Past Diary of Events 2018

This is a list of past concerts from the year 2018. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2018

Monday 1st January 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Gershwin An American in Paris; Goodwin 633 Squadron; Coates By the Sleepy Lagoon; Arnold Scottish Dances; Coates The Three Bears Phantasy; A.Wood Barwick Green; Farnon Westminster Waltz

Saturday 6th January 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: Not advised
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part One

Saturday 6th January 2018

Group: Godalming Choral Society
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Britten Festival Te Deum and music by Walton and Finzi

Saturday 6th January 2018

Group: Maidstone Choral Union
Venue: Maidstone United Reformed Church, Week Street, Maidstone ME14 1QU
Times: 7.30pm concert
Programme: Twelfth Night Concert

Saturday 6th January 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Larsson Trombone Concertino; Arnold Little Suite for Orchestra No.2; Bliss Things to Come - Suite; Elgar Chanson de Nuit; R.Strauss Der Rosenkavalier - Waltzes; J.Strauss (I) Radetzky March

Sunday 7th January 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: Not advised
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part Two

Sunday 7th January 2018

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Crusell Clarinet Concerto in F Minor Op.5; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 7th January 2018

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.00pm concert
Programme: Twelfth Night Concert - Traditional and Unusual Carols with Readings

Saturday 13th January 2018

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Belli Centre, Parish Church of St.Peter, South Weald, Brentwood CM14 5QJ
Times: 1.00pm to 5.00pm workshop
Programme: Workshop on Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 13th January 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wind Section Concert: Rossini William Tell - Overture; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’

Saturday 13th January 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Earth, Wind and Fire’ - including music by Strauss, Holst, Prokofiev, de Falla and Stein (Orchestral Concert)

Saturday 13th January 2018

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.5

Saturday 13th January 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Vivaldi Cello Concerto in C Minor RV401; Vivaldi Concerto for Two Cellos in G Minor RV531; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 13th January 2018

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Haydn Symphony No. 99

Saturday 13th January 2018

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 10.00am - 7.00pm Workshop
Programme: Verdi Requiem Workshop Day

Saturday 13th January 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - Excerpts; Rossini Petite Messe Solennelle

Sunday 14th January 2018

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Hepplewhite Magnificat; Byrd Ne irascaris Domine; Howells Requiem; Byrd Civitas sancti tui; Hepplewhite Nunc dimittis; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’

Sunday 14th January 2018

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Theatre, 15 Shenfield Road, Brentwood CM15 8AG
Times: 2.30pm concert
Programme: New Year’s Concert: Monckton The Arcadians - Overture; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ - Andante; Fauré Dolly Suite - Berceuse; Fauré Dolly Suite - Mi-a-ou; Ketelbey In a Monastery Garden; Debussy Children’s Corner - Golliwog’s Cakewalk; Massenet Thaïs - Meditation; Rossini William Tell - Overture: Galop; Luigini Ballet Egyptien; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Perpetuum Mobile; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (I) Radetzky March

Sunday 14th January 2018

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Tchaikovsky Suite No.1 in D Minor

Sunday 14th January 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 6.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Vivaldi Cello Concerto in C Minor RV401; Vivaldi Concerto for Two Cellos in G Minor RV531; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 20th January 2018

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Liebeslieder Waltzes; Schubert Gebet; Stenhammar Varnatt (Spring Night); Holst Choral Hymns from the Rig Veda; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 20th January 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, 17 Church Street, Brill, Aylesbury HP18 9RT
Times: 7.00pm concert
Programme: ESO and Friends present a Chamber Music Concert in aid of Myanmar Refugee Crisis

Saturday 20th January 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 10.30am - 4.30pm workshop
Programme: All-day Workshop on Vaughan Williams Sea Symphony

Saturday 20th January 2018

Group: London Accordion Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 4.00pm concert
Programme: LAO at the Movies - to include Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams Harry Potter - Music from the Films; Williams Star Wars - Theme and many more

Saturday 20th January 2018

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 1.00pm - 5.30pm Workshop
Programme: Choral Workshop on Cherubini Requiem

Saturday 20th January 2018

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 10.30am - 4.30pm
Programme: Singing Day with Janet Wheeler - ‘Mozart and Mouth Music’

Saturday 20th January 2018

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: Seven Kings High School, Ley Street, Ilford IG2 7BT
Times: 10.00am - 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Stravinsky Symphony of Psalms

Saturday 20th January 2018

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Ave Verum Corpus; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Vierne Messe Solennelle - Kyrie; Tallis If Ye Love Me; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Todd Christus est stella; Ireland Greater Love; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; C.Wood Hail, Gladdening Light; Finzi God is Gone Up; Parry I Was Glad - part of the Brandenburg Spring Choral Festival

Saturday 20th January 2018

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel); Tchaikovsky Piano Concerto No.1 - Third Movement

Sunday 21st January 2018

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Fasch Ouverture in G; Mozart Symphony in B Flat K.Anh.214; Vivaldi Concerto for Viola d’Amore RV392; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Sunday 21st January 2018

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Walton Façade; Martinů Nonet; Ravel Le Tombeau de Couperin (arr.Renz)

Tuesday 23rd January 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Danses Concertantes; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Symphony No.40

Tuesday 23rd January 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Violin Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 27th January 2018

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Mozart Piano Concerto No.24; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 27th January 2018

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Berlioz Les Nuits d’Été; Debussy Petite Suite; Bizet Symphony in C

Saturday 27th January 2018

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Nielsen Symphony No.3 ‘Sinfonia Espansiva’; Vaughan Williams Oboe Concerto; R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite

Saturday 27th January 2018

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: 1.15pm - 8.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Mozart Requiem

Saturday 27th January 2018

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Mascagni Cavalleria Rusticana - Voi Io Sapete; Bizet Carmen - Habanera; Piatti The Old Forest; J.Strauss (II) Acceleration Waltz

Saturday 27th January 2018

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Bach Keyboard Concerto in D Minor; Beethoven Symphony No.4

Saturday 27th January 2018

Group: London Docklands Singers, Marcel Sinfonia
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Campling Fantasia on Hymn Tunes; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Requiem Mass - with the Choir of the LSE

Saturday 27th January 2018

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: Church of Christ the Cornerstone, 300 Saxon Gate, Milton Keynes MK9 2ES
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Karl Jenkins ‘The Armed Man - A Mass for Peace’

Saturday 27th January 2018

Group: Oare String Orchestra
Venue: West Faversham Community Centre, Bysing Wood Road, Faversham ME13 7RH
Times: 7.30pm concert
Programme: Warlock Capriol Suite; Aviss Viola Concerto (World Première); Handel Concerto Grosso Op.6 No. 7; Suk Meditation on St.Wenceslas Chorale; Nielsen Little Suite for Strings

Saturday 27th January 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Langtree School, Reading Road, Woodcote, Reading RG8 0RA
Times: 6.00pm concert
Programme: Not advised - with Woodcote Primary School Choir

Saturday 27th January 2018

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Berlioz Harold in Italy; Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 27th January 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 10.30am till 4.15pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on the music of Fauré

Saturday 27th January 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 10am - 3.30pm workshop, 4pm performance
Programme: Come and Sing Day on Duruflé Requiem

Saturday 27th January 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: Normandy Village Hall, Glaziers Lane, Normandy, Guildford GU3 2DE
Times: 10.00am to 4.30pm
Programme: Come and Sing Workshop on Elgar Dream of Gerontius

Saturday 27th January 2018

Group: Waverley Singers, Brandenburg Sinfonia
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 28th January 2018

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Beethoven Symphony No.4 - postponed from 10th December 2017

Sunday 28th January 2018

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert

Sunday 28th January 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm - 6.00pm
Programme: ESO Young Soloist Competition Final

Sunday 28th January 2018

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: Rotherfield Hall, Henley College, Henley-on-Thames RG9 1TY
Times: 11.00am - 5.00pm workshop day
Programme: Workshop day on Prokofiev Symphony No.5

Sunday 28th January 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 2.30pm and 4.15pm concerts
Programme: ’All at Sea’ - Children’s Concert

Sunday 28th January 2018

Group: I Maestri
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 6.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘Hamlet’; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Marche Slave; Bortkiewicz Symphony No.2

Sunday 28th January 2018

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: Immaculate Heart of Mary Catholic Church, Botwell Lane, Hayes, Middlesex UB3 2AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 28th January 2018

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Mahler Symphony No. 9

Monday 29th January 2018

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Harbison Remembering Gatsby (Foxtrot for Orchestra); Bernstein Symphony No.1 ‘Jeremiah’; Copland Old American Songs Set No.1; Barber Symphony No.1 in One Movement - Part of St.John’s Smith Square’s Americana ‘18 programme.

Wednesday 31st January 2018

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: ’A Taste of Classics’

February 2018

Saturday 3rd February 2018

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; R.May Dancing in the Elements (World Première); Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 3rd February 2018

Group: Angmering Chorale
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Brandenburg Choral Festival’ - to include Todd Jazz Missa Brevis; Handel Messiah - Selected Choruses; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 3rd February 2018

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 10.00am start
Programme: Workshop Day on Tomkins and Byrd Great Services

Saturday 3rd February 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; MacMillan Tryst; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 3rd February 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 1.00pm to 5.00pm workshop, 6.00pm free concert
Programme: Come and Sing Day on Brahms Requiem

Saturday 3rd February 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 2.00pm to 6.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Vivaldi Gloria

Saturday 3rd February 2018

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Ferneham Hall, Osborn Road, Fareham PO16 7DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in D D590; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 3rd February 2018

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of Light Music

Saturday 3rd February 2018

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Workshop on Bach Mass in B Minor

Saturday 3rd February 2018

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Stephen’s Church, Richmond Road, East Twickenham TW1 2PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Chabrier Le Roi malgré Lui - Fête Polonaise; Fauré Pavane; Offenbach Les Contes d’Hoffmann - Barcarolle; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Bizet L’Arlésienne Suite No.2

Saturday 3rd February 2018

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 3rd February 2018

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: Crawley Baptist Church, Crabtree Road, West Green, Crawley RH11 7HJ
Times: 10am to 4pm workshop
Programme: Workshop Day on Elgar Dream of Gerontius

Saturday 3rd February 2018

Group: Reading Bach Choir
Venue: St.Laurence Church, Friar Street, Reading RG1 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: La Voix de Poulenc - An exploration of Poulenc’s live with music, words and drama.

Saturday 3rd February 2018

Group: Rochester Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Maidstone Road, Chatham ME4 6JE
Times: 10,30am to 4.30pm Workshop
Programme: Sing and Discover Day on Handel’s Messiah

Saturday 3rd February 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Cherubini Médée - Overture; Dvořák Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 3rd February 2018

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Vaughan Williams Tuba Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 3rd February 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: Arnold English Dances - Set No.1; Arnold English Dances - Set No.2; Bartók Romanian Folk Dances; R.Strauss Oboe Concerto; Sibelius Symphony No.7

Saturday 3rd February 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: Dr Challoner’s High School, 184 White Lion Road, Little Chalfont, Amersham HP7 9NR
Times: 10.00am - 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Parry I Was Glad and Dyson Nebuchadnezzar

Sunday 4th February 2018

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Sunday 4th February 2018

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Huppertz Metropolis - Film Score - Film screening with live orchestra

Sunday 4th February 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: Wivelsfield Village Hall, Eastern Road, Wivelsfield Green RH17 7QG
Times: 2.30pm performance
Programme: Choir, Cabaret and Cakes

Sunday 4th February 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5; Bruckner Symphony No.5

Sunday 4th February 2018

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: New Eltham Methodist Centre, Footscray Road, New Eltham SE9 3UL
Times: 3.00pm workshop, 7.30pm concert
Programme: Come and sing Sullivan’s The Pirates of Penzance from scratch

Sunday 4th February 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mozart Piano Concerto No.24; Shostakovich Symphony No. 5 (Note change of programme)

Sunday 4th February 2018

Group: St.Albans Choral Society
Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 4.30pm concert
Programme: Hymns and Motets: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens plus works by Byrd, Tallis, Ireland and Stanford

Tuesday 6th February 2018

Group: Nonsuch Singers
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Purcell O God, Thou art my God; Purcell My Beloved Spake; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell I Was Glad and works by Blow, Child and Humpfrey

Wednesday 7th February 2018

Group: London Consorts of Winds
Venue: Atrium 1 at Guy’s Hospital, Great Maze Pond, London SE1 9RT
Times: 1.00pm concert
Programme: Not advised

Friday 9th February 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Fauré Requiem

Saturday 10th February 2018

Group: Bradstow Singers
Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Song - works not advised

Saturday 10th February 2018

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Ives Variations on America; Gould Pavane; Gershwin Walking the Dog; Copland Billy the Kid Suite; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 10th February 2018

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Britten Rejoice in the Lamb; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; W.Harris Holy is the True Light; Howells A Hymn for St.Cecilia; Joubert O Lord, the Maker of All Things

Saturday 10th February 2018

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Khachaturian Spartacus - Adagio; Bizet Carmen - Suite No.2; Arensky Variations on a Theme of Tchaikovsky; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Sibelius Karelia Suite

Saturday 10th February 2018

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy La Mer; Ibert Flute Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 10th February 2018

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 5.00pm
Programme: Haydn Cello Concerto in C; Bach Brandenburg Concerto No.6; Bach Orchestral Suite No.1; Vivaldi The Four Seasons - Winter

Saturday 10th February 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Delius Appalachia; Gershwin Porgy and Bess (concert version arr. Robert Russell Bennett)

Saturday 10th February 2018

Group: Epworth Choir
Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Mozart’s Requiem

Saturday 10th February 2018

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, Eton Road, South Hampstead NW3 4SQ
Times: 10.00am to 4.00pm
Programme: Workshop Day - Come and Sing Orff Carmina Burana

Saturday 10th February 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in D Major D12; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Dvořák Rondo Op.94; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 10th February 2018

Group: London Shostakovich Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich The Gadfly - Suite Op.97a; Sibelius Symphony No.5

Saturday 10th February 2018

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 3.00pm concert
Programme: Coates Dambusters March; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams Schindler’s List

Saturday 10th February 2018

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.1; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Mendelssohn Symphony No.1

Saturday 10th February 2018

Group: Sussex Festival Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 10.30am workshop
Programme: Come and Sing Workshop on Orff Carmina Burana

Sunday 11th February 2018

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Iconic Music for Winds A.Reed Festive Overture; Whitacre Lux Aurumque; Piston Tunbridge Fair; Persichetti Masquerade; Respighi Huntingtower; Sparke Dance Movements

Sunday 11th February 2018

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Bushell A Didcot Fanfare; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Franck Psyché; Brahms Symphony No.2

Sunday 11th February 2018

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Walton Overture ‘Portsmouth Point’; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’ plus concerto TBA

Sunday 11th February 2018

Group: London Haydn Project
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 5.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’; M.Haydn Symphony in G (formerly Mozart No.37); Haydn Symphony No. 65

Sunday 11th February 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Film Music Concert - Programme TBC

Sunday 11th February 2018

Group: Southwark Sinfonietta
Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 1pm rehearsal, 3.30pm concert
Programme: Haydn Il Mondo della Luna - Overture; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Friday 16th February 2018

Group: Stondon Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 12.30pm lunchtime concert
Programme: Highlights from our repertoire

Saturday 17th February 2018

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am till 5.00pm workshop
Programme: Workshop Day on Elgar Enigma Variations

Saturday 17th February 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, High Laver, Ongar CM5 0DU
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring into Song: Lassus Adoramus te, Christe; Monteverdi Christe Adoramus Te; Arensky Otche nash; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Dostoyno Yest; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Traditional She’s Like the Swallow (arr.Chapman); Traditional O Waly Waly (arr.Rutter); Traditional Black Sheep (arr.Rutter); Traditional Among the Leaves (arr.Byrt); Vautor Sweet Suffolk Owl; Weelkes The Period of Cosmography; Pearsall Lay a Garland; Elgar As Torrents in Summer; Sullivan The Long Day Closes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Rusby Underneath the Stars (arr.Clements)

Saturday 17th February 2018

Group: Downland Chorale
Venue: De Stafford School, Burntwood Lane, Caterham, Surrey CR3 5YX
Times: 10.30am - 5.00pm workshop
Programme: Workshop Day on George Shearing’s ‘Shakespeare in Blue’

Saturday 17th February 2018

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 17th February 2018

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s Concert, including Menken Beauty and the Beast; Badelt Pirates of the Caribbean; John The Lion King - Medley; Joyce Can We Fix It? (Bob the Builder); Williams Jurassic Park - Theme; Williams Star Wars - Theme

Saturday 17th February 2018

Group: Phoenix Choir Eastbourne
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 17th February 2018

Group: Seaford Choral Society
Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: 9.30am - 3.30pm Workshop
Programme: Workshop on Mendelssohn Lobgesang and Fauré Requiem

Saturday 17th February 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Barber Adagio for Strings; Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Saturday 17th February 2018

Group: Woking Choral Society, Covent Garden Sinfonia
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Bach Brandenburg Concerto No.6; Fauré Requiem

Sunday 18th February 2018

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Una Clark Young Artists’ Concert - Glière Harp Concerto - 1st movement; Schumann Cello Concerto - 2nd and 3rd movements; Pandeiros Gipsy Fantasy; Bruch Romanze for Viola and Orchestra; Mendelssohn Piano Concerto No.2 - 2nd and 3rd movements

Sunday 18th February 2018

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Sibelius Lemminkäinen Suite; Elgar Symphony No.1

Sunday 18th February 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: St.Swithun’s Church, Church Lane, East Grinstead RH19 3BB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 18th February 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Recital Hall, Nascot Wood Junior School, Nascot Wood Road, Watford WD17 4YS
Times: 2.00pm to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Afternoon on Schubert Symphony No.1

Thursday 22nd February 2018

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Warlock Capriol Suite; Berg Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 24th February 2018

Group: Basildon Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.30pm and 7.30pm performances
Programme: Café Concerts of lighter music

Saturday 24th February 2018

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm performance
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Reinecke Ballade for Flute and Orchestra; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 24th February 2018

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Sibelius Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 24th February 2018

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Ireland Piano Concerto; Saxton Music to Celebrate the Resurrection; Elgar Enigma Variations

Saturday 24th February 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Symphony No.8

Saturday 24th February 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Dhondy Still the Sirens (World Première); Fauré Requiem

Saturday 24th February 2018

Group: Enfield Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Church Street, Edmonton N9 9AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Franck Panis Angelicus; Poulenc Gloria

Saturday 24th February 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: (Chamber Choir concert) Monteverdi Vespers of 1610 - with Baroque ensemble

Saturday 24th February 2018

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Overture for Winds; Arutiunian Trumpet Concerto; Mackey Frozen Cathedral

Saturday 24th February 2018

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 24th February 2018

Group: Occam Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Scarlatti Dixit Dominus; D.Scarlatti Stabat Mater

Saturday 24th February 2018

Group: Octavian Singers
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vierne Messe Solennelle; Franck Panis Angelicus; Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Salve Regina and motets by Gounod, Saint-Saëns and Guilmant

Saturday 24th February 2018

Group: Penshurst Choral Society
Venue: Jubilee Theatre, Holmewood House School, Barrow Lane, Langton Green TN3 0EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Dvořák Mass in D

Saturday 24th February 2018

Group: Richmond Orchestra
Venue: Sheen Lane Centre, 74 Sheen Lane, East Sheen, London SW14 8LP
Times: Not advised
Programme: Spring Play-In

Saturday 24th February 2018

Group: Stevenage Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Arutiunian Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 24th February 2018

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Symphony No.1

Saturday 24th February 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: Windsor Parish Church, High Street, Windsor SL4 1LT
Times: 10.30am to 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Mass in B Minor

Sunday 25th February 2018

Group: Blue Light Symphony Orchestra
Venue: Greycoat Hospital School, Greycoat Place, London SW1P 2DY
Times: 10.00am - 5.00pm workshop, 5.30pm informal performance
Programme: Workshop Day on Tchaikovsky Violin Concerto

Sunday 25th February 2018

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Winston Churchill Hall, Manor Farm, Pinn Way, Ruislip HA4 7QL
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert, to include Lopez Symphonic Highlights from ‘Frozen’; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Vivaldi The Four Seasons - Winter; Anderson Sleigh Ride and works with audience participation.

Sunday 25th February 2018

Group: Mark Fitz-Gerald Orchestra
Venue: British Home, Crown Lane, Streatham, SW16 3JB
Times: 10am Rehearsal, 3pm Concert
Programme: Annual Concert of Light Music: Strachey Theatreland; Williams Chas. Devil’s Galop; H.Wood Paris Suite - Apache Life; Fucik Der Alte Brummbar; Traditional Country Gardens (arr.Grainger); Ronald Suite de Ballet - Dance Characteristique; Rota Legend of the Glass Mountain; Curzon Boulevardier; Bridgewater Prunella; Bratton Teddy Bears’ Picnic; Coates The Unknown Singer; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Adele’s Laughing Song; German Nell Gwyn - Merrymakers’ Dance; Coleridge-Taylor Petite Suite de Concert - Demande et Reponse; H.Wood Paris Suite - Montmartre; Farnon Jumping Bean

Sunday 25th February 2018

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 8.00pm concert
Programme: Desenclos Messe de Requiem; Parry Songs of Farewell; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Reger O Tod, wie bitter bist du

March 2018

Thursday 1st March 2018

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 3rd March 2018

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 3rd March 2018

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10am Workshop, early-evening performance
Programme: Come and Sing Handel Coronation Anthems

Saturday 3rd March 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Elgar Cello Concerto; Moross The Big Country; Glazunov Symphony No.4

Saturday 3rd March 2018

Group: Eclectic Voices
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz Voices celebrate Gene Puerling - with Guildhall Jazz Singers and Band

Saturday 3rd March 2018

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Delius Dance Rhapsody No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Planets Suite

Saturday 3rd March 2018

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Howells Requiem; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes plus motets by Bruckner TBC

Saturday 3rd March 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Holy Cross Church, 9 Bettridge Road, Fulham, London SW6 3QB
Times: Not advised
Programme: To include Victoria Requiem; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 3rd March 2018

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Voices and Viols’ Buxtehude Membra Jesu Nostri and motets by J.M.Bach, J.C.Bach and F.Tunder

Saturday 3rd March 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: Not advised
Programme: Holst Short Festival Te Deum; Chausson Symphony in B Flat Major; Fauré Requiem

Saturday 3rd March 2018

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; R.Strauss Brentano Lieder Op.68; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 3rd March 2018

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance - Overture; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 3rd March 2018

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: Not advised
Programme: Walton Coronation Te Deum; Palestrina Missa Aeterna Christi Munera

Saturday 3rd March 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Gloria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Howells Requiem - Excerpts; Whitacre Lux Aurumque plus madrigals and partsongs and pieces by Queen and David Bowie. With the Phoenix Brass Ensemble

Saturday 3rd March 2018

Group: Royal Free Music Society Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Bach Magnificat in D; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 3rd March 2018

Group: Sandgate Singers
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 3rd March 2018

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 3rd March 2018

Group: Thames Philharmonia
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala Concert: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Bizet Carmen - Habanera; Mozart Don Giovanni - La ci darem la mano; Donizetti Don Pasquale - Quel guardo il cavaliere; Tchaikovsky Eugene Onegin - Letter Scene; Tchaikovsky Eugene Onegin - Prince Gremin’s Aria; Donizetti Lucia di Lammermoor - Act 2 Finale; Donizetti Lucia di Lammermoor - Wedding Chorus; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Humperdinck Hänsel und Gretel - Abends will ich schlafen gehen; Donizetti Lucia di Lammermoor - Regnavo nel silenzio; Rossini Il Barbiere di Siviglia - La Calunnia; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Una voce poco fa; Verdi Rigoletto - Bella figlia dell’ amore; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Saturday 3rd March 2018

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: St.Andrew’s Church, 107 St.Andrew’s Road, Ilford IG1 3PE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Stravinsky Symphony of Psalms and music by Elgar, Fauré and Schubert

Saturday 3rd March 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bach Motet ‘Ich lasse dich nicht, du segnest mich denn’; Bach Brandenburg Concerto No.3; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’; Handel Samson - Let the Bright Seraphim; Handel Samson - Let their Celestial Concerts all Unite; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Bach Magnificat in D

Saturday 3rd March 2018

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Liszt A Faust Symphony

Saturday 3rd March 2018

Group: Worthing Choral Society
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 4th March 2018

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop day on Dvorak New World Symphony

Sunday 4th March 2018

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: (2.00pm and 6.00pm rehearsals on 3rd March, plus) 2.00pm rehearsal, 6.00pm performance
Programme: Workshop weekend on Holst Planets Suite

Sunday 4th March 2018

Group: Linsdale Singers
Venue: Sacred Heart Church Hall, 5 Beaudesert, Leighton Buzzard, Bedfordshire LU7 1HZ
Times: 4.00pm concert
Programme: Lenten music

Sunday 4th March 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Beethoven Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.5

Thursday 8th March 2018

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.00pm concert
Programme: ’Sacré et Profane’: Debussy Beau Soir; Ravel Trois Chansons; Boulanger Hymne au soleil; Saint-Saëns Calme des Nuits; Fauré Madrigal; Canteloube Songs of the Auvergne - Baïlèro; Milhaud O Magnum Mysterium; Milhaud Beata viscera Mariae; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Un Soir de Neige; Fauré Cantique de Jean Racine

Thursday 8th March 2018

Group: The London Chorus
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms; Barber Prayers of Kierkegaard; Lauridsen Lux Aeterna - part of Americana ‘18

Friday 9th March 2018

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Montague Disparate Dances (World Première); Montague Concerto for Piano and Orchestra and other works by Stephen Montague played by Project Instrumental

Friday 9th March 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: Maldon Town Hall, Market Hill, Maldon CM9 4RL
Times: 8.00pm concert
Programme: A Life on the Ocean Wave: an evening of maritime music. To include Handel Water Music - Hornpipe; Horner Titanic - My Heart Will Go On

Saturday 10th March 2018

Group: Alton Choral Society, Rogate Choral Society, Petersfield Choral Society, Petersfield Choir
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Southern Pro Musica

Saturday 10th March 2018

Group: Ashford Choral Society
Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 10th March 2018

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 10th March 2018

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Brahms Four Serious Songs; Brahms Requiem (London Version)

Saturday 10th March 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Orpington Methodist Church, Sevenoaks Road, Orpington BR6 9JH
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 10th March 2018

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Gossec Symphony ‘de Chasse’ in D Major; Beethoven Symphony No.1; Salieri Sinfonia Veneziana; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 10th March 2018

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘King Lear’; Dvořák Symphonic Variations; Sibelius Symphony No.5

Saturday 10th March 2018

Group: Brentwood Choral Society, Hillingdon Philharmonic Orchestra, Ingatestone Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Brentwood Choirs Festival Performance: Haydn Insanae et Vanae Curae; Rossini Petite Messe Solennelle - with Brentwood Cathedral Singers

Saturday 10th March 2018

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 10th March 2018

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Mendelssohn Four Sacred Motets; Brahms Geistliches Lied; Rheinberger Abendlied

Saturday 10th March 2018

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No.15

Saturday 10th March 2018

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Poulenc Gloria; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence and music by Debussy, Messiaen and Stravinsky

Saturday 10th March 2018

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: Not advised
Programme: Petter The Lord’s Prayer; Petter St.Magnus Mass; Parry I Was Glad; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Poulenc Gloria

Saturday 10th March 2018

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DS
Times: 7.00pm concert
Programme: An Evening of Mozart - with The Meridian Ensemble

Saturday 10th March 2018

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gunning Spring Winds; Dvořák Legends Op.59 - Selection; Mozart Violin Concerto No.4; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Saturday 10th March 2018

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 10th March 2018

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: Workshop Day 3.00pm with performance at 7.00pm
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle ‘Instant Event’

Saturday 10th March 2018

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Emsworth Baptist Church, North Street, Emsworth PO10 7BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Simple Symphony; Sibelius Romance; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Bach Concerto for Two Violins; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai)

Saturday 10th March 2018

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dhondy Refractions in Time; Tchaikovsky Violin Concerto; C.P.E.Bach Sinfonia in D; Kodály Dances of Galánta

Saturday 10th March 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Symphony No.8

Saturday 10th March 2018

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 93; Mendelssohn Konzertstücke in F; Delius Two Aquarelles; Meyers In the Mind of a Butterfly; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 10th March 2018

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Spring Song Op.16; Khachaturian Violin Concerto; Khachaturian Spartacus - Adagio; Sibelius Symphony No.6

Saturday 10th March 2018

Group: Lea Singers
Venue: St.Lawrence Church, Church Street, Bovingdon HP3 0LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Palestrina Missa Papae Marcelli; F.Martin Mass for Double Choir; Short The Dying Soldier

Saturday 10th March 2018

Group: Londinium
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Gluepot Connection: Ireland The Hills; Rawsthorne Four Seasonal Songs; Warlock The Full Heart; Moeran Songs of Springtime - Excerpts; A.Bush Lidice; Lutyens Verses of Love; Peacock Venite, Gaudete!; Leighton Mass for Double Choir; Bax Mater ora filium

Saturday 10th March 2018

Group: London City Orchestra
Venue: Regent Hall, 275 Oxford Street, London W1C 2DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: 5th Anniversary Concert: Mahler Blumine; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Debussy Petite Suite; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 10th March 2018

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Symphony No.1 plus selected Soprano arias and orchestral excerpts from the operas of Giacomo Puccini.

Saturday 10th March 2018

Group: Meljon Singers
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Sounds Divine - music by Bach, Bruckner, Brunner, Rheinberger and Schnittke

Saturday 10th March 2018

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Venue MK, Fyfield Barrow, Walnut Tree, Milton Keynes MK7 7WH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 10th March 2018

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: St.Mary’s Church, 1 Church Street, Welwyn AL6 9LX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Franck Panis Angelicus; Leadbetter Four Folk Songs

Saturday 10th March 2018

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Brahms Symphony No.3

Saturday 10th March 2018

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.45pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Milhaud Scaramouche (Saxophone Concerto); Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts

Saturday 10th March 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Hawes Christian Soldiers; Chilcott Passion Hymns; Todd Remembrance; Tavener The Veil of the Temple - Mother of God, here I stand; Todd No More Sorrow; Jenkins Sacred Songs; Bernstein West Side Story - Choral Medley and various anthems through the ages.

Saturday 10th March 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Rodrigo Concierto de Aranjuez (arr.for Harp); Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 10th March 2018

Group: Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Thousand Years of B - including music by Hildegard of Bingen, Bach, Byrd, Bruckner, Bridge and Bednall.

Saturday 10th March 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Vanda - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 10th March 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Dvořák Serenade for Winds; Dvořák Symphony No.7

Saturday 10th March 2018

Group: Stondon Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 10th March 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Glière Harp Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 10th March 2018

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: Christ Church, 46 Reading Road, Henley-on-Thames RG9 1AG
Times: 10.30am registration, 7.00pm concert
Programme: Come and Sing a Patchwork Requiem - Workshop Day including music by Mozart, Fauré, Verdi, Rutter, Chilcott, Duruflé, Goodall and Jenkins.

Saturday 10th March 2018

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Adagio for Strings; Mozart Requiem Mass

Saturday 10th March 2018

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham United Reformed Church, 90 Newlands Street, Witham CM8 1AH
Times: Not advised
Programme: To include Bullard Wondrous Cross; Handel Messiah - Part 2

Saturday 10th March 2018

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert

Saturday 10th March 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: All Saints’ Church, Church Square, High Wycombe HP11 2BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 10th March 2018

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Roding Valley High School, Alderton Hill IG10 3JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Preciosa - Overture; Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 11th March 2018

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories - Selection plus two works by Russell Hepplewhite

Sunday 11th March 2018

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 11th March 2018

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Bizet Carmen - Prelude; Verdi Attila - Prelude; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Tchaikovsky Marche Slave; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 11th March 2018

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.00pm concert
Programme: Jenkins I’ll Make Music; Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus; Rutter Five Childhood Lyrics - Matthew, Mark, Luke and John; Lauridsen Les Chansons des Roses - Dirait-on; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; R.Thompson Frostiana - The Road Not Taken; R.Thompson Frostiana - Choose Something Like a Star; Chilcott The Bird of Dawning; Todd It was a Lover and his Lass; Whitacre The Seal Lullaby; Rutter The Sprig of Thyme - Afton Water; McDowall A Fancy of Folksongs - O No, John; Goodall Psalm 23; Goodall Theme Academy; Chilcott Irish Blessing

Sunday 11th March 2018

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Mozart Piano Concerto No.19; Kodály Hungarian Rondo; Mozart Symphony No.40

Sunday 11th March 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Sunday 11th March 2018

Group: Harlow Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Fauré Pavane; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 11th March 2018

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Kensington Town Hall, Hornton Street, London W8 7NX
Times: 1.30pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Reznicek Donna Diana - Overture; Mozart Symphony No.40; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 11th March 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.Laurence Church, Christchurch Terrace, 169 Willesden Lane, London NW6 7BG
Times: 6.30pm concert
Programme: Biber Battalia; Schumann Two Grenadiers; Vivaldi Violin Concerto in A Minor Op.3 No.6 - 1st movement; Elgar Chanson de Matin; Franck Panis Angelicus; Thomas Mignon - Gavotte; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Tchaikovsky Serenade for Strings - Waltz; Williams Schindler’s List; Osborne Frère Jazzer - with Lauderdale Suzuki Group

Sunday 11th March 2018

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: ’Italy, Carnival and Caprice’ - to include Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Tchaikovsky Capriccio Italien; Respighi Fountains of Rome

Sunday 11th March 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Martinů Symphony No.1

Sunday 11th March 2018

Group: Southwark Sinfonia
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Thursday 15th March 2018

Group: Crofton Singers
Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: 8.00pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me; C.Wood Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Brahms In stiller Nacht; W.Harris Come my way; Schmidt Try to remember (arr.Rathbone); Hesketh-Harvey Saturday Fathers (arr.Rathbone); Simon Fifty-Ninth Street Bridge Song (arr.Rathbone); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Wrubel Zip-a-dee-doo-dah (arr.Rathbone)

Thursday 15th March 2018

Group: Enfield Community Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Debut Concert - including Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Barry Dances with Wolves - Concert Suite plus award-winning film scores

Thursday 15th March 2018

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Lassus Te Deum a 6; Kerle Trahe me post te; Rore Missa Praeter rerum serium; Lassus Gratia sola Dei; Lassus Allala, pia calia; Lassus Lucia, celu, hai!; Lassus Matona, mia cara; Lassus Chi chi li chi; Striggio Ecce beatam lucem

Thursday 15th March 2018

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Friday 16th March 2018

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Friday 16th March 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Beethoven Symphony No.1; Mozart Così fan Tutte - Overture; Mendelssohn Violin Concerto

Saturday 17th March 2018

Group: All Saints Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Music for Passiontide, to include Stainer The Crucifixion

Saturday 17th March 2018

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in German)

Saturday 17th March 2018

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Sinfonia of Arun

Saturday 17th March 2018

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Gardiner Te Lucis ante Terminum; Parry Blest Pair of Sirens; Parry Hear My Words, Ye People; Wesley Blessed be the God and Father; Vaughan Williams O Clap Your Hands; Elgar Great is the Lord; Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Ireland Greater Love; Mendelssohn Hear My Prayer; Howells Like as the Hart

Saturday 17th March 2018

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Fauré Requiem

Saturday 17th March 2018

Group: Belsize Baroque
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 11,00am to 5.00pm workshop, 6.00pm concert
Programme: Come and sing Handel Foundling Hospital Anthem. Part of the London Handel Festival

Saturday 17th March 2018

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: Not advised
Programme: To include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Whitacre Three Flower Songs; Chilcott Aesop’s Fables

Saturday 17th March 2018

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert, including British music from Purcell to Rutter

Saturday 17th March 2018

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts; Purcell Come Ye Sons of Art - Excerpts

Saturday 17th March 2018

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: York Street Methodist Church, 23A York Street, Broadstairs CT10 1PB
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Passiontide - to include Handel Messiah - Highlights; Stainer The Crucifixion - Excerpts; Jenkins The Armed Man - Excerpts; Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Dvořák Mass in D - Excerpts plus some Irish-themed pieces for St.Patrick’s Day

Saturday 17th March 2018

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with Canterbury Choral Society Youth Choir and London Handel Orchestra

Saturday 17th March 2018

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Coleridge-Taylor The Death of Minnehaha

Saturday 17th March 2018

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Reinecke Flute Concerto; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Joplin The Entertainer; Joplin Maple Leaf Rag

Saturday 17th March 2018

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta - Overture; Respighi The Birds; Mozart Les Petits Riens; Beethoven Symphony No.7

Saturday 17th March 2018

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: All Saints’ Church, Church Square, High Wycombe HP11 2BN
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 17th March 2018

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, 37 Quickley Lane, Chorleywood, Rickmansworth WD3 5AE
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah

Saturday 17th March 2018

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence

Saturday 17th March 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 7.15pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 17th March 2018

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th March 2018

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’; Weber Clarinet Concerto No.1; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.1

Saturday 17th March 2018

Group: Downland Chorale
Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass and other works by Mozart

Saturday 17th March 2018

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: J.Lee Choreography for Orchestra; Beethoven Piano Concerto No.3; Elgar Symphony No.1

Saturday 17th March 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra, Lord Williams’s Festival Chorus
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Spring Awakening: Rachmaninov Spring; Mendelssohn Violin Concerto; Elgar The Music Makers

Saturday 17th March 2018

Group: Eltham Choral Society, West Barnes Singers
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Wimbledon Youth Choir

Saturday 17th March 2018

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Verdi Requiem

Saturday 17th March 2018

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 17th March 2018

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: J.Stamitz Symphony in E Flat Op.11 No.3; Mozart Violin Concerto No.4; Chabrier Dix Pièces Pittoresque - Danse Villageoise (arr.I.Butterworth); Haydn Symphony No. 52

Saturday 17th March 2018

Group: Excelsis Choir
Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Stabat Mater and other works.

