of Central Asia; Wilshere Zodiac (Percussion Concerto); Borodin Symphony No.2

Saturday 11th November 2017

Group: South London Symphonic Winds
Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times:
Programme: Repertoire Concert

Saturday 11th November 2017

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: St.Albans Choral Society
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rheinberger Stabat Mater in G Minor; Barber Adagio for Strings; O’Regan Triptych; Duruflé Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 29 ‘Wir danken dir’ - Sinfonia; Handel Coronation Anthems; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Schubert Mass in G

Saturday 11th November 2017

Group: Stevenage Choral Society
Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Requiem; Puccini Messa di Gloria - with Mid-Herts Youth Orchestra

Saturday 11th November 2017

Group: South London Singers
Venue: Beckenham Baptist Church, 1 Elm Road, Beckenham BR3 4JB
Times: 7.45pm concert
Programme: M.Haydn Mass in D Minor (Missa in Tempore Quadragesimae); Elgar Give unto the Lord; Howells Collegium Regale - Magnificat and Nunc Dimittis; Rutter The Sprig of Thyme

Saturday 11th November 2017

Group: Sussex Chorus
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 11th November 2017

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.John the Baptist Church. Waterloo Road, Crowthorne RG45 7NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Te Deum and Jubilate in C - Jubilate; Howells Take him, Earth, for Cherishing; Poulenc Gloria; Britten Hymn to St.Cecilia; Messiaen O Sacrum Convivium; Howells Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, St.Paul’s Girls’ School, Hammersmith W6 7BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bourgeois O Be Joyful in the Lord all ye Lords; Grieg Piano Concerto; Holst Planets Suite

Saturday 11th November 2017

Group: Waverley Singers
Venue: Romsey Abbey, Romsey SO51 8EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 11th November 2017

Group: Wokingham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 50 Norreys Avenue, Wokingham RG40 1UG
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Remembrance Day: Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Allegri Miserere; Fauré Requiem - In Paradisum; Todd Remembrance; Howells Gloucester Service - Nunc Dimittis; Tavener Exhortation and Kohima; Mozart Ave Verum Corpus; Ireland Greater Love; Elgar Enigma Variations - Nimrod (arr.for Organ); Jenkins The Armed Man - Choral Suite

Sunday 12th November 2017

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Jenkins The Armed Man - Excerpts; Hammersley Remembrance

Sunday 12th November 2017

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 4.00pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Debussy La Mer; Debussy Nocturnes - Nuages; Debussy Nocturnes - Fêtes

Sunday 12th November 2017

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: Barbican Concert Hall, Silk St, London EC2Y 8DS
Times: 3.00pm concert
Programme: Perrin Rio Amazonas; Perrin Brazilian Songs of Nature - with Roland Perrin Trio, Blue Planet Orchestra and others. Part of the EFG London Jazz Festival

Sunday 12th November 2017

Group: Ingatestone Choral Society, Brentwood Choral Society
Venue: Ingatestone Catholic Church, Roman Road, Ingatestone CM4 9AA
Times: 6.00pm concert
Programme: To include A.Wright Requiem; Webb O, For a Heart to Praise My God; Mendelssohn Hear My Prayer; Goodall Psalm 23

Sunday 12th November 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society, Salomon Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Dvořák Mass in D

Sunday 12th November 2017

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Thursday 16th November 2017

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Berlioz La Mort de Cléopatre; Dvořák Symphony No.7

Friday 17th November 2017

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: The March of the Women: Smyth The Wreckers - Overture; Maconchy Music for Woodwind and Brass; Lloyd-Webber The Woman in White; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Kats-Chernin Wild Swans

Friday 17th November 2017

Group: London Docklands Singers
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Friday 17th November 2017

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm performance
Programme: Vaughan Williams Riders to the Sea; Walton A Shakespeare Scenario (Henry V)

Friday 17th November 2017

Group: The Pico Players
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Glazunov Symphony No.5

Friday 17th November 2017

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Hercules

Friday 17th November 2017

Group: Whitehall Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Joshua

Saturday 18th November 2017

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 18th November 2017

Group: Ashford Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 18th November 2017

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Beethoven Choral Fantasy; Beethoven Mass in C - with London Mozart Players

Saturday 18th November 2017

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 18th November 2017

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 18th November 2017

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 18th November 2017

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 1.00pm performance
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; R.Strauss Horn Concerto No.2; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 18th November 2017

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Pergolesi Magnificat; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Charpentier Te Deum; Comes Misa Iste Confessor; Aldrich O Give Thanks; Aldrich My Heart is Fixed; Aldrich I am Well Pleased; Aldrich God is our Help and Strength

Saturday 18th November 2017

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Arutiunian Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 18th November 2017

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 18th November 2017

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Brahms Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 18th November 2017

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Brahms Song of Destiny; Fauré Requiem

Saturday 18th November 2017

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Cecilia’s Church, Church End, Little Hadham, Ware SG11 2DZ
Times: Not advised
Programme: A St.Cecilia Celebration: Byrd Mass for Four Voices; Byrd Ave Verum Corpus; Britten Hymn to St.Cecilia; Vautor Sweet Suffolk Owl; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Lennon And I Love Her; Lennon Yesterday; Lennon Blackbird; Lennon Can’t Buy Me Love; J.David You are the new day; Traditional The Gift to be Simple (arr.Chilcott)

Saturday 18th November 2017

Group: Dorking Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 18th November 2017

Group: Dover Choral Society
Venue: Dover Town Hall, Biggin Street, Dover CT16 1DL
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th November 2017

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 18th November 2017

Group: Ealing Choral Society, Sinfonia Britannica
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.45pm concert
Programme: Rameau Les Fêtes de Polymnie - Overture; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Purcell Come Ye Sons of Art; Handel Dettingen Te Deum

Saturday 18th November 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert for St.Cecilia, including Rutter Magnificat - with St.Mary Church Choir

Saturday 18th November 2017

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Orff Carmina Burana

Saturday 18th November 2017

Group: Essex Concert Orchestra
Venue: Rayleigh Evangelical Church, 36 Eastwood Road, Rayleigh SS6 7JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme not advised - In aid of Help for Heroes

Saturday 18th November 2017

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 7.30pm concert
Programme: Allegri Miserere; Palestrina Missa Papae Marcelli; Lotti Crucifixus

Saturday 18th November 2017

Group: Excelsis Choir
Venue: St.Alban’s Hindhead, Tilford Road, Beacon Hill, GU26 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Gloria and music by Clive Osgood - with brass octet

Saturday 18th November 2017

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 7.45pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Britten Sinfonia da Requiem; Winters The Serious Side of Madness; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 18th November 2017

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass and a selection from the American Songbook

Saturday 18th November 2017

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.2; Elgar Violin Concerto

Saturday 18th November 2017

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Priory Road, Forest Row RH18 5ER
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Brahms Requiem - Excerpts

Saturday 18th November 2017

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: St.Paul’s Church, Queen Caroline Street, Hammersmith W6 9PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (by candlelight)

Saturday 18th November 2017

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Suk Scherzo Fantastique; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Bartók Four Pieces for Orchestra; R.Strauss Tod und Verklärung

Saturday 18th November 2017

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Handel Messiah - Parts 2 and 3

Saturday 18th November 2017

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Draw On, Sweet Night’ - Howells Requiem; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Lauridsen Nocturnes and music by Escaich, Grahl, Holst, Nystedt, Tallis and Wilbye

Saturday 18th November 2017

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 18th November 2017

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams Benedicite; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 18th November 2017

Group: High Wycombe Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 8 Castle Street, High Wycombe HP13 6RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Credo Mass K257; Mozart Horn Concerto No.3; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Mozart Mass in C Major K337 ‘Missa Solemnis’

Saturday 18th November 2017

Group: Hook Choral Society
Venue: St.John’s Church, London Road, Hook, RG27 9EG
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Gloria; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 18th November 2017

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K138; Mozart Requiem Mass and Choral Works by Bruckner

Saturday 18th November 2017

Group: Kingston Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 18th November 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Walton Johannesburg Festival Overture; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Ravel Boléro; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 18th November 2017

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Northern Lights’ - to include music by Esenvalds, Gjeilo, Grieg and Górecki

