Past Events Group List - C

This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.

     Camden Chamber Choir
Saturday 8th March 2008

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Homilius Johannespassion (UK Première)

Saturday 21st June 2008

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of English Nature:

Saturday 29th November 2008

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: 16-18th Century Italian Music: Carissimi Plorate filii Israel; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; D.Scarlatti Missa quatuor vocum; A.Scarlatti Exultate Deo; A.Scarlatti Ad Dominum dum tribularer; Monteverdi Jesu Christe; Monteverdi Spernit Deus; Martini Dextera Domini; Anerio Christus Factus Est; Palestrina Ego sum panis vivus; Soriano Regina coeli

Saturday 14th March 2009

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Bicentenary Concert: Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Mendelssohn Lass’, O Herr, mich Hülfe finden; Mendelssohn Three Sacred Songs WoO14 - No.2 ‘Deines Kinds Gebet erhöre’; Mendelssohn Wie groß ist des Allmächt’gen Güte; Mendelssohn Six Songs Op.86 - No.5 ‘Mein Herz erhebet Gott, den Herrn’; Mendelssohn Prelude and Fugue in E Minor (transc.Best); Mendelssohn Elijah - Hear ye, Israel; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.4 ‘Herr, gedenke nicht unser Übelthaten’; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.6 ‘Um unsrer Sünden’; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.3 ‘Mitten Wir im Leben Sind’; Mendelssohn Denn er hat seinen Engeln befohlen; Mendelssohn Elijah - Ye people, rend your hearts; Mendelssohn Six Preludes and Fugues Op.35 - Prelude and Fugue in D; Mendelssohn Elijah - Then Shall the Righteous Shine Forth; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 - No.1 ‘O sanfter süßer Hauch’; Mendelssohn Der Erste Frühlingstag Op.48 - No.3 ‘Süßer, gold’ner Frühlingstag!’; Mendelssohn Entflieh’ mit mir; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 - No.3 ‘Es fiel ein Reif’; Mendelssohn Sechs Lieder Op.41 - No.6 ‘Auf dem See’

Saturday 20th June 2009

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Bicentenary Concert: Haydn The Storm; Haydn A Saying; Haydn To a Greedy Person; Haydn The Shrew; Haydn Certainty; Haydn Epitaph; Haydn The Humanitarian; Haydn The Proverb; Haydn The Seasons - Autumn; Haydn The Seasons - Summer; Haydn Die Beredsamkeit; Haydn Der Augenblick; Haydn Die Warnung; Haydn Aus dem Dankliede zu Gott; Haydn Abendlied zu Gott

Saturday 28th November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Behold now, praise the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Praise the Lord, O Jerusalem; Purcell I will give thanks unto thee, O Lord; Charpentier In nativitatem Domini canticum

Sunday 14th March 2010

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the English Baroque: Sir T.Arne Six Songs; Boyce Ode to Charity; Croft Give the King thy Judgement, O God; Greene Lord, how long wilt thou be angry; Weldon In Thee, O Lord, have I put my trust; Boyce Turn Thee unto me, O Lord; Boyce Save me, O God; Greene Lord, let me know mine end

Saturday 19th June 2010

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Peter Lea-Cox at 65 - with the Lecosaldi Singers

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann and the German Romantics - A Bicentennial Tribute: Schumann Mass in C Minor - Agnus Dei; Bach Suite No.3 for Cello (arr.Schumann); Bruckner Salvum fac populum tuum; Bruckner Tantum ergo; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Schumann Six Fugues on B-A-C-H - Fugue No.3; Reger Geistliche Gesange Op.138 - Nos.1, 3, 4 and 7; Schumann Drei Gedichte Op.29 - Zigeunerleben; Schumann Zahnweh Op.55 No.2; Schumann Die Capelle Op.69 No.6; Schumann Bänkelsänger Willie Op.146 No.2

Saturday 19th March 2011

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: An ABC of Italian Music Anerio Magnificat a 8 secundi toni; Anerio Cantate Domino; Croce In spiritu humilitatis; Casciolini Mass in A Minor; Battistini Gaudeamus Omnes; Casali Improperium Expectavit; Cherubini Veni Jesu

Saturday 18th June 2011

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Glorious Summer - Voices of the Plantagenet Era Cornysh Ave Maria, Mater Dei; Cornysh Blow Thy Horne, Hunter; Cornysh Hoyda, Hoyda, jollu Rutterkin; Cornysh Ah Robin, Gentle Robin; Dunstable Descendi in ortum meum; Dunstable Quam Pulcra Est; Fayrfax I Love, loved and loved would I be; Fayrfax Magnificat ‘Regale’; Cornysh Pleasure it is; Wycombe Welcome Summer

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Invitation au Voyage - A Journey through Five Centuries of French Music: Mouton Alleluia, Confitemini Domino; Goudimel Domine, quid multiplicati sunt; Sermisy Benedic anima mea; Campra Paratum cor meum; Campra Quam dilecta tabernacula tua; Marais Pièces de viole; Couperin Christo Resurgenti; Boëly Andante con moto; Fauré Tu es Petrus; Fauré Tantum ergo; Fauré Ecce Fidelis servus; Fauré Three Songs Op.18 - Automne; Fauré Two Songs Op.51 - Spleen; Saint-Saëns Laudate Dominum; Duparc Extase; Duparc L’invitation au voyage; Saint-Saëns Messe de Requiem - Rex Tremendae; Saint-Saëns Messe de Requiem - Agnus Dei

Saturday 17th March 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Luther Legacy - German music inspired by the Reformer: Bach The Well-Tempered Clavier - Prelude and Fugue No. 5 in D; Walther Motet ‘Gott sei gelobet und gebenedeiet’; Gumpelzhaimer Wir danken dir, Herr Gott Vater; M.Praetorius Misericordia Domini; Bach The Well-Tempered Clavier - Prelude and Fugue No.11 in F; M.Praetorius Bleib bei uns, Herr; Schein Six German Motets - No.1 ‘O Herr, ich bin dein Knecht’; Hammerschmidt Herr, nun lässt du deinen Diener; Bach The Well-Tempered Clavier - Prelude and Fugue No.44 in A Minor; J.M.Bach Motet ‘Das Blut, Jesu Christi’; M.Praetorius Chorale ‘Geuss sehr tief in mein Herz hinein’; Walther Das Lied Johannes Huss - Jesus Christus, unser Heiland; J.Bach Motet ‘Unser Leben ist ein Schatten’; Bach Partita in D Minor BWV1004 - Chaconne; Gumpelzhaimer O Jesu Christ, mein Herr und Gott; Eccard Motet ‘Im Garten leidet Christus Not’; Keiser St.Mark’s Passion - Chorale and Chorus ‘O Traurigkeit, O Herzelied’; Bach The Well-Tempered Clavier - Prelude and Fugue No.21 in B Flat; Schütz Motet ‘Cantate Domini canticum novum’

Saturday 16th June 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of English Romantic Song: Hatton He that hath a pleasant face; Parry O Love, they wrong thee much; Parry You Gentle Nymphs; Parry Come, pretty wag, and sing; Elgar As Torrents in Summer; Elgar The Shower; Elgar Weary Wind of the West; Traditional Waly, Waly (arr.Honeyball); Traditional Robin Adair (arr.Honeyball); Traditional The Cuckoo (arr.Honeyball); Parry Love is a Sickness; Parry Since thou, O fondest; Elgar Three Part Songs Op.18 - O Happy Eyes; Elgar Three Part Songs Op.18 - Love; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Hatton Softly falls the shades of evening; Hatton Over hill, over dale

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Cantemus Domino - An evening of sacred music by the Italian masters - Marenzio Magnificat Octavi Toni; Marenzio Quem dicunt homines?; Marenzio Sepelierunt Stephanum; G.Gabrieli O Jesu mi dulcissime; Frescobaldi Toccata Sesta sopra i pedali; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Confitebor terzo; A.Scarlatti Laetatus Sum; A.Scarlatti Justitiae Domini; Galuppi Mass in C - Credo; Cimarosa Sonata in F; Rossini Cantemus Domino

Saturday 6th April 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Spanish Golden Age: Ceballos Missa octavi toni - Gloria; Cabezón De la Virgen; Morales Haec est vera fraternitas; A.Lobo Credo quod Redemptor; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Guerrero Quomodo cantabimus; Guerrero Dexó del mundo; Guerrero Oyd, oyd, una cosa; Lienas Coenantibus autem illis; Durón Salve Regina; Valls Benedicta ti in mulieribus; Torres Regina coeli; Comes Ya que baylado haveis; Ortega Pues que me tienes, Miguel, por esposa; Patino Pastorcillo triste

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bateson If Love be Blind; Bennet Come shepherds, follow me; Farnaby Sometimes she would; Byrd Compel the Hawk; Bull Fraile Man, despise the Treasures of this Life; Farmer Take time while time doth last; Morley Now is the Gentle Season; Morley On a Fair Morning; Mundy The Blackbird; Weelkes Cold winter’s ice is fled; Weelkes Now ev’ry tree; Pilkington With fragrant flowers; Campion Where are all thy beauties now; Tomkins Weep no more thou sorry boy; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.1b ‘Auf Gott allein will hoffen ich’; Mendelssohn Three Motets Op.39 - Laudate Pueri; Mendelssohn Vespergesang ‘Adspice Domine’; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.2 ‘Ave Maria’; Mendelssohn St.Paul - But our God abideth in Heaven; Mendelssohn Psalm 42

Sunday 9th March 2014

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: C.P.E.Bach 300th Birthday Concert, to include C.P.E.Bach Klopstocks Morgengesang - Excerpts; C.P.E.Bach Die Israeliten in der Wüste - Excerpts as well as five settings of the Passion texts, Flute and Oboe Sonatas and two organ works.

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau and the French Baroque: Boesset Vers masculins pour la chaisne du mesme ballet; Bouzignac Jubilate Deo; Moulinié O Salutaris Hostia; Charpentier De Profundis; Lully Choeur des Trembleurs; Couperin In notte placida; Couperin Messe pour les Paroisses - Kyrie; Lalande De Profundis Clamavi - Excerpts; M.Lambert D’un feu secret; Rameau Laboravi Clamans; Rameau Deus Noster Refugium - Sonuerunt, et turbatae sunt aquae eorum; Rameau Avec de vin, endormons-nous; Rameau La Nuit; Chédeville Sonatille galante No.1

Saturday 5th March 2016

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi and his Contemporaries, to include Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo and music by A.Scarlatti, Marcello and Caldara

Saturday 4th June 2016

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer in Europe, to include Boulanger Hymne au soleil and works by Faure, Parry, Schubert and Scottish Folksongs

Saturday 19th November 2016

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Hail, Bright Cecilia! To include Purcell Ode on St.Cecilia’s Day - Excerpts; Handel Ode for St.Cecilia’s Day - Excerpts and music by Palestrina, Skjavetic and Bowers-Broadbent

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elizabethan Choral Masterpieces, to include Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 1; Byrd Mass for Four Voices; Byrd Ave Verum Corpus and works by Johnson, Morley, Mundy and Weelkes

Saturday 17th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness to Light - music by Handel, Haydn, Schubert, Saint-Saens, Brahms, Gardiner, Lili Boulanger and Lauridsen

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Music through the Ages: Victoria O Magnum Mysterium; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ - Zion Hört; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’ - Kyrie; Mendelssohn How Lovely are the Messengers; Bruckner Virga Jesse; Darke In the Bleak Midwinter; Pärt Bogoroditsye Dyevo; C.Wood O Thou the Central Orb Plus Solos and Carols for Choir and Audience

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts; Purcell Come Ye Sons of Art - Excerpts

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The French Romantics: Franck Panis Angelicus; Severac Tantum Ergo; Saint-Saëns Tu es Petrus; Satie Messe de Pauvres - Kyrie; Fauré Madrigal; Saint-Saëns Calme des Nuits; Gounod Serenade; Vierne Messe Solennelle - Kyrie

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Byrd O Magnum Mysterium; Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Traditional Coventry Carol; Gibbons This is the Record of John; Traditional Long, long ago; Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Tallis O Nata Lux; Tye The Sound of Angels; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Philips O Beatum et Sacrosanctum Diem

     Camden Chamber Orchestra
Saturday 31st March 2001

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Arriaga Los Esclavos Felices - Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Beethoven Symphony No.7

Saturday 7th July 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Verdi Il Trovatore (Concert Performance)

Saturday 1st December 2001

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 16th March 2002

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Falla The Three-Cornered Hat - Suite; Walton Viola Concerto; Prokofiev Sinfonietta; Copland Appalachian Spring

Saturday 22nd June 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mozart Symphony No.40

Sunday 14th July 2002

Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: To include Handel Water Music - Excerpts; Mozart Symphony No.40

Saturday 23rd November 2002

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Kodály Summer Evening; Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Sunday 15th December 2002

Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 5th April 2003

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Dvořák Cello Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 12th July 2003

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Mozart Idomeneo - Soprano Arias: Selection; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Brahms Violin Concerto

Saturday 29th November 2003

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 13th December 2003

Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Bach Brandenburg Concerto No.3; Mozart Serenade No.11 for Winds - Excerpts; Elgar Serenade for Strings; Mozart Idomeneo - Soprano Recitative and Arias: Selection; Rossini Il Signor Bruschino - Overture

Saturday 20th March 2004

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mozart Serenade No.11 for Winds; Elgar Serenade for Strings; Sibelius Valse Triste; Mahler Kindertotenlieder

Saturday 19th June 2004

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Symphony No.3

Saturday 20th November 2004

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Le Nozze di Figaro - Soprano Arias: Selection; R.Strauss Oboe Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 12th March 2005

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Violin Concerto; Hancock Lucky Star Suite; Walton Henry V - Music from the Film

Saturday 18th June 2005

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte (Concert Performance)

Sunday 17th July 2005

Venue: Kenwood House, Hampstead Lane, Highgate, London NW3 7JR
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino - Overture; Schubert Symphony No. 5; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - Adagio; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - Romance; Elgar Serenade for Strings; Mozart Le Nozze di Figaro - Soprano Arias: Selection; Offenbach Les Contes d’Hoffmann - Barcarolle; Bizet Jeux d’Enfants - Suite: Excerpts; Sullivan Patience - Overture

Saturday 19th November 2005

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Prokofiev Violin Concerto No.2; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 1st April 2006

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Ives Variations on America; Montague Snowscape: St.Polten; Copland Quiet City; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 8th July 2006

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 18th November 2006

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Violin Concerto No.3; Britten Suite on English Folk Tunes; Stravinsky Eight Instrumental Miniatures; Holst St.Paul’s Suite

Saturday 24th March 2007

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Rimsky-Korsakov Overture ‘May Night’; Elgar Cello Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 30th June 2007

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Mozart Concert Aria ‘Alcandro, Io confesso’ K512; Ravel Don Quichotte à Dulcinée; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Poulenc Sinfonietta

Saturday 24th November 2007

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 1st March 2008

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Barber Knoxville: Summer of 1915; Mahler Symphony No. 4

Saturday 28th June 2008

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Tchaikovsky Violin Concerto; Vaughan Williams Job: A Masque for Dancing - Excerpts

Saturday 5th July 2008

Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 22nd November 2008

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Namensfeier’; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Serenade No.1

Saturday 21st March 2009

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Janáček Suite for Strings; Dvořák Symphony No.7

Saturday 28th March 2009

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 4th July 2009

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Beethoven Symphony No.2

Saturday 28th November 2009

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 12th December 2009

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 20th March 2010

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Foss Renaissance Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Sibelius Symphony No.3

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Bruckner Zwei Aequale; Bruckner Mass in E Minor; G.Gabrieli Canzon a 8; G.Gabrieli In Ecclesiis; G.Gabrieli Sonata Pian’e Forte; Rutter Gloria

Saturday 10th July 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Mozart Don Giovanni (Concert Performance)

Saturday 20th November 2010

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Overture on Hebrew Themes; R.Strauss Horn Concerto No.2; Beethoven Symphony No.7

Saturday 11th December 2010

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 26th March 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Suite No.2; Falla Nights in the Gardens of Spain; Borodin Symphony No.1

Saturday 2nd April 2011

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 16th July 2011

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Shakespeare in The Actors’ Church Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Intermezzo; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Scherzo; Berlioz Overture ‘King Lear’; Liszt Hamlet; Walton Richard III - A Shakespeare Suite (arr.Palmer)

Saturday 26th November 2011

Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Dvořák Overture ‘My Home’; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Brahms Symphony No.4

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, also including Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit

Saturday 10th March 2012

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Sibelius Karelia Overture; Ireland Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 31st March 2012

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Delius Violin Concerto; Tate London Fields; Butterworth A Shropshire Lad; Coates London Suite

Saturday 30th June 2012

Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Dvořák American Suite; Prokofiev Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 16th March 2013

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Britten Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 23rd March 2013

Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Korngold The Sea Hawk; Ketelbey Film-Play Music; Sibelius Suite ‘King Kristian II’; Verdi La Forza del Destino - Overture; Barry Out of Africa - Music from the Film; Britten Johnson over Jordan - Suite; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

Sunday 30th June 2013

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme:

This group changed its name. After this date, see Camden Symphony Orchestra
     Camden Choir
Saturday 24th March 2001

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Victoria Versa est in luctum; Victoria Taedet animam meam; Victoria Requiem

Saturday 23rd June 2001

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Kodály Psalm 114; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Elgar Te Deum and Benedictus; Bruckner Requiem in D

Saturday 24th November 2001

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Salieri Te Deum de Incoronazione; Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’; Handel Dettingen Te Deum

Thursday 20th December 2001

Venue: The British Museum, Great Russell Street, Bloomsbury, London WC1B 3DG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert (Performed in the Great Court)

Saturday 9th March 2002

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Palestrina Missa Descendit Angelus Domini; Lassus Videntes stellam Magi; Lassus Veni Sancti Spiritus; Lassus Resonet in laudibus; Gibbons This is the Record of John; Josquin des Pres Missa Pange Lingua; Byrd Teach me, O Lord; Byrd Laudibus in Sanctis

Saturday 22nd June 2002

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Smyth Mass in D

Saturday 23rd November 2002

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Zemlinsky Geheimnis; Nyman Frühlingsglaube; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; A.Lobo Credo quod Redemptor; Lassus Six Tenebrae Responses; Brumel Laudate Dominum de Caelis; Brahms Nanie

Saturday 22nd March 2003

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 14th June 2003

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams In Windsor Forest; Mozart Sancta Maria, mater Dei K273; Mozart Missa Brevis in D K194; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Bruckner Tota pulchra es; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Ave Maria

Saturday 22nd November 2003

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Vivanco Magnificat; Donati Alleluia, Haec Dies; Comes Misa Exsultet Caelum; Cavalli Magnificat in 8 Parts

Thursday 18th December 2003

Venue: The British Museum, Great Russell Street, Bloomsbury, London WC1B 3DG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert (Performed in the King's Library)

Saturday 20th March 2004

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Lord, Let me Know Mine End; Byrd Mass for Four Voices; Britten Rejoice in the Lamb; Bliss Pastoral

Saturday 26th June 2004

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams A Vision of Aeroplanes; Bloch Avodath Hakodesh; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 20th November 2004

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell O Give Thanks; Purcell Magnificat and Nunc Dimittis; Pergolesi Magnificat; Monteverdi Messa a quatro voci da Capella; Cozzolani C Regna Terrae, Cantate Deo; Cozzolani Quid, Miseri, Quid Faciamus; Cozzolani O Quam Suamis Est, Domine; Cozzolani Ecce Annutio Vobis; Charpentier Psalm 126

Friday 10th December 2004

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 12th March 2005

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Gluck De Profundis; Bruckner Virga Jesse; Bruckner Vexilla Regis; Bruckner Pange Lingua; Bruckner Christus Factus Est; Brahms Mass

Saturday 11th June 2005

Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: Not advised
Programme: Elgar The Apostles

Saturday 19th November 2005

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Byrd The Great Service

Friday 9th December 2005

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 18th March 2006

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Handel Dixit Dominus

Saturday 24th June 2006

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Purcell Welcome to all the Pleasures; Pachelbel Magnificat; Monteverdi Eight Madrigals for Five Voices; Moeran Songs of Springtime - Excerpts; Joubert Leaves of Life; Fauré Cantique de Jean Racine

Saturday 25th November 2006

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: H.Praetorius Motet ‘Cantate Domini’; Lassus Missa Paschalis; Decker Chorale ‘Sey lob und Ehr’; Bonhomme Motet ‘In nomine Jesu’; Anon. Antiphon ‘Veni sancte Spiritus’; Anon. The Lord’s Prayer; Anon. Benediction; Anerio Missa pro defunctis

Friday 8th December 2006

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 17th March 2007

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Nine sili nebesniya; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Da ispravitsia; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Dostoyno yest; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Cherubic Hymn No.3; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Blazheni, yazhe izbral; Tchaikovsky Angel Vopiyashe

Saturday 23rd June 2007

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Chandos Anthem No. 7 ‘My Song shall be Alway’; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Greene O God of my Righteousness; Greene Let my Complaint come before Thee, O Lord; Greene Blessed are Those that are undefiled in the Way; Bach Cantata No.137 ‘Lobe den Herren’

Saturday 17th November 2007

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Poulenc Exultate Deo; Nielsen An die Schlaf; Milhaud Les Deux Cités - Jerusalem; Kodály Missa Brevis; Charpentier Psalm 126; Boulanger Soir sur la plaine; Boulanger Hymne au soleil

Monday 10th December 2007

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Wednesday 12th March 2008

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 14th June 2008

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Lagrime d’Amante al Sepolcro dell’ Amata; Maillard Verbum Iniquum; Maillard Praeparate Corda Vestra Domino; Maillard Deducant Oculi; Maillard Ave Maris Stella; Locke How doth the city sit solitary; Byrd Mass for Five Voices; Blow God is our Hope and Strength

Saturday 22nd November 2008

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 3 ‘St.Cecilia Mass’

Wednesday 17th December 2008

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 6th June 2009

Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 21st November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: D.Scarlatti Stabat Mater; Pergolesi Magnificat; Monteverdi Dixit Dominus

Monday 14th December 2009

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 20th March 2010

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Wise The Ways of Sion do Mourn; W.Turner Lord, thou hast been our refuge; Purcell Praise the Lord, O Jerusalem; Purcell O Lord God of Hosts; Purcell Man that is born of a woman; Purcell Magnificat and Nunc Dimittis; Child O Praise the Lord; Child Behold how good and joyful it is; Aldrich We have heard with our ears; Aldrich Out of the Deep

Saturday 19th June 2010

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Verdi Pater Noster; Vaughan Williams Benedicite; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Mendelssohn Kyrie eleison; Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.1 ‘Aus tiefer Not schrei ich zu Dir’; Lauridsen Ave Maria; Elgar Great is the Lord

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 26th March 2011

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Nimm von uns, Herr; Buxtehude Membra Jesu Nostri; Buxtehude Befiehl dem Engel; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’

Saturday 25th June 2011

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Victoria Missa Gaudeamus; Palestrina Stabat Mater; Monteverdi Messa a quatro voci da Capella; A.Lobo Versa est in Luctum; A.Lobo O quam suavis est, Domine; Guerrero Regina caeli laetare

Saturday 26th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Tuesday 13th December 2011

Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 17th March 2012

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Cherubic Hymn No.3; Tchaikovsky Angel Vopiyashe; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Bortniansky The King shall Joy in Thy Strength

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Stanford Three Motets; Goodall Jubilate Deo; Elgar Te Deum and Benedictus; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands - Excerpts; Brian Shall I Compare Thee to a Summer’s Day?; Brian Come o’er the Sea

Saturday 24th November 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; J.Gardner Cantata for St.Cecilia

Thursday 13th December 2012

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 16th March 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Liszt Via Crucis; Bliss Shield of Faith

Saturday 29th June 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Lassus Vinum Bonum et Suave; Lassus Veni Domine, et Noli Tardare; Lassus Quem vidistis, Pastores?; Lassus Hispanum ad Cenam; Lassus Da Pater Antiquae; Lassus Beatus ille qui procul Negotiis; Handel Funeral Ode for Queen Caroline ‘The Ways of Zion do Mourn’; Caldara Regina Coeli Laetare

Saturday 23rd November 2013

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Purcell Birthday Ode for Queen Mary 1693 ‘Celebrate this Festival’; Handel Anthem on the Peace; Bach Magnificat in D

Saturday 22nd March 2014

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs - Excerpts; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Patterson O be Joyful Op.70; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Maw One Foot in Eden Still, I Stand; Dyson Five Herrick Settings for Elizabeth; Britten Christ’s Nativity - Excerpts; Bingham Distant Thunder

Saturday 21st June 2014

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Tucker Wherewithal shall a young man cleanse his way?; Purcell O Lord God of Hosts; Pachelbel Magnificat; Krebs Magnificat in F; Hawkins O Praise the Lord, all ye Heathen; Creighton I Will Arise and Go to my Father; Buxtehude Missa Brevis; Blow God is our Hope and Strength; J.L.Bach Motet ‘Das ist meine Freude’; Aldrich Out of the Deep

Friday 14th November 2014

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Athalia

Tuesday 9th December 2014

Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Tuesday 17th March 2015

Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Kodály Laudes Organi; Jongen Mass; Ives Crossing the Bar; Copland Four Motets; Brahms Nanie

Saturday 20th June 2015

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Zaphelius Veni redemptor gentium; Vivanco Magnificat; Victoria Missa Gaudeamus; Victoria Dum ergo essent; Victoria Dum complerentur; A.Scarlatti Adorna Thalamum; Wert Vox in Rama; Wert Egressus Jesus; Court Judaea et Hierusalem

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Parry Ode to Music; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Elgar The Spirit of England; Darke Jubilate; Bainton And I Saw a New Heaven; Arnold Laudate Dominum

Tuesday 8th December 2015

Venue: Rosslyn Hill Chapel, 3 Pilgrim’s Place, Hampstead NW3 1NG
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Saturday 25th June 2016

Venue: St.Mary the Virgin Church, Hambleden, Bucks. RG9 6RX
Times: Not advised
Programme: Schütz Singet dem Herrn ein neues Lied; Schütz Deutsches Magnificat; Schütz Aus der Tiefe ruf ich; Schein Maria Magdalena et Altera Maria; J.Praetorius Veni in Hortum Meum; J.Praetorius Surge Propera; J.Praetorius Quam Pulchra Es; J.Praetorius Indica Mihi; J.Praetorius Forti Animo Esto; Lassus Missa Paschalis

Friday 25th November 2016

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Parry Blest Pair of Sirens; Howard MIA TErra (World Première); Holst Planets Suite

Saturday 18th March 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Blackford Mirror of Perfection

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Mozart Missa Brevis in D K194; Mozart Kyrie in D Minor; Mozart God is our Refuge K20; Mozart Ave Verum Corpus; Gluck De Profundis; J.C.Bach Magnificat

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Pergolesi Magnificat; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Charpentier Te Deum; Comes Misa Iste Confessor; Aldrich O Give Thanks; Aldrich My Heart is Fixed; Aldrich I am Well Pleased; Aldrich God is our Help and Strength

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Saul

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Parry Songs of Farewell; Vaughan Williams Mass in G Minor; Elgar Great is the Lord

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Britten Gloriana - Choral Dances; Bruckner Requiem in D; Howard Alexa (World Première)

     Camden Symphony Orchestra This group changed its name. Prior to this date, see Camden Chamber Orchestra
Saturday 23rd November 2013

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Verdi Aida - Prelude; Brahms Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 14th December 2013

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Bernstein Chichester Psalms; Mathias Ave Rex

Saturday 22nd March 2014

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Prokofiev Violin Concerto No.1; Janáček Jealousy; Sibelius Symphony No.6

Saturday 29th March 2014

Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’

Saturday 21st June 2014

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 5th July 2014

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 22nd November 2014

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Concert Aria ‘Bella mia fiamma’ K528; Mozart Concert Aria ‘Misero, o sogno’ K431; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 13th December 2014

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 14th March 2015

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Hussite Overture; Bartók Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

Saturday 13th June 2015

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Arnold Peterloo Overture; Glazunov Symphony No.5; Dvořák Cello Concerto

Saturday 27th June 2015

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Saturday 28th November 2015

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Dukas La Péri - Fanfare; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Tchaikovsky Serenade for Strings; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 23rd January 2016

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Handel Organ Concerto Op.4 No.4; Mozart Church Sonata No. 9; Mozart Church Sonata No. 3; Schubert Mass in G

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: Not advised
Programme: Shostakovich Festive Overture; Glazunov Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 9th April 2016

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Dvořák Te Deum; Brahms Song of Destiny; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 9th July 2016

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times:
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Le Tombeau de Couperin; Rossi The Battle of the Somme

Saturday 12th November 2016

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England; Rutter Requiem

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: G.Williams Fantasia on Welsh Nursery Tunes; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Elgar Violin Concerto

Saturday 11th February 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 1st April 2017

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 3.00pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale; Patterson The Three Little Pigs; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Korngold Violin Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Arutiunian Trumpet Concerto; Mahler Symphony No. 1

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Sunday 18th March 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Korngold Captain Blood - Overture; Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite; R.R.Bennett Murder on the Orient Express; Steiner Casablanca Suite; Walton Hamlet and Ophelia; Barry The Best of Bond (arr.Tyzik)

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.1

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert: Arnold A Grand, Grand Overture; Hughes Bernard and Isabel; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Girl Crazy - Overture; Britten Movements for a Clarinet Concerto; A.Shaw Clarinet Concerto; Bernstein On the Town - Three Dance Episodes; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2)

     Cantamus Reigate
Saturday 9th March 2019

Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; M.Williamson Procession of Palms; Goodall Love Divine

Saturday 28th September 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Station Road, Redhill RH1 1DL
Times: 7.00pm concert
Programme: To include

     Cantate Chamber Choir (Thanet)
Sunday 22nd November 2015

Venue: York Street Methodist Church, 23A York Street, Broadstairs CT10 1PB
Times: 3.00pm concert
Programme: Autumn Leaves and Jingle Bells - works not advised

Sunday 6th December 2015

Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Carols for All

Tuesday 15th December 2015

Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 9th July 2016

Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Organ and Choral Music spanning 1,000 years

Sunday 18th September 2016

Venue: St.Nicholas-at-Wade Church, The Street, Birchington CT7 0NR
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Palestrina, Purcell, Stainer, Chilcott, Jenkins, Simon and Garfunkel and Procul Harem

Wednesday 7th December 2016

Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for All

Saturday 10th December 2016

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Street, Minster CT12 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 20th December 2016

Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 20th May 2017

Venue: All Saints’ Church, The Square, Birchington CT7 9AE
Times: 7.30pm concert
Programme: From Tallis to Take That - works not advised

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Tuesday 12th December 2017

Venue: Salmestone Grange, Nash Road, Margate CT9 4BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: York Street Methodist Church, 23A York Street, Broadstairs CT10 1PB
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Passiontide - to include Handel Messiah - Highlights; Stainer The Crucifixion - Excerpts; Jenkins The Armed Man - Excerpts; Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Dvořák Mass in D - Excerpts plus some Irish-themed pieces for St.Patrick’s Day

Saturday 30th June 2018

Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include works by Handel, Sullivan, Mathias, Rutter, The Beatles and Queen

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Luke’s Church, Hollicondale Road, Ramsgate CT11 7JX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of English Music - works not advised

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd March 2019

Venue: St.Nicholas-at-Wade Church, The Street, Birchington CT7 0NR
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 - Choruses; Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Victoria O vos omnes; Lassus Ave Verum; Monteverdi Cantate Domino; Handel Messiah - Surely He hath Borne our Griefs; Saint-Saëns Calme des Nuits; Biebl Ave Maria; Traditional Little David, Play on your Harp; Traditional All My Trials; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Gershwin They can’t take that away from me; Prince Boogie Woogie Bugle Boy; Ellington Satin Doll; Lennon Yesterday; Lennon When I’m Sixty-Four; L.Cohen Hallelujah; Foster The Prayer; Brennan May it be; Coleman Rhythm of Life

Saturday 29th June 2019

Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

     Cantate Choir
Saturday 25th May 2002

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest

Saturday 30th November 2002

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Messe de Minuit; Poulenc Gloria and motets by Bruckner

Sunday 26th January 2003

Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include C.P.E.Bach Magnificat; Bach Magnificat in D

Saturday 22nd March 2003

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Howells Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; M.Martin Veni sancte Spiritus; M.Martin Tongues of Fire; Holst Ave Maria; R.A.Harris Oh, how can I keep from singing?; Franck Cantabile

Saturday 29th March 2003

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Howells Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; M.Martin Veni sancte Spiritus; M.Martin Tongues of Fire; Holst Ave Maria; R.A.Harris Oh, how can I keep from singing?; Franck Cantabile

Saturday 6th December 2003

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bax Mater ora filium; Villette Salve Regina; Grier Noel; M.Praetorius In Dulci Jubilo; Scheidt Puer Natus in Bethlehem

Saturday 13th March 2004

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Schubert Psalm 95; Bruckner Os Justi; Bruckner Ave Maria; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Locus Iste; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Mendelssohn Six Songs Op.63 - No.1 ‘Ich Wollt, meine Lieb ergosse sich’; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 5th June 2004

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Cantata No.170 ‘Vergnugte Ruh, beliebte Seelenlust’; Byrd Justorum animae; Purcell Remember not, Lord, our offences; Weelkes Alleluia, I heard a voice; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 20th November 2004

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Festival Te Deum; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Britten St.Godric’s Hymn; Britten Rejoice in the Lamb; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Britten Yif ic of luve can; Britten A Death; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 5th March 2005

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Renaissance Revealed: Frescobaldi Praeambulum; G.Gabrieli Jubilate Deo; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Canzon Prima a 5; Monteverdi O Magnum Mysterium a 8; G.Gabrieli Miserere a 4; Allegri Miserere; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Palestrina Missa Papae Marcelli - Credo a 6; G.Gabrieli Magnificat a 8 - with the Sweelinck Ensemble

Saturday 11th June 2005

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Romance: Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Glinka Cherubic Hymn; Grieg Ave Maris Stella; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Mendelssohn Hear My Prayer; Rheinberger Abendlied; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 22nd October 2005

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; G.Gabrieli Jubilate Deo; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Purcell Elegy upon the death of Queen Mary; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Bennet All Creatures Now; Dowland Weep you no more, sad fountains; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Howells Under the Greenwood Tree; Sullivan The Dicky Bird and the Owl; Traditional Fair Lisa (arr.Hoddinott); Traditional The Lazy Wife (arr.Hoddinott)

Saturday 10th December 2005

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas with Cantate: Bach Christmas Oratorio - Jauchzet, frohlocket; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Leuner The Shepherds’ Cradle Song (arr.Macpherson); Tucapsky Koleda; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional Star in the South; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional O Tannenbaum; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 11th March 2006

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Schubert Mass in C - with Vivace! Orchestra

Saturday 10th June 2006

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Poetry in Music: Mathias Shakespeare Songs; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 11th November 2006

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Remember! Jenkins The Armed Man; Barber Agnus Dei; Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Borenstein If I Rise; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger)

Saturday 3rd March 2007

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Handel Dixit Dominus plus instrumental items played by Vivace! Orchestra

Saturday 31st March 2007

Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: Not advised
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Jenkins The Armed Man - with the Choir of Sir Roger Manwood School

Saturday 30th June 2007

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and works for Cello and Piano by Rachmaninov

Saturday 20th October 2007

Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: 3.30pm concert
Programme: To include Ridout Sinfonietta; Patterson Canterbury Psalms; Myhill Murder in the Cathedral; M.Lewis Stour Reflections (World Première)

Saturday 15th December 2007

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker: Leighton Let all the world in every corner sing; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional The Boar’s Head Carol (arr.Poston); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); McDowall Christus Natus Est

Saturday 15th March 2008

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Vivace! Orchestra

Saturday 7th June 2008

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: The Voice of Melody: Britten O Be Joyful in the Lord; Pärt I am the True Vine; Rutter Loving Shepherd of thy Sheep; Bullock Give us the Wings of Faith; Linjama Salve Regina; W.Harris Faire is the Heaven; Borenstein The Voice of Melody; Borenstein If I Forget Thee, O Jerusalem; Borenstein Idols; Bax Lord, thou hast told us; C.Wood Great Lord of Lords; Borenstein To be or not to be (World Première)

Saturday 13th December 2008

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Karlsen O Magnum Mysterium and carols from Georgian England

Saturday 21st March 2009

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Vivace! Orchestra

Saturday 6th June 2009

Venue: St.Bartholomew’s Church, The Green, Otford TN14 5PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell My Heart is Inditing; Palestrina Exsultate Deo; Palestrina Tu es Petrus; Pärt Pari Intervallo; Pärt The Beatitudes; Parry Songs of Farewell and works for solo organ

Saturday 28th November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 20th March 2010

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th June 2010

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Greaves Come away, sweet love; Vautor Mother, I Will Have a Husband; Weelkes Come, sirrah Jack, ho!; Morley Sing we, and chant it; Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Elgar The Spirit of the Lord is Upon me; Elgar Doubt Not thy Father’s Care; Elgar O Hearken Thou; Elgar They are at Rest; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); J.Kern Smoke Gets in your Eyes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 11th December 2010

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter; R.R.Bennett Susanni; Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Willcocks); Rutter Wexford Carol; Traditional He Smiles within his Cradle (arr.Willcocks); Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Britten A Ceremony of Carols

Saturday 19th March 2011

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Thursday 16th June 2011

Venue: St.Margaret Pattens Church, Rood Lane, London EC3M 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Auguri Italia! H.Kelly Magnificat; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Jubilate Deo; Weelkes When David Heard; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; C.Wood Great Lord of Lords; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Blazhen Muzh; Bax Lord, thou hast told us; Bairstow I sat down under his shadow; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; W.Harris Bring us, O Lord God

Saturday 18th June 2011

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Auguri Italia! H.Kelly Magnificat; Arcadelt Ave Maria; G.Gabrieli Jubilate Deo; Weelkes When David Heard; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; C.Wood Great Lord of Lords; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Blazhen Muzh; Bax Lord, thou hast told us; Bairstow I sat down under his shadow; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; W.Harris Bring us, O Lord God

Saturday 26th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Wilson Decalogue; Duruflé Requiem

Saturday 17th March 2012

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 16th June 2012

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Royal Celebrations: Gibbons O Clap your Hands; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Purcell Funeral Music for Queen Mary; Bateson Hark, hear you not?; Boyce The King Shall Rejoice; Parry I Was Glad; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Vaughan Williams O Taste and See; Mealor Ubi caritas; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The First Nowell: an Oratorio; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter; Byrd O Magnum Mysterium; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Elgar The Snow; Britten A New Year Carol; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Adam O Holy Night

Saturday 9th March 2013

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Birthdays, Bubbly and Berries: Dowland Come again! Sweet love doth now invite; Dowland O sweet woods, the delight of solitariness; Dowland Flow not so fast ye fountains; Dowland Fine Knacks for Ladies; Britten Rejoice in the Lamb; Verdi Four Sacred Pieces

Saturday 14th December 2013

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas with Cantate Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional Resonemus laudibus (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Rutter What Sweeter Music; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mathias Sir Christèmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 22nd March 2014

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Tallis Spem in Alium and music by Gabrieli, Gesualdo, Handl, Sweelinck and Weelkes. With His Majesty’s Sagbutts and Cornetts

Saturday 7th June 2014

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 6.30pm concert
Programme: Pining for the Fjords: to include Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir and music by Grieg, Weelkes, Morley, Stanford and Vaughan Williams, plus Norwegian folk songs.