Saturday 17th March 2018

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 2.30pm concert
Programme: Family Concert: Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries (arr.Wicken); Vaughan Williams The Lark Ascending; Beethoven Symphony No.5 - 1st Movement; Williams Jurassic Park - Music from the Film (arr.Pollen); Prokofiev Peter and the Wolf; Bernstein West Side Story - Mambo (arr.Glyn/Smith); Williams Star Wars - Theme

Saturday 17th March 2018

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.30pm concert
Programme: American Connections

Saturday 17th March 2018

Group: Fernhurst Choral Society, Petersfield Choral Society, Midhurst Music Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten Rejoice in the Lamb; Mozart Requiem Mass - with Hampshire County Youth Chamber Orchestra

Saturday 17th March 2018

Group: Finchley Choral Society
Venue: All Hallows Church, Gospel Oak, London NW3 2JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater

Saturday 17th March 2018

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Vaughan Williams Oboe Concerto; Sibelius Symphony No.3

Saturday 17th March 2018

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Priory Road, Forest Row RH18 5ER
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Cherubini Requiem

Saturday 17th March 2018

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Stevenson Cinematic Overture (World Première); Sibelius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 17th March 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Part of the Barnes Music Festival

Saturday 17th March 2018

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: Hammersmith Town Hall, King Street, W6 9JU
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Sibelius Tapiola; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 17th March 2018

Group: Guildford Choral Society
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 17th March 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 17th March 2018

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: 7.30pm concert
Programme: Messiaen O Sacrum Convivium; Vierne Messe Solennelle; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Widor Mass for Two Choirs

Saturday 17th March 2018

Group: Hampton Choral Society
Venue: St.Mary’s University Chapel, 692 Waldegrave Road, Twickenham TW1 4SX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Party for Parry: Elgar The Music Makers; Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens; Parry The Glories of our Blood and State; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Jerusalem

Saturday 17th March 2018

Group: Hardynge Choir
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seven Last Words of Our Saviour on the Cross (Choral Version) - Introduzione, Maestoso ed Adagio; Schubert Mass in G; Haydn Stabat Mater

Saturday 17th March 2018

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Arnold English Dances - Set No.1; Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.5; Butterworth A Shropshire Lad

Saturday 17th March 2018

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Utrecht Te Deum; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 17th March 2018

Group: Hart Voices
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’

Saturday 17th March 2018

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Dvořák Violin Concerto; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 17th March 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 7.45pm concert
Programme: ’English Gems’: Parry Lady Radnor’s Suite; Purcell Sonata for Trumpet; Haydn Trumpet Concerto; Elgar Symphony No.2

Saturday 17th March 2018

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Telemann Horn Concerto in D TWV51:D8; Dvořák Two Waltzes for Strings; Walton Henry V - Passacaglia; Walton Henry V - The Death of Falstaff; Walton Henry V - Touch her soft lips and part; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings

Saturday 17th March 2018

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’; Haydn Te Deum No.2

Saturday 17th March 2018

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: J.Adams Nixon in China - The Chairman Dances; Haydn Cello Concerto in D; Shostakovich Symphony No. 1

Saturday 17th March 2018

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: Not advised
Programme: Enescu Romanian Rhapsody No.1; Druga Arbëreshës Sime (arr.); Liszt Les Préludes; Shostakovich Cello Concerto No.1

Saturday 17th March 2018

Group: Ipswich Choral Society
Venue: Corn Exchange, King Street, Ipswich IP1 1DH
Times: Not advised
Programme: To include Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 17th March 2018

Group: Kent Chorus
Venue: St.Luke’s Church, St Luke’s Road, Tunbridge Wells TN4 9JH
Times: 7.00pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 17th March 2018

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Whitstable School, Bellevue Road, Whitstable CT5 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 17th March 2018

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 17th March 2018

Group: Lewisham Choral Society, Forest Philharmonic
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 17th March 2018

Group: London Docklands Singers
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Sumsion Magnificat and Nunc Dimittis in A; Purcell Thou Knowest, Lord; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Campling Psalm 93; Parry I Was Glad

Saturday 17th March 2018

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 17th March 2018

Group: Luton Choral Society, Welwyn Garden City Orchestra and Chorus, Thurrock Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Luton LU1 3JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 17th March 2018

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 17th March 2018

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.James’ Church, Church Street, New Bradwell MK13 5LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; D’Astorga Stabat Mater

Saturday 17th March 2018

Group: Nonsuch Singers
Venue: Douai Abbey, Upper Woolhampton, Berkshire RG7 5TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schütz St.Matthew Passion; Lang The Little Match Girl Passion

Saturday 17th March 2018

Group: North Camden Chorus
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Janáček Otčenáš; Ireland Greater Love; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen

Saturday 17th March 2018

Group: North London Chorus
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn The Creation - Parts 1 and 2

Saturday 17th March 2018

Group: Northwood Choral Society
Venue: St.John’s United Reformed Church, Hallowell Road, Northwood HA6 1DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - Excerpts; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 17th March 2018

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Exsultate Jubilate - Alleluia; Mozart Requiem Mass

Saturday 17th March 2018

Group: Richmond Orchestra
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Brahms Symphony No.2

Saturday 17th March 2018

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Kyrie Eleison in F; Bach Motet ‘Fürchte dich nicht’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ and music by Lassus and Schütz

Saturday 17th March 2018

Group: Rochester Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 17th March 2018

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 12noon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Light Music Classics: to include H.Wood A British Rhapsody; Binge Elizabethan Serenade; Curzon Robin Hood Suite - March of the Bowmen (arr.Stone)

Saturday 17th March 2018

Group: Sandwich Concert Band
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Echoes of Nature

Saturday 17th March 2018

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Not advised
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Ibert Flute Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 17th March 2018

Group: Southend Festival Chorus
Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 17th March 2018

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Sinfonia Verdi

Saturday 17th March 2018

Group: Stevenage Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Rossini Stabat Mater

Saturday 17th March 2018

Group: Surrey Heath Singers
Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Rutter Mass of the Children - a concert with Cordwalles Junior School and the Chameleon Arts Jazz Band and Chamber Orchestra

Saturday 17th March 2018

Group: Sussex Chorus
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - with Kent Sinfonia

Saturday 17th March 2018

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.John the Baptist Church. Waterloo Road, Crowthorne RG45 7NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Purcell My Heart is Inditing; Vivaldi Gloria RV589; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ - with Musica Poetica

Saturday 17th March 2018

Group: Twickenham Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Godfree Requiem; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 17th March 2018

Group: Waltham Singers, Meridian Sinfonia
Venue: King Edward VI Grammar School, Broomfield Rd, Chelmsford CM1 3SX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No. 3 ‘St.Cecilia Mass’; Mozart Misericordias Domini

Saturday 17th March 2018

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Francis Church, Church Road, Welwyn Garden City AL8 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Triple Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 17th March 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Not advised
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; MacMillan The Confession of Isobel Gowdie; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 17th March 2018

Group: Whitstable Choral Society
Venue: St.Bartholomew’s Church, King Edward Avenue, Herne Bay, CT6 6EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Stabat Mater; Fauré Requiem

Saturday 17th March 2018

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Tchaikovsky Violin Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 17th March 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society, Brandenburg Baroque Soloists
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Sunday 18th March 2018

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Kalinnikov Serenade; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Dvořák Symphony No.8

Sunday 18th March 2018

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 18th March 2018

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 5.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Mozart Vesperae Solennes de Confessore and choral arrangements of Gershwin Songs

Sunday 18th March 2018

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No. 99

Sunday 18th March 2018

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: P.Cooke Veni sponsa; Harry When I was hungry; Rimkus O vos omnes; McDowall A Fancy of Folksongs; Harry The Stag, The Fish and The Honeycomb; Nystedt Three Sacred Motets - Peace I leave with You; Whitacre Sleep; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Vivaldi Gloria RV589

Sunday 18th March 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: All Saints’ Church, Highbrook, West Hoathly, Crawley RH17 6SS
Times: 7.15pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Sunday 18th March 2018

Group: Ealing Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Sunday 18th March 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 18th March 2018

Group: East Bridge Chorale
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis - with Caritas Chamber Choir

Sunday 18th March 2018

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Family Concert: Nielsen Aladdin - The Market Place at Isphahan; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Bizet Carmen - Suite No.2: Habanera; Sibelius Finlandia; Tchaikovsky Swan Lake - Trepak; Tchaikovsky Swan Lake - Waltz of the Flowers; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Largo; Copland Rodeo - Hoe-Down

Sunday 18th March 2018

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: New Windmill Hall, St. Marys Lane, Upminster RM14 2QH
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Elgar Nursery Suite; G.Bush Three Elizabethan Songs; Coates By the Sleepy Lagoon (arr.Lawrence); Coates London Suite - Knightsbridge March; Binge Elizabethan Serenade; Farnon Westminster Waltz

Sunday 18th March 2018

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Hexagon, Queen’s Walk, Reading RG1 7UA
Times: 7.30pm performance
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Elgar Cello Concerto; Mahler Symphony No. 1

Sunday 18th March 2018

Group: I Maestri
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Die Entführung aus dem Serail - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Sunday 18th March 2018

Group: Islington Choral Society, Camden Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 18th March 2018

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Schumann Overture, Scherzo and Finale; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 18th March 2018

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: Oxted United Reformed Church, Bluehouse Lane, Oxted RH8 0AA
Times: 7.00pm concert
Programme: Somervell The Passion of Christ

Sunday 18th March 2018

Group: Queen’s Park Singers
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Ich lasse dich nicht BWV Anh.159; C.P.E.Bach St.John Passion; Pärt Da Pacem Domine; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Tota pulchra es

Sunday 18th March 2018

Group: Six Centuries Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with the South London Sinfonietta (on period instrument)

Sunday 18th March 2018

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 18th March 2018

Group: Southwark Sinfonia
Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 5.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Saint-Saëns Carnival of the Animals - part of the Telegraph Hill Festival

Sunday 18th March 2018

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brahms Symphony No.1

Monday 19th March 2018

Group: Kensington Singers
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Arrangements of Shadows, to include Tin Baba Yetu; J.deShannon What the World Needs Now

Wednesday 21st March 2018

Group: Victoria Park Singers
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 8.00pm concert
Programme: The Path Unwinding: to include Tin Baba Yetu; Jenkins And the Mother Did Weep; John The Lion King - Circle of Life

Thursday 22nd March 2018

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 8.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Thursday 22nd March 2018

Group: Esterhazy Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert

Thursday 22nd March 2018

Group: London Concord Singers
Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Pizzetti Requiem; Ginastera Lamentations of Jeremiah; Gesualdo Tenebrae Responsories - Selection; Allegri Miserere (Concert repeated on 24th March in the Chapel of Queen’s College, Cambridge)

Thursday 22nd March 2018

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: Not advised
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Thursday 22nd March 2018

Group: Whitehall Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Fünf Gesänge Op.104; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Schubert Psalm 23; Brahms Requiem

Thursday 22nd March 2018

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

Friday 23rd March 2018

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised

Friday 23rd March 2018

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Earth, Moon and Sun: R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Buckley Kingdom of the Sun and Moon; Sluka Sonata for Bass Clarinet and Wind Orchestra; Clarke Gagarin; Bedford The Sun Paints Rainbows on the Vast Waves; Meij Symphony No.3 ‘Planet Earth’

Friday 23rd March 2018

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: East Croydon URC Hall, Addiscombe Grove, Croydon CR0 5LP
Times: 8.45pm concert
Programme: Soirée Musicale: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Haydn Symphony No. 88 - 4th movement; Schubert Ballet Music No.2; Bach Concerto for Two Violins - 1st movement; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’ - 4th movement

Friday 23rd March 2018

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Friday 23rd March 2018

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Luisa Miller

Friday 23rd March 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: The Great Hall, Imperial College, South Kensington Campus, South Kensington, London SW7 2AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rebel Les Élémens - Le Caos; Stravinsky Apollon Musagète; Biber Battalia; Beethoven Grosse Fuge (for String Orchestra); Mozart Piano Concerto No.14; Bach The Art of Fugue - Excerpts; Bach Concerto for Double String Orchestra - with Imperial College String Ensemble

Friday 23rd March 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: Not advised
Programme: To include Rebel Les Élémens - Le Caos; Stravinsky Apollon Musagète; Biber Battalia; Beethoven Grosse Fuge (for String Orchestra); Mozart Piano Concerto No.14; Bach The Art of Fugue - Excerpts; Bach Concerto for Double String Orchestra (with Ballet)

Friday 23rd March 2018

Group: The Pico Players
Venue: St.Michael’s Church, Chester Square, London SW1W 9EF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; R.R.Bennett Gershwin in Hollywood; Khachaturian Spartacus - Adagio; Tchaikovsky Swan Lake - Suite

Saturday 24th March 2018

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: ’Beyond the Stage’ - choral compositions and arrangements by Wagner, Rossini, Monteverdi, Meyerbeer and Verdi, to include Palestrina Stabat Mater (adapted by R.Wagner); Wagner An Webers Grabe

Saturday 24th March 2018

Group: Amati Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Ravel Mother Goose - Suite; Mahler Symphony No. 5

Saturday 24th March 2018

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Gloriana - Choral Dances; Naylor Vox Dicentis; Rheinberger Abendlied; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Janáček Otčenáš

Saturday 24th March 2018

Group: Ashtead Choral Society
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - programme to include Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Bizet Carmen - Toreadors’ March

Saturday 24th March 2018

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Barnet Choral Society
Venue: East Barnet School, 5 Chestnut Grove, East Barnet, Hertfordshire EN4 8PU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Walton Belshazzar’s Feast; Parry I Was Glad

Saturday 24th March 2018

Group: Basingstoke Choral Society, Croydon Philharmonic Choir
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Ave Verum Corpus; Schubert Magnificat; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Haydn Insanae et Vanae Curae

Saturday 24th March 2018

Group: Brockham Choral Society, British Sinfonietta
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 24th March 2018

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: Uckfield Civic Centre, Bellfarm Lane, Uckfield TN22 1AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Violin Concerto No.4; Beethoven Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Group: Camden Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 24th March 2018

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: In Memoriam - to include Victoria Requiem plus music by Elgar, Tavener, Tallis, Stanford, Ireland, Newman and John

Saturday 24th March 2018

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Parry Hear My Words, Ye People; Duruflé Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Chiltern Choir
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 24th March 2018

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Romance; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Vaughan Williams An Oxford Elegy; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 24th March 2018

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Bartholomew-the-Great Church, West Smithfield, London EC1A 9DS
Times: 7.30pm concert
Programme: English and Spanish Choral Music of the 16th Century, to include Parsons Ave Maria; Victoria Requiem; Byrd Haec Dies; Guerrero Duo Seraphim

Saturday 24th March 2018

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Mayfield School, The Old Palace, High Street, Mayfield TN20 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Fauré Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Dvořák Mass in D

Saturday 24th March 2018

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in E Flat; Stanford Magnificat and Nunc Dimittis; Handel Messiah - Highlights

Saturday 24th March 2018

Group: Dover Choral Society, Connaught Orchestra
Venue: Dover Town Hall, Biggin Street, Dover CT16 1DL
Times: Not advised
Programme: Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; M.Lewis A Day at the Lakes (Suite for Orchestra) (World Première); Rossini Stabat Mater

Saturday 24th March 2018

Group: Dulwich Choral Society
Venue: St.Barnabas Church, Calton Avenue, Dulwich Village, London SE21 7DG
Times: 10.15am - 5.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Mendelssohn’s Elijah

Saturday 24th March 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 24th March 2018

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Church Lane, East Grinstead RH19 3BB
Times: 1pm Workshop, evening Concert
Programme: Come and Sing Stainer’s Crucifixion

Saturday 24th March 2018

Group: East Surrey Choral Society
Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 24th March 2018

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach - A Family Affair - featuring music by members of Europe’s greatest musical dynasty

Saturday 24th March 2018

Group: Folkestone Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Oak Walk, Hythe CT21 5DN
Times: Not advised
Programme: Rutter Requiem; Ledger Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Fourth Choir
Venue: Wheatsheaf Hall, Wheatsheaf Lane, Lambeth, London SW8 2UP
Times: Not advised
Programme: A Red, Red Rose - Songs about Love, including music by Hildegard of Bingen, James MacMillan, Cecilia McDowall, Eric Whitacre and Bob Chilcott

Saturday 24th March 2018

Group: Fulham and Hammersmith Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Pavane; Jenkins The Armed Man

Saturday 24th March 2018

Group: Guildford Chamber Choir, Surrey Mozart Players, Occam Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 24th March 2018

Group: Harlow Chorus
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 24th March 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Mendelssohn Hear My Prayer; Stanford For Lo I Raise Up; Gounod O Divine Redeemer

Saturday 24th March 2018

Group: Harrow Choral Society
Venue: Elliot Hall, Harrow Arts Centre, Hatch End HA5 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 24th March 2018

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Weber Clarinet Concerto No.2; Dvořák Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Maunder Olivet to Calvary

Saturday 24th March 2018

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.3; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 24th March 2018

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Requiem; Bernstein Chichester Psalms and other pieces for Harp and Organ

Saturday 24th March 2018

Group: Hertfordshire Philharmonia, North Herts Guild of Singers
Venue: Coptic Cathedral, Broadhall Way, Stevenage SG2 8NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Maconchy Proud Thames Overture; McDowall Magnificat; Smyth Mass in D

Saturday 24th March 2018

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Messiah - Part 2 and other music for Easter

Saturday 24th March 2018

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Beethoven Overture ‘Egmont’; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’ plus operatic arias

Saturday 24th March 2018

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 24th March 2018

Group: Kingston Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 24th March 2018

Group: Kingston Orpheus Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 24th March 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Elgar Sea Pictures; Rautavaara Cantus Arcticus; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 24th March 2018

Group: Letchworth Chorale
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; C.Wood O Thou the Central Orb; Campion Never Weather Beaten Sail; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 24th March 2018

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Workshop

Saturday 24th March 2018

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Poulenc Gloria

Saturday 24th March 2018

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 24th March 2018

Group: Maldon Choral Society
Venue: United Reformed Church, Market Hill, Maldon CM9 4PZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; R.Rodgers Carousel - June is Bustin’ Out All Over; R.Rodgers Oklahoma - Oh What a Beautiful Morning; Barber Agnus Dei and more.

Saturday 24th March 2018

Group: The Marlowe Singers
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dyson A Spring Garland - Excerpts; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams) and music by Fauré and Saint-Saëns

Saturday 24th March 2018

Group: North London Sinfonia
Venue: United Reformed Church, Fox Lane, Palmers Green, London N13 4AL
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky The Tempest; Weber Clarinet Concerto No.1; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 24th March 2018

Group: Orpington Chorale
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Stainer The Crucifixion and anthems by Byrd, Victoria, Mozart, Elgar, Bruckner and Mendelssohn

Saturday 24th March 2018

Group: Petros Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fower Sovereygnes Reygnes - the music of Thomas Tallis

Saturday 24th March 2018

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: The Hawth, Hawth Avenue, Crawley RH10 6YZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 24th March 2018

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Brahms Symphony No.1

Saturday 24th March 2018

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Spring Glory’ - to include Norman Missa Brevis; Parry War and Peace - Excerpt; Cherubini Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Reading Haydn Choir
Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Reading Symphony Orchestra, South Chiltern Choral Society, Parenthesis Choir
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Verdi Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Renaissance Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Dutch Renaissance Masters - to include Lassus Missa Osculetur Me; Lassus Ave Regina Coelorum; Lassus Alma Redemptoris Mater; Lassus Osculetur Me; Lassus Tristis est anima mea; Sweelinck Laudate Dominum; Gerarde Versa est in Luctum plus music by Josquin, Willaert, Arcadelt and Encina

Saturday 24th March 2018

Group: Richmond Choral Society, Whitton Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 24th March 2018

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Wheeler I Sing and Ever Shall

Saturday 24th March 2018

Group: Seaford Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Locus Iste; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Insanae et Vanae Curae; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 24th March 2018

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Whitnall Easter Story

Saturday 24th March 2018

Group: South West Essex Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 24th March 2018

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Lenten Mass (Missa Quadragesimalis); Elgar Credo in E Minor; Parry I Was Glad; Elgar Three Motets Op.2

Saturday 24th March 2018

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: D’Astorga Stabat Mater; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 24th March 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Messe Basse; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Franck Panis Angelicus; Franck Litanies de la Saint Vierges

Saturday 24th March 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Notre Père; Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Villette Hymne à la Vierge; Franck Psalm 150; Duruflé Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No.10

Saturday 24th March 2018

Group: Teddington Choral Society
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 24th March 2018

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vierne Messe Solennelle; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 24th March 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Brahms Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Bernstein Chichester Psalms; Verdi Four Sacred Pieces

Saturday 24th March 2018

Group: Tring Choral Society, Chiltern Orchestral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’; Vaughan Williams Serenade to Music; Wesley Ascribe unto the Lord; Stanford Three Motets; Parry I Was Glad

Saturday 24th March 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert, to include Coates Dambusters March; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Williams Star Wars - Theme; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 24th March 2018

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas Church, Lavenham Road, Southfields, London SW18 5EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Group: Waverley Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; S.Johnson Gloria; Vaughan Williams The Old Hundredth; Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement and solos for brass ensemble

Saturday 24th March 2018

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rheinberger Offertorium; Kuhnau Gott sei mir gnädig; Haydn Symphony No. 3; Zelenka Magnificat; P.Smith Shakespeare Sonnets; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’

Saturday 24th March 2018

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Mahler Symphony No. 1

Saturday 24th March 2018

Group: Wokingham Choral Society
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th March 2018

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Group: Worthing Choral Society, Sinfonia of Arun
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 24th March 2018

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Firgrove Road, Yateley GU46 6NH
Times: 7.45pm concert
Programme: Glorious Cathedral Classics

Sunday 25th March 2018

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Fa. Overture in C; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 25th March 2018

Group: Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 6.30pm concert
Programme: Purcell Funeral Music for Queen Mary; Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Duruflé Requiem; Langlais Missa Salve Regina - with Bridgewater Sinfonietta

Sunday 25th March 2018

Group: Chorleywood Orchestra
Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Mendelssohn Hebrides Overture; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Copland Fanfare for the Common Man; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; A.Warren Melting into Spring (World Première) and music by Copland, Mendelssohn, Delius and Schubert.

Sunday 25th March 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Boutique Fantasque (arr.Respighi); Saint-Saëns Danse Macabre; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 25th March 2018

Group: East Sussex Bach Choir, Fletching Singers
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with Baroque Collective

Sunday 25th March 2018

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th March 2018

Group: Fleet Singers
Venue: St.Martin’s Church, Vicars Road, Kentish Town NW5 4NN
Times: 6.00pm concert
Programme: Godfrey Ode to Living Things - Excerpts; Schubert Ave Maria; Mozart Ave Verum Corpus; Chilcott Irish Blessing; Rutter Banquet Fugue; Handel Messiah - Selected Choruses

Sunday 25th March 2018

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Bottesini Double Bass Concerto No.2; Walton Symphony No.1

Sunday 25th March 2018

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Nielsen Flute Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 25th March 2018

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 5.00pm performance
Programme: Verdi Luisa Miller

Sunday 25th March 2018

Group: Pro Musica Choir
Venue: St.Andrew’s Church, The Tye, Alfriston, Polegate BN26 5TL
Times: 7.00pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit; Jenkins The Armed Man - Choral Suite

Sunday 25th March 2018

Group: Sussex Concert Orchestra
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.30pm concert
Programme: K.Roberts Ann Garland - Ballet Suite; Lalo Symphonie Espagnole; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 25th March 2018

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 25th March 2018

Group: Wimbledon Community Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 27th March 2018

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 1.00pm concert
Programme: Poulenc Stabat Mater and motets by Bruckner

Wednesday 28th March 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Daley Requiem; Stainer The Crucifixion - Excerpts

Wednesday 28th March 2018

Group: Leatherhead Orchestra
Venue: Not advised
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Shostakovich The Gadfly - Romance; Bizet Symphony in C

Friday 30th March 2018

Group: Alton Choral Society
Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times: 6.00pm performance
Programme: Music for Good Friday

Friday 30th March 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins The Armed Man

Friday 30th March 2018

Group: Great Oakley Choir
Venue: All Saints’ Church, The Avenue, Great Oakley, Harwich, Essex CO12 5BL
Times:
Programme: Stainer The Crucifixion

Friday 30th March 2018

Group: Royal Orchestral Society, Elysian Singers
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Friday 30th March 2018

Group: Seaford Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 5.00pm rehearsal, 7.00pm performance
Programme: ’Almost Instant’ Fauré Requiem

Friday 30th March 2018

Group: Whitton Choral Society
Venue: Whitton Baptist Church, Hounslow Road, Whitton TW2 7BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Gounod Third Solemn Mass for Easter

Saturday 31st March 2018

Group: London Forest Choir
Venue: Waltham Abbey Church, Abbey Gardens, Abbey Church Centre, Waltham Abbey EN9 1XQ
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Wood Holy Week (World Première)

April 2018

Thursday 5th April 2018

Group: Lea Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bob Chilcott Singing Day

Saturday 7th April 2018

Group: Buckingham Choral Society, Orchestra of Stowe Opera
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 7th April 2018

Group: Genesis Chorale
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 7th April 2018

Group: I Maestri
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 6.30pm concert
Programme: Chausson Poème; R.Strauss Four Last Songs; Mahler Kindertotenlieder

Saturday 7th April 2018

Group: The Lydian Orchestra
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Clarinet Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Brahms Serenade No.1

Saturday 7th April 2018

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Mass in D

Saturday 7th April 2018

Group: Wimbledon Choral Society, Orchestra Vitae
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Te Deum; Dvořák Symphony No.8; Elgar The Music Makers

Sunday 8th April 2018

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Mozart Piano Concerto No.23; Bartók Concerto for Orchestra

Sunday 8th April 2018

Group: Godalming Choral Society
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn St.Paul

Sunday 8th April 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 10.30am rehearsal, 3pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Walton Cello Concerto; R.Strauss Ein Heldenleben

Thursday 12th April 2018

Group: Dorking Choral Society, Bookham Choral Society, Holmbury St.Mary Choral Society, Mickleham Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Parry Jerusalem; Elgar The Kingdom - with Southern Pro Musica

Friday 13th April 2018

Group: Leatherhead Choral Society, Buckland and Betchworth Choral Society, Beare Green and Newdigate Choral Society, Horsley Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: L’Estrange Songs of a Rainbow Nation; Todd Mass in Blue - with Southern Pro Musica

Saturday 14th April 2018

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Orff Carmina Burana - with Southend Boys’ Choir

Saturday 14th April 2018

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Widor Mass for Two Choirs

Saturday 14th April 2018

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz; Ketelbey Sanctuary of the Heart; Hamlisch Highlights from ‘A Chorus Line’; Sherman Mary Poppins - Music from the Film plus much more!

Saturday 14th April 2018

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Choral Suite plus music by Purcell

Saturday 14th April 2018

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Paulus Hymn to the Eternal Flame; Lauridsen Lux Aeterna - Two movements; Jenkins The Armed Man

Saturday 14th April 2018

Group: Epsom Choral Society, Capel Choral Society, Oxshott Choral Society, Shalford Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Vaughan Williams God be with you till we meet again - with Southern Pro Musica

Saturday 14th April 2018

Group: Hertfordshire Chorus, Orchestra da Camera
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Hurd Music’s Praise; Hurd The Phoenix and the Turtle; Britten Simple Symphony; Britten St.Nicolas

Saturday 14th April 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: Not advised
Programme: Saint-Saëns Suite in D Op.49; Vaughan Williams The Lark Ascending; Bottesini Gran Duo Concertante for Violin and Double Bass; Beethoven Symphony No.1

Saturday 14th April 2018

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus; Vivaldi Gloria RV589 - Choruses

Saturday 14th April 2018

Group: Polymnia
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: Not advised
Programme: A Treasury of English Choral Music - works TBC

Saturday 14th April 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Prokofiev Symphony No.7

Saturday 14th April 2018

Group: Stanmore Choral Society
Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sacred Sounds: Fauré Cantique de Jean Racine; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Franck Panis Angelicus; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Mozart Ave Verum Corpus; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Viadana Exsultate Justi; Duruflé Requiem

Saturday 14th April 2018

Group: Surbiton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Inaugural concert: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Bruckner Symphony No.4

Saturday 14th April 2018

Group: Twickenham Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Candlelit performance of Mozart Requiem Mass - Part of the Brandenburg Spring Festival

Saturday 14th April 2018

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Tchaikovsky Capriccio Italien; R.Strauss Der Rosenkavalier - Waltz Sequence No.1; Berlioz Harold in Italy

Sunday 15th April 2018

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Mendelssohn, Brahms, Schubert and Schumann

Sunday 15th April 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Saint-Saëns Suite in D Op.49; Vaughan Williams The Lark Ascending; Bottesini Gran Duo Concertante for Violin and Double Bass; Beethoven Symphony No.1

Monday 16th April 2018

Group: London Accordion Orchestra
Venue: Duke’s Hall, Royal Academy of Music, Marylebone Road, London NW1 5HT
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised

Wednesday 18th April 2018

Group: London Incidental Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Unwrapped: Mozart Le Nozze di Figaro - Excerpts

Friday 20th April 2018

Group: Opera South East, Sussex Concert Orchestra
Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm performance
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin (Fully Staged Performance)

Saturday 21st April 2018

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 21st April 2018

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 21st April 2018

Group: Billericay Choral Society
Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia and other patriotic songs.

Saturday 21st April 2018

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem - with Newbury Choral Society

Saturday 21st April 2018

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 21st April 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Concerto for Violin and Cello; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Teed Phantasy for Flute and Strings; Sibelius Symphony No.7

Saturday 21st April 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Not advised
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Berlioz Les Nuits d’Été; Dvořák Symphony No.5

Saturday 21st April 2018

Group: Deal and Walmer Handelian Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary’s Road, Walmer, Deal, Kent CT14 7QA
Times: 7.30pm concert
Programme: England’s Green and Pleasant Land: Parry Blest Pair of Sirens; Parry Jerusalem; Parry Hear My Words, Ye People; Parry England; Parry Long Since in Egypt’s Plenteous Land; Elgar The Spirit of England

Saturday 21st April 2018

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st April 2018

Group: Epworth Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: 60th Anniversary Concert, to include Vaughan Williams Five Mystical Songs; Chilcott Gloria; Assersohn Air and Angels (World Première)

Saturday 21st April 2018

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: 2.00pm to 6.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Choruses from Jenkins The Armed Man

Saturday 21st April 2018

Group: Gravesham Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 21st April 2018

Group: Heathfield Choral Society
Venue: Broad Oak Village Hall, Burwash Road, Heathfield TN21 8SS
Times: 10.30am - 4.00pm Singing Day
Programme: Singing Day on Laura Rossi’s ‘Voices of Remembrance’

Saturday 21st April 2018

Group: Hook Choral Society
Venue: All Saints’ Church, The Bury, Odiham, Hampshire RG29 1LZ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Programme of Choral Contrasts’ - including music by Pergolesi, Bach, Handel, Holst, Vaughan Williams and Esenvalds

Saturday 21st April 2018

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Let’s Dance - toetapping music to get you dancing in the aisles

Saturday 21st April 2018

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Haydn Cello Concerto in C; Schumann Symphony No.4

Saturday 21st April 2018

Group: Opera South East, Sussex Concert Orchestra
Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm performance
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin (Fully Staged Performance)

Saturday 21st April 2018

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Pelly Movie Night, including Strommen Salute to the Cinema; Sibelius Finlandia; Saint-Saëns Carnival of the Animals - Aquarium and The Swan; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; John The Lion King - Medley; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’ - Excerpt; Moross The Big Country; Shore Lord of the Rings - Music from the Films

Saturday 21st April 2018

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Monumentum pro Gesualdo di Venosa; Tchaikovsky Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 21st April 2018

Group: Reading Bach Choir
Venue: St.Thomas of Canterbury Church, Goring on Thames, Oxfordshire RG8 9AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Serenade to Music - French and English Partsongs including Vaughan Williams Serenade to Music; Britten The Ballade of Little Musgrave and music by Ravel

Saturday 21st April 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Mary’s Church, Station Road, Twyford RG10 9NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised - with Jewel Tones (Girls’ Choir)

Saturday 21st April 2018

Group: The Ripieno Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: To include Bach Kyrie Eleison in F; Bach Motet ‘Fürchte dich nicht’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ and music by Lassus and Schütz

Saturday 21st April 2018

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’All Aboard for a Musical Odyssey’ - with Elliott Park School

Saturday 21st April 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: St Marys Church, Church Lane, Burghfield Village, Berkshire RG30 3TG
Times: 7.00pm concert
Programme: From Burghfield to Broadway - music from both sides of the Atlantic.

Saturday 21st April 2018

Group: South Downs Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 21st April 2018

Group: Southend Bach Choir, Essex Concert Orchestra
Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 21st April 2018

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church (Winchmore Hill), Church Hill, London N21 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 21st April 2018

Group: St.Albans Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Orchestra Nova

Saturday 21st April 2018

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 21st April 2018

Group: Wokingham Choral Society
Venue: The Holt School, Holt Lane, Wokingham RG41 1EE
Times: 10.30am - 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on the music of Andrew Lloyd-Webber

Sunday 22nd April 2018

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 22nd April 2018

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford School, De Parys Avenue, Bedford MK40 2TU
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s Concert, to include Quilter Children’s Overture; Poulenc Babar the Elephant

Sunday 22nd April 2018

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Bruckner Mass in E Minor and a selection of motets accompanied by organ and trombones.

Sunday 22nd April 2018

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 22nd April 2018

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 1.30pm to 7.30pm String Play Day
Programme: Workshop on Sibelius Andante Festivo, Panufnik Old Polish Suite and Grieg Holberg Suite

Sunday 22nd April 2018

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts; R.Strauss Oboe Concerto; Sibelius Symphony No.5

Sunday 22nd April 2018

Group: Moving Chamber Choir
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.30pm concert
Programme: A Celebration of Female Composers

Sunday 22nd April 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Old Royal Naval College Chapel, 2 Cutty Sark Gardens, London SE10 9LW
Times: 3.30pm concert
Programme: Sunday Afternoon Classics - highlights of the Choir’s 10th March concert - programme TBC

Sunday 22nd April 2018

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor; Bellini Oboe Concerto; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Sunday 22nd April 2018

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Lambeth Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Requiem

Wednesday 25th April 2018

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Evening performance
Programme: Mascagni Cavalleria Rusticana; Leoncavallo I Pagliacci

Thursday 26th April 2018

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Evening performance
Programme: Mascagni Cavalleria Rusticana; Leoncavallo I Pagliacci

Friday 27th April 2018

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Evening performance
Programme: Mascagni Cavalleria Rusticana; Leoncavallo I Pagliacci

Saturday 28th April 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: St.Thomas à Becket Church, Framfield, Uckfield TN22 5NH
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Spirit of Spring’ - to include Daley Requiem and works by Pergolesi, Palestrina, Haydn and Schubert

Saturday 28th April 2018

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Torelli Trumpet Concerto in D G1; Boyce Symphony No.2; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.5; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.1; Boyce Symphony No.6; Torelli Trumpet Concerto in D G10

Saturday 28th April 2018

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Schubert Mass in G

Saturday 28th April 2018

Group: Clacton Choral Society, Kingfisher Sinfonietta
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Bach Cantata No. 12 ‘Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen’ - Sinfonia, Lento and Chorale; Handel Laudate Pueri Dominum; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Te Deum; Mozart Flute Concerto No.1 in G - Adagio and Rondo; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 28th April 2018

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 28th April 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, 1 Betts Lane, Nazeing, Waltham Abbey EN9 2DA
Times: 7.30pm concert
Programme: What is our life? To include Purcell Hear My Prayer, O Lord; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Weelkes The Period of Cosmography; Weir Vertue; Weir Antiphon; Rheinberger Abendlied; Gibbons The Silver Swan; Gibbons What is our Life?; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional She’s Like the Swallow (arr.Chapman); Traditional Black Sheep (arr.Rutter); Joel And So it Goes (arr.Chilcott)

Saturday 28th April 2018

Group: Dulwich Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 28th April 2018

Group: Great Missenden Choral Society, St.John’s Chamber Orchestra
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Songs of Sea and Shore’: Purcell Welcome to all the Pleasures; Hewitt-Jones Seven Sea Poems; Moeran Songs of Springtime; Finzi Let us Garlands Bring; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 28th April 2018

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th April 2018

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Schubert Mass in G; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 28th April 2018

Group: High Wycombe Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 8 Castle Street, High Wycombe HP13 6RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); Fauré Cantique de Jean Racine; Mendelssohn Violin Concerto; Fauré Requiem

Saturday 28th April 2018

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Stanford Jubilate; Brahms Geistliches Lied; Rheinberger Abendlied; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Gardiner Te Lucis ante Terminum

Saturday 28th April 2018

Group: Illyrian Ensemble
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák Biblical Songs; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 28th April 2018

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Evening performance
Programme: Mascagni Cavalleria Rusticana; Leoncavallo I Pagliacci

Saturday 28th April 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Trewsbury Rd, London SE26 5DP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Moving Images’ - Herman Mack and Mabel - Overture; McNeff Moving Parts; McNeff Image in Stone; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Respighi Pines of Rome; Granados Military March Op.38

Saturday 28th April 2018

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 28th April 2018

Group: Luton Concert Orchestra, Linsdale Singers
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Concert - A Varied Mix of Light Orchestral Music

Saturday 28th April 2018

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: The Salvation Army, 74-80 Union Street, Maidstone ME14 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Chamber Music Evening, featuring soloists and small ensembles from within MWS

Saturday 28th April 2018

Group: Mid Sussex Choir
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Musicals - works TBC

Saturday 28th April 2018

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bologne Symphony No.1 - First movement; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’; R.Strauss Romance for Cello and Orchestra; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’

Saturday 28th April 2018

Group: Oare String Orchestra
Venue: West Faversham Community Centre, Bysing Wood Road, Faversham ME13 7RH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Finzi Romance; Wiren Serenade for Strings; J.Walker Music for Strings; Tchaikovsky Souvenir de Florence

Saturday 28th April 2018

Group: Petersfield Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time

Saturday 28th April 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Sárka; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Elgar Enigma Variations

Saturday 28th April 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th April 2018

Group: Southend Choral Society, Eastwood Chorale
Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 28th April 2018

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Bach Cantata No. 43 ‘Gott fähret auf mit Jauchzen’; Bach Cantata No.134 ‘Ein Herz, das seinen Jesum lebend weiß’; Bach Cantata No. 34 ‘O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe’; Bach Motet ‘Fürchte dich nicht’

Saturday 28th April 2018

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Various The Patchwork Requiem - movements by Mozart, Fauré, Verdi, Duruflé, Rutter, Chilcott and others.