Saturday 18th November 2017

Group: Lewisham Choral Society, Forest Philharmonic
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mozart Piano Concerto No.20; Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 18th November 2017

Group: Luton Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Luton LU1 3JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th November 2017

Group: Maldon Choral Society
Venue: United Reformed Church, Market Hill, Maldon CM9 4PZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Elgar Sea Pictures and other works by Elgar

Saturday 18th November 2017

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: Amersham School, Stanley Hill, Amersham, Bucks HP7 9HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Hérold Zampa - Overture; Delibes Coppélia - Waltz; Delibes Coppélia - Mazurka; Delibes Sylvia - Prelude; Delibes Sylvia - The Huntresses; Offenbach La Belle Hélène - Overture; Offenbach Orpheus in the Underworld - Excerpt; Massenet Thaïs - Meditation; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Haydn Concerto for Two Horns

Saturday 18th November 2017

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Hercules

Saturday 18th November 2017

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 18th November 2017

Group: Rochester Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Sancta Civitas; Jenkins The Armed Man - with Rochester Sinfonietta

Saturday 18th November 2017

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 18th November 2017

Group: St.Albans Bach Choir, Royal Philharmonic Concert Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Four Last Songs; Brahms Requiem

Saturday 18th November 2017

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Shostakovich Cello Concerto No.1; Dvořák Symphony No.6

Saturday 18th November 2017

Group: Waltham Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Ensemble Orquesta

Saturday 18th November 2017

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Bruch Violin Concerto No.1; Elgar Symphony No.1

Saturday 18th November 2017

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Vivaldi Gloria RV589; Saint-Saëns Oratorio de Noël

Saturday 18th November 2017

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt - with Florilegium

Saturday 18th November 2017

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Winchmore Hill Methodist Church, Green Lanes, London N13 4EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Overture; Ireland The Holy Boy; C.P.E.Bach Piano Concerto in A Major; Boccherini Il Riterata di Madrid; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Suk Meditation on St.Wenceslas Chorale; Borodin Nocturne; Anderson Suite of Carols

Saturday 18th November 2017

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Ravel Piano Concerto in G Major; Bernstein On the Town - Three Dance Episodes; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 18th November 2017

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Roding Valley High School, Alderton Hill IG10 3JA
Times: 7.30pm performance
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Delibes Le Roi S’Amuse - Six Airs de Danse dans le Style Ancien; Mozart Exsultate Jubilate; Beethoven Symphony No.4

Saturday 18th November 2017

Group: Worthing Choral Society
Venue: Bohunt School, Broadwater Road, Worthing BN14 8AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Handel Dixit Dominus

Saturday 18th November 2017

Group: Yateley Choral Society, Orchestra of the Royal Schools of Music
Venue: St.Swithun’s Church, Firgrove Road, Yateley GU46 6NH
Times: 7.45pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Insanae et Vanae Curae; Wagner Siegfried Idyll; Puccini Messa di Gloria

Sunday 19th November 2017

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Bizet Carmen - Excerpts; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 19th November 2017

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 8 ‘Liebster Gott, wenn wird ich sterben?’; Bach Cantata No. 78 ‘Jesu, der du Meine Seele’; Bach Brandenburg Concerto No.4; Telemann Concerto in D for Two Oboe d’Amore and Strings

Sunday 19th November 2017

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Gunning Spring Winds (World Première); Beethoven Violin Concerto; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Sunday 19th November 2017

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes Chorale, Milton Keynes City Orchestra
Venue: Milton Keynes Theatre, 3 Theatre Walk, Central Milton Keynes MK9 3PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Requiem

Sunday 19th November 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s concert including Ives The Unanswered Question; Ravel Mother Goose - Suite; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Sunday 19th November 2017

Group: Harlow Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Namensfeier’; Tchaikovsky Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Sunday 19th November 2017

Group: London City Orchestra
Venue: Cecil Sharp House, 2 Regent’s Park Road, London NW1 7AY
Times: 2.00pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Suite No.2; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 19th November 2017

Group: Marlow Choral Society, Princes Risborough Music Society
Venue: Wycombe Swan, St.Mary Street, High Wycombe HP11 2XE
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Piano Concerto; Orff Carmina Burana

Sunday 19th November 2017

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 5.00pm performance
Programme: Vaughan Williams Riders to the Sea; Walton A Shakespeare Scenario (Henry V)

Sunday 19th November 2017

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Hercules

Sunday 19th November 2017

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: To include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 19th November 2017

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 2.00pm and 3.30pm performances
Programme: Children’s Concert

Sunday 19th November 2017

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Mary Magdalen Roman Catholic Church, 61 North Worple Way, Mortlake, London SW14 8PR
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Wagner Siegfried Idyll; Beethoven Symphony No.8

Monday 20th November 2017

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Prelude and Fugue in E Flat Major ‘St.Anne’ (arr.Schoenberg); Schoenberg Five Pieces for Orchestra; Brahms Piano Quartet in G Minor (arr.Schoenberg)

Thursday 23rd November 2017

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 25th November 2017

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th November 2017

Group: Amati Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Elgar Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; Torelli Trumpet Concerto in D G1; Austin Gloria (World Première)

Saturday 25th November 2017

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Mealor Now Sleeps the Crimson Petal; Whitacre Sleep; MacMillan Strathclyde Motets

Saturday 25th November 2017

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Sibelius Finlandia; Rutter Gloria - with Sinfonia of Arun

Saturday 25th November 2017

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 25th November 2017

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 25th November 2017

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Blackford Mirror of Perfection; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 25th November 2017

Group: Billericay Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th November 2017

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 25th November 2017

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2; Stravinsky Scherzo à la Russe; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 25th November 2017

Group: Bookham Choral Society
Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: Not advised
Programme: P.Carr Requiem for an Angel; Fauré Requiem

Saturday 25th November 2017

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Jephtha - with Musicians of All Saints, Lewes

Saturday 25th November 2017

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 25th November 2017

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Smyth The Wreckers - Overture; Sibelius Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 25th November 2017

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Concerto for Two Pianos; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 25th November 2017

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 25th November 2017

Group: Chiltern Camerata
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Mozart Divertimento K136; Sibelius Rakastava; Lutosławski W. Funeral Music

Saturday 25th November 2017

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Cayton Missa Beatae Virginis Mariae (World Première); Bernstein Chichester Psalms; Fauré Requiem

Saturday 25th November 2017

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 25th November 2017

Group: Crowborough Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’

Saturday 25th November 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Symphony No.4; Korngold Violin Concerto; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 25th November 2017

Group: Ember Choral
Venue: Holy Trinity Church, Church Road, Claygate, Esher KT10 0JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Te Deum; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 25th November 2017

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 25th November 2017

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Beethoven Triple Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Franck Symphony in D Minor

Saturday 25th November 2017

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: Frances Bardsley Academy, Brentwood Road, Romford RM1 2RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Sibelius Violin Concerto; Mozart Don Giovanni - Overture; Beethoven Symphony No.1

Saturday 25th November 2017

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Britten Les Illuminations; Dvořák Symphony No.8

Saturday 25th November 2017

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah - with Brighton Voices

Saturday 25th November 2017

Group: Hitchin Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Ibbotson Cello Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 25th November 2017

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.5

Saturday 25th November 2017

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, 114 Hamilton Terrace, London NW8 9UT
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert - works to include Blake The Snowman

Saturday 25th November 2017

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Mozart Clarinet Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 25th November 2017

Group: London Forest Choir
Venue: St.Michael & All Angels Church, Northcote Road, Walthamstow E17 6PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent by Candlelight - including music by Victoria, Tallis, Palestrina, Mendelssohn, Bruckner, Britten, Pärt and Dove

Saturday 25th November 2017

Group: Luminosa Voices
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Chilcott Songs and Cries of London Town; Orff Carmina Burana

Saturday 25th November 2017

Group: North London Chorus, Meridian Sinfonia
Venue: Shoreditch Town Hall, 380 Old Street, London EC1V 9LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Die Erste Walpurgisnacht; Vaughan Williams In Windsor Forest; Dahler Byzantium - A Choral Cantata; Saint-Saëns Danse Macabre - with Swiss choir Contrapunto

Saturday 25th November 2017

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 25th November 2017

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Pilkington Hall, Central Avenue, Chatham Maritime ME4 4TB
Times: 7.30pm concert
Programme: Warlock Capriol Suite; Mozart Don Giovanni - Overture; Schubert Symphony No. 3

Saturday 25th November 2017

Group: Reading Haydn Choir
Venue: Greyfriars Church, Friar Street, Reading RG1 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Handel Dixit Dominus

Saturday 25th November 2017

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.45pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 25th November 2017

Group: Sandwich Concert Band
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the World of Song and Dance

Saturday 25th November 2017

Group: Seaford Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Chilcott A Little Jazz Mass plus carols for choir and audience.