Saturday 14th June 2014

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: Not advised
Programme: Music for a Summer Evening: Campion Never Weather Beaten Sail; Bartlet Of all the birds that I do know; R.Jones Farewell, dear love; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Stanford The Blue Bird; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Pergolesi Magnificat; Whitacre Sleep; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Gala Christmas: Traditional Once in Royal David’s City (arr.Walker); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Of the Father’s Heart Begotten (arr.Willcocks); Villette Hymne à la Vierge; Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); M.Praetorius In Dulci Jubilo; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Mardi Brass); Mendelssohn Rejoice and be Glad all ye Nations; Traditional The Boar’s Head Carol (arr.Poston); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Mardi Brass); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Mardi Brass); Traditional My Heart will Always Wander (arr.Magnussen); Traditional Silent Night (arr.Mardi Brass); Traditional The First Nowell (arr.Mardi Brass); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Mardi Brass) - with Mardi Brass

Saturday 28th February 2015

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; J.Ellis The Mass of the Grove

Saturday 23rd January 2016

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Vivace! Orchestra

Saturday 21st May 2016

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 and music by Frahm, Morgan and Wibberley

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including music by Wishart, Bach, Vaughan Williams, Rutter and others.

Saturday 4th March 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten Five Flower Songs; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Vaughan Williams Mass in G Minor and music by Mendelssohn, Frahm and Rheinberger

Sunday 25th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Maxwell Davies Solstice of Light; Magnussen Fear No More and music by Paul Newton-Jackson

Saturday 14th October 2017

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Vivace and The English Cornett & Sackbut Ensemble

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Rutter Magnificat and works by Poulenc, Bach, Mendelssohn and more.

Sunday 22nd April 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Bruckner Mass in E Minor and a selection of motets accompanied by organ and trombones.

Saturday 23rd June 2018

Venue: All Saints’ Church, Tudeley, Tonbridge TN11 0NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music Ancient and Modern, including music by Laurie Dunkin Wedd.

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Anniversary Concert, to include Howells Requiem and music by Ireland, Elgar, Messiaen, Part and Whitacre

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus and works by Pachelbel

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sounds Ancient, Sounds Modern - to include music by Hildegard of Bingen, Stevie Wishart, Amy Beach and Lauren Redhead

     Canterbury Choral Society
Saturday 20th January 2001

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ

Saturday 31st March 2001

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Four Sacred Pieces - Stabat Mater; Rossini Stabat Mater; Verdi Four Sacred Pieces - Te Deum

Saturday 23rd June 2001

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 19th January 2002

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 16th March 2002

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 22nd June 2002

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Traditional The National Anthem (arr.Britten); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams An Oxford Elegy; Elgar Coronation Ode

Saturday 14th December 2002

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th January 2003

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Elgar The Snow; Stenhammar Varnatt (Spring Night); Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 29th March 2003

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 21st June 2003

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th October 2003

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Wednesday 21st January 2004

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Fauré Requiem

Saturday 27th March 2004

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 26th June 2004

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Hymn of Jesus; Rimsky-Korsakov Scheherazade; Walton Belshazzar’s Feast

Sunday 24th October 2004

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Copland Appalachian Spring; Bartók Cantata Profana; Stravinsky The Firebird - Suite (1945)

Saturday 22nd January 2005

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles

Saturday 12th March 2005

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.5; Brahms Requiem

Saturday 18th June 2005

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 15th October 2005

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Schoenberg A Survivor from Warsaw; R.Strauss Tod und Verklärung; Tippett A Child of our Time

Friday 6th January 2006

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 1st April 2006

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (arr.Mozart)

Saturday 17th June 2006

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Ave Maria; Bruckner Tota pulchra es; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 21st October 2006

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 21st October 2006

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 20th January 2007

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Poulenc Gloria; Fauré Cantique de Jean Racine; Elgar The Snow; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 24th March 2007

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 23rd June 2007

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Britten Spring Symphony

Saturday 27th October 2007

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; R.Strauss Four Last Songs; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 19th January 2008

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Symphony No.39; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 8th March 2008

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 21st June 2008

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 11th October 2008

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz The Damnation of Faust

Saturday 24th January 2009

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 21st March 2009

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 20th June 2009

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 24th October 2009

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 23rd January 2010

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Grainger Handel in the Strand; Tippett Concerto for Double String Orchestra; Barber Agnus Dei; Britten St.Nicolas

Saturday 20th March 2010

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 19th June 2010

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 30th October 2010

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 22nd January 2011

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 4, 5 and 6; Bach Orchestral Suite No.3 - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 19th March 2011

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 18th June 2011

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 29th October 2011

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Rachmaninov The Bells; Prokofiev Alexander Nevsky

Saturday 21st January 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th March 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Handel Coronation Anthems; Handel Music for the Royal Fireworks

Saturday 23rd June 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 9.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Monday 29th October 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in F Minor; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Monday 29th October 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in F Minor; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Friday 14th December 2012

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert, to include Patterson Ecce Dies (World Première) - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 19th January 2013

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 27th April 2013

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; R.Strauss Tod und Verklärung - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 22nd June 2013

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten The Company of Heaven; Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams An Oxford Elegy

Saturday 26th October 2013

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Friday 13th December 2013

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 25th January 2014

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 22nd March 2014

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 21st June 2014

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 1st November 2014

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 13th December 2014

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 24th January 2015

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Ladies of the Crypt Choir of The King’s School

Saturday 21st March 2015

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’ - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 6th June 2015

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Ave Maria; Bruckner Virga Jesse; Dvořák Serenade for Winds

Saturday 31st October 2015

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 12th December 2015

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 23rd January 2016

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 12th March 2016

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th June 2016

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 5th November 2016

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 10th December 2016

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert - with Canterbury Choral Society Youth Choir and the Festival Brass Ensemble

Saturday 28th January 2017

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten The Ballade of Little Musgrave; Orff Carmina Burana plus Grainger folk song arrangements and music for two pianos by Rachmaninov,

Saturday 29th April 2017

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Orchestral Suite No.3

Saturday 24th June 2017

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Elgar Enigma Variations

Saturday 4th November 2017

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times:
Programme: Stanford Song to the Soul; Vaughan Williams The Lark Ascending; Stanford Variations for Violin and Orchestra; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem - Part of the Canterbury Festival.

Saturday 16th December 2017

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carols

Saturday 20th January 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Liebeslieder Waltzes; Schubert Gebet; Stenhammar Varnatt (Spring Night); Holst Choral Hymns from the Rig Veda; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 17th March 2018

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with Canterbury Choral Society Youth Choir and London Handel Orchestra

Saturday 23rd June 2018

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Canterbury Choral Society Youth Choir and Royal Philharmonic Orchestra

Saturday 3rd November 2018

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale; Brahms Song of Destiny; Brahms Alto Rhapsody - with Canterbury Choral Society Youth Choir

Saturday 15th December 2018

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 19th January 2019

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd March 2019

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; Pergolesi Magnificat; Mozart Requiem Mass

Saturday 22nd June 2019

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles

Sunday 27th October 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Ramirez Misa Criolla; Ramirez Navidad Nuestra; Holst Choral Hymns from the Rig Veda; Vaughan Williams Five Mystical Songs

     Canterbury Orchestra
Saturday 15th May 2004

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Myhill The Lord is my Shepherd; Copland Quiet City; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Beethoven Symphony No.7

Sunday 10th April 2005

Venue: Theatre Royal, Addington Street, Margate CT9 1PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Lalo Cello Concerto in D Minor; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 11th June 2005

Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Liszt Piano Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 19th November 2005

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Mozart Concerto for Flute and Harp; Mozart Symphony No.39

Sunday 11th December 2005

Venue: United Reformed Church, Castle Hill Avenue, Folkestone CT20 2QL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Anderson Sleigh Ride; Blake The Snowman - Walking in the Air; Myhill Oboe Concerto and community carols.

Saturday 18th March 2006

Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.4

Saturday 10th June 2006

Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Entführung aus dem Serail - Overture; Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Mozart Variations to Variations and Rondo alla Turca (arr.Myhill); Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 25th November 2006

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Sunday 17th December 2006

Venue: St.Mildred’s Church, 2 Church Lane, Canterbury CT1 2PP
Times: 7.30pm concert
Programme: A Journey to Christmas: Bela Overture ‘Lustspiel’; Waldteufel Skaters’ Waltz; Ketelbey In a Persian Market; Coates London Again Suite - Oxford Street; Sherman Mary Poppins - Music from the Film; Ketelbey A Dream of Christmas; J.H.Hopkins We Three Kings of Orient Are (arr.Willcocks); Anderson Christmas Festival; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Berlin White Christmas; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 31st March 2007

Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: Not advised
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Jenkins The Armed Man - with the Choir of Sir Roger Manwood School

Saturday 19th May 2007

Venue: St.Andrew’s United Reformed Church, Watling Street, Canterbury CT1 2UA
Times: 5.00pm concert
Programme: Olthuis Parade; Beethoven Symphony No.2

Saturday 20th October 2007

Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: 3.30pm concert
Programme: To include Ridout Sinfonietta; Patterson Canterbury Psalms; Myhill Murder in the Cathedral; M.Lewis Stour Reflections (World Première)

Sunday 16th December 2007

Venue: St.Mildred’s Church, 2 Church Lane, Canterbury CT1 2PP
Times: 3.30pm concert
Programme: A Christmas Fantasia, to include Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’ and festive carols and light music

Saturday 26th April 2008

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 5th July 2008

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Butterworth The Banks of Green Willow; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 21st March 2009

Venue: Shirley Hall, The King’s School, Canterbury CT1 2EA
Times: Not advised
Programme: Sousa Liberty Bell; Copland John Henry; Barber Adagio for Strings; Gershwin Rhapsody in Blue; Bernstein Candide - Overture; Copland Appalachian Spring; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 27th June 2009

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Berlioz Les Nuits d’Été; Fauré Sicilienne; Bizet Symphony in C

Saturday 3rd October 2009

Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: Not advised
Programme: Traditional Country Gardens (arr.Grainger); Elgar Falstaff - Shallow’s Orchard; Tate Hampstead Heath; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Binge Elizabethan Serenade; Coates London Suite

Saturday 16th January 2010

Venue: Kent College Chapel, Whitstable Road, Rough Common, Canterbury CT2 9DT
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Elgar Enigma Variations; Tchaikovsky Symphony No.3 ‘Polish’

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Serenade No.1

Saturday 26th June 2010

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Incidental Music; Wagner Siegfried Idyll; Schubert Symphony No. 3

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Bizet Carmen - Suite No.2; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 26th March 2011

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No.25; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Haydn Divertimento No.1; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 25th June 2011

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Respighi The Birds; Reinecke Flute Concerto; Puccini Crisantemi; Beethoven Symphony No.8

Saturday 3rd December 2011

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Järnefelt Praeludium; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Grieg Peer Gynt - Suite No.2; Sibelius Symphony No.2

Saturday 31st March 2012

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Schubert Quartettsatz (arr.Lowen); R.Strauss Oboe Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Schubert Symphony No. 6

Saturday 30th June 2012

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Arnold Homage to the Queen; Mozart Piano Concerto No.26; Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’ (arr.Douglas); Britten Gloriana - Courtly Dances; Vaughan Williams The England of Elizabeth - Three Portraits

Saturday 24th November 2012

Venue: Anselm Hall, Canterbury Christ Church University, North Holmes Road, Canterbury CT1 1NX
Times: Not advised
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Brahms Symphony No.2

Saturday 9th March 2013

Venue: Anselm Hall, Canterbury Christ Church University, North Holmes Road, Canterbury CT1 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Poulenc Flute Sonata (orch.L.Berkeley); Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Saturday 6th July 2013

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Little Suite for Orchestra No.2; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 23rd November 2013

Venue: St.Gregory’s Centre for Music, North Holmes Road, Canterbury CT1 1ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Perfect Gad’s Hill Overture (World Première); Tchaikovsky Suite No.4 in G Major ‘Mozartiana’; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 17th May 2014

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Mars; Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Jenkins The Armed Man

Sunday 13th July 2014

Venue: Barham Village Hall, Valley Road, Barham, Canterbury CT4 6NX
Times: 6.00pm concert
Programme: Music from the Movies

Saturday 22nd November 2014

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; C.Schumann Konzertsatz in F Minor; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 28th March 2015

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Grieg Piano Concerto; Borodin Symphony No.2

Saturday 27th June 2015

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1

Saturday 28th November 2015

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 14th May 2016

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 25th June 2016

Venue: Barham Court, Rectory Lane, Barham CT4 6PD
Times: 7.00pm concert
Programme: Back to Broadway - Music from the Shows: to include R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Loesser Guys and Dolls - Excerpts; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The King and I - Selection; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 26th November 2016

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 6th May 2017

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Scheherazade; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts - with Whitstable Dance

Saturday 1st July 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm performance
Programme: To include Elgar Sea Pictures; Handel Water Music - Excerpts; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Badelt Pirates of the Caribbean; Horner Titanic - Music from the Film

Saturday 25th November 2017

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 5th May 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Brahms Alto Rhapsody; Britten Hymn to St.Cecilia; Elgar Enigma Variations

Sunday 8th July 2018

Venue: St.Stephen’s Junior School Sports Hall, Hales Drive, Canterbury CT2 7AD
Times: 4.00pm concert
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Debussy Petite Suite; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Fauré Sicilienne; Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Dolly Suite

Saturday 24th November 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 6th April 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Baltic Extravaganza: Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Tchaikovsky Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 6th July 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture, Scherzo and Finale; Hummel Trumpet Concerto; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

     Capel Choral Society
Saturday 14th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Vaughan Williams God be with you till we meet again - with Southern Pro Musica

Saturday 30th June 2018

Venue: Capel Memorial Hall, 55 The Street, Capel, Dorking RH5 5LD
Times: Not advised
Programme: To include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection plus music by Jerome Kern

Monday 3rd December 2018

Venue: Capel Memorial Hall, 55 The Street, Capel, Dorking RH5 5LD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 9th December 2018

Venue: St.John the Baptist Church, 54 The Street, Capel, Dorking RH5 5JZ
Times: 2.00pm concert
Programme: Carols and Cakes Concert

Thursday 11th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in B Flat; Godfree Requiem - Leith Hill Music Festival: Red Division Concert

Saturday 29th June 2019

Venue: Capel Memorial Hall, 55 The Street, Capel, Dorking RH5 5LD
Times: Not advised
Programme: Not advised

     Cappella Singers of Upminster
Saturday 16th April 2005

Venue: Langton’s Lakeside, Billet Lane, Hornchurch RM11 1XJ
Times: Not advised
Programme: Voices in Spring: Pergolesi Stabat Mater; Bennet All Creatures Now; Stanford Heraclitus; Pearsall Lay a Garland; Dowland Can she excuse my wrongs; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Wilbye Draw on, sweet night; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Friday 6th July 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs for a Summer Evening: Anon. Sumer is icumen in (arr.Morgan); Morley Now is the Month of Maying; Lawes Gather ye Rosebuds while ye May; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Morley Sing we, and chant it; Marenzio Scaldava il sol; Dowland Weep you no more, sad fountains; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Elgar As Torrents in Summer; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Sullivan The Long Day Closes; Barber Sure on this Shining Night - with James Oglethorpe School Choirs

Friday 3rd July 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Te Deum No.2; Byrd Ave Verum Corpus; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Buxtehude Magnificat; Fauré Requiem

Friday 4th December 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Clemens non Papa Magi Veniunt; Ord Adam Lay Ybounden; Perez Gloria Laus; Traditional The Angel Gabriel; Handl Ecce concipies; Bruckner Virga Jesse; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Guerrero Canite Tuba; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; R.R.Bennett Five Carols; Traditional Angels from the Realms of Glory; Byrd O Magnum Mysterium

Friday 25th June 2010

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: Not advised
Programme: Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons Almighty and Everlasting God; Gibbons O Lord in Thy Wrath; Tallis If Ye Love Me; Tallis Salvator Mundi; Byrd Mass for Four Voices; Stanford Purest and Highest; Stanford O For a Closer Walk with God; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Elgar As Torrents in Summer; Sullivan The Long Day Closes; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country

Friday 1st April 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs of Love and Loss: Dunstable Quam Pulcra Est; Palestrina Descendi in Hortum Meum; Victoria Lamentations for Maundy Thursday - Incipit Lamentatio Jeremiae; Victoria Amicus meus; Victoria Lamentations for Good Friday - Heth. Cogitavit Dominus; Victoria Tanquam ad Latronem; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Heth. Misericordia; Victoria Astiserunt Reges; Skempton Rise up my Love; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis; Bennet All Creatures Now; Stanford Heraclitus; Sullivan The Long Day Closes; Traditional Ae Fond Kiss (arr.Hope); Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Friday 10th June 2011

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: The Evening Primrose: Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Elgar As Torrents in Summer; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans - Dieu! Qu’il la fait bon regarder!; Stanford The Blue Bird; Roberton All in the April Evening; Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus

Friday 9th December 2011

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional Gabriel’s Message (arr.Willcocks); Traditional The Cherry Tree Carol (arr.Willcocks); Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Traditional Coventry Carol; Traditional Once in Royal David’s City (arr.Walker); G.Gabrieli O Magnum Mysterium; Rutter Nativity Carol; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Up! Good Christian Folk and Listen (arr.Woodward); Joubert Torches; Mathias Sir Christèmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Berlin White Christmas (arr.Hann)

Friday 2nd March 2012

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Anniversaries: Hassler Dixit Maria; Hassler Missa Dixit Maria; Bull Fraile Man, despise the Treasures of this Life; Bull In the departure of the Lord; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; Ireland Ex ore innocentium; Ireland Greater Love; Hassler Tanzen und Springen; Hassler Ach, Weh des Leiden; Ireland The Hills; German O Peaceful Night; German Rolling Down to Rio; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans

Friday 29th June 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; Tallis Tunes for Archbishop Parker - Psalm 1; Tallis Tunes for Archbishop Parker - Psalm 68; Tallis If Ye Love Me; Tallis Tunes for Archbishop Parker - Psalm 2; Tallis Tunes for Archbishop Parker - Psalm 67; Byrd Mass for Four Voices - Gloria; Byrd Ave Verum Corpus; Croft I am the Resurrection and the Life; Purcell Thou Knowest, Lord; Greene Lord, let me know mine end; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Anon. Rejoice in the Lord Always (attr.J.Redford); Wesley Blessed be the God and Father; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Dyson To Music; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Rest; Walton What Cheer?

Friday 7th December 2012

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Walton What Cheer?; Traditional Once in Royal David’s City (arr.Walker); Traditional Quelle est cette Odeur Agréable (arr.Willcocks); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Hadley I Sing of a Maiden; Traditional The Infant King (arr.Willcocks); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Traditional Resonemus laudibus (arr.Willcocks); Klimek Dormi Jesu; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ - Zion Hört; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks)

Saturday 2nd February 2013

Venue: Not advised
Times: 1pm Workshop, 7.30pm performance
Programme: Come and Sing Fauré Requiem

Friday 22nd March 2013

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Morley April is in My Mistress’ Face; Vautor Sweet Suffolk Owl; Gibbons Ah Dear Heart; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Ford Since First I Saw Your Face; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Stanford My Love’s an Arbutus; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Britten Te Deum and Jubilate in C - Jubilate; Howells Like as the Hart; Bainton And I Saw a New Heaven; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; C.Wood O Thou the Central Orb; Ireland Greater Love; Wesley Blessed be the God and Father

Friday 19th July 2013

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Dowland Come again! Sweet love doth now invite (arr.Schwartz); Campion Never Weather Beaten Sail; Pilkington Rest Sweet Nymphs; Bennet Weep, O Mine Eyes; Hassler Ach, Weh des Leiden; Hassler Tanzen und Springen; Byrd Come Woeful Orpheus; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs - Bushes and Briars (arr.James); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Debussy My True Love Hath My Heart (arr.Pirie); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Jacobs); Tippett A Child of our Time - Three Spirituals; Traditional By the Rivers of Babylon (arr.Burton)

Saturday 14th December 2013

Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas concert, to include Victoria O Magnum Mysterium; Scheidt Puer Natus in Bethlehem; Vaughan Williams Wither’s Rocking Horse; Warlock Bethlehem Down; Flecha Riu Riu Chiu; Vivaldi Gloria RV589

Friday 28th March 2014

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Copland Old American Songs Set No.1; Corigliano Fern Hill; Copland Old American Songs Set No.2; Traditional Shenandoah (arr.Erb)

Friday 11th July 2014

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Pilkington With fragrant flowers; Pilkington Have I Found Her?; Dowland Come Heavy Sleep; Dowland Can she excuse my wrongs; Dowland Weep you no more, sad fountains; Pilkington Rest Sweet Nymphs; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Rutter Birthday Madrigals - Come Live With Me; Rutter Birthday Madrigals - My True Love hath my Heart; Rutter Fancies

Saturday 13th December 2014

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Rutter What Sweeter Music; Britten A New Year Carol; R.R.Bennett Out of Your Sleep; Mathias Sir Christèmas; Bach O Little One Sweet; Todd My Lord has Come; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Sweelinck Hodie Christus Natus Est and congregational carols

Friday 27th March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Faith, Hope and Love: Brahms Geistliches Lied; Reger Unset lieben Frauen Traum; Rheinberger Abendlied; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Hassler Ach, Weh des Leiden; Hassler Tanzen und Springen; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Pearsall Who Shall Win my Lady Fair; Paxton Breathe soft, ye winds; Barnby Sweet and Low; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Morley Now is the Month of Maying

Sunday 21st June 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Summer, Strawberries and Strings Purcell I Was Glad; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell O Sing unto the Lord; Purcell O God, the King of Glory; Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Vivaldi Gloria RV589 - with Havering Concert Ensemble

Friday 11th December 2015

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Palestrina Exsultate Deo; Palestrina Alma Redemptoris Mater; Hassler Missa Dixit Maria - Excerpts; Byrd Puer Natus est Nobis; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Willcocks); Tchaikovsky The Crown of Roses; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Causton Cradle Song; N.Walker Indulgent Jubilo; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional Cradle Song (arr.Rutter); Rutter I Wonder as I Wander; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Rutter Star Carol

Friday 18th March 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Wilbye Thou Art but Young, thou Say’st; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Jeppesen Four Shakespeare Songs; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Cook Fear No More the Heat o’ the Sun; Vaughan Williams No Longer Mourn for Me; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Wilbye Draw on, sweet night

Friday 24th June 2016

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; King Henry VIII O My Heart; King Henry VIII Greensleeves (attrib.); Bennet Weep, O Mine Eyes; Dowland Weep you no more, sad fountains; Morley Now is the Month of Maying; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional I Sowed the Seeds of Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Traditional Sing a Song of Sixpence (arr.Rutter)

Friday 2nd December 2016

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Daldorph The Seven Joys Carol Collection; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Gritton Follow That Star; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Rise Up, Shepherd (arr.Ballantine)

Friday 31st March 2017

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Philips Ascendit Deus; Tallis If Ye Love Me; Farrant Lord for thy Tender Mercy’s Sake; Byrd Justorum animae; Byrd Ave Verum Corpus; Byrd Sing Joyfully; Gibbons Almighty and Everlasting God; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Hear My Prayer, O Lord; C.Wood This Joyful Eastertide; Campion Never Weather Beaten Sail; Bennet All Creatures Now; Gibbons Ah Dear Heart; Gibbons The Silver Swan; Sullivan The Long Day Closes; Rutter Birthday Madrigals - My True Love hath my Heart

Friday 30th June 2017

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Morgan); Morley Sing we, and chant it; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Morley Now is the Month of Maying; Traditional Greensleeves (arr.Gough); Anon. Dindirín, Dindirín; Monteverdi Ohimè, se tanto amate; Haydn Die Harmonie in der Ehe; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Pearsall Summer is y’comin in; Pearsall Sing we and chaunt it; Pearsall Light of my Soul; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Rutter Birthday Madrigals - Draw On, Sweet Night; Rutter Birthday Madrigals - Come Live With Me; Rutter Birthday Madrigals - When Daisies Pied

Friday 8th December 2017

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Palestrina Matin Responsory; Britten A Ceremony of Carols; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Ord Adam Lay Ybounden; Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Monteverdi Christe Adoramus Te; Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); A.Turner O Little One Sweet; Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter)

Friday 23rd March 2018

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised

Friday 29th June 2018

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: Not advised
Programme: Folk Songs from the British Isles, to include Rutter The Sprig of Thyme and arrangements by Vaughan Williams, Holst and others

Saturday 6th October 2018

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 11.00 Workshop, 6.00pm concert
Programme: Come and Sing day on Parry and his pupils

Friday 14th December 2018

Venue: Trinity URC, Station Road, Upminster RM14 2UD
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include music by Victoria, Handl, Praetorius, Byrd, Bruckner, Rutter and Vaughan Williams

Friday 29th March 2019

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Bennet All Creatures Now; Brahms Sechs Lieder und Romanzen Op.93a; Stanford Heraclitus; Brahms Deutsche Volkslieder - Von edler art; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Chilcott The Gift to be Simple; Paulus The Road Home

Friday 28th June 2019

Venue: The Old Chapel, Sacred Heart of Mary Girls’ School, St.Mary’s Lane, Upminster RM14 2QR
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised

     Carillon Chamber Choir
Saturday 23rd November 2013

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt - with Lawes Baroque Players

Saturday 29th November 2014

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 5 ‘Great Organ Mass’; R.Strauss Metamorphosen; R.Strauss Der Abend; Schoenberg Friede auf Erden

Saturday 7th February 2015

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: English Music - A Serenade: to include Britten Hymn to St.Cecilia; Vaughan Williams Serenade to Music; Stanford Three Motets

Saturday 16th May 2015

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Composers to the Tudor Monarchs: Byrd Mass for Four Voices; Byrd Sing Joyfully; Byrd Psallite Domino; Byrd O Lord, make thy Servant Elizabeth; Tallis O Nata Lux; Tallis If Ye Love Me; Tallis Sancte Deus; Wilder Aspice Domine; Wilder Vidi Civitatem Sanctam

Saturday 20th June 2015

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Baroque and Beyond: to include Purcell Hear My Prayer, O Lord; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Bruckner Ave Maria

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Dancing in the Light: Brahms Liebeslieder Waltzes; Britten Gloriana - Choral Dances; Whitacre Lux Aurumque

Saturday 20th May 2017

Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Rossini Cantemus Domino; Rossini O Salutaris Hostias; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria

Saturday 21st October 2017

Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell; Firsova Stabat Mater; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Tavener Funeral Ikos; Byrd Ye Sacred Muses plus J.S.Bach Works for Solo Violin

Saturday 16th December 2017

Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Missa Puer natus est nobis; R.R.Bennett Five Carols; M.Praetorius In Dulci Jubilo; Manz E’en so, Lord Jesus, Quickly Come; Hammerschmidt Alleluja! Freuet euch, ihr Christen alle

Saturday 10th February 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Britten Rejoice in the Lamb; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; W.Harris Holy is the True Light; Howells A Hymn for St.Cecilia; Joubert O Lord, the Maker of All Things

Saturday 5th May 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Monteverdi Sestina; Monteverdi Gloria a 7; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Hor che’l Ciel e la Terra; Schütz O Primavera; Schütz O Dolcezza

Saturday 7th July 2018

Venue: Fowden Hall, Rothamsted Research, Harpenden AL5 2JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Roaring Forties: to include Grainger Shallow Brown; Traditional The Sailor and young Nancy (arr.Moeran); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Porter Night and Day (arr.Blackwell); Youmans Tea for Two (arr.Gritton)

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Firsova Stabat Mater; Firsova Lune Rouge; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) plus music by Gretchaninoff and Kalinnikov

Saturday 24th November 2018

Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: The English Revival: Vaughan Williams Mass in G Minor; Vaughan Williams Valiant for Truth; Stanford Three Motets; Byrd Sing Joyfully; Byrd Praise the Lord, all ye Gentiles; Gibbons O Lord in Thy Wrath; Gibbons O Clap your Hands; Finzi Five Bagatelles

Saturday 9th February 2019

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of Chaos and Eternal Night: to include Monteverdi Lamento d’Arianna; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Purcell Mad Songs; Tallis Audivi vocem de caelo; Tavener Funeral Ikos; Seiber Nonsense Songs

Sunday 7th April 2019

Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Schütz St.Matthew Passion

Sunday 14th April 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 6.00pm concert
Programme: Schütz St.Matthew Passion

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bocadillos Musicales! Music through the ages from Spain, Catalonia and South America: to include Ramirez Misa Criolla; Flecha La Bomba; A.Lobo Ave Maria a 8; Guerrero Duo Seraphim; Victoria Super Fluminis Babylonis; G.Turner Tequila Samba plus Spanish guitar music

Saturday 5th October 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Rheinberger Abendlied and Cello Suite No.1 by J.S.Bach

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Machaut Messe de Nostre Dame; Duruflé Requiem plus organ music by Vierne

     Carshalton Choral Society
Saturday 22nd March 2014

Venue: New Malden Methodist Church, 49 High Street, New Malden KT3 4BY
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop Day on Bach St.Matthew Passion

Saturday 12th April 2014

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with th Choir of St.Peter’s, Streatham

Saturday 12th July 2014

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Sullivan The Long Day Closes; Stanford Three Motets; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 15th November 2014

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Biber Requiem in F Minor; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Pange Lingua; Bruckner Locus Iste; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Virga Jesse; G.Gabrieli In Ecclesiis; G.Gabrieli Plaudite omnis terra