Saturday 28th April 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 29th April 2018

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Arnold English Dances - Set No.1; Arnold English Dances - Set No.2; Arnold Trumpet Concerto; Elgar Enigma Variations

Sunday 29th April 2018

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Schubert Mass in G

Sunday 29th April 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: Afternoon concert
Programme: To include Fauré Requiem

Sunday 29th April 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society, Salomon Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Bernstein Chichester Psalms; Rutter Magnificat

Sunday 29th April 2018

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: Burntwood School, Burntwood Lane, London SW17 0AQ
Times: 10.00am till 5,00pm Play Day
Programme: Mendelthon - An All Day Celebration of Mendelssohn

May 2018

Tuesday 1st May 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: The Chapel, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.00pm rehearsal and concert
Programme: Come and Sing Mozart Requiem Mass

Friday 4th May 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: St.Leonard’s Church, Station Road, Southminster, Essex CM10 7EW
Times: 8.00pm concert
Programme: Concert in aid of St.Leonard’s Church and Christchurch Latchingdon

Saturday 5th May 2018

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised - with Lancing Brass

Saturday 5th May 2018

Group: Canterbury Orchestra, Lees Court Music
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Brahms Alto Rhapsody; Britten Hymn to St.Cecilia; Elgar Enigma Variations

Saturday 5th May 2018

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Monteverdi Sestina; Monteverdi Gloria a 7; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Hor che’l Ciel e la Terra; Schütz O Primavera; Schütz O Dolcezza

Saturday 5th May 2018

Group: East Sussex Community Choir, Corelli Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 5th May 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Baermann Concertstück for Clarinet; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Scenes

Saturday 5th May 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir, Hastings Philharmonic Orchestra
Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Kosovo Philharmonic Choir

Saturday 5th May 2018

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Violin Concerto; Sibelius Karelia Suite; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.7; Márquez Danzón No.2; Mozart Die Zauberflöte - O Zittre Nicht

Saturday 5th May 2018

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Vivaldi Gloria RV589; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest

Saturday 5th May 2018

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Duruflé Requiem and choruses by Vivaldi

Saturday 5th May 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 5th May 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Recital Room, Tonbridge School, High Street, Tonbridge, Kent TN9 1JT
Times: 2.00pm to 6.30pm Workshop
Programme: Discover Britten’s War Requiem - Workshop

Monday 7th May 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: Bradfield Mayfayre, Bradfield Southend Playing Fields, Bradfield RG7 6EY
Times: From 12.30pm till 4.30pm
Programme: Performing in the Music Tent - programme TBC

Tuesday 8th May 2018

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Anderson Goldilocks Overture; Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin Second Rhapsody; Grofe Grand Canyon Suite

Friday 11th May 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Gjeilo Sunrise Mass - with French choir ‘Sotto Voce’

Saturday 12th May 2018

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 12th May 2018

Group: Ashford Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Nanie; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Requiem

Saturday 12th May 2018

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, Reading Road, Chineham RG24 8LT
Times: 10,00am - 3.30pm Workshop
Programme: String Workshop on Sibelius ‘Andante Festivo’ and Grieg ‘Holberg Suite’

Saturday 12th May 2018

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in English)

Saturday 12th May 2018

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Mozart Oboe Concerto K314; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 12th May 2018

Group: Chichester Singers
Venue: Oving Jubilee Village Hall, High Street, Oving, Chichester PO20 2DQ
Times: Not advised
Programme: Singing Day on Haydn Nelson Mass and J.Willcocks Sing Africa

Saturday 12th May 2018

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Bride Folk Rhapsody No.2 (rev.2017); Bride Sky Fire; Ravel Boléro

Saturday 12th May 2018

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Arnold Viola Concerto; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 12th May 2018

Group: Dulwich Chamber Choir
Venue: The Old Library, Dulwich College, London SE21 7LD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include works by Bernstein, Debussy, Gounod, Parry and Vaughan Williams

Saturday 12th May 2018

Group: Egham Choral
Venue: St.John’s Church, Manor Farm Lane, Egham TW20 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 12th May 2018

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Times and Seasons’ To include Elgar Evening Scene; Rheinberger Abendlied; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Kodály Evening Song and music by Holst, Saint-Saëns, Schubert, R.Strauss and Sullivan

Saturday 12th May 2018

Group: Fleet Choral Society
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Snow is Fled (World Première); Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Requiem Mass; Haydn Te Deum No.2; Beethoven Choral Fantasy

Saturday 12th May 2018

Group: Fortismere Community Choir, Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 12th May 2018

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: Wealdstone Methodist Church, Locket Road, Wealdstone HA3 7ND
Times: 1.30pm start
Programme: Choral Workshop

Saturday 12th May 2018

Group: Hastings Sinfonia
Venue: Opus Theatre, 24 Cambridge Road, Hastings TN34 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Saturday Night at the Movies, to include S.Proctor The James Bond Piano Concerto; Williams Schindler’s List; Badelt Pirates of the Caribbean plus music from The Mission, Dr.Zhivago, 2001: A Space Odyssey and The King’s Speech

Saturday 12th May 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 7.45pm concert
Programme: ’Inspired by Love’: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Schumann Symphony No.2

Saturday 12th May 2018

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: Lyminge Methodist Church, Church Road CT18 8JA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 12th May 2018

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Falla El Amor Brujo; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Una voce poco fa; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 12th May 2018

Group: Leconfield Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 12th May 2018

Group: Linden Wind Orchestra
Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Postcard Home: to include Sparke The Year of the Dragon; N.Hess East Coast Pictures - New York; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Vaughan Williams Norfolk Rhapsody No.1

Saturday 12th May 2018

Group: London Consorts of Winds
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; G.Carr Counterpoint: a Song from the Other Side (World Première) - with Opus XVI Chamber Choir

Saturday 12th May 2018

Group: Luminosa Voices
Venue: St.John’s Church, West Street, New Alresford SO24 9AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vierne Messe Solennelle; Rutter Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes

Saturday 12th May 2018

Group: North Downs Sinfonia
Venue: Tatsfield Village Hall, Westmore Green, Tatsfield, Westerham TN16 2AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Finzi Eclogue; Beethoven Symphony No.1

Saturday 12th May 2018

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: Parish Church of All Saints’, Church Street, Clifton, Bedfordshire SG17 5ET
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Franck Panis Angelicus; Leadbetter Four Folk Songs

Saturday 12th May 2018

Group: Putney Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 12th May 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 12th May 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Stravinsky The Firebird - Suite (1945)

Saturday 12th May 2018

Group: Stondon Singers
Venue: Church of St.Michael and All Saints, Galleywood, Chelmsford CM1 8PS
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop day on Tallis Sancte Deus, If Ye Love Me and Gaude Gloriosa, and Parry’s Sorrow and Pain and Songs of Farewell

Saturday 12th May 2018

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 12th May 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: Tolleshunt Knights Village Hall, Top Road, Tolleshunt Knights, Maldon CM9 8EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Gjeilo Sunrise Mass - with French choir ‘Sotto Voce’

Saturday 12th May 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bax Tintagel; Gershwin Piano Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 12th May 2018

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: Bishopshalt School, Royal Lane, Hillingdon UB8 3RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Jenkins The Armed Man

Saturday 12th May 2018

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 6.00pm concert
Programme: An evening of Film Music including Addinsell Warsaw Concerto; Williams Star Wars - Suite; Williams Schindler’s List; Williams Harry Potter - Music from the Films; Barry James Bond - Music from the Films; R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Shore Lord of the Rings - Music from the Films

Saturday 12th May 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael’s Sutton Court, 60 Elmwood Road, Chiswick, London W4 3DZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Dvořák Symphony No.7

Saturday 12th May 2018

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Leonard Bernstein Centenary Concert: Bernstein Fanfare for the Inauguration of John Fitzgerald Kennedy; Bernstein Candide - Overture; Bernstein Symphony No.2 ‘The Age of Anxiety’; Bernstein Serenade after Plato’s ‘Symposium’; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 12th May 2018

Group: Woking Choral Society, Octavian Singers, Covent Garden Sinfonia
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 13th May 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 13th May 2018

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Barber Knoxville: Summer of 1915; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Grieg Songs for Soprano and Orchestra; Debussy Petite Suite

Sunday 13th May 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: F.Bridge The Sea; Elgar Sea Pictures; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Vaughan Williams Symphony No.6

Sunday 13th May 2018

Group: North Herts Guild of Singers
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 13th May 2018

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.00pm concert
Programme: The Genius of Purcell

Sunday 13th May 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 6.30pm concert
Programme: Gounod Petite Symphonie for Wind; Bach Orchestral Suite No.2; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite

Tuesday 15th May 2018

Group: City Chamber Choir, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Vaughan Williams The Lark Ascending; Howells English Mass; McDowall The Descending Blue; Stanford The Blue Bird; Ireland The Hills; S.Wilson Spring (World Première)

Friday 18th May 2018

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Sibelius Violin Concerto; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Elgar Wand of Youth Suite No.2

Saturday 19th May 2018

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: St.Joseph’s College, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Symphony No.8; Albinoni Adagio for Organ and Strings

Saturday 19th May 2018

Group: Battle Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Bach Magnificat in D; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 19th May 2018

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 19th May 2018

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: Brentwood Ursuline Convent High School, Queens’ Road, Brentwood CM14 4EX
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 19th May 2018

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; R.Harris Symphony No.3; Holst Planets Suite

Saturday 19th May 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Prokofiev Piano Concerto No.3; Brahms Symphony No.4

Saturday 19th May 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Beethoven Piano Concerto No.1; G.Lloyd Symphony No.4

Saturday 19th May 2018

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 61; Debussy Réverie, Sarabande & Arabesque (arr.I.Butterworth); Mozart Piano Concerto No.17

Saturday 19th May 2018

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: The Aldridge Theatre, Frensham Heights School, Rowledge, Farnham GU10 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Kyrie in D Minor; Beethoven Symphony No.1; Beethoven Mass in C

Saturday 19th May 2018

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Symphony No.1; Dvořák Serenade for Strings; Dvořák Serenade for Winds

Saturday 19th May 2018

Group: Fourth Choir
Venue: The Senate House, University of London, Malet Street, Bloomsbury, London WC1E 7HU
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of Queer Music and Poetry, to include Tallis In Jejunio et fletu; Beatch I Am Like Many (World Première) and music by Tchaikovsky, Saint-Saëns, Poulenc, Copland, Tippett, Britten, Burton-Senior, Higdon and Monk

Saturday 19th May 2018

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Handel Xerxes - Largo; Handel Messiah - Rejoice Greatly; Delius A Song Before Sunrise; Ireland Piano Concerto; Elgar Enigma Variations; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs with songs from the ‘Last Night of the Proms’

Saturday 19th May 2018

Group: Harmonie Concert Band
Venue: Priory Park Bandstand, Victoria Avenue, Southend-on-Sea SS2 6ND
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 19th May 2018

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Ferneham Hall, Osborn Road, Fareham PO16 7DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Mozart Violin Concerto No.3; Dvořák Romance in F Minor; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 19th May 2018

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Mozart Bassoon Concerto; Webern Langsamersatz for Strings; Brahms Serenade No.1

Saturday 19th May 2018

Group: Heathfield Choral Society
Venue: State Hall, Station Road, Heathfield TN21 8LD
Times: 7.30pm performance
Programme: To include Rutter The Sprig of Thyme; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski) plus Spiritual settings,.With Heathfield Youth Drama

Saturday 19th May 2018

Group: Hitchin Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Wedding March; McCabe Concerto for Chamber Orchestra; Arnold Viola Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 19th May 2018

Group: Kent Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Festive Songs’: MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Traditional My Lord, what a Morning (arr.Wild); Byrd Mass for Four Voices - Agnus Dei; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; A.Wilson Deep Harmony; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Vincent Sanctus; Byrd Sing Joyfully; Jannequin Au joli jeu; Morley April is in My Mistress’ Face; Morley Now is the Month of Maying; Passereau Il est bel et bon; Attaignant Tourdion; Hamlisch The Way We Were; Casulana Morir non può il mio cuore; R.Leigh Don’t it make my brown eyes blue; Casulana Adio Lidia; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 19th May 2018

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Alexander Centre, 17 Preston Street, Faversham ME13 8NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 19th May 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Hummel Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.3

Saturday 19th May 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Not advised
Times: 10.00am till late
Programme: Happy 10th Birthday LWO - Come and Play Day

Saturday 19th May 2018

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Rimsky-Korsakov Scheherazade - Excerpts; Williams Harry Potter - Symphonic Suite

Saturday 19th May 2018

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Prokofiev Piano Concerto No.3; Shostakovich Symphony No. 1

Saturday 19th May 2018

Group: Radlett Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 19th May 2018

Group: South London Singers, Elm Singers
Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Buxtehude Magnificat; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Parry Blest Pair of Sirens; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals plus a selection of madrigals and part-songs

Saturday 19th May 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 19th May 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised = with Orpheus Singers Ladies Choir from Hadleigh, Essex

Saturday 19th May 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Wedding March; Nielsen Flute Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 19th May 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 19th May 2018

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Seven Kings United Free Church, Meads Lane, Ilford IG3 8NU
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop
Programme: String Workshop on Holst St.Paul’s Suite and Mozart Divertimento K136

Sunday 20th May 2018

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Maidstone Road, Hadlow, Tonbridge TN11 0DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 20th May 2018

Group: Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Tailleferre Concertino for Harp; Brahms Symphony No.2

Sunday 20th May 2018

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: 5.00pm concert
Programme: To include music by Gibbons, Debussy, Poulenc, Rossini, Stanford and Stravinsky

Sunday 20th May 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Ancient and Modern’: Gibbons Hosanna to the Son of David; Palestrina Stabat Mater; Tavener Funeral Ikos; Tallis Videte miraculum; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); De la Rue O Salutaris Hostia; Pärt Magnificat; O’Regan Ave Maria; O’Regan Surrexit Christus; Bach Motet ‘Der Geist hilft’ - Part of the West Wycombe Arts Festival

Sunday 20th May 2018

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Rachmaninov The Rock; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Gershwin An American in Paris

Sunday 20th May 2018

Group: Polymnia, Milton Keynes City Orchestra
Venue: Milton Keynes Theatre, 3 Theatre Walk, Central Milton Keynes MK9 3PX
Times: Not advised
Programme: Opera Gala - works TBC

Sunday 20th May 2018

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: Reading Minster of St.Mary the Virgin, Chain Street, Reading RG1 2HX
Times: 3.30pm concert
Programme: Children’s Concert, including ‘Orchestra Street’, an introduction to the instruments of the orchestra, Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts and excerpts from Jungle Book

Sunday 20th May 2018

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Hebrides Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Schubert Rosamunde Incidental Music; Beethoven Symphony No.7

Sunday 20th May 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 3.30pm concert
Programme: Sullivan The Yeomen of the Guard - Overture; Rossini William Tell - Overture; Elgar Imperial March; Sibelius Finlandia; Holst Suite in E Flat; J.Strauss (II) Champagne Polka and music by Eric Coates

Sunday 20th May 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Ives The Unanswered Question; R.Strauss Tod und Verklärung

Sunday 20th May 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 3.00pm concert
Programme: Concert for Children, to include Prokofiev Peter and the Wolf; Kleinsinger Tubby the Tuba - Brighton Festival Concert

Sunday 20th May 2018

Group: Teddington Chamber Choir, Blue Light Symphony Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: 7.00pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Mozart Piano Concerto No.20; Schubert Mass in G

Monday 21st May 2018

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Menken Aladdin - Selection; Schonberg Les Misérables - Selection; Lloyd-Webber Cats - Medley; Schwartz Wicked - Highlights; Bart Oliver! - Selection; Lloyd-Webber Evita - Don’t Cry for Me, Argentina; Nott Wallace and Gromit Theme; Childs Cartoon Carnival; McCartney We All Stand Together (arr.Howe)

Monday 21st May 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Puccini La Bohème (Concert Performance)

Thursday 24th May 2018

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 7.45pm performance
Programme: Sullivan Iolanthe

Thursday 24th May 2018

Group: Victoria Park Singers
Venue: St.John on Bethnal Green Church, 200 Cambridge Heath Road, London E2 9PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Friday 25th May 2018

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 7.45pm performance
Programme: Sullivan Iolanthe

Friday 25th May 2018

Group: Londinium
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Skempton The Flight of Song; Wert Ascendente Jesu; Grieg Ave Maris Stella; Brahms Vineta; R.R.Bennett Sea Change; Parry Crossing the Bar; Mäntyjärvi Canticum Calamitatis Maritimae; Campion Never Weather Beaten Sail; G.Jackson A Ship with Unfurled Sails; Coleridge-Taylor Sea Drift; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst)

Friday 25th May 2018

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Mozart Violin Concerto No.4; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 26th May 2018

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 4.00pm children’s ‘mini-matinée’, 7.30pm concert
Programme: To include Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Copland Rodeo - Four Dance Episodes plus music by Elgar, Rossini and Beethoven. With Orchestra Allegro Moderato of Milan

Saturday 26th May 2018

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 2.30pm and 7.45pm performances
Programme: Sullivan Iolanthe

Saturday 26th May 2018

Group: London Saxophone Choir
Venue: Church of St.Mary and St.John the Divine, Balham High Road, London SW12 9BS
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Bach, Byrd, Gershwin, Stravinsky and Joplin

Saturday 26th May 2018

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Whatman Park, Waterside Gate, Maidstone ME16 0GB
Times: 6.15pm concert
Programme: Proms in the Park: Lennon Got to Get You Into my Life (arr.Pilley); Williams Star Wars Saga (arr.de Meij); Williams Hook - Music from the film (arr.van der Velde); Sherman Mary Poppins - Feed the Birds (arr.Bates); Vandross Brand New Day (arr.Pilley); Scott Fujiko; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Coates Dambusters March; Ticheli Amazing Grace; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Traditional The National Anthem (arr.Jacob); Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Sunday 27th May 2018

Group: I Maestri
Venue: St.Anne’s Church, 106 St.Anne’s Close, Highgate, London N6 6AP
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Keyboard Concerto in F Minor; Ingman Pieces for String Soloists and Strings; Norden Jovanka (World Première); Suk Serenade for Strings

Sunday 27th May 2018

Group: Sandwich Concert Band
Venue: Deal Memorial Bandstand, Walmer Green, Deal CT14 7DX
Times: 2.30pm concert
Programme: To include Binge Elizabethan Serenade; Barry Out of Africa - Music from the Film; Adkins Skyfall; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Sousa King Cotton March; Haan Queen’s Park Melody

June 2018

Saturday 2nd June 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: St.Andrew’s Church, Sandhurst Road, Catford SE6 1XD
Times: 7.00pm concert
Programme: Movies and Musicals

Saturday 2nd June 2018

Group: Bromley Symphony Players
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 9; Burswold Dance for Violin and String Orchestra; Locatelli Concerto Grosso Op.1 No.12; Dvořák Serenade for Strings

Saturday 2nd June 2018

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop Day
Programme: Workshop Day - programme TBC

Saturday 2nd June 2018

Group: Chiltern Choir
Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 10.00am - 4.30pm
Programme: Bring and Sing - A Fun Day Singing Gospel, Pop and Rock

Saturday 2nd June 2018

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.2

Saturday 2nd June 2018

Group: Haraya Choir
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: In Concert - works TBC

Saturday 2nd June 2018

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7,30pm concert
Programme: Leung Song of Resurrection (World Première); Mozart Violin Concerto No.3; Dvořák Symphony No.8

Sunday 3rd June 2018

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Park, Burgess Hill RH15 9AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Classic in the Park - to include Williams Jurassic Park - Theme; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Hummel Trumpet Concerto and music from Disney films.

Sunday 3rd June 2018

Group: Horsley Choral Society, Oxshott Choral Society
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 3rd June 2018

Group: Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Bexhill-on-Sea TN40 2HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Bach Orchestral Suite No.2; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 3rd June 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Recital Hall, Nascot Wood Junior School, Nascot Wood Road, Watford WD17 4YS
Times: 2.00pm to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop afternoon on Schubert Symphony No.2

Monday 4th June 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm - 10.00pm Workshop Evening
Programme: Come and Sing/Play Brahms Song of Destiny, Weber Der Freischütz Overture

Tuesday 5th June 2018

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas La Péri - Fanfare; Howell Lamia; Mahler Symphony No. 5

Saturday 9th June 2018

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Sinfonia in G Si8; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Quantz Flute Concerto in G QWV5:173; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Telemann Ouverture Suite in A Minor TWV55 a2

Saturday 9th June 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Coram Foundation, Brunswick Square, London WC1N 1AZ
Times: 11.45am concert
Programme: Not advised

Saturday 9th June 2018

Group: Basingstoke Choral Society
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Southampton Philharmonic Choir

Saturday 9th June 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Broadstairs Bandstand, Victoria Parade, Broadstairs CT10 1QS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 9th June 2018

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 9th June 2018

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Tea at the Ritz’ - songs from the 20s, 30s and 40s

Saturday 9th June 2018

Group: Chiltern Camerata
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Pastoral in Wartime: Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’ - 2nd movement; Butterworth The Banks of Green Willow; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Elgar Sospiri; Elgar Elegy; Ravel Le Tombeau de Couperin; Gurney By a Bierside; Gurney In Flanders

Saturday 9th June 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Khachaturian Spartacus - Suite; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 9th June 2018

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K137; Haydn Cello Concerto in D; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 9th June 2018

Group: English Arts Chorale
Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 9th June 2018

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with The Downland Sinfonia

Saturday 9th June 2018

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: Westfield London, Ariel Way, White City, London W12 7GF
Times: 2.30pm performance (TBC)
Programme: Mozart Symphony No.21; Mozart Symphony No.24; Mozart Symphony No.29 - Part of Hammersmith and Fulham ArtsFest

Saturday 9th June 2018

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Garland for the Queen’ - madrigals from the Triumphs of Oriana, and music by Tippett, Vaughan Williams, Britten and other English composers.

Saturday 9th June 2018

Group: Hampton Choral Society
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Haydn Insanae et Vanae Curae; Beethoven Choral Fantasy

Saturday 9th June 2018

Group: Hertford Choral Society, Chameleon Arts Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Finzi Eclogue; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 9th June 2018

Group: Hertfordshire Philharmonia
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Latham Doppler Shift; Walton Viola Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 9th June 2018

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Dvořák Czech Suite; Beethoven Symphony No.8

Saturday 9th June 2018

Group: London City Orchestra
Venue: Regent Hall, 275 Oxford Street, London W1C 2DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Debussy Fêtes (arr.Picard); Debussy Rhapsody No.1 for Clarinet and Orchestra; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 9th June 2018

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Workshop

Saturday 9th June 2018

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Rainham School for Girls, Derwent Way, Gillingham ME8 0BX
Times:
Programme: Shostakovich Festive Overture; Stanford Clarinet Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 9th June 2018

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 6.00pm concert
Programme: A Classical Summer - music by Tchaikovsky, Dvorak, Brahms and Britten

Saturday 9th June 2018

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: Oxted United Reformed Church, Bluehouse Lane, Oxted RH8 0AA
Times: 4.00pm concert
Programme: The Spirit of Britain: a pot-pourri of British song - programme TBC

Saturday 9th June 2018

Group: Phoenix Choir Eastbourne
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 9th June 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Mary the Virgin Church, High Street, Whitchurch-on-Thames, Oxfordshire RG8 7DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Morley Fyer! Fyer!; Morales O Magnum Mysterium; Victoria Laudate Dominum Omnes Gentes; Tallis Loquebantur Variis Linguis; Howells Requiem - Excerpts; Gjeilo Tota Pulchra Es; Paulus Pilgrim’s Hymn; Whitacre Lux Aurumque; Lauridsen Nocturnes; Traditional O Re Mi; Mercury Crazy Little Thing Called Love (arr.Hann); Traditional Star of the County Down (arr.Parry); Bowie Life on Mars (arr.’At My Desk Music’)

Saturday 9th June 2018

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.6; Sibelius Symphony No.7; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’

Saturday 9th June 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: North Hall, Loxwood Village Hall, Guildford Road, Loxwood, Billingshurst RH14 0SF
Times: 12noon concert
Programme: Not advised

Saturday 9th June 2018

Group: South London Sinfonia
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Petite Suite; Wagner Siegfried Idyll; Mozart Symphony No.40; Wilshere Chorale

Saturday 9th June 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Banstead Community Hall, Park Road, Banstead SM7 3AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Goddesses and Devils’ - works to include Brahms Nanie; Bennet All Creatures Now; McLachlan Angel

Saturday 9th June 2018

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Byrd Mass for Four Voices

Saturday 9th June 2018

Group: Ware Choral Society
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 9th June 2018

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ellington Sacred Concert; Perrin Brazilian Songs of Nature

Saturday 9th June 2018

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham United Reformed Church, 90 Newlands Street, Witham CM8 1AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Vivaldi Gloria RV589 - with Colchester Bach Orchestra

Sunday 10th June 2018

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.John the Evangelist Church, The Street, Ickham, Kent CT3 1QW
Times: Not advised
Programme: A Programme of Folk Songs

Sunday 10th June 2018

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Guildford United Reformed Church, 83 Portsmouth Road, Guildford GU2 4BS
Times: 6.00pm concert
Programme: 21st Century Reflections: Songs of Love and Life Assersohn Verses from Panthea (World Première); Wheeler Harlequinade plus works by Whitacre, Esenvalds and Clive Osgood

Sunday 10th June 2018

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: Broadstairs Bandstand, Victoria Parade, Broadstairs CT10 1QS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 10th June 2018

Group: Midhurst Music Society
Venue: The Walled Garden, Cowdray Park, Midhurst GU29 9AL
Times: 6.00pm concert
Programme: A Celebration of Summer

Sunday 10th June 2018

Group: Opera South East
Venue: St.Clement’s Church, Swan Terrace, High Street, Hastings TN34 3ES
Times: 2.00pm concert
Programme: Cream Teas and High Cs

Sunday 10th June 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 10th June 2018

Group: Southwark Sinfonia
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Puccini Tosca - Symphonic Suite (arr.Khac-Yuen); Tchaikovsky Violin Concerto

Sunday 10th June 2018

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: Langton’s Lakeside, Billet Lane, Hornchurch RM11 1XJ
Times: 10.30am rehearsal, 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 10th June 2018

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rósza Overture to a Symphony Concert; Nielsen Flute Concerto; Britten Gloriana - Symphonic Suite; Tchaikovsky Symphony No.3 ‘Polish’

Monday 11th June 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm - 10.00pm Workshop Evening
Programme: Come and Sing/Play Madrigals and Brahms Symphony No.1

Thursday 14th June 2018

Group: Barcarolle Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Passion and Serenity, to include music by Bellini, Fauré, Gershwin, Nat King Cole, Parry and others

Thursday 14th June 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; R.Strauss Horn Concerto No.1; Mahler Symphony No.10 (compl. D.Cooke) - in the Queen Elizabeth Hall

Thursday 14th June 2018

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Pitoni Cantate Domino; Palestrina Dum complerentur; Distler Singet dem Herrn ein neues Lied; Tallis Loquebantur Variis Linguis; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Monteverdi Cantate Domino; Bach Motet ‘Der Geist hilft’

Thursday 14th June 2018

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 16th June 2018

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Whitacre i thank you god for most this amazing day; Byrd Laudibus in Sanctis; Pärt Which was the son of...; Hepplewhite Endless Time (World Première); J.Sheppard Media vita; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Saturday 16th June 2018

Group: Ashtead Choral Society
Venue: St.George’s Church, Barnett Wood Lane, Ashtead KT21 2DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer Evening - programme TBC

Saturday 16th June 2018

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.30pm performance
Programme: Barry Out of Africa - Music from the Film; Williams Star Wars - Suite; Williams Raiders of the Lost Ark - Music from the Film; Williams Harry Potter - Music from the Films; Shore Lord of the Rings - Music from the Films; Morricone Gabriel’s Oboe; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement

Saturday 16th June 2018

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Massenet Thaïs - Meditation; Brahms Song of Destiny; Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 16th June 2018

Group: Beckenham Chorale, St.Paul’s Sinfonia
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 16th June 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Holy Trinity Church, Lennard Road, Penge SE20 7LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 16th June 2018

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mozart Piano Concerto No.21; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 16th June 2018

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: A Celebration of Traditional British Folk Song

Saturday 16th June 2018

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Mathias Serenade for Small Orchestra; Copland Appalachian Spring; Sibelius Symphony No.5

Saturday 16th June 2018

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Nicholas Church, Dyke Road, Brighton BN1 3LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 16th June 2018

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; Holst Suite in E Flat; Dvořák Cello Concerto - 1st movement; Copland Rodeo - Hoe-Down; Harrex Untitled 2017 (World Première); Nyman Time Lapse; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts

Saturday 16th June 2018

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The French Romantics: Franck Panis Angelicus; Severac Tantum Ergo; Saint-Saëns Tu es Petrus; Satie Messe de Pauvres - Kyrie; Fauré Madrigal; Saint-Saëns Calme des Nuits; Gounod Serenade; Vierne Messe Solennelle - Kyrie

Saturday 16th June 2018

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Korngold Captain Blood - Overture; Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite; R.R.Bennett Murder on the Orient Express; Steiner Casablanca Suite; Walton Hamlet and Ophelia; Barry The Best of Bond (arr.Tyzik)

Saturday 16th June 2018

Group: Chanctonbury Chorus
Venue: St.Andrew and St.Cuthman’s Church, Vicarage Lane, Steyning, West Sussex BN44 3YL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 16th June 2018

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: The Tithe Barn, High Street, Lenham ME17 2QD
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Prom Concert, including music by Elgar, Parry, Mozart, Britten and Bride Travel Guide to the Orchestra (World Première)

Saturday 16th June 2018

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Swiss Church, 79 Endell Street, London WC2H 9DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Music and Readings commemorating the end of World War I, including Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’

Saturday 16th June 2018

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bruckner Christus Factus Est; Whitacre Lux Aurumque; Franck Panis Angelicus; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Pryiidite Poklonimsia; Victoria Ave Maria; Barber Agnus Dei; Fauré Cantique de Jean Racine

Saturday 16th June 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra, Eclectic Voices
Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Psalm 42; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 16th June 2018

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle - with New London Sinfonia

Saturday 16th June 2018

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Favourites, to include Brahms Liebeslieder Waltzes; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances and music by Parry

Saturday 16th June 2018

Group: Dorking Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: 7.00pm concert
Programme: A Fancy of Folk and Jazz: to include Chilcott A Little Jazz Mass; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 16th June 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 16th June 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Summer Nights in Sussex’ - Music of the 70s

Saturday 16th June 2018

Group: Elstree Mozart Players
Venue: All Saints’ Church, 94 Shenley Road, Borehamwood WD6 1EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Mozart Flute Concerto No.2 in D; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 16th June 2018

Group: Ember Choral
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 16th June 2018

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius A Song Before Sunrise; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Glazunov Saxophone Concerto; Arriaga Symphony in D

Saturday 16th June 2018

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 7.45pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.2; Lalo Symphonie Espagnole; Falla The Three-Cornered Hat - Dances; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 16th June 2018

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: Hammersmith Town Hall, King Street, W6 9JU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Nielsen Symphony No.3 ‘Sinfonia Espansiva’

Saturday 16th June 2018

Group: Guildford Choral Society, Chichester Singers, Royal Philharmonic Orchestra
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar Cello Concerto; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 16th June 2018

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: Wealdstone Methodist Church, Locket Road, Wealdstone HA3 7ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert Performance)

Saturday 16th June 2018

Group: Heathfield Choral Society
Venue: Broad Oak Village Hall, Burwash Road, Heathfield TN21 8SS
Times: 10.30am - 4.00pm Singing Day
Programme: Singing Day on Howard Goodall’s ‘Eternal Light’

Saturday 16th June 2018

Group: Holbrook Choral Society
Venue: The Chapel, Royal Hospital School, Holbrook, Ipswich IP9 2RX
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Bach Cantata No. 29 ‘Wir danken dir’ - Sinfonia; Bach Brandenburg Concerto No.2; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne

Saturday 16th June 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: The Scoop, More London Riverside, London SE1 2DB
Times: 1.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 16th June 2018

Group: Lea Singers
Venue: Bennet’s, 21 Leyton Road, Harpenden AL5 2HU
Times: Not advised
Programme: ’Birds and Bees’ - a summer concert of animal-themed music

Saturday 16th June 2018

Group: London Forest Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 16th June 2018

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 16th June 2018

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Lauridsen Nocturnes

Saturday 16th June 2018

Group: Meljon Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for Summer - Madrigals, Spirituals and Traditional Songs

Saturday 16th June 2018

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Viennese Festival, with music by Léhar, J.Strauss II, and Suppé.

Saturday 16th June 2018

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: Amersham School, Stanley Hill, Amersham, Bucks HP7 9HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 16th June 2018

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Spirit! Works TBC

Saturday 16th June 2018

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 16th June 2018

Group: Portsmouth Choral Union, Southern Pro Musica
Venue: St.Mary’s Church Portsea, Fratton Road, Portsmouth PO1 5PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Enigma Variations; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 16th June 2018

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: Not advised
Programme: To include Parry Songs of Farewell

Saturday 16th June 2018

Group: Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Entente Cordial: Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans - Dieu! Qu’il la fait bon regarder!; Ravel Trois Chansons - Nicolette; Poulenc Magadon; Sermisy Au joly bois; Hindemith Six Chansons - No.1 La Birche; Hindemith Six Chansons - No.2 Un Cygne; Brahms Liebeslieder Waltzes - Excerpts; Passereau Il est bel et bon; Lassus Echo Song; Bartók Finding a Husband; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis; Vautor Sweet Suffolk Owl; Morley Fyer! Fyer!; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.J.Davies); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.S.Davies); Charlton Good Ale; P.D.Q.Bach My Bonnie Lass she Smelleth

Saturday 16th June 2018

Group: Southend Symphony Orchestra
Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Suk Meditation on St.Wenceslas Chorale; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 16th June 2018

Group: Thames Philharmonia
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Sibelius Violin Concerto; Sibelius Symphony No.5

Saturday 16th June 2018

Group: Waltham Singers
Venue: Great Waltham Church, Chelmsford Road, Great Waltham CM3 1DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Field of the Cloth of Gold - French and English music exploring the cultural diplomacy of Henry VIII and Francois I - with the Orlando Consort

Saturday 16th June 2018

Group: Waverley Singers
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.00pm concert
Programme: A New Song: Weelkes Alleluia, I heard a voice; Holst Festival Te Deum; Tallis If Ye Love Me; Weelkes Gloria; MacMillan A New Song; Schütz Deutsches Magnificat; G.Jackson O Sacrum Convivium; Byrd Ave Verum Corpus; Weelkes Hosanna; Tallis O Nata Lux; Mathias Let the People Praise Thee, O God

Saturday 16th June 2018

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gershwin Cuban Overture; Geyer Trumpet Concerto (World Première); Gershwin An American in Paris

Saturday 16th June 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gershwin Porgy and Bess - Selection; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Sunday 17th June 2018

Group: Fletching Singers
Venue: Cumnor House School Theatre, London Road, Haywards Heath RH17 7HT
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Chilcott A Little Jazz Mass and works by Whitacre, Stopford and others.