Saturday 25th November 2017

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Mass in C Major K337 ‘Missa Solemnis’; Mozart Exsultate Jubilate and works by Handel and Verdi

Saturday 25th November 2017

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Elgar Serenade for Strings; Mozart Exsultate Jubilate; Schubert Symphony No. 5

Saturday 25th November 2017

Group: Southend Bach Choir
Venue: Thorpe Bay Methodist Church, The Broadway, Southend-on-Sea SS1 3HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Dvořák Psalm 149; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 25th November 2017

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Berlioz Harold in Italy; Rawsthorne Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Dvořák Cello Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 25th November 2017

Group: Thames Philharmonia
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Prokofiev Violin Concerto No.1; Scriabin Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 25th November 2017

Group: Twickenham Choral Society
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 9.00pm concert
Programme: MacMillan Benedicimus Deum caeli; Tallis Spem in Alium; Parry Songs of Farewell - Excerpts; Purcell Hear My Prayer, O Lord; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn

Saturday 25th November 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Chorale Prelude ‘Ein Feste Burg ist unser Gott’ (orch.Stokowski); Wagner Parsifal - Prelude; Wagner Parsifal - Good Friday Music; McDowall Floreat Oriana; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Saturday 25th November 2017

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: Rehs 7.15 23rd Nov, 2.00 25th Nov, Perf 7.30pm
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák Romance in F Minor; Dvořák Scherzo Capriccioso; Shostakovich Symphony No.10

Saturday 25th November 2017

Group: Whitstable Choral Society
Venue: Augustine Hall, Augustine House, Canterbury Christ Church University, Canterbury CT1 1QU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Chilcott Requiem

Saturday 25th November 2017

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra, Parenthesis Choir
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Kodály Háry János Suite; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 26th November 2017

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: Judd School, Brook Street, Tonbridge TN9 2PN
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Holst Moorside March (arr.Jacob); Clarke Heritage Suite; Dvořák Legends Op.59 - Nos.6 and 8 (arr.Rae); Tomlinson English Folk Dance Suite

Sunday 26th November 2017

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Weber Clarinet Concerto No.1; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 26th November 2017

Group: Basingstoke Choral Society
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: A Night at the Opera, to include Rossini William Tell - Overture; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Verdi La Traviata - Libiamo; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Procession and Chorale - with New London Sinfonia

Sunday 26th November 2017

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Winter Warmer - to include music by Tchaikovsky, Handel, Anderson, Albeniz, Grieg and Rimsky-Korsakov - with St.James’ Singers

Sunday 26th November 2017

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Handel Dettingen Te Deum

Sunday 26th November 2017

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 4.30pm concert
Programme: Children’s concert including Ives The Unanswered Question; Ravel Mother Goose - Suite; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Sunday 26th November 2017

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Dvořák Cello Concerto; Shostakovich Symphony No.10

Sunday 26th November 2017

Group: Moving Chamber Choir
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.30pm concert
Programme: Ancient and Modern Music from South America

Sunday 26th November 2017

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 3.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Chopin Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.7

Sunday 26th November 2017

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Nielsen Maskerade - Overture; Sibelius Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 26th November 2017

Group: Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Barnabas Church, Cantelupe Road, Bexhill-on-Sea TN40 1JG
Times: 6.00pm concert
Programme: Viennese Christmas - Viennese and Christmas music by Johann Strauss and others

Sunday 26th November 2017

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 26th November 2017

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Dvořák Symphony No.6

Thursday 30th November 2017

Group: The London Chorus, New London Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Hodie; Elgar Cello Concerto; Parry Blest Pair of Sirens

Thursday 30th November 2017

Group: London Incidental Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Muffett Christmas Sinfonia (World Première); Beethoven Symphony No.1

Thursday 30th November 2017

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 12.30pm concert
Programme: Mozart Adagio and Fugue in C Minor; Vivaldi The Four Seasons - Winter; Sibelius Romance; Tchaikovsky Serenade for Strings

Thursday 30th November 2017

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

December 2017

Friday 1st December 2017

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Quiet City; Williams Harry Potter - Symphonic Suite; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 2nd December 2017

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Handel Messiah - Part 1

Saturday 2nd December 2017

Group: Ashtead Choral Society
Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 10.00am to 12 noon
Programme: Coffee and Carols for Charity

Saturday 2nd December 2017

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; R.Thompson Frostiana; Goodall Eternal Light, A Requiem - with St.Paul’s Sinfonia

Saturday 2nd December 2017

Group: Bishop’s Stortford Choral Society, Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 2nd December 2017

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8TA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd December 2017

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with the Orchestra of Stowe Opera

Saturday 2nd December 2017

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Mozart Treasures’: Mozart Regina Coeli; Mozart Divertimento K136; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Alma Dei Creatoris; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 2nd December 2017

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria plus Christmas Carols

Saturday 2nd December 2017

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Make We Merry - Festive Music for Choir and Audience: Stanford Magnificat in G Major; Howells A Spotless Rose; Howells Here is the Little Door; Howells Sing Lullaby; Chilcott The Shepherds’ Carol; C.Wood O Thou the Central Orb; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Tchaikovsky The Crown of Roses; Hadley I Sing of a Maiden; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); P.Ayres Make We Merry - with Surrey Brass

Saturday 2nd December 2017

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.1

Saturday 2nd December 2017

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 2nd December 2017

Group: Dulwich Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Mass in C plus works by Mendelssohn and Haydn - with orchestra

Saturday 2nd December 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra, Lord Williams’s Festival Chorus
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dyson The Blacksmiths; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Orff Carmina Burana

Saturday 2nd December 2017

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 2nd December 2017

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: Chequer Mead Community Arts Centre, De La Warr Road, East Grinstead RH19 3BS
Times: 7.00pm concert
Programme: Last Night of the Christmas Proms

Saturday 2nd December 2017

Group: English Arts Chorale, English Arts Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Vaughan Williams The Lark Ascending; Lauridsen Lux Aeterna; Olive Magnificat; Finzi In Terra Pax; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings

Saturday 2nd December 2017

Group: Fleet Choral Society
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include W.Lloyd-Webber Born a King

Saturday 2nd December 2017

Group: Fleet Singers
Venue: St.Martin’s Church, Vicars Road, Kentish Town NW5 4NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience.

Saturday 2nd December 2017

Group: Fletching Singers
Venue: Fletching Parish Church, High Street, Fletching TN22 3SS
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent Concert, to include Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; I.White Newly-commissioned work (World Première) and seasonal carols

Saturday 2nd December 2017

Group: Folkestone Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Saint-Saëns Oratorio de Noël

Saturday 2nd December 2017

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams O Clap Your Hands; Fauré Cantique de Jean Racine; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Charpentier Messe de Minuit; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Osgood Alleluia

Saturday 2nd December 2017

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Butterworth A Shropshire Lad; Ravel Piano Concerto for the Left Hand; Franck Symphony in D Minor

Saturday 2nd December 2017

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Prokofiev Peter and the Wolf; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Holst Four Songs and various Christmas carols and wassails.