Saturday 13th December 2014

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Darke In the Bleak Midwinter; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Handel Messiah - And the Glory of the Lord; Handel Messiah - Glory to God in the Highest; Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Infant King (arr.Willcocks); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Victoria O Magnum Mysterium; Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Howells A Spotless Rose; M.Praetorius En natus est Emanuel; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 25th April 2015

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater - with Carshalton Chamber Orchestra

Saturday 4th July 2015

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Copland The Promise of Living

Saturday 31st October 2015

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Te Deum and Jubilate in C - Te Deum; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Fauré Requiem

Saturday 21st November 2015

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.00pm concert
Programme: Wood Chr. A Great War Oratorio

Saturday 12th December 2015

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Carol Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Rutter I Wonder as I Wander; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); J.Gardner The Holly and the Ivy; Ballet Lute-book Lullaby (arr.Shaw); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional Deck the Hall (arr.Unterseher); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Britten A Ceremony of Carols - There is no Rose; Handel Messiah - Joy to the World; Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Cornelius The Three Kings; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th June 2016

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 29th October 2016

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Mass in B Minor

Saturday 12th November 2016

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 10th December 2016

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 25th March 2017

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Peeters Missa Festiva; Franck Psalm 150; Rheinberger Stabat Mater in G Minor

Saturday 24th June 2017

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Elijah - Baal; Mendelssohn Elijah - Lord God of Abraham; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Cantata No.112 ‘Der Herr is mein getreuer Hirt’ - Opening Chorus; Fauré Requiem - Pie Jesu; Fauré Madrigal; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Stravinsky Symphony of Psalms - Expectans; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; Mozart Requiem Mass - Dies Irae; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’ - Kyrie; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Parry Jerusalem

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 16th December 2017

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: Not advised
Programme: Family Carol Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Coleridge-Taylor The Death of Minnehaha

Saturday 7th July 2018

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 20th October 2018

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: Not advised
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Handel Ode for St.Cecilia Day

Saturday 15th December 2018

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 13th April 2019

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 6th July 2019

Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Madrigals and More

Saturday 9th November 2019

Venue: All Saints’ Church, High Street, Carshalton SM5 3PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Goodall Eternal Light, A Requiem

     Central London Orchestra
Thursday 26th November 2015

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.104 ‘London’; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Beethoven Symphony No.8

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Wagner Siegfried Idyll; Elgar Salut d’Amour; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Thursday 30th June 2016

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Oboe Concerto K314; Fauré Pavane; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Debussy Petite Suite (arr.Büsser)

Sunday 11th September 2016

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: Not advised
Programme: Sunday Funday - Come and play Tchaikovsky 1812 Overture

Saturday 14th January 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Kaiser Waltz; Prokofiev Peter and the Wolf; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Waldteufel Skaters’ Waltz

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 29th July 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Night at the Opera’ - Arias and Duets, plus orchestral works including Rossini La Gazza Ladra - Overture; Puccini Manon Lescaut - Intermezzo; Verdi Aida - Grand March; Britten Soirées Musicales; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Smyth The Wreckers - Overture; Sibelius Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Friday 16th March 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Liszt Symphonic Poem ‘Tasso, Lamento e Trionfo’; Dvořák Symphony No.8

Saturday 8th December 2018

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Bottesini Double Bass Concerto No.1; Brahms Symphony No.2

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 29th June 2019

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Brahms Hungarian Dances - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

     Chamber Academy Orchestra
Sunday 22nd March 2009

Venue: St.Mary and Holy Trinity Church, Bow Road, London E3 3AH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Saint-Saëns Morceau de Concert for Harp and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.1

Sunday 5th July 2009

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Grieg Piano Concerto; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 6th December 2009

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Spohr Clarinet Concerto No.2 in B Flat Major; Beethoven Symphony No.7

Sunday 14th March 2010

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Jacob Old Wine in New Bottles

Sunday 11th July 2010

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 28th November 2010

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Sunday 27th March 2011

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Mozart Le Nozze di Figaro - Porgi amor; Bizet Carmen - Je dis que rien ne m’epouvante; Brahms Symphony No.1

Sunday 17th April 2011

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Charpentier Te Deum; Haydn Cello Concerto in C

Sunday 10th July 2011

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 3rd December 2011

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn String Symphony No.10; Mendelssohn Violin Concerto; Caplet Suite Persane

Saturday 24th March 2012

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Dvořák Symphony No.8

Saturday 30th June 2012

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mozart Clarinet Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 24th November 2012

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 17th March 2013

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Violin Concerto; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Saturday 6th July 2013

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni (Concert Performance)

Saturday 30th November 2013

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.4

Sunday 23rd March 2014

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - Excerpts; Mozart Symphony No.40

Saturday 5th July 2014

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Una voce poco fa; Mozart La Clemenza di Tito - Parto, parto; Mozart Le Nozze di Figaro - Se Vuol Ballare; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Die Zauberflöte - Papageno, Papagena; Bellini I Capuleti ed I Montecchi - Quante Volte; Smetana The Bartered Bride - Polka; Verdi La Forza del Destino - Overture; Verdi Don Carlo - Tu che le Vanitá; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Massenet Thaïs - Meditation; Dvořák Rusalka - Song to the Moon; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Puccini Turandot - Nessun Dorma

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 22nd March 2015

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Meditation for Violin and Orchestra; Ravel Mother Goose - Suite; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’

Saturday 27th June 2015

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Mozart Exsultate Jubilate; Raff Sinfonietta for 10 Wind Instruments; Sarasate Carmen Fantasy Op.25

Saturday 5th December 2015

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Fauré Pavane

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Le Nozze di Figaro - Dove Sono; Schubert Symphony No. 6; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 10th July 2016

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Mendelssohn Piano Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Sunday 27th November 2016

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Ballet Suite (arr.Mottl); Mozart Violin Concerto No.3; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 19th March 2017

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Water Music Suite (arr.Harty); Bach Violin Concerto in A Minor; R.Strauss Serenade in E Flat; Bizet Symphony in C

Saturday 1st July 2017

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm performance
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.4

Saturday 21st October 2017

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am to 5.00pm
Programme: 2017 Winter Orchestral Workshop - How to play in the style of the classical and modern periods.

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Concerto for Two Pianos; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 17th February 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am till 5.00pm workshop
Programme: Workshop Day on Elgar Enigma Variations

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Reinecke Flute Concerto; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Joplin The Entertainer; Joplin Maple Leaf Rag

Saturday 2nd June 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop Day
Programme: Workshop Day - programme TBC

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Kol Nidrei; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Bizet Carmen - Habanera; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Debussy Suite Bergamasque - Clair de Lune; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Saint-Saëns Piano Concerto No.5 ‘Egyptian’; Dvořák Rusalka - Song to the Moon

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Concerto for Two Pianos; Smyth The Boatswain’s Mate - Overture; Smyth March of the Women; Tchaikovsky Meditation for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.8

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fender A Sussex Overture; Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Voříšek Symphony in D Major Op.24

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Elgar Enigma Variations

This group changed its name. After this date, see Camden Philharmonia Orchestra
     Chanctonbury Chorus
Sunday 10th December 2017

Venue: The Chapel, Hurstpierpoint College, College Lane, Hurstpierpoint BN6 9JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - with the Hurstpierpoint College Choral Society

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Andrew and St.Cuthman’s Church, Vicarage Lane, Steyning, West Sussex BN44 3YL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Andrew and St.Cuthman’s Church, Vicarage Lane, Steyning, West Sussex BN44 3YL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Byrd Mass for Four Voices; Rutter A Gaelic Blessing; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge

Wednesday 19th December 2018

Venue: Penfold Church Hall, 35 Church Street, Steyning BN44 3YB
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols with the Chorus

Saturday 11th May 2019

Venue: St.Andrew and St.Cuthman’s Church, Vicarage Lane, Steyning, West Sussex BN44 3YL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera: Verdi Nabucco - Va, pensiero; Puccini Madam Butterfly - Humming Chorus; Handel Acis and Galatea - Excerpts; Verdi Otello - Ave Maria; Borodin String Quartet No.2 - 2nd Movement; Handel Rinaldo - Lascia ch’io piange; Sullivan The Yeomen of the Guard - Is Life a Boon?; Sullivan The Yeomen of the Guard - Strange Adventure; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Le Nozze di Figaro - Dove Sono; Mozart Le Nozze di Figaro - Sull’aria; Dvořák Rusalka - Song to the Moon; Massenet Thaïs - Meditation; Tchaikovsky Eugene Onegin - Lensky’s Aria; Verdi La Traviata - Libiamo; Vaughan Williams In Windsor Forest - See the Chariot at Hand; Sullivan The Mikado - Braid the Raven Hair; Sullivan The Mikado - Brightly Dawns our Wedding Day; Wagner Lohengrin - Bridal Chorus

     Chandos Chamber Choir
Saturday 8th December 2001

Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Greene Thou Visitest the Earth; Purcell Evening Service in G Minor; Boyce O Where shall Wisdom be Found?

Saturday 29th June 2002

Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Purcell Come Ye Sons of Art and music by Blow, Croft, Marini, Fede and Colonna

Saturday 14th December 2002

Venue: St.George’s Church, Hanover Square, Mayfair, London W1S 1FX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Britten A Ceremony of Carols plus 20th century British carols, audience carols and festive readings.

Thursday 16th December 2004

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Celebration, to include Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Bruckner Virga Jesse; Mendelssohn Christus - There shall be a star from Jacob come forth; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Messiaen La Nativité du Seigneur - Dieu parmi nous and audience carols.

Saturday 12th March 2005

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Allegri Miserere; Anerio Christus Factus Est; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Bairstow The Lamentation; Howells Out of the Deep have I called unto Thee, O Lord; Leighton Crucifixus pro nobis

Saturday 3rd December 2005

Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah - with Orpheus Britannicus

Thursday 6th April 2006

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Casals O vos omnes; Ireland Greater Love; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Messiaen Diptyque; Dove Into thy Hands; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Thursday 29th June 2006

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: English Music of the Golden Age, featuring music by Gibbons, Tomkins and Weelkes

Saturday 24th March 2007

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell Welcome to all the Pleasures; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Incassum, Lesbia; Purcell Thou Knowest, Lord; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Chaconne in G Minor; Purcell Now does the Glorious Day Appear

Thursday 13th December 2007

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Byrd O Magnum Mysterium; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Victoria O Magnum Mysterium; Clemens non Papa Ab oriente venerunt magi; Byrd Rorate Coeli; Todd Christus est stella

Saturday 8th March 2008

Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 28th June 2008

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 28th March 2009

Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 7.45pm concert
Programme: Fröhliche Ostern! A programme of Easter music by Brahms, Bruckner and Mendelssohn

Saturday 27th June 2009

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vierne Messe Solennelle

Saturday 19th December 2009

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm
Programme: Nova Nova! Christmas concert including music by Fleming, Bramma, Murray, Poston, Dove, Gowers, Bennett, Leighton, Rutter, Tavener, Rathbone and Ives plus traditional audience carols.

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of S.S.Wesley, including Wesley Blessed be the God and Father; Wesley The Wilderness; Wesley Ascribe unto the Lord

Saturday 4th December 2010

Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems

Friday 15th July 2011

Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Vaughan Williams Serenade to Music; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Stanford The Blue Bird; Ireland The Hills; Sullivan The Long Day Closes; Britten Five Flower Songs

Saturday 7th July 2012

Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times: 7.30pm concert
Programme: Whitacre The Seal Lullaby; Barber Let down the bars, O Death!; Barber Reincarnations; Lauridsen Ave Maria; R.Thompson Alleluia; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Whitacre A Boy and a Girl; Traditional Shenandoah (arr.Erb); M.Harris Shakespeare Songs - Selection

Thursday 13th December 2012

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Josquin des Pres Praeter rerum seriem; P.Ayres Entre le boeuf et l’âne gris; Britten Chorale after an old French Carol; Mouton Nesciens mater; Attaignant Tourdion; Delibes Hymne de Noël; Villette Hymne à la Vierge; S.Jackson Noel Nouvelet

Friday 22nd March 2013

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Sacred and Profane; Howells Requiem; Walton The Twelve; Leighton Crucifixus pro nobis; Berkeley Missa Brevis

Saturday 25th April 2015

Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Caldara Crucifixus a 16; Whitacre Leonardo dreams of his Flying Machine; Monteverdi Cantate Domino; Viadana Exsultate Justi; Verdi Pater Noster; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; A.Gabrieli Jubilate Deo; Palestrina Sicut cervus; Anerio Christus Factus Est; Palestrina Missa Brevis

Saturday 11th July 2015

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert - Seven Days of Creation: Whitacre Lux Aurumque; Elgar Chanson de Matin; Wilbye Draw on, sweet night; Gibbons Out from the Deep; R.Johnson Full Fathom Five; Berlin Blue Skies (arr.Hamilton); Holst I Sowed the Seeds of Love; Holst There was a Tree; Fowler The Apple Tree; Tomkins Above the Stars; Barber Sure on this Shining Night; Vautor Sweet Suffolk Owl; Traditional Dance to your Daddy (arr.Simmons); Byrd The Nightingale; Josquin des Pres The Nightingale; Reger Der Mensch lebt und bestehet; Bennet All Creatures Now; Whitacre Sleep - with the Chelys Consort of Viols

Thursday 17th December 2015

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Klimek Dormi Jesu; R.Walker In the Bleak Midwinter; Byrd Lullaby my sweet little baby; Byrd Haec Dies; Howells A Spotless Rose; Villette Hymne à la Vierge; Styne Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow! (arr.Gerlitz); Carter The Twelve Days of Christmas; Traditional I Wonder as I Wander (arr.Shaw); McDowall O Oriens; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional For our World is Born a Boy (arr.Shaw); Brahms In stiller Nacht; Traditional A Merry Christmas (arr.Allwood)

Friday 18th March 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: A Shakespearean Celebration: Purcell If Music be the Food of Love (arr.Tippett); D.Hamilton The Willow Song; Quilter Three Shakespeare Songs Op.6 - Come away, Death; Wheeler Sonnet 8 (Music to Hear); Quilter Five Shakespeare Songs Op.23 - Fear no more the heat o’ the sun; N.Lindberg Shall I compare thee to a summer’s day?; Clucas Shakespeare Songs; P.Ayres If music be the food of love; Vaughan Williams O Mistress Mine; J.Wilson Take, O take those lips away; Mäntyjärvi A Scurvy Tune; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; M.Harris Shakespeare Songs - Selection

Friday 1st July 2016

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Salve Regina; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Fauré Madrigal; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Daniel-Lesur Le Cantique des Cantiques; Lauridsen Les Chansons des Roses; Swingle L’amour de moi; Canteloube Songs of the Auvergne - Baïlèro; Elgar Chanson de Matin (arr.Manohar)

Friday 9th December 2016

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Warlock A Cornish Christmas Carol; Allain Coventry Carol; Mouton Noe, noe, psallite noe; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; Chilcott The Shepherds’ Carol; Tavener Ex Maria Virgine - Rocking; Tormé The Christmas Song (arr.Gerlitz); Sproson Quem pastores laudavere; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Cornelius The Three Kings; Massey Long the Night; Traditional I Saw a Maiden (arr.Pettman); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Rutter There is a Flower; Walton What Cheer?; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) plus carols for choir and audience

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Palestrina Sicut cervus; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Tallis In Jejunio et fletu; J.Harvey Come Holy Ghost; Palestrina Missa Aeterna Christi Munera - Agnus Dei; Barber Agnus Dei; Paulus The Old Church; Tippett A Child of our Time - Spirituals - part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Works for Cello and Chorus: Arensky Three Quartets Op.57; O’Regan Magnificat: Variations for Choir; Allain Night; Ferko Lord, let at last Thine angels come; Gjeilo O Magnum Mysterium; R.R.Bennett A Farewell to Arms; Tavener Svyati

Saturday 9th September 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: All-day Event
Programme: Come-and-Sing Workshop Day on Mozart Requiem

Friday 8th December 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Boy was Born’ - Christmas Concert - with Bromley Youth Senior Choir

Thursday 22nd March 2018

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 8.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Friday 29th June 2018

Venue: St.Vedast’s Church, Foster Lane, London EC2V 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Stanford Three Motets; Stanford The Blue Bird; Stanford Magnificat in B Flat; Stanford Quick, we have but a second; Bingham The Drowned Lovers; Holst Nunc Dimittis; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 15th September 2018

Venue: St.Botolph-without-Bishopsgate Church, Bishopsgate, London EC2M 3TL
Times: 9.30am to 5.30pm Workshop
Programme: Come and sing Handel Dixit Dominus

Tuesday 4th December 2018

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Early Christmas Music, including works by Taverner, Tallis, Gabrieli, Mouton, Lassus, Praetorius and others, Plus carols for choir and audience with brass accompaniment

Tuesday 2nd April 2019

Venue: St.Stephen Walbrook, 39 Walbrook, London EC4N 8BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Prophecy: Lassus Magnificat Secundi Toni super Praeter rerum seriem; Lassus Prophetiae Sibyllarum - Excerpts; Josquin des Pres Nunc dimittis; Pärt Magnificat; Pärt Tribute to Caesar; Josquin des Pres Praeter rerum seriem; Pärt Nunc Dimittis; Pärt Da Pacem Domine; L’Estrange The Prophet

Thursday 4th July 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Blow Your Trumpets: Arise, Arise! K.Andrew O Lux Beata Trinitas; C.Schumann Drei gemischte Chore; Bingen Caritas Abundat; Ferrari O Dulcissime Amator; Weir My Guardian Angel; Beamish In the Stillness; R.Panufnik Prayer; Daley Upon Your Heart; Mendelssohn Fa. Schweigend sinkt die Nacht; Poston The Water of Tyne; Larsen God so loved the world; Yi Sakura, Sakura; McDowall Regina Coeli; Daley Grandmother Moon; Bingen O virtus sapientiae; Snowden New Work (World Première)

     Chandos Choir
Saturday 13th November 2010

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Mass in C; Dvořák Te Deum; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott)

Saturday 11th December 2010

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd April 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoria O vos omnes; Victoria Jesu dulcis memoria; Victoria O Quam Gloriosum; Palestrina Missa Aeterna Christi Munera; Rutter The Sprig of Thyme; Traditional Lavender’s Blue (arr.Randall); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Randall); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham)

Saturday 15th October 2011

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Dixit Dominus and Magnificat K193 - Dixit Dominus; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Davidde Penitente; Mozart Regina Coeli; Mozart Così fan Tutte - Un’ aura amorosa; Mozart Die Zauberflöte - Dies Bildnis ist bezaubernd schon - with Whitgift School Parent’s Choir

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional A Virgin Most Pure; Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Traditional Zither Carol; Darke In the Bleak Midwinter; Rutter In Dulci Jubilo; Traditional Silent Night; Hurford Sunny Bank; Traditional Angels from the Realms of Glory; Traditional Mary’s Boy Child (arr.Gritton); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Gritton); Traditional Deck the Hall (arr.Gritton); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 21st April 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Requiem; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams In Windsor Forest; Sullivan The Long Day Closes

Saturday 29th September 2012

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Parry I Was Glad; Sarasate Carmen Fantasy Op.25; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Sousa Stars and Stripes Forever; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with John Fisher Choir

Saturday 13th October 2012

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera: Puccini Messa di Gloria; Smetana The Bartered Bride - Excerpts; Donizetti Lucia di Lammermoor - Excerpts; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Swithun’s Church, Grovelands Road, Purley CR8 4LB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Highlights; Chilcott Christmas Spirituals plus carols for audience and choir

Saturday 20th April 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The King and I - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain; R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone

Saturday 12th October 2013

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’; Britten Hymn to St.Cecilia; Dvořák Mass in D

Saturday 14th December 2013

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Tormé The Christmas Song (arr.Knight) and traditional carols for audience and choir.

Saturday 5th April 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Beatus Vir; H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Garland In the Mood (arr.Gritton) and other jazz favourites

Saturday 11th October 2014

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Goodall Eternal Light, A Requiem and World War I Songs

Saturday 13th December 2014

Venue: Old Coulsdon Congregational Church, Coulsdon Road, Coulsdon, Surrey CR5 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, including Chilcott Christmas Spirituals and carols for choir and audience

Saturday 18th April 2015

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Josquin des Pres Ave Maria; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Requiem

Saturday 17th October 2015

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Choral Fantasy; Schubert Mass in A Flat; Schubert Psalm 23; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Race Jesus Child; Randall Christmas Medley; James Five Australian Carols; Byrd O Magnum Mysterium and carols by Rutter

Saturday 15th October 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Haydn Te Deum No.2; Granados Escena Religiosa; Granados Salve Regina; Martinů Legend of the Smoke from Potato Fires

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Rutter Star Carol; Rutter What Sweeter Music; Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rutter); Traditional Quelle est cette Odeur Agréable (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Todd My Lord has Come; Todd The Christ-Child; Charpentier In nativitatem Domini canticum - Salve puerule

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Telemann Laudate Jehovam Omnes Gentes; Telemann Jauchzet ihr Himmel; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Os Justi plus music by Gilbert and Sullivan.

Saturday 14th October 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Durante Magnificat; Chilcott Singing by Numbers; Rutter Requiem

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th April 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Choral Suite plus music by Purcell

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Parry Songs of Farewell - There is an Old Belief; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Ireland Greater Love

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd Mass for Four Voices; Brahms Geistliches Lied; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Dostoyno Yest; Arensky Lord’s Prayer plus other works by Byrd and Brahms

Saturday 12th October 2019

Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Fauré Messe Basse; Fauré Requiem

     The Chantry Singers
Saturday 17th November 2012

Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th December 2012

Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 20th April 2013

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Vaughan Williams Mass in G Minor; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 13th July 2013

Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 4.30pm concert
Programme: The Chantry Songbook - Madrigals, Motets and Close Harmony

Saturday 9th November 2013

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 29th March 2014

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 12th July 2014

Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 7.30pm concert
Programme: A New Song - Music with a Jazz Flavour, including works by Rutter, Chilcott, Howells, Britten, Vine and Morales

Saturday 29th November 2014

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Tomkins When David Heard; Mozart Vesperae de Dominica

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 21st March 2015

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Upon thine Heart - 8 Centuries of Choral Music - to include works by Tallis, Byrd, Wesley, Walton, Harwood, Almgill, Dunstable and Purcell

Saturday 4th July 2015

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: East Meets West - including music by Copland, Rachmaninov, Tchaikovsky and Seiber

Saturday 28th November 2015

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Stainer The Crucifixion plus Passiontide music by Bach, Sanders, Lotti and Lassus

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs in Close Harmony

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: French Connections - music by Machaut, Charpentier, Dufay, Messiaen, Duruflé, Debussy, de Severac and Fauré

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’ - with Modulus Quartet

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Soundscapes - Music from the Movies

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: In Memoriam - to include Victoria Requiem plus music by Elgar, Tavener, Tallis, Stanford, Ireland, Newman and John

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Folk Concert - with Ninebarrow

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’ and music by Isaac and Hildegard von Bingen

Saturday 16th March 2019

Venue: Cathedral Church of St.Michael and St.George, 19 Queen’s Avenue, Aldershot, GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’ and motets by Sandford, Bruckner and Harris

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’ and motets by Sandford, Bruckner and Harris

Saturday 6th July 2019

Venue: Emmanuel Church, Shepherds Lane, Stoughton GU2 9SJ
Times: 7.30pm concert
Programme: America!: Ramirez Misa Criolla plus music by Araujo, Gershwin and Paul Simon.

     Charity Symphony Orchestra
Saturday 16th December 2006

Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: Not advised
Programme: To include Prokofiev Peter and the Wolf; Marlow Glide (World Première)

Sunday 13th April 2008

Venue: Cantell School, Violet Rd, Southampton SO16 3GJ
Times: Not advised
Programme: Brahms Piano Quintet in F Minor - Scherzo (arr.Tarrant); Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Dvořák Symphony No.7

Saturday 3rd January 2009

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Bonanza 1 - An evening of popular classics

Saturday 16th May 2009

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 1st August 2009

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert

Saturday 21st November 2009

Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Saint-Saëns Marche Heroique; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 2nd January 2010

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 2

Saturday 7th August 2010

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: Sullivan Trial by Jury

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7,30pm concert
Programme: Tchaikovsky Marche Slave; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Holst Planets Suite - with Romsey Choral Society

Saturday 8th January 2011

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 3 - featuring music by Bizet, Sullivan, Sibelius, John Williams and others

Saturday 7th May 2011

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: J.C.Bach Sinfonia in D Op.18 No.4; Salieri Concerto for Flute and Oboe; Pickering Mass in E (World Première)

Saturday 23rd July 2011

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.1; Haydn Piano Concerto in D; Schubert Symphony No. 5

Saturday 17th September 2011

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: Not advised
Programme: A Night at the Opera

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, St.Mary Street, Southampton SO14 1AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Movies

Saturday 7th January 2012

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 4

Saturday 21st July 2012

Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Balakirev Overture on Three Russian Themes; Bruch Romanze for Viola and Orchestra; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 17th November 2012

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Wagner Götterdämmerung - Siegfried’s Rhine Journey; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 5th January 2013

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Bonanza 5 - popular light classics

Saturday 11th May 2013

Venue: St.Saviour’s Church, Brockenhurst, New Forest SO42 7SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.5

Saturday 10th August 2013

Venue: Merton Abbey Mills, 20 The Long Shop, Wimbledon SW19 2RD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Sousa Stars and Stripes Forever; Tchaikovsky Overture ‘1812’ and music from the film scores of John Williams

Saturday 23rd November 2013

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: 7.30pm
Programme: Smetana Ma Vlast - Sárka; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 4th January 2014

Venue: Christ Church Freemantle, Waterloo Road, Freemantle, Southampton SO15 3BT
Times: Not advised
Programme: New Year Bonanza 6 featuring light and popular favourites by Strauss Snr and Jnr,, Faure, Verdi and others

Saturday 19th July 2014

Venue: Merton Abbey Mills, 20 The Long Shop, Wimbledon SW19 2RD
Times: Not advised
Programme: Summer Festival Spectacular, with music from the big screen and Last Night of the Proms favourites.

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Hill, Winchester SO22 5AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Overture ‘In Autumn’; Elgar Cello Concerto; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 24th October 2015

Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Holst The Perfect Fool; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 26th May 2018

Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 4.00pm children’s ‘mini-matinée’, 7.30pm concert
Programme: To include Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Copland Rodeo - Four Dance Episodes plus music by Elgar, Rossini and Beethoven. With Orchestra Allegro Moderato of Milan

Saturday 21st July 2018

Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Elgar Alassio (In the South); Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 27th October 2018

Venue: Romsey Abbey, Romsey SO51 8EP
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Wagner Parsifal - Good Friday Music; Bruckner Symphony No.8

Saturday 27th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: Not advised
Programme: Dvořák Three Slavonic Rhapsodies Op.45 - No.1; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Brahms Symphony No.4

     Chelmsford City Opera
Saturday 12th October 2019

Venue: St.John’s Church, Moulsham Street, Chelmsford CM2 0JD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Ruddigore (concert performance)

     Chelmsford Singers
Saturday 13th December 2008

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Finzi In Terra Pax; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 12th December 2009

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 13th March 2010

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems; Vivaldi Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 26th June 2010

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Bullard Five Songs; Purcell Come Ye Sons of Art; Palestrina Tu es Petrus

Saturday 11th December 2010

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel La Solitudine; Handel Dixit Dominus - with the Chelmer Baroque Ensemble

Saturday 26th March 2011

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 25th June 2011

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: To include Schütz Singet mit Freuden unserm Gott; Phibbs Shadows of Sleep; Buxtehude Magnificat; Brahms Geistliches Lied plus Bruckner motets

Sunday 18th December 2011

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times:
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Adagio and Fugue in C Minor; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 10th March 2012

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ - with Chelmsford Cathedral Choir and Chelmer Classical Players

Saturday 15th December 2012

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Candlelit Christmas Spectacular, to include Anderson Sleigh Ride; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Rutter); Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Rutter Gloria; Sund A Child is Born; Berlin White Christmas; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) and three carols by Peter Warlock

Saturday 15th June 2013

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten Gloriana - Choral Dances; Britten AMDG - Excerpts; Britten Five Flower Songs; Britten War Requiem - Agnus Dei; Britten Canticle I ‘My Beloved is Mine and I am His’; Britten Cradle Song for Eleanor; Tippett Songs from the British Isles

Saturday 21st December 2013

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Tidings of Joy - to include Johnson Manning The Manchester Carols; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and Christmas favourites for choir and audience

Saturday 5th April 2014

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 14th June 2014

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Zimbe!

Saturday 15th November 2014

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Chelmsford Cathedral Choir and Canzona

Saturday 20th December 2014

Venue: St.John the Baptist Church, 55 Main Road, Danbury, Chelmsford CM3 4NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Joy to the World - Christmas Concert to include Mathias Sir Christèmas; Sund A Newborn Child; Traditional There is No Rose (arr.Davy); Traditional I Saw Three Ships (arr.Rutter)

Saturday 28th March 2015

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Whitbourn Annelies; Tanner A Prayer for Peace; Messiaen Quartet for the End of Time - Excerpts

Saturday 19th December 2015

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Merrily on High! To include Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); McDowall A Winter’s Night; Rutti Three Carols; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks) - with Westminster Brass

Saturday 19th March 2016

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Stabat Mater; Poulenc Organ Concerto; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence - Timor et Tremor; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise - Seigneur, je vous en prie; Poulenc Litanies à la Vierge Noire

Saturday 2nd July 2016

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Ave Verum Corpus; Holst Choral Hymns from the Rig Veda - with Cantata Domino from Dordrecht, Holland

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: Not advised
Programme: To include Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Holst There was a Tree; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Cockcroft Three Yorkshire Folk Songs; F.Bridge Five Part Songs; F.Bridge When Soft Voices Die

Saturday 1st July 2017

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Britten St.Nicolas; Orff Carmina Burana

Saturday 4th November 2017

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Duruflé Requiem; Darke A Song of David

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Andrew’s Church, Chignal Road, Melbourne, Chelmsford CM1 2JB
Times: 5.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Going French! French Songs and Choruses

Saturday 8th September 2018

Venue: Galleywood Infants School, Barnard Road, Chelmsford CM2 8RR
Times: 10.30am - 3.00pm Workshop
Programme: Workshop on Howells Hymnus Paradisi

Saturday 10th November 2018

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Chignal Road, Melbourne, Chelmsford CM1 2JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Birthday Madrigals; Todd Jazz Missa Brevis plus numbers from ‘In the Mood’

Saturday 6th July 2019

Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: Not advised
Programme: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Britten Rejoice in the Lamb; Mendelssohn Hear My Prayer; Dvořák Mass in D

     Chichester Singers
Saturday 6th July 2002

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 12th July 2003

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Elgar Enigma Variations; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 3rd July 2004

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Bernstein Chichester Psalms; Berlioz Te Deum

Sunday 3rd July 2005

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles

Sunday 26th March 2006

Venue: Portsmouth Guildhall, Guildhall Walk, Portsmouth PO1 2AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 8th July 2006

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 9th March 2008

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks A Great and Glorious Victory; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Four Hymns for Tenor, Piano and Viola; Mozart Mass in C Major K257 ‘Credo’

Saturday 21st June 2008

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 15th November 2008

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 28th March 2009

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 4th July 2009

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 8,00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 14th November 2009

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 19th June 2010

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 6th November 2010

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Howells Hymnus Paradisi

Saturday 4th December 2010

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Wednesday 3rd June 2015

Venue: Royal Albert Hall, Kensington Gore, London SW7 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: GCS 175th Anniversary Concert Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Berlioz Te Deum - with City of London Choir

Saturday 18th June 2016

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Nanie; Brahms Alto Rhapsody; Elgar The Music Makers

Saturday 12th November 2016

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; P.White Te Deum (World Première); Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Hodie

Saturday 21st January 2017

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 1st April 2017

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement

Saturday 24th June 2017

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: To include Whitacre Sleep; Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Feel the Spirit plus arias for Soprano

Saturday 11th November 2017

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 24th March 2018

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Parry Hear My Words, Ye People; Duruflé Requiem

Saturday 12th May 2018

Venue: Oving Jubilee Village Hall, High Street, Oving, Chichester PO20 2DQ
Times: Not advised
Programme: Singing Day on Haydn Nelson Mass and J.Willcocks Sing Africa

Saturday 16th June 2018

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar Cello Concerto; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 3rd November 2018

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: Not advised
Programme: ’Lest We Forget’ - Centenary of the 1918 Armistice: Corp And All the Trumpets Sounded; Brahms Requiem

Saturday 8th December 2018

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 30th March 2019

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 22nd June 2019

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vierne Messe Solennelle; J.Willcocks From Darkness to Light; Fauré Cantique de Jean Racine; Franck Panis Angelicus; Rutter Gloria; J.Little Crucifixus

Saturday 9th November 2019

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Tippett A Child of our Time

     Chichester Symphony Orchestra
Monday 8th July 2002

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Violin Concerto and other works by English composers

Monday 14th July 2003

Venue: The Chapel, University of Chichester, Bishop Otter Campus, College Lane, Chichester PO19 6PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Saint-Saëns Danse Macabre; Haydn Symphony No.100 ‘Military’; Elgar Imperial March

Saturday 2nd April 2005

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Bizet Symphony in C; Dvořák Violin Concerto

Friday 1st July 2005

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Sunday 1st January 2006

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Debussy Préludes Book 2 - Bruyeres (arr.Hartt-Palmer); Debussy Préludes Book 1 - La Fille aux Cheveux de Lin; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Sibelius Karelia Suite; Vaughan Williams English Folk-Song Suite

Tuesday 4th July 2006

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Coleridge-Taylor Violin Concerto

Saturday 31st March 2007

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan Overture di Ballo; Holst Hymn of Jesus; Binge Concerto for Alto Saxophone; Franck Symphony in D Minor

Tuesday 3rd July 2007

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 8.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Arutiunian Trumpet Concerto; Brahms Hungarian Dances - Selection; Dvořák Symphony No.7

Saturday 5th April 2008

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Weber Clarinet Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Friday 4th July 2008

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Mozart Horn Concerto No.2; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Stanford Symphony No.6 ‘In memoriam G.F.Watts’