Sunday 17th June 2018

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, 1 Clareville Road, Caterham CR3 6LA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 17th June 2018

Group: Penshurst Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, High Street, Penshurst, Tonbridge TN11 8BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Serendipity, to include Britten Rejoice in the Lamb; Rutter The Sprig of Thyme and music by Sullivan

Sunday 17th June 2018

Group: Saffron Walden Choral Society, Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Walton Belshazzar’s Feast

Sunday 17th June 2018

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: Royal Marines Museum, Eastney Esplanade, Portsmouth, Southsea PO4 9PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso for Strings and Oboe; Danzi Sinfonia Concertante for Flute and Clarinet; Mozart Symphony No.29

Sunday 17th June 2018

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Dohnanyi Variations on a Nursery Theme; Sibelius Symphony No.1

Monday 18th June 2018

Group: Ealing Choral Society
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.45pm concert
Programme: ’Made in America’: Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Whitacre A Boy and a Girl; Whitacre Sleep; Porter Begin the Beguine; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Gershwin Fascinatin’ Rhythm; Copland Old American Songs

Monday 18th June 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm - 10.00pm Workshop Evening
Programme: Come and Play Tchaikovsky Symphony No.5

Wednesday 20th June 2018

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Skellern Weathers; Rossini Petite Messe Solennelle

Thursday 21st June 2018

Group: Barcarolle Choir
Venue: French Protestant Church, 8-9 Soho Square, London W1D 3QD
Times: 11.00am to 3.00pm Workshop
Programme: Making Music Day Workshop

Thursday 21st June 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 1.30pm concert
Programme: Stravinsky Apollon Musagète; Brackett Jr. Simple Gifts (arr.Wedderburn) - with dancers from Ballet4Life (Part of the Bedford Park Festival)

Thursday 21st June 2018

Group: Occam Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Hartley Wintney, Hook RG27 8DZ
Times: Not advised
Programme: Sullivan Patience

Saturday 23rd June 2018

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.8; Mozart Requiem Mass

Saturday 23rd June 2018

Group: Amici Chamber Choir
Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Haydn Insanae et Vanae Curae; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Four Anthems

Saturday 23rd June 2018

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: 100 Years of Broadway - Programme TBC

Saturday 23rd June 2018

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Jazz: Lambert The Rio Grande; Rutter Feel the Spirit; Bernstein West Side Story - Choral Suite; Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 23rd June 2018

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Vivaldi String Concerto in G Minor RV156; Montanari Violin Concerto in A Op.1 No.1; Albinoni Concerto for Two Oboes; Vivaldi Concerto alla Rustica in G RV151; Vivaldi Concerto for Two Violins in D RV511; Vivaldi Concerto for Oboe and Two Violins in C RV554; Albinoni Concerto a Cinq Op.5 No.5; Albinoni String Concerto in F Op.10 No.7; Vivaldi Concerto ‘La Conca’ in B Flat RV163

Saturday 23rd June 2018

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra, Epiphoni Consort
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 2.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Honegger Symphony No.4; Gershwin Lullaby for Strings; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Vaughan Williams An Oxford Elegy

Saturday 23rd June 2018

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Girl Crazy - Overture; Stanford Clarinet Concerto; Holst Planets Suite; C.Matthews Pluto

Saturday 23rd June 2018

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: St.Margaret the Queen Church, Buxted, East Sussex TN22 4AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd June 2018

Group: Camden Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Saturday 23rd June 2018

Group: Cantate Choir
Venue: All Saints’ Church, Tudeley, Tonbridge TN11 0NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music Ancient and Modern, including music by Laurie Dunkin Wedd.

Saturday 23rd June 2018

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Canterbury Choral Society Youth Choir and Royal Philharmonic Orchestra

Saturday 23rd June 2018

Group: Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Midsummer Masterworks, to include Martín y Soler Magnificat; Whitacre Alleluia; Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Pearsall Lay a Garland; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country - with Bridgewater Sinfonietta

Saturday 23rd June 2018

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Summer Concert of Music by English Composers, To include works by Orlando Gibbons, Lennox Berkeley and Kenneth Leighton

Saturday 23rd June 2018

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: Queen’s Hall Theatre, Waterloo Road, Cranbrook, Kent TN17 3JD
Times: 7.30pm concert
Programme: Cranbrook School 500th Anniversary Concert

Saturday 23rd June 2018

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Crowborough United Church, Croft Road, Crowborough TN6 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - to include music by Verdi, Puccini, Bizet and others.

Saturday 23rd June 2018

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 23rd June 2018

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes City Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Park Street, Woburn MK17 9PG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in F Minor; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 23rd June 2018

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Chausson Poème; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 23rd June 2018

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: Imberhorne Lower School, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DT
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Soirée - Partsongs, Madrigals, Pops and Show Songs - including supper.

Saturday 23rd June 2018

Group: Enfield Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 23rd June 2018

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Bruckner Ave Maria; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Copland Four Motets

Saturday 23rd June 2018

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: Not advised
Programme: Stanford The Revenge: A Ballad of the Fleet; Stanford The Blue Bird; Stanford Songs of the Sea

Saturday 23rd June 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Te Deum; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; C.P.E.Bach Magnificat

Saturday 23rd June 2018

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka A Life for the Tsar - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Lyadov The Enchanted Lake; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Saturday 23rd June 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: (Chamber Choir concert) F.Martin Mass for Double Choir; Mahler Rückert Lieder - Ich bin der Welt abhanden gekommen; Rheinberger Abendlied; Schütz Selig sind die Toten; Reger Nachtlied

Saturday 23rd June 2018

Group: Hastings Sinfonia
Venue: The Stade Open Space, Rock-a-Nore Road, Hastings TN34 3FJ
Times: 11.30am - 12.30pm performance
Programme: Concert for the Hastings Fish Festival

Saturday 23rd June 2018

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: Frances Bardsley Academy, Brentwood Road, Romford RM1 2RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Vaughan Williams The Wasps - Overture; Tchaikovsky Capriccio Italien; Brahms Symphony No.1

Saturday 23rd June 2018

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Reinecke Flute Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 23rd June 2018

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: St. Mary’s Parish Church, 9 The Fairway, Ruislip HA4 0SP
Times: 7.30pm performance
Programme: Sponsor a Symphonic or Concerto Movement: Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Bellini Trumpet Concerto; Novak Slovak Suite - In Church; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Adagio; Donizetti Concertino for Horn and Orchestra; Khachaturian Spartacus - Adagio; Borodin In the Steppes of Central Asia; Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Stravinsky The Firebird - Finale

Saturday 23rd June 2018

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Summer Jazz Concert: Q.Jones Soul Bossa Nova; Q.Jones Quintessence; Winehouse Back to Black; St.John Smooth Operator; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Abreu Tico Tico; Brown Temptation

Saturday 23rd June 2018

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: United Reformed Church, High Street, Ingatestone CM4 9EY
Times: 3.30pm concert
Programme: 70th Birthday Concert - works TBC

Saturday 23rd June 2018

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: Tenterden Methodist Church, 155 High Street, Tenterden, Kent TN30 6JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms Concert

Saturday 23rd June 2018

Group: Kingston Philharmonia
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Elgar Cello Concerto; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Stanford Symphony No.7

Saturday 23rd June 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 23rd June 2018

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter The Heavenly Aeroplane; Rutter The Sprig of Thyme; Chilcott A Little Jazz Mass; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo

Saturday 23rd June 2018

Group: London Recorder Orchestra
Venue: St Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 7.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture (arr.); Berlioz Symphonie Fantastique - March to the Scaffold (arr.); Dove Light Dance; Moses Summertime’s Been and Gone; Melville Four Seasonal Haiku; Holst Brook Green Suite (arr.); Grieg Peer Gynt - Arabian Dance (arr.); Dvořák String Quartet No.12 ‘American’ - Finale (arr.)

Saturday 23rd June 2018

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Revolution - A Concert of Russian Music Gavrilin The Chimes - Soul Rejoicing; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Meij Extreme Makeover; Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Tchaikovsky Overture ‘1812’ plus chamber works played by groups from the band.

Saturday 23rd June 2018

Group: Mickleham Choral Society
Venue: Mickleham Village Hall, 20 Dell Close, Mickleham, Dorking RH5 6EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Déja-Vu, or Where Have I Heard That Tune Before? Music from commercials, films and shows.

Saturday 23rd June 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Concerto for Two Violins; Mozart Divertimento K137; Stravinsky Apollon Musagète - with dancers from Ballet4Life

Saturday 23rd June 2018

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 23rd June 2018

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Tippett A Child of our Time - Spirituals: Excerpts; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Torelli Trumpet Concerto in D G1; Gritton Messiah in Three Minutes; Handel Eternal Source of Light Divine; Tallis If Ye Love Me; Haydn Trumpet Concerto; Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Sullivan The Long Day Closes; Vivaldi Gloria RV589 - Domine fili unigenite

Saturday 23rd June 2018

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.45pm concert
Programme: Delibes Le Roi S’Amuse - Six Airs de Danse dans le Style Ancien; Bruch Romanze for Viola and Orchestra; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd June 2018

Group: Rochester Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Schubert Mass in B Flat - with Rochester Sinfonietta

Saturday 23rd June 2018

Group: Royal Free Music Society Choir
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Waltzes, Madrigals and Summer Songs - works TBC

Saturday 23rd June 2018

Group: Seaford Choral Society
Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: Not advised
Programme: A Programme of Light Classical Music, to include Grieg Ave Maris Stella; Rachmaninov Ave Maria; Stanford The Blue Bird; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Quilter Non Nobis Domine; Bernstein West Side Story - Tonight; R.Rodgers Oklahoma - Oh What a Beautiful Morning; J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts) plus King’s Singers arrangements and instrumental and mezzo solo items.

Saturday 23rd June 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Sibelius Violin Concerto; Sibelius Kuolema - Scenes with Cranes; Sibelius Symphony No.5

Saturday 23rd June 2018

Group: Stour Choral Society
Venue: Old Hall Chapel, Rectory Hill, East Bergholt, Colchester CO7 6TG
Times: 6.15pm concert
Programme: Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - with Highfields Primary School and Lawford CE Primary School Choirs

Saturday 23rd June 2018

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Walton Cello Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 23rd June 2018

Group: Sussex Chorus
Venue: The Chapel, Hurstpierpoint College, College Lane, Hurstpierpoint BN6 9JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 23rd June 2018

Group: United Singers
Venue: Upminster Baptist Church, Springfield Gardens, Upminster RM14 3EH
Times: 6.30pm concert
Programme: A Musical Meander - including music from West End and Broadway Shows and commemorating the Great War 1914-18

Saturday 23rd June 2018

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: St.Luke’s Church, 194 Ramsden Road, London SW12 8RQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts

Saturday 23rd June 2018

Group: Whitton Choral Society
Venue: Whitton Baptist Church, Hounslow Road, Whitton TW2 7BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Lennon The Beatles in Revue (arr.Lojeski); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Birchall and Hussey); Ried A Whiter Shade of Pale (arr.Hare); Lennon Blackbird (arr.Runswick)

Saturday 23rd June 2018

Group: Wokingham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 50 Norreys Avenue, Wokingham RG40 1UG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit plus music from Gilbert and Sullivan and other operettas

Saturday 23rd June 2018

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Movies: Jarre Lawrence of Arabia - Overture; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.7

Saturday 23rd June 2018

Group: Worthing Choral Society
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Sunday 24th June 2018

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Williams Jurassic Park - Highlights; Williams Close Encounters of the Third Kind - Excerpts; Morricone Gabriel’s Oboe; E.Bernstein The Magnificent Seven; Zimmer Gladiator - Music from the Film

Sunday 24th June 2018

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Williams The Cowboys; Bernstein Slava!; Ticheli Blue Shades; Bryant Dusk; Gillis Tulsa; Barker Concerto for Cornet, Flugelhorn and Trumpet

Sunday 24th June 2018

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Sunday 24th June 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček The Cunning Little Vixen - Suite; Szymanowski Violin Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Sunday 24th June 2018

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Ravel Alborada del Gracioso; Beethoven Violin Concerto; R.Strauss Also Sprach Zarathustra

Sunday 24th June 2018

Group: Harlow Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Grieg Piano Concerto; Brahms Symphony No.1

Sunday 24th June 2018

Group: Harmonie Concert Band
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Kensington Town Hall, Hornton Street, London W8 7NX
Times: 1.30pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Wagner Siegfried - Forest Murmurs; Sibelius Symphony No.7; Tchaikovsky Violin Concerto

Sunday 24th June 2018

Group: Lees Court Music
Venue: St.Nicholas’ Church, Church Road, Otham, Downswood, Maidstone ME15 8SB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Group: Pro Musica Choir
Venue: St.Andrew’s Church, The Tye, Alfriston, Polegate BN26 5TL
Times: 6.00pm concert
Programme: Return to Broadway: to include Loesser Guys and Dolls - Excerpts; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection; Schonberg Les Misérables - Selection; Kander Chicago - Selection; J.Kern Showboat - Selection

Sunday 24th June 2018

Group: Queen’s Park Singers
Venue: Church of St.Anne and St.Andrew, 125A Salusbury Road, NW6 6RG
Times: 6.30pm concert
Programme: Worldwide Choral Celebration, to include Toch Geographical Fugue; Rachmaninov Six Choruses Op.15 - Night; Monteverdi Cantate Domino; Janáček The Little Dove; Traditional Hamba Lulu (arr.Brewer); Fauré Pavane; Traditional Desh (arr.Sperry); Joel Lullabye (arr.Lawson); Till springtime

Sunday 24th June 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: United Reformed Church, 1 Mount Ephraim, Tunbridge Wells TN4 8AE
Times: 6.00pm concert
Programme: Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mendelssohn Hear My Prayer; Parry I Was Glad; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Stanford The Blue Bird; Parry Blest Pair of Sirens plus organ solos and songs for solo soprano.

Sunday 24th June 2018

Group: Sevenoaks Philharmonic, Sevenoaks Symphony Orchestra, Bromley Philharmonic Choir
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: To include Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

Sunday 24th June 2018

Group: Shalford Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 4.30pm concert
Programme: A Somewhat Cool Evening - programme TBC

Sunday 24th June 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: Horsham Park Bandstand, Horsham Park RH12 2DW
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: St.Andrew’s Church, Cippenham, Slough SL1 5RE
Times: 4.00pm
Programme: Choral concert: to include Chilcott Aesop’s Fables; Rutter Feel the Spirit

Sunday 24th June 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: Mill Meadows Bandstand, Henley-on-Thames RG9 1BF
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra
Venue: Newbold College Church, St.Mark’s Road, Binfield, Popeswood, Bracknell RG42 4AN
Times: 4.00pm concert
Programme: Márquez Conga del Fuego Nuevo; Arnold Cornish Dances; Dvořák The Water Goblin; Weber Clarinet Concertino; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Borodin Symphony No.2

Sunday 24th June 2018

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: Stantonbury Theatre, Milton Keynes MK14 6BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Showblitz! Music from the musicals. - with Wolverton Gilbert and Sullivan Society

Monday 25th June 2018

Group: East Sussex Community Choir
Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer is icumen in - Favourites from our repertoire, including music by Handel, Karl Jenkins, Mozart and Henry VIII

Monday 25th June 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm - 10.00pm Workshop Evening
Programme: Come and Play Dvorak Symphonic Variations

Tuesday 26th June 2018

Group: Nonsuch Singers
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Spem in Alium; Walton The Twelve; Weir Two Human Hymns; Todd Vidi Speciosam; Dove Ecce Beatam Lucem; Bainton And I Saw a New Heaven; Tomkins When David Heard; Rex Hymn to the Night and works by Byrd, Gibbons, Hadley, Sheppard and Weelkes

Wednesday 27th June 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 8.00pm concert
Programme: Fireworks Concert

Wednesday 27th June 2018

Group: Epworth Choir
Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening - programme TBC - an informal evening of tea, cake and inspiring music.

Wednesday 27th June 2018

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm Workshop
Programme: Summer Sing 1 - Brahms’ Requiem

Wednesday 27th June 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: Longwick Village Hall, Longwick, Princes Risborough HP27 9TE
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Mikado

Wednesday 27th June 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; Lauridsen O Magnum Mysterium; Orff Carmina Burana

Thursday 28th June 2018

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 7.00pm rehearsal, 8.00pm concert
Programme: Sullivan Iolanthe - Overture; Mozart Duo in G K423 - Finale; Mozart Bassoon Concerto - 2nd movement; Halvorsen Passacaglia on themes by Handel; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.6; Beethoven Symphony No.1

Thursday 28th June 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: Longwick Village Hall, Longwick, Princes Risborough HP27 9TE
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Mikado

Thursday 28th June 2018

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Lauridsen Lux Aeterna; Runestad Alleluia; Ives Crossing the Bar; Gjeilo Ubi Caritas

Friday 29th June 2018

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: Not advised
Programme: Folk Songs from the British Isles, to include Rutter The Sprig of Thyme and arrangements by Vaughan Williams, Holst and others

Friday 29th June 2018

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Stanford Three Motets; Stanford The Blue Bird; Stanford Magnificat in B Flat; Stanford Quick, we have but a second; Bingham The Drowned Lovers; Holst Nunc Dimittis; Vaughan Williams Mass in G Minor

Friday 29th June 2018

Group: Kew Wind Orchestra
Venue: St.Georges Square, Pimlico, London SW1V 2HX
Times: 6.00pm concert
Programme: Pimlico Proms

Friday 29th June 2018

Group: The Pico Players
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel); Copland Fanfare for the Common Man; Brahms Symphony No.3

Friday 29th June 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: Longwick Village Hall, Longwick, Princes Risborough HP27 9TE
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Mikado

Friday 29th June 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Peter’s and St.Paul’s Church, Main Street, Checkendon RG8 0SR
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 30th June 2018

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 30th June 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Ringmer, East Sussex BN8 5JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period

Saturday 30th June 2018

Group: Bishop’s Stortford Choral Society, Hertfordshire Philharmonia
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 30th June 2018

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Peacemakers

Saturday 30th June 2018

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - Programme to include music by Bruckner, Bruch, Barber, Bernstein and others.

Saturday 30th June 2018

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.00pm concert
Programme: Voices of London Festival 2018 Closing Concert Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; L’Estrange Ahoy! (Singing as part of the Voices of London Festival Chorus)

Saturday 30th June 2018

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include works by Handel, Sullivan, Mathias, Rutter, The Beatles and Queen

Saturday 30th June 2018

Group: Capel Choral Society
Venue: Capel Memorial Hall, 55 The Street, Capel, Dorking RH5 5LD
Times: Not advised
Programme: To include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection plus music by Jerome Kern

Saturday 30th June 2018

Group: Central London Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Liszt Symphonic Poem ‘Tasso, Lamento e Trionfo’; Dvořák Symphony No.8

Saturday 30th June 2018

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Concert - with Ninebarrow

Saturday 30th June 2018

Group: Chelmsford Singers
Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Going French! French Songs and Choruses

Saturday 30th June 2018

Group: Chiltern Choir
Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Golden Night at the Movies - Cinema Classics from West Side Story, My Fair Lady and more.

Saturday 30th June 2018

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: Not advised
Programme: Opera Gala - to include music by Puccini, Verdi, Gounod, Mascagni, Bernstein, Bizet, Donizetti, Handel, Purcell, Strauss and Sullivan.

Saturday 30th June 2018

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach to Bernstein Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Selections; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page)

Saturday 30th June 2018

Group: Crofton Singers
Venue: St.Barnabas Church, Grove Road, London E3 5TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me; Morley Nolo mortem; Bach Two-part Invention in D Minor (arr.Rathbone); Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Ireland The Hills; C.Wood Music, when soft voices die; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Schmidt Try to remember (arr.Rathbone); Hesketh-Harvey Saturday Fathers (arr.Rathbone); Simon Fifty-Ninth Street Bridge Song (arr.Rathbone); Mercury Love of my Life (arr.Rathbone); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Wrubel Zip-a-dee-doo-dah (arr.Rathbone)

Saturday 30th June 2018

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Stravinsky Petrushka - Suite

Saturday 30th June 2018

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Boden Homo Sum; Elgar The Spirit of England

Saturday 30th June 2018

Group: Dorking Choral Society
Venue: St.James’ Church, Abinger Lane, Abinger Common, Dorking RH5 6JD
Times: 10.30am to 5pm Workshop
Programme: Based on the Music of Parry (followed by picnic on the green or a pub meal)

Saturday 30th June 2018

Group: Dulwich Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 30th June 2018

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Ravel Mother Goose - Suite; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 30th June 2018

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Choruses and Music from Musicals

Saturday 30th June 2018

Group: East Surrey Choral Society
Venue: Woldingham Village Hall, Station Road, Woldingham CR3 7EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Serenade - a relaxing evening of music from across the world.

Saturday 30th June 2018

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks O Joyful Soul (World Première); Duruflé Requiem; Vierne Messe Solennelle

Saturday 30th June 2018

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 6.30pm concert
Programme: Programme inspired by Film, Radio and Television: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Flying Theme; Williams Star Wars - Suite; Williams Raiders of the Lost Ark - Final March

Saturday 30th June 2018

Group: Folkestone Choral Society
Venue: Leas Cliff Hall, The Leas, Folkestone CT20 2DZ
Times: 10.30am to 5.00pm Workshop, 7.30pm performance
Programme: Come and Sing Mozart Requiem

Saturday 30th June 2018

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Dvořák Rusalka - Song to the Moon; R.Strauss Morgen; R.Strauss Cäcilie; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 30th June 2018

Group: Fourth Choir
Venue: Great St.Bartholomew Church, Cloth Fair, London EC1A 7JQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include K.Andrew O Nata Lux; Sullivan The Long Day Closes; Saint Godric St.Nicholas and music by Roxanna Panufnik, Charlotte Bray, Britten, Tavener, Howells, Stanford, Purcell, Byrd, Tallis, Shepherd, Farmer and Cornysh.

Saturday 30th June 2018

Group: Fulham and Hammersmith Choral Society
Venue: London Oratory School, Seagrave Road, London SW6 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include L’Estrange Ahoy!; Rutter The Sprig of Thyme

Saturday 30th June 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 30th June 2018

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’England’s Finest Anthems’, including Parry I Was Glad

Saturday 30th June 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Civic Community Hall, 9-20 Vicarage Lane, Hailsham BN27 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - Folk Songs and Fun Songs

Saturday 30th June 2018

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: 7.30pm concert
Programme: An evening of glorious Italian music, including Puccini Messa di Gloria

Saturday 30th June 2018

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Sibelius Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 30th June 2018

Group: Impromptu Ladies Choir
Venue: St.Paul’s Church, Northey Avenue, Cheam, Surrey SM2 7HS
Times: Not advised
Programme: Not advised - with Surrey Hills Chamber Choir

Saturday 30th June 2018

Group: Islington Choral Society, Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Elgar Chanson de Matin; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Elgar Salut d’Amour; Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Coronation Ode

Saturday 30th June 2018

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10,00am - 4.00pm workshop, 5.00pm performance
Programme: Summer Workshop - Rutter Gloria, Vivaldi Gloria

Saturday 30th June 2018

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: Not advised
Programme: Dvořák Violin Concerto; Bartók Romanian Folk Dances; Kodály Summer Evening; Dvořák Czech Suite

Saturday 30th June 2018

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Glinka Summer Night in Madrid; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Saturday 30th June 2018

Group: Kingston Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera, with music by Mozart, Verdi, Wagner, Dvorak and Puccini

Saturday 30th June 2018

Group: Letchworth Chorale
Venue: Central Methodist Church, 109 Pixmore Way, Letchworth Garden City SG6 3TR
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 30th June 2018

Group: London Docklands Singers
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows, including R.Rodgers Oklahoma - Selection; Loewe My Fair Lady - Selection; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Schonberg Les Misérables - Selection and many more!

Saturday 30th June 2018

Group: Luton Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, 215 Icknield Way, Luton LU3 2JR
Times: 7.30pm concert
Programme: Grand Tour of European Music - Unaccompanied Choral Favourites

Saturday 30th June 2018

Group: Luton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Octet; Holst St.Paul’s Suite; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 30th June 2018

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, 13 High Street, Newport Pagnell MK16 8AR
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 30th June 2018

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Rodeo - Hoe-Down; Finzi Cello Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 30th June 2018

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: Not advised
Programme: From Bernstein to Zimmermann - works TBC

Saturday 30th June 2018

Group: North London Sinfonia
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Martinů Sinfonietta ‘La Jolla’; Falla The Three-Cornered Hat - Suite: Scenes and Dances

Saturday 30th June 2018

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bloch Schelomo; Tchaikovsky Manfred Symphony

Saturday 30th June 2018

Group: Petros Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Glad Greetings and Fond Farewells - to include Parry Songs of Farewell alongside music by Haydn, Lassus, Rutter and Stanford.

Saturday 30th June 2018

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: Holy Trinity C of E Secondary School, Buckswood Drive, Gossops Green, Crawley RH11 8JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Lambert The Rio Grande

Saturday 30th June 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: Longwick Village Hall, Longwick, Princes Risborough HP27 9TE
Times: Not advised
Programme: Sullivan The Mikado

Saturday 30th June 2018

Group: Radlett Choral Society
Venue: Karl Konig Hall, Delrow House, Hilfield Lane, Letchmore Heath WD25 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert for a Summer Evening - Jazz, Opera and Traditional Music

Saturday 30th June 2018

Group: Reading Haydn Choir
Venue: Tilehurst Methodist Church, 26 School Road, Tilehurst, Reading RG31 5AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert of Lighter Choral Music - to include Lennon Eleanor Rigby; Lennon When I’m Sixty-Four; Simon Bridge over Troubled Water; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Britten Hymn to St.Cecilia

Saturday 30th June 2018

Group: Sandgate Singers
Venue: Steyning Grammar School, Rock Road, Storrington RH20 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Songs from the Shows, including Les Mis, West Side Story, Sondheim on Broadway, The Threepenny Opera and Porgy and Bess

Saturday 30th June 2018

Group: Sandwich Concert Band
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Touch of Royalty: to include Alford Standard of St.George March; R.Rodgers The King and I - Selection; John The Lion King - Medley; Binge Elizabethan Serenade; G.Richards Barnard Castle - featuring the Sandwich Training Band

Saturday 30th June 2018

Group: Southend Choral Society
Venue: Kings Road United Reformed Church, Kings Road/Leigh Road, Leigh-on-Sea SS0 8PP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - programme TBC

Saturday 30th June 2018

Group: South West Essex Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Jenkins The Armed Man

Saturday 30th June 2018

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold The John Clare Cantata; Vaughan Williams Epithalamion; Alwyn Pastoral Fantasia for Viola and Strings; McDowall Ad Lucem - A Canticle of Light

Saturday 30th June 2018

Group: St.Albans Choral Society
Venue: Jubilee Hall, St.Albans High School for Girls, Townsend Avenue, St.Albans AL1 3SJ
Times: 7.30pm concert
Programme: McDowall A Fancy of Folksongs; MacMillan The Gallant Weaver; McDowall A Time for all Seasons; Chilcott Like a Singing Bird; Chilcott Irish Blessing; Rutter The Sprig of Thyme - with Nova Music Ensemble

Saturday 30th June 2018

Group: Stevenage Symphony Orchestra, Orpheus Choir North Herts
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: To include Dvořák Carnival Overture; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Dvořák Te Deum; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice

Saturday 30th June 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Todd Mass in Blue

Saturday 30th June 2018

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Carshalton High Street, Carshalton SM5 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Gershwin Rhapsody in Blue; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 30th June 2018

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, Popeswood Road, Binfield RG42 4AH
Times: 7.30pm concert
Programme: SWonderful - 700 years of choral music from Wilbye to Whitacre, including music by Victoria, Bach, Mozart, Elgar and Gershwin

Saturday 30th June 2018

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of the 60s and 70s

Saturday 30th June 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Prom in the Barn

Saturday 30th June 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Stephen’s Church, 37 Waterloo Road, Tonbridge TN9 2SW
Times: 7.30pm concert
Programme: Viva la Diva! Opera Classics: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Wachet auf!; R.Strauss Ariadne auf Naxos - Es gibt ein Reich; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Wagner Tannhäuser - Excerpts; Verdi La Forza del Destino - Overture; Verdi La Forza del Destino - Rataplan; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Bellini Norma - Casta diva; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn

Saturday 30th June 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Flute Concerto No.2 in D; Bizet Carmen Fantasy (arr.Borne, orch.Chiaramello); Bruckner Symphony No.7

Saturday 30th June 2018

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 30th June 2018

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.John’s Church, Monks Rise, Welwyn Garden City AL8 7NF
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Overture on Russian and Kirghiz Folk Themes; A.Gibbs Slow Waltz ‘Dusk’; Stanford Songs of the Fleet; Quilter Non Nobis Domine; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Prelude to Act III

Saturday 30th June 2018

Group: West Barnes Singers
Venue: St.Saviour’s Church, Grand Drive, Raynes Park, SW20 9DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Pack Up Your Troubles - music by Darke, Ireland and Britten

Saturday 30th June 2018

Group: Woking Choral Society
Venue: Christ Church, Jubilee Square, Woking GU21 6YG
Times: 6.30pm concert
Programme: And All the People Rejoiced: Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Mass in G Minor; Vaughan Williams O Taste and See; Mathias Let the People Praise Thee, O God; Parry I Was Glad; Bernstein Candide - Make Our Garden Grow

Saturday 30th June 2018

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Roding Valley High School, Alderton Hill IG10 3JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Boieldieu Jean de Paris - Overture; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Gounod Symphony No.1

July 2018

Sunday 1st July 2018

Group: Allegri Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 6.00pm concert
Programme: A Summer Idyll: to include Elgar As Torrents in Summer; Elgar Owls; Sullivan The Long Day Closes; Stanford The Blue Bird; Bantock The Lake at Carrowmore (World Première) and music by Macfarren, Sterndale Bennett, Vaughan Williams, Coleridge-Taylor and Parry

Sunday 1st July 2018

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Satie Three Pieces in the Form of a Pear; Spohr Clarinet Concerto No.1 in C Minor; Finch Holme Fen; Beethoven Symphony No.5

Sunday 1st July 2018

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised - with Cantamus Choir

Sunday 1st July 2018

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Chilcott Songs and Cries of London Town; Gibbons The Cries of London

Sunday 1st July 2018

Group: Brighton Singers
Venue: Sussex Barn, Court Garden Farm Vineyard, Ditchling BN6 8TH
Times: 6.00pm concert
Programme: Midsommar - folk songs in Swedish, plus works by Gjeilo, Chilcott, Whitacre and Lindberg

Sunday 1st July 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: Sir Henry Wellcome Bandstand, Central Park, Dartford DA1 1EU
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 1st July 2018

Group: Chorleywood Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Side-by-Side’ Concert

Sunday 1st July 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: Not advised
Programme: St.Jude Proms Concert: Berlioz Harold in Italy; Meyerbeer Les Huguenots - Nobles seigneurs, salut; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Così fan Tutte - È amore un ladroncello; Gluck Orphée et Eurydice - Amour, viens rendre à mon âme; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Sunday 1st July 2018

Group: Excelsis Choir
Venue: Godalming Baptist Church, 15 Queen Street, Godalming GU7 1BA
Times: 6.00pm concert
Programme: Music for a Summer Evening

Sunday 1st July 2018

Group: Godalming Choral Society
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mosley Songs for Gertrude Jekyll (World Première); Bernstein West Side Story - Choral Suite; Vaughan Williams Serenade to Music and other music by Bernstein

Sunday 1st July 2018

Group: Impromptu Ladies Choir
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: Not advised
Programme: Not advised - with Surrey Hills Chamber Choir

Sunday 1st July 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Rottingdean Terraces Stage, nr. High Street, Rottingdean, Brighton BN2 7HS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 1st July 2018

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 4.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 1st July 2018

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Ravel Tzigane; Ravel Le Tombeau de Couperin; Vaughan Williams The Lark Ascending; Copland Appalachian Spring

Sunday 1st July 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 1st July 2018

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria

Sunday 1st July 2018

Group: Southwark Sinfonietta
Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 3.30pm concert
Programme: To include Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’ with extracts of other works which are possible sources for this ground-breaking symphony.

Sunday 1st July 2018

Group: Thanet Light Orchestra
Venue: St.Nicholas-at-Wade Church, The Street, Birchington, Kent CT7 0NP
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Gershwin, Morricone, Handel, Mozart, Rodgers and German

Sunday 1st July 2018

Group: West London Strings
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 3rd July 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius A Song of Summer; F.Bridge The Sea; Sibelius Symphony No.6

Tuesday 3rd July 2018

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Women in Music: G.Williams Fantasia on Welsh Nursery Tunes; Boulanger D’un Matin de Printemps; Hancock Bitter Suite; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’

Tuesday 3rd July 2018

Group: Stondon Singers
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Stondon Massey CM15 0LD
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Byrd Mass for Four Voices

Wednesday 4th July 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein at 100 - A celebration of America’s greatest all-round musician. Copland In the Beginning; Mahler Rückert Lieder - Um Mitternacht; Bernstein Mass - Selections; Bernstein West Side Story - Selections

Wednesday 4th July 2018

Group: Fleet Orchestra
Venue: St.Philip and St.James Church, Kings Road, Fleet GU51 3AR
Times: Not advised
Programme: To include Porter Kiss Me Kate - Excerpts; Sibelius Finlandia; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Brahms Academic Festival Overture and folk song arrangements by Vaughan Williams

Wednesday 4th July 2018

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm evening workshop
Programme: Summer Sing 2 - Bernstein Chichester Psalms, Tippett A Child of our Time - Spirituals.

Wednesday 4th July 2018

Group: Hitchin Symphony Orchestra
Venue: Tilehouse Street Baptist Church, Upper Tilehouse Street, Hitchin SG5 2EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Massenet Thaïs - Meditation and music by C.P.E.Bach, Haydn, Delibes, Fauré, Schubert and Sibelius

Wednesday 4th July 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: Not advised
Programme: Concerto Evening and End of Season Friends’ Night

Thursday 5th July 2018

Group: Victoria Park Singers, Kensington Singers
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: Not advised
Programme: To include B.Lee Glad Did I Live (World Première); Gjeilo Ubi Caritas; Tin Baba Yetu; Joel And So it Goes (arr.Chilcott)

Thursday 5th July 2018

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Pohjola’s Daughter; Tchaikovsky Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.1

Thursday 5th July 2018

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

Friday 6th July 2018

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dances with Winds: Copland Appalachian Spring - Excerpts; Khachaturian Spartacus - Adagio; Gorb Yiddish Dances; Poulenc Les Biches - Suite; McTee Ballet for Band

Friday 6th July 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 1.30pm concert
Programme: Lunchtime Concert - works TBC preceded by a light lunch at 12.45pm

Friday 6th July 2018

Group: Londinium
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger Renouveau; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Ravel Soupir (arr.Gottwald); Fauré Madrigal; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Debussy Les Angélus (arr.Gottwald); Boulanger Hymne au soleil; Fauré Les Djinns; Boulanger Les Sirenes; Debussy Des pas sur la neige (arr.Gottwald); Ravel Trois Chansons; Boulanger Soir sur la plaine

Friday 6th July 2018

Group: Parenthesis Choir
Venue: St.James’ Church, Abbot’s Walk, Reading RG1 3HW
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised - with La Stephanelle Choir (France)

Saturday 7th July 2018

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Romantic Part Songs - Details TBC

Saturday 7th July 2018

Group: Beare Green and Newdigate Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 7th July 2018

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 7th July 2018

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Patcham Methodist Church Hall, Ladies Mile Road, Patcham, Brighton BN1 8QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Easy Listening Light Music For a Summer’s Evening.