Saturday 2nd December 2017

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Liszt Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 2nd December 2017

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Song of Mary and Angels: Bruckner Locus Iste; Bruckner Ave Maria; Bruckner Christus Factus Est; Schein Six German Motets - No.1 ‘O Herr, ich bin dein Knecht’; Schein Six German Motets - No.2 ‘Wende dich, Herr’; Schein Six German Motets - No.3 ‘Zion spricht: Der Herr hat’; Schütz Die mit Tränen säen; Schütz Also hat Gott die Welt geliebt; Schumann Vier Gesänge Op.59; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Rheinberger Abendlied; Brahms Geistliches Lied; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Brahms Marienlieder; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.1 ‘Frohlocket ihr Völker auf Erden’

Saturday 2nd December 2017

Group: Impromptu Ladies Choir
Venue: St.Paul’s Church, Northey Avenue, Cheam, Surrey SM2 7HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Joy to the World! 25th Anniversary concert of Seasonal Songs

Saturday 2nd December 2017

Group: Ipswich Choral Society
Venue: The Great School, Ipswich School, Ivry Street, Ipswich IP1 3QW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 2nd December 2017

Group: Kew Wind Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 4.00pm concert
Programme: ’The Night before Christmas’, to include Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Anderson Sleigh Ride; Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow!; Berlin White Christmas

Saturday 2nd December 2017

Group: Kingston Orpheus Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 2nd December 2017

Group: Letchworth Chorale
Venue: Central Methodist Church, 109 Pixmore Way, Letchworth Garden City SG6 3TR
Times: Not advised
Programme: Beethoven Schottische Lieder Op.108 - Selection; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 2nd December 2017

Group: Luton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák Czech Suite; Beethoven Symphony No.8

Saturday 2nd December 2017

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 2nd December 2017

Group: Maldon Orchestra
Venue: Boreham Village Hall, Main Road, Boreham, Chelmsford CM3 3JD
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Warmers - A Concert of Festive Music - with St.Andrews Church Choir

Saturday 2nd December 2017

Group: Mosaic Chamber Choir, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Bach Magnificat in D

Saturday 2nd December 2017

Group: North London Sinfonia
Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, Central Square, London NW11 7AG
Times: 7.00pm concert
Programme: Mussorgsky Khovanschina - Prelude (ed.Rimsky-Korsakov); Prokofiev Autumnal Op.8; Kabalevsky Violin Concerto; Lyadov The Enchanted Lake; Prokofiev Peter and the Wolf

Saturday 2nd December 2017

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: United Reformed Church, Fox Lane, Palmers Green, London N13 4AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Patterson Festivo; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Rachmaninov Symphony No.3

Saturday 2nd December 2017

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Finzi Clarinet Concerto; Vaughan Williams Symphony No.4

Saturday 2nd December 2017

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Lyadov Six Pieces; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 2nd December 2017

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: Oxted United Reformed Church, Bluehouse Lane, Oxted RH8 0AA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert to include Handel Messiah - Highlights; Chilcott Jubilate plus traditional Christmas carols

Saturday 2nd December 2017

Group: Petersfield Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent Adventures - a glorious mixture of Advent and secular music.

Saturday 2nd December 2017

Group: Polymnia, Milton Keynes City Orchestra
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, 13 High Street, Newport Pagnell MK16 8AR
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd December 2017

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm
Programme: Sibelius Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 2nd December 2017

Group: Richmond Orchestra
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Arutiunian Trumpet Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 2nd December 2017

Group: Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Philips Tibi Laus; Tippett The Weeping Babe; Victoria O Quam Gloriosum; Guerrero Pastores Loquebantur; Palestrina Dum complerentur; Bax This Worldës Joie plus organ works by J.S.Bach and N.Hakim

Saturday 2nd December 2017

Group: Southend Festival Chorus
Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 2nd December 2017

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček Otčenáš; Kodály Pange Lingua; Dvořák Mass in D

Saturday 2nd December 2017

Group: Surrey Mozart Players
Venue: St.Teresa’s School, Beech Avenue, Effingham RH5 6ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 2nd December 2017

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Gjeilo Sunrise Mass - with Chelmsford Cathedral Choristers and Kingfisher Sinfonietta

Saturday 2nd December 2017

Group: West Barnes Singers
Venue: St.Saviour’s Church, Grand Drive, Raynes Park, SW20 9DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems and Carols for Choir and Audience

Sunday 3rd December 2017

Group: Ashdown Singers
Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Sunday 3rd December 2017

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 3rd December 2017

Group: Dulwich Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel, Gallery Road, Dulwich SE21 7AE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 3rd December 2017

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm and 6.30pm concerts
Programme: Shostakovich Festive Overture; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; O.Richards Beauty and the Beast; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Suppé Overture ‘Light Cavalry’ - Galop; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version) plus Carols for Audience

Sunday 3rd December 2017

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Khachaturian Masquerade Suite; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 3rd December 2017

Group: Illyrian Ensemble
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Sunday 3rd December 2017

Group: Pro Musica Choir
Venue: St.Andrew’s Church, The Tye, Alfriston, Polegate BN26 5TL
Times:
Programme: Bach Mass in B Minor - selected movements - with the Florentine Ensemble

Sunday 3rd December 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Hely-Hutchinson A Carol Symphony

Sunday 3rd December 2017

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Finzi Clarinet Concerto; Arnold Water Music; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes

Sunday 3rd December 2017

Group: West London Strings
Venue: Barnes Methodist Church, Station Road, Barnes, London SW13 0NH
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 5th December 2017

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 6.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Delius Sleigh Ride; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Sleigh Ride and seasonal carols

Tuesday 5th December 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Joseph’s Church, Ladbroke Road, Redhill, RH1 1LF
Times: 7.00pm concert
Programme: Festival of Carols

Wednesday 6th December 2017

Group: Victoria Park Singers
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 8.00pm concert
Programme: Songs of Joy and Peace: works not advised

Wednesday 6th December 2017

Group: Waltham Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Thursday 7th December 2017

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Charity Concert

Thursday 7th December 2017

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Thursday 7th December 2017

Group: Esterhazy Singers
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: RSBC Annual Christmas Concert, including Tavener The Lamb; McDowall Song of the Nativity; Warlock Bethlehem Down

Thursday 7th December 2017

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Paul’s Cancer Support Centre Charity Carol Concert

Thursday 7th December 2017

Group: The London Chorus
Venue: Holy Trinity Church, The Broadway, Wimbledon SW19 1SB
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Thursday 7th December 2017

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Mathias Sir Christèmas; Mozart Ave Verum Corpus; Ord Adam Lay Ybounden; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Sweelinck Angelus ad pastores ait; Victoria O Magnum Mysterium; Warlock Bethlehem Down

Thursday 7th December 2017

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Schubert Symphony No. 2; Grieg Piano Concerto and organ works by J.G.Walther and S.Wesley

Thursday 7th December 2017

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: Christ Church, 46 Reading Road, Henley-on-Thames RG9 1AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Spirit of Christmas - programme not advised

Friday 8th December 2017

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: St.George’s School Theatre, Westwood Road, Broadstairs CT10 2LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Hollywood and Broadway

Friday 8th December 2017

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Britten A Ceremony of Carols; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Monteverdi Christe Adoramus Te; Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); A.Turner O Little One Sweet; Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter)

Friday 8th December 2017

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Boy was Born’ - Christmas Concert - with Bromley Youth Senior Choir

Friday 8th December 2017

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 6.00pm Supper(!), 6.45pm concert
Programme: A Christmas Celebration

Friday 8th December 2017

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.1

Friday 8th December 2017

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert - with Eastbourne Silver Band

Friday 8th December 2017

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience, to include Britten A Ceremony of Carols

Friday 8th December 2017

Group: Kent Chorus
Venue: St.Alban’s Church, Church Lane, Frant, Tunbridge Wells TN3 9DX
Times: 8.00pm concert
Programme: Family Carols by Candlelight

Friday 8th December 2017

Group: Renaissance Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Hayling Island PO11 0NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Joy

Friday 8th December 2017

Group: Sandgate Singers
Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmastide Novelties and Favourites

Saturday 9th December 2017

Group: All Saints Chorus
Venue: St. Bartholomew’s Church, Barking Road, East Ham E6 3BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 1)

Saturday 9th December 2017

Group: Barnes Choir
Venue: Christ Church, Christ Church Road, East Sheen SW14 7AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts plus carols for choir and audience

Saturday 9th December 2017

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Hayes Free Church, Pickhurst Lane, Hayes BR2 7HU
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Christmas Music for Choir and Audience - with Cinque Ports Brass Ensemble

Saturday 9th December 2017

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Arnold Cornish Dances; Anderson Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Bernstein On the Town - Three Dance Episodes plus Carols (arr.Rutter) and Brass Ensemble pieces.