Saturday 4th April 2009

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Friday 10th July 2009

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 12th December 2009

Venue: St.George’s Church, Cleveland Road, Chichester, West Sussex PO19 7AD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Messiah (arr.Mozart) - Highlights; Coleridge-Taylor Christmas Overture; Delius Sleigh Ride; Scheidt In Dulci Jubilo and carols arr.D.Willcocks. With St.Richard Singers and CAOS Musical Productions

Friday 26th March 2010

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 10th July 2010

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Rienzi - Overture; Prokofiev Peter and the Wolf; Kodály Háry János Suite; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 26th March 2011

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Organ Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’; Haydn Te Deum No.2; Ravel Trois Chansons - with St.Richard Singers

Saturday 15th July 2017

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Glière Horn Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Tuesday 24th October 2017

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 1.10pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Schumann Piano Concerto

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Coleridge-Taylor Christmas Overture; Anderson Sleigh Ride; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Ravel Mother Goose - Suite plus Carols for All

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta - Overture; Respighi The Birds; Mozart Les Petits Riens; Beethoven Symphony No.7

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Sibelius Symphony No.5

Tuesday 23rd October 2018

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 1.10pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Järnefelt Praeludium; Beethoven Symphony No.1

Saturday 26th January 2019

Venue: Westbourne House, Coach Road, Chichester PO20 2BH
Times: 3.00pm concert
Programme: An Afternoon at the Movies, to include R.R.Bennett Gershwin in Hollywood; Andersson ABBA Medley; Williams Star Wars - Suite; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Anderson Jazz Pizzicato

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Wiren Serenade for Strings; Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’ (arr.Wilkins for Wind and Brass); Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Brahms Violin Concerto; Dvořák Symphony No.5

Tuesday 29th October 2019

Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 1.10pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’

     Chiltern Camerata
Saturday 5th May 2001

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.2; Lambros Organ Concerto; Mozart Symphony No.28; Mozart Andante for Flute and Orchestra

Saturday 21st July 2001

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Violin Concerto in A Minor; Handel Sonata for Violin in F Major; J.Riley Four Choros for String Orchestra; Sparkes Mayflower Suite; Vivaldi Symphonia in C

Saturday 3rd November 2001

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Avison Concerto in G Minor Op.6 No.1; Finzi Dies Natalis; Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Handel Organ Concerto (opus no. not advised); Lambros Of the Heart

Saturday 16th March 2002

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: L.Mozart Toy Symphony; Joplin The Entertainer (arr.Lambros); Lambros Suite Marimba; Lambros Sleeping Beauty; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; Tchaikovsky Serenade for Strings - Waltz

Saturday 29th June 2002

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Albinoni Concerto a Cinq Op.9 No. 9; Bach Brandenburg Concerto No.4; Lambros Organ Concerto; Mozart Symphony No.21; Mozart Violin Concerto No.3

Saturday 23rd November 2002

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Concerto for Oboe and Violin; Bach Cantata No. 11 ‘Lobet Gott in seinen Reichen’; Bartók Romanian Folk Dances; Boyce Symphony No.4; Finzi Romance; Vaughan Williams Charterhouse Suite; Vivaldi Bassoon Concerto in B Flat

Saturday 29th March 2003

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Concerto for Oboe and Violin; Gershwin Someone to Watch Over Me; Gershwin The Man I Love; Gershwin Fascinatin’ Rhythm; Janáček Serenade Op.3; Pleyel Viola Concerto in D Op.31; Vivaldi Concerto for Two Violins Op.3 No.8

Saturday 28th June 2003

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Lambros Chamber Symphony; Mozart Horn Concerto No.3

Sunday 23rd November 2003

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 5; Copland Quiet City; Wiren Serenade for Strings; Puccini Crisantemi

Saturday 28th February 2004

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn String Symphony No. 9 ‘Schweizer Sinfonie’; Mozart Exsultate Jubilate; Sibelius Rakastava; Toëschi Symphony in D

Tuesday 25th May 2004

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 22 ‘Philosopher’; Holst Fugal Concerto; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Telemann Viola Concerto

Saturday 13th November 2004

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Habanera; Bizet Carmen - Seguidilla; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Don Giovanni - Vedrai carino; Mozart Così fan Tutte - È amore un ladroncello; Mozart Così fan Tutte - Soave Sia il Vento; Rossini Il Barbiere di Siviglia - Una voce poco fa

Saturday 19th March 2005

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Geminiani Concerto Grosso in C Minor Op.2 No.2; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Lambros Concerto for Clarinet and String Orchestra

Sunday 3rd July 2005

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Keyboard Concerto in F Minor; Mozart Violin Concerto No.5; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 12th November 2005

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Vivaldi Concerto for Two Cellos in G Minor RV531; Vivaldi Concerto for Viola in C Minor (arr. from Cello Concerto); Vivaldi Sonata No.3 for Cello and Orchestra

Saturday 18th March 2006

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Donizetti Concertino in F for Oboe and Orchestra; Fauré Pavane; Lambros Chamber Symphony; Mozart Symphony No.40

Saturday 20th May 2006

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Shostakovich The Gadfly - Romance; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Vivaldi The Four Seasons; Warlock Capriol Suite

Saturday 25th November 2006

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Delius Two Aquarelles; Howells Elegy for Viola, String Quartet and Strings; Lambros Divertimento for Strings; Rameau Suite for String Orchestra; Vivaldi Concerto for Viola in C Minor (arr. from Cello Concerto); Warlock Serenade for Strings

Saturday 10th March 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beethoven Symphony No.4; Dvořák Rondo Op.94; Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Rubbra Soliloquy for Cello and Orchestra

Friday 11th May 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Albinoni Adagio for Organ and Strings; Cimarosa Concerto for Oboe and Strings; G.Gabrieli Canzona a 12; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Vivaldi Concerto for Two Violins Op.3 No.8

Saturday 30th June 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.2; Ireland A Downland Suite; Nielsen Little Suite for Strings; Rutter Suite Antique

Saturday 24th November 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.1; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’; K.Stamitz Sinfonie Concertante for Violin and Viola

Saturday 8th March 2008

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Britten Simple Symphony; Pärt Fratres for Strings and Percussion; Tchaikovsky Serenade for Strings

Saturday 10th May 2008

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Handel Concerto Grosso Op.6 No.11; Handel Dixit Dominus; Handel Concerto for Treble Recorder in F

Saturday 29th November 2008

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grieg Two Elegaic Melodies; Ireland Concertino Pastorale; Mozart Divertimento K138; Puccini Crisantemi; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.3; Vivaldi Concerto Grosso in G Minor Op.3 No. 2

Saturday 28th March 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; G.Green Flute Concerto (World Première); Handel Concerto Grosso Op.3 No.6; Haydn Symphony No. 90; Lambros Recessional (World Première)

Saturday 23rd May 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: F.Bridge Suite for Strings; Finzi Clarinet Concerto; Purcell The Fairy Queen - Instrumental Music Selection

Sunday 29th November 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grainger Dreamery; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Handel Water Music - Suite No.1; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 27th March 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar Serenade for Strings; Grieg Holberg Suite; Maxwell Davies Start Point; Pärt Orient and Occident; Sibelius Impromptu; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 22nd May 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.4; Bach Magnificat in D; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest and a selection of Bruckner Motets

Saturday 17th July 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 2; Elgar Serenade for Strings; Mendelssohn String Symphony No.10; Mozart Divertimento K138; Puccini Crisantemi; Purcell The Fairy Queen - Instrumental Music Selection

Saturday 20th November 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Barber Adagio for Strings; Britten Variations on a Theme of Frank Bridge; Delius Two Aquarelles; Poulenc Organ Concerto

Saturday 2nd April 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 7th May 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Cello Concerto in C; Mozart Symphony No.29; Wesley Symphony No.5 in A

Saturday 26th November 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: J.Adams Shaker Loops; Barber Adagio for Strings; Copland Rodeo - Hoe-Down; Gershwin Lullaby for Strings; Ives Hymn; Piazzolla Melodia en La Menor; Piazzolla Tres Minutos con la Realidad

Saturday 17th March 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Elgar Sospiri; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Church Sonata No.14; Vaughan Williams Serenade to Music; Vivaldi Magnificat

Saturday 26th May 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Elgar Introduction and Allegro for Strings; Finzi Dies Natalis; Saint-Saëns Le Deluge - Prelude; Walton Henry V - Music from the Film; Warlock Capriol Suite

Saturday 24th November 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Arensky Variations on a Theme of Tchaikovsky; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Stravinsky Dumbarton Oaks; Tchaikovsky String Quartet No.1 - Andante Cantabile (orch.)

Saturday 9th March 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 18th May 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beamish The Day Dawn; Delius Two Aquarelles; Drummond The Twinkle Boogie!; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Stephens Dance for Strings; Tchaikovsky The Snow Maiden - Melodrama; Vivaldi The Four Seasons

Saturday 30th November 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Mozart Symphony No.33; Purcell Chacony (arr.Britten)

Saturday 1st March 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Croft Ode for the Peace of Utrecht - Overture; Handel Utrecht Te Deum

Saturday 17th May 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Rota Il Gattopardo - Dances; Wagner Siegfried Idyll

Sunday 19th October 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn String Symphony No.12; Schumann Kinderszenen - Traumerei (orch.); R.Strauss Metamorphosen

Saturday 21st March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 16th May 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’; Delius Air and Dance; Elgar Sospiri; Gurney Four Elizabethan Songs; Holst St.Paul’s Suite; Howells Elegy for Viola, String Quartet and Strings; F.Kelly Elegy in Memoriam Rupert Brooke

Sunday 15th November 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bloch Concerto Grosso No.1 - Finale; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Mozart Piano Concerto No.13; Stravinsky Basel Concerto; Vivaldi Concerto for Four Violins Op.3 No.10

Saturday 27th February 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 56; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 15th May 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grainger Mock Morris; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Grainger Molly on the Shore; Osborne Frère Jazzer; Piazzolla Tres Minutos con la Realidad; Purcell Fantasia upon one note; Purcell Abdelazer - Rondo; Tallis Canon; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 12th November 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Traditional My Robin is to the Greenwood Gone (arr.Grainger); F.Kelly Elegy in Memoriam Rupert Brooke; F.Kelly Two Songs Op.1; F.Kelly Waltz-Pageant No.1; F.Kelly Waltz-Pageant No.4; F.Kelly Waltz-Pageant No.7; F.Kelly Serenade; F.Kelly Music, when soft voices die Op.6 No.4; Ravel Introduction and Allegro

Saturday 25th February 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem; Stravinsky Pulcinella Suite

Saturday 13th May 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’; Nielsen Clarinet Concerto; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Schubert Symphony No. 5

Saturday 25th November 2017

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Strings; Mozart Divertimento K136; Sibelius Rakastava; Lutosławski W. Funeral Music

Saturday 17th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Church Square, High Wycombe HP11 2BN
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 9th June 2018

Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Pastoral in Wartime: Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’ - 2nd movement; Butterworth The Banks of Green Willow; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Elgar Sospiri; Elgar Elegy; Ravel Le Tombeau de Couperin; Gurney By a Bierside; Gurney In Flanders

Saturday 1st December 2018

Venue: King’s Church, Raans Road, Amersham HP6 6LX
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Elgar Introduction and Allegro for Strings; Barber Adagio for Strings; Finzi Romance; Copland Rodeo - Hoe-Down - with Chiltern Music Academy

Saturday 9th February 2019

Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Orchestral Suite No.3; Bach Cantata No.192 ‘Nun Danket alle Gott’; Bach Magnificat in D; Bach Motet ‘Der Geist hilft’

Sunday 9th June 2019

Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Mozart Symphony No. 1; Mendelssohn Violin Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 12th October 2019

Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Dyson Sweet Thames Run Softly; Brand Say not the Struggle nought Availeth

     Chiltern Chamber Choir
Sunday 13th April 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 8.00pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Pergolesi Stabat Mater; Duruflé Messe ‘Cum Jubilo’

Saturday 21st June 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Brahms Song of Destiny; Cherubini Requiem

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Mozart Requiem Mass

Sunday 25th March 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 6.30pm concert
Programme: Purcell Funeral Music for Queen Mary; Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Duruflé Requiem; Langlais Missa Salve Regina - with Bridgewater Sinfonietta

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Midsummer Masterworks, to include Martín y Soler Magnificat; Whitacre Alleluia; Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Pearsall Lay a Garland; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country - with Bridgewater Sinfonietta

Sunday 23rd December 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Sunday 14th April 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.00pm concert
Programme: Zelenka De Profundis; Zelenka Missa Divi Xaverii; Zelenka Laudate Pueri Dominum

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Britten Hymn to St.Cecilia; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Moeran Songs of Springtime; Pearsall Lay a Garland

     Chiltern Choir
Saturday 27th March 2004

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement; Walton Coronation Te Deum; Franck Panis Angelicus; Parry I Was Glad

Saturday 19th June 2004

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Brahms Zigeunerlieder; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 11th December 2004

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Rutter When Icicles Hang; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional The Angel Gabriel; Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Edwards No Small Wonder; Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks); Traditional Silent Night; Traditional Still, Still, Still (arr.Luboff); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Gritton); Tormé The Christmas Song; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks)

Saturday 30th April 2005

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Magnificat and Nunc Dimittis; Mozart Exsultate Jubilate; Brahms Requiem

Saturday 25th June 2005

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Maxwell Davies The Kestrel Road; Horder Four Songs; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection; Campling Get on the Bus; Campling Blue, Black, Gold; Swann A Word in your Ear; Schonberg Les Misérables - Selection; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn

Saturday 10th December 2005

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Bach Christmas Oratorio - Part 1; Adam O Holy Night

Saturday 25th March 2006

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: B.Kelly Crucifixion; Fauré Cantique de Jean Racine; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Messiah - Highlights

Saturday 24th June 2006

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: Orff Carmina Burana; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Mozart Don Giovanni - Madamina; Mozart Die Zauberflöte - Dies Bildnis ist bezaubernd schon; Mozart Idomeneo - Voyagers’ Chorus; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances

Saturday 25th November 2006

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Jenkins The Armed Man

Saturday 9th December 2006

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Chiltern Christmas Cheer! To include Tormé The Christmas Song (arr.Cayton); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional The Angel Gabriel (arr.Pettman); Traditional Still, Still, Still (arr.Gant); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Vaughan Williams); Lauridsen O Magnum Mysterium; Anderson Sleigh Ride; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Hill); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Pierpoint Jingle Bells (arr.Allwood); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 24th March 2007

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Watford WD18 0EG
Times: Not advised
Programme: Bizet Te Deum; Fauré Pavane (arr.Hesford); Langlais Hymne d’Actions de grâce ‘Te Deum’; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Requiem

Saturday 30th June 2007

Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Making of the Drum; Campling Two Traditional Caribbean Songs; Haazen Missa Luba; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Benjamin Jamaican Rumba; Gershwin Porgy and Bess - Selection

Saturday 1st December 2007

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Gounod Ave Maria; Rutter Magnificat

Saturday 8th March 2008

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 28th June 2008

Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Byrd Sing Joyfully; Tallis If Ye Love Me; Anon. Edi beo thu hevene quene; Frescobaldi Canzona; Ortiz Recercada segunda; Tallis O Nata Lux; Anon. Greensleeves to a Ground; Monti Czardas (Choral Arrangement); Weelkes Hosanna; Bartlet Of all the birds that I do know; Campion Never Weather Beaten Sail; Morley Now is the Month of Maying; Stanford The Blue Bird; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 29th November 2008

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Dvořák Te Deum; Janáček Otčenáš

Saturday 13th December 2008

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer: Wyle It’s the Most Wonderful Time of the Year! (arr.Krogstad); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Angel Gabriel (arr.Pettman); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Warlock Bethlehem Down; Rutter Angel Voices; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Edwards No Small Wonder; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 4th April 2009

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Hermit Songs; Jenkins Requiem

Saturday 20th June 2009

Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs with a Swing: Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); Porter Night and Day (arr.Carter); Kosma Autumn Leaves (arr.Carter); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); P.Kern Broadway Ladies, A Medley (arr.); Porter Let’s Do It (arr.Blackwell); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Garland In the Mood (arr.Gritton)

Saturday 28th November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 27th March 2010

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Mozart Requiem Mass

Saturday 26th June 2010

Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Old Hundredth; Elgar Give unto the Lord; Vaughan Williams Silent Noon; Howells Like as the Hart; Howells O Pray for the Peace of Jerusalem; Howells Master Tallis’s Testament; Tallis If Ye Love Me; Bainton And I Saw a New Heaven; Purcell Rejoice in the Lord Alway; J.Rathbone Absolon, My Son; Howells Psalm-Prelude Set 1 No.1; Stanford Three Motets; Somervell Songs from A Shropshire Lad; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Parry Jerusalem

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Poulenc Stabat Mater

Saturday 11th December 2010

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.30pm concert
Programme: Carol Concert, to include Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Skellern So Said the Angel; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Sing Lullaby (arr.Hill); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Whitacre Sleep; Gritton Follow That Star; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 26th March 2011

Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Rutter Psalmfest

Saturday 2nd July 2011

Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Waller Ain’t Misbehavin’ (arr.Gritton); Porter Begin the Beguine (arr.Carter); Mancini Moon River; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); Conrad The Continental (arr.Blackwell); Hefti Splanky; Scherzinger Tangerine; Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); MacHugh Sunny Side of the Street (arr.Cayton); Mancini The Pink Panther (arr.Cayton); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); Johnston Pennies from Heaven; Paich Rains in Africa (arr.Cayton); C.Martin Viva la Vida (arr.Hussey); Shearing Lullaby of Birdland; C.Parker Yardbird Suite; J.Kern Smoke Gets in your Eyes (arr.Blackwell); Andersson Mamma Mia; Andersson Thank You for the Music; Andersson Dancing Queen

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Christmas Spectacular: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Jenkins Just Another Star; Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Gritton Follow That Star; Handel Giulio Cesare - V’adoro pupille; Rutter Angel’s Carol; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Pierpoint Jingle Bells (arr.Allwood); Coots Santa Claus is Coming to Town; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Tormé The Christmas Song; Gruber Silent Night (arr.Rathbone); Mozart Die Zauberflöte - Ach, ich fühls; Adam O Holy Night; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Saturday 17th March 2012

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Pearsall Lay a Garland; F.Bridge Five Part Songs; Rutter Birthday Madrigals; Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Joel And So it Goes (arr.Chilcott); Quilter Three Shakespeare Songs Op.6; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); L.Cohen Hallelujah (arr.Emerson); Traditional Country Gardens (arr.Gritton); Whitacre Animal Crackers Vol.1 - Excerpts; Whitacre Animal Crackers Vol.2 - Excerpts

Saturday 24th November 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Whitbourn Son of Man Mass; Mealor Ubi caritas

Saturday 15th December 2012

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer Concert

Saturday 23rd March 2013

Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mozart Piano Concerto No.23; Haydn Te Deum No.2

Saturday 22nd June 2013

Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fanshawe African Sanctus; Chilcott A Little Jazz Mass; Lulu Five African Songs

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Telemann Concerto for Two Trumpets in C; Skellern Six Simple Carols; Archer Awake my Soul and with the Sun (World Première)

Saturday 29th March 2014

Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Todd Mass in Blue; Todd Amazing Grace; Todd Songs of Love; Todd The Call of Wisdom

Saturday 5th July 2014

Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Vaughan Williams O Taste and See; Vaughan Williams O How Amiable; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional The Lover’s Ghost (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Rutter Feel the Spirit

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Rutter When Icicles Hang; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Willcocks); Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Traditional Infant Holy, Infant Lowly (arr.Woods); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Woods); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Traditional Luly Iula (arr.Cayton); Traditional This is the Truth Sent from Above (arr.Cayton); Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night (arr.Willcocks); Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Wood); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Silver); Rutter Nativity Carol; Adam O Holy Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 21st March 2015

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’; Bach Brandenburg Concerto No.2; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’

Saturday 27th June 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Messiaen O Sacrum Convivium; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Franck Panis Angelicus; Fauré Requiem

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Stanford Magnificat and Nunc Dimittis; Schubert Fantasia in F Minor; Brahms Requiem

Saturday 19th March 2016

Venue: King’s Church, Raans Road, Amersham HP6 6LX
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 25th June 2016

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre The Seal Lullaby; Whitacre A Boy and a Girl; Whitacre Sleep; Whitacre Lux Aurumque; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Bach Mass in G Minor - Excerpts; Pärt Magnificat; L.Cohen Hallelujah

Saturday 10th December 2016

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: Not advised
Programme: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Cayton/Mann/Willcocks); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Still, Still, Still (arr.Luboff); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Darke In the Bleak Midwinter; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.G.Ives); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks)

Saturday 25th March 2017

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Magnificat; Palestrina Missa Brevis; Vivaldi The Four Seasons - Winter: Largo; Monteverdi Ave Maris Stella; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 1st July 2017

Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: Not advised
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Were you there when they crucified my Lord?; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Morley Now is the Month of Maying; Hogan Glory, Glory to the New Born King; Hawkins Oh Happy Day

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Cayton Missa Beatae Virginis Mariae (World Première); Bernstein Chichester Psalms; Fauré Requiem

Saturday 24th March 2018

Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 2nd June 2018

Venue: Christ Church, The Common, Chorleywood WD3 5SG
Times: 10.00am - 4.30pm
Programme: Bring and Sing - A Fun Day Singing Gospel, Pop and Rock

Saturday 30th June 2018

Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Golden Night at the Movies - Cinema Classics from West Side Story, My Fair Lady and more.

Saturday 10th November 2018

Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Rutter Requiem

Saturday 8th December 2018

Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer - Family-friendly Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Sacred Music through the Ages - from Palestrina to the present.

Saturday 6th July 2019

Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Choruses by Verdi, Puccini, Wagner, Mozart, Bizet, Sullivan and more

     Chiswick Choir
Saturday 29th March 2003

Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Gabrieli Symphoniae Sacrae - Plaudite omnis terra; A.Gabrieli Magnificat a 12; Monteverdi Ave Maris Stella; Schütz Magnificat SWV468; Stravinsky Concerto for Piano and Wind Instruments; Stravinsky Symphony of Psalms

Saturday 29th November 2003

Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Wednesday 6th October 2004

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar With Proud Thanksgiving; Elgar The Dream of Gerontius - in the Royal Festival Hall

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Sancta Civitas; Elgar The Spirit of England

Saturday 2nd July 2016

Venue: St.Peter’s Church, Southfield Road, London W4 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue - with Chris Eldred Trio

Saturday 9th July 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Sancta Civitas; Elgar The Spirit of England - with Tiffin Boys Choir. Part of the Voices of London Festival 2016

Saturday 3rd September 2016

Venue: St.Michael’s Sutton Court, 60 Elmwood Road, Chiswick, London W4 3DZ
Times: 11.00am - 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter Magnificat

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Ave Maria; Bruckner Requiem in D

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Ave Maria; Bruckner Requiem in D

Saturday 21st January 2017

Venue: St.Michael’s Sutton Court, 60 Elmwood Road, Chiswick, London W4 3DZ
Times: 11.00am - 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on Rutter Magnificat

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Purcell I Was Glad; Purcell Praise the Lord, O my Soul, O Lord my God; Purcell O Sing unto the Lord

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Mozart Treasures’: Mozart Regina Coeli; Mozart Divertimento K136; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Alma Dei Creatoris; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Romance; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Vaughan Williams An Oxford Elegy; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: Not advised
Programme: Opera Gala - to include music by Puccini, Verdi, Gounod, Mascagni, Bernstein, Bizet, Donizetti, Handel, Purcell, Strauss and Sullivan.

Saturday 15th September 2018

Venue: Strand on the Green Junior School, Thames Road, Chiswick W4 3NX
Times: 10.30am to 4.30pm Workshop
Programme: Come and Sing movements from Alexander L’Estrange ‘Zimbe’

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Fauré Requiem

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Friday 5th July 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Songs and Cries of London Town; Orff Carmina Burana - with New Forest Children’s Choir and Music Makers of London

Saturday 5th October 2019

Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: 2.00pm workshop with 6.00pm informal concert
Programme: Come and sing British and American music

     Chorleywood Choral Society
Saturday 8th December 2007

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 27th June 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: To include Pergolesi Stabat Mater; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Stanford Three Motets - Coelos Ascendit Hodie

Sunday 9th December 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 18th May 2013

Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: Not advised
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and two cantatas by J.S.Bach

Saturday 7th September 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Missa Brevis in D K194

Sunday 8th December 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Welcome Yule’, to include Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience

Saturday 10th May 2014

Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: Not advised
Programme: Orff Carmina Burana; S.Weiss The Seasons; Gershwin Rhapsody in Blue - performing as English Philharmonia Chorus, with the English Philharmonia

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Glory and Wonder’, to include Rutter Gloria; Lauridsen O Magnum Mysterium; A.Hopkins Gaudeamus

Saturday 9th May 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Purcell Come Ye Sons of Art; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn O For the Wings of a Dove

Sunday 13th December 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th September 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: A European Journey - Music by Bach, Bruckner, Caccini, Casals, Fauré, Haydn, Mendelssohn, Rachmaninov, Rheinberger and Tippett Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’

Sunday 3rd December 2017

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Andrew’s Church, 37 Quickley Lane, Chorleywood, Rickmansworth WD3 5AE
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah

Sunday 29th April 2018

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Schubert Mass in G

Saturday 8th September 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 2nd December 2018

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Chilcott Gloria plus a mixture of traditional and more unusual Christmas music.

Wednesday 8th May 2019

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius (Royal Festival Hall Concert)

Saturday 7th September 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: Not advised
Programme: Music from the Summer Tour to Leipzig

     Chorleywood Orchestra
Sunday 15th October 2017

Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Excerpts; Coates Dambusters March; Sousa Liberty Bell

Sunday 25th March 2018

Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Mendelssohn Hebrides Overture; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Copland Fanfare for the Common Man; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; A.Warren Melting into Spring (World Première) and music by Copland, Mendelssohn, Delius and Schubert.

Sunday 1st July 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Side-by-Side’ Concert

Saturday 10th November 2018

Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: Not advised
Programme: Concert to commemorate the 100th Anniversary of the end of World War I. To include Elgar Cello Concerto; Elgar Sospiri; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Butterworth The Banks of Green Willow; Williams Hymn to the Fallen

Sunday 13th January 2019

Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: New Year Concert of Viennese Waltzes etc.

Sunday 19th May 2019

Venue: Chorleywood Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5SL
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Mozart Horn Concerto No.4; Beethoven Symphony No.1

Sunday 29th September 2019

Venue: Russell School, 27 Brushwood Drive, Chorleywood WD3 5RS
Times: 11.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Chorleywood Music Day

     City Chamber Choir
Friday 10th May 2013

Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Clements London Images (World Première); Chilcott Fragments from his Dish; Moeran Songs of Springtime; Rubbra The Revival; Rubbra Three Motets Op.76

Wednesday 23rd October 2013

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Hymn to the Virgin; Britten Hymn to St.Peter; Britten Hymn of St.Columba; Britten The Ballade of Little Musgrave; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Chilcott My Prayer; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria; Verdi Pater Noster

Thursday 19th December 2013

Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include R.R.Bennett Five Carols; Britten A Boy was Born - Excerpts

Thursday 6th March 2014

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Palestrina Stabat Mater; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; G.Jackson Requiem

Tuesday 13th May 2014

Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Vivaldi The Four Seasons - Spring; Purcell Welcome to all the Pleasures; S.Wilson You Will Soar (World Première); Fauré Cantique de Jean Racine; McDowall Night Flight; Beethoven Elegische Gesang; Beethoven String Quartet Op.18 No.2 - 1st movement - with Chiswell String Quartet

Saturday 28th June 2014

Venue: St.John the Baptist Church, Ripe, Lewes, East Sussex BN8 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Songs of Farewell - Excerpts; Chilcott Everyone Sang; Elgar Death on the Hills; Schütz Die mit Tränen säen; Distler Lobe den Herren; Distler O Heiland reiss; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Farrar To Daffodils; Howells Requiem - Excerpts; Vaughan Williams Valiant for Truth

Tuesday 8th July 2014

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Songs of Farewell - Excerpts; Chilcott Everyone Sang; Elgar Death on the Hills; Schütz Die mit Tränen säen; Distler Lobe den Herren; Distler O Heiland reiss; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Farrar To Daffodils; Howells Requiem - Excerpts; Vaughan Williams Valiant for Truth

Wednesday 22nd October 2014

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare in the City: Morley It was a Lover and his Lass; Morley Nolo mortem; Gibbons The Cries of London; R.Johnson Full Fathom Five; Pearsall Take, O Take those Lips Away; Mathias Shakespeare Songs; Grainger The Willow Song; Gibbs Fidele; Chilcott The Isle is Full of Noises; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Vaughan Williams Three Elizabethan Part Songs

Wednesday 17th December 2014

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include S.Wilson Nunc Dimittis (World Première)

Thursday 5th March 2015

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dove The Passing of the Year; Copland In the Beginning; Hughes anyone lived in a pretty how town; Howells Even Such is Time; Chilcott Even Such is Time; H.Jones The Presence of Love; A.Hall Mirror’d Little Dove (World Première)

Tuesday 12th May 2015

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Nisi Dominus; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 7; Handel Dixit Dominus

Saturday 27th June 2015

Venue: St.James Garlickhythe Church, Garlick Hill, London EC4V 2AF
Times: 7.00pm concert
Programme: 45 Minute Concert as part of the Wren Choral Marathon

Wednesday 15th July 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Spem in Alium; Parry Songs of Farewell; Vaughan Williams Mass in G Minor; Howells Requiem

Saturday 3rd October 2015

Venue: St.John the Baptist Church, Ripe, Lewes, East Sussex BN8 6AU
Times: Not advised
Programme: Workshop Day on Fauré Requiem and Gounod Messe Solennelle

Tuesday 13th October 2015

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; McDowall Standing as I do before God; Fauré Requiem

Saturday 28th November 2015

Venue: St.Mary’s Church, Wendover Buckinghamshire HP22 6DU
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Howells Collegium Regale - Magnificat; McCabe Carol Preludes for Organ plus music by Lauridsen, Whitacre, Parsons, Schütz, Mendelssohn and Stanford

Tuesday 15th December 2015

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include McCabe Upon the High Midnight; Holst Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Rutter); Howells Collegium Regale - Magnificat; Whitacre Lux Aurumque plus carols for choir and audience

Wednesday 24th February 2016

Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: Not advised
Programme: Bruckner Offertorium; Bruckner Libera me; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Bruckner Locus Iste; Schütz Freue dich des Weibes deiner Jugend; Schütz Der Herr sprach zu meinem Herren; Schütz Die Himmel erzählen die Ehre Gottes; Pearce Always It’s Spring plus solos for brass and organ

Tuesday 10th May 2016

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Orchestral Suite No.2; Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’ - with Hertfordshire Baroque Soloists

Tuesday 21st June 2016

Venue: Potters Bar United Reformed Church, Church Road, Potters Bar, Hertfordshire EN6 1BZ
Times: Not advised
Programme: Not advised

Tuesday 12th July 2016

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tongues of Fire - Commemorating 350 Years since the Great Fire of London: S.Wilson Where London Stood (World Première); Lauridsen Madrigali: Six ‘Fire Songs’; McDowall Missa Brevis ‘Tongues of Fire’; Weelkes The Period of Cosmography - Thule plus works by Tallis, Tomkins, Parsons, Gibbons, Child, Blow, Purcell and Byrd

Tuesday 13th December 2016

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Wassail! Music for Christmas: Britten A Ceremony of Carols; Edwards Wassail!; Lauridsen O Magnum Mysterium; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; Chilcott Christmas Day 1666; Burgess Comes the Light; Rose It’s Snowing; Kelly Let’s Have some more Goose plus carols for choir and audience.

Wednesday 8th March 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the English Catholic Church - to include works by Rubbra, Howells and Peter Philips.