Saturday 7th July 2018

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: BHASVIC, 205 Dyke Road, Hove BN3 6EG
Times: Not advised
Programme: Afternoon Tea Concert, to include works by Vaughan Williams and Parry

Saturday 7th July 2018

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Dolly Suite; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 7th July 2018

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: Fowden Hall, Rothamsted Research, Harpenden AL5 2JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Roaring Forties: to include Grainger Shallow Brown; Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Porter Night and Day (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton)

Saturday 7th July 2018

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 7th July 2018

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Kol Nidrei; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Bizet Carmen - Habanera; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Saint-Saëns Piano Concerto No.5 ‘Egyptian’; Dvořák Rusalka - Song to the Moon

Saturday 7th July 2018

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Bart Oliver! - Five Songs (arr.Dulieu); Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat

Saturday 7th July 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Rutter Requiem

Saturday 7th July 2018

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Bainton And I Saw a New Heaven; Guest For the Fallen; Ireland Greater Love; Treseder In Flanders Fields - Excerpts; Jenkins The Armed Man

Saturday 7th July 2018

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sounds of the City - An all-American programme reflecting music’s place in the modern world. To include Copland In the Beginning; Whitacre Sleep; Howells Take him, Earth, for Cherishing; Hogan Elijah Rock; Hogan My Soul’s been Anchored and music by Ives, Carter, Bernstein, Cage, Barber, and Gilbertson

Saturday 7th July 2018

Group: Esterhazy Singers
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Swalcliffe, Banbury OX15 5DR
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Concert - ‘Women of Note’ celebrating female composers across the centuries

Saturday 7th July 2018

Group: Faversham Choral Society
Venue: St,Catherine’s Church, Preston-next-Faversham, Preston Lane, Faversham ME13 8LF
Times: 2.30pm Workshop, 6.00pm informal performance
Programme: Rehearse and perform Fauré Requiem

Saturday 7th July 2018

Group: Finchley Chamber Choir, Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 7th July 2018

Group: Finchley Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Durham Road, London N2 9DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Rutter Birthday Madrigals; Tippett A Child of our Time - Spirituals plus settings of Gershwin, Bridge and The Beatles

Saturday 7th July 2018

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Dvořák Cello Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 7th July 2018

Group: Forest Row Choral Society, North Camden Chorus, Moving Chamber Choir
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: To include music by Bernstein, Sondheim, Cole Porter, Goodall, Haydn and Parry.

Saturday 7th July 2018

Group: Genesis Chorale
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 7th July 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Town Hall, Grove Road, Eastbourne BN21 4TX
Times: 6.00pm concert
Programme: Not advised - with London Korean Choral Society (Part of the Korean Festival)

Saturday 7th July 2018

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 5.00pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Muse Knights of Cydonia (arr.Ryan); Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sherman Mary Poppins - Music from the Film; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 7th July 2018

Group: Harrow Choral Society
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Gala Concert

Saturday 7th July 2018

Group: Hart Voices
Venue: Victoria Hall, West Green Road, Hartley Wintney, Hook RG27 8RQ
Times: Not advised
Programme: Stars of Stage and Screen

Saturday 7th July 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir, Hastings Philharmonic Orchestra
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 7.00pm concert
Programme: Opera Gala Concert

Saturday 7th July 2018

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Finzi Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 7th July 2018

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Saint-Saëns Two Songs; Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 7th July 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 6.00pm concert
Programme: ’HSO at the Movies’ - Programme TBC

Saturday 7th July 2018

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Douay Martyrs School, Edinburgh Drive, Ickenham UB10 8QY
Times: 7.30pm concert
Programme: Toe-tapping medleys from the musicals including Oliver!, 42nd Street, Guys and Dolls, Fiddler and the Roof and more

Saturday 7th July 2018

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Mass; Lauridsen O Magnum Mysterium; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Britten Gloriana - Choral Dances; Tavener The Veil of the Temple - Mother of God, here I stand plus a selection of spirituals, and brass works by Gabrielli and J.S.Bach played by South West Brass

Saturday 7th July 2018

Group: Holmbury St.Mary Choral Society
Venue: St.James’ Church, Abinger Lane, Abinger Common, Dorking RH5 6JD
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Deere-Jones Carmina Iocunda; McDowall A Fancy of Folksongs; Holst Choral Hymns from the Rig Veda

Saturday 7th July 2018

Group: Hook Choral Society
Venue: Elizabeth Hall, Hook RG27 9HH
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for a Summer Evening - works TBC

Saturday 7th July 2018

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Weber Concertino for Horn; Wagner Tristan und Isolde - Prelude; Beethoven Symphony No.5

Saturday 7th July 2018

Group: Hythe Singers
Venue: The Jurgens Centre, 91 Harvest Road, Englefield Green, Egham TW20 0QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Folksongs: Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional Ha’nacker Mill (arr.Warlock); Traditional I Love My Love (arr.Holst); McDowall A Fancy of Folksongs - Green Bushes; McDowall A Fancy of Folksongs - O No, John; Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional À la Claire Fontaine (arr.S.Smith); Barber Sure on this Shining Night; Kim Three Korean Folksongs - Excerpt; Traditional Thula Mama (Zulu Song) (arr.Barnes); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); Traditional Shenandoah (arr.Spevacek); Traditional No Need to Argue (arr.Barnes)

Saturday 7th July 2018

Group: Kingston Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Peace at Last - The Boys Come Home’: To include popular war-time music and songs plus Mozart Requiem Mass - Lacrimosa - with North Lakeshore Chorus of Canada

Saturday 7th July 2018

Group: Kingston Orpheus Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Works celebrating the end of World War 1 and the 1920s, to include Rutter Requiem and music by Gershwin, Porter and Kern

Saturday 7th July 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Film Night - to include John Williams Star Wars and Harry Potter

Saturday 7th July 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 7th July 2018

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: 90th Anniversary Concert: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Jenkins The Armed Man - Benedictus; Assersohn Everyone Sang; Burnell A Birthday (World Première); Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 7th July 2018

Group: Lord Williams’s Festival Chorus, Ealing Symphony Orchestra
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Alwyn March ‘The True Glory’; Parry The Glories of our Blood and State; Dvořák Cello Concerto; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Carwithen Suffolk Suite; Parry I Was Glad; Alwyn March ‘Way Ahead’; Parry Jerusalem; Coates Dambusters March; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Walton Henry V - Touch her soft lips and part; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 7th July 2018

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Boyce Symphony No.1

Saturday 7th July 2018

Group: Occam Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Wheeler I Sing and Ever Shall

Saturday 7th July 2018

Group: Orpington Chorale
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast plus light music and some traditional folk songs

Saturday 7th July 2018

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Summer Holiday’ including Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Copland Appalachian Spring; Gould American Salute; Mendez The Bullfighter’s Song (La Virgen de la Macarena); Respighi Pines of Rome - Excerpt; Anderson Serenata; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Grieg Song of Norway

Saturday 7th July 2018

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Beethoven Symphony No.7

Saturday 7th July 2018

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Don’t Eat String, and other good advice’

Saturday 7th July 2018

Group: Reading Bach Choir
Venue: Douai Abbey, Upper Woolhampton, Berkshire RG7 5TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: San Marco and its Influence, with music by Monteverdi, Vivaldi and Handel

Saturday 7th July 2018

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; M.Lindberg Clarinet Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 7th July 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.00pm and 9.00pm performances
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Saturday 7th July 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: St.Mary and St.Clement Church, Church Street, Newport, Clavering, Saffron Walden CB11 3RA
Times: Not advised
Programme: Strings Concert, ‘Ensemble Zaffrano’, to include Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Elgar Serenade for Strings; Britten Simple Symphony

Saturday 7th July 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.4; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 7th July 2018

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Mahler Symphony No. 4

Saturday 7th July 2018

Group: South Chiltern Choral Society
Venue: Queen Anne’s School, 6 Henley Road, Caversham RG4 6DX
Times: 7.00pm concert
Programme: An Evening on Broadway: Bernstein West Side Story - Tonight; Bernstein West Side Story - America; Bernstein West Side Story - Somewhere; Gershwin Porgy and Bess - It Ain’t Necessarily So; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Gershwin Porgy and Bess - I Got Plenty o’ Nothing; Schonberg Les Misérables - Castle on a Cloud; Schonberg Les Misérables - I Dreamed a Dream; Schonberg Les Misérables - At the End of the Day

Saturday 7th July 2018

Group: Southend Festival Chorus
Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: ’Nature’s Voices’ - A Programme of Choral Music (works TBC)

Saturday 7th July 2018

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Weber Bassoon Concerto; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 7th July 2018

Group: South West London Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Brudenell Road, Tooting, London SW17 8DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Duruflé Notre Père; Fauré Cantique de Jean Racine; Brahms Geistliches Lied plus motets by Bruckner and Mendelssohn

Saturday 7th July 2018

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Voyage; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo

Saturday 7th July 2018

Group: Surrey Heath Singers
Venue: Tomlinscote School, Tomlinscote Way, Frimley, Camberley GU16 8PY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Gloria; Rutter Gloria

Saturday 7th July 2018

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include opera extracts, songs from the movies and Chilcott A Little Jazz Mass

Saturday 7th July 2018

Group: Tring Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; M.Haydn Requiem Mass; Pergolesi Magnificat

Saturday 7th July 2018

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: St.Margaret’s Church, Windsor Street, Uxbridge, UB8 1AB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare and motets by Bruckner

Saturday 7th July 2018

Group: Voci Chamber Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 7th July 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.3; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 7th July 2018

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Oaklands, Yateley GU46 7LR
Times: Not advised
Programme: Swingin’ 50s and 60s

Sunday 8th July 2018

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 8th July 2018

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1 - Excerpts; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Excerpts; Smetana Ma Vlast - Vltava; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Sunday 8th July 2018

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Church of All Saints, The Grove, Houghton Conquest, Bedford MK45 3JU
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised - with Cantamus Choir

Sunday 8th July 2018

Group: Bookham Choral Society
Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 5.00pm concert
Programme: American Music and Songs from the 18th to the 20th Century, including music by Gershwin, Mancini, Rodgers, Whitacre, Sondheim and Bernstein.

Sunday 8th July 2018

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Stephen’s Junior School Sports Hall, Hales Drive, Canterbury CT2 7AD
Times: 4.00pm concert
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Debussy Petite Suite; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Fauré Sicilienne; Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Dolly Suite

Sunday 8th July 2018

Group: The Heroes Band
Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 8th July 2018

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Janáček The Cunning Little Vixen - Suite; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Sunday 8th July 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: The Green, The Street, Little Totham, Maldon, Essex CM9 8NF
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert in aid of ‘Helping Hands’

Sunday 8th July 2018

Group: Moving Chamber Choir
Venue: The Long Gallery, Lauderdale House, Waterlow Park, Highgate Hill N6 5HG
Times: 6.30pm concert
Programme: Concert of American Music - works not advised

Sunday 8th July 2018

Group: Richmond Orchestra
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 5.00pm concert
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars - Suite; Barry James Bond - Music from the Films; Coates Dambusters March; Badelt Pirates of the Caribbean

Sunday 8th July 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: Mortimer Fairground, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3RS
Times: 4.00pm concert
Programme: Music from Stage, Screen and TV

Sunday 8th July 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 8th July 2018

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Sullivan Iolanthe - Overture; De Silva Children’s Suite; Mozart Don Giovanni - Madamina; MacDowell Woodland Sketches - To a Wild Rose; Borodin Nocturne; Bizet Symphony in C and a selection of light music

Sunday 8th July 2018

Group: Surrey Opera
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Candide

Sunday 8th July 2018

Group: Thurrock Choral Society
Venue: Thameside Primary School, Manor Road, Grays, RM17 6EF
Times: 6.00pm concert
Programme: Songs for a Summer Evening - to include works by Chilcott and Rutter

Sunday 8th July 2018

Group: Twickenham Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Barber Adagio for Strings; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 8th July 2018

Group: United Singers
Venue: St.George’s Church, Chippenham Road, Harold Hill RM3 8HX
Times: 5.00pm concert
Programme: A Musical Meander - including music from West End and Broadway Shows and commemorating the Great War 1914-18

Sunday 8th July 2018

Group: Wimbledon Community Orchestra
Venue: St.James’ Church, Martin Way, Morden SM4 4AR
Times: 6.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Selections (arr.Mason); Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 5 and 6 (arr.Schmid); Rossini William Tell - Overture

Monday 9th July 2018

Group: Constanza Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop on Tallis Spem in Alium (with wine!)

Monday 9th July 2018

Group: Surrey Opera
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Candide

Tuesday 10th July 2018

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.00pm concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Birthday Madrigals; Toner Clouds Away (World Première)

Tuesday 10th July 2018

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Transatlantic Rhapsodies: Dove The Passing of the Year; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Gershwin Rhapsody in Blue; Lark Broadside Ballads; R.Thompson Fare Well; Whitacre When David Heard; Whitacre Sleep - in the Queen Elizabeth Hall

Wednesday 11th July 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 8.00pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period. (Uckfield Festival Concert)

Thursday 12th July 2018

Group: Enfield Community Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Summer Concert, including Menken Aladdin - Selection; John The Lion King - Medley; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams Raiders of the Lost Ark - Music from the Film and other works

Thursday 12th July 2018

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: A Lunchtime Chill-Out: music by Barnby, Boughton, Chilcott, Grainger, Holst, Stanford, Sullivan, Vaughan Williams and Whitacre.

Thursday 12th July 2018

Group: London Concord Singers
Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bingen Kyrie Eleison; C.Schumann Drei gemischte Chore; Mendelssohn Fa. Gartenlieder - Excerpts; G.Williams Ave Maris Stella; Maconchy Creatures; Musgrave Madrigals; McDowall Regina Coeli; Pankhurst The Pankhurst Anthem (Concert repeated on 14th July in the Lady Chapel of Ely Cathedral)

Friday 13th July 2018

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: Not advised
Programme: Vive L’Europe! Works TBC

Saturday 14th July 2018

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Last Night of the Proms Concert

Saturday 14th July 2018

Group: Amati Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Tchaikovsky Violin Concerto; Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 14th July 2018

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.John’s School, Provender Way, Weavering, Maidstone ME14 5TZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Serenade - programme TBC

Saturday 14th July 2018

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: Afternoon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Music from Stage and Screen

Saturday 14th July 2018

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Sibelius Symphony No.5

Saturday 14th July 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.15pm concert
Programme: Summer Concert - Programme TBC

Saturday 14th July 2018

Group: Downland Chorale
Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five English Folk Songs; Chilcott A Little Jazz Mass; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 14th July 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Britten Sinfonia da Requiem; Kodály Háry János Suite; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Scriabin Le Poème d’Extase

Saturday 14th July 2018

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rejoice! To include Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 14th July 2018

Group: Essex Concert Orchestra
Venue: Mill Hall, Bellingham Lane, Rayleigh SS6 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised - in aid of Help for Heroes

Saturday 14th July 2018

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Cranleigh Village Hall, Village Way, Cranleigh, Guildford GU6 8AF
Times: 4.00pm concert
Programme: Slow Train to Cranleigh - works not advised

Saturday 14th July 2018

Group: Harlow Chorus
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Pavane

Saturday 14th July 2018

Group: Harwich and Dovercourt Choral Society
Venue: Dovercourt Central Church, 199 Main Road, Harwich CO12 3PH
Times: 7.00pm concert
Programme: A Little Light Music, including music by C-M.Schoenberg, Cole Porter, Glenn Miller, Fats Waller and J.Strauss (II)

Saturday 14th July 2018

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Floating Stage, Henley Festival, Henley-on-Thames RG9 2LP
Times: 11.30am concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Offenbach Les Contes d’Hoffmann - Barcarolle; Márquez Danzón No.2; Gershwin An American in Paris; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Massenet Thaïs - Meditation; Sarasate Zapateado; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 14th July 2018

Group: High Wycombe Choral Society
Venue: St.Lawrence Church, Church Lane, West Wycombe HP14 3AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Dancing Day - Excerpts and solo items by Dvorak, Brahms and Bizet.

Saturday 14th July 2018

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Sursum Corda; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Mendelssohn Hear My Prayer; Poulenc Gloria

Saturday 14th July 2018

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St,Catherine’s Church, Preston-next-Faversham, Preston Lane, Faversham ME13 8LF
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Traditional My Lord, what a Morning (arr.Wild); Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Handel Messiah - How beautiful are the feet; Handel Messiah - Rejoice Greatly; Byrd Mass for Four Voices - Agnus Dei; Vincent Sanctus; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Haydn The Creation - With Verdure Clad; Jannequin Au joli jeu; Casulana Morir non può il mio cuore; Fauré Madrigal; Casulana Adio Lidia; Passereau Il est bel et bon

Saturday 14th July 2018

Group: London City Orchestra
Venue: St.Botolph’s-without-Aldersgate Church, Aldersgate Street, London EC1A 4EU
Times: 4.00pm concert
Programme: An Afternoon of Film Music, to include Barry James Bond - Music from the Films; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; E.Bernstein The Magnificent Seven; Badelt Pirates of the Caribbean and much more

Saturday 14th July 2018

Group: London Docklands Singers, Marcel Sinfonia
Venue: St.James Garlickhythe Church, Garlick Hill, London EC4V 2AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Tchaikovsky Serenade for Strings; Campling Concerto for Trumpet, Piano and Strings (World Première)

Saturday 14th July 2018

Group: Maldon Choral Society
Venue: United Reformed Church, Market Hill, Maldon CM9 4PZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th July 2018

Group: North London Chorus
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Salieri Requiem; Puccini Messa di Gloria

Saturday 14th July 2018

Group: Octavian Singers
Venue: St.Mary the Virgin Church, Church Hill, Woking GU21 4QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Idyll - programme TBC

Saturday 14th July 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Reading Minster, St.Mary’s Gate, Reading RG1 2XH
Times: 11.00am to 5.30pm workshop, 7.00pm performance
Programme: Sixth Annual Come and Sing event - to include Handel Zadok the Priest, Parry I Was Glad and Blest Pair of Sirens, Wesley Thou Wilt Keep Him and Scott Behold O God.

Saturday 14th July 2018

Group: Renaissance Choir
Venue: Church of the Holy Spirit, Fawcett Road, Portsmouth PO4 0DY
Times: 7.30pm concert
Programme: European Sacred Music: Allegri Miserere; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Poulenc Gloria; Lassus Tristis est anima mea; Lassus Ave Regina Coelorum; Poulenc Salve Regina; Bruckner Os Justi; Bruckner Ave Maria; Rheinberger Abendlied; Fauré Cantique de Jean Racine

Saturday 14th July 2018

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 12noon rehearsal, 7.45pm concert
Programme: To include Sullivan Iolanthe - Overture; Elgar The Crown of India - March; M.Harwood Symphony No.2 in D

Saturday 14th July 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: Ellens Green Show, Sansomes Farm, Furzen Lane, Ellens Green, Rudgwick, Horsham, West Sussex RH12 3AR
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 14th July 2018

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso for Strings and Oboe; Danzi Sinfonia Concertante for Flute and Clarinet; Mozart Symphony No.29

Saturday 14th July 2018

Group: Southend Bach Choir
Venue: Trinity Methodist Church, Argyll Road, Westcliff-on-Sea SS0 7HL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include choral classics and the music of Richard Rodgers

Saturday 14th July 2018

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with St.Albans Cathedral Choirs and Sinfonia Verdi

Saturday 14th July 2018

Group: Stevenage Choral Society
Venue: Stevenage Music Centre, The Nobel School, Mobbsbury Way, Stevenage SG2 0HS
Times: 4.00pm concert
Programme: Chilcott Ophelia, Caliban and Miranda; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 14th July 2018

Group: Teddington Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Royal Occasions - Programme TBC

Saturday 14th July 2018

Group: Voix de Vivre
Venue: St.Francis of Assisi Church, Church Road, Welwyn Garden City, Herts. AL8 6QJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the Stage Mozart Don Giovanni - Overture; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Verdi Macbeth - Witches Chorus; Beethoven Fidelio - Prisoners’ Chorus; Mussorgsky Boris Godunov - Coronation Scene; Purcell King Arthur - Excerpts; Bernstein Candide - Excerpts; Sullivan Iolanthe - Excerpts

Saturday 14th July 2018

Group: Whitstable Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Rutter Gloria

Saturday 14th July 2018

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Merton SW19 3HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Summer Concert, to include Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Vaughan Williams Five English Folk Songs

Saturday 14th July 2018

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Winchmore Hill Methodist Church, Green Lanes, London N13 4EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Schumann Cello Concerto; Berkeley Serenade for Strings; Grieg Holberg Suite

Saturday 14th July 2018

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 9.30am-5.30pm Workshop, 7.00pm Performance
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah

Sunday 15th July 2018

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: Buckingham Park, Shoreham-by-Sea, West Sussex BN43 6HA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 15th July 2018

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Gregory and St.Martin’s Church, Wye High Street, Wye TN25 5BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Chilcott Aesop’s Fables; Harry The Stag, The Fish and The Honeycomb; Fauré Requiem

Sunday 15th July 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Road, Harlow CM17 9HD
Times: 7.00pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Parsons Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Arensky Otche nash; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Dostoyno Yest; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; G.Thompson To Daffodils; Morley April is in My Mistress’ Face; Arcadelt Il bianco e dolce cigno; Gibbons The Silver Swan; Macfarren When daisies pied; Sullivan Echoes; Sullivan The Long Day Closes; Stanford The Blue Bird; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Traditional Freedom Train

Sunday 15th July 2018

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Not advised
Programme: To include Bruckner Symphony No.4 and famous Tenor opera arias

Sunday 15th July 2018

Group: South London Symphonic Winds
Venue: Ruskin Park Bandstand, Denmark Hill, London SE5 8EL
Times: 12.00pm performance
Programme: Not advised (Note earlier start time)

Sunday 15th July 2018

Group: South London Singers
Venue: St.Mary the Virgin Church, Wickham Street, Welling DA16 3QU
Times: 5.00pm concert
Programme: A Summer Miscelleny: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Brahms Geistliches Lied; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Rutter Birthday Madrigals; Whitacre The Seal Lullaby; Gilpin The Wizard of Oz Choral Revue

Sunday 15th July 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: Dome Concert Hall, Brighton Dome, Church Street, Brighton BN1 1UD
Times: 6.00pm concert
Programme: A Celebration of Puccini

Monday 16th July 2018

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 7.30pm performance
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Tuesday 17th July 2018

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 7.30pm performance
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Wednesday 18th July 2018

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times:
Programme: 1812 and Proms Firework Concert, to include Tchaikovsky Overture ‘1812’; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Wednesday 18th July 2018

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 6.30pm and 8.30pm performances
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Wednesday 18th July 2018

Group: Leatherhead Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Thursday 19th July 2018

Group: Opera at Bearwood
Venue: Reddam House Theatre, Reddam House School, Bearwood Road, Wokingham, Berkshire RG41 5BG
Times: 7.30pm performance
Programme: Offenbach La Belle Hélène

Friday 20th July 2018

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: The Albany, Douglas Way, Deptford SE8 4AG
Times: 6.30pm and 8.30pm performances
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Friday 20th July 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: Yapton and Ford Village Hall, Main Road, Yapton BN18 0ET
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Summer Nights in Sussex’ - Music of the 70s

Friday 20th July 2018

Group: Opera at Bearwood
Venue: Reddam House Theatre, Reddam House School, Bearwood Road, Wokingham, Berkshire RG41 5BG
Times: 7.30pm performance
Programme: Offenbach La Belle Hélène

Friday 20th July 2018

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: J.Adams Short Ride in a Fast Machine; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Rachmaninov Symphonic Dances plus arias by Verdi, Gounod and Britten

Saturday 21st July 2018

Group: Billericay Choral Society
Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Music on an American Theme - to include music by Whitacre, Barber, Lauridsen and Bernstein, plus spirituals

Saturday 21st July 2018

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: The Level, 25 Ditchling Road, Brighton BN1 4SB
Times: Not advised
Programme: Not advised - Part of the Level Best Festival

Saturday 21st July 2018

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Elgar Alassio (In the South); Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 21st July 2018

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Saint-Saëns Danse Macabre; Grieg Symphonic Dances - Extract; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Fauré Pavane; Smetana The Bartered Bride - Medley (arr.Lotter); Reinecke Ballade for Flute and Orchestra

Saturday 21st July 2018

Group: Deal and Walmer Handelian Choral Society
Venue: St.George’s Church, High Street, Deal, Kent CT14 6AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Acis and Galatea

Saturday 21st July 2018

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Saga Pavilion, Enbrook Park, Sandgate High Street, Folkestone CT20 3SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Prom Concert, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Vaughan Williams The Lark Ascending and other ‘Last Night’ favourites

Saturday 21st July 2018

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Silver Screen

Saturday 21st July 2018

Group: North Herts Guild of Singers, Hertfordshire Philharmonia
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’ and celebratory anthems

Saturday 21st July 2018

Group: Opera at Bearwood
Venue: Reddam House Theatre, Reddam House School, Bearwood Road, Wokingham, Berkshire RG41 5BG
Times: 2.30pm performance
Programme: Offenbach La Belle Hélène

Saturday 21st July 2018

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: Shoreham-by-Sea Methodist Church, Brunswick Road, Shoreham-by-Sea BN43 5WB
Times: 7.30pm concert
Programme: SOC Sings Opera

Saturday 21st July 2018

Group: Uckfield Singers
Venue: Uckfield Civic Centre, Bellfarm Lane, Uckfield TN22 1AE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 21st July 2018

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: St.Andrew’s Church, 107 St.Andrew’s Road, Ilford IG1 3PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Purcell O Sing unto the Lord; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; Mozart Misericordias Domini; Mozart Veni Sancte Spiritus

Sunday 22nd July 2018

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: Alexandra Park Bandstand, St.Helen’s Road, Hastings TN34 2LQ
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 22nd July 2018

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bride The Thane and His Wife (World Première); Rivers Blessed be the Fruit and music by M.Schoenberg, Ireland, Elfman, and Bart

Sunday 22nd July 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Brockwell Park, Dulwich Road, London SE24 0NG
Times: 4.00pm and 5.30pm performances
Programme: Not advised - part of Lambeth County Show

Sunday 22nd July 2018

Group: Leconfield Singers
Venue: Bignor Park, Bignor Park Road, Pulborough RH20 1HG
Times: Not advised
Programme: Performing as part of the Petworth Festival

Sunday 22nd July 2018

Group: West Sussex Philharmonic Choir, Sussex Festival Choir
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.15pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Wednesday 25th July 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Broadstairs Pavilion, Harbour Street, Broadstairs CT10 1EU
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Prom by the Sea’

Saturday 28th July 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: The Courtyard Theatre, Chipstead, CR5 3QU
Times: 2,00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 28th July 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: Carfax Bandstand, Horsham RH12 1EE
Times: 11.00am concert
Programme: Not advised

Sunday 29th July 2018

Group: Fleet Singers
Venue: St.Martin’s Church, Vicars Road, Kentish Town NW5 4NN
Times: 6.00pm concert
Programme: Nautical Concert: Stanford Songs of the Fleet; Traditional Hearts of Oak plus other nautical music from Gilbert and Sullivan to Purcell.

August 2018

Wednesday 1st August 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Westminster Abbey Gardens, Westminster, London SW1P 3PJ
Times: 12.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 5th August 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 5th August 2018

Group: The Heroes Band
Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 12th August 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Ruskin Park Bandstand, Denmark Hill, London SE5 8EL
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 12th August 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: Hawthorns Retirement Complex, Meadow Park, Tortoiseshell Way, Braintree, Essex CM7 1TD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 12th August 2018

Group: South London Symphonic Winds
Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 18th August 2018

Group: The Lydian Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: Concerto Play-Through Day - in the Plaza Suite

Sunday 19th August 2018

Group: The Pico Players
Venue: St.James’ Park Bandstand, London SW1A 2BJ
Times: 2.30pm performance
Programme: Bandstand Concert, including ‘Conduct Us!’

Sunday 19th August 2018

Group: South London Symphonic Winds
Venue: The Bandstand, Hyde Park, London W1J 7NT
Times: Not advised
Programme: Not advised

Monday 20th August 2018

Group: Opera Diaspora, Haraya Choir, Holborn Community Orchestra
Venue: Wilton’s Music Hall, 1 Graces Alley, Whitechapel, London E1 8JB
Times: 8.00pm performance
Programme:

Wednesday 22nd August 2018

Group: Opera Diaspora, Haraya Choir, Holborn Community Orchestra
Venue: Wilton’s Music Hall, 1 Graces Alley, Whitechapel, London E1 8JB
Times: 8.00pm performance
Programme:

Wednesday 22nd August 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Broadstairs Pavilion, Harbour Street, Broadstairs CT10 1EU
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Prom by the Sea’

Friday 24th August 2018

Group: Midhurst Music Society
Venue: Rotherhill Nurseries, School Lane, Stedham, Midhurst GU29 0PA
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 25th August 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Redhill RH1 6QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Thursday 30th August 2018

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Sibelius Violin Concerto; Haigh Lago for Clarinet, Harp and Strings (World Première); Pejačević Symphony in F Sharp Minor

September 2018

Saturday 1st September 2018

Group: Hampstead Chorus
Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Madrigals, Partsongs and Shorter Choral Works

Saturday 1st September 2018

Group: Harmonie Concert Band
Venue: Orsett Showground, Grays, Essex RM16 3JU
Times: 12.00 noon performance
Programme: Not advised

Saturday 1st September 2018

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Music from the Skies, Coasts and Fields of Kent’

Saturday 1st September 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 1st September 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: The Bandstand, Woking Park, Woking GU22 9BA
Times: 2.00pm concert
Programme: Summer Sounds 2018

Sunday 2nd September 2018

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 2nd September 2018

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Adastra Hall, Hassocks BN6 8QH
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop, 4.45pm playthrough
Programme: Workshop Day on Mahler Symphony No.1

Saturday 8th September 2018

Group: Berkhamsted Choral Society, Chorleywood Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 8th September 2018

Group: Chelmsford Singers
Venue: Galleywood Infants School, Barnard Road, Chelmsford CM2 8RR
Times: 10.30am - 3.00pm Workshop
Programme: Workshop on Howells Hymnus Paradisi

Saturday 8th September 2018

Group: Fortismere Community Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 2.00pm Workshop with 5.30pm informal performance
Programme: Come and Sing Fauré Requiem and Cantique de Jean Racine

Saturday 8th September 2018

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Mark’s Church, Manor Park Road, West Wickham BR4 0JY
Times: 2.00pm to 5.00pm Workshop Session
Programme: Taster Workshop on Paul Carr Stabat Mater, Haydn Little Organ Mass, Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and other items.

Sunday 9th September 2018

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Joy Donata (World Première); Butterworth The Banks of Green Willow; Debussy Préludes Book 1 - La Cathédrale Engloutie (arr.Lawson); Vaughan Williams Symphony No.4

Sunday 9th September 2018

Group: South London Symphonic Winds
Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 15th September 2018

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Botolph-without-Bishopsgate Church, Bishopsgate, London EC2M 3TL
Times: 9.30am to 5.30pm Workshop
Programme: Come and sing Handel Dixit Dominus

Saturday 15th September 2018

Group: Chiswick Choir
Venue: Strand on the Green Junior School, Thames Road, Chiswick W4 3NX
Times: 10.30am to 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing movements from Alexander L’Estrange ‘Zimbe’

Saturday 15th September 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Musical Memories Prom Concert

Saturday 15th September 2018

Group: Enfield Choral Society
Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Orff Carmina Burana

Saturday 15th September 2018

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: South Farnham School, Menin Way, Farnham GU9 8DY
Times: 10.00am to 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Handel Israel in Egypt

Saturday 15th September 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Hailsham Parish Church, Vicarage Road, Hailsham BN27 1BJ
Times: 2.00pm concert
Programme: Hailsham Festival - The Mayor’s Concert : Programme TBC

Saturday 15th September 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: Not advised
Programme: Carnicer Overture for the Première of Rossini’s ‘Il Barbiere di Siviglia’ in Barcelona in 1818; Balada Prague Sinfonietta; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 15th September 2018

Group: Kent Chamber Choir
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Christian Year in Song Chilcott Nova! Nova!; Poston Jesus Christ the Apple Tree; McDowall A Heavenly Song; Howells Here is the Little Door; Stanford Three Motets - Coelos Ascendit Hodie; John IV. King of Portugal Crux Fidelis; Byrd Haec Dies; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell O Lord God of Hosts; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Leonarda Alma redemptoris mater; Vincent Sanctus; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Weir My Guardian Angel; Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Parry I Was Glad

Saturday 15th September 2018

Group: Leconfield Singers
Venue: The Sacred Heart Church, Angel Street, Petworth GU28 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’ and works by Mozart, Mendelssohn and Purcell, plus English madrigals.

Saturday 15th September 2018

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 9.30am till 5.00pm Workshop Day
Programme: Come and Sing day on choruses from Handel’s Messiah

Saturday 15th September 2018

Group: Oberon Symphony Orchestra
Venue: Not advised
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Not advised

Sunday 16th September 2018

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Carnicer Overture for the Première of Rossini’s ‘Il Barbiere di Siviglia’ in Barcelona in 1818; Balada Prague Sinfonietta; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Sunday 16th September 2018

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: Englefield House, Englefield, Reading RG7 5EN
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Tuesday 18th September 2018

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm workshop
Programme: Open Choral Workshop Evening

Wednesday 19th September 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 8.00pm concert
Programme: Fireworks Concert

Wednesday 19th September 2018

Group: London Incidental Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: The Ultimate Beethoven Symphony: Beethoven Symphony No.5 - 1st Movement; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’ - 3rd Movement; Beethoven Symphony No.5 - 4th Movement

Friday 21st September 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Musical Memories Prom Concert

Saturday 22nd September 2018

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Lekeu Adagio for Strings; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Elgar Enigma Variations

Saturday 22nd September 2018

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: Holy Cross Church, Downsway, Brighton BN2 6BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Nulla in Mundo Pax; Handel Messiah - Highlights

Saturday 22nd September 2018

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Singing day on Handel’s Messiah

Saturday 22nd September 2018

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Hayling Island Community Centre, Hayling Park, Station Road, Hayling Island PO11 0HB
Times: 7.30pm concert
Programme: Suppé Overture ‘Light Cavalry’; Haydn Cello Concerto in C; Brahms Symphony No.4

Saturday 22nd September 2018

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: Not advised
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Mozart Piano Concerto No.25; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 22nd September 2018

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Requiem Mass - with Brighton Voices

Saturday 22nd September 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Mary’s Church, London Road, Kings Worthy, Winchester SO23 7QL
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 22nd September 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Musical Development Workshop

Saturday 22nd September 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Handel Water Music - Excerpts; Elgar Sea Pictures; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; P.Lewis Engineerium (World Première)

Saturday 22nd September 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Winter Gardens, Fort Crescent, Margate CT9 1HX
Times: 7.00pm concert
Programme: Massed Male Voice Choir Concert - with Snowdown and Kent Police Male Voice Choirs

Saturday 22nd September 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: Dr Challoner’s High School, 184 White Lion Road, Little Chalfont, Amersham HP7 9NR
Times: 10.00am - 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Karl Jenkins The Armed Man

Sunday 23rd September 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Kingswood House, Seeley Drive, Dulwich, London SE21 8QN
Times: 1.00pm performance
Programme: Music on the Terrace

Sunday 23rd September 2018

Group: I Maestri
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Brahms Symphony No.2

Friday 28th September 2018

Group: Teddington Choral Society, Battersea Choral Society
Venue: Central Hall, Victoria Street, Westminster SW1H 9NH
Times: 8.00pm concert
Programme: Welch Street Requiem; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Chilcott Like a Singing Bird

Saturday 29th September 2018

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Arnold Serenade for Small Orchestra; Mozart Symphony No.39

Saturday 29th September 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 2.30pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte

Saturday 29th September 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 10.15am - 4.45pm Workshop
Programme: Choral Workshop led by Howard Goodall

Saturday 29th September 2018

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Boyce Symphony No.4; Mozart Concerto for Flute and Harp; Elgar Serenade for Strings; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 29th September 2018

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: St.Joseph’s Catholic Church, Eastgate Gardens, Guildford GU1 4AZ
Times: 7.00pm Workshop Evening
Programme: Workshop highlighting works to be sung during the season.

Saturday 29th September 2018

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: St George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: 2018 Annual Concert

Saturday 29th September 2018

Group: Oare String Orchestra
Venue: West Faversham Community Centre, Bysing Wood Road, Faversham ME13 7RH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Britten Simple Symphony; Finzi Clarinet Concerto; Bruch Octet (Orchestral Version)

Saturday 29th September 2018

Group: Petersfield Choral Society
Venue: Bedales School, Petersfield GU32 2DG
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Open Choral Workshop on Dyson The Canterbury Pilgrims

Saturday 29th September 2018

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; R.Strauss Oboe Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 29th September 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Scherzo Capriccioso; Smetana Ma Vlast - Vltava; Janáček Sinfonietta; Suk Fairy Tales

Saturday 29th September 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 29th September 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summertime - an evening of light classics, including Gershwin Porgy and Bess - Selection; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Sunday 30th September 2018

Group: Arcubus Ensemble
Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove The Passing of the Year; Britten Hymn to St.Cecilia; Hepplewhite Missa Brevis (World Première); Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Sunday 30th September 2018

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Avison Concerto Grosso after Scarlatti No.5 in D Minor; Albinoni Sinfonia in G Si8; Telemann Concerto for Two Flutes and Violin; Geminiani Concerto Grosso after Corelli No.12 in D Minor; Fasch Concerto in B Flat FWV L:B3

Sunday 30th September 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Words in Walden Festival Children’s Concert: Mendelssohn Hebrides Overture; Smetana Ma Vlast - Vltava; Rimsky-Korsakov Sadko; Bax Tintagel; Sculthorpe From Uluru

October 2018

Thursday 4th October 2018

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 12noon to 3.00pm Workshop
Programme: Christmas Workshop

Friday 5th October 2018

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Grand Entrance Hall, Brunel Museum, Railway Avenue, Rotherhithe, London SE16 4LF
Times: 7.00pm concert
Programme: ’Favourite Things’ - an eclectic mix of choral favourites, to include R.Rodgers The Sound of Music - My Favourite Things; Whitacre Sleep; Bernstein West Side Story - America; Tippett A Child of our Time - Steal Away; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell) as well as music by Elgar, Lauridsen, Tavener, Glass, Berlin, Schubert, and Rheinberger.