Saturday 9th December 2017

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 and Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Charpentier Messe de Minuit; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Franck Psalm 150

Saturday 9th December 2017

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ plus carols for choir and audience

Saturday 9th December 2017

Group: Buxted Symphony Orchestra, Uckfield Singers
Venue: Uckfield Civic Centre, Bellfarm Lane, Uckfield TN22 1AE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 9th December 2017

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Rutter Magnificat and works by Poulenc, Bach, Mendelssohn and more.

Saturday 9th December 2017

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Coleridge-Taylor Christmas Overture; Anderson Sleigh Ride; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Ravel Mother Goose - Suite plus Carols for All

Saturday 9th December 2017

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Bloomsbury Way, London WC1A 2SA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Three Songs Op.42; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Schubert Psalm 23

Saturday 9th December 2017

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience

Saturday 9th December 2017

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm performance
Programme: Seasonal Music and Carols, to include Whittaker A Christmas Garland (World Première)

Saturday 9th December 2017

Group: Downland Chorale
Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem plus Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: East Surrey Choral Society
Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Magnificat and carols for choir and audience

Saturday 9th December 2017

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit - with Baroque Collective

Saturday 9th December 2017

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten Rejoice in the Lamb; McDowall Christus Natus Est; Holst Christmas Day; Stanford Te Deum - with Royal Greenwich and Blackheath Halls Youth Choir

Saturday 9th December 2017

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Bourne Brass Ensemble

Saturday 9th December 2017

Group: Finchley Chamber Choir, Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Glory of Christmas’ To include Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; S.Adams The Holy City; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz and music by Elgar, Jessel, J.Strauss and others, and favourite carols for all to sing.

Saturday 9th December 2017

Group: Fortismere Community Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for Mary and other Christmas Music, including works by Monteverdi, Handel, Fauré, Bruckner and Christmas Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Fourth Choir, London Gay Symphony Orchestra
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Daquin Les Douze Noëls (arr.S.Wright) (World Première)

Saturday 9th December 2017

Group: Fulham and Hammersmith Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Finzi In Terra Pax plus Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Genesis Chorale
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass and seasonal carols

Saturday 9th December 2017

Group: Guildford Choral Society
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Britten St.Nicolas

Saturday 9th December 2017

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times:
Programme: Fauré Requiem; Poulenc Gloria; Brown The Heavens and the Heart

Saturday 9th December 2017

Group: Harlow Chorus
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Fender Benedetta et Bartolomea (World Première); Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts; Bernstein West Side Story - Selections (arr.Mason)

Saturday 9th December 2017

Group: Heathfield Choral Society
Venue: State Hall, Station Road, Heathfield TN21 8LD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (by Candlelight)

Saturday 9th December 2017

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Vyners School, Warren Road, Ickenham, UB10 8AB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The First Nowell: an Oratorio and Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Jubilate Choir, London International Sinfonia
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: 40th Anniversary Christmas Concert: P.Carr Ubi Caritas (World Première); Handel Chandos Anthem No. 1 ‘O Be Joyful in the Lord’; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Bach Brandenburg Concerto No.2 and an orchestral Christmas medley

Saturday 9th December 2017

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Road, Ash, Sevenoaks, Kent TN15 7HD
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis O Nata Lux; Palestrina Missa Regina Coeli a 4; A.Smith There is no rose; Traditional A Virgin Most Pure (arr.Wood); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Traditional Lo, How a Rose E’er Blooming (arr.Blackwell); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Scott); Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Bach O Little One Sweet; Sir D.Willcocks Rocking Carol; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Vincent New Heaven; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Leddington Wright); Bullard Glory to the Christ Child

Saturday 9th December 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3 - 2nd movement (arr.Britten); Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Mahler Symphony No. 1

Saturday 9th December 2017

Group: Leconfield Singers
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 2.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Christmas Concert Matinée - with Dorset House School Choir. Evening - with English Philharmonia Brass

Saturday 9th December 2017

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.00pm concert
Programme: New and Traditional Carols

Saturday 9th December 2017

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Not advised
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - programme not advised

Saturday 9th December 2017

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Tinsel-Tastic’ - LGSW are doing Christmas RIGHT

Saturday 9th December 2017

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Saint-Saëns Oratorio de Noël and Carols for Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 5.30pm concert, followed by mulled wine and mince pies
Programme: Christmas Carol Concert, to include Chilcott On Christmas Night

Saturday 9th December 2017

Group: The Marlowe Singers
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: Church of Christ the Cornerstone, 300 Saxon Gate, Milton Keynes MK9 2ES
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Sibelius Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 9th December 2017

Group: Nonsuch Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert G.Jackson The Christ Child; M.Martin Adam lay ybounden; L’Estrange Song of the Angels; Jolliffe Out of your sleep; Tate Carol with lullaby; Joubert There is no Rose of such Virtue and new arrangements of traditional favourites

Saturday 9th December 2017

Group: Petros Singers
Venue: St.Peter’s Church, Black Lion Lane, Hammersmith W6 9BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Not The Messiah - including music by Finzi, Palestrina, Naylor, Byrd, Tavener and others.

Saturday 9th December 2017

Group: Putney Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.00pm concert
Programme: Rutter Requiem; Brown The Heavens and the Heart plus selected Carols

Saturday 9th December 2017

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Hark now hear... Christmas Concert - with Aurelian Brass Ensemble

Saturday 9th December 2017

Group: Radlett Choral Society
Venue: Christ Church and St.Johns, Watling Street, Radlett WD7 7JJ
Times: 6.45pm for 7.30pm
Programme: Carols by Candlelight, including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols (with mulled wine and minced pies)

Saturday 9th December 2017

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Classics - to include Woods This Joyous Night; McDowall Christus Natus Est; Handel Messiah - Highlights and popular carols for all.

Saturday 9th December 2017

Group: Rochester Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Maidstone Road, Chatham ME4 6JE
Times: 7.30pm concert
Programme: RCS Chamber Choir Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 12noon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Severn Suite; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; German Merrie England - Selection

Saturday 9th December 2017

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Saffron Walden CB10 1JP
Times: 2.00pm and 5.30pm concerts
Programme: The Spirit of Christmas - with Saffron Walden Town Band

Saturday 9th December 2017

Group: Sandgate Singers
Venue: Ashington Parish Church, Church Lane, Ashington, Pulborough RH20 3JX
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker Concert

Saturday 9th December 2017

Group: South Berks Concert Band
Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: Winter Charity Concert, to include Whitacre The Seal Lullaby; Sparke With Clouds Descending

Saturday 9th December 2017

Group: South Downs Singers
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 3.30pm concert
Programme: The Sounds of Christmas - with Warbleton Brass Band

Saturday 9th December 2017

Group: Southend Choral Society
Venue: Kings Road United Reformed Church, Kings Road/Leigh Road, Leigh-on-Sea SS0 8PP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with The Tilbury Band

Saturday 9th December 2017

Group: South West Essex Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - Music by Verdi, Puccini, Bizet, Wagner and more.