Saturday 6th May 2017

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 9.30am registration, 4.00pm informal concert
Programme: Workshop on Scarlatti Stabat Mater

Tuesday 16th May 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for the Dance, to include Pearce Terpsichoreana; Britten Gloriana - Choral Dances

Tuesday 27th June 2017

Venue: Potters Bar United Reformed Church, Church Road, Potters Bar, Hertfordshire EN6 1BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Songs for Summer - including works by Elgar, Finzi, Tippett, Sullivan and Britten

Tuesday 11th July 2017

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Madrigali - Music for voices: to include Lauridsen Madrigali: Six ‘Fire Songs’; Finzi Seven Poems of Robert Bridges

Wednesday 8th November 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Schütz Geistliche Chormusik; Britten The Ballade of Little Musgrave; McDowall Standing as I do before God

Tuesday 12th December 2017

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Traditional Silent Night (arr.Jones); Poulenc Un Soir de Neige; Britten Hymn to the Virgin; Chilcott Christmas Day 1666; McDowall A Heavenly Song; S.Wilson I Heard the Bells (World Première); Rose Carol of the Bells; Dean Mary’s Lullaby; Mathias Nativity Carol; Fletcher Ring Out, Wild Bells

Saturday 3rd February 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 10.00am start
Programme: Workshop Day on Tomkins and Byrd Great Services

Thursday 8th March 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.00pm concert
Programme: ’Sacré et Profane’: Debussy Beau Soir; Ravel Trois Chansons; Boulanger Hymne au soleil; Saint-Saëns Calme des Nuits; Fauré Madrigal; Canteloube Songs of the Auvergne - Baïlèro; Milhaud O Magnum Mysterium; Milhaud Beata viscera Mariae; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Un Soir de Neige; Fauré Cantique de Jean Racine

Tuesday 15th May 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Vaughan Williams The Lark Ascending; Howells English Mass; McDowall The Descending Blue; Stanford The Blue Bird; Ireland The Hills; S.Wilson Spring (World Première)

Tuesday 10th July 2018

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 7.00pm concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Rutter Birthday Madrigals; Toner Clouds Away (World Première)

Tuesday 23rd October 2018

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.00pm concert
Programme: Tudor Majesty: Byrd O Lord, make thy Servant Elizabeth; Byrd Great Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Byrd Earle of Salisbury’s Pavan and Galliards; Byrd The Queen’s Alman; Tomkins Great Service - Te Deum and Jubilate; Tomkins When David Heard; Tomkins A Sad Pavan for these Distracted Times; Tallis Te lucis ante terminum; Tallis If Ye Love Me; Tallis O Nata Lux; Parsons Ave Maria; Gibbons O Clap your Hands; Mundy Go From my Window; Mundy O Lord, the maker of all things

Tuesday 11th December 2018

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 6.30pm concert
Programme: O Magnum Mysterium - Music for Christmas: Milhaud O Magnum Mysterium; Lauridsen O Magnum Mysterium; Gjeilo O Magnum Mysterium; S.Wilson New Work (World Première) plus carols for choir and audience

Saturday 26th January 2019

Venue: Gresham Centre, St.Anne and St.Agnes Church, Gresham Street, London EC2V 7BX
Times: 10.00am Workshop, 4.00pm informal performance
Programme: Workshop Day on Palestrina Stabat Mater and music by MacMillan and Tallis

Tuesday 12th March 2019

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 7.00pm concert
Programme: Women of Note: to include Gipps Magnificat and Nunc Dimittis; McDowall Standing as I do before God; McDowall Regina Coeli; Clarke Weep you no more, sad fountains; Clarke Music when soft voices die; Clarke My Spirit like a Charmed Bark doth Float; Weir Truly I Tell You; Weir Vertue; Boulanger Soir sur la plaine; Toner Clouds Away

Wednesday 10th July 2019

Venue: Carpenters’ Hall, 1 Throgmorton Avenue, London EC2N 2JJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Joinery - Musical Fusions, Extensions and Elaborations: Gesualdo Madrigals - Selection; Gesualdo Tre Cantionae Sacrae (compl. Stravinsky); Purcell Hear My Prayer, O Lord; Chilcott My Prayer; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Sandström Es ist ein Ros entsprungen; Grainger Piano Rambles on Dowland’s ‘Now, o Now I needs must part’; Grainger Blithe Bells

Tuesday 22nd October 2019

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.00pm concert
Programme: Little Birds: Music inspired by Nature: Chilcott Aesop’s Fables; Howells King David; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Silence and Music; S.Wilson Le Cygne; Nielsen Sidskensang; Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Jannequin Chant des oiseaux; Gibbons The Silver Swan; Vautor Sweet Suffolk Owl; Anon. Dindirín, Dindirín; Lennon Blackbird (arr.Runswick); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Shaw); Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre Animal Crackers Vol.2; Whitacre Little Birds

Saturday 26th October 2019

Venue: The Slade Evangelical Church, Plumstead Common, London SE18 2NB
Times: 7.15pm concert
Programme: Little Birds: Music inspired by Nature: Chilcott Aesop’s Fables; Howells King David; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Silence and Music; S.Wilson Le Cygne; Nielsen Sidskensang; Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Jannequin Chant des oiseaux; Gibbons The Silver Swan; Vautor Sweet Suffolk Owl; Anon. Dindirín, Dindirín; Lennon Blackbird (arr.Runswick); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Shaw); Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre Animal Crackers Vol.2; Whitacre Little Birds

     City of Canterbury Chamber Choir
Sunday 12th October 2003

Venue: St.Mary the Virgin Church, Canterbury Road, Wingham, Kent CT3 1BB
Times: Not advised
Programme: To include McDowall St.Martin’s Magnificat; D.Matthews The Lord is my Shepherd

Sunday 4th April 2004

Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Three Latin Motets

Sunday 19th June 2005

Venue: St.Mary’s Church, 3 The Square, Chilham, Canterbury CT4 8BY
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Lonely Hearts (World Première)

Sunday 3rd December 2006

Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Chartham, Canterbury CT4 7JW
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Cantate Astra

Sunday 17th June 2007

Venue: St.Mary the Virgin Church, Canterbury Road, Wingham, Kent CT3 1BB
Times: Not advised
Programme: To include McDowall A Canterbury Mass (World Première)

Sunday 6th July 2008

Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: Not advised
Programme: To include D.Matthews The Key of the Kingdom Op.106

Saturday 2nd July 2011

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Sunday 9th October 2011

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Joy and Woe are Woven Fine (World Première)

Sunday 15th July 2012

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: To include

Sunday 5th October 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Hyde Two Anthems Op.15 (World Première); McDowall Missa Mariae (World Première)

Sunday 15th May 2016

Venue: St.Clement Church, 12 Church Street, Sandwich CT13 9EH
Times: 6.30pm concert
Programme: Music to Celebrate Shakespeare 400 Moeran Songs of Springtime; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Hyde Orpheus with his Lute (World Première); McDowall Be not afeard (World Première); Pritchard Peace (World Première); McDowall When time is broke; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 24th July 2016

Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: 6.30pm concert
Programme: John McCabe Memorial Concert - to include McCabe Great Lord of Lords; Tallis Salvator Mundi; Byrd Justorum animae; Saxton Passacaglia on the name John McCabe; Banting O How Amiable (World Première); McDowall When time is broke; Duruflé Requiem

Sunday 9th October 2016

Venue: St.Paul’s Church, Church Street, St.Pauls, Canterbury CT1 1NH
Times: 6.30pm concert
Programme: Twenty-First Anniversary Concert Walton Jubilate Deo; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Howells Requiem; MacMillan Strathclyde Motets - Dominus dabit benignitatem; Howells Rhapsody No.3 in C Sharp Minor Op.17; MacMillan Magnificat and Nunc Dimittis - Magnificat; Howells Like as the Hart; Walton Antiphon

Sunday 7th May 2017

Venue: St.Clement Church, 12 Church Street, Sandwich CT13 9EH
Times: 6.30pm concert
Programme: Celebrating the 70th Birthday of Paul Patterson Patterson O be Joyful Op.70; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Patterson Interludium Op.15; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Patterson Salvum fac populum tuum Domine Op.65a; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Patterson When Music Sounds; McDowall Aurea luce; Patterson Fluorescence Op.22; Britten Rejoice in the Lamb; Parry I Was Glad

Sunday 2nd July 2017

Venue: St.Gregory and St.Martin’s Church, Wye High Street, Wye TN25 5BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Joubert There is no Rose of such Virtue; McDowall Ave Regina; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Joubert O Lord, the Maker of All Things; McDowall I Know that my Redeemer Liveth; Joubert Lord, in the Strength of Grace; McDowall Aurea luce; Parry I Was Glad; R.R.Bennett A Good Night

Sunday 8th October 2017

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: P.Cooke Veni sponsa; Mathias St.David’s Service; Pearsall Great God of Love; Harry Remember; Whitacre A Boy and a Girl; Gjeilo Ubi Caritas; McDowall Ave Maris Stella; Mozart Requiem Mass

Sunday 17th December 2017

Venue: Simon Langton Grammar School for Boys, Langton Lane, Nackington Road, Canterbury CT4 7AS
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Rutter Candlelight Carol; Rutter Star Carol; Traditional A Maiden most Gentle (arr.Carter); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Britten A Boy was Born; McDowall Now may we singen; Howells A Spotless Rose; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Traditional Long, long ago; Traditional The Seven Joys of Mary; Traditional I Saw Three Ships (arr.Spencer); Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Head The Little Road to Bethlehem; Todd My Lord has Come; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell) - with Elham Valley Voices

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: P.Cooke Veni sponsa; Harry When I was hungry; Rimkus O vos omnes; McDowall A Fancy of Folksongs; Harry The Stag, The Fish and The Honeycomb; Nystedt Three Sacred Motets - Peace I leave with You; Whitacre Sleep; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Vivaldi Gloria RV589

Sunday 15th July 2018

Venue: St.Gregory and St.Martin’s Church, Wye High Street, Wye TN25 5BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Chilcott Aesop’s Fables; Harry The Stag, The Fish and The Honeycomb; Fauré Requiem

Sunday 7th October 2018

Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 6.30pm concert
Programme: Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Mathias Let the People Praise Thee, O God; Nystedt Immortal Bach; Dubra Ave Maria I; MacMillan Ave Maris Stella; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Sunday 16th December 2018

Venue: Westgate Hall, Westgate Hall Road, Canterbury CT1 2BT
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Come to the Manger (ed.Gatty); Rutter Christmas Lullaby; Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Spencer); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); McDowall Christus Natus Est; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional Sans Day Carol (arr.Spencer); Spencer Return of the Magi; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Spencer); Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Rutter There is a Flower; Mathias Sir Christèmas; Darke In the Bleak Midwinter; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) - with Elham Valley Voices

Sunday 24th March 2019

Venue: St.Paul’s Church, Church Street, St.Pauls, Canterbury CT1 1NH
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel and the ‘Here and Now’ Lauridsen O Magnum Mysterium; Gjeilo Ubi Caritas; McDowall A Fancy of Folksongs; Victoria O Quam Gloriosum; Bruckner Locus Iste; Pearsall Lay a Garland; P.Cooke Dream Tryst; Aburn Ave Maria; Harry My Heart has Left its Dwelling Place; Gill The Lord Bless You and Keep You (World Première); Handel Coronation Anthems

Saturday 6th April 2019

Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; McDowall A Fancy of Folksongs - The Crystal Stream; Victoria O Quam Gloriosum; Aburn Ave Maria; Lauridsen O Magnum Mysterium; Gjeilo Ubi Caritas; Harry My Heart has Left its Dwelling Place; Pearsall Lay a Garland; Gill The Lord Bless You and Keep You; Harry Ar Lan Y Môr - with the London Welsh Male Voice Choir

Sunday 14th July 2019

Venue: St.Gregory’s Centre for Music, North Holmes Road, Canterbury CT1 1ND
Times: 6.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Vaughan Williams Serenade to Music; Britten Five Flower Songs; McDowall A Fancy of Folksongs; Stanford The Blue Bird; McCabe The Lily-White Rose; Chilcott Like a Singing Bird; Chilcott The Lily and the Rose

Sunday 6th October 2019

Venue: St.Paul’s Church, Church Street, St.Pauls, Canterbury CT1 1NH
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Tallis O Nata Lux; Lauridsen Sonetto de la Noche; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Nyne otpushchayeshi (Nunc Dimittis); C.Wood Hail, Gladdening Light; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Whitacre Sleep; R.R.Bennett A Good Night

     City of London Symphonic Winds
Sunday 27th May 2012

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 4.30pm concert
Programme: Ellerby New World Dances; Grainger Molly on the Shore; R.R.Bennett Reflections on a 16th Century Tune; Holst Suite in E Flat; Torke Javelin

Sunday 21st October 2012

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 4.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toccata Marziale; Cox Decadence; Schoenberg Theme and Variations; J.Parker A Londoner in New York; Hesketh Whirligig; Sparke Music for a Festival

Sunday 3rd February 2013

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 4.30pm concert
Programme: Graham Gaelforce; Hesketh Masque; Sparke Land of the Long White Cloud; Dove The Ringing Isle; Hindemith Symphony in B Flat

Sunday 9th June 2013

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 4.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Hultgren My Sister’s Tears; N.Hess East Coast Pictures; G.Lloyd Forest of Arden; Ellerby Neapolitan Serenade; Walton Battle of Britain - Music from the Film

Sunday 27th October 2013

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Grundman A Welsh Rhapsody; Woolfenden Illyrian Dances; Britten Gloriana - Courtly Dances; Sparke The Year of the Dragon

Sunday 9th February 2014

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Arnold The Sound Barrier Rhapsody; Ellerby Dreamscapes; Pitkin Dancings of the Air (World Première); Hesketh Danceries

Sunday 8th June 2014

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Whitacre Lux Aurumque; Williams Superman - March; J.Parker A Londoner in New York; Ticheli Blue Shades

Sunday 2nd November 2014

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Woolfenden Deo Gracias; Kamen Robin Hood Prince of Thieves - Music from the Film; Walton Henry V - Suite; Gregson The Sword and the Crown; Woolfenden Gallimaufry

Sunday 1st February 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Sparke Sunrise at Angel’s Gate; Gregson Concerto for Piano and Wind ‘Homages’; Dello Joio Fantasies on a Theme by Haydn; Bennett Rob.R. Symphonic Songs for Band

Sunday 7th June 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Barker Gershwin!; Brubeck It’s About Time (arr.Sayre); Bunch Marianne; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Sparke A Weekend in New York; Mashima A Tribute to the Count Basie Orchestra; Barker In the Miller Mood

Sunday 1st November 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Into Space - to include Sparke Music of the Spheres; Clarke Gagarin; Holst Planets Suite - Excerpts plus music from the films ‘Star Trek’ and E,T, The Extra-terrestrial

Sunday 7th February 2016

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 4.30pm concert
Programme: 10th Anniversary Concert: Gregson Festivo; Heaton Toccata (trans.Wheeler); Lauridsen O Magnum Mysterium; Holst Suite in E Flat; Persichetti Symphony for Band; Elgar Cockaigne Overture

Sunday 5th June 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Summertime and Other Seasonal Sounds - works TBC

Sunday 30th October 2016

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: Afternoon rehearsal, 5.30pm concert
Programme: Meechan The Karman Line; Woolfenden French Impressions; Sallinen The Palace Rhapsody; Grainger A Lincolnshire Posy; Whitacre Equus

Sunday 29th January 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 1.00pm rehearsal, 4.30pm concert
Programme: Ticheli Sun Dance; Milhaud Suite Francaise - Excerpts; Sparke Fiesta; Gorb Midnight in Buenos Aires; Chance Incantation and Dance; Ellerby Meditations; Ticheli Wild Nights

Sunday 4th June 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6pm concert
Programme: ’Music from these Green and Pleasant Lands’

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Roxburgh Time’s Harvest; Whitacre Sleep; Clarke Symphony No.1 ‘A Richer Dust’

Sunday 11th February 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Iconic Music for Winds A.Reed Festive Overture; Whitacre Lux Aurumque; Piston Tunbridge Fair; Persichetti Masquerade; Respighi Huntingtower; Sparke Dance Movements

Sunday 24th June 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.00pm concert
Programme: Williams The Cowboys; Bernstein Slava!; Ticheli Blue Shades; Bryant Dusk; Gillis Tulsa; Barker Concerto for Cornet, Flugelhorn and Trumpet

Sunday 25th November 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Festival Music: Gregson Festivo; Grainger British Waterside (arr.Wilson); Grainger The Cutting of the Hay (arr.Wilson); Ellerby Requiescant Aberfan; Sparke Music for a Festival; Woolfenden Illyrian Dances; McCabe Cloudcatcher Fells (arr.Wheeler)

Sunday 3rd February 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 4.30pm concert
Programme: Musical Landscapes: Bullard London Landscapes; Ellerby Paris Sketches; Bernstein Candide - Overture; Williams Star Wars Saga (arr.de Meij); Williams Schindler’s List plus music by Kabalevsky and John Barnes Chance

Sunday 6th October 2019

Venue: The Dutch Church, 7 Austin Friars, London EC2N 2HA
Times: 4.30pm concert
Programme: Graham Symphony for Wind Orchestra ‘Montage’; Van der Roost Spartacus; Stanhope Folksongs; Miyoshi Secret Rites; Wheeler Ground on One Note

     City of Rochester Symphony Orchestra
Saturday 4th March 2006

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Sibelius Valse Triste; Haydn Trumpet Concerto; Copland Quiet City; Mozart Symphony No.40

Saturday 13th May 2006

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Sibelius Karelia Suite; Bruckner Symphony No.4

Saturday 8th July 2006

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; R.Strauss Oboe Concerto; Pärt Fratres for Strings and Percussion; Beethoven Symphony No.4

Saturday 18th November 2006

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; R.Strauss Serenade in E Flat; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 3rd March 2007

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Holberg Suite; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Sibelius Finlandia; Sibelius Symphony No.5

Saturday 12th May 2007

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 30th June 2007

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Boléro; J.Strauss (I) Radetzky March; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Emperor Waltz; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2

Saturday 17th November 2007

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Elgar Enigma Variations - Excerpts; Brahms Symphony No.4

Saturday 1st March 2008

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brahms Hungarian Dances - No.5; J.Strauss (II) Champagne Polka; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Egyptian March; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods

Saturday 10th May 2008

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 22nd November 2008

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Tchaikovsky Capriccio Italien; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 7th March 2009

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Ravel Mother Goose - Suite; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 16th May 2009

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 21st November 2009

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Walton Violin Concerto; Elgar Symphony No.1

Saturday 6th March 2010

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.2’; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 15th May 2010

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 19th November 2011

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika (arr.Houssart); Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Saturday 5th July 2014

Venue: Holy Trinity Church, Dover Street, Sittingbourne ME10 3EG
Times: 7.00pm concert
Programme: A Concert of Light Music

Saturday 22nd November 2014

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - Selection; Smetana Ma Vlast - From Bohemia’s Meadows and Groves; Dvořák Symphony No.8

Saturday 27th February 2016

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Piano Concerto; Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Sibelius Symphony No.5

Saturday 28th May 2016

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Overture on Russian Themes; Prokofiev Violin Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Friday 10th June 2016

Venue: The Tithe Barn, High Street, Lenham ME17 2QD
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Piccolo Concerto; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Rutter Suite Antique; Bach Orchestral Suite No.2 - Badinerie; Vivaldi Bassoon Concerto in B Flat; Finzi Five Bagatelles; Albinoni Oboe Concerto in D Minor

Sunday 26th June 2016

Venue: The Woodville, Woodville Place, Gravesend DA12 1DD
Times: 6.30pm concert
Programme: Purcell Chaconne in G Minor; Bride Viola Concerto (World Première); Arnold Sea Shanties for Wind Quintet; Beethoven Symphony No.2

Saturday 19th November 2016

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Williams Star Wars - Suite; Williams Schindler’s List - Suite; Williams Jurassic Park; Souster Paws3D for Full Orchestra; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 25th February 2017

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Blumine; Brahms Piano Concerto No.1; Brown Beverly Meadow (World Première); Beethoven Symphony No.7

Sunday 12th March 2017

Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 3.00pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Bride Baptism and Belle (World Première) and other English classics

Saturday 13th May 2017

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Nadesan Glorious Streams (World Première); Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 8th July 2017

Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 7.00pm concert
Programme: Bride American Overture; Whitacre The Star-Spangled Banner; Williams Film Suite; Barber Adagio for Strings; Elfman Alice in Wonderland - Alice’s Theme; Jenkins The Eternal Knot; Williams Amistad - Dry Your Tears, Afrika; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Warlock Capriol Suite - Excerpts; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sir T.Arne Rule Britannia (arr.Bride); Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Saturday 4th November 2017

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Barber Adagio for Strings; J.Adams Short Ride in a Fast Machine; Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin An American in Paris; Copland Quiet City; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

Saturday 24th February 2018

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Ireland Piano Concerto; Saxton Music to Celebrate the Resurrection; Elgar Enigma Variations

Saturday 12th May 2018

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Bride Folk Rhapsody No.2 (rev.2017); Bride Sky Fire; Ravel Boléro

Saturday 16th June 2018

Venue: The Tithe Barn, High Street, Lenham ME17 2QD
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Prom Concert, including music by Elgar, Parry, Mozart, Britten and Bride Travel Guide to the Orchestra (World Première)

Sunday 14th October 2018

Venue: Sarah Thorne Theatre, Fordoun Road, Broadstairs CT10 2BN
Times: 3.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Bride American Dances

Saturday 17th November 2018

Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Rochester Sinfonietta Chamber Soloists and singers from Thanet Festival Choir and Sutton Valence Choral Society.

Saturday 2nd March 2019

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 25th May 2019

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Bride Concerto for Percussion and Orchestra (World Première); Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Stravinsky Petrushka

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Justus’ Church, The Fairway, Rochester ME1 2LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Elgar Salut d’Amour; Bride Folk Rhapsody No.2 (rev.2017); Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Williams Harry Potter - Symphonic Suite

Saturday 9th November 2019

Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Movies: Williams Harry Potter - Symphonic Suite; E.Bernstein The Magnificent Seven; Jarre Doctor Zhivago - Lara’s Theme; Rota Romeo and Juliet - Love Theme; Jarre Lawrence of Arabia - Music from the Film; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Zimmer Gladiator - Music from the Film; Gunning Poirot Variants; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Djawadi Game of Thrones - Music from the TV Series; Barry Out of Africa - Music from the Film; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Williams Star Wars - Suite

     City Showtunes Orchestra
Monday 17th December 2012

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Sunday 2nd June 2013

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Andersson Mamma Mia! - Selection; Schonberg Les Misérables - Selection; J.Strauss (I) Radetzky March; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Curtin Meet the Flintstones; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can

Monday 16th December 2013

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Henson The Muppet Show Theme (arr.Evans); Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika (arr.Evans); Bart Oliver! - Selection (arr.Reed); Williams Somewhere in my Memory (arr.Moore); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Selections (arr.Custer); Carey All I Want for Christmas is You (arr.Kerchner); Traditional Silent Night; Gauntlett Once in Royal David’s City; Traditional The First Nowell; Traditional O Come All Ye Faithful

Monday 19th May 2014

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Williams Jurassic Park - Highlights (arr.Custer); Lavender A Tribute to John Williams; Casey Grease! (arr.Custer); Barry James Bond Medley (arr.Lopez); Arlen The Wizard of Oz (orch.Dexter); Vangelis Chariots of Fire (arr.Hare); Andersson Mamma Mia (arr.Philippe); Schonberg Les Misérables - Selection (arr.Barker)

Monday 15th December 2014

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Menken The Little Mermaid - Under the Sea; Menken Beauty and the Beast - Highlights (arr.Custer); Sherman The Jungle Book - I Wanna Be Like You (arr.Moss); R.Newman When She Loved Me; Lopez Frozen - Music from the Film (arr.Vinson); Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Traditional O Come All Ye Faithful; Traditional Sussex Carol; Traditional Silent Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing

Monday 8th June 2015

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Excerpts; Fauré Pavane (arr.Gearhart); Elgar Enigma Variations - Nimrod; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts (arr.Stone); Orff Carmina Burana - Excerpts (arr.Bocock); Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts

Monday 14th December 2015

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Sherman Mary Poppins - Highlights (arr.O’Laughlin); Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Medley (arr.Sweeney); Andersson Chess - I Know Him So Well (arr.Mortimer); Schwartz Wicked - Highlights (arr.Ricketts); Adkins Skyfall (arr.Winson); Brown Jersey Boys - Highlights; Anderson Sleigh Ride; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Cathrine); M.Wilson It’s Beginning to look a lot like Christmas (arr.Moss); Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Darke In the Bleak Midwinter; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Traditional A Merry Christmas

Monday 23rd May 2016

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Menken The Little Mermaid - Under the Sea; Williams Jurassic Park - Highlights; R.Rodgers The Sound of Music - Selection; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can (arr.Wicken); Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Selections (arr.Custer); Schonberg Les Misérables - One Day More (arr.Taylor); Barry James Bond Medley (arr.Lopez); Lavender A Tribute to John Williams; Bart Oliver! - Selection (arr.Reed); Menken Beauty and the Beast - Highlights (arr.Custer)

Monday 12th December 2016

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Porter Anything Goes (arr.D.Wagner); Loewe My Fair Lady - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; Loesser Guys and Dolls - Medley; R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain; Hague The Grinch - You’re a Mean One, Mr.Grinch (arr.Story); Krogstad Christmas at the Movies; Adam O Holy Night (arr.Clausen); Traditional Ding dong! Merrily on High; Traditional I Saw Three Ships; Traditional O Come All Ye Faithful

Monday 22nd May 2017

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: The Best of British: Mercury Bohemian Rhapsody (arr.Murtha); Lennon Beatles Medley (arr.Mendelson); John Your Song (arr.Graf); Alford Colonel Bogey March (arr.Lawson); Monk Abide with Me (arr.Smith); Coates Dambusters March (arr.Andrew); E.Taylor British TV Themes Medley; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 (arr.Ling); Holst I Vow to Thee, My Country (arr.Lawson); Parry Jerusalem (orch.Elgar); Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs (arr.Lawson)

Monday 11th December 2017

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Berlin Puttin’ on the Ritz; Bernstein West Side Story - Selections; Gore Fame; Krogstad Curtain Up!; Shaiman Hairspray - You Can’t Stop the Beat; John The Lion King - Medley; E.Taylor Muppets Christmas Carol - Medley; Traditional Rudolph the Red-Nosed Reindeer; Childs The Twelve Days of Christmas - A Young Person’s Guide to the Orchestra; Traditional O Little Town of Bethlehem; Traditional O Come All Ye Faithful

Monday 21st May 2018

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Menken Aladdin - Selection; Schonberg Les Misérables - Selection; Lloyd-Webber Cats - Medley; Schwartz Wicked - Highlights; Bart Oliver! - Selection; Lloyd-Webber Evita - Don’t Cry for Me, Argentina; Nott Wallace and Gromit Theme; Childs Cartoon Carnival; McCartney We All Stand Together (arr.Howe)

Monday 10th December 2018

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Pasek The Greatest Showman - Selection; Hurwitz La La Land - Selection; Armstrong Moulin Rouge! - Selection; Kander Chicago - Selection; Jacobs Grease - Selection; Brown Singin’ in the Rain - Selection; Kinkel Christmas Eve/Sarajevo 12/24; Blake The Snowman - Suite; Anderson Sleigh Ride plus a selection of carols.

Monday 20th May 2019

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Sherman The Jungle Book - Music from the Film; Sherman Mary Poppins - Music from the Film; Lopez Symphonic Highlights from ‘Frozen’; Menken Beauty and the Beast; Williams Star Wars - The Force Awakens; Badelt Pirates of the Caribbean and other music from Disney films.

     City Wind Orchestra
Saturday 6th June 2009

Venue: City Temple, Holborn Viaduct, London EC1A 2DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Debut Concert N.Hess East Coast Pictures; N.Hess Thames Journey; Milhaud Suite Francaise; Woolfenden Gallimaufry; Woolfenden Illyrian Dances; Sparke Navigation Inn; Vaughan Williams English Folk-Song Suite

Friday 27th November 2009

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; S.Johnson Sinfonietta; Ellerby Paris Sketches; Prokofiev March for a Spartakiade; Zdechlik Chorale and Shaker Dance; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Binney Charivari

Friday 19th March 2010

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Gregson Festivo; Holst Suite in E Flat; Golland Atmospheres; Holst The Perfect Fool - Dance of Spirits of Fire; Hesketh Diaghilev Dances - Excerpts; A.Reed In Memoriam; N.Hess Thames Journey; N.Hess Global Variations

Friday 9th July 2010

Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Holst Suite in F; Byrd The Earl of Oxford’s March; Mozart Bassoon Concerto; Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Jacob An Original Suite; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Weber Invitation to the Dance

Friday 3rd December 2010

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music: Goodwin 633 Squadron; Reade Hobson’s Choice; E.Bernstein The Magnificent Seven; Gorb Awayday; Badelt Pirates of the Caribbean; Mancini The Pink Panther; Bingham Bright Spirit; Bliss Things to Come - March; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’ - Finale

Friday 1st April 2011

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: American Music: Zdechlik Celebrations; Swearingen Chorale Prelude ‘O Worship the King, All Glorious Above!’; Gershwin A Concert Suite; Zdechlik Chorale and Shaker Dance; Traditional Hootenanny; Sousa Liberty Bell; Persichetti Divertimento; Persichetti Pageant; A.Reed In Memoriam; Zdechlik Romance for Band; Bernstein West Side Story - Medley

Friday 29th June 2012

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Harmoniemusik Op.24; Toch Spiel for Wind Orchestra; R.Strauss Serenade in E Flat; Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Brahms Hungarian Dances - Selection; Weber Invitation to the Dance; Schoenberg Theme and Variations; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Friday 15th March 2013

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Reed Festive Overture; Chance Elegy; Mennin Canzona; Whitacre Sleep; Hovhaness Prayer of St.Gregory; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 16th June 2013

Venue: St.Bede’s Catholic Church, Bishops Avenue, Chadwell Heath RM6 5RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Thursday 20th June 2013

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fletcher Overture ‘Vanity Fair’; Respighi Huntingtower; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Friday 22nd November 2013

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rodrigo Adagio para Orquestra de Instrumentos de Viento; Turina Three Fantastic Dances; Ferran Mont Serrat; Ferran Lopez Odero and music by Falla, Albeniz and Bizet

Friday 14th March 2014

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Japanese Landscape: Hazo Folk Song; J.Barnes A Prayer for Higashi Nihon; Koh Lament for Wind Orchestra; Goto A Prelude to the Shining Day; Kushida Collage for Band; Hagiwara Japanese Graffiti; G.Wood Japanese Slumber Song; Clarke Samurai

Friday 5th December 2014

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: River Pageant: Sparke River City Serenade; Sparke Between the Two Rivers; Holst Hammersmith; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; N.Hess Thames Journey; Smetana Ma Vlast - Vltava

Friday 20th March 2015

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Prokofiev March for a Spartakiade; Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts (arr.for Wind); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (arr. for Wind)

Friday 10th July 2015

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include A.Reed Armenian Dances; Hovhaness Symphony No.23

Friday 4th December 2015

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Firedance: Handel Music for the Royal Fireworks; Stravinsky The Firebird - Suite (1945); Woolfenden Firedance; Sparke The Year of the Dragon; Vangelis Chariots of Fire; Williams Harry Potter and the Goblet of Fire - Music from the Film

Friday 18th March 2016

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Praha: Smetana The Bartered Bride - Overture; Husa Music for Prague 1968; Woolfenden Bohemian Dances; Dvořák Prague Waltzes; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Largo; Nelhybel Suite from Bohemia; Gorb Bohemian Revelry

Friday 8th July 2016

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: South America: Gershwin Cuban Overture; Copland El Salón México; Ginastera Estancia - Danza II; Villa-Lobos Aria (Cantilena); Chávez Sinfonia No.2 ‘Sinfonía India’; Sousa New Mexico March; Noguiera Miniaturas Brasilieras; Piazzolla Libertango; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Saturday 22nd October 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Stravinsky Mass; Rubbra Veni creator spiritus Op.130

Friday 2nd December 2016

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: The Lord of the Rings: Alwyn Crimson Pirate Overture; Lopez Symphonic Highlights from ‘Frozen’; Shostakovich The Gadfly - Romance; Adkins Skyfall; Meij Symphony No.1

Friday 24th March 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera: Wagner Tannhäuser - Overture; Wagner Tannhäuser - ‘Dich teure Halle’; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Wagner Der Fliegende Holländer - Senta’s Ballade; Verdi Aida - Grand March; R.Strauss Four Songs Op.27; Golland Atmospheres

Saturday 1st July 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: Morning rehearsal, 3.00pm concert
Programme: Carnival of the Animals: Gershwin Walking the Dog; John Crocodile Rock; John The Lion King - Medley; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Mancini The Pink Panther; Prokofiev Peter and the Wolf

Friday 17th November 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: The March of the Women: Smyth The Wreckers - Overture; Maconchy Music for Woodwind and Brass; Lloyd-Webber The Woman in White; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Kats-Chernin Wild Swans

Friday 8th December 2017

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 6.00pm Supper(!), 6.45pm concert
Programme: A Christmas Celebration

Friday 23rd March 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Earth, Moon and Sun: R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Buckley Kingdom of the Sun and Moon; Sluka Sonata for Bass Clarinet and Wind Orchestra; Clarke Gagarin; Bedford The Sun Paints Rainbows on the Vast Waves; Meij Symphony No.3 ‘Planet Earth’

Friday 6th July 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dances with Winds: Copland Appalachian Spring - Excerpts; Khachaturian Spartacus - Adagio; Gorb Yiddish Dances; Poulenc Les Biches - Suite; McTee Ballet for Band

Friday 30th November 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 5.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: New York, New York: Bernstein Candide - Overture; A.Reed In Memoriam; Gershwin Rhapsody in Blue; Zdechlik Celebrations; N.Hess East Coast Pictures - New York; Morricone Once Upon a Time in America; Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite

Friday 22nd March 2019

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mysterious Universe: McNeff Ghosts; Miles Space Voyage Toccata; Barrett Ghost Dances; Roxburgh Time’s Harvest; Zimmer Batman: The Dark Knight Rises; Connor Tails aus dem Vood Viennoise

Friday 5th July 2019

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Trivial Pursuit: A.Reed A Festive Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Anderson Alice in Wonderland; Gregson-Williams The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe; Chance Elegy; Rachmaninov The Isle of the Dead

     Clacton Choral Society
Saturday 31st March 2007

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 8th October 2011

Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Autumn, to include Rutter Requiem

Saturday 3rd December 2011

Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 6.30pm concert
Programme: Advent Carol Concert

Saturday 11th February 2012

Venue: St.Paul’s Church Hall, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AX
Times: 9.30am Workshop, 4.30pm performance
Programme: Workshop Day on Sullivan Pirates of Penzance

Saturday 21st April 2012

Venue: Trinity Methodist Church, Pier Avenue, Clacton-on-Sea CO15 1NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’ and shorter works by Mozart

Saturday 13th October 2012

Venue: Christ Church United Reformed Church, Carnarvon Road, Clacton-on-Sea CO15 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: Italian Favourites - familiar opera arias and choruses plus Vivaldi Gloria RV589

Saturday 8th December 2012

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: Workshop day with performance at 4.30pm
Programme: Carols for Christmas Workshop Day

Saturday 23rd March 2013

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Bach and Beethoven

Saturday 8th June 2013

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: Not advised
Programme: Workshop day on Fauré Requiem, culminating in a free performance at 4.30pm

Sunday 21st July 2013

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Hebrides Overture; Schonberg Les Misérables - Selection; Williams Harry Potter - Music from the Films; Badelt Pirates of the Caribbean; Mozart Variations on ‘Ah Vous Dirai-Je, Maman’

Saturday 2nd November 2013

Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from Land and Sea, to include Rutter Feel the Spirit; Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by C.Phelps)

Saturday 5th April 2014

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 8th November 2014

Venue: Christ Church United Reformed Church, Carnarvon Road, Clacton-on-Sea CO15 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness into Light - A Meditation on Great Sacrifice

Saturday 28th March 2015

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Stainer The Crucifixion

Saturday 11th July 2015

Venue: Trinity Methodist Church, Pier Avenue, Clacton-on-Sea CO15 1NJ
Times: 3.00pm concert
Programme: A Summer Serenade: Madrigals, Part Songs and Songs from the Shows

Saturday 5th December 2015

Venue: Christ Church United Reformed Church, Carnarvon Road, Clacton-on-Sea CO15 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts and a selection of carols

Saturday 16th April 2016

Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Litaniae Lauretanae K195; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement

Saturday 2nd July 2016

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - Choral Suite and Songs from the Shows

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and other seasonal music

Saturday 8th April 2017

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - Excerpts; Bullard Wondrous Cross; M.Williamson Procession of Palms

Saturday 1st July 2017

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Sullivan Trial by Jury

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria plus Christmas Carols

Saturday 28th April 2018

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Bach Cantata No. 12 ‘Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen’ - Sinfonia, Lento and Chorale; Handel Laudate Pueri Dominum; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Te Deum; Mozart Flute Concerto No.1 in G - Adagio and Rondo; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 7th July 2018