Friday 5th October 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.6; Sibelius Symphony No.7

Friday 5th October 2018

Group: Londinium
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: A Londinium Bestiary, to include Leighton Laudes Animantium; Gjeilo Unicornis captivatur; Hughes A Medieval Bestiary

Saturday 6th October 2018

Group: Amici Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fantasy and Adventure: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - Excerpts; Williams Star Wars - Rey’s Theme; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Djawadi Game of Thrones - Music from the TV Series; Shore Lord of the Rings - Music from the Films; Williams Harry Potter - Music from the Films; Grieg Peer Gynt - Suite No.1

Saturday 6th October 2018

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Nicholas’ Church, Church Square, Shepperton TW17 9JY
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 6th October 2018

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Paul’s Church, St Paul’s Square, Bedford MK40 1SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Sinfonietta No.1; Shostakovich Cello Concerto No.1; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; R.Strauss Metamorphosen

Saturday 6th October 2018

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rossini Stabat Mater; Franck Psalm 150; Puccini Requiem; Schubert Tantum Ergo

Saturday 6th October 2018

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Luke’s Church, Hollicondale Road, Ramsgate CT11 7JX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of English Music - works not advised

Saturday 6th October 2018

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 11.00 Workshop, 6.00pm concert
Programme: Come and Sing day on Parry and his pupils

Saturday 6th October 2018

Group: Crofton Singers
Venue: Sir James Hawkey Hall, Broomhill Road, Woodford Green IG8 0BG
Times: 3.30pm concert
Programme: Woodford Festival Launch Day Concert

Saturday 6th October 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Bliss Piano Concerto; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.5

Saturday 6th October 2018

Group: Eltham Choral Society
Venue: Eltham Park Methodist Church, Westmount Road, Eltham, London SE9 1XX
Times: 2.00pm Workshop, 7.00pm Performance
Programme: Come and Sing Day on Rutter Requiem

Saturday 6th October 2018

Group: Hardynge Choir
Venue: Sandpit Theatre, Sandringham School, The Ridgeway, St.Albans AL4 9NX
Times: 7.00pm concert
Programme: Daughtry Sizzle!; Schubert Licht und Liebe D352; Schubert Nacht und Träume D827; Mendelssohn Sechs Lieder Op.59 - No.4 ‘Die Nachtigall’; Hensel Gartenlieder Op.3 - No.4 ‘Morgengruss’; Orff Carmina Burana

Saturday 6th October 2018

Group: Hertfordshire Philharmonia
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Ballet: Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Delibes Coppélia - Suite; Rossini La Boutique Fantasque (arr.Respighi)

Saturday 6th October 2018

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: United Reformed Church, High Street, Ingatestone CM4 9EY
Times: 11.00am Workshop
Programme: Come and Sing Workshop on Fauré Requiem and other works

Saturday 6th October 2018

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: R.Strauss Oboe Concerto; Beethoven Overture ‘Coriolan’; Ives Symphony No.3 ‘The Camp Meeting’; Beethoven Symphony No.8

Saturday 6th October 2018

Group: Lees Court Music
Venue: St.John the Baptist Church, 11 Church Crescent, Harrietsham ME17 1BB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 6th October 2018

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Carter Benedicite; Rutter The Heavenly Aeroplane; Vivaldi Gloria RV589 plus a selection of anthems.

Saturday 6th October 2018

Group: Licence to Trill
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 11.00am performance
Programme: Not advised

Saturday 6th October 2018

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Autumn Concert - A Varied Mix of Light Orchestral Music

Saturday 6th October 2018

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: St.Giles Church, 284 Upper Shoreham Road, Shoreham-by-Sea BN43 6BF
Times: 9.15am - 5.15pm Workshop
Programme: Singing Workshop on Mozart Requiem

Saturday 6th October 2018

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Brahms Violin Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 6th October 2018

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Boundstone Chorus
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms 2018: Elgar Imperial March; Parry I Was Glad; Arnold Scottish Dances; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Butterworth A Shropshire Lad; Finzi Let is Now Praise Famous Men; Coates Calling All Workers; Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs - Hornpipe; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem

Sunday 7th October 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Brockwell Hall, Brockwell Park, Herne Hill, London SE24 9AF
Times: 2.45pm performance
Programme: Music in the Park - part of the Herne Hill Music Festival 2018

Sunday 7th October 2018

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Mathias Let the People Praise Thee, O God; Nystedt Immortal Bach; Dubra Ave Maria I; MacMillan Ave Maris Stella; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Sunday 7th October 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Bernstein Facsimile; Nielsen Clarinet Concerto; Ives The Unanswered Question; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Sunday 7th October 2018

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Berlioz Les Nuits d’Été; Ravel Shéhérazade; Debussy La Mer

Sunday 7th October 2018

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert ‘Animal Magic’: Daniels The Lion’s Royal Fanfare; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Tame Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Wild Bears; Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan - Flight of the Bumblebee; Tchaikovsky Swan Lake - Dance of the Cygnets; Richards Angry Rat; Richards Jolly Elephants; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Prokofiev Peter and the Wolf; Rossini William Tell - Overture: Galop

Sunday 7th October 2018

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Settlement, Nevells Road, Letchworth Garden City, Hertfordshire SG6 4UB
Times: 10.00am to 4.45pm Workshop
Programme: Come and play Brahms Symphony No.3

Sunday 7th October 2018

Group: Luminosa Voices
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 1.00pm to 5.00pm Workshop with informal performance at 6.00pm
Programme: Come and Sing Bernstein Chichester Psalms and Fauré Requiem

Sunday 7th October 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 7th October 2018

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Brahms Symphony No.1

Tuesday 9th October 2018

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: West End United Church, 173a Church Street, Wolverton, Milton Keynes MK12 5JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: At Home with the WLO - works not advised

Wednesday 10th October 2018

Group: The London Chorus
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Vierne, Widor, de Séverac, Fauré and Léfebure-Wely

Friday 12th October 2018

Group: Fleet Choral Society
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Chilcott A Little Jazz Mass; Chilcott The Snow is Fled

Saturday 13th October 2018

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Mozart Symphony No.29; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 13th October 2018

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: Not advised
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day - programme TBC

Saturday 13th October 2018

Group: Bromley Symphony Players
Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Concerto Grosso in G Major Op.3 No. 3; Corelli Concerto Grosso Op.6 No.12; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 9; Tchaikovsky Souvenir de Florence

Saturday 13th October 2018

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Firsova Stabat Mater; Firsova Lune Rouge; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) plus music by Gretchaninoff and Kalinnikov

Saturday 13th October 2018

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Parry Songs of Farewell - There is an Old Belief; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Ireland Greater Love

Saturday 13th October 2018

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Furies; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.8

Saturday 13th October 2018

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 13th October 2018

Group: Enfield Choral Society
Venue: St.Paul’s Church (Winchmore Hill), Church Hill, London N21 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 13th October 2018

Group: Grosvenor Orchestra
Venue: St.Philip’s Church, Birken Road, Tunbridge Wells, TN2 3TE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Symphonic Variations; Brahms Symphony No.3

Saturday 13th October 2018

Group: Harmonie Concert Band
Venue: Crowstone Church, 91 Crowstone Road, Westcliff-on-Sea SS0 8LH
Times: 7.30pm concert
Programme: From Holst to Hess: to include Sparke Clarinet Concerto plus works by Holst, Hess and Woolfenden

Saturday 13th October 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Wagner Tristan und Isolde - Prelude to Act III; Wagner Wesendonck Lieder; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Saturday 13th October 2018

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Ferneham Hall, Osborn Road, Fareham PO16 7DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mitridate, Re di Ponto - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Haydn L’Incontro Improvviso - Overture; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’

Saturday 13th October 2018

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Kuolema - Scenes with Cranes; Dvořák Cello Concerto; Berwald Symphony No.3 ‘Sinfonie Singulière’

Saturday 13th October 2018

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St.John the Baptist Church, Wrotham Road, Meopham, Kent DA13 0AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Favourites, to include Bizet Carmen - Toreadors’ March; Bizet Carmen - Habanera; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Purcell Dido and Aeneas - Lament and Final Chorus; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Verdi Aida - Grand March

Saturday 13th October 2018

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: Rudolf Steiner Theatre, 35 Park Road, Marylebone NW1 6XT
Times: 7.30pm concert
Programme: Geek: Level Up!

Saturday 13th October 2018

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 13th October 2018

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Sinfonia da Requiem; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 13th October 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: Not advised
Programme: Concert in aid of Colchester Hospital Cancer Charity - with Essex Police Choir

Saturday 13th October 2018

Group: Meljon Singers
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Voices of Passion, to include Tavener Svyati; R.R.Bennett A Farewell to Arms

Saturday 13th October 2018

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: Burgess Hill Girls School, Keymer Road, Burgess Hill RH15 0EG
Times: 7.30pm concert
Programme: Smyth The Boatswain’s Mate - Overture; Bizet Symphony in C; Brahms Piano Concerto No.2

Saturday 13th October 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Thaxted Church, 24 Watling Street, Dunmow CM6 2PE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gardiner Overture to a Comedy; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Planets Suite

Saturday 13th October 2018

Group: Southend Symphony Orchestra
Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Gregson Tuba Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 13th October 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Peterloo Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 13th October 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: An evening of music and light supper

Saturday 13th October 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: Not advised
Programme: Maconchy Proud Thames Overture; Smetana Ma Vlast

Saturday 13th October 2018

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Szymanowski Concert Overture; Britten Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 13th October 2018

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, The Broadway, Wimbledon SW19 1SB
Times: 2.00pm and 4.00pm concerts
Programme: Foxtrot Family Concerts: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Geyer Gaspard the Fox; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’ - Excerpts; Poulenc Babar the Elephant

Sunday 14th October 2018

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 3.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Bride American Dances

Sunday 14th October 2018

Group: Danesborough Chorus, Milton Keynes City Orchestra, Bedford Choral Society
Venue: Milton Keynes Theatre, 500 Marlborough Gate, Milton Keynes MK9 3NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Jenkins The Armed Man

Sunday 14th October 2018

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Coleridge-Taylor Ballade in A Minor; Elgar Cello Concerto; Herbert Yesterthoughts (orch.Harrell); Dvořák Symphony No.6

Sunday 14th October 2018

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 14th October 2018

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Debussy La Mer; Holst Planets Suite

Sunday 14th October 2018

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert

Sunday 14th October 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Tchaikovsky Violin Concerto; Elgar Overture ‘Froissart’; Smyth Serenade in D

Sunday 14th October 2018

Group: Southwark Sinfonietta
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 3.45pm concert
Programme: Mozart Piano Concerto No.26; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’ - Part of the Herne Hill Music Festival

Sunday 14th October 2018

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: The Tythe Barn, Tewin Bury Farm Hotel, Hertford Road, Tewin, Welwyn AL6 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Satie Gymnopédie No.1 (orch.Debussy); Satie Gymnopédie No.3 (orch.Debussy); Glazunov Violin Concerto; Gounod Symphony No.2

Monday 15th October 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Tower Fanfare for the Uncommon Woman No.1; J.Adams Doctor Atomic Symphony; Bernstein Divertimento; Schuman Symphony No.3

Tuesday 16th October 2018

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass Part of the Brandenburg London Choral Festival

Tuesday 16th October 2018

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger D’un Matin de Printemps; Debussy Images - Iberia; Boulanger D’un Soir Triste; R.Strauss Alpine Symphony

Thursday 18th October 2018

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; R.Strauss Horn Concerto No.2; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Thursday 18th October 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Tchaikovsky Violin Concerto; Smyth Serenade in D

Saturday 20th October 2018

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra, Tamesis Chamber Choir
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3

Saturday 20th October 2018

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar The Spirit of England

Saturday 20th October 2018

Group: Battle Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 20th October 2018

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Jenkins The Armed Man

Saturday 20th October 2018

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Bishop Hannington Memorial Church, Nevill Avenue, Hove BN3 7NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Memorable Melodic Melodies from Stage and Screen

Saturday 20th October 2018

Group: Brighton Singers
Venue: Brighton Unitarian Church, New Road, Brighton BN1 1UF
Times: 2.30pm to 5.30pm Workshop
Programme: Classical Voice Masterclass

Saturday 20th October 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: Bromley Baptist Church, Park Road, Bromley, BR1 3HJ
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 20th October 2018

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.Michael’s Church, Church Street, Betchworth RH3 7DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Chilcott Dances of Time

Saturday 20th October 2018

Group: Carshalton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: Not advised
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Handel Ode for St.Cecilia Day

Saturday 20th October 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Poulenc Organ Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 20th October 2018

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Beacon Academy, North Beeches Road, Crowborough TN6 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Pergolesi Stabat Mater; Austin This Human Shield (World Première)

Saturday 20th October 2018

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 20th October 2018

Group: Eclectic Voices, Guildhall Wind Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Stravinsky Mass; Stravinsky Octet for Winds; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 20th October 2018

Group: Hackney Singers
Venue: St.Anne’s Limehouse, Three Colt Street, London E14 7HP
Times: Not advised
Programme: To include Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 20th October 2018

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bliss Morning Heroes; Gurney A Gloucestershire Rhapsody; Britten Ballad of Heroes = with BBC Concert Orchestra

Saturday 20th October 2018

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Event

Saturday 20th October 2018

Group: Ipswich Choral Society
Venue: St.Mary-le-Tower Church, Tower Street, Ipswich IP1 3BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms

Saturday 20th October 2018

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: The Whitstable School, Bellevue Road, Whitstable CT5 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 20th October 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Poulenc Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 20th October 2018

Group: London City Orchestra
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 3.00pm concert
Programme: A Family-Friendly Afternoon Concert of music from Musicals, Movies and More. - with Tenovus Cancer Care Sing-With-Us London Choir

Saturday 20th October 2018

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Vaughan Williams Te Deum; Blow Venus and Adonis

Saturday 20th October 2018

Group: Occam Singers
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 20th October 2018

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: Trafalgar School, London Road, Portsmouth PO2 9RJ
Times: 10.00am - 5.30pm Workshop
Programme: Choral Workshop on Alexander L’Estrange ‘Wassail!’

Saturday 20th October 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Michael and St.Mary Magdalene Church, Crowthorne Road, Easthampstead Park, Bracknell RG12 7ER
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 20th October 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 20th October 2018

Group: Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Magnificat in D; C.P.E.Bach Magnificat

Saturday 20th October 2018

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: Not advised
Programme: ’Sax and the City’ - to include Sisson Pied Beauty; Stephens Timepieces; Todd Songs of Love

Saturday 20th October 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised - with Harmony Ladies Choir

Saturday 20th October 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Walford-Davies Requiem; Jenkins The Armed Man - Choral Suite - part of the Wooburn Festival

Sunday 21st October 2018

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 21st October 2018

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Sunday 21st October 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Recital Hall, Nascot Wood Junior School, Nascot Wood Road, Watford WD17 4YS
Times: 2.00pm to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Session on Schubert Symphony No.3

Tuesday 23rd October 2018

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 1.10pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Järnefelt Praeludium; Beethoven Symphony No.1

Tuesday 23rd October 2018

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.00pm concert
Programme: Tudor Majesty: Byrd O Lord, make thy Servant Elizabeth; Byrd Great Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Byrd Earle of Salisbury’s Pavan and Galliards; Byrd The Queen’s Alman; Tomkins Great Service - Te Deum and Jubilate; Tomkins When David Heard; Tomkins A Sad Pavan for these Distracted Times; Tallis Te lucis ante terminum; Tallis If Ye Love Me; Tallis O Nata Lux; Parsons Ave Maria; Gibbons O Clap your Hands; Mundy Go From my Window; Mundy O Lord, the maker of all things

Tuesday 23rd October 2018

Group: Opera South East
Venue: Winchelsea Church, St.Thomas’ Street, Winchelsea TN36 4EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Baroque Opera - costumed and candlelit: to include music by Purcell, Monteverdi, Gay, Handel and Telemann

Saturday 27th October 2018

Group: Alton Choral Society
Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: Themes from World War 1

Saturday 27th October 2018

Group: Bromley Philharmonic Choir, Kentish Opera
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 27th October 2018

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Romsey Abbey, Romsey SO51 8EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Wagner Parsifal - Good Friday Music; Bruckner Symphony No.8

Saturday 27th October 2018

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Masters of Polyphony - Sacred settings from the 16th and 20th Centuries: to include music by Palestrina, Lassus, Gesualdo, Guerrero, Stravinsky, Messiaen and Martin

Saturday 27th October 2018

Group: Fourth Choir
Venue: The Chapel Royal of St.Peter ad Vincula, 35 Tower Hill, London EC3N 4DR
Times: 7.00pm concert
Programme: Do Not Go Gentle into that Good Night - marking the centenary of the end of World War I: Howells Requiem; Whitacre When David Heard plus music by Purcell, Vaughan Williams, Campkin, and Young

Saturday 27th October 2018

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, Eton Road, South Hampstead NW3 4SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Requiem; Victoria Requiem

Saturday 27th October 2018

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Danse Macabre; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Borodin Symphony No.2 - Movements 1 and 4; Mozart Die Zauberflöte - O Zittre Nicht; Mozart Die Zauberflöte - Der Hölle Rache; Grieg Peer Gynt - Suite No.1

Saturday 27th October 2018

Group: Illyrian Ensemble
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No.104 ‘London’; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 27th October 2018

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 6.00pm concert
Programme: The Magic of Stage and Screen - works TBC

Saturday 27th October 2018

Group: Opera South East
Venue: St.Clement’s Church, Swan Terrace, High Street, Hastings TN34 3ES
Times: 7.30pm concert
Programme: Baroque Opera - costumed and candlelit: to include music by Purcell, Monteverdi, Gay, Handel and Telemann

Saturday 27th October 2018

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Pelly on the Move: Horner Titanic - Music from the Film; Rachmaninov Piano Concerto No.2 - 2nd Movement; V.Ellis Coronation Scot; Goodwin Those Magnificent Men in their Flying Machines; R.R.Bennett Murder on the Orient Express - Waltz; Korngold The Sea Hawk; Delibes Lakmé - Flower Duet; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Goodwin 633 Squadron; Coates Dambusters March

Saturday 27th October 2018

Group: Radlett Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of 18th Century Music to include Lotti Credo in B Flat; Mudge Organ Concerto plus works by Vivaldi, Mozart, Telemann, Haydn and others.

Saturday 27th October 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: Redhill United Reformed Church Hall, Shaw’s Corner, Redhill RH1 6AU
Times: 2.00pm to 6.00pm Workshop
Programme: Sing at First Sight - to include works by Chilcott and others

Saturday 27th October 2018

Group: Renaissance Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Lest We Forget: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Hindemith Six Chansons; Caplet Messe a Trois Voix

Saturday 27th October 2018

Group: The South Circular Orchestra (SCOre)
Venue: St.Stephen’s Church, College Road, Dulwich SE21 7HW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Brandenburg Concerto No.5 and arias and duets by Bach, Vivaldi, Purcell, Handel and Offenbach

Sunday 28th October 2018

Group: Blue Light Symphony Orchestra
Venue: Not advised
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop, 6.00pm performance
Programme: Workshop Day on Elgar Enigma Variations, Mussorgsky Night on a Bare Mountain and Holst Mars from the Planets Suite

Sunday 28th October 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Harlow Playhouse, Playhouse Square, Harlow CM20 1LS
Times: 3.00pm concert
Programme: Copland Old American Songs - Collaboration with Harlow Ballet

Sunday 28th October 2018

Group: Opera South East
Venue: Manor Barn, 4 De La Warr Road, Bexhill-on-Sea TN40 2JA
Times: 3.00pm concert
Programme: Baroque Opera - costumed and candlelit: to include music by Purcell, Monteverdi, Gay, Handel and Telemann

Sunday 28th October 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: Brighton Road Baptist Church, Brighton Road, Horsham RH13 5BD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Tuesday 30th October 2018

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Falla Nights in the Gardens of Spain; Rimsky-Korsakov Scheherazade

November 2018

Saturday 3rd November 2018

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir T.Arne Overture No.5 in D; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Albinoni Adagio for Organ and Strings; J.Stamitz Symphony in B Flat; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 4; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’

Saturday 3rd November 2018

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: 60th Birthday Concert: Gounod Stabat Mater; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 3rd November 2018

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera

Saturday 3rd November 2018

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Sorochintsy Fair - Overture; Karłowicz Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 3rd November 2018

Group: Canterbury Choral Society, London Mozart Players
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale; Brahms Song of Destiny; Brahms Alto Rhapsody - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 3rd November 2018

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: ’Lest We Forget’ - Centenary of the 1918 Armistice: Corp And All the Trumpets Sounded; Brahms Requiem

Saturday 3rd November 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Old American Songs - collaboration with Harlow Ballet

Saturday 3rd November 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: The Musical Museum, 399 High Street, Brentford TW8 0DU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossi The Battle of the Ancre and the Arrival of the Tanks; P.Lewis Wurlitzer Organ Concerto ‘The Seaside Concerto’

Saturday 3rd November 2018

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DS
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Byrd Mass for Four Voices; Chilcott A Little Jazz Mass and choral highlights for combined choirs. With Coral Cypsela (Catalonia) and St.Mary’s C of E Primary School Choir

Saturday 3rd November 2018

Group: Essex Concert Orchestra
Venue: Mill Hall, Bellingham Lane, Rayleigh SS6 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Around the World - works TBC

Saturday 3rd November 2018

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 3rd November 2018

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 3rd November 2018

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - with the Camerata of London

Saturday 3rd November 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: James Allen’s Girls School, 144 East Dulwich Grove, London SE22 8TE
Times: 2,00pm rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Celebrating 100 years of women’s suffrage in the UK: Farrenc Deuxieme Overture Op.24 (arr.Holland); Likhuta Me Disagrees; Beach Pastorale; Winters Playing with Destiny; Smyth The Wreckers - Overture; Bernofsky The Duxbury Fanfare; Boulanger D’un Matin de Printemps (arr.Cawkwell)

Saturday 3rd November 2018

Group: Octavian Singers
Venue: Lord Pirbright Hall, The Green, Pirbright GU24 0JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brass and Voices - with Egham Brass Band

Saturday 3rd November 2018

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger D’un Soir Triste; Glazunov Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.6

Saturday 3rd November 2018

Group: Reading Bach Choir
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’We That Are Left’ - a Remembrance programme

Saturday 3rd November 2018

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 3rd November 2018

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Roding Valley High School, Alderton Hill IG10 3JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Bizet Symphony in C

Sunday 4th November 2018

Group: Hertfordshire Philharmonia
Venue: Haileybury College Chapel, Hertford Heath, Hertford SG13 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Haileybury College

Sunday 4th November 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: World War I Armistice Concert - to include Holst Planets Suite - Mars; Holst I Vow to Thee, My Country; Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Le Tombeau de Couperin - Menuet; Williams War Horse - Music from the Film; Fauré Requiem - Pie Jesu; Elgar Enigma Variations

Sunday 4th November 2018

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: Seven Kings High School, Ley Street, Ilford IG2 7BT
Times: Not advised
Programme: Anything Goes - the 20s and 30s in song: to include Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Porter Begin the Beguine (arr.Carter); Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton) plus numbers from Chicago, Cabaret, Thoroughly Modern Millie and The Boyfriend

Sunday 4th November 2018

Group: Waverley Singers
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 5.00pm concert
Programme: Opera Gala - works TBC

Wednesday 7th November 2018

Group: London Docklands Singers
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Campling Dona nobis pacem; C.Coles Sorrowful Dance; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Thursday 8th November 2018

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 6.30pm concert
Programme: Byrd Mass for Four Voices; Vaughan Williams Mass in G Minor (Chamber Choir Concert)

Thursday 8th November 2018

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Bartholomew-the-Great Church, West Smithfield, London EC1A 9DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Greaves Come away, sweet love; Wilbye Lady, when I behold the roses sprouting; Bateson Ah me! My mistress scorns my love; Wert Ah! Dolente partita; Arcadelt Il bianco e dolce cigno; Vecchi The white delightful Swanne; Mosto Il bianco a dolce cigno; M.Franck Kein grösser Pein; M.Franck Ach, Jungfrau zart und mild; M.Franck Viva la musica; Lassus Lagrime di San Pietro - Excerpts; Foggitt Epithalamion - Excerpts

Thursday 8th November 2018

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: St.Mary’s Church, Southgate, Crawley RH10 6DL
Times: Not advised
Programme: Come and Meet the Choir - Mini-concert and social event, to include Fauré Cantique de Jean Racine; Mozart Ave Verum Corpus; Vivaldi Gloria RV589 - Choruses and music by Parry, Holst and Finzi

Friday 9th November 2018

Group: Esterhazy Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland Greater Love; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Vaughan Williams Valiant for Truth and works by Berg, Holst, Howells and Ravel

Friday 9th November 2018

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Acis and Galatea; Boismortier Don Quixote and the Duchess

Friday 9th November 2018

Group: Slinfold Concert Band
Venue: The Drill Hall, Denne Road, Horsham RH12 1JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Concert - with Horsham Borough Band, Horsham Royal British Legion Band and West Chiltington Silver Band

Saturday 10th November 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: St.Peter’s Catholic Church, Portland Road, Hove, East Sussex BN3 5GD
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert: Dvořák Mass in D; Parry Songs of Farewell

Saturday 10th November 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 10th November 2018

Group: Barnet Choral Society, Forest Philharmonic
Venue: East Barnet School, 5 Chestnut Grove, East Barnet, Hertfordshire EN4 8PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar They are at Rest

Saturday 10th November 2018

Group: Bookham Choral Society
Venue: Manor House School, Manor House Lane, Little Bookham, Leatherhead KT23 4EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Moravian Melodies, to include Dvořák Mass in D; Dvořák Serenade for Strings

Saturday 10th November 2018

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Butterworth A Shropshire Lad; Ravel Piano Concerto for the Left Hand; Elgar Symphony No.2

Saturday 10th November 2018

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Anniversary Concert, to include Howells Requiem and music by Ireland, Elgar, Messiaen, Part and Whitacre

Saturday 10th November 2018

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert

Saturday 10th November 2018

Group: Chiltern Choir, Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Rutter Requiem

Saturday 10th November 2018

Group: Chorleywood Orchestra
Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: Not advised
Programme: Concert to commemorate the 100th Anniversary of the end of World War I. To include Elgar Cello Concerto; Elgar Sospiri; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Butterworth The Banks of Green Willow; Williams Hymn to the Fallen

Saturday 10th November 2018

Group: Crowborough Choral Society
Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, Crowborough TN6 3FD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Campling Dona nobis pacem; Bannister In Flanders Fields and works by Parry and Britten

Saturday 10th November 2018

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10.00am Workshop with early-evening performance
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 10th November 2018

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Sarasate Carmen Fantasy Op.25; Smetana Ma Vlast - From Bohemia’s Meadows and Groves; Dvořák Symphony No.6

Saturday 10th November 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Remembrance Concert - celebrating 100 years since the end of WWI

Saturday 10th November 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: The Singing Will Never Be Done: Parry Songs of Farewell; Stanford For Lo I Raise Up; MacMillan When You See the Millions of the Mouthless Dead; Duggan The Singing Will Never Be Done; Leech If you are Fire (World Première); Walford-Davies Requiem

Saturday 10th November 2018

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Bizet L’Arlésienne Suite No.1

Saturday 10th November 2018

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Elgar They are at Rest; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Howells Take him, Earth, for Cherishing; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 10th November 2018

Group: Godalming Choral Society
Venue: United Church, Bridge Street, Godalming GU7 3DU
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Sing Day on Rutter Requiem

Saturday 10th November 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Masterpieces: to include Parry Songs of Farewell; Haddow The Whispering Mass (World Première) and music by Palestrina, Victoria, Haydn and Fauré

Saturday 10th November 2018

Group: Harlow Chorus
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 10th November 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 10th November 2018

Group: Heathfield Choral Society
Venue: State Hall, Station Road, Heathfield TN21 8LD
Times: Not advised
Programme: To include Goodall Eternal Light, A Requiem; Rossi Voices of Remembrance

Saturday 10th November 2018

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Concertos by Candlelight: Bach Orchestral Suite No.2; Cimarosa Concerto for Oboe and Strings; Vivaldi Concerto for Four Violins Op.3 No.10; Vivaldi Concerto for Two Cellos in G Minor RV531; Bayreuth Harpsichord Concerto in G Minor

Saturday 10th November 2018

Group: I Maestri
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 6.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Violin Concerto; Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Wagner Götterdämmerung - The Death of Siegfried; Wagner Götterdämmerung - Siegfried’s Funeral March; Wagner Tannhäuser - Overture

Saturday 10th November 2018

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: Not advised
Programme: Brahms Tragic Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Stravinsky Symphony in C

Saturday 10th November 2018

Group: Lea Singers
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by Dufay, Byrd, Allegri, Parry, Holst and Sheena Phillips - in the Lady Chapel

Saturday 10th November 2018

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Fauré Requiem; Ireland Greater Love; Walford-Davies RAF March Past; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Guest For the Fallen; Croft O God Our Help in Ages Past; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Saturday 10th November 2018

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Time Steps: Real and Imaginary Dances - to include works by Handel, Woolfenden, Rimsky-Korsakov, Borodin, Harvey, Taylor and a world premiere by John Holland

Saturday 10th November 2018

Group: Maidstone Choral Union, Maidstone Wind Symphony
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Abrahamson Snowstorm; Williams Amistad - Dry Your Tears, Afrika; Butterworth A Shropshire Lad; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’ - With Rue My Heart is Laden; Jenkins The Armed Man - Excerpts; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Graham The Triumph of Time - Meditation

Saturday 10th November 2018

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Requiem; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); W.Harris Bring us, O Lord God; Jenkins God Shall Wipe Away All Tears

Saturday 10th November 2018

Group: North Downs Sinfonia
Venue: Tatsfield Village Hall, Westmore Green, Tatsfield, Westerham TN16 2AG
Times: Not advised
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Coates London Suite; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Suite de Ballet

Saturday 10th November 2018

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Stevenage SG1 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert commemorating the centenaries of the Royal Air Force and the end of the Great War - to include Howells Requiem; Lauridsen Ave Maria; Lauridsen O Magnum Mysterium

Saturday 10th November 2018

Group: Polymnia
Venue: Church of Christ the Cornerstone, 300 Saxon Gate, Milton Keynes MK9 2ES
Times: Not advised
Programme: ’Remembrance’ - works TBC

Saturday 10th November 2018

Group: Quire Voices, Spelthorne Choral Society, Voci Chamber Choir, The Heroes Band
Venue: Windsor Parish Church, High Street, Windsor SL4 1LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 10th November 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Laurence Church, 30-31 Friar Street, Reading RG1 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert commemorating 100 years since the First World War

Saturday 10th November 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Williams Schindler’s List; Williams Angela’s Ashes; Williams Hymn to the Fallen; Jenkins The Peacemakers

Saturday 10th November 2018

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Acis and Galatea; Boismortier Don Quixote and the Duchess

Saturday 10th November 2018

Group: Sandwich Concert Band
Venue: St.Nicholas Church, The Street, Ash, Canterbury CT3 2EW
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Heroes and Villains’ - to include E.Bernstein The Magnificent Seven; Prokofiev Peter and the Wolf

Saturday 10th November 2018

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 10th November 2018

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society, Kent Sinfonia, Faversham Choral Society
Venue: The Swallows, Central Avenue, Sittingbourne ME10 4NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Concert - programme TBC

Saturday 10th November 2018

Group: St.Albans Choral Society
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Vasks Pater Noster; Sibelius Rakastava; Vasks Dona nobis pacem

Saturday 10th November 2018

Group: South London Singers
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: Ireland Greater Love; Rutter This is the Day; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Nightingale For the Fallen; Thorne Have You Not Known; Pärt The Beatitudes; Fletcher Ring Out, Wild Bells; Jenkins The Armed Man - Choral Suite

Saturday 10th November 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Hear My Prayer; Schubert Mass in G; Handel Dettingen Te Deum

Saturday 10th November 2018

Group: Surrey Heath Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Concert marking the Centenary of the World War I Armistice

Saturday 10th November 2018

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 10th November 2018

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, Popeswood Road, Binfield RG42 4AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Gjeilo Ubi Caritas; Victoria Missa O Magnum Mysterium; Victoria O Magnum Mysterium; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Mendelssohn Hear My Prayer; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Howells Take him, Earth, for Cherishing; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Fauré Requiem - In Paradisum

Saturday 10th November 2018

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 10th November 2018

Group: Thanet Light Orchestra
Venue: Salvation Army Citadel, 167 High Street, Ramsgate CT11 9TT
Times: 7.30pm concert
Programme: War and Peace: to include Kreisler Kleiner Wiener Marsch; Ravel Le Tombeau de Couperin; Schumann Piano Concerto; Walford-Davies RAF March Past; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Lawson Tunes from the Trenches; Butterworth The Banks of Green Willow; Holst Planets Suite - Mars; Holst Planets Suite - Jupiter

Saturday 10th November 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Charity Concert on behalf of the British Legion, to include Jenkins The Armed Man - Excerpts; Williams Hymn to the Fallen; Wildhorn Tell my Father; Ogden We will remember them; Holst Planets Suite - Excerpts; Walford-Davies A Short Requiem - Requiem aeternam; Tippett A Child of our Time - Spirituals: Excerpts; Elgar Enigma Variations - Nimrod; R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone; Joplin Weeping Willow; Fauré Requiem - In Paradisum; Monk Abide with Me; Parry I Was Glad

Saturday 10th November 2018

Group: Whitstable Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Requiem

Saturday 10th November 2018

Group: Wokingham Choral Society
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gjeilo Serenity; Mozart Requiem Mass; Mozart Divertimento K136; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mozart Ave Verum Corpus

Saturday 10th November 2018

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Firgrove Road, Yateley GU46 6NH
Times: 7.45pm concert
Programme: A Concert for Armistice Day Archer In War, In Resolution; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Finzi Farewell to Arms; Gibbons Drop, Drop, Slow Tears; Campion Never Weather Beaten Sail; Guest For the Fallen; Ireland Greater Love; Duruflé Requiem - In Paradisum; Stanford Songs of the Sea; Ross Imperial Elegy; Jenkins The Armed Man - Agnus Dei; Jenkins The Armed Man - Benedictus; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Sunday 11th November 2018

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert, to include Fauré Requiem; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Hammersley Remembrance - with Ardingly College Prep School Choir

Sunday 11th November 2018

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Violin Concerto; Scotchmer Unanswered Prayer; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Sibelius Symphony No.7

Sunday 11th November 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’ plus works by Butterworth and Gurney

Sunday 11th November 2018

Group: Dorking Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Sunday 11th November 2018

Group: Eastwood Chorale, Southend Bach Choir, Southend Festival Chorus, Southend Choral Society
Venue: Cliffs Pavilion, Station Road, Westcliff, Southend-on-Sea SS0 7RA
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert of Remembrance - to include Elgar The Music Makers and music by Parry, Rutter, Williams and Sibelius. With Southend Symphony Orchestra

Sunday 11th November 2018

Group: Fleet Singers
Venue: St.Anne’s Church, 106 St.Anne’s Close, Highgate, London N6 6AP
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 11th November 2018

Group: Fourth Choir
Venue: The Chapel Royal, Hampton Court Palace, East Molesey, Surrey KT8 9AU
Times: 1.00pm concert
Programme: Do Not Go Gentle into that Good Night - marking the centenary of the end of World War I PLEASE NOTE: Admission free but only for Hampton Court Palace ticket holders - seats allocated on a first-come first-served basis.