Saturday 9th December 2017

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 9th December 2017

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Carol Concerts

Saturday 9th December 2017

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Missa Puer natus est nobis; Gibbons See, see the Word is incarnate; Byrd O Magnum Mysterium; J.Sheppard Verbum caro factum est; Pygott Quid petis, O fili?; Ramsey Sleep, Fleshly Birth and other works by Tallis and Byrd

Saturday 9th December 2017

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: St.Ann’s Church, 4 Brighton Road, Banstead SM7 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Festive Readings

Saturday 9th December 2017

Group: Surrey Heath Singers
Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 3.00pm and 7.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts with Schools

Saturday 9th December 2017

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts

Saturday 9th December 2017

Group: Teddington Choral Society
Venue: St.Mary’s University Chapel, 692 Waldegrave Road, Twickenham TW1 4SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Mardi Brass and Sapphire Brass

Saturday 9th December 2017

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Pergolesi Magnificat; R.R.Bennett Five Carols; Handel Laudate Pueri Dominum

Saturday 9th December 2017

Group: United Singers
Venue: St.Mary’s Catholic Church, Hornchurch Road, Hornchurch RM12 4TF
Times: 8.00pm concert
Programme: An International Journey to Christmas

Saturday 9th December 2017

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: St.Margaret’s Church, Windsor Street, Uxbridge, UB8 1AB
Times: 5.00pm and 7.30pm concerts
Programme: Carol Concert (5.00pm concert with Oak Farm Junior School Choir)

Saturday 9th December 2017

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.John’s Church, Monks Rise, Welwyn Garden City AL8 7NF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Lane Overture on French Christmas Carols and festive music for Chorus, Orchestra and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Lane, Horsham RH12 5PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Whitton Choral Society
Venue: Whitton Baptist Church, Hounslow Road, Whitton TW2 7BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Chilcott On Christmas Night; Rutter Child in a Manger; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; J.Gardner The Holly and the Ivy

Saturday 9th December 2017

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent to Christmas: Darke Communion Service in F; Darke In the Bleak Midwinter; Nowowiejski Parce Domine; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël and Motets by Bruckner

Saturday 9th December 2017

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, The Broadway, Wimbledon SW19 1SB
Times: 2.00pm and 4.00pm concert
Programme: Christmas Family Concert

Saturday 9th December 2017

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham Public Hall, Collingwood Road, Witham CM8 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Sing Christmas! Charpentier Messe de Minuit; Handel Messiah - Highlights; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter What Sweeter Music and Carols for Choir and Audience

Saturday 9th December 2017

Group: Woking Choral Society, Covent Garden Sinfonia
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Sunday 10th December 2017

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 10th December 2017

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Early afternoon rehearsal, 5.00pm performance
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; A.M.Smith Symphony No.2 in A Minor; Dvořák Cello Concerto

Sunday 10th December 2017

Group: Ashdown Singers
Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, East Sussex TN6 3LG
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Sunday 10th December 2017

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio (Abridged)

Sunday 10th December 2017

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works not advised

Sunday 10th December 2017

Group: Brighton Singers
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 5.30pm concert
Programme: Radiant Light - A Programme of Seasonal Choral Music, to include Chilcott Canticles of Light and works by Mozart, Palestrina, Praetorius, Sweelinck, Bax and Mathias.

Sunday 10th December 2017

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Willcocks); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Remfry Alleluia! A New Work is Come on Hand; Thorn Lullay My Liking (World Première); Howells Here is the Little Door; Gruber Silent Night; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Larson Tidings of Comfort and Joy!; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Head The Little Road to Bethlehem; Anderson Sleigh Ride; Herman We Need a Little Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Sunday 10th December 2017

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Music through the Ages: Victoria O Magnum Mysterium; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ - Zion Hört; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’ - Kyrie; Mendelssohn How Lovely are the Messengers; Bruckner Virga Jesse; Darke In the Bleak Midwinter; Pärt Bogoroditsye Dyevo; C.Wood O Thou the Central Orb Plus Solos and Carols for Choir and Audience

Sunday 10th December 2017

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 10th December 2017

Group: Chanctonbury Chorus
Venue: The Chapel, Hurstpierpoint College, College Lane, Hurstpierpoint BN6 9JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - with the Hurstpierpoint College Choral Society

Sunday 10th December 2017

Group: Colchester Choral Society
Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Here Comes Christmas! Carols for Choir and Audience

Sunday 10th December 2017

Group: Collis Choral Singers
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert including works by Bach, Hassler, Lassus, Mendelssohn, Parry, Schubert and Victoria.

Sunday 10th December 2017

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Hurstwood TN22 4AD
Times: 6.30pm concert
Programme: Candlelight Nine Lessons and Carols

Sunday 10th December 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Petersham, Surrey TW10 7AB
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Messiah - Highlights

Sunday 10th December 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 4.30pm concert
Programme: ’Once as I Remember’ - memories of a childhood Christmas

Sunday 10th December 2017

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Saga Pavilion, Enbrook Park, Sandgate High Street, Folkestone CT20 3SE
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 10th December 2017

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fulham Camerata Carol Concert

Sunday 10th December 2017

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, 46 Reading Road, Henley-on-Thames RG9 1AG
Times: 4.30pm and 6.30pm performances
Programme: 4.30pm Children’s Concert; 6.30pm Christmas Concert, to include Bach Orchestral Suite No.3; Márquez Danzón No.2; Ginastera Malambo; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Grieg Symphonic Dances - Two Dances; Anderson Sleigh Ride

Sunday 10th December 2017

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 10th December 2017

Group: London Consorts of Winds
Venue: Off the Cuff, 301-303 Railton Road, Herne Hill, London SE24 0JN
Times: Not advised
Programme: ’Ancient and Modern’

Sunday 10th December 2017

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart German Dances K571 - No.3; Beethoven Symphony No.5 plus items with Tottenham Community Choir, and Carols with the Audience

Sunday 10th December 2017

Group: Penshurst Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, High Street, Penshurst, Tonbridge TN11 8BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 10th December 2017

Group: Queen’s Park Singers
Venue: St.Mark’s Church, 114 Hamilton Terrace, London NW8 9UT
Times: 6.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 10th December 2017

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Back Lane, Goudhurst, Cranbrook TN17 2BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 10th December 2017

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 10th December 2017

Group: Southwark Sinfonia
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Masters Christmas Symphony; Mitchell Three Jazz Pieces

Sunday 10th December 2017

Group: St.Albans Choral Society
Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 7.00pm concert
Programme: L’Estrange Hodie!; Tavener The Lamb; R.Harvey Chanticleer; Gunning Come, Let us Gather (World Première) and a selection of seasonal readings and carols

Sunday 10th December 2017

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Not advised
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Bruckner Te Deum

Sunday 10th December 2017

Group: Surrey Opera
Venue: The Concert Hall, Whitgift School, Haling Park, South Croydon CR2 6YT
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Soirée

Sunday 10th December 2017

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 2.30pm concert
Programme: Annual Charity Christmas Concert

Sunday 10th December 2017

Group: Thurrock Choral Society
Venue: Thameside Primary School, Manor Road, Grays, RM17 6EF
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 10th December 2017

Group: Vivace Chorus
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 10th December 2017

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Christmas Concert, including Waldteufel Skaters’ Waltz; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka and The Twelve Days of Christmas

Monday 11th December 2017

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Berlin Puttin’ on the Ritz; Bernstein West Side Story - Selections; Gore Fame; Krogstad Curtain Up!; Shaiman Hairspray - You Can’t Stop the Beat; John The Lion King - Medley; E.Taylor Muppets Christmas Carol - Medley; Traditional Rudolph the Red-Nosed Reindeer; Childs The Twelve Days of Christmas - A Young Person’s Guide to the Orchestra; Traditional O Little Town of Bethlehem; Traditional O Come All Ye Faithful

Monday 11th December 2017

Group: Epworth Choir
Venue: Christ Church, Jubilee Square, Woking GU21 6YG
Times: 7.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert

Monday 11th December 2017

Group: Kensington Singers
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 8.00pm concert
Programme: The Beautiful Day - Christmas Concert

Tuesday 12th December 2017

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Gjeilo Serenity; Tavener The Lamb; Reece-Trapp Alleluia! A New Work is Come on Hand

Tuesday 12th December 2017

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Tuesday 12th December 2017

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Traditional Silent Night (arr.Jones); Poulenc Un Soir de Neige; Britten Hymn to the Virgin; Chilcott Christmas Day 1666; McDowall A Heavenly Song; S.Wilson I Heard the Bells (World Première); Rose Carol of the Bells; Dean Mary’s Lullaby; Mathias Nativity Carol; Fletcher Ring Out, Wild Bells

Tuesday 12th December 2017

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1

Tuesday 12th December 2017

Group: London Docklands Singers
Venue: The Space, 269 Westferry Road, Isle of Dogs, London E14 3RS
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 13th December 2017

Group: Ashdown Singers
Venue: The Alma Arms, Framfield Road, Uckfield TN22 5AJ
Times: 8.00pm performance
Programme: Carols at The Alma