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Bart Oliver! - Five Songs (arr.Dulieu); Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat

Sunday 9th December 2018

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Elgar Te Deum and Benedictus; Holst Christmas Day; Holst Four Old English Carols

Saturday 13th April 2019

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by French Composers, to include Fauré Cantique de Jean Racine; Gounod St.Cecilia Mass; Franck Panis Angelicus

Saturday 6th July 2019

Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Clacton Choral goes to the Proms! Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs (arr.Phelps); Humphreys Songs from the First World War; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with Holland Park School Choir

     Clacton Concert Orchestra
Sunday 31st January 2010

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: Not advised
Programme: To include Prokofiev Peter and the Wolf

Sunday 25th April 2010

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 26th June 2010

Venue: Trinity Methodist Church, Pier Avenue, Clacton-on-Sea CO15 1NJ
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Cobb Piano Concerto (World Première); Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 17th July 2010

Venue: Kingsway Hall, 54 Kingsway, Harwich CO12 3JR
Times: Not advised
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Cobb Piano Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 14th November 2010

Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 30th January 2011

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 10th April 2011

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 16th July 2011

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 13th November 2011

Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: 3.00pm concert
Programme: Schubert Marche Militaire; Sullivan H.M.S.Pinafore - Suite; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Ricketts Colonel Bogey March; Holst I Vow to Thee, My Country; Traditional The British Grenadiers; Debussy Préludes Book 1 - La Fille aux Cheveux de Lin; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with the Cavender Singers

Sunday 29th January 2012

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert J.Strauss (II) Trisch-Trasch Polka; Waldteufel Skaters’ Waltz; Jessel March of the Tin Soldiers; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Benjamin Jamaican Rumba; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; Monti Czardas; H.Hall Viennese Memories of Léhar; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; J.Strauss (II) Champagne Polka; Traditional Klarinetten Muckl; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Fletcher Bal Masque; Khachaturian Masquerade Suite - Waltz; J.Strauss (I) Radetzky March

Sunday 29th April 2012

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Overture ‘Coriolan’; Vivaldi Cello Concerto in C Minor RV401; Krommer Concerto for Two Clarinets - 1st movement; Rimsky-Korsakov Mlada - Procession of the Nobles

Saturday 21st July 2012

Venue: St.Nicholas Church, 67 Church Street, Harwich CO12 3DR
Times: 7.00pm concert
Programme: American Harwich: Barber Adagio for Strings; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Gershwin Rhapsody in Blue; Miller Moonlight Serenade; Copland Rodeo - Hoe-Down; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Finale and other American gems

Sunday 11th November 2012

Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: 3.00pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Jupiter; Coates By the Sleepy Lagoon; Coates Dambusters March; Verdi Aida - Grand March; Goodwin 633 Squadron; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Parry Jerusalem

Sunday 21st April 2013

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Mozart Piano Concerto No.27; Rossini La Gazza Ladra - Overture; D.Jones Harmonica Concerto; L.Turner Symphony - 4th movement (World Première)

Sunday 26th May 2013

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Bizet Carmen - Excerpts; Morricone The Mission - Music from the Film; Moross The Big Country; J.Strauss (I) Radetzky March - with Harwich Royal British Legion Brass Band

Sunday 21st July 2013

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Hebrides Overture; Schonberg Les Misérables - Selection; Williams Harry Potter - Music from the Films; Badelt Pirates of the Caribbean; Mozart Variations on ‘Ah Vous Dirai-Je, Maman’

Sunday 10th November 2013

Venue: West Cliff Theatre, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LF
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sousa Stars and Stripes Forever; Miller Moonlight Serenade; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Finale; Doppler Fantaisie Pastorale Hongroise; Parry Jerusalem

Sunday 26th January 2014

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert, to include Pachelbel Canon in D; Doppler Flute Concerto; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Vilja; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’ and other Viennese music

Sunday 13th April 2014

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1 - Prelude; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Weber Bassoon Concerto; J.Parker Clarinet Concerto; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ - Andante and Minuet

Saturday 12th July 2014

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Flute Concerto No.1 in G; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’ - 1st movement; Handel Occasional Oratorio - Overture; Sullivan The Pirates of Penzance - Excerpts

Sunday 30th November 2014

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Rossini William Tell - Overture; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Wicken Fantasea; Coates London Suite - Knightsbridge March plus traditional Christmas Carols

Sunday 1st February 2015

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Lloyd-Webber Cats - Medley; Schonberg Les Misérables - Selection; Addinsell Warsaw Concerto; Adkins Skyfall - with Sweeting Swing Band

Sunday 19th April 2015

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 3.00pm concert
Programme: Delius Koanga - La Calinda; Mozart Die Entführung aus dem Serail - Overture; A.Gray Clactomania (World Première); Vaughan Williams Four Songs of Travel; Suppé Overture ‘Pique Dame’; R.Strauss Serenade in E Flat

Saturday 18th July 2015

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Gershwin Rhapsody in Blue; Sousa Stars and Stripes Forever; Moross The Big Country; Ungar Ashokan Farewell; Sousa Liberty Bell; Copland Rodeo - Hoe-Down

Sunday 29th November 2015

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Ansell Plymouth Hoe: A Nautical Overture; Corelli Oboe Concerto; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Jessel March of the Tin Soldiers; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Sunday 24th January 2016

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert - to include works by Strauss, Léhar, Delibes, Jessel, Miller and Tchaikovsky

Sunday 24th April 2016

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Morricone Gabriel’s Oboe; K.Stamitz Concerto for Two Clarinets; Bloch Suite Modale

Saturday 23rd July 2016

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: 50th Anniversary Gala Concert: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Mozart Piano Concerto No.20; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 27th November 2016

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Jupiter; Wicken Fantasea; Delius Sleigh Ride - with St.James Church Choir

Sunday 5th February 2017

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Coates Dambusters March; Sousa Liberty Bell; Bizet Carmen - Excerpts; Sousa Washington Post; Schubert Marche Militaire; Adkins Skyfall; Miller Moonlight Serenade; Lynne Mr Blue Sky; Arnold Little Suite for Orchestra No.1 and other music from the Big Band era - with Sweeting Swing Band

Sunday 23rd April 2017

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Haydn The Creation - Excerpts; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Warlock Capriol Suite; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest - with Comrie Choir, Great Oakley Choir

Sunday 23rd July 2017

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5; Guilmant March on a Theme of Handel; Glass Concerto for Saxophone Quartet and Orchestra - Excerpt; Handel Organ Concerto (opus no. not advised) - Excerpt

Sunday 26th November 2017

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: Winter Warmer - to include music by Tchaikovsky, Handel, Anderson, Albeniz, Grieg and Rimsky-Korsakov - with St.James’ Singers

Sunday 28th January 2018

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 3.00pm concert
Programme: New Year Café Concert

Sunday 22nd April 2018

Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 21st July 2018

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Saint-Saëns Danse Macabre; Grieg Symphonic Dances - Extract; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Fauré Pavane; Smetana The Bartered Bride - Medley (arr.Lotter); Reinecke Ballade for Flute and Orchestra

Sunday 2nd December 2018

Venue: St.James’ Church, Victoria Place, Brightlingsea CO7 0AB
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; L.Mozart Sleigh Ride; Mason Joy to the World; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika plus carols. With St.James’s Singers and Clacton Concert Orchestra Flute Ensemble

Sunday 27th January 2019

Venue: Holland-on-Sea Methodist Church, 2 Preston Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea, Essex CO15 5JS
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised With Sweeting Swing Band

Sunday 28th April 2019

Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 4.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra plus a selection of Jazz songs

Saturday 27th July 2019

Venue: St.James’ Church, 56 Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Rutter Suite Antique; Grieg Piano Concerto

     Colchester Choral Society
Saturday 15th March 2014

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 7th December 2014

Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Wassail - to include Bullard A Feast for Christmas plus other seasonal music. With North County Primary School Choir and Mersea Island School Choir

Saturday 14th March 2015

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Bernstein Chichester Psalms; Bernstein The Lark - Selected Choruses - with Trio Appassione

Saturday 14th November 2015

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Te Deum No.2; Beethoven Piano Concerto No.2; Beethoven Mass in C

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: An Elgar Evening, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and a selection of partsongs, plus the Violin Sonata

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Sunday 10th December 2017

Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Here Comes Christmas! Carols for Choir and Audience

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bullard Images of Peace (World Première); Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Benedicite

Sunday 9th December 2018

Venue: Colchester Moot Hall, High Street, Colchester CO1 1PJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Here comes Christmas!

Saturday 16th March 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 22nd June 2019

Venue: The Assembly Rooms, High Street, Dedham, Colchester CO7 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell King Arthur - Excerpts

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Bernstein Chichester Psalms; Bernstein Missa Brevis

     Colchester Symphony Orchestra
Saturday 31st March 2007

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 16th January 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta - Overture; Haydn Cello Concerto in D; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 27th February 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Schubert Symphony No. 5

Saturday 7th May 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1

Saturday 9th July 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 10th September 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.4; Bruckner Symphony No.4

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wind Section concert: R.Strauss Serenade in E Flat; Dvořák Serenade for Winds; Gounod Petite Symphonie for Wind; Hummel Partita for Wind in E Flat Op.103 plus Puffin Lollipops

Saturday 14th January 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: New Year Concert - to include J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (I) Radetzky March; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Selections

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.39; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 20th May 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Clarinet Concerto; Elgar Sospiri; Holst St.Paul’s Suite; Mendelssohn String Symphony No.10

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.3

Saturday 9th September 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Music at the Movies Walton Spitfire Prelude and Fugue; Williams Schindler’s List; Shostakovich The Gadfly - Romance; Gardel Tango ‘Por una cabeza’; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Coates Dambusters March; Williams Star Wars - Suite

Saturday 4th November 2017

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Little Suite for Strings; Atterberg Suite for Violin, Viola and Strings; Grieg Two Nordic Melodies; Wiren Serenade for Strings; Grieg Holberg Suite

Saturday 13th January 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wind Section Concert: Rossini William Tell - Overture; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’

Saturday 24th February 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Symphony No.8

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Concerto for Violin and Cello; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Teed Phantasy for Flute and Strings; Sibelius Symphony No.7

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Khachaturian Spartacus - Suite; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 20th October 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Poulenc Organ Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 22 ‘Philosopher’; Mozart Violin Concerto No.5; Handel Concerto Grosso Op.3 No.1; Mozart Symphony No.29

Saturday 12th January 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wind Section concert, to include Verdi La Forza del Destino - Overture; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Reinecke Wind Octet in B Flat Op.216

Saturday 16th February 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mahler Rückert Lieder; Mahler Symphony No. 1

Saturday 1st June 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Arnold English Dances - Set No.1; Arnold English Dances - Set No.2; Vaughan Williams Oboe Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 19th October 2019

Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

     Collaborative Orchestra
Friday 6th July 2012

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Haydn Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Thursday 21st March 2013

Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Prelude; Sibelius Valse Triste; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.8; Beethoven Symphony No.5

Saturday 6th April 2013

Venue: St.Matthias Church, Church Road, Richmond TW10 6LS
Times: Not advised
Programme: Bizet Carmen - Prelude; Sibelius Valse Triste; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.8; Beethoven Symphony No.5

Sunday 7th July 2013

Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Pachelbel Canon in D; Brahms Hungarian Dances - No.5; Brahms Hungarian Dances - No.4; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Hungarian Dances - No.1; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture

Friday 27th September 2013

Venue: Woolwich Grand Theatre, 38 Wellington Street, Woolwich SE18 6PE
Times: Matinée and Evening Concerts
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars - Theme; Badelt Pirates of the Caribbean; Shore Lord of the Rings - Music from the Films - part of the We Love Woolwich Festival

Saturday 2nd November 2013

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Piazzolla Histoire du Tango - Excerpts; Paganini Sonata Concertata for Guitar and Violin; Rodrigo Concierto de Aranjuez; J.Strauss (II) Persian March Op.289; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture

Friday 11th April 2014

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: To include Rimsky-Korsakov Scheherazade

Thursday 10th July 2014

Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: Not advised
Programme: Rosetti Concerto for Two Horns C58 - 3rd Movement; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Piazzolla Libertango; Borodin String Quartet No.2 - 2nd Movement; Gardel Tango ‘Por una cabeza’; Milhaud La Cheminée du Roi René; Mozart Symphony No.40

Saturday 13th September 2014

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Not advised
Programme: Film Music Concert, to include Badelt Pirates of the Caribbean; Barry James Bond - Music from the Films

Thursday 4th December 2014

Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 - with London College of Music Choir

Friday 27th February 2015

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Sibelius Karelia Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Sibelius Symphony No.2

Wednesday 10th June 2015

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Brahms Hungarian Dances - No.1; Rosetti Concerto for Two Horns C58; Brahms Hungarian Dances - No.4; Bartók Divertimento; Liszt Hungarian Rhapsody No.2

Wednesday 4th November 2015

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Janáček Lachian Dances; Smetana Wallenstein’s Camp; Smetana Ma Vlast - Vltava; Dvořák The Noonday Witch; Suk Scherzo Fantastique

Saturday 22nd October 2016

Venue: Coronet Theatre, 28 New Kent Road, Elephant and Castle, London SE1 6TJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Orchestral Rock - music by Queen, The Beatles, Elvis Presley, David Bowie, Pink Floyd, Vivaldi and Beethoven

Saturday 27th May 2017

Venue: St.Patrick’s Church, Dundee Street, Wapping E1W 2PH
Times: 8.00pm concert
Programme: Villa-Lobos Quintette en forme de Chorôs; Honegger Concerto da Camera for Flute, Cor Anglais and Strings; Barber Summer Music; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

     Collegium Musicum of London Chamber Choir
Saturday 10th February 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go - marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time - Spirituals - with City University Music Society String Ensemble

Saturday 24th February 2007

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Let My People Go - marking the 200th anniversary of the abolition of the Slave Trade Act. To include Palestrina Psalm 137; Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 2; Traditional Free at Last (arr. von Hippel); Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 6th October 2007

Venue: St.Mary’s Church, Church St, Petworth GU28 0AE
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and music by Bortnyansky, Grechaninov, Alabiev, Arkhangelsky, Tchaikovsky and Titov.

Thursday 21st February 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Monday 14th April 2008

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Gilding the Lily’ - to include works by Debussy, Ravel and Passereau

Saturday 7th June 2008

Venue: Emmanuel Church, 24 Ridgway, Wimbledon, London SW19 4QN
Times: 7.30pm concert
Programme: England’s Lanes - music by Vaughan Williams, Finzi and Tippett.

Saturday 4th October 2008

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Tudors’ - sacred and secular choral music from Tudor England

Saturday 7th February 2009

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: The Third Rome - Sacred Choral Music from Russia

Saturday 28th February 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: The Third Rome - Sacred Choral Music from Russia

Saturday 27th June 2009

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: Not advised
Programme: Music and Readings on a Floral Theme

Saturday 10th October 2009

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: English Church Music, to include W.Harris Faire is the Heaven and music by Howells and Stanford

Saturday 28th November 2009

Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus

Saturday 27th February 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Dove The Passing of the Year

Saturday 9th October 2010

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with West London Children’s Choir and English Cornett and Sackbutt Ensemble

Saturday 4th December 2010

Venue: St.Dionis Church, Parsons Green, London SW6 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D and choral works by Bach, Mendelssohn and Brahms

Saturday 12th March 2011

Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’This England’: Stanford The Blue Bird; Stanford Songs of the Fleet - Sailing at Dawn; Stanford Quick, we have but a second; Elgar Sea Pictures - Where Corals Lie; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Gurney Ha’nacker Mill; Holst Song of the Frogs Op.24 No.4; Parry I Was Glad; Finzi God is Gone Up; Vaughan Williams Five English Folk Songs - with West London Children’s Choir

Saturday 11th June 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; Lotti Requiem in F Major; Vivaldi Magnificat

Saturday 15th October 2011

Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gentlemen of the Chapel Royal - unaccompanied works from Tallis to Purcell

Saturday 3rd December 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Pictures at an Exhibition; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Thursday 1st March 2012

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: Allegri Miserere; Whitacre Lux Aurumque; Tavener Hymn to the Mother of God; Barber Agnus Dei

Saturday 26th May 2012

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 13th October 2012

Venue: Priory Church of the Order of St.John, St,John’s Square, Clerkenwell, London EC1V 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV588; G.Gabrieli Jubilate Deo; Schütz Jauchzet dem Herrn; Monteverdi Madrigali fatta spirituale; A.Gabrieli Angelus ad Pastores Ait

Saturday 1st December 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Voices of Vienna Mozart Missa Brevis in D K194; Schubert Auf dem Strom D943; Schubert Psalm 23; Brahms Drei Gesänge Op.42; Brahms Fünf Gesänge Op.104 - Letztes Glück; Schubert An die Sonne D439; Schubert Gott im Ungewitter D985; Schubert Gott der Weltschöpfer D986

Thursday 7th March 2013

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Serenity II’ - an early-evening concert of choral favourites

Saturday 8th June 2013

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Handel Eternal Source of Light Divine; Purcell Come Ye Sons of Art; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 19th October 2013

Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Langlais Messe Solonnelle

Saturday 7th December 2013

Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Wassail! Tallis Audivi, media nocte; Britten Hymn to the Virgin; Byrd Vigilate; Chilcott Nova! Nova!; G.Gabrieli Magnificat a 8; Lauridsen O Magnum Mysterium; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Videntes stellam; Scheidt In Dulci Jubilo; Tavener The Lamb

Thursday 13th March 2014

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: Monteverdi Dorinda ah dirò mia; Purcell The Fairy Queen - If Love’s a Sweet Passion; Elgar Three Part Songs Op.18 - O Happy Eyes; Whitacre A Boy and a Girl; Walton Set me as a seal upon thine heart; M.Praetorius Nigra sum sed formosa; Lassus Matona, mia cara; Lennon When I’m Sixty-Four

Saturday 15th March 2014

Venue: Church of St.Helena and St,Mary, Church Street, Bourn, Cambridgeshire CB23 2SG
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Amore’: Purcell Three Songs (arr.Woolrich); Monteverdi Altri canti d’Amor; Whitacre Cloudburst; Elgar Salut d’Amour (arr.Lemare); Lassus Bonjour mon coeur; Berlin Call Me Madam - You’re just in love

Saturday 7th June 2014

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms and music by Glass, Berlin, Whitacre, Copland and Sondheim

Saturday 18th October 2014

Venue: St.John’s Church, Lansdowne Crescent, Notting Hill, London W11 2NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom; Bach Partita in D Minor BWV1004

Saturday 29th November 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Masters of Baroque: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Bach Mass in G Minor

Thursday 5th March 2015

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Luminoso’: Bruch Morning Song of Praise; Tallis O Nata Lux; Lassus La nuit froide et sombre; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Feasting I Watch; Stanford Praised be Diana; Parry How Sweet the Answer; Sullivan Echoes

Thursday 16th April 2015

Venue: The Queen’s Chapel of the Savoy, Savoy Hill, The Strand, London WC2R 0DA
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Luminoso’: Bruch Morning Song of Praise; Tallis O Nata Lux; Lassus La nuit froide et sombre; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Feasting I Watch; Stanford Praised be Diana; Parry How Sweet the Answer; Sullivan Echoes

Saturday 23rd May 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Bach Cantata No. 34 ‘O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe’; Bach Cantata No.192 ‘Nun Danket alle Gott’

Saturday 26th September 2015

Venue: Trinity United Reformed Church, Mansel Road, Wimbledon SW19 4AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Harrison Here Comes the Sun; Purcell The Fairy Queen - Hail, Great Parent of us All; Dove Vast Ocean of Light; Tallis O Nata Lux; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Handel Ode for St.Cecilia Day - From Harmony, from Heavenly Harmony; Elgar Feasting I Watch; Cornelius The Three Kings; Bach Cantata No. 1 ‘Wie schön leuchtet der Morgenstern’; Stanford Praised be Diana; Sullivan Echoes; Parry How Sweet the Answer; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell)

Saturday 5th December 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Brahms Geistliches Lied; Brahms Piano Trio No.1 in B Major

Thursday 3rd March 2016

Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 6.30pm concert
Programme: ’Inspire’ - Choral Revelations Bruckner Ave Maria; Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Holst Nunc Dimittis; W.Harris Faire is the Heaven; Allegri Miserere; Schütz Jauchzet dem Herrn; Simon Bridge over Troubled Water; Rheinberger Abendlied; Whitacre Sleep

Thursday 10th March 2016

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Inspire’ - Choral Revelations Bruckner Ave Maria; Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Holst Nunc Dimittis; W.Harris Faire is the Heaven; Allegri Miserere; Schütz Jauchzet dem Herrn; Simon Bridge over Troubled Water; Rheinberger Abendlied; Whitacre Sleep

Saturday 18th June 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Dove Arion and the Dolphin; Britten Hymn to St.Cecilia

Saturday 1st October 2016

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd O Magnum Mysterium; Grieg Ave Maris Stella; Poulenc Salve Regina; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Tavener The Veil of the Temple - Mother of God, here I stand; Anon. There is no Rose (ed.Stevens); Britten Hymn to the Virgin; Parsons Ave Maria

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Haydn Salve Regina - Excerpt; Mozart Te Deum; Mozart Ave Verum Corpus

Tuesday 11th April 2017

Venue: Temple Church, Temple, London EC4Y 7BB
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with the Bar Choral Society, Choristers of the Temple Church Choir and Temple Players

Saturday 20th May 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.45pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - with Quintessential Cornett and Sackbut Ensemble

Saturday 7th October 2017

Venue: Grand Entrance Hall, Brunel Museum, Railway Avenue, Rotherhithe, London SE16 4LF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Time and Tide’ - Music and Readings Temporal and Nautical

Saturday 9th December 2017

Venue: St.George’s Church, Bloomsbury Way, London WC1A 2SA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Three Songs Op.42; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Schubert Psalm 23

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Bartholomew-the-Great Church, West Smithfield, London EC1A 9DS
Times: 7.30pm concert
Programme: English and Spanish Choral Music of the 16th Century, to include Parsons Ave Maria; Victoria Requiem; Byrd Haec Dies; Guerrero Duo Seraphim

Saturday 16th June 2018

Venue: Swiss Church, 79 Endell Street, London WC2H 9DY
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Music and Readings commemorating the end of World War I, including Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’

Friday 5th October 2018

Venue: Grand Entrance Hall, Brunel Museum, Railway Avenue, Rotherhithe, London SE16 4LF
Times: 7.00pm concert
Programme: ’Favourite Things’ - an eclectic mix of choral favourites, to include R.Rodgers The Sound of Music - My Favourite Things; Whitacre Sleep; Bernstein West Side Story - America; Tippett A Child of our Time - Steal Away; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell) as well as music by Elgar, Lauridsen, Tavener, Glass, Berlin, Schubert, and Rheinberger.

Friday 14th December 2018

Venue: Temple Church, Temple, London EC4Y 7BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 27th April 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Thursday 20th June 2019

Venue: St.James’ Church, Clerkenwell Close, London EC1R 0EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for a Summer’s Eve, to include music by Vaughan Williams, Sullivan, Weelkes, Rutter, Gershwin and the Beach Boys

Saturday 19th October 2019

Venue: Temple Church, Temple, London EC4Y 7BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Duruflé Messe ‘Cum Jubilo’; Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Fauré Cantique de Jean Racine; Franck Panis Angelicus

     Collis Choral Singers
Tuesday 7th December 2010

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Highlights

Sunday 3rd April 2011

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Bruckner Locus Iste; Mozart Ave Verum Corpus; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Bach Cantata No.129 ‘Gelobet sei der Herr, mein Gott’ - Chorale ‘Awake, Thou Wintry Earth’; Purcell Thou Knowest, Lord

Sunday 4th December 2011

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert, including Bach Christmas Oratorio - Part 1; Britten Rejoice in the Lamb

Sunday 25th March 2012

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Tuesday 19th June 2012

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Popular Choruses from Operas and Musicals, including music by Purcell, Verdi, Rossini, Wagner, Sullivan and Rodgers.

Sunday 9th December 2012

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas concert, including Britten A Ceremony of Carols; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 8th June 2013

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Saturday 15th June 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Sunday 15th December 2013

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Carols and choral works by Bach, Berlioz, Brahms, Byrd, Rachmaninov and Tallis.

Saturday 5th July 2014

Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Sunday 14th December 2014

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 5th July 2015

Venue: Collis Primary School, Fairfax Road, Teddington TW11 9BS
Times: Not advised
Programme: Summer Serenade - part songs and madrigals by Bennet, Elgar, Finzi, Morley and Stanford, plus Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Sunday 13th December 2015

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Mass for Four Voices; Bruckner Christus Factus Est; Mozart Ave Verum Corpus; Fauré Cantique de Jean Racine; Handel Messiah - Lift Up your Heads plus Christmas Carols

Sunday 15th May 2016

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Brahms Liebeslieder Waltzes

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 18th June 2017

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Songs for the Stage - from Purcell to Broadway

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert including works by Bach, Hassler, Lassus, Mendelssohn, Parry, Schubert and Victoria.

This group changed its name. After this date, see Teddington Chamber Choir
     Concordia Chamber Choir
Sunday 22nd June 2008

Venue: Spurgeon’s College, South Norwood Hill, London SE25 6DJ
Times: Not advised
Programme: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Stanford Three Motets; Stanford Heraclitus; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Pearsall Lay a Garland; Sullivan The Long Day Closes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Saturday 15th November 2008

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert Parry Songs of Farewell; Tallis Spem in Alium; Howells Requiem

Tuesday 16th December 2008

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Charity Christmas Concert

Saturday 21st March 2009

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 7th November 2009

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: ’Great British Pairings’:

Tuesday 15th December 2009

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas with Concordia

Friday 15th January 2010

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: Not advised
Programme: Batten O Sing Joyfully; Tallis Spem in Alium; Tallis O Nata Lux; Tallis If Ye Love Me; Tallis Te lucis ante terminum; Bruckner Ave Maria; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Byrd Sing Joyfully; Parsons Ave Maria

Saturday 13th March 2010

Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: Not advised
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Insanae et Vanae Curae

Sunday 27th June 2010

Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 10th July 2010

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 20th November 2010

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Journey from Iberia to the Baltic: Victoria Requiem; Pärt Seven Magnificat Antiphons; Pärt Magnificat; Pärt Nunc Dimittis; A.Lobo Versa est in Luctum

Tuesday 21st December 2010

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 12th March 2011

Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: Langlais Messe Solonnelle; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans

Saturday 18th June 2011

Venue: St.Andrew-by-the-Wardrobe Church, St.Andrew’s Hill, Queen Victoria Street, London EC4V 5DE
Times: Not advised
Programme: Britten Hymn to St.Cecilia; Britten Gloriana - Choral Dances; Rutter Five Childhood Lyrics; MacMillan A Childes Prayer; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams) plus sundry madrigals

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Stephen’s Church, College Road, London SE21 7HN
Times: Not advised
Programme: An Autumn Evening of Delight, with music by Byrd, Barber, Whitacre and sundry Tudor Anthems

Tuesday 20th December 2011

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 24th March 2012

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Two Masters of the Sublime - music by J.S.Bach and Bruckner

Saturday 16th June 2012

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Music Inspired by the Chapel Royal

Saturday 10th November 2012

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: The Music of Venice: to include works by Monteverdi, Schütz and Gabrieli

Tuesday 18th December 2012

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 16th March 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Tallis and his Followers - to include Tallis Spem in Alium; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Britten Rejoice in the Lamb

Sunday 12th May 2013

Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: A Garland of English Song: to include music by Parry, Walton, Gibbons, Holst, Vaughan Williams, Stanford and Weelkes

Saturday 15th June 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Garland of English Song: to include music by Parry, Walton, Gibbons, Holst, Vaughan Williams, Stanford and Weelkes

Saturday 30th November 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Thursday 19th December 2013

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 22nd March 2014

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: The Pain and Pleasures of Man - music by Morley, Rebelo, Tallis, Lobo, Victoria, Harris, Bairstow and others

Saturday 21st June 2014

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Modern Dream - 20th Century reveries by Finzi, Harvey, Gorecki, Tavener, Part and others - with Bromley Boy Singers

Saturday 22nd November 2014

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Handel Dixit Dominus and other Baroque masterpieces

Wednesday 17th December 2014

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 21st March 2015

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Kodály Missa Brevis and music by Rachmaninov, Tchaikovsky, Tormis, Hristov, Dubra and Part.

Sunday 17th May 2015

Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: Faith, Folk and Fancy - A feast of British and Eastern European music.

Saturday 20th June 2015

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem and music by Vaughan Williams, Ives, McDowall and Ludford-Thomas

Saturday 21st November 2015

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem and other music inspired by Gregorian Chant

Wednesday 16th December 2015

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 5th March 2016

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Primavera - a concert of Iberian Music

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: Not advised
Programme: Concordia comes to Amberley

Saturday 25th June 2016

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: An English Night in Summer - sacred and secular English music

Saturday 19th November 2016

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Pärt Seven Magnificat Antiphons

Tuesday 20th December 2016

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 18th March 2017

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: To include Howells Requiem and music by Britten and Bax

Saturday 24th June 2017

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Rainbow of Modern Music including Dove Missa Brevis and works by Gowers, Gardner, Chilcott, Willcocks and others.

Saturday 11th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Bach Brandenburg Concerto No.4; Rossini Ave Maria; Rossini Salve Regina; Rossini O Salutaris Hostias; Mozart Requiem Mass

Thursday 7th December 2017

Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Wednesday 20th December 2017

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Poulenc Gloria; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence and music by Debussy, Messiaen and Stravinsky

Sunday 20th May 2018

Venue: St.Michael’s Church, School Road, Amberley, Arundel BN18 9NA
Times: 5.00pm concert
Programme: To include music by Gibbons, Debussy, Poulenc, Rossini, Stanford and Stravinsky

Saturday 23rd June 2018

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: A Summer Concert of Music by English Composers, To include works by Orlando Gibbons, Lennox Berkeley and Kenneth Leighton

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Wednesday 19th December 2018

Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert and Readings

Saturday 16th March 2019

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Awakening - music by White, Lotti and Rutter

Saturday 15th June 2019

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jongen Messe en l’Honneur du Saint-Sacrement with canticles and songs by Holst and Roth

     Concordia Voices
Tuesday 30th December 2003

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Words and Music for Advent: Byrd Laetentur Coeli; Tallis O Nata Lux; Tavener The Lamb; Fauré Requiem - Agnus Dei; Stravinsky Ave Maria; Berkeley I Sing of a Maiden; Edwards No Small Wonder; Warlock Bethlehem Down; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 20th March 2004

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Stravinsky Ave Maria; Casals O vos omnes; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Salve Regina; Poulenc Exultate Deo; Duruflé Requiem

Friday 21st May 2004

Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: ’Music to Welcome Spring’: Tomkins Music Divine; Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Macfarren Orpheus with his Lute; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Bruckner Locus Iste; Casals O vos omnes; Poulenc Salve Regina; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Haste on, My Joys!