Sunday 11th November 2018

Group: Guildford Choral Society
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 8.00pm concert
Programme: Britten War Requiem - with The Bach Choir and the Royal Philharmonic Orchestra

Sunday 11th November 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.45pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Piano Concerto for the Left Hand; Saunders New Work (World Première); Hughes Perhaps; Holst Planets Suite - with choirs from Presdales and Richard Hale Schools

Sunday 11th November 2018

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Sunday 11th November 2018

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: St.Edmund and St.Mary Church, High Street, Ingatestone CM4 9DU
Times: 6.00pm concert
Programme: Remembrance Day Concert

Sunday 11th November 2018

Group: Mickleham Choral Society
Venue: St.Michael and All Angels Church, Old London Road, Mickleham, Dorking RH5 6EB
Times:
Programme: A Concert for Remembrance Sunday, to include Bullard Travelling Tales; Assersohn In Flanders Fields; Monk Abide with Me (arr.Smith)

Sunday 11th November 2018

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Requiem

Sunday 11th November 2018

Group: Phoenix Choir Eastbourne
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 5.30pm concert
Programme: Fauré Requiem

Sunday 11th November 2018

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: Not advised
Programme: Handel Acis and Galatea; Boismortier Don Quixote and the Duchess

Sunday 11th November 2018

Group: Royal Orchestral Society, The London Chorus
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 5.00pm concert
Programme: Britten Sinfonia da Requiem; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Sunday 11th November 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Remembrance Concert, to include Elgar The Spirit of England; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Sunday 11th November 2018

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: World War One Memorial Concert: Stephan Music for Orchestra; F.Kelly Elegy for Strings ‘In Memoriam Rupert Brooke’; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Sunday 11th November 2018

Group: Southwark Sinfonia
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: Family Concert, to include Dvořák Symphony No.8

Sunday 11th November 2018

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: Queen Anne’s School, 6 Henley Road, Caversham RG4 6DX
Times: 4.00pm concert
Programme: Remembrance: to include Daley Requiem and music by Vaughan Williams, Howells, Parry, Tavener, Whitacre, Todd and Mealor

Tuesday 13th November 2018

Group: Stondon Singers
Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 8.00pm concert
Programme: Celebrating English Music - to include Vaughan Williams An Oxford Elegy; Britten Festival Te Deum and works by Rutter, Purcell, Stanford and Holst.

Thursday 15th November 2018

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Somerset Rhapsody; Elgar Cello Concerto; Butterworth The Banks of Green Willow; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Friday 16th November 2018

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Saturday 17th November 2018

Group: Allegri Singers, Rosenau Sinfonia
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Vaughan Williams The Lark Ascending; Berlioz Les Nuits d’Été; T.Hamilton Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Amati Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Debussy La Mer; Respighi Pines of Rome; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 17th November 2018

Group: Ashford Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 2, 3

Saturday 17th November 2018

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert, to include music by Debussy, Grainger, Weber and Whitacre

Saturday 17th November 2018

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Centenary Concert: Fauré Requiem; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’; Lawson Tunes from the Trenches; Elgar Enigma Variations - Nimrod (arr.Lowen)

Saturday 17th November 2018

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 17th November 2018

Group: Bloomsbury Chamber Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Nielsen Symphony No.1

Saturday 17th November 2018

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Brentwood Cathedral, Ingrave Road, Brentwood CM15 8AT
Times: 7.00pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’ - with Brentwood Cathedral Singers and the E.L.M.S. Chamber Orchestra

Saturday 17th November 2018

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Novello Songs (arr.Denyer); Butterworth The Banks of Green Willow; Jarre Lawrence of Arabia - Music from the Film; Debussy Berceuse Heroique; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 17th November 2018

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bullard Images of Peace (World Première); Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Benedicite

Saturday 17th November 2018

Group: Cranbrook Choral Society, Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Jenkins The Armed Man

Saturday 17th November 2018

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Classics by Handel, Mozart, Bach and others

Saturday 17th November 2018

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Michael & All Angels Church, Church Hill, Wilmington DA2 7EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Te Deum; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale; Tavener Song for Athene; Tavener The Lamb; Stanford Ye Choirs of New Jerusalem

Saturday 17th November 2018

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th November 2018

Group: Dover Choral Society
Venue: Dover Town Hall, Biggin Street, Dover CT16 1DL
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Vivaldi Gloria RV589; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 17th November 2018

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Grieg Piano Concerto; Holst Planets Suite

Saturday 17th November 2018

Group: Ealing Choral Society, English Chamber Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Finzi Requiem da Camera; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Sospiri; Parry I Was Glad

Saturday 17th November 2018

Group: Elstree Mozart Players
Venue: Allum Hall, 2 Allum Lane, Elstree, Borehamwood WD6 3PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Grieg Peer Gynt - Extracts; Bizet Carmen - Excerpts; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 17th November 2018

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 7.30pm concert
Programme: Lux - Music of Light: C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis O Nata Lux; Warlock Bethlehem Down; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Videntes stellam; Howells Here is the Little Door; Whitacre Lux Aurumque; McDowall Ad Lucem - A Canticle of Light; Ešenvalds Stars; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; McDowall Ave Maris Stella; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Bach Cantata No.180 ‘Schmücke dich, o liebe Seele’ - Chorale; Rutter Hymn to the Creator of Light

Saturday 17th November 2018

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 7.45pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Boulanger D’un Soir Triste; Chausson Soir de Fête; Ravel Shéhérazade; Debussy La Mer

Saturday 17th November 2018

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale; Parry I Was Glad

Saturday 17th November 2018

Group: Finchley Choral Society
Venue: All Hallows Church, Gospel Oak, London NW3 2JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Te Deum a 8; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 17th November 2018

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Symphony No.2; Stravinsky The Firebird - Suite (1945); Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 17th November 2018

Group: Forest Philharmonic, London Forest Choir, South West Essex Choir
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Forest Row Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Church Lane, East Grinstead RH19 3BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 17th November 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Holy Cross Church, 9 Bettridge Road, Fulham, London SW6 3QB
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Lux Aeterna’ - Songs from Five Nations - Armistice 100th Anniversary: to include Rowarth New Work (World Première) and music by Elgar, Duruflé, Rheinberger, Lauridsen and Rachmaninov

Saturday 17th November 2018

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: 60th Anniversary Concert: Mahler Symphony No. 1; Wagner Götterdämmerung - Excerpts

Saturday 17th November 2018

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 17th November 2018

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem plus motets by Schütz

Saturday 17th November 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert celebrating the return of peace at the end of World War I: Holst Turn Back O Man; Rheinberger Abendlied; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Vierne Messe Solennelle; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 17th November 2018

Group: Hart Voices
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Requiem; Dhondy Still the Sirens

Saturday 17th November 2018

Group: High Wycombe Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 8 Castle Street, High Wycombe HP13 6RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar They are at Rest; Elgar The Reveille; Rutter Dancing Day; Ravel Introduction and Allegro; Dvořák Mass in D

Saturday 17th November 2018

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Horn Street, Cheriton, Folkestone, Kent CT20 3JJ
Times: Rehearsals 10.00am and 3.00pm, concert at 7.30pm
Programme: To include Addison A Bridge Too Far - March; Clarke Their Finest Hour; Butterworth The Banks of Green Willow; Ellerby From Kitty Hawk to the Stars; R.Rodgers Victory at Sea; Ellerby HMS Charity; Ellerby Commemorations; Wiffen Songs of the Great War; Hubbert Remembrance; Walford-Davies RAF March Past

Saturday 17th November 2018

Group: Kingston Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 17th November 2018

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Mass in D; Dvořák Te Deum

Saturday 17th November 2018

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: Challow Park Concert Hall, Wantage OX12 9RH
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No. 3; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Symphony No.39

Saturday 17th November 2018

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.James’ Church, Church Street, New Bradwell MK13 5LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Gjeilo Sunrise Mass; Gjeilo Northern Lights; Vasks Pater Noster; Grieg Holberg Suite

Saturday 17th November 2018

Group: North Herts Guild of Singers
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Cantique de Jean Racine; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Fauré Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: North London Chorus
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 54 ‘Widerstehe doch der Sünde’; Britten The Company of Heaven; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 17th November 2018

Group: Portsmouth Choral Union, Southern Pro Musica
Venue: St.Mary’s Church Portsea, Fratton Road, Portsmouth PO1 5PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Anniversary: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Voices across the mountains - focussing on the music of Jacob Handl and his inspirations.

Saturday 17th November 2018

Group: Rochester Choral Society, City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Rochester Sinfonietta Chamber Soloists and singers from Thanet Festival Choir and Sutton Valence Choral Society.

Saturday 17th November 2018

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger Pour les funerailles d’un soldat; Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Mahler Totenfeier; Butterworth A Shropshire Lad; Holst Beni Mora; Bernstein Candide - Suite for Orchestra (arr.Harmon)

Saturday 17th November 2018

Group: St.Albans Bach Choir, Sinfonia Verdi
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar The Spirit of England

Saturday 17th November 2018

Group: Stanmore Choral Society
Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Rheinberger Stabat Mater in G Minor

Saturday 17th November 2018

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Balakirev Overture on Three Russian Themes; Haydn Trumpet Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 17th November 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra, Sussex Chorus, East Sussex Bach Choir
Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 17th November 2018

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Scottish Dances; Smyth Concerto for Violin and Horn; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 17th November 2018

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mahler Totenfeier; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 17th November 2018

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Saturday 17th November 2018

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); Dohnanyi Variations on a Nursery Theme; Wagner Parsifal - Prelude; Debussy La Mer

Sunday 18th November 2018

Group: Allegri Singers, Rosenau Sinfonia
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Requiem; Bernstein Chichester Psalms; Bach Brandenburg Concerto No.3

Sunday 18th November 2018

Group: Basingstoke Choral Society, New London Sinfonia
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Jenkins The Peacemakers; Jenkins Palladio

Sunday 18th November 2018

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Larsson Pastoralsvit; Schumann Cello Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 18th November 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: 6.00pm concert
Programme: Copland Old American Songs - collaboration with Harlow Ballet

Sunday 18th November 2018

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.13 ‘Schöpfungsmesse’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Sunday 18th November 2018

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 4.00pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; R.Strauss Horn Concerto No.2; Sibelius Symphony No.1

Sunday 18th November 2018

Group: Kent Chorus
Venue: St.Peter’s Church, Bayhall Road, Tunbridge Wells TN2 4UX
Times: 4.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass; Byrd Mass for Four Voices and music by Handel

Sunday 18th November 2018

Group: Kew Wind Orchestra, Hampton Choral Society, Hythe Singers
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 6.00pm concert
Programme: Kashif The Queen Symphony; Grainger Marching Song of Democracy; Stravinsky Symphony of Psalms

Sunday 18th November 2018

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 5.00pm performance
Programme: Verdi Macbeth

Sunday 18th November 2018

Group: Queen’s Park Singers
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass; Mozart Horn Concerto No.3; M.Williamson The Valley and the Hill - Excerpts

Sunday 18th November 2018

Group: Royal Free Music Society Choir
Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, 2 North Square, London NW11 7AA
Times: 7.30pm concert
Programme: B.Wolf Armistice (World Première); Elgar The Spirit of England; Ravel Trois Chansons - Trois Beaux Oiseaux du Paradis plus works by Fauré, Schubert and others. With the Zemel Choir and Wallace Ensemble

Sunday 18th November 2018

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Bruch Violin Concerto No.1; Elgar Symphony No.2

Sunday 18th November 2018

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 2.00pm and 3.30pm performances
Programme: Pirates Aaarh-hoy! Concerts for Children

Friday 23rd November 2018

Group: The Pico Players
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Fugal Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 24th November 2018

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 24th November 2018

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Fauré Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th November 2018

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Victoria O Magnum Mysterium; R.Thompson O Magnum Mysterium; Gjeilo Northern Lights; Gjeilo Serenity; Gjeilo Ubi Caritas; R.Thompson Alleluia; Dvořák Mass in D

Saturday 24th November 2018

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Duruflé Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 24th November 2018

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: Church of the Good Shepherd, 1 The Avenue, Tadworth KT20 5AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 24th November 2018

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; R.Strauss Four Last Songs; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 24th November 2018

Group: Billericay Choral Society
Venue: Billericay United Reformed Church, 99 Chapel Street, Billericay CM12 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - Choral Suite; Guest For the Fallen; Fauré Requiem - In Paradisum; Fauré Cantique de Jean Racine; Aston So they gave their bodies; Traditional Kontakion of the Dead (Kiev Melody); Purcell Funeral Music for Queen Mary; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Schubert Deutsche Messe - Sanctus

Saturday 24th November 2018

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mendelssohn Violin Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 24th November 2018

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Mass of the Children; Stanford Te Deum and Jubilate in B Flat Major; B.Harwood Magnificat and Nunc Dimittis in E Minor

Saturday 24th November 2018

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Parry Songs of Farewell; Vaughan Williams Mass in G Minor; Elgar Great is the Lord

Saturday 24th November 2018

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.1

Saturday 24th November 2018

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 24th November 2018

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Revival: Vaughan Williams Mass in G Minor; Vaughan Williams Valiant for Truth; Stanford Three Motets; Byrd Sing Joyfully; Byrd Praise the Lord, all ye Gentiles; Gibbons O Lord in Thy Wrath; Gibbons O Clap your Hands; Finzi Five Bagatelles

Saturday 24th November 2018

Group: Chamber Academy Orchestra
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Concerto for Two Pianos; Smyth The Boatswain’s Mate - Overture; Smyth March of the Women; Tchaikovsky Meditation for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.8

Saturday 24th November 2018

Group: Chanctonbury Chorus
Venue: St.Andrew and St.Cuthman’s Church, Vicarage Lane, Steyning, West Sussex BN44 3YL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Byrd Mass for Four Voices; Rutter A Gaelic Blessing; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge

Saturday 24th November 2018

Group: The Chantry Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’ and music by Isaac and Hildegard von Bingen

Saturday 24th November 2018

Group: Concordia Chamber Choir, The South Circular Orchestra (SCOre)
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 24th November 2018

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: W.Harris Bring us, O Lord God; Petter St.Magnus Mass - Agnus Dei; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Barber Agnus Dei; Rheinberger Abendlied; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Duruflé Requiem (arr.Petter)

Saturday 24th November 2018

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Violin Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 24th November 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Medtner Piano Concerto No.1; R.Strauss Ein Heldenleben

Saturday 24th November 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Duruflé Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: Epworth Choir, Philharmonia Orchestra, Islington Choral Society
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Barber Adagio for Strings; Bednall Nunc Dimittis; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th November 2018

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Storr; Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 24th November 2018

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Russian Masterpieces: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 24th November 2018

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 6.00pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 9

Saturday 24th November 2018

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: Frances Bardsley Academy, Brentwood Road, Romford RM1 2RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 24th November 2018

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Rutter Magnificat

Saturday 24th November 2018

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 8.00pm concert
Programme: C.P.E.Bach Symphony No.1 in D; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.8

Saturday 24th November 2018

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Divertimento K166; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 24th November 2018

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Elgar The Spirit of England - For the Fallen and music by Goodall, and Rutter

Saturday 24th November 2018

Group: Hitchin Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include R.Strauss Horn Concerto No.2; Croysdill War and Time plus a Mystery Symphony, identity to be revealed AFTER the performance

Saturday 24th November 2018

Group: Hook Choral Society
Venue: St.John’s Church, London Road, Hook, RG27 9EG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: D.Richards Shetland Storm (World Première); Prokofiev Piano Concerto No.5; Holst Planets Suite

Saturday 24th November 2018

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso; Brahms Symphony No.3

Saturday 24th November 2018

Group: Kingston Philharmonia
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Tcherepnin La Princess Lointaine - Prelude; Berlioz Les Nuits d’Été; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 24th November 2018

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Le Tombeau de Couperin; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Fauré Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th November 2018

Group: Luminosa Voices
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Choral Suite; Bernstein Chichester Psalms; Ramirez Misa Criolla - with Latin American Instrumental Ensemble

Saturday 24th November 2018

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Vaughan Williams The Lark Ascending; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 24th November 2018

Group: Petersfield Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge - with the Southdowns Camerata

Saturday 24th November 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: St.Mary’s Parish Church, Church Lane, Princes Risborough HP27 9AW
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 24th November 2018

Group: Reading Haydn Choir
Venue: Caversham Heights Methodist Church, 74 Highmoor Road, Reading RG4 7BG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 24th November 2018

Group: Seaford Choral Society
Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Commemorating the end of World War I, to include Jenkins The Armed Man - Excerpts; Sankey Only Remembered; Guest For the Fallen; Pankhurst The Pankhurst Anthem; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen - with Seaford Primary School Choir

Saturday 24th November 2018

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Holst Songs without Words; Wagner Siegfried Idyll; Telemann Concerto for Two Violas; Mozart Symphony No.29

Saturday 24th November 2018

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, Village Road, Bush Hill Park, Enfield EN1 2EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Elgar Une Voix dans le Desert; Vaughan Williams Tuba Concerto; Parry Symphony No.5

Saturday 24th November 2018

Group: South London Sinfonia
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Orchestral Favourites: Elgar Chanson de Matin; Fauré Pavane; Brahms Hungarian Dances - Selection plus music by Tchaikovsky, Wilshere, Butterworth, Grieg, Fletcher, Coates and others.

Saturday 24th November 2018

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy La Mer; Bizet Symphony No.2 ‘Roma’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1

Saturday 24th November 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Palm Bay School Choir

Saturday 24th November 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 24th November 2018

Group: Waltham Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Patterson Te Deum; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 24th November 2018

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: Church of The Ascension, Lavender Hill, Pountney Road, London SW11 5TU
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Butterworth A Shropshire Lad; Vaughan Williams Tuba Concerto; Arnold Cornish Dances; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Stanford Irish Rhapsody No.1

Saturday 24th November 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bloch Concertino for Flute and Clarinet; Brahms Violin Concerto; Stravinsky Petrushka

Saturday 24th November 2018

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include R.Panufnik Westminster Mass; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Spicer Glory be to God for dappled things plus music by Hildegard von Bingen, Barbara Strozzi, Fanny Mendelssohn, Lili Boulanger, Morfydd Owen, Elisabeth Poston and Judith Weir. With Cantus Novus Wien (Austria)

Saturday 24th November 2018

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary’s Close, 14 High Street, Maidenhead SL6 1YY
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Manon Lescaut - Intermezzo; R.Strauss Oboe Concerto; Ravel Boléro; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 24th November 2018

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham United Reformed Church, 90 Newlands Street, Witham CM8 1AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 24th November 2018

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Howell Lamia; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 25th November 2018

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Paganini Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Sunday 25th November 2018

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Zelenka I Penitenti - Introduction; A.Scarlatti Concerto Grosso in C Minor; Telemann Concerto for 2 Oboes and Bassoon in G Minor; Bach Sinfonia for Violin and Orchestra in D Major BWV1045; Dall’Abaco Concerto Grosso in E Minor Op.5 No.3; Vivaldi Sinfonia ‘Al Santo Sepolcro’; Vivaldi Violin Concerto in G Minor RV319

Sunday 25th November 2018

Group: City of London Symphonic Winds
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Festival Music: Gregson Festivo; Grainger British Waterside (arr.Wilson); Grainger The Cutting of the Hay (arr.Wilson); Ellerby Requiescant Aberfan; Sparke Music for a Festival; Woolfenden Illyrian Dances; McCabe Cloudcatcher Fells (arr.Wheeler)

Sunday 25th November 2018

Group: Elgar Sinfonia
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Sanguine Fan; Elgar Une Voix dans le Desert; Elgar Cello Concerto; Elgar Enigma Variations

Sunday 25th November 2018

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.30pm concert
Programme: Children’s Concert ‘In Disguise’, to include Britten Gloriana - Courtly Dances; Khachaturian Masquerade Suite

Sunday 25th November 2018

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Smyth Concerto for Violin and Horn; Brahms Symphony No.3

Sunday 25th November 2018

Group: Moving Chamber Choir
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.30pm concert
Programme: From Darkness into Light: a selection of inspirational music from Palestrina to Bingham

Sunday 25th November 2018

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Mendelssohn Piano Concerto No.1; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Sunday 25th November 2018

Group: Sandgate Singers
Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Parry I Was Glad; Mendelssohn Hear My Prayer; Parry Jerusalem; Rutter Magnificat

Sunday 25th November 2018

Group: Sussex Concert Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 6.00pm concert
Programme: A White Christmas: Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Anderson Sleigh Ride plus popular Christmas songs and carols

Sunday 25th November 2018

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: A Concert of 20th Century English Music: Rutter Gloria - First movement; Vaughan Williams The Call; Lloyd-Webber Requiem - Pie Jesu; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter The Lord Bless You and Keep You; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Sunday 25th November 2018

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Hindemith Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Monday 26th November 2018

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Rachmaninov Symphonic Dances; Vaughan Williams Job: A Masque for Dancing

Wednesday 28th November 2018

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lyadov Eight Russian Folksongs; Prokofiev Violin Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.5

Thursday 29th November 2018

Group: London Incidental Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Nightmare before Christmas: Saint-Saëns Danse Macabre; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: In the Hall of the Mountain King; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Muffett Christmas Sinfonia

Thursday 29th November 2018

Group: Nonesuch Orchestra
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 12.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Variations on a Russian Folk Tune; Tchaikovsky String Quartet No.1 - Movements 2 and 3 (orch.); Shostakovich Piano Concerto No.1

Thursday 29th November 2018

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

Friday 30th November 2018

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: New York, New York: Bernstein Candide - Overture; A.Reed In Memoriam; Gershwin Rhapsody in Blue; Zdechlik Celebrations; N.Hess East Coast Pictures - New York; Morricone Once Upon a Time in America; Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite

Friday 30th November 2018

Group: Elm Singers
Venue: The Bakehouse, Age Exchange, 11 Blackheath Village, London SE3 9LA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by Rossini, Stanford and Britten

December 2018

Saturday 1st December 2018

Group: Ashtead Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Bernstein Chichester Psalms; Jenkins A Celebration of Christmas; Steadman Ashtead Psalms

Saturday 1st December 2018

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 4.00pm concert
Programme: A Christmas Matinée: to include Bullard O Come Emmanuel; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols plus a selection of carols.

Saturday 1st December 2018

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Requiem; Elgar Serenade for Strings

Saturday 1st December 2018

Group: Bishop’s Stortford Choral Society, Bishop’s Stortford Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Hockerill, Stansted Road, Bishop’s Stortford, CM23 2DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens; Holst Songs without Words; Smyth Mass in D

Saturday 1st December 2018

Group: Blackheath and Bramley Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Christmas: Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 3 and 6; Bach Cantata No. 61 ‘Nun komm, der Heiden Heiland’; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’

Saturday 1st December 2018

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - with Musicians of All Saints

Saturday 1st December 2018

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten St.Nicolas and other Christmas music. With Farnham Youth Choir

Saturday 1st December 2018

Group: Buckingham Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Fauré Requiem

Saturday 1st December 2018

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 1st December 2018

Group: Chiltern Camerata
Venue: King’s Church, Raans Road, Amersham HP6 6LX
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Elgar Introduction and Allegro for Strings; Barber Adagio for Strings; Finzi Romance; Copland Rodeo - Hoe-Down - with Chiltern Music Academy

Saturday 1st December 2018

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Fauré Requiem

Saturday 1st December 2018

Group: Cranbrook Symphony Orchestra
Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Sibelius Andante Festivo; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 1st December 2018

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Bach Orchestral Suite No.3; Purcell Te Deum and Jubilate

Saturday 1st December 2018

Group: Deal and Walmer Handelian Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, St.Mary’s Road, Walmer, Deal, Kent CT14 7QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Chilcott On Christmas Night; Rutter Psalmfest - Excerpts plus Christmas music with audience participation.

Saturday 1st December 2018

Group: Dulwich Choral Society
Venue: James Allen’s Girls School, 144 East Dulwich Grove, London SE22 8TE
Times: 7.45pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 1st December 2018

Group: Ember Choral
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter When Icicles Hang; Rutter Gloria; Handel Messiah - Highlights and Christmas carols, with brass accompaniment

Saturday 1st December 2018

Group: English Arts Chorale, English Arts Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Concerto for Flute and Harp; Britten A Ceremony of Carols; P.Carr Gloria (World Première); P.Carr Ubi Caritas

Saturday 1st December 2018

Group: Folkestone Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Vivaldi Concerto for Two Trumpets

Saturday 1st December 2018

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Prokofiev Violin Concerto No.2; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 1st December 2018

Group: Godalming Choral Society
Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Parry Magnificat; Elgar The Spirit of England

Saturday 1st December 2018

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 1st December 2018

Group: Haraya Choir, Holborn Community Orchestra
Venue: Conway Hall, 25 Red Lion Square, London WC1R 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bright Stars - Christmas Concert

Saturday 1st December 2018

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Schumann Cello Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 1st December 2018

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; L.Cohen Hallelujah; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Parry Jerusalem

Saturday 1st December 2018

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Holst A Somerset Rhapsody; Ravel Piano Concerto in G Major; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 1st December 2018

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Prayers for Peace; McDowall O Oriens; M.Martin Justorum Animae; MacMillan A Childes Prayer; Parry Songs of Farewell - There is an Old Belief; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 1st December 2018

Group: Kew Wind Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 1st December 2018

Group: Linsdale Singers
Venue: St.Barnabas Church, Linslade, Leighton Buzzard, Bedfordshire LU7 2NR
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Jenkins A Celebration of Christmas

Saturday 1st December 2018

Group: London Accordion Orchestra
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: 12 noon concert
Programme: Not advised (Daylight Music Series)

Saturday 1st December 2018

Group: Lord Williams’s Festival Chorus
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 1st December 2018

Group: Luton Symphony Orchestra
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Incidental Music; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Beethoven Symphony No.1

Saturday 1st December 2018

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Jacob Trombone Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 1st December 2018

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 1st December 2018

Group: Meljon Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Advent - to include Chilcott On Christmas Night; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter)

Saturday 1st December 2018

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Bruckner Symphony No.0 ‘Die Nulte’; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’

Saturday 1st December 2018

Group: Nonsuch Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Britten Hymn to the Virgin; Paulus Jesu Carols; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; R.Williams O Adonai; M.Hess The Oxen; Howells A Spotless Rose plus music by Bairstow, Bruckner, Joliffe and Rathbone

Saturday 1st December 2018

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: United Reformed Church, Fox Lane, Palmers Green, London N13 4AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Les Troyens - Royal Hunt and Storm; Saint-Saëns Piano Concerto No.5 ‘Egyptian’; Walton Symphony No.1

Saturday 1st December 2018

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: Oxted United Reformed Church, Bluehouse Lane, Oxted RH8 0AA
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum plus carols for choir and audience.

Saturday 1st December 2018

Group: Polymnia, Milton Keynes City Orchestra
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, 13 High Street, Newport Pagnell MK16 8AR
Times: Not advised
Programme: Classical Christmas - works TBC

Saturday 1st December 2018

Group: Portobello Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 3.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Trumpet Overture Op.101; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Schumann Symphony No.2

Saturday 1st December 2018

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 7.45pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Sibelius Symphony No.2 - part of the BRBAC Arts Take Part Festival

Saturday 1st December 2018

Group: Richmond Orchestra
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Lalo Symphonie Espagnole; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 1st December 2018

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten St.Nicolas

Saturday 1st December 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Spain and the New World: Victoria Missa Ave Regina; Victoria Salve Regina a 8; Victoria Sancta Maria succure miseris; Victoria O Magnum Mysterium; Casals Nigra Sum; Casals Salve Montserratina; Guerrero Canite Tuba; Anon. El Rorro (Mexican carol); Anon. Sa qui turo zente pleta; Traditional Sing Lullaby (arr.Pettman)

Saturday 1st December 2018

Group: Stour Choral Society
Venue: Mistley Parish Church, Mistley, Manningtree, Essex CO11 1ER
Times: 2.30pm concert
Programme: To include Johnson Manning The Manchester Carols

Saturday 1st December 2018

Group: Sussex Chorus
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 1st December 2018

Group: Teddington Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: 10,00am to 4.45pm Workshop Day
Programme: Workshop Day on Finzi Bridges Partsongs

Saturday 1st December 2018

Group: Thames Philharmonia
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.1’; Beethoven Violin Concerto; Bloch Two Last Poems (Maybe...); Saint-Saëns Symphony No.2

Saturday 1st December 2018

Group: United Singers
Venue: Upminster Methodist Church, Hall Lane, Upminster, Essex RM14 1AE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Tree Festival Concert

Saturday 1st December 2018

Group: Voix de Vivre, Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Britten Sacred and Profane; Bach Brandenburg Concerto No.3; Purcell My Beloved Spake

Saturday 1st December 2018

Group: West Barnes Singers
Venue: St.Saviour’s Church, Grand Drive, Raynes Park, SW20 9DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1

Saturday 1st December 2018

Group: Woking Choral Society, Covent Garden Sinfonia
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 1st December 2018

Group: Worthing Choral Society, Sinfonia of Arun
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 2nd December 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell - A joyful selection of carols and seasonal songs

Sunday 2nd December 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: Leeds Castle, nr. Maidstone, Kent ME17 1PL
Times: Not advised
Programme: Performing at Leeds Castle Christmas Market

Sunday 2nd December 2018

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Chilcott Gloria plus a mixture of traditional and more unusual Christmas music.

Sunday 2nd December 2018

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; L.Mozart Sleigh Ride; Mason Joy to the World; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika plus carols. With St.James’s Singers and Clacton Concert Orchestra Flute Ensemble

Sunday 2nd December 2018

Group: Dulwich Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel, Gallery Road, Dulwich SE21 7AE
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - with English Heritage Chamber Orchestra

Sunday 2nd December 2018

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm and 6.30pm performances
Programme: Christmas Concerts, to include J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Seiber Jazz Dances; Richards The Sleeping Beauty; Khachaturian Masquerade Suite; Léhar Gold and Silver Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker - Cossack Dance; Anderson Christmas Festival; Smetana The Bartered Bride - Dance of the Comedians - plus carols for audience

Sunday 2nd December 2018

Group: Harlow Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Arts & Recreation Centre, St.John’s Walk, Old Harlow CM17 0AJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Schumann Cello Concerto; Beethoven Symphony No.7

Sunday 2nd December 2018

Group: I Maestri
Venue: Not advised
Times: 4.30pm concert
Programme: Mozart Violin Concerto No.5; Mozart Piano Concerto No.25; Mozart Symphony No.40 (Beethoven Piano Concerto No.4 may replace Mozart Piano Concerto No.25)

Sunday 2nd December 2018

Group: New Redbridge Wind Orchestra
Venue: St.Barnabas Centre, Church Lane, Bishop’s Stortford CM23 4BE
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 2nd December 2018

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: Bawtree Hall, Hazelwood School, Wolfs Hill, Limpsfield, Oxted, Surrey RH8 0QU
Times: 7.30pm concert
Programme: From Mozart to the Sound of Music: to include Mozart Symphony No.40 - Excerpts; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Butterworth The Banks of Green Willow and music by Rodgers, Barry and Williams

Sunday 2nd December 2018

Group: Pro Musica Choir
Venue: St.Andrew’s Church, The Tye, Alfriston, Polegate BN26 5TL
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Gjeilo Ubi Caritas; Gorecki Totus Tuus; Lauridsen O Magnum Mysterium; Biebl Angelus Domini; Vivaldi Gloria RV589

Sunday 2nd December 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Prokofiev Violin Concerto No.2; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Franck Symphony in D Minor

Sunday 2nd December 2018

Group: Southend Festival Chorus
Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 3,00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 2nd December 2018

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mozart Oboe Concerto K314; Mendelssohn Symphony No.1; Elgar Salut d’Amour

Sunday 2nd December 2018

Group: West London Strings
Venue: Barnes Methodist Church, Station Road, Barnes, London SW13 0NH
Times: 4.00pm concert
Programme: A concert of works all related to the year 1918

Monday 3rd December 2018

Group: Capel Choral Society
Venue: Capel Memorial Hall, 55 The Street, Capel, Dorking RH5 5LD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 4th December 2018

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Early Christmas Music, including works by Taverner, Tallis, Gabrieli, Mouton, Lassus, Praetorius and others, Plus carols for choir and audience with brass accompaniment

Tuesday 4th December 2018

Group: Esterhazy Singers
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Tuesday 4th December 2018

Group: Finsbury Park Singers
Venue: St.Mark’s Church, 1a Moray Road, London N4 3LD
Times: 8.00pm concert
Programme: Inaugural Concert - Christmas Programme

Tuesday 4th December 2018

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Arnold The Holly and the Ivy; Glazunov The Seasons - Winter; B.Kelly Improvisations on Christmas Carols; Coleridge-Taylor Christmas Overture; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite; Anderson Christmas Festival; Anderson Sleigh Ride

Tuesday 4th December 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Joseph’s Church, Ladbroke Road, Redhill, RH1 1LF
Times: 7.00pm concert
Programme: Festival of Carols

Wednesday 5th December 2018

Group: Beare Green and Newdigate Choral Society
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 5th December 2018

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.45pm concert
Programme: Carol Sing-and-Play-Along

Thursday 6th December 2018

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: City Charity Concert

Thursday 6th December 2018

Group: Enfield Community Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Winter concert, including Zimmer Gladiator - Music from the Film; Beethoven Overture ‘Egmont’; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole along with a selection of Christmas Classics

Thursday 6th December 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Thursday 6th December 2018

Group: Impromptu Ladies Choir
Venue: Sutton Baptist Church, 21 Cheam Road, Sutton, SM1 1SN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Charity Concert - works TBC

Thursday 6th December 2018

Group: London Concord Singers
Venue: St.George’s Church, Bloomsbury Way, London WC1A 2SA
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness to Light: Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Tavener Song for Athene; Bingham The Darkness; Schumann Ungewisses Licht; Saint-Saëns Two Choruses; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Gjeilo Northern Lights; C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis O Nata Lux; McDowall Of a Rose; Hugill There is no Rose; Bax Mater ora filium

Thursday 6th December 2018

Group: Mornington Sinfonia
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8.00pm concert
Programme: Hérold Zampa - Overture; Rumson Violin Concerto (World Première); Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Thursday 6th December 2018

Group: Victoria Park Singers
Venue: St,Anne’s Church, Three Colt Street, London E14 7HA
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 7th December 2018

Group: Eastbourne Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert - with Eastbourne Silver Band

Friday 7th December 2018

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience

Friday 7th December 2018

Group: Londinium
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Nowell Sing We: Byrt All and Some; Tallis Missa Puer natus est nobis - Excerpts; Pott Balulalow; Dove Wellcome, All Wonders in One Sight; Howells Sing Lullaby; Rutter Hymn to the Creator of Light; Warlock Bethlehem Down; Maxwell Davies Fleecy Care Carol; McDowall Now may we singen; G.Jackson To Morning; Peacock Venite, Gaudete!