Wednesday 13th December 2017

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Fulham Palace, Bishop’s Avenue, Fulham, London SW6 6EA
Times: Not advised
Programme: Fulham Palace Carol Concert

Wednesday 13th December 2017

Group: Leatherhead Orchestra
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Prokofiev The Love of Three Oranges - March; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; Holst Planets Suite - Jupiter; Rimsky-Korsakov Scheherazade - Excerpts; Puccini La Bohème - Musetta’s Waltz

Wednesday 13th December 2017

Group: Lumina Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589

Wednesday 13th December 2017

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Anon. Nowel! Owt of your slepe aryse and wake; Helmore O come, Emmanuel; Brahms O Heiland, reiß die Himmel auf; Distler Es ist ein Ros’ entsprungen; Vulpius Es ist ein Ros’ entsprungen; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Brahms Es ist ein Ros’ entsprungen; Strohbach Es ist ein Ros’ entsprungen; Bonhomme Quem vidistis, pastores?; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Foggitt Rorate caeli; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Gesius Vom Himmel hoch da komm ich her; Hassler Vom Himmel hoch da komm ich her; Schütz Vom Himmel hoch da komm ich her; Bach Vom Himmel hoch da komm ich her; Hassler In dulci jubilo; Decker In dulci jubilo; J.M.Bach In dulci jubilo; Walter In dulci jubilo; Buxtehude In dulci jubilo; Gruber Silent Night; Palestrina Alma Redemptoris Mater; Foggitt Carols for Choirs

Wednesday 13th December 2017

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.00pm concert
Programme: A Celebration of Christmas

Thursday 14th December 2017

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 14th December 2017

Group: Crofton Singers
Venue: Drapers’ Hall, Throgmorton Street, London EC2N 2AN
Times: Not advised
Programme: 70th Anniversary Concert Morley Sing we, and chant it; Bennet All Creatures Now; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass; Traditional Dick’s Maggot (arr.Shuldham-Shaw); C.Wood Full Fathom Five; Macfarren Orpheus with his Lute; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Anon. Graceful and Easy; Bostwick When Pa was a little boy like me; Victoria O Magnum Mysterium; Tye A Sound of Angels; Wells Fanfare for Christmas; Goldschmidt A Tender Shoot; Traditional I Saw a Maiden (arr.Pettman); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Holst Bring Us In Good Ale

Thursday 14th December 2017

Group: Dulwich Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Charity Concert - Programme not advised

Thursday 14th December 2017

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert: Music, Carols, Games, Food, Drink and the announcement of our Piece of the Year!

Thursday 14th December 2017

Group: Midhurst Music Society
Venue: King Edward VII Estate Communal Dining Hall, Kings Drive, Easebourne, Midhurst GU29 0BJ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Friday 15th December 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Winter Wonderland’

Friday 15th December 2017

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.3; Moore The Penguin Parade; Moore Sunrise Polka; Moore The Hurricane; Humperdinck Hänsel und Gretel - Sandman Scene and Pantomime; Delius Sleigh Ride; Sullivan Overture di Ballo plus carols and choral works by Sweelinck, Poulenc and Poston. With Scola of St.Pancras Church

Friday 15th December 2017

Group: Reading Haydn Choir
Venue: St.William of York Church, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 15th December 2017

Group: Rogate Choral Society
Venue: Rogate Village Hall, Rogate, West Sussex GU31 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert and Supper

Friday 15th December 2017

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: St.Lawrence College Chapel, College Road, Ramsgate CT11 7AE
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert - with St.Lawrence College Choir

Saturday 16th December 2017

Group: Alton Concert Orchestra, Alton Choral Society
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Wonder of Christmas’ Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole; Berlin White Christmas (arr.Gardner); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); Holst Christmas Day; Sibelius Finlandia

Saturday 16th December 2017

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 2)

Saturday 16th December 2017

Group: Ashford Choral Society
Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, 2 Wood Street, Barnet EN5 4BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert - with Bedford Town Band

Saturday 16th December 2017

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Missa Puer natus est nobis; R.R.Bennett Five Carols; M.Praetorius In Dulci Jubilo; Manz E’en so, Lord Jesus, Quickly Come; Hammerschmidt Alleluja! Freuet euch, ihr Christen alle

Saturday 16th December 2017

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: Not advised
Programme: Family Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Chelmsford Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Chignal Road, Melbourne, Chelmsford CM1 2JB
Times: 5.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Chichester Singers
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Act 2

Saturday 16th December 2017

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Chilcott In the Bleak Midwinter

Saturday 16th December 2017

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Programme including Suppé Overture ‘Light Cavalry’; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra - with Dartford Grammar School Senior Choir

Saturday 16th December 2017

Group: Dorking Choral Society
Venue: United Reformed Church, 53 West Street, Dorking RH4 1BS
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Ealing Choral Society
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: Ealing Green Church, Ealing Green, London W5 5QT
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Parke Short Fantasia on Christmas Carols; Anderson Sleigh Ride; Mozart Horn Concerto No.4 - Rondo; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood plus singalong Christmas carols.

Saturday 16th December 2017

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tavener The Lamb; Palmer Holy Child and other Christmas Carols

Saturday 16th December 2017

Group: East Sussex Community Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Chilcott On Christmas Night as well as Carols for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: Eclectic Voices
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - with City Bach Collective

Saturday 16th December 2017

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Winter Wonderland’

Saturday 16th December 2017

Group: Enfield Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 16th December 2017

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Once as I Remember’ - memories of a childhood Christmas

Saturday 16th December 2017

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 16th December 2017

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Priory Road, Forest Row RH18 5ER
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Handel Messiah - Highlights and carols for choir and audience

Saturday 16th December 2017

Group: Great Missenden Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times:
Programme: Utterly Italy: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; A.Gabrieli Angelus ad Pastores Ait; Marenzio Hodie Christus Natus Est; A.Scarlatti Dixit Dominus; Albinoni Magnificat; Verdi Pater Noster; Vivaldi Gloria RV589 - with St.John’s Chamber Orchestra

Saturday 16th December 2017

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Howells A Spotless Rose and other anthems and carols

Saturday 16th December 2017

Group: Hampton Choral Society
Venue: St.Mary’s University Chapel, 692 Waldegrave Road, Twickenham TW1 4SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Christmas Music: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Joubert Torches; Adam O Holy Night; Finzi In Terra Pax; Howells Here is the Little Door; Mathias A Babe is Born; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Darke In the Bleak Midwinter; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Mathias Sir Christèmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 16th December 2017

Group: Harrow Choral Society
Venue: Speech Room, Harrow School, Harrow HA1 3HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Celebration Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 5pm concert
Programme: Carols for All Concert - with Inspiritus Brass

Saturday 16th December 2017

Group: Havering Singers
Venue: St.Michael’s Church, Main Road, Gidea Park RM2 5EL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Abel Smith School Choir

Saturday 16th December 2017

Group: Hook Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Islington Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 16th December 2017

Group: Kingston Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: McDowall A Winter’s Night plus Christmas Music and Carols for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: Lambeth Orchestra
Venue: Not advised
Times: Afternoon concert
Programme: Children’s Concert - works not advised

Saturday 16th December 2017

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols with other seasonal music for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert - to include McDowall A Winter’s Night and carols for choir and audience

Saturday 16th December 2017

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Charity Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Mid Sussex Choir
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Handel Messiah - Highlights; Chilcott On Christmas Night plus Christmas Songs and Carols for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Occam Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 16th December 2017

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas with Opal Flutes. To include Waldteufel Skaters’ Waltz; Lopez Frozen - Music from the Film plus popular Christmas tunes.