Wednesday 23rd June 2004

Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: ’Music for a Summer Evening’: Brahms Liebeslieder Waltzes; Britten Gloriana - Choral Dances; Brahms Hungarian Dances - Selection; Hinckley Music, when Soft Voices Die; Wesley Shall I Tell You Whom I Love; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Haste on, My Joys!; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Saturday 13th November 2004

Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Magnificat; MacMillan A New Song; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Stanford Three Motets; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; P.Ayres Purcell’s Funeral Sentence; Goodall Love Divine

Saturday 11th December 2004

Venue: Muswell Hill Methodist Church, 28 Page’s Lane, London N10 1PP
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight: Britten Rejoice in the Lamb; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Warlock Bethlehem Down; Dove I am the Day; Traditional O Little Town of Bethlehem; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; MacMillan A New Song; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); Traditional Silent Night (arr.Ayres); J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Goodall Love Divine

Saturday 5th March 2005

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Music, Old and New, for Lent MacMillan A New Song; Tallis Lamentations of Jeremiah - Excerpts; Byrd Ave Verum Corpus; Weelkes When David Heard; J.Rathbone Absolon, My Son; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Hakim Messe Solennelle

Saturday 9th July 2005

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Songs and Dances for a Summer’s Evening: Brahms Liebeslieder Waltzes; Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Britten Gloriana - Choral Dances; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Brahms Hungarian Dances - Selection; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day - with the Kesh Piano Duet

Friday 15th July 2005

Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Stanford Three Motets; Britten Gloriana - Choral Dances; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Elgar As Torrents in Summer; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Saturday 17th September 2005

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Allegri Miserere; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Stanford The Blue Bird; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Sunday 13th November 2005

Venue: Christ Church, Commercial Street, London E1 6LY
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Monday 12th December 2005

Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 17th December 2005

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight, to include Lauridsen O Magnum Mysterium; Rutter Gloria - with Surrey Brass

Saturday 4th March 2006

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Parry I Was Glad; Stanford Three Motets; Howells Like as the Hart; Hadley My Beloved Spake; W.Harris Faire is the Heaven; O’Regan Cantate Domino; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Dove Bless the Lord, O My Soul; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Friday 14th April 2006

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Good Friday Meditation Casals O vos omnes; Tallis Lamentations of Jeremiah - Excerpts; Bruckner Christus Factus Est; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Allegri Miserere

Saturday 22nd July 2006

Venue: Bushy House, Teddington TW11 0EB
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Whitacre Water Night; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Brahms Da Untem im Tale; Brahms Dein Herzlein Mild; H.Wolf Fröliche Fahrt; Britten Five Flower Songs

Saturday 9th September 2006

Venue: St.Paul’s Church, 140 Church Road, Addlestone KT15 1SJ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th November 2006

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: ’The Coming of Light’: Purcell Rejoice in the Lord Alway; Lauridsen O Magnum Mysterium; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Lauridsen O Nata Lux; Mendelssohn Jesu Meine Freude; Britten A Ceremony of Carols; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 16th December 2006

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: ’Frosted Brass’: Tavener The Lamb; Lauridsen O Nata Lux; Traditional Silent Night (arr.Ayres); Bass Gloria - with Surrey Brass

Saturday 3rd March 2007

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: F.Martin Mass for Double Choir; Lauridsen Lux Aeterna

Wednesday 27th June 2007

Venue: Hampton Court House, Hampton Court Road, London KT8 9BS
Times: Not advised
Programme: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

Saturday 1st September 2007

Venue: St.Paul’s Church, 140 Church Road, Addlestone KT15 1SJ
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Traditional My Love is Like a Red, Red Rose (arr.Rathbone); Traditional The Skye Boat Song (arr.Rathbone); J.Kern The Way you Look Tonight (arr.Coward); Bratton Teddy Bears’ Picnic (arr.Coward); Rutter Feel the Spirit

Sunday 18th November 2007

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Mozart Ave Verum Corpus; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Goodall Love Divine; Rutter Magnificat

Saturday 1st December 2007

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Bruckner Ave Maria; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Stravinsky Ave Maria; Dove I am the Day; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Rutter Magnificat

Saturday 15th December 2007

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol; Traditional I Saw Three Ships; Pinkham Christmas Cantata

Saturday 22nd March 2008

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion - Wenn ich einmal soll scheiden; Allegri Miserere; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; MacMillan Christus Vincit; Larley Good Friday Night; Fauré Requiem

Saturday 26th April 2008

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: Not advised
Programme: 50th Birthday Concert Verdi Requiem - with Cardiff Polyphonic Choir

Sunday 15th June 2008

Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mozart Ave Verum Corpus; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Franck Panis Angelicus; Fauré Cantique de Jean Racine; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Wednesday 25th June 2008

Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Sideris Summer II; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Sunday 6th July 2008

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Bruckner Ave Maria; Casals O vos omnes; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 29th November 2008

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Pärt The Beatitudes; Lauridsen O Nata Lux; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 20th December 2008

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight: to include Pärt Bogoroditsye Dyevo; Lauridsen O Nata Lux; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Schütz Psalm 150; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter) - with Surrey Brass

Sunday 5th April 2009

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Sunday 28th June 2009

Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: 7.45pm concert
Programme: ’With a Merry Noise’: Finzi God is Gone Up; Spicer Psalm 150; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge; Rutter Lord, Thou hast been our Refuge; Britten Rejoice in the Lamb; Walton The Twelve

Saturday 19th September 2009

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: ’Songs and Sonnets’: Palestrina Sicut cervus; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Brahms Geistliches Lied; Fauré Cantique de Jean Racine; Stanford Magnificat and Nunc Dimittis in C; Stanford The Blue Bird; Pearsall Lay a Garland; C.Wood Full Fathom Five; Ireland The Hills; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 28th November 2009

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: ’The Radiance Bright’: Stanford Magnificat in C; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; McDowall Ave Maria; MacMillan On the Annunciation of the Blessed Virgin; Larley The Salutation; C.Wood O Thou the Central Orb; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’

Saturday 19th December 2009

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: To include McDowall Christus Natus Est; Larley Gabriel’s Message; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques) - with Surrey Brass

Tuesday 30th March 2010

Venue: Christ Church, Christchurch Street, Chelsea, London SW3 4AS
Times: Not advised
Programme: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Saturday 17th April 2010

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert: Vasks Pater Noster; Pergolesi Stabat Mater; McDowall Ave Maris Stella; Handel Dixit Dominus

Saturday 3rd July 2010

Venue: St.Boniface Church, Hursley Road, Chandler’s Ford, Eastleigh SO53 2FT
Times: Not advised
Programme: ’It Was a Lover and his Lass’: Bennet All Creatures Now; Gibbons The Silver Swan; Pearsall Lay a Garland; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional O Waly Waly (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Elgar As Torrents in Summer; Ireland The Hills; Mendelssohn Departure; Higgins May the Road Rise to Meet You; Whitacre This Marriage; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Swingle Give us this Day; Stanford The Blue Bird; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Wednesday 7th July 2010

Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Higgins May the Road Rise to Meet You; Swingle Give us this Day; Whitacre The Seal Lullaby; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: P.Ayres Strengthen for Service; Tallis O Sacrum Convivium; Parsons Ave Maria; Croce O Sacrum Convivium; Vasks Pater Noster; Messiaen O Sacrum Convivium; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; A.Green O Sacrum Convivium; Bruckner Pange Lingua; G.Jackson O Sacrum Convivium; MacMillan A New Song; Dove Missa Brevis; C.Wood Hail, Gladdening Light

Saturday 19th March 2011

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Brahms Requiem

Sunday 3rd July 2011

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Geistliches Lied; Mendelssohn Verleih uns Frieden; W.Harris Faire is the Heaven; C.Wood Hail, Gladdening Light; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Parry Songs of Farewell - There is an Old Belief; Ireland The Hills; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Sullivan The Long Day Closes; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre The Seal Lullaby; Swingle Give us this Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 26th November 2011

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: The Word is Made Flesh: Josquin des Pres Gaude Virgo; Taverner Mater Christi Sanctissime; Parsons Ave Maria; J.Sheppard Verbum caro factum est; Byrd Laetentur Coeli; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Wishart Alleluya; Langlais Messe Solonnelle; Lauridsen O Magnum Mysterium; Villette Hymne à la Vierge; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Hodie Christus Natus Est

Sunday 18th March 2012

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Coming Out of the Wilderness: Purcell Remember not, Lord, our offences; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Purcell My Beloved Spake; Purcell O Sing unto the Lord; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Bach Mass in G Minor; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’

Saturday 16th June 2012

Venue: St.Mary Magdalene Church, Church Walk, Richmond, Surrey TW9 1SN
Times: Not advised
Programme: Songs of Heaven and Earth: Spicer O Praise God in His Sanctuary; P.Ayres Psalms and Hymns and Spiritual Songs; Poulenc Gloria; Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - Urlicht (arr.Gottwald); Traditional As I Walked Out One May Morning (arr.Ayres); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Gershwin The Man I Love; Sondheim Company - Being Alive; Bacharach Close to You (arr.Ayres); Sondheim Follies - Losing my Mind (arr.Petter); Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page)

Wednesday 27th June 2012

Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Poulenc Gloria - Excerpts; Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - Urlicht (arr.Gottwald); Traditional As I Walked Out One May Morning (arr.Ayres); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Bacharach Close to You (arr.Ayres); Sondheim Follies - Losing my Mind (arr.Petter); Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page)

Saturday 1st December 2012

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: ’Wolcum Yole’: Britten A Ceremony of Carols; Gibbons Lift Up your Heads; Byrd Sing Joyfully; Weelkes Gloria; Traditional The Angel Gabriel (arr.Ayres); Vierne Messe Solennelle - Gloria; Warlock Lullaby my Jesus; Traditional Still, Still, Still (arr.Gant); Weir Iluminare Jerusalem; Petter A Child is Born; Dove The Three Kings; Vierne Messe Solennelle - Sanctus; Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks)

Saturday 9th March 2013

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Lamentations of Jeremiah - Excerpts; Tallis Salvator Mundi; Ouseley O Saviour of the World; J.Sheppard Libera nos, salva nos; MacMillan Bring us, O Lord God; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Hadley My Beloved Spake; R.Walker As the Apple Tree; Mendelssohn Denn er hat seinen Engeln befohlen; Schubert Psalm 23; Mendelssohn Hear My Prayer

Sunday 24th March 2013

Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Stainer The Crucifixion

Sunday 7th July 2013

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for a Summer Evening: Tippett A Child of our Time - Three Spirituals; Delius On Craig Ddu; Delius To be sung of a Summer Night on the Water; Howells King David (arr.Farrington); Poulenc Margoton; Poulenc Pilons L’Orge; Poulenc Les Tisserands; Porter Miss Otis Regrets (ed.Allwood); Jordan Is You Is or Is You Ain’t My Baby (arr.Oxley); Ellington I’m Beginning to See the Light

Saturday 30th November 2013

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Guerrero Magnificat Quarti Toni; Parsons Ave Maria; Joubert There is no Rose of such Virtue; Howells A Spotless Rose; Howells Salve Regina; Biebl Ave Maria; Vierne Messe Solennelle - Kyrie; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Vierne Messe Solennelle - Agnus Dei; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Leighton Lulla, lulla, thou little tiny child; Dyson Evening Service in D - Magnificat

Saturday 21st December 2013

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight, to include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Howells A Spotless Rose; G.Gabrieli Jubilate Deo - with Surrey Brass

Saturday 22nd March 2014

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Purcell The Blessed Virgin Mary’s Expostulation; Poulenc Stabat Mater

Saturday 5th July 2014

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Night and Day: Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Rheinberger Abendlied; C.Wood O Thou the Central Orb; Whitacre Sleep; C.Wood Hail, Gladdening Light; Gardiner Te Lucis ante Terminum; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Schumann Mondnacht (arr.Petter); Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - Urlicht (arr.Gottwald); Brahms Four Quartets Op.92; Berlin All Alone (arr.Petter); Noble The Very Thought of You (arr.Ayres)

Saturday 22nd November 2014

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: For the Fallen Elgar Give unto the Lord; Ireland Greater Love; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Leighton Drop Drop Slow Tears; Duruflé Requiem

Saturday 20th December 2014

Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight, to include Joubert There is no Rose of such Virtue; Warlock Lullaby my Jesus; McDowall Christus Natus Est and carols for audience and choir. With Surrey Brass

Saturday 14th March 2015

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vast Ocean of Light: Tallis O Nata Lux; Palestrina Super Flumina Babylonis; Palestrina Sicut cervus; Howells Like as the Hart; Bainton And I Saw a New Heaven; MacMillan A New Song; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Stanford For Lo I Raise Up; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; W.Harris Bring us, O Lord God; Dove Vast Ocean of Light

Sunday 21st June 2015

Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; L’Héretier Nigra sum sed Formosa; Hadley My Beloved Spake; Gjeilo Northern Lights; R.Walker As the Apple Tree; Parry Blest Pair of Sirens; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional As I Walked Out One May Morning (arr.Ayres); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Petter); Traditional Men of Harlech (arr.H.Petter); Traditional The Skye Boat Song (arr.Petter); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Barry Diamonds are Forever (arr.Ayres); Anon. Marianne (arr.Ayres); Elbow One Day Like This (arr.Ayres)

Sunday 4th October 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Sing’ Low, Sweet Chariot: Copland Fanfare for the Common Man; Parry I Was Glad; Traditional Early One Morning (arr.Salter); Traditional The Skye Boat Song (arr.Petter); Traditional Men of Harlech (arr.H.Petter); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Harvey); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Petter); Traditional Shenandoah (arr.Ayres); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Salter); Parry Blest Pair of Sirens; Barry Diamonds are Forever (arr.Ayres); Anon. Marianne (arr.Ayres); Bacharach Close to You (arr.Ayres); Traditional International Medley; Holst I Vow to Thee, My Country (arr.Ayres); Elbow One Day Like This (arr.Ayres); Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page); Parry Jerusalem

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Byrd Mass for Four Voices; A.Lobo Vivo ego, dicit Dominus; Byrd Ave Verum Corpus; MacMillan A New Song; Vierne Messe Solennelle

Saturday 19th March 2016

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Geistliches Lied; R.Strauss Four Last Songs; Mahler Rückert Lieder - Ich bin der Welt abhanden gekommen; Mahler Rückert Lieder - Um Mitternacht; Brahms Requiem

Saturday 2nd July 2016

Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare Songs and Sonnets: Purcell The Fairy Queen - Excerpts; Verdi Falstaff - Sul ful d’un soffio etesio; P.Ayres Blow, blow, thou winter wind; P.Ayres The quality of mercy is not strained ; P.Ayres The isle is full of noises; Diemer Three Madrigals; Vaughan Williams In Windsor Forest

Saturday 10th December 2016

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert Traditional The First Nowell; Gibbons Behold I Bring You Glad Tidings; Byrd This Day Christ was Born; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); I.Shaw Love came down at Christmas; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Petter A Child is Born; Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Traditional It Came Upon a Midnight Clear; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Coots Santa Claus is Coming to Town; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks)

Sunday 5th March 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Strathclyde Motets - In Splendoribus; Gjeilo Northern Lights; Leighton Solus ad Victimam; Britten Te Deum and Jubilate in C - Jubilate; Tavener Song for Athene; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Tavener Funeral Ikos; MacMillan A New Song; Gjeilo Ubi Caritas; Pärt Tribute to Caesar; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Mary with St.Alban Church, Ferry Road, Teddington, TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Monteverdi Lamento d’Arianna - Lasciatemi morire; Barber Sure on this Shining Night; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Lassus Matona, mia cara; Brahms Fünf Gesänge Op.104; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 25th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Victoria O Magnum Mysterium; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre Five Hebrew Love Songs; Barber Sure on this Shining Night; Brahms Fünf Gesänge Op.104; Vaughan Williams Five Mystical Songs - Antiphon ‘Let all the world’

Saturday 2nd December 2017

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Make We Merry - Festive Music for Choir and Audience: Stanford Magnificat in G Major; Howells A Spotless Rose; Howells Here is the Little Door; Howells Sing Lullaby; Chilcott The Shepherds’ Carol; C.Wood O Thou the Central Orb; Poston Jesus Christ the Apple Tree; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Tchaikovsky The Crown of Roses; Hadley I Sing of a Maiden; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); P.Ayres Make We Merry - with Surrey Brass

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: Not advised
Programme: Petter The Lord’s Prayer; Petter St.Magnus Mass; Parry I Was Glad; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Poulenc Gloria

Saturday 30th June 2018

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach to Bernstein Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Selections; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bernstein Candide - Make Our Garden Grow (arr.Page)

Saturday 24th November 2018

Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: W.Harris Bring us, O Lord God; Petter St.Magnus Mass - Agnus Dei; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Barber Agnus Dei; Rheinberger Abendlied; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Duruflé Requiem (arr.Petter)

Saturday 16th March 2019

Venue: St.John’s Church, Church Grove, Hampton Wick, London KT1 4AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tranquility Base - Remembering the 50th Anniversary of the Moon Landing of 1969: Haydn The Creation - Representation of Chaos; Stanford God and the Universe; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - I Know my Soul hath Power to Know All Things; Roth Stargazer; C.Wood O Thou the Central Orb; Gjeilo Northern Lights; Ešenvalds Stars; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Whitacre Sleep; Whitacre i will wade out

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Fünf Gesänge Op.104; Brahms Zigeunerlieder - Excerpts; Mendelssohn Abendlied; Vaughan Williams In Windsor Forest; Vaughan Williams Lord, Thou hast been our Refuge; Vaughan Williams The Old Hundredth; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs - Bushes and Briars

     Constanza Chorus
Wednesday 12th May 2010

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: First Concert: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Così fan Tutte - Bella vita Militar; Mozart Requiem Mass and other solo arias by Mozart.

Wednesday 29th September 2010

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.30pm concert
Programme: CD Launch Concert Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Byrd Ye Sacred Muses; Allegri Miserere; Purcell Let the Dreadful Engines; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Le Nozze di Figaro - Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Traditional The Ash Grove (arr.Britten); Traditional Down by the Sally Gardens (arr.Britten); Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Tota pulchra es

Wednesday 13th October 2010

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: 7.00pm concert
Programme: Anon. Tota Pulchra es Maria (Gregorian Chant); Tallis If Ye Love Me; Byrd Ave Verum Corpus; Allegri Miserere; Purcell Remember not, Lord, our offences; Mozart Ave Maria K554; Bruckner Locus Iste; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Britten Hymn to the Virgin; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Tota pulchra es

Monday 13th December 2010

Venue: St.Mary Aldermary, Watling Street, London EC4M 9BW
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Anon. Gaudete; Bach Christmas Oratorio - Flosst, mein Heiland; Traditional O Come All Ye Faithful; Handel Messiah - Highlights; J.H.Hopkins We Three Kings of Orient Are (arr.Willcocks); Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Howells A Spotless Rose; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Traditional Silent Night (arr.Beresford); Leontovych Carol of the Bells; Adam O Holy Night; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Britten Hymn to the Virgin; Tavener The Lamb; Traditional Good King Wenceslas (arr.Elfyn Jones)

Wednesday 25th May 2011

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Wednesday 12th October 2011

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas

Wednesday 30th May 2012

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Tuesday 11th December 2012

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm and 8.00pm performances
Programme: To include Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Leontovych Carol of the Bells; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Gritton Follow That Star

Wednesday 1st May 2013

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - Selig sind, die da Leid tragen; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Fauré Requiem

Wednesday 16th October 2013

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Great British Music: Parry I Was Glad; King Henry VIII Pastime with Good Company; Tallis If Ye Love Me; Byrd Sing Joyfully; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Pearsall Lay a Garland; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; C.Wood Hail, Gladdening Light; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bairstow I sat down under his shadow; Walton Set me as a seal upon thine heart; Walton A Litany; Howells Like as the Hart; Britten Hymn to the Virgin; Andrews A Farewell (World Première); Ireland Greater Love

Tuesday 3rd December 2013

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm and 8.00pm concerts
Programme: Handel Messiah - Part 1; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day

Saturday 31st May 2014

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Wednesday 15th October 2014

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz at St.Sepulchre’s: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Ellington Sacred Concert

Saturday 13th December 2014

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Poston Jesus Christ the Apple Tree; Traditional Gabriel’s Message (arr.Willcocks); Traditional I Saw Three Ships (arr.Willcocks); Bywater In the Bleak Midwinter; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Britten Hymn to the Virgin; Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Howells A Spotless Rose; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Wade); Cant A Cathedral Waiting for Christmas; Adam O Holy Night; Tavener The Lamb; Traditional Good King Wenceslas (arr.Elfyn Jones); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing; Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 30th May 2015

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Rheinweinlied’ Op.123; Brahms Song of Destiny; Brahms Requiem

Saturday 27th June 2015

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: Not advised
Programme: C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis If Ye Love Me; Tallis O Nata Lux; Byrd Ave Verum Corpus; Purcell Remember not, Lord, our offences; Pearsall Lay a Garland; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Bairstow I sat down under his shadow; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Vaughan Williams O Taste and See; Tavener The Lamb; Andrews A Farewell; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country - part of the City of London Festival

Wednesday 14th October 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Mathias A Babe is Born; Traditional Silent Night (arr.Bywater); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Campkin Sleep, Holy Babe; Scheidt A Child is Born in Bethlehem; Warlock Bethlehem Down; Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional We Three Kings of Orient Are; Rutter Star Carol; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter)

Saturday 21st May 2016

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Vivaldi Dixit Dominus

Saturday 23rd July 2016

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a British Summer’s Day - to include works by Holst, Elgar, Macmillan, Finzi and Tallis

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) and Carols by Candlelight

Saturday 13th May 2017

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Goddess Excellently Bright (World Première); Mozart Requiem Mass and works by Tallis and Vaughan Williams

Friday 20th October 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Made in the USA - to include Bernstein Chichester Psalms; Barber Agnus Dei and works by Lauridsen, Thompson and Whitacre

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bruckner Christus Factus Est; Whitacre Lux Aurumque; Franck Panis Angelicus; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Pryiidite Poklonimsia; Victoria Ave Maria; Barber Agnus Dei; Fauré Cantique de Jean Racine

Monday 9th July 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop on Tallis Spem in Alium (with wine!)

Thursday 8th November 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 6.30pm concert
Programme: Byrd Mass for Four Voices; Vaughan Williams Mass in G Minor (Chamber Choir Concert)

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Rutter I Wonder as I Wander; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional The Cherry Tree Carol (arr.Willcocks); Treseder The Sleep of the Infant Child; Finzi In Terra Pax; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Walford Davies); Bruckner Ave Maria; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Traditional Silent Night (arr.Tomlinson); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Tomorrow shall be my Dancing Day (arr.Willcocks)

Saturday 18th May 2019

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with the Orchestra of the Age of Enlightenment

Saturday 12th October 2019

Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

     Corinthian Chamber Orchestra
Saturday 27th January 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Friday 2nd March 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Symphony No.40

Saturday 19th May 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Stoll Cello Concerto (World Première); Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 30th June 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Hindemith Five Pieces for Strings; Brahms Symphony No.3

Saturday 6th October 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K136; Stravinsky Pulcinella Suite; Pärt Summa; Haydn Symphony No. 31 ‘Horn Signal’

Friday 14th December 2001

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.1 plus various carols

Friday 1st February 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stoll Midwinter Spring; Elgar Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Friday 1st March 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 27th April 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Britten Les Illuminations; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Friday 14th June 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Wagner Siegfried Idyll; Beethoven Symphony No.2

Friday 4th October 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Mozart Symphony No.39

Friday 13th December 2002

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Mozart Piano Concerto No.27; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Friday 31st January 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stoll Pot Pourri (World Première); Brahms Concerto for Violin and Cello; Dvořák Symphony No.8

Saturday 8th March 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Brook Green Suite; R.Strauss Serenade in E Flat; Tabakova Moving (World Première); Mozart Symphony No.36 ‘Linz’

Friday 9th May 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Grieg Piano Concerto; Beethoven Symphony No.5

Friday 13th June 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.4; Mozart Violin Concerto No.3; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 4th October 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Tchaikovsky Serenade for Strings; Beethoven Symphony No.4

Friday 5th December 2003

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Mozart Clarinet Concerto; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Bizet Symphony in C

Monday 19th January 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schoenberg Verklärte Nacht; Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Friday 30th January 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 15th May 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.7

Friday 18th June 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto a due cori in F; Bach Orchestral Suite No.2; Bach Concerto for Oboe and Violin; Haydn Symphony No. 45 ‘Farewell’

Saturday 26th June 2004

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with the Praetorius Choir

Saturday 9th October 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Shostakovich Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Friday 3rd December 2004

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Bruch Violin Concerto No.1; Barber Adagio for Strings; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Friday 28th January 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Sibelius Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 5th March 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Divertimento; Mozart Exsultate Jubilate; Poulenc Aubade for Piano and Orchestra; Stravinsky Pulcinella Suite

Friday 1st April 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 8.00pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.1

Friday 13th May 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Friday 17th June 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Mozart Oboe Concerto K314; Britten Sinfonietta Op.1; Haydn Symphony No. 60 ‘Il Distratto’

Saturday 1st October 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Piano Concerto No.4; Warlock Capriol Suite; Mozart Symphony No.40

Saturday 12th November 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.00pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Elgar Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Friday 9th December 2005

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mozart Bassoon Concerto; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Friday 27th January 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Friday 24th March 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Summer Evening; Mozart Piano Concerto No.22; Beethoven Rondino; Elgar Salut d’Amour; Copland Appalachian Spring

Saturday 13th May 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Elgar Sea Pictures; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Friday 16th June 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Hindemith Five Pieces for Strings; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Stravinsky Dumbarton Oaks; Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’

Saturday 7th October 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Friday 8th December 2006

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 27th January 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Brahms Symphony No.1; Brahms Symphony No.3

Friday 16th March 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Piano Concerto No.21; Stravinsky Symphony in C

Thursday 24th May 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Beethoven Violin Concerto; Schubert Symphony No. 5

Friday 22nd June 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Elgar Serenade for Strings; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 6th October 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’; Dvořák Symphony No.8

Friday 14th December 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Prokofiev Peter and the Wolf; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Friday 25th January 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Semiramide - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.3

Saturday 15th March 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Beethoven Piano Concerto No.3; Brahms Symphony No.3

Friday 25th April 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; R.Strauss Intermezzo - Orchestral interludes; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Beethoven Symphony No.1

Saturday 5th July 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Piano Concerto No.20; Brahms Symphony No.4

Saturday 4th October 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Vaughan Williams Symphony No.5

Friday 12th December 2008

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mozart Horn Concerto No.4; Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 31st January 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Copland Quiet City; Prokofiev Violin Concerto No.2; Mozart Masonic Funeral Music; Beethoven Three Equali for Four Trombones; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Friday 27th March 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Mahler Kindertotenlieder; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Friday 8th May 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.5

Saturday 20th June 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Mozart Violin Concerto No.3; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th October 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Elgar Cello Concerto; Beethoven Symphony No.7

Wednesday 2nd December 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Mother Goose - Suite; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 30th January 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Brahms Violin Concerto; Dvořák Symphony No.6

Thursday 18th March 2010

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Barber Violin Concerto; Beethoven Symphony No.7 (in the Queen Elizabeth Hall)

Saturday 22nd May 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Sibelius Symphony No.7; Barber Adagio for Strings; Rachmaninov Piano Concerto No.3

Friday 25th June 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Copland Clarinet Concerto; Mahler Symphony No. 4

Saturday 24th July 2010

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Hummel Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 9th October 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Koussevitsky Double Bass Concerto; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Poulenc Sinfonietta

Friday 10th December 2010

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Le Baiser de la Fée - Divertimento; Vaughan Williams Tuba Concerto; Gershwin Rhapsody in Blue; Anderson Bugler’s Holiday; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 29th January 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Bartók Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Friday 25th March 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Jeu de cartes; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Friday 20th May 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mahler Rückert Lieder; Elgar Enigma Variations

Tuesday 28th June 2011

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.3 (in the Queen Elizabeth Hall)

Saturday 1st October 2011

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.4

Friday 16th December 2011

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pénélope - Prelude; Berlioz Roméo et Juliette - Scène d’Amour; Ravel Piano Concerto in G Major; Butterworth A Shropshire Lad; Walton Façade - Suite No.2; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 28th January 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Serenade for Strings; Stravinsky Concerto for Piano and Wind Instruments; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Friday 30th March 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Sibelius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Monday 14th May 2012

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Elgar Symphony No.1 (in the Queen Elizabeth Hall)

Friday 22nd June 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No.104 ‘London’; Brahms Serenade No.1

Saturday 6th October 2012

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Piano Quartet in G Minor (arr.Schoenberg)

Friday 7th December 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’; Coates By the Sleepy Lagoon; Coates London Suite; Coates Calling All Workers; A.Wood Barwick Green; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 26th January 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: R.R.Bennett Sinfonietta; R.Strauss Oboe Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Friday 22nd March 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mozart Piano Concerto No.21; Haydn Symphony No. 99

Friday 10th May 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Britten Violin Concerto; Brahms Symphony No.3

Monday 24th June 2013

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Korngold Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances (in the Queen Elizabeth Hall)

Tuesday 15th October 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Stravinsky Pulcinella Suite; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Rakastava; Sibelius Andante Festivo; Sibelius Romance; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Schubert Death and the Maiden (arr.Mahler)

Friday 13th December 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 25th January 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: McNeff Sinfonia; R.Strauss Duett-Concertino; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.3

Friday 21st March 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.8; Brahms Piano Concerto No.2

Monday 12th May 2014

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Alassio (In the South); Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Shostakovich Symphony No. 5 (in the Queen Elizabeth Hall)

Saturday 21st June 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Schubert An die Musik; Schubert Du bist die Ruh’; Schubert Erlkönig; Berlioz Les Nuits d’Été - Villanelle; Berlioz Les Nuits d’Été - Le Spectre de la Rose; Weill Je ne t’aime pas; Weill Symphony No.2

Friday 3rd October 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berio Rendering; Mahler Kindertotenlieder; Shostakovich Symphony No. 9

Monday 15th December 2014

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Shostakovich Piano Concerto No.2; Stravinsky The Firebird - Suite (1945) (in the Queen Elizabeth Hall)

Saturday 7th February 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.38 ‘Prague’; Mozart Concert Aria ‘Chi sà, chi sà, qual sia’ K582; Mozart Concert Aria ‘Vado, ma dove?’ K583; Mozart Le Nozze di Figaro - Porgi amor; Mozart Concert Aria ‘Bella mia fiamma’ K528; Beethoven Symphony No.4

Friday 20th March 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 23rd May 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Dvořák Serenade for Strings; Brahms Symphony No.1

Friday 26th June 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Mozart Piano Concerto No.22; Stravinsky Symphony in Three Movements

Friday 2nd October 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius Irmelin - Prelude; Vaughan Williams Norfolk Rhapsody No.1; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Brahms Symphony No.2

Friday 11th December 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Dvořák Symphony No.5 plus some Christmas favourites

Monday 1st February 2016

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Rachmaninov Symphony No.2

Thursday 17th March 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Schumann Piano Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 21st May 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Mahler Des Knaben Wunderhorn - selection of songs; Mahler Symphony No. 4

Tuesday 21st June 2016

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Mozart Violin Concerto No.5; Sutton A Fistful of Fives (World Première); Beethoven Symphony No.5

Friday 7th October 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Elgar Cello Concerto; Elgar Cockaigne Overture

Friday 2nd December 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Shostakovich Cello Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Monday 6th February 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Isle of the Dead; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Prokofiev Symphony No.5

Saturday 18th March 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Piano Concerto No.25; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Thursday 18th May 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Prokofiev Violin Concerto No.2; Dvořák Symphony No.6

Tuesday 20th June 2017

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Les Boréades - Dances; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.2

Friday 6th October 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Prelude and Fugue Op.29; Walton Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Friday 8th December 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.1

Tuesday 23rd January 2018

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Danses Concertantes; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Symphony No.40

Friday 16th March 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Beethoven Symphony No.1; Mozart Così fan Tutte - Overture; Mendelssohn Violin Concerto

Saturday 19th May 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Prokofiev Piano Concerto No.3; Brahms Symphony No.4

Thursday 14th June 2018

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; R.Strauss Horn Concerto No.1; Mahler Symphony No.10 (compl. D.Cooke) - in the Queen Elizabeth Hall

Friday 5th October 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.6; Sibelius Symphony No.7

Wednesday 28th November 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lyadov Eight Russian Folksongs; Prokofiev Violin Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.5

Monday 4th February 2019

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bax Tintagel; Britten Violin Concerto; Walton Symphony No.1 (Queen Elizabeth Hall concert)

Wednesday 20th March 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Mozart Violin Concerto No.3; Roussel Concerto for Small Orchestra Op.34; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Tuesday 11th June 2019

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček On an Overgrown Path (arr.Seal); Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Friday 4th October 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Dvořák Cello Concerto; Sibelius Symphony No.5

     Coro Nuovo
Sunday 23rd June 2013

Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Midsummer Concert

Saturday 14th December 2013

Venue: Clair Hall, Perrymount Road, Haywards Heath RH16 3DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 20th July 2014

Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: The Best of British

Saturday 7th March 2015

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 8th March 2015

Venue: Holy Trinity Church, Church Street, Cuckfield, Haywards Heath RH17 5JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 27th June 2015

Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Movies

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Mozart Le Nozze di Figaro - Sull’aria; Williams Hymn to the Fallen; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Loewe My Fair Lady - Selection; Arlen The Wizard of Oz - Selection; Bart Oliver! - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Selection

Sunday 13th March 2016

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 - Excerpts; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Mozart Le Nozze di Figaro - Sull’aria; Williams Hymn to the Fallen; Orff Carmina Burana - O Fortuna; Loewe My Fair Lady - Selection; Arlen The Wizard of Oz - Selection; Bart Oliver! - Selection; R.Rodgers Oklahoma - Selection; R.Rodgers The Sound of Music - Selection

Sunday 17th July 2016

Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Shakespeare 400 Concert: C.Wood Full Fathom Five; Tallis If Ye Love Me; Dickau If Music by the Food of Love; Tavener Song for Athene; Walton Henry V - Agincourt; Verdi Macbeth - Witches Chorus; Verdi Macbeth - Refugee Chorus; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare - Excerpts; Bernstein West Side Story - Selections

Saturday 10th December 2016

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Coro Nuovo at Christmas - to include Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Lauridsen O Magnum Mysterium; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gloria! - to include Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Howard A Welsh Celebration

Sunday 19th March 2017

Venue: Holy Trinity Church, Church Street, Cuckfield, Haywards Heath RH17 5JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Gloria! - to include Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Howard A Welsh Celebration; Chilcott The Dove and the Olive Leaf

Sunday 16th July 2017

Venue: Ascension Church, 110 Vale Road, Haywards Heath RH16 4JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Music and Monarchy - to include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Verdi Aida - Triumphal Scene; Gibbons The Silver Swan; Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard)

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 4th February 2018

Venue: Wivelsfield Village Hall, Eastern Road, Wivelsfield Green RH17 7QG
Times: 2.30pm performance
Programme: Choir, Cabaret and Cakes

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 7.15pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Sunday 18th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Highbrook, West Hoathly, Crawley RH17 6SS
Times: 7.15pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.15pm concert
Programme: Summer Concert - Programme TBC

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 16th March 2019

Venue: St.Peter’s Church, Chailey Green, Lewes BN8 4DA
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Fauré Requiem

Sunday 17th March 2019

Venue: Burgess Hill Girls School, Keymer Road, Burgess Hill RH15 0EG
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Fauré Requiem

Saturday 6th July 2019

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.00pm concert
Programme: Earth’s Beauty: Haydn The Creation - Excerpts; Craske Day Arise, O Sun; Dvořák Napadly Pisne; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Rutter For the Beauty of the Earth; Weir I Love All Beauteous Things; Schram For the Autumn Sky; Hughes Tydi a Roddaist; Smetana Proc by chom; Phillips The Fishermen of England; Shearing Lullaby of Birdland; Jenkins Cantilena; Riego Homing; Sumner Fields of Gold; G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Swann The Hippopotamus Song; Miller Let There Be Peace on Earth (arr.Althouse)

     Cosine Orchestra
Saturday 29th April 2017

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Vivaldi The Four Seasons - Spring; Vivaldi The Four Seasons - Summer; Shostakovich Chamber Symphony Op.110a (arr.Barshai); Bach The Art of Fugue - Excerpts; Poulenc Organ Concerto

     Covent Garden Chamber Orchestra
Sunday 23rd June 2002

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Last Night of the Proms at St.Jude’s - to include Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 7th December 2002

Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of Christmas Music, to include Schütz The Christmas Story; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Purcell Rejoice in the Lord Alway plus carols for choir and audience

Saturday 8th March 2003

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Prokofiev Violin Concerto No.2; Dvořák Symphony No.7

Saturday 14th June 2003

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Mozart Piano Concerto No.20; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ - with St.Jude’s Festival Chorus

Saturday 12th July 2003

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Upper Street, Islington, London N1 2TX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Handel Dettingen Te Deum

Saturday 8th May 2004

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 85 ‘La Reine’; Nielsen Flute Concerto; Janáček The Cunning Little Vixen - Suite; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 10th July 2004

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Stravinsky Danses Concertantes; Mozart Symphony No.40

Saturday 18th September 2004

Venue: St.Mary’s Church, Church Square, Rye, East Sussex TN31 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 2nd October 2004

Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 22nd January 2005

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Dvořák Czech Suite; R.Strauss Metamorphosen

Saturday 19th March 2005

Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Godfrey I Waited Patiently for the Lord plus a selection of motets by Bruckner

Saturday 23rd April 2005

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Shostakovich Cello Concerto No.1; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

Saturday 2nd July 2005

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Summer Evening; Haydn Sinfonia Concertante; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Kodály Peacock Variations

Saturday 29th October 2005

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.1; Copland Quiet City; Copland Rodeo - Saturday Night Waltz; Copland Rodeo - Hoe-Down; Copland Appalachian Spring