Friday 7th December 2018

Group: Maldon Orchestra
Venue: King Edward VI Grammar School, Broomfield Rd, Chelmsford CM1 3SX
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert - with Chelmsford Male Voice Choir

Saturday 8th December 2018

Group: Allegri Singers
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas by Candlelight - with Highfield Junior Voices

Saturday 8th December 2018

Group: All Saints Chorus
Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 8th December 2018

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Hayes Free Church, Pickhurst Lane, Hayes BR2 7HU
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Bexhill Choral Society
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Cinque Ports Brass Ensemble

Saturday 8th December 2018

Group: Billingshurst Choral Society, Slinfold Concert Band
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with children from Billingshurst Primary School

Saturday 8th December 2018

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Dvořák Overture ‘In Nature’s Realm’; Bartók Romanian Folk Dances; Britten Matinées Musicales; Ellington Nutcracker Suite (after Tchaikovsky); Anderson Sleigh Ride plus carols and works for brass ensemble

Saturday 8th December 2018

Group: Brentwood Choral Society
Venue: Hutton and Shenfield Union Church, Roundwood Avenue, Brentwood, CM13 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Wenceslas - a programme of Christmas Music and Carols - with Bluebirds Children’s Choir

Saturday 8th December 2018

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Ralli Hall, 81 Denmark Villas, Hove, East Sussex BN3 3TH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schonberg Les Misérables - Orchestral Selection; Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Orchestral Selection; Schwartz Wicked - Orchestral Selection; Anderson The Waltzing Cat

Saturday 8th December 2018

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 8th December 2018

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Amity Singers

Saturday 8th December 2018

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins The Armed Man; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest plus carols for choir and audience

Saturday 8th December 2018

Group: Central London Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Bottesini Double Bass Concerto No.1; Brahms Symphony No.2

Saturday 8th December 2018

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 8th December 2018

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer - Family-friendly Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 22 ‘Philosopher’; Mozart Violin Concerto No.5; Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Mozart Symphony No.29

Saturday 8th December 2018

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Rutter I Wonder as I Wander; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional The Cherry Tree Carol (arr.Willcocks); Treseder The Sleep of the Infant Child; Finzi In Terra Pax; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Walford Davies); Bruckner Ave Maria; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Traditional Silent Night (arr.Tomlinson); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks)

Saturday 8th December 2018

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 8th December 2018

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Ravel Piano Concerto in G Major; Dvořák Symphony No.8

Saturday 8th December 2018

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary and Holy Trinity Church, Bow Road, London E3 3AH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Ord Adam Lay Ybounden; Walton All This Time; Bach O Little One Sweet; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Traditional Sing Lullaby (arr.Rathbone); Byrd O Magnum Mysterium; Head The Little Road to Bethlehem; Gruber Silent Night (arr.Rathbone); Tchaikovsky The Crown of Roses; Bernard Winter Wonderland (arr.Rathbone); Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rathbone); Pierpoint Jingle Bells (arr.Rathbone); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Rathbone); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 8th December 2018

Group: East Grinstead Choral Society
Venue: Imberhorne Lower School, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DT
Times: 7.00pm concert
Programme: Informal Family Carol Concert, to include Gritton Follow That Star; Treseder Le Sommeil de l’enfant Jesus and carols by Peter Skellern. With St.Mary’s C of E Primary School Choir

Saturday 8th December 2018

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1; Britten A Ceremony of Carols; Buxtehude Das Neugeborne Kindelein - with The Baroque Collective

Saturday 8th December 2018

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Putney Park Lane, Putney SW15 5HU
Times: 6.30pm concert
Programme: A Celebration of Advent in Music and Words, to include Bingen O virtus sapientiae; Palestrina Surge illuminare; Byrd Vigilate; Tallis Audivi vocem de caelo; Pärt Magnificat; Britten Hymn to the Virgin; Rutter Hymn to the Creator of Light and works by Steve Ridge and Helen Williams

Saturday 8th December 2018

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi In Terra Pax plus carols and readings

Saturday 8th December 2018

Group: Faversham Choral Society
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas with the Choral - to include Britten Rejoice in the Lamb; Handel Messiah - Highlights - with Hernehill School Choir

Saturday 8th December 2018

Group: Fleet Choral Society
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of Traditional and Lesser-Known Christmas-inspired works, to include Handel Messiah - Highlights

Saturday 8th December 2018

Group: Fletching Singers
Venue: Fletching Parish Church, High Street, Fletching TN22 3SS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter What Sweeter Music; Lauridsen O Magnum Mysterium; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Finzi In Terra Pax

Saturday 8th December 2018

Group: Fortismere Community Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Composed by Women, and Christmas Carols. To include music by Cecilia McDowall, Clara Schumann, Ethel Smyth, Hildegard of Bingen and McFarlane New Work (World Première) - plus carols for choir and audience

Saturday 8th December 2018

Group: Fourth Choir
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Stars, the Heaven’s Flock’: to include Ešenvalds Heaven’s Flock and works by Peacock, Burton, Andrew, Todd, Rathbone, Wilberg and Chilcott

Saturday 8th December 2018

Group: Fulham and Hammersmith Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Hodie! - to include Palestrina Matin Responsory; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Courtney A Musicological Journey through the Twelve Days of Christmas; Chilcott On Christmas Night plus a selection of carols by A.Wells and Carols for Choir and Audience

Saturday 8th December 2018

Group: Harlow Chorus
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 8th December 2018

Group: Heathfield Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Horebeech Lane, Horam, Heathfield TN21 9AB
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Service

Saturday 8th December 2018

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, Kilburn Park Road, North Maida Vale, London NW6 5XB
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert, to include Patterson The Three Little Pigs

Saturday 8th December 2018

Group: Kingston Orpheus Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 8th December 2018

Group: Leconfield Singers
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 2.00pm and 6.30pm performances
Programme: Christmas Concerts - Traditional and Contemporary Carols with Audience participation. 6.30pm performance to include McDowall A Winter’s Night - 2pm performance with Dorset House School Choir

Saturday 8th December 2018

Group: Letchworth Chorale
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schütz Selig sind die Toten; Schubert Psalm 23; Brahms Requiem

Saturday 8th December 2018

Group: Lexden Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration

Saturday 8th December 2018

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 3.00pm concert
Programme: Say Noel - Seasonal Concert, to include Herbert Babes in Toyland - March; Blake The Snowman - Walking in the Air (arr.); Reisteter The Eighth Candle plus carols for band and audience

Saturday 8th December 2018

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 5.00pm concert
Programme: McDowall A Winter’s Night plus carols for choir and audience

Saturday 8th December 2018

Group: Luton Choral Society
Venue: Dunstable Priory, Church Close, Dunstable LU5 4RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 8th December 2018

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, with carols for audience

Saturday 8th December 2018

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas with the Chorale - a selection of favourite Christmas carols, music and readings.

Saturday 8th December 2018

Group: North Camden Chorus
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Zelenka Magnificat; Handel Messiah - Part 1

Saturday 8th December 2018

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Highlights plus readings and carols

Saturday 8th December 2018

Group: Octavian Singers
Venue: St.John’s Church, Church Road, Woking GU21 7QN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols at Christmastide

Saturday 8th December 2018

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Rainham School for Girls, Derwent Way, Gillingham ME8 0BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Quilter Children’s Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 8th December 2018

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: Church of Our Lady, Nightingale Road, Hitchin SG5 1QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Lauridsen Ave Maria; Lauridsen O Magnum Mysterium; Gjeilo Northern Lights and other seasonal pieces including traditional carols

Saturday 8th December 2018

Group: Putney Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pergolesi Magnificat

Saturday 8th December 2018

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Classics - to include Rutter Magnificat; Chilcott On Christmas Night plus carols for choir and audience

Saturday 8th December 2018

Group: Renaissance Choir
Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Rochester Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Maidstone Road, Chatham ME4 6JE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Classics, to include Waldteufel Skaters’ Waltz; Anderson Christmas Festival; Anderson Sleigh Ride

Saturday 8th December 2018

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Saffron Walden CB10 1JP
Times: 2.00pm and 5.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts

Saturday 8th December 2018

Group: South Chiltern Choral Society
Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert No.1 - to include Chilcott On Christmas Night; Kirchner Behold New Joy

Saturday 8th December 2018

Group: South Downs Singers
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 8th December 2018

Group: Southend Choral Society
Venue: Crowstone Church, 91 Crowstone Road, Westcliff-on-Sea SS0 8LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Tilbury Band and Our Lady of Lourdes Children’s Choir

Saturday 8th December 2018

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Cherubini Requiem

Saturday 8th December 2018

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Annual Christmas Carol Concerts

Saturday 8th December 2018

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Renaissance Christmas’ - to include Rore Missa Praeter rerum serium and works by Josquin des Prez, Palestrina, Gabrieli, Praetorius and Scheidt

Saturday 8th December 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times:
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Twickenham Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Howells Hymnus Paradisi

Saturday 8th December 2018

Group: Uckfield Singers
Venue: Uckfield Civic Centre, Bellfarm Lane, Uckfield TN22 1AE
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: St.Margaret’s Church, Windsor Street, Uxbridge, UB8 1AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert (Previously advertised 5.00pm concert is cancelled)

Saturday 8th December 2018

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 8th December 2018

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Lane, Horsham RH12 5PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 8th December 2018

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.John’s Church, Lansdowne Crescent, Notting Hill, London W11 2NN
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert for all the family. Music by Handel, Corelli, Suk, Tchaikovsky, Rimsky-Korsakov, Prokofiev and many more.

Saturday 8th December 2018

Group: Whitton Choral Society
Venue: Whitton Baptist Church, Hounslow Road, Whitton TW2 7BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter What Sweeter Music; Brockless Cradled in a Manger (arr.Hawes); Rutter Angel’s Carol; Brown Rise Up, Shepherd; Sargent Two Mexican Carols; Sargent Two Christmas Spirituals; Warlock Adam Lay Ybounden; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; M.Williamson This Christmas Night; Sir D.Willcocks Birthday Carol; Rutter Mary’s Lullaby; Rutter Star Carol; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell

Saturday 8th December 2018

Group: Wimbledon Symphony Orchestra
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Korngold Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 8th December 2018

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Winchmore Hill Methodist Church, Green Lanes, London N13 4EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Two Elegaic Melodies; Casadesus Viola Concerto in C Minor after J.C.Bach; Torelli Concerto Grosso Op.8 No.6 ‘Christmas Concerto’; Anderson Christmas Festival; Puccini Crisantemi; Purcell Chaconne in G Minor; Warlock Capriol Suite

Sunday 9th December 2018

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Franck Symphony in D Minor

Sunday 9th December 2018

Group: Alyth Choral Society
Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus - with the A10 Sinfonia

Sunday 9th December 2018

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Smyth The Boatswain’s Mate - Overture; Smyth March of the Women; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Beach Flute Quintet - Theme and Variations; Farrenc Symphony No.3

Sunday 9th December 2018

Group: Ashdown Singers
Venue: Christ Church, Maresfield, Fairwarp, Uckfield TN22 3BE
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell - A joyful selection of carols and seasonal songs

Sunday 9th December 2018

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.45pm concert
Programme: Vivaldi Concerto in E Minor RV134; Stradella Sinfonia No.2 in A Minor; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 9th December 2018

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Gloria plus carols for choir and audience. With English Philharmonia Brass

Sunday 9th December 2018

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Somervell Christmas Cantata

Sunday 9th December 2018

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas concert, including Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Bride Dickens Suite - A Christmas Carol and many traditional favourites

Sunday 9th December 2018

Group: Brighton Singers
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas programme, to include Chilcott Twelve Days of Christmas and works by Handel, Tallis and Warlock

Sunday 9th December 2018

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Byrd O Magnum Mysterium; Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Traditional Coventry Carol; Gibbons This is the Record of John; Traditional Long, long ago; Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Tallis O Nata Lux; Tye The Sound of Angels; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Philips O Beatum et Sacrosanctum Diem

Sunday 9th December 2018

Group: Capel Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, 54 The Street, Capel, Dorking RH5 5JZ
Times: 2.00pm concert
Programme: Carols and Cakes Concert

Sunday 9th December 2018

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Elgar Te Deum and Benedictus; Holst Christmas Day; Holst Four Old English Carols

Sunday 9th December 2018

Group: Colchester Choral Society
Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Here comes Christmas!

Sunday 9th December 2018

Group: Crowborough Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Hurstwood TN22 4AD
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 9th December 2018

Group: de Merc Chamber Choir
Venue: Harlowbury Chapel, Old Road, Harlow, Essex CM17 0JG
Times: 3.00pm
Programme: Traditional Family Christmas Carols

Sunday 9th December 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Petersham, Surrey TW10 7AB
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 9th December 2018

Group: Excelsis Choir
Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Sunday 9th December 2018

Group: Forest Philharmonic
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 6.30pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Beethoven Symphony No.5

Sunday 9th December 2018

Group: Harmonie Concert Band
Venue: Rayleigh United Reformed Church, Crown Hill, Rayleigh SS6 7HA
Times: 3,00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 9th December 2018

Group: Hart Voices
Venue: Church of Our Lady, 32 Kings Road, Fleet GU51 3ST
Times: 5.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 9th December 2018

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Holter What Can I Give Him; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Anderson Sleigh Ride; Silvestri Polar Express - Music from the Film; Lane Three Christmas Pieces

Sunday 9th December 2018

Group: Horsley Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Downside Bridge Road, Cobham KT11 3EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 9th December 2018

Group: Kent Chorus
Venue: St.Alban’s Church, Church Lane, Frant, Tunbridge Wells TN3 9DX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Skellern Six Simple Carols; Gritton Follow That Star

Sunday 9th December 2018

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 9th December 2018

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Chalgrove, Oxford OX44 7SD
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Sinfonia in D Op.31; Mozart Violin Concerto No.5; Gershwin Four Songs (arr.Myers); Meyers Christmas Medley

Sunday 9th December 2018

Group: London Euphonia Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 6.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Ravel Piano Concerto in G Major; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Sunday 9th December 2018

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert Rossini La Cenerentola - Overture; Dvořák The Noonday Witch; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture plus carols for choir and audience. With Tottenham Community Choir

Sunday 9th December 2018

Group: Penshurst Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, High Street, Penshurst, Tonbridge TN11 8BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 9th December 2018

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Back Lane, Goudhurst, Cranbrook TN17 2BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Berlin White Christmas; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) - with The Wadhurst Band

Sunday 9th December 2018

Group: Sloane Square Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Purcell Come Ye Sons of Art; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Sunday 9th December 2018

Group: South Chiltern Choral Society
Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 2.00pm concert
Programme: Christmas Concert No.2 - to include Chilcott On Christmas Night; Kirchner Behold New Joy

Sunday 9th December 2018

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Arnold The Holly and the Ivy; Anderson Christmas Festival; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Sunday 9th December 2018

Group: St.Albans Choral Society
Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 7.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration - a wide variety of Christmas music, carols and readings, to include Bruckner Ave Maria; McDowall Cradle Song; Sweelinck Hodie Christus Natus Est

Sunday 9th December 2018

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Sunday 9th December 2018

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 3.00pm concert
Programme: A Celebration for Christmas, to include Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Lane ’Twas the Night before Christmas plus carols for all and symphonic Christmas moments

Sunday 9th December 2018

Group: Teddington Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Mendelssohn Sechs Lieder Op.59 and carols for choir and audience

Sunday 9th December 2018

Group: Thanet Male Voice Choir
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 9th December 2018

Group: United Singers
Venue: Collier Row Outreach Project Centre, Clockhouse Lane RM5 3QP
Times: 5.00pm concert
Programme: Celebrate Christmas - festive concert for all.

Sunday 9th December 2018

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert - to include Prokofiev Peter and the Wolf

Sunday 9th December 2018

Group: Wimbledon Community Orchestra
Venue: St.James’ Church, Martin Way, Morden SM4 4AR
Times: 7.00pm concert
Programme: Traditional Folk Song Suite (arr.Stone); Britten Soirées Musicales; Khachaturian Spartacus - Adagio (arr.Stone); Coates London Suite - Knightsbridge March; Weber Clarinet Concertino; Williams Harry Potter - Music from the Films (arr.Story); Sherman The Jungle Book - Music from the Film (arr.Mortimer) plus a selection of Christmas Carols

Sunday 9th December 2018

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: The Venue MK, Fyfield Barrow, Walnut Tree, Milton Keynes MK7 7WH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Monday 10th December 2018

Group: City Showtunes Orchestra
Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Pasek The Greatest Showman - Selection; Hurwitz La La Land - Selection; Armstrong Moulin Rouge! - Selection; Kander Chicago - Selection; Jacobs Grease - Selection; Brown Singin’ in the Rain - Selection; Kinkel Christmas Eve/Sarajevo 12/24; Blake The Snowman - Suite; Anderson Sleigh Ride plus a selection of carols.

Monday 10th December 2018

Group: Epworth Choir
Venue: Christ Church, Jubilee Square, Woking GU21 6YG
Times: 7.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert - with the Choir of Greenfield School, Woking

Monday 10th December 2018

Group: Kensington Singers
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with Capital Chorus

Monday 10th December 2018

Group: The London Chorus
Venue: All Saints’ Church, Pryors Bank, Bishops Park, Fulham, London SW6 3LA
Times: 7.15pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Monday 10th December 2018

Group: London Docklands Singers
Venue: The Space, 269 Westferry Road, Isle of Dogs, London E14 3RS
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Monday 10th December 2018

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Tallis Missa Puer natus est nobis and Advent works by Byrd, Parsons, Vaughan Williams, Ord, Britten and Ruthven

Monday 10th December 2018

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Oaklands, Yateley GU46 7LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Tuesday 11th December 2018

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Tuesday 11th December 2018

Group: City Chamber Choir
Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: O Magnum Mysterium - Music for Christmas: Milhaud O Magnum Mysterium; Lauridsen O Magnum Mysterium; Gjeilo O Magnum Mysterium; S.Wilson New Work (World Première) plus carols for choir and audience

Tuesday 11th December 2018

Group: ETCetera - The Civil Service Choir
Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 11th December 2018

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 11th December 2018

Group: The Pico Players
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert - with the Pico Singers and Pico Voices

Tuesday 11th December 2018

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham United Reformed Church, 90 Newlands Street, Witham CM8 1AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carols and Festive Nibbles

Wednesday 12th December 2018

Group: Beare Green and Newdigate Choral Society
Venue: Newdigate Village Hall, Kingsland, Newdigate, Dorking RH5 5DA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 12th December 2018

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.Michael’s Church, Church Street, Betchworth RH3 7DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including carols by John Rutter, Stephen Cleobury and David Willcocks

Wednesday 12th December 2018

Group: Fleet Orchestra
Venue: St.Philip and St.James Church, Kings Road, Fleet GU51 3AR
Times: Not advised
Programme: To include Porter Night and Day (Orchestral Arrangement); Luigini Ballet Egyptien; Shore Lord of the Rings - Music from the Films; Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Anderson Christmas Festival

Wednesday 12th December 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Fulham Palace, Bishop’s Avenue, Fulham, London SW6 6EA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 12th December 2018

Group: Leatherhead Orchestra
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; Thomas Mignon - Gavotte

Wednesday 12th December 2018

Group: London Consorts of Winds
Venue: Off the Cuff, 301-303 Railton Road, Herne Hill, London SE24 0JN
Times: 8.00pm concert
Programme: Fire and Water: Handel Music for the Royal Fireworks (arr.Taylor); Handel Water Music (arr.Holland)

Wednesday 12th December 2018

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 13th December 2018

Group: Barcarolle Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 13th December 2018

Group: Holmbury St.Mary Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Horsham Road, Holmbury St.Mary, Dorking RH5 6PF
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 13th December 2018

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert and Party

Thursday 13th December 2018

Group: Royal Free Music Society Choir
Venue: The Chapel, Royal Free Hospital, Pond Street, Hampstead, London NW3 2QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Thursday 13th December 2018

Group: Voci Chamber Choir
Venue: The Old Court, St.Leonards Road, Windsor SL4 3BL
Times: 8.00pm concert
Programme: A Voci Christmas - music and readings

Friday 14th December 2018

Group: Bromley Concert Band
Venue: Bromley Common Methodist Church, Bloomfield Road, Bromley BR2 9RZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival; Silvestri Polar Express - Music from the Film plus audience carols

Friday 14th December 2018

Group: Cappella Singers of Upminster
Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include music by Victoria, Handl, Praetorius, Byrd, Bruckner, Rutter and Vaughan Williams

Friday 14th December 2018

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Temple Church, Temple, London EC4Y 7BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Friday 14th December 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 5.30pm concert
Programme: Winter Wonderland Concert - ‘Glitz and Glamour’

Friday 14th December 2018

Group: Hackney Singers
Venue: Our Lady and St.Joseph’s Church, 100A Balls Pond Road, London N1 4AG
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 14th December 2018

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Copley The Midnight Skaters; Fauré Cantique de Jean Racine; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Saint-Saëns Suite Algérienne Op.60 - Marche Militaire Francaise; Anderson Sleigh Ride; Tormé The Christmas Song; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Cornelius The Three Kings; Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite: Polonaise plus carols. With the Scola Cantorum of St.Pancras Church

Friday 14th December 2018

Group: Mickleham Choral Society
Venue: Mickleham Village Hall, 20 Dell Close, Mickleham, Dorking RH5 6EE
Times: 8.00pm concert
Programme: Carol Party!

Friday 14th December 2018

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: The Great Barn, Micklefield Hall, Sarratt Road, Sarratt, Nr.Rickmansworth WD3 6AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Charity Concert - Carols Old and New

Friday 14th December 2018

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars - Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Friday 14th December 2018

Group: Reading Haydn Choir
Venue: St.William of York Church, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 14th December 2018

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Friday 14th December 2018

Group: Rogate Choral Society
Venue: Rogate Village Hall, Rogate, West Sussex GU31 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - music and readings with carols for choir and audience: to include Drake A Carol from Flanders

Friday 14th December 2018

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Alton Choral Society, Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Brymer Christmas at the Movies; Waldteufel Skaters’ Waltz; Leavitt What Sweeter Music - Part 2; Pärt Estonian Lullaby plus carols for audience and choir. With Ancora Female Voice Choir

Saturday 15th December 2018

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail!

Saturday 15th December 2018

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 15th December 2018

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Chilcott On Christmas Night plus readings and carols for choir and audience

Saturday 15th December 2018

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include J.Rathbone Mr.Fezziwig’s Christmas Party

Saturday 15th December 2018

Group: Battle Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas in Bearsted - works TBC

Saturday 15th December 2018

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional Up! Good Christian Folk and Listen (arr.Woodward); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Rutter Christmas Lullaby; Adam O Holy Night; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Whitbourn Missa Carolae; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Javits Santa Baby (arr.); Cogan Never do a Tango with an Eskimo; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 15th December 2018

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Chelmsford Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Chignal Road, Melbourne, Chelmsford CM1 2JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Danesborough Chorus
Venue: St.Mary’s Church, Park Street, Woburn MK17 9PG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Britten A Ceremony of Carols; Holst Christmas Day plus carols old and new

Saturday 15th December 2018

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Favourites and Carols, including N.Hess A Christmas Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Blake The Snowman - Walking in the Air; P.Stanford A Christmas Carol Symphony - Finale; Anderson Christmas Festival; Delius Sleigh Ride; Anderson Sleigh Ride - with Dartford Grammar School Senior Choir

Saturday 15th December 2018

Group: Dorking Choral Society
Venue: United Reformed Church, 53 West Street, Dorking RH4 1BS
Times: 4.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Downland Chorale
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bach Christmas Oratorio - Excerpts; Handel Messiah - Highlights and carols by Rutter, Willcocks, Mathias and others

Saturday 15th December 2018

Group: Ealing Choral Society
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: Ealing Green Church, Ealing Green, London W5 5QT
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience. With The Voice Section!

Saturday 15th December 2018

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Candlelight Carol; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Leontovych Ring Christmas Bells; Cane This New Carol and carols with audience participation

Saturday 15th December 2018

Group: East Surrey Choral Society
Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1 and carols for choir and audience.

Saturday 15th December 2018

Group: East Sussex Community Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker - Charity Concert, to include Handel Messiah - Highlights; McDowall Christus Natus Est

Saturday 15th December 2018

Group: Eclectic Voices
Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Beauchamp New Work (World Première); Buxtehude Das Neugeborne Kindelein; Bach Christmas Oratorio - Fallt mit danken, fallt mit Loben; Lauridsen O Magnum Mysterium; Bruckner Mass in E Minor - Gloria plus Carols for All - with Highbury Youth Choirs and Carnyx Brass

Saturday 15th December 2018

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Winter Wonderland Concert - ‘Glitz and Glamour’

Saturday 15th December 2018

Group: Egham Choral
Venue: St.Jude’s United Reformed Church, St.Jude’s Road, Englefield Green TW20 0BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vivaldi Gloria RV589 - Choruses; Gjeilo Away in a Manger; Holst Christmas Day plus carols for choir and audience.

Saturday 15th December 2018

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Bach Christmas Oratorio - Excerpts plus carols for choir and audience

Saturday 15th December 2018

Group: Enfield Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Angels and Archangels - Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Finchley Symphony Orchestra, Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: The Glory of Christmas, to include Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Bach Cantata No.208 ‘Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd’ - Sheep may Safely Graze; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Vilja plus music by Corelli and Mascagni and favourite carols for all to sing

Saturday 15th December 2018

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Lewes Road, Forest Row, East Sussex RH18 5AF
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bach Christmas Oratorio - Excerpts and carols for choir and audience

Saturday 15th December 2018

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Holy Cross Church, 9 Bettridge Road, Fulham, London SW6 3QB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Genesis Chorale
Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Great Missenden Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; M.Sheppard When a Baby is Born (World Première); Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th December 2018

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Hailsham Parish Church, Vicarage Road, Hailsham BN27 1BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Pärt Seven Magnificat Antiphons; Lauridsen O Magnum Mysterium plus all your favourite carols

Saturday 15th December 2018

Group: Hampton Choral Society
Venue: All Saints’ Church, The Avenue, Hampton TW12 3RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Harrow Choral Society
Venue: Speech Room, Harrow School, Harrow HA1 3HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Harwich and Dovercourt Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 596 Main Road, Harwich CO12 4LN
Times: 7.00pm concert
Programme: A Musical Christmas, with Advent and Christmas classics by J.S.Bach, Charpentier and Vaughan Williams, plus traditional carols

Saturday 15th December 2018

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 5.00pm concert
Programme: Carols for All Concert

Saturday 15th December 2018

Group: The Heroes Band
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Morgans School Choir

Saturday 15th December 2018

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Oak Wood School, Sutton Court Road, Hillingdon UB10 0EX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Carols for Audience Participation, plus Lane Overture on French Christmas Carols; Blake The Snowman; Silvestri Polar Express - Music from the Film; Handel Messiah - Highlights; Adam O Holy Night; Krogstad Christmas at the Movies; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Pollen); Traditional Rudolph the Red-Nosed Reindeer (arr.Marks) - with Oak Farm Junior and Oak Wood School Choirs

Saturday 15th December 2018

Group: Hitchin Chamber Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: Family Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bax Mater ora filium; Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 2, 3

Saturday 15th December 2018

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Schubert Ständchen (version not specified); Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 15th December 2018

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Road, Ash, Sevenoaks, Kent TN15 7HD
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent/Christmas Concert: B.Richardson Hail to the New Born; M.Martin I Sing of a Maiden; Traditional Lullay My Liking (arr.Holst); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Bullard); McDowall A Heavenly Song; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Wright); Gibbons Hosanna to the Son of David; Archer A Little Child there is Yborn; Byrd Lullaby my sweet little baby; Weir My Guardian Angel; Rutter Candlelight Carol; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Leddington Wright); Wade O Come all ye Faithful (arr.Ledger); J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day

Saturday 15th December 2018

Group: Kingston Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Korngold Violin Concerto; Bernstein Fancy Free - Three Dance Variations; Bernstein On the Town - Three Dance Episodes; Borodin Symphony No.2

Saturday 15th December 2018

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Holst Christmas Day and other seasonal music

Saturday 15th December 2018

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Maldon Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Maldon CM9 4PY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 15th December 2018

Group: Mid Sussex Choir
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Vivaldi Magnificat; Jenkins Motets - Laudamus Te plus other seasonal music.

Saturday 15th December 2018

Group: North London Sinfonia
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Fa. Overture in C; Mendelssohn Violin Concerto; Schumann Symphony No.4

Saturday 15th December 2018

Group: Orpington Chorale
Venue: Chislehurst Methodist Church, Prince Imperial Road, Chislehurst BR7 5LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 15th December 2018

Group: Oxshott Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Oakshade Road, Oxshott, Leatherhead KT22 0LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vivaldi Gloria RV589 - with the Raven Ensemble

Saturday 15th December 2018

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols and traditional carols for choir and audience.

Saturday 15th December 2018

Group: Petros Singers
Venue: St.Peter’s Church, Black Lion Lane, Hammersmith W6 9BE
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Hodie!’ - Christmas concert - to include Holst Christmas Day and music by J.S.Bach, Poulenc, Mendelssohn, Sweelinck and Chilcott

Saturday 15th December 2018

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: St.Wilfrid’s Catholic School, St.Wilfrid’s Way, Old Horsham Road, Crawley RH11 8PG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas is Coming - to include Vivaldi Gloria RV589 plus seasonal choral items and carols for choir and audience.

Saturday 15th December 2018

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: Portsmouth Anglican Cathedral, High Street, Portsmouth PO1 2HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail! and Christmas Carols for Choir and Audience. With Castle Primary School Choir

Saturday 15th December 2018

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Reading Minster, St.Mary’s Gate, Reading RG1 2XH
Times: 5.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Renaissance Choir
Venue: St.Thomas’ Catholic Church, 24 New Brighton Road, Emsworth PO10 7PS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; McDowall Christus Natus Est; Chilcott The Shepherds Sing; Glazunov The Seasons - Winter plus carols for all

Saturday 15th December 2018

Group: South Berks Concert Band
Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: St.Ann’s Church, 4 Brighton Road, Banstead SM7 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Festive Readings - with the Choir of St.Anne’s Junior School

Saturday 15th December 2018

Group: Stevenage Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail!

Saturday 15th December 2018

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Streatham Choral Christmas, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols plus carols, songs and readings

Saturday 15th December 2018

Group: Surrey Heath Singers
Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 3.00pm and 7.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts

Saturday 15th December 2018

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 15th December 2018

Group: Teddington Choral Society
Venue: St.Mary’s University Chapel, 692 Waldegrave Road, Twickenham TW1 4SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include J.Rathbone Night of Wonder with carols for choir and audience

Saturday 15th December 2018

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Joseph’s Roman Catholic Church, Stanley Walk, Bracknall RG12 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Alleluia! - Seasonal Music and Readings

Saturday 15th December 2018

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, St.Mary’s Avenue, Cliftonville, Margate CT9 3TN
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Tring Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Te Deum; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 15th December 2018

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: St.Andrew’s Church, 107 St.Andrew’s Road, Ilford IG1 3PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include J.Rathbone Mr.Fezziwig’s Christmas Party

Saturday 15th December 2018

Group: Waverley Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Celebration: Traditional Up! Good Christian Folk and Listen (arr.Woodward); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Short Away in a Manger; Rutti Three Carols; Busto Ave Maria; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Bach Christmas Oratorio - Jauchzet, frohlocket; Traditional Coventry Carol; Archer Coventry Carol; Darke In the Bleak Midwinter; Ballet Lute-book Lullaby (arr.Shaw); Traditional Angels from the Realms of Glory (arr.Jacques); Sargent Cowboy Carol; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 15th December 2018

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Francis Church, Church Road, Welwyn Garden City AL8 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Anderson Christmas Festival; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Delius Sleigh Ride plus carols for Chorus, Orchestra and Audience

Saturday 15th December 2018

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; D.Johnson Symphony No.9 in C Sharp Minor (World Première)

Saturday 15th December 2018

Group: Whitstable Choral Society
Venue: St.Alphege Church, High Street, Whitstable CT5 1AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 15th December 2018

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert to include Britten A Ceremony of Carols; Holst Choral Hymns from the Rig Veda - Set 3

Saturday 15th December 2018

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 15th December 2018

Group: Wokingham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 50 Norreys Avenue, Wokingham RG40 1UG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 16th December 2018

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: Westgate Hall, Westgate Hall Road, Canterbury CT1 2BT
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Come to the Manger (ed.Gatty); Rutter Christmas Lullaby; Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Spencer); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); McDowall Christus Natus Est; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional Sans Day Carol (arr.Spencer); Spencer Return of the Magi; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Spencer); Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Rutter There is a Flower; Mathias Sir Christèmas; Darke In the Bleak Midwinter; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) - with Elham Valley Voices

Sunday 16th December 2018

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 2.00pm and 4.30pm performances
Programme: ’The Nutcracker and the Mouse King’ - a concert based around Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts

Sunday 16th December 2018

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Hawkinge Community Centre, Heron Forstal Avenue, Hawkinge, Folkestone CT18 7FP
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert with Carols

Sunday 16th December 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 16th December 2018

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, 46 Reading Road, Henley-on-Thames RG9 1AG
Times: 4.30pm and 6.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts (4.30pm performance for Children): Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Delibes Coppélia - Suite; Brahms Hungarian Dances - Selection; Anderson Sleigh Ride plus carols

Sunday 16th December 2018

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: Haileybury College Chapel, Hertford Heath, Hertford SG13 7NU
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 16th December 2018

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: Not advised
Programme: Nine Lessons and Carols

Sunday 16th December 2018

Group: Lees Court Music
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 16th December 2018

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: Great Ormond Street Hospital Chapel, Great Ormond Street, London WC1N 3JH
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Sunday 16th December 2018

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Puccini Gianni Schicchi

Sunday 16th December 2018

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 2.00pm and 4.00pm Concerts
Programme: Anderson Christmas Festival; Silvestri Polar Express - Music from the Film; Blake The Snowman; Anderson Sleigh Ride; Sandström Es ist ein Ros entsprungen; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Lauridsen O Magnum Mysterium; Sventelius The Star; Traditional The Huron Carol (arr.Wainwright); Grainger Sussex Mummers Christmas Carol; Sakamoto Merry Christmas, Mr.Lawrence; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Whitacre Lux Aurumque

Sunday 16th December 2018

Group: Opera Diaspora, Haraya Choir
Venue: St..Cuthbert’s Church, 50 Philbeach Gardens, Earls Court, London SW5 9EB
Times: 7.00pm concert
Programme: Opera Gala - arias, songs and ensembles by Verdi, Puccini and others

Sunday 16th December 2018

Group: Sandwich Concert Band, East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 16th December 2018

Group: St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Venue: St.Bartholomew’s Catholic Church, 159 Ellison Road, Streatham, London SW16 5DE
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include carols and Spofforth Hail, smiling morn (Brass section only)

Sunday 16th December 2018

Group: Surrey Opera
Venue: The Concert Hall, Whitgift School, Haling Park, South Croydon CR2 6YT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Soirée, to include Sullivan Trial by Jury (concert performance) plus carols and opera choruses

Sunday 16th December 2018

Group: Thurrock Choral Society
Venue: Thameside Primary School, Manor Road, Grays, RM17 6EF
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 16th December 2018

Group: Vivace Chorus
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 16th December 2018

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 2.45pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Brass from the Royal Academy of Music

Sunday 16th December 2018

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Worthing Choral Society
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Holst Christmas Day; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Handel Messiah - Selected Choruses; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Tchaikovsky Swan Lake - White Swan Pas de Deux; Lane ’Twas the Night before Christmas; Lawson Bring Back Christmas Cheer; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Anderson Sleigh Ride - with Sompting Village Primary School Choir

Monday 17th December 2018

Group: Ashdown Sinfonia
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Shostakovich Symphony No.12

Monday 17th December 2018

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer - with Carols for All

Monday 17th December 2018

Group: Hardynge Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Wassail

Monday 17th December 2018

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Tuesday 18th December 2018

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 and Carols for Choir and Audience

Tuesday 18th December 2018

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 18th December 2018

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: Princes Risborough Baptist Church, 42 Bell Street, Princes Risborough HP27 0AD
Times: Not advised
Programme: Christmas concert

Tuesday 18th December 2018

Group: Stondon Singers
Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas at Blackmore, to include Handel Messiah - Highlights; Britten A Ceremony of Carols - Excerpts as well as traditional carols for choir and audience

Tuesday 18th December 2018

Group: Tiptree Choral Society
Venue: Tollesbury Parish Rooms, Church Street, Tollesbury, Maldon CM9 8QJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Tuesday 18th December 2018

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Wednesday 19th December 2018

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Wednesday 19th December 2018

Group: Chanctonbury Chorus
Venue: Penfold Church Hall, 35 Church Street, Steyning BN44 3YB
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols with the Chorus

Wednesday 19th December 2018

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert and Readings

Wednesday 19th December 2018

Group: Elysian Singers
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland 2018: MacMillan Seinte Marie Moder Milde; Rutter What Sweeter Music; MacMillan And lo, the angel of the Lord came upon them; McGlade In the Bleak Midwinter; Baigent Adam lay ybounden; Bax Mater ora filium; Traditional Oh, what a wonderful child (arr.Jefferson); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Mattison); Traditional Go, tell it on the mountain (arr.Powell); Gruber Silent Night (arr.Johnson); Adam O Holy Night (arr.Langford); Traditional D’où viens-tu, bergère? (arr.Sirett); Traditional Huron Carol (arr.Quartel); Traditional I Saw Three Ships (arr.Robinson); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Rubino); Traditional On Christmas Night (arr.Krogstad); Bassi The Blasts of Chill December

Thursday 20th December 2018

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert with Carols for All

Thursday 20th December 2018

Group: Dulwich Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Thursday 20th December 2018

Group: Islington Choral Society
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight, to include Chilcott On Christmas Night

Thursday 20th December 2018

Group: London Forest Choir
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Carols old and new plus Charpentier Messe de Minuit

Thursday 20th December 2018

Group: Six Centuries Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Linden Baroque

Thursday 20th December 2018

Group: Stanmore Choral Society
Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 21st December 2018

Group: Harlequin Chamber Choir, Surrey Brass
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Gloria! Christmas Concert - works not advised - with Tillingbourne Children’s Choir

Friday 21st December 2018

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Donizetti Don Pasquale - Overture; Nielsen Flute Concerto; F.Martin Ballade for Flute; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 22nd December 2018

Group: Ashford Choral Society
Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 22nd December 2018

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 4.30pm and 7.45pm concerts
Programme: Carol Concerts

Saturday 22nd December 2018

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas

Saturday 22nd December 2018

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with London Metropolitan Brass Quintet

Saturday 22nd December 2018

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 22nd December 2018

Group: Havering Singers
Venue: Holy Cross Church, 260 Hornchurch Road, Hornchurch RM11 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 22nd December 2018

Group: Hook Choral Society
Venue: St.John’s Church, London Road, Hook, RG27 9EG
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 22nd December 2018

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for Christmas

Saturday 22nd December 2018

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: St.Edmund and St.Mary Church, High Street, Ingatestone CM4 9DU
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas in Readings and Carols

Saturday 22nd December 2018

Group: North Herts Guild of Singers
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 22nd December 2018

Group: Occam Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Rutter Brother Heinrich’s Christmas; Britten A Ceremony of Carols

Saturday 22nd December 2018

Group: Shoreham Oratorio Choir
Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589

Saturday 22nd December 2018

Group: Southend Bach Choir
Venue: St.Mary’s Church, East Street, Prittlewell SS2 6LQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 22nd December 2018

Group: Spelthorne Choral Society, Quire Voices
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience, to include Britten A Ceremony of Carols - with West London Brass.

Saturday 22nd December 2018

Group: Wooburn Singers
Venue: St.Mary’s Church, 10-12 Wycombe End, Beaconsfield HP9 2JW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Parry Ode on the Nativity plus carols for choir and audience.

Sunday 23rd December 2018

Group: Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Sunday 23rd December 2018

Group: Lea Singers
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 29th December 2018

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: Queen’s Road Baptist Church, Queen’s Road, Broadstairs, Kent CT10 1NU
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert


Click on this icon to continue browsing the diary into