Saturday 16th December 2017

Group: Orpington Chorale
Venue: Chislehurst Methodist Church, Prince Imperial Road, Chislehurst BR7 5LX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Choral Christmas: to include Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Victoria O Magnum Mysterium; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.1 ‘Frohlocket ihr Völker auf Erden’ as well as music by Berlioz, Rutter and others

Saturday 16th December 2017

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 63 ‘Christen, ätzet diesen Tag’; Corse Heaven Hath Answering Music (World Première); Traditional Joy to the World; Adam O Holy Night; Traditional Coventry Carol; Traditional Silent Night; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing

Saturday 16th December 2017

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Pelly Goes to the Panto, including Rossini La Cenerentola - Overture; Menken Beauty and the Beast; Godfree Aladdin and the Magic Lamp; Churchill Snow White and the Seven Dwarfs; Coates The Three Bears Phantasy; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Selection plus Christmas Favourites

Saturday 16th December 2017

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: St.Wilfrid’s Catholic School, St.Wilfrid’s Way, Old Horsham Road, Crawley RH11 8PG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Reading Minster, St.Mary’s Gate, Reading RG1 2XH
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert - Programme not advised

Saturday 16th December 2017

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: Not advised
Programme: Oratorios for Christmas: to include Charpentier Pastorale sur la Naissance de Notre Seigneur Jésus Christ; Saint-Saëns Oratorio de Noël

Saturday 16th December 2017

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria plus anthems and carols.

Saturday 16th December 2017

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Puccini Messa di Gloria plus Carols for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: South Chiltern Choral Society
Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Feast for Christmas’ including McDowall Christus Natus Est and carols for choir and audience. With The Hill Primary School Choir

Saturday 16th December 2017

Group: Southend Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, East Street, Prittlewell SS2 6LQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Nine Lessons and Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott Wenceslas and Carols for Choir and Audience

Saturday 16th December 2017

Group: Stevenage Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 4.00pm concert
Programme: ’Figgy Pudding’ - SCS Christmas Concert - Carols old, carols, new and some a little different. - with Roebuck Academy Choir

Saturday 16th December 2017

Group: South London Singers
Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Carols for Charity

Saturday 16th December 2017

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Christmas Songs

Saturday 16th December 2017

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 6.00pm concert
Programme: Candlelit Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Joseph’s Roman Catholic Church, Stanley Walk, Bracknall RG12 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Golden Christmas - Seasonal music and readings including Handel Messiah - Highlights; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Tring Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 16th December 2017

Group: Twickenham Choral Society, Brandenburg Baroque Soloists
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 16th December 2017

Group: Waverley Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Hindemith Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Incidental Music; R.Strauss Till Eulenspiegels lustige Streiche

Saturday 16th December 2017

Group: Whitstable Choral Society
Venue: St.Alphege Church, High Street, Whitstable CT5 1AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 16th December 2017

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 16th December 2017

Group: Wokingham Choral Society
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 2, 3 and 6 - with Hampstead Chamber Orchestra

Saturday 16th December 2017

Group: Worthing Choral Society
Venue: Bohunt School, Broadwater Road, Worthing BN14 8AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Lancing Brass

Sunday 17th December 2017

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: Simon Langton Grammar School for Boys, Langton Lane, Nackington Road, Canterbury CT4 7AS
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Rutter Candlelight Carol; Rutter Star Carol; Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Britten A Boy was Born; McDowall Now may we singen; Howells A Spotless Rose; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Traditional Long, long ago; Traditional The Seven Joys of Mary; Traditional I Saw Three Ships (arr.Spencer); Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Head The Little Road to Bethlehem; Todd My Lord has Come; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) - with Elham Valley Voices

Sunday 17th December 2017

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Glazunov The Seasons - Winter; Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Prokofiev Cinderella - Excerpts; Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite

Sunday 17th December 2017

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm performance
Programme: Carols for Christmas Celebration - with St.John Lawes School Choir

Sunday 17th December 2017

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: Haileybury College Chapel, Hertford Heath, Hertford SG13 7NU
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 17th December 2017

Group: Lees Court Music
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Sunday 17th December 2017

Group: London Gay Symphony Orchestra, Fourth Choir
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Daquin Les Douze Noëls (arr.S.Wright) - Excerpts; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 17th December 2017

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 3.30pm concert
Programme: A Family Festive Spectacular - to include Blake The Snowman (live performance accompanying the film); Silvestri Polar Express - Music from the Film; Williams A Home Alone Christmas; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival; G.Gabrieli Six Canzoni for Brass; G.Gabrieli Sonata Pian’e Forte

Sunday 17th December 2017

Group: Sandwich Concert Band, East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 17th December 2017

Group: South Chiltern Choral Society
Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 2.00pm concert
Programme: ’A Feast for Christmas’ including McDowall Christus Natus Est and carols for choir and audience. With The Hill Primary School Choir

Sunday 17th December 2017

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Bartholomew’s Catholic Church, 159 Ellison Road, Streatham, London SW16 5DE
Times: 2.30pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 17th December 2017

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 2.45pm concert
Programme: Family Carols - with Royal Academy of Music Brass Ensemble

Sunday 17th December 2017

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Gerlitz); Holst Christmas Day

Monday 18th December 2017

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Monday 18th December 2017

Group: Ealing Choral Society
Venue: Meadow House Hospice, Ealing Hospital, Uxbridge Road, Southall UB1 3HW
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert including Première of the ‘Butterfly Carol’

Monday 18th December 2017

Group: Hardynge Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Festival of Nine Lessons and Carols

Tuesday 19th December 2017

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert by Candlelight. To include Schubert Mass in G and a selection of carols for choir and audience.

Tuesday 19th December 2017

Group: Elysian Singers
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland 2017: Maxwell Davies Four Carols from ‘O Magnum Mysterium’; Scheidt Puer Natus in Bethlehem; Hammerschmidt Alleluja! Freuet euch, ihr Christen alle; Warlock Bethlehem Down; Skempton To Bethlem did they Go; C.Rathbone Blessed be that Lady bright; Howells A Spotless Rose; Tavener The Lamb; C.Rathbone There was a Boy (A Salford Carol); Chilcott Jesus, springing; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Rutter Jesus Child; Rutter There is a Flower; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Herman We Need a Little Christmas (arr.Rubino); Kent I’ll be Home for Christmas (arr.Robson); Bernard Winter Wonderland (arr.Jasperse); Wyle It’s the Most Wonderful Time of the Year! (arr.Krogstad)

Tuesday 19th December 2017

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 19th December 2017

Group: Luton Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, 76 Ely Way, Leagrave, Luton LU4 9QN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert - with Challney Concert Band

Tuesday 19th December 2017

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: St.Mary’s Parish Church, Church Lane, Princes Risborough HP27 9AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 19th December 2017

Group: Stondon Singers
Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 19th December 2017

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Wednesday 20th December 2017

Group: Beare Green and Newdigate Choral Society
Venue: Newdigate Village Hall, Kingsland, Newdigate, Dorking RH5 5DA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 20th December 2017

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Music, including Ramirez Navidad Nuestra plus Carols for Choir and Audience. With English Philharmonia Brass (concert postponed from 10th December)

Wednesday 20th December 2017

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 20th December 2017

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Wednesday 20th December 2017

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert with Carols for All

Wednesday 20th December 2017

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Souls Church, Susans Road, Eastbourne BN21 3TH
Times: 1.00pm performance
Programme: Lunchtime Carol Service

Wednesday 20th December 2017

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 21st December 2017

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 21st December 2017

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Hailsham Parish Church, Vicarage Road, Hailsham BN27 1BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 21st December 2017

Group: London Forest Choir
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include J.Rathbone Christmas Truce and carols for choir and audience

Thursday 21st December 2017

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Ippolitov-Ivanov Caucasian Sketches Suite No.1 - Procession of the Sardar; Rachmaninov Piano Concerto No.2; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Shostakovich Piano Preludes (orch.Young); Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts

Friday 22nd December 2017

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Nowell Sing We Clear - Christmas Concert

Friday 22nd December 2017

Group: Harlequin Chamber Choir, Surrey Brass
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Gloria! Christmas Concert - works not advised - with Tillingbourne Children’s Choir

Saturday 23rd December 2017

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas

Saturday 23rd December 2017

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols Old and New - with London Metropolitan Brass

Saturday 23rd December 2017

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 23rd December 2017

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: St.Edmund and St.Mary Church, High Street, Ingatestone CM4 9DU
Times: 7,30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 23rd December 2017

Group: Lea Singers
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 23rd December 2017

Group: Wooburn Singers
Venue: St.Mary’s Church, 10-12 Wycombe End, Beaconsfield HP9 2JW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Music for Choir and Audience


Click on this icon to continue browsing the diary into