Saturday 10th December 2005

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 14th January 2006

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: W.May All Over the Earth; Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 28th January 2006

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 25th March 2006

Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Rossini Stabat Mater

Saturday 1st April 2006

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Falla El Amor Brujo; Mozart Così fan Tutte - Come scoglio; Mozart Idomeneo - Zeffiretti lusinghieri; Mozart Concert Aria ‘Vado, ma dove?’ K583; Beethoven Symphony No.2

Sunday 25th June 2006

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: J.Strauss (II) The Gypsy Baron - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; J.Strauss (II) Vergnügenszug; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; J.Strauss (II) Die Fledermaus - Im Feuerstrom; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem (orch.Elgar)

Saturday 14th October 2006

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 61; Stravinsky Dumbarton Oaks; Stravinsky Pulcinella Suite; Wagner Siegfried Idyll

Saturday 2nd December 2006

Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Compton Avenue, London N1 2XD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 9th December 2006

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 3rd February 2007

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Weber Clarinet Concerto No.2; Brahms Serenade No.1

Saturday 24th March 2007

Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Saturday 28th April 2007

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Ravel Le Tombeau de Couperin; C.Matthews Night Music; Haydn Symphony No. 97

Saturday 16th June 2007

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett Little Music for Strings; R.Strauss Oboe Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 13th October 2007

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Martinů Overture H345; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Dvořák Symphony No.7

Saturday 8th December 2007

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Mozart Horn Concerto No.4; Brahms Symphony No.3

Saturday 15th December 2007

Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Handel Coronation Anthems

Saturday 2nd February 2008

Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Beethoven Violin Concerto; Grieg Two Nordic Melodies; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 15th March 2008

Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: S.Rodgers Dover Beach; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Duruflé Requiem

Saturday 26th April 2008

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Milhaud Cello Concerto No.1; Dvořák Cello Concerto

Saturday 5th July 2008

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Arriaga Symphony in D; Weber Clarinet Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 4th October 2008

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 6th December 2008

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Legends Op.59; Weber Andante and Hungarian Rondo Op.35; Schubert Symphony No. 5

Saturday 7th February 2009

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.4; Simpson Symphony No.7; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 28th March 2009

Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ibert Divertissement; Shostakovich Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.8

Saturday 10th October 2009

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Weill Symphony No.2; Brahms Violin Concerto

Saturday 5th December 2009

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: R.R.Bennett Partita; Elgar Sospiri; Haydn Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 30th January 2010

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Poulenc Organ Concerto; Gounod Petite Symphonie for Wind; Stravinsky Symphony in C

Saturday 24th April 2010

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Saturday 19th June 2010

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Schumann Piano Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 26th March 2011

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.29; Francaix L’Horloge de Flore; Beethoven Symphony No.7

Saturday 18th June 2011

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Mozart Piano Concerto No. 9; Schubert Symphony No. 5

Saturday 1st October 2011

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Martinů Sinfonietta ‘La Jolla’; Dvořák Violin Concerto

Saturday 10th December 2011

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.11 for Winds; Arnold Flute Concerto No.1; M.Taylor Symphony No.1; Mozart Symphony No.40

Saturday 11th February 2012

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Brahms Serenade No.1

Saturday 26th May 2012

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Les Fêtes d’Hébé - Excerpts; Handel Organ Concerto No.14 in A; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Thursday 31st May 2012

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.45pm concert
Programme: Rameau Les Fêtes d’Hébé - Excerpts; Handel Organ Concerto No.14 in A; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Sunday 1st July 2012

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.45pm concert
Programme: Rossini La Cenerentola - Non più mesta; Delius Concerto for Violin, Cello and Orchestra; Dvořák Symphony No.7

Saturday 6th October 2012

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Villa-Lobos Ciranda das Sete Notas for Bassoon and Strings; Brahms Symphony No.3

Saturday 1st December 2012

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Bartók Piano Concerto No.3; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Saturday 9th February 2013

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Wagner Siegfried Idyll; Sibelius Symphony No.7

Saturday 8th June 2013

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 28th September 2013

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berkeley Sinfonietta; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Kodály Dances of Galánta

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Brahms Symphony No.4

Saturday 14th December 2013

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Spirit of Christmas: Scott-Burt Advent Responsory; Rutter O Come, O Come Immanuel; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Sirett); Darke In the Bleak Midwinter; Adès The Fayrfax Carol; Finzi In Terra Pax; Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Lo, How a Rose E’er Blooming (arr.Blackwell); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Mathias Ave Rex; Rutter What Sweeter Music; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Todd My Lord has Come; Chilcott O Little Town; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Leddington Wright)

Saturday 1st February 2014

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 7th June 2014

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Finzi Eclogue; Vaughan Williams Fantasia for Piano and Orchestra; Brahms Symphony No.1

Saturday 20th September 2014

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Britten Les Illuminations; Shostakovich Symphony No.15

Saturday 8th November 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Les Francs-Juges’; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 7th February 2015

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Falla El Amor Brujo; Poulenc Sinfonietta; Beethoven Symphony No.7

Saturday 13th June 2015

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Nielsen Violin Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 26th September 2015

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Shostakovich Piano Concerto No.1; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Prokofiev Sinfonietta

Sunday 29th November 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Newbury Choral Society

Saturday 6th February 2016

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Sibelius Symphony No.2

Saturday 23rd April 2016

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Dvořák Symphony No.7

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Cornish Dances; Britten Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 1st October 2016

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Bach Brandenburg Concerto No.4; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Bach Orchestral Suite No.3; Handel Music for the Royal Fireworks

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Panufnik Sinfonia Sacra; Boulanger D’un Soir Triste; Boulanger D’un Matin de Printemps; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 4th March 2017

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Stravinsky Suite No.1; Stravinsky Suite No.2; Falla Nights in the Gardens of Spain; Shostakovich Symphony No. 9

Saturday 6th May 2017

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Beethoven Concert Aria ‘Ah Perfido!’; Wagner Wesendonck Lieder; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 10th June 2017

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Stravinsky Pulcinella Suite; Poulenc Gloria; Ravel Mother Goose - Suite

Sunday 25th June 2017

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: 7.30pm performance
Programme: Programme includes Beethoven Triple Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 23rd September 2017

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Adès Concentric Paths; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Act 2

Saturday 3rd February 2018

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; MacMillan Tryst; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: Not advised
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Berlioz Les Nuits d’Été; Dvořák Symphony No.5

Tuesday 15th May 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Vaughan Williams The Lark Ascending; Howells English Mass; McDowall The Descending Blue; Stanford The Blue Bird; Ireland The Hills; S.Wilson Spring (World Première)

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Psalm 42; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Jude’s Church, Central Square, Hampstead Garden Suburb, London NW11 7AH
Times: Not advised
Programme: St.Jude Proms Concert: Berlioz Harold in Italy; Meyerbeer Les Huguenots - Nobles seigneurs, salut; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mozart Così fan Tutte - È amore un ladroncello; Gluck Orphée et Eurydice - Amour, viens rendre à mon âme; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

Saturday 29th September 2018

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 2.30pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Ravel Piano Concerto in G Major; Dvořák Symphony No.8

Saturday 2nd February 2019

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Nicolas Church, West Mills, Newbury RG14 5HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons Playing for Newbury Choral Society

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Frances-Hoad Beyond the Road Begun (World Première); Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 1

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Hymn to the Spirit’ - to include Tavener The Protecting Veil; Tavener The Veil of the Temple - Excerpts; Kostic Hymns to the Night (UK Première) and other works by Tavener.

Saturday 28th September 2019

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni

     Cranbrook Choral Society
Saturday 25th April 2015

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Duruflé Requiem

Saturday 20th June 2015

Venue: St.George’s Church, The Green, Benenden, Kent TN17 4DL
Times: 6.30pm concert
Programme: Music on a Midsummer Evening, to include Jenkins Songs of Sanctuary - Adiemus - with Goudhurst and Kilndown Primary School Choir and the Kent Academy of Music Jazz Band

Saturday 21st November 2015

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 19th December 2015

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th March 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Stainer The Crucifixion; Parry I Was Glad; Wesley O Lord my God

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Laurence’s Church, The Moor, Hawkhurst, Kent TN18 4RS
Times: 6.30pm concert
Programme: Summer Concert

Saturday 19th November 2016

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert Traditional Masters in this Hall; Mathias Sir Christèmas; Mathias A Babe is Born

Saturday 29th April 2017

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria; Rutter Te Deum; Vaughan Williams O Clap Your Hands; G.Gabrieli In Ecclesiis; Bruckner Libera me

Saturday 17th June 2017

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: From Madrigals to Gilbert and Sullivan - with Colliers Green and Marlborough House School Choirs

Saturday 23rd September 2017

Venue: Marlborough House School, Hawkhurst TN18 4PY
Times: 2.00pm to 6.00pm
Programme: Singing Day on popular classics

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Chilcott In the Bleak Midwinter

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 23rd June 2018

Venue: Queen’s Hall Theatre, Waterloo Road, Cranbrook, Kent TN17 3JD
Times: 7.30pm concert
Programme: Cranbrook School 500th Anniversary Concert

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Jenkins The Armed Man

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in B Flat; Mozart Te Deum; Mozart Ave Verum Corpus

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Mary’s Church, Back Lane, Goudhurst, Cranbrook TN17 2BL
Times: 6.00pm concert
Programme: Not advised

     Cranbrook Symphony Orchestra
Saturday 28th November 2009

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite - Excerpts; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 14th May 2011

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Schubert Rosamunde Incidental Music - Three Entr’actes; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 12th May 2012

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Grieg Piano Concerto; Schumann Symphony No.4

Sunday 17th June 2012

Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 2.30pm concert
Programme: To include Prokofiev Peter and the Wolf

Friday 16th November 2012

Venue: St.Laurence’s Church, The Moor, Hawkhurst, Kent TN18 4RS
Times: 4.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Beethoven Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 1st June 2013

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Wagner Wesendonck Lieder; Dvořák Symphony No.8

Saturday 30th November 2013

Venue: St.Laurence’s Church, The Moor, Hawkhurst, Kent TN18 4RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; R.Strauss Horn Concerto No.1; Rossini Il Signor Bruschino - Overture; Schubert Symphony No. 3

Sunday 11th May 2014

Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Friendly Concert - to include Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Dvořák Rondo Op.94

Saturday 6th December 2014

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Sunday 8th March 2015

Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending and music by Fauré, Debussy, Mozart, Bræin and Whitacre

Saturday 6th June 2015

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Beethoven Symphony No.7

Saturday 28th November 2015

Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Mozart Symphony No.40

Sunday 26th June 2016

Venue: Saint Ronan’s School, Water Lane, Hawkhurst, Kent TN18 5DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 26th November 2016

Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 2pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Light Classical Music from all genres. - with Tongswood Chamber Choir: in aid of Hospice in the Weald

Sunday 25th June 2017

Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 3pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 2nd December 2017

Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Beethoven Symphony No.1

Sunday 24th June 2018

Venue: Benenden School, Benenden, Kent TN17 4AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 1st December 2018

Venue: St.George’s Church, Benenden, Kent, TN17 4DN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Sibelius Andante Festivo; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Bizet Symphony in C

     Crofton Singers
Saturday 5th March 2005

Venue: Barnardo’s Church, Tanners Lane, Barkingside, Essex IG6 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sing Joyfully - A concert of English Choral Music

Saturday 21st March 2015

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Musical Pairs: Pitoni Cantate Domino; Schütz Cantate Domino; Byrd Mass for Four Voices; Tallis O Nata Lux; Lauridsen O Nata Lux; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; G.Bush Music, when soft voices die; Bruckner Ave Maria; Biebl Ave Maria; Chilcott A Little Jazz Mass; Morley It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass

Saturday 20th June 2015

Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Star Spangled Songs on a Summer Night: Barber Sure on this Shining Night; R.Thompson Alleluia; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Were you there when they crucified my Lord? (arr.Pusey); Traditional Down over the Hill (arr.Bartholomew); Traditional Careless Love (arr.McLeod); J.S.Smith The Star Spangled Banner (arr.Ralf); Traditional Dinni-e Sin; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); R.Warren Dancing in the Wind; Morricone Whispers in a Dream; Billings Euroclydon; Billings Easter Anthem; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Copland Old American Songs - At the River; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain (arr.Lojeski)

Saturday 27th June 2015

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Rayleigh SS6 8BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs on a Summer Night: Barber Sure on this Shining Night; R.Thompson Alleluia; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Were you there when they crucified my Lord? (arr.Pusey); Traditional Down over the Hill (arr.Bartholomew); Traditional Careless Love (arr.McLeod); J.S.Smith The Star Spangled Banner (arr.Ralf); Traditional Dinni-e Sin; Youmans Tea for Two (arr.Gritton); Arlen Over the Rainbow (arr.Turner); R.Warren Dancing in the Wind; Morricone Whispers in a Dream; Billings Euroclydon; Billings Easter Anthem; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Copland Old American Songs - At the River; R.Rodgers The Sound of Music - Climb every Mountain (arr.Lojeski)

Saturday 12th December 2015

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Manz E’en so, Lord Jesus, Quickly Come; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Verdi Four Sacred Pieces - Ave Maria; Pachelbel Magnificat; Handl Ecce concipies; Chilcott Nova! Nova!; Byrd Hodie Christus Natus Est; Byrd Puer Natus est Nobis; Traditional Il est Né, le Divin Enfant (arr.Rutter); Collingwood Balulalow; Ebeling All My Heart this Night Rejoices; Ballet Lute-book Lullaby (arr.Shaw); Anon. Coventry Carol; Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Willcocks); Kodály A Christmas Carol; Britten A Boy was Born; Anon. Away in a Manger; Leuner The Shepherds’ Cradle Song (arr.Macpherson); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams)

Saturday 5th March 2016

Venue: St.Barnabas Church, 127 Snakes Lane East, Woodford Green IG8 7HX
Times: 7.30pm concert
Programme: Amner Come let’s rejoice; Dowland Weep you no more, sad fountains; Gibbons What is our Life?; Byrd Why do I use my paper?; Wilbye Draw on, sweet night; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; Schütz Jauchzet dem Herrn; Greenhill To daisies; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Bruckner Os Justi; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Moeran Songs of Springtime; Parry My Delight and Thy Delight; Traditional I Love My Love (arr.Holst); Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day

Saturday 18th June 2016

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Wood Oculi omnium; C.Wood Mass in F - Kyrie and Gloria; Stanford The Blue Bird; Stanford Cupid and Rosalind; Parry My Delight and Thy Delight; Sullivan Echoes; Sullivan The Long Day Closes; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams The Willow Song; Vaughan Williams O Mistress Mine; C.Wood O! Breathe not his name; C.Wood Neptune’s Empire; C.Wood Sunlight all golden; C.Wood True love’s the gift; C.Wood Song for a dance

Saturday 1st October 2016

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: It was a Lover and his Lass - settings of Shakespeare: Morley It was a Lover and his Lass; Bennet All Creatures Now; Ford Since First I Saw Your Face; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Gibbons The Silver Swan; Wilbye Draw on, sweet night; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; C.Wood Full Fathom Five; Vaughan Williams O Mistress Mine; Macfarren Orpheus with his Lute; Macfarren Come away, Death; Purcell If Music be the Food of Love; Harding If Music be the Food of Love; Moeran Sigh no more, ladies; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Four Anthems; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Handl Omnes de Saba venient; Victoria Jesu dulcis memoria; Lotti Regina Coeli; Goldschmidt A Tender Shoot; Pettman I saw a maiden; Vaughan Williams The blessed son of God; Warlock Bethlehem Down; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Traditional Blessed Be that Maid Marie (arr.Wood); Traditional Hail! Blessed Virgin Mary (arr.Wood); Traditional King Jesus hath a garden (arr.Wood); Traditional Once, as I remember (arr.Wood); Traditional Deck the Hall (arr.Wood); Traditional A Virgin Most Pure (arr.Wood); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood)

Thursday 14th December 2017

Venue: Drapers’ Hall, Throgmorton Street, London EC2N 2AN
Times: Not advised
Programme: 70th Anniversary Concert Morley Sing we, and chant it; Bennet All Creatures Now; Parry Six Modern Lyrics - Music, when soft voices die; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Rutter Birthday Madrigals - It was a Lover and his Lass; Swingle It was a Lover and his Lass; Traditional Dick’s Maggot (arr.Shuldham-Shaw); C.Wood Full Fathom Five; Macfarren Orpheus with his Lute; Traditional Yarmouth Fair (arr.Warlock & Gibbs); Anon. Graceful and Easy; Bostwick When Pa was a little boy like me; Victoria O Magnum Mysterium; Tye A Sound of Angels; Wells Fanfare for Christmas; Goldschmidt A Tender Shoot; Traditional I Saw a Maiden (arr.Pettman); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Holst Bring Us In Good Ale

Thursday 15th March 2018

Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: 8.00pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me; C.Wood Music, when soft voices die; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Brahms In stiller Nacht; W.Harris Come my way; Schmidt Try to remember (arr.Rathbone); Hesketh-Harvey Saturday Fathers (arr.Rathbone); Simon Fifty-Ninth Street Bridge Song (arr.Rathbone); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Wrubel Zip-a-dee-doo-dah (arr.Rathbone)

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Barnabas Church, Grove Road, London E3 5TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me; Morley Nolo mortem; Bach Two-part Invention in D Minor (arr.Rathbone); Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Ireland The Hills; C.Wood Music, when soft voices die; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Schmidt Try to remember (arr.Rathbone); Hesketh-Harvey Saturday Fathers (arr.Rathbone); Simon Fifty-Ninth Street Bridge Song (arr.Rathbone); Mercury Love of my Life (arr.Rathbone); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Wrubel Zip-a-dee-doo-dah (arr.Rathbone)

Saturday 6th October 2018

Venue: Sir James Hawkey Hall, Broomhill Road, Woodford Green IG8 0BG
Times: 3.30pm concert
Programme: Woodford Festival Launch Day Concert

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Mary and Holy Trinity Church, Bow Road, London E3 3AH
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional The Truth from Above (arr.Vaughan Williams); Ord Adam Lay Ybounden; Walton All This Time; Bach O Little One Sweet; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); R.R.Bennett Out of Your Sleep; Traditional Sing Lullaby (arr.Rathbone); Byrd O Magnum Mysterium; Head The Little Road to Bethlehem; Gruber Silent Night (arr.Rathbone); Tchaikovsky The Crown of Roses; Bernard Winter Wonderland (arr.Rathbone); Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rathbone); Pierpoint Jingle Bells (arr.Rathbone); H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Rathbone); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Thursday 21st March 2019

Venue: The Art Pavilion, Mile End Park, Clinton Road, London E3 4QY
Times: 7.30pm concert
Programme: A Wonderful World - works TBC

Sunday 30th June 2019

Venue: St.Paul’s Church, St.Stephen’s Road, London E3 5JL
Times: 5.00pm concert
Programme: Summer Concert: Parsons Ave Maria; Gibbons The Silver Swan; Bach Two-part Invention in D Minor (arr.Rathbone); Sullivan The Pirates of Penzance - Ah, leave me not to pine alone (arr.Rathbone); Bairstow Jesu, the very thought; Bairstow Jesu, grant me this, I pray; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; Messiaen O Sacrum Convivium; Britten Five Flower Songs; Traditional Nobody Knows the Trouble I’ve Seen (arr.Rathbone); Gladstone Save the Best for Last (arr.Rathbone); Bacharach San José (arr.Rathbone); G.Weiss What a Wonderful World (arr.Rathbone); Wrubel Zip-a-dee-doo-dah (arr.Rathbone)

Saturday 9th November 2019

Venue: The Great Hall, Bancroft’s School, 611-627 High Road, Woodford Green IG8 0RF
Times: 7.00pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - with Bancroft’s School Choir

     Crowborough Choral Society
Saturday 27th November 2004

Venue: St.Barnabas Church, Stanley Road, Tunbridge Wells TN1 2RH
Times: Not advised
Programme: Salieri Coronation Te Deum; Mozart Missa Brevis in C K259 ‘Organ Solo’; Mozart Ave Verum Corpus; Schubert Mass in G

Saturday 19th March 2005

Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Byrd Mass for Four Voices; Monteverdi Vespers of 1610 - Magnificat; Monteverdi Adoramus te, Christe

Saturday 29th October 2005

Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 25th March 2007

Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Requiem

Saturday 28th November 2009

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Fauré Requiem

Saturday 20th March 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 19th June 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs from the Shows

Saturday 6th November 2010

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 2nd April 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Orff Carmina Burana

Saturday 25th June 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Hungarian Goulash’ - works TBC

Saturday 26th November 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 24th March 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Tuesday 26th June 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Sounds of the Seventies

Saturday 24th November 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 16th March 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel St.John Passion; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’

Saturday 22nd June 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fields Midsummer Mass; Rutter Feel the Spirit

Saturday 14th December 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Celebration

Saturday 5th April 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah - Part 2; Fauré Requiem

Saturday 28th June 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Victorian Evening

Saturday 8th November 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bannister In Flanders Fields; Elgar The Spirit of England

Saturday 21st March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 28th June 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Songs from the Musicals

Saturday 21st November 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 19th March 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in G; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 25th June 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Animal Crackers’ - works TBC

Saturday 10th December 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Christmas Celebration

Saturday 8th April 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 24th June 2017

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Midsummer Monteverdi’ - works TBC

Saturday 25th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Chapel Green, Crowborough TN6 1ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’

Sunday 10th December 2017

Venue: Holy Trinity Church, High Hurstwood TN22 4AD
Times: 6.30pm concert
Programme: Candlelight Nine Lessons and Carols

Saturday 24th March 2018

Venue: Mayfield School, The Old Palace, High Street, Mayfield TN20 6PH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Fauré Requiem

Saturday 23rd June 2018

Venue: Crowborough United Church, Croft Road, Crowborough TN6 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - to include music by Verdi, Puccini, Bizet and others.

Saturday 20th October 2018

Venue: Beacon Academy, North Beeches Road, Crowborough TN6 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Pergolesi Stabat Mater; Austin This Human Shield (World Première)

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, Crowborough TN6 3FD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Campling Dona nobis pacem; Bannister In Flanders Fields and works by Parry and Britten

Sunday 9th December 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Hurstwood TN22 4AD
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, Crowborough TN6 3FD
Times: 7.30pm concert
Programme: From Tallis to Tavener - 500 Years of English Choral Music - to include Rutter Magnificat and music by Tallis, Tavener, Byrd, Dering, Gibbons, Purcell, Parry and Sullivan

Saturday 22nd June 2019

Venue: Crowborough United Church, Croft Road, Crowborough TN6 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night on Broadway - music from the great musicals by Rodgers and Hammerstein and Bernstein

     Crowthorne Symphony Orchestra
Saturday 29th March 2008

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Haydn Trumpet Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Dvořák Symphony No.8

Sunday 14th December 2008

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Liszt Piano Concerto No.1; Franck Symphony in D Minor

Sunday 20th December 2009

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Sibelius Finlandia; Weber Clarinet Concertino; Schumann Symphony No.4

Saturday 27th March 2010

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Chabrier España; Bruch Kol Nidrei; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 3rd July 2010

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: Sullivan The Gondoliers - Excerpts; Hummel Trumpet Concerto; Brahms Hungarian Dances - Selection; Britten Soirées Musicales

Saturday 27th November 2010

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Liszt Les Préludes; Bruch Violin Concerto No.1; Chabrier Joyeuse Marche; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Poulenc Les Biches - Suite

Saturday 11th December 2010

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Anderson Sleigh Ride; Delius Sleigh Ride; Mozart Exsultate Jubilate; Handel Messiah - Highlights; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Anderson Christmas Festival plus carols (arr.Willcocks)

Saturday 12th March 2011

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 2nd July 2011

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Gershwin Piano Concerto; Barber Adagio for Strings; Gershwin An American in Paris

Saturday 26th November 2011

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 17th December 2011

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 8.00pm concert
Programme: N.Hess A Christmas Overture; Delius Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Handel Music for the Royal Fireworks - Excerpt; Fauré Pavane; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival plus carols (arr.Willcocks)

Saturday 24th March 2012

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.1

Saturday 7th July 2012

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Elgar Cello Concerto; Arnold Cornish Dances; Arnold Little Suite for Orchestra No.1; Vaughan Williams Symphony No.8 - Scherzo; Holst St.Paul’s Suite

Saturday 24th November 2012

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Grieg Piano Concerto; Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Kodály Háry János Suite; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Saturday 15th December 2012

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Music and Carols: Anderson Christmas Festival; Waldteufel Roses de Noël; Leontovych Five Ukrainians in a Bell Tower (arr.England); Lane Overture on French Christmas Carols; Krogstad Christmas at the Movies; Anderson Sleigh Ride; Traditional A Merry Christmas (arr.Brubaker)

Saturday 6th April 2013

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Tchaikovsky Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 6th July 2013

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Delius Brigg Fair; Dvořák Romance in F Minor; Dvořák Symphony No.7

Saturday 23rd November 2013

Venue: The Christopher Lee Theatre, Wellington College, Crowthorne, Berkshire RG45 7PUx
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 14th December 2013

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Anderson Christmas Festival; Waldteufel Roses de Noël; Whittaker A Christmas Overture; Lane Overture on French Christmas Carols; Krogstad Christmas at the Movies; Delius Sleigh Ride; Adam O Holy Night

Saturday 29th March 2014

Venue: Fyson Blum Hall, Yateley Manor School, 51 Reading Road, Yateley GU46 7UQ
Times: 7.45pm concert
Programme: A Night at the Opera - including music by Bizet, Puccini, Wagner, Borodin and more

Saturday 12th July 2014

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Addinsell Warsaw Concerto; Prokofiev Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 22nd November 2014

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Horn Concerto No.3; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Saturday 13th December 2014

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert: Rodrigo Concierto de Aranjuez; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Anderson Christmas Festival; Krogstad Christmas at the Movies; Adam O Holy Night; Anderson Sleigh Ride

Saturday 18th April 2015

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Sibelius Valse Triste; Mahler Kindertotenlieder; Sibelius Symphony No.5

Saturday 11th July 2015

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Paganini Violin Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 21st November 2015

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Grieg Lyric Suite; Elgar Alassio (In the South); Brahms Piano Concerto No.1

Saturday 12th December 2015

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert Anderson Sleigh Ride; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Krogstad Christmas at the Movies; Traditional Carol of the Bells (arr.Riley); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Riley); Whittaker Suite on Christmas Carols for Flute and Strings (World Première); Waldteufel Roses de Noël; Traditional A Merry Christmas (arr.Brubaker); Anderson Christmas Festival

Saturday 16th April 2016

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Lemminkäinen Suite - The Swan of Tuonela; Britten Violin Concerto; Arnold Peterloo Overture; Copland Billy the Kid Suite

Saturday 2nd July 2016

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Shostakovich Piano Concerto No.2; Franck Symphony in D Minor

Saturday 19th November 2016

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Dohnanyi Variations on a Nursery Theme; Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Chabrier Joyeuse Marche; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Quilter Children’s Overture; Arnold A Grand, Grand Overture

Saturday 10th December 2016

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert - Seasonal music and carols

Saturday 18th February 2017

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Schumann Piano Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 1st July 2017

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: To include Mozart Concerto for Flute and Harp; Mahler Symphony No. 1

Saturday 18th November 2017

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Brahms Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 9th December 2017

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm performance
Programme: Seasonal Music and Carols, to include Whittaker A Christmas Garland (World Première)

Saturday 10th February 2018

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Khachaturian Spartacus - Adagio; Bizet Carmen - Suite No.2; Arensky Variations on a Theme of Tchaikovsky; Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Sibelius Karelia Suite

Saturday 30th June 2018

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm performance
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Stravinsky Petrushka - Suite

Saturday 24th November 2018

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Violin Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 15th December 2018

Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Arnold English Dances - Set No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Butterworth The Banks of Green Willow; Elgar Enigma Variations

Saturday 11th May 2019

Venue: Oaklands Junior School, Butler Road, Crowthorne RG45 6QZ
Times: 2.00pm to 5.00pm Strings Workshop
Programme: Workshop on Debussy Danse Sacre et Danse Profane and Vaughan Williams Five Variants on Dives and Lazarus

Saturday 29th June 2019

Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.4

     Croydon Bach Choir
Saturday 18th February 2006

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 9.00am Workshop, 5.30pm concert
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 16th October 2010

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Handel Messiah

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

Wednesday 15th December 2010

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Born in a Stable’

Saturday 26th March 2011

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th June 2011

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Sullivan Trial by Jury and a selection of opera choruses.

Saturday 15th October 2011

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Haydn The Seasons

Saturday 26th November 2011

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Rossini Petite Messe Solennelle

Wednesday 21st December 2011

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘The Queen of Heaven’

Saturday 24th March 2012

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Requiem Mass

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Coleridge-Taylor A Tale of Old Japan

Saturday 6th October 2012

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Workshop on Handel Dettingen Te Deum

Saturday 24th November 2012

Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: J.S.Bach Cantatas and Chorales

Wednesday 12th December 2012

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘Peace at Christmas’

Saturday 23rd March 2013

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 29th June 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Rutter Magnificat; Fauré Requiem

Saturday 16th November 2013

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: Not advised
Programme: Britten Rejoice in the Lamb; Purcell Ode on St.Cecilia’s Day; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Departure

Wednesday 11th December 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert ‘Follow the Star’

Wednesday 11th December 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert ‘Follow the Star’

Saturday 8th March 2014

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Workshop on Beethoven Mass in C

Saturday 5th April 2014

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Handel Dixit Dominus; Handel Nisi Dominus; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 7

Saturday 14th June 2014

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Spirit of England; Elgar Four Old English Songs; Coates The Green Hill of Somerset; Sullivan The Yeomen of the Guard

Saturday 22nd November 2014

Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: Not advised
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Orff Carmina Burana

Wednesday 17th December 2014

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert ‘A Garland for Christmas’

Saturday 7th March 2015

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Haydn Harmoniemesse

Saturday 28th March 2015

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 27th June 2015

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Brahms Requiem

Saturday 21st November 2015

Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: Not advised
Programme: Haydn Te Deum No.2; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’ plus a selection of lieder by Mozart and Schubert

Wednesday 16th December 2015

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert ‘This Wondrous Night’

Saturday 27th February 2016

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Rossini Stabat Mater

Saturday 19th March 2016

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 25th June 2016

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Barber Agnus Dei; Stanford Songs of the Fleet; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 12th November 2016

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Bach Christmas Oratorio

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Boden Awake Glad Heart; Handel Messiah - Part 1 plus carols for choir and audience

Saturday 25th February 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: Not advised
Programme: Workshop on Dvorak Mass in D

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Rossini Stabat Mater

Saturday 1st July 2017

Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: Not advised
Programme: Verdi Nabucco - Va, pensiero; Mozart Die Zauberflöte - Ach, ich fühls; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Gounod Faust - Jewel Song; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Boden Homo Sum (World Première); Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10am Workshop, early-evening performance
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10am Workshop, early-evening performance
Programme: Come and Sing Handel Coronation Anthems

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Dvořák Mass in D

Saturday 30th June 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Shirley Church Road, Croydon CR0 5EF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Boden Homo Sum; Elgar The Spirit of England

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10.00am Workshop with early-evening performance
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Bach Orchestral Suite No.3; Purcell Te Deum and Jubilate

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10,00am Workshop with early-evening performance
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Fauré Messe Basse

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10.00am Workshop
Programme: Come and Sing Dvorak Requiem

     Croydon Philharmonic Choir
Thursday 11th October 2001

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Great Choral Classics: Orff Carmina Burana - Excerpts; Fauré Requiem - Excerpts; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ - Excerpts; Verdi Requiem - Excerpts; Mozart Ave Verum Corpus; Stainer The Crucifixion - Excerpts; Walton Belshazzar’s Feast - Excerpt; Parry Jerusalem; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest - with the BBC Concert Orchestra

Saturday 17th November 2001

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Thursday 13th December 2001

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration - to include Handel Messiah - Highlights; Holst Christmas Day; H. & Blane R.Martin Have Yourself a Merry Christmas (arr.Schmutte); Berlin White Christmas; Tormé The Christmas Song - with the BBC Concert Orchestra

Saturday 2nd March 2002

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: An Evening with Mr.W.S.Gilbert: Sullivan The Pirates of Penzance - Excerpts; Sullivan H.M.S.Pinafore - Excerpts; Sullivan The Mikado - Excerpts; Sullivan Iolanthe - Excerpts

Saturday 18th May 2002

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 16th November 2002

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Walton Belshazzar’s Feast; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 1st March 2003

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Regina Coeli; Mozart Clarinet Concerto; Mozart Requiem Mass

Wednesday 14th May 2003

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Elgar Cockaigne Overture; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Sibelius Finlandia; Handel Music for the Royal Fireworks; Gershwin Variations on ‘I Got Rhythm’; Litolff Piano Concerto No.4 - Scherzo; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Elgar Coronation Ode - Land of Hope and Glory

Saturday 17th May 2003

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Walton Coronation Te Deum; Stanford Gloria in B Flat; Vaughan Williams Mass in G Minor; Gibbons O Clap your Hands

Thursday 12th June 2003

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 8.00pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Walton Coronation Te Deum; Stanford Gloria in B Flat; Vaughan Williams Mass in G Minor; Gibbons O Clap your Hands

Saturday 15th November 2003

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 20th December 2003

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Family Carols

Saturday 6th March 2004

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Russian Spectacular Prokofiev Alexander Nevsky; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Mussorgsky Songs and Dances of Death; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances

Saturday 3rd April 2004

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Clarinet Concerto; Fauré Requiem

Saturday 15th May 2004

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles (Concert Performance)

Saturday 20th November 2004

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 5th March 2005

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Rutter Gloria

Saturday 14th May 2005

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: A Feast of Gilbert and Sullivan

Saturday 19th November 2005

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 25th March 2006

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 20th May 2006

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Poulenc Gloria; Ravel Piano Concerto in G Major

Saturday 18th November 2006

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Te Deum; Vaughan Williams Serenade to Music; Jenkins The Armed Man

Saturday 16th December 2006

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Classic Christmas - with the Choirs of Croydon Parish Church

Saturday 3rd March 2007

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin An American in Paris; Lambert The Rio Grande; Copland Fanfare for the Common Man; Copland Canticle of Freedom; Bernstein Chichester Psalms

Sunday 6th May 2007

Venue: Great Hall, Royal Russell School, Coombe Lane, Croydon CR9 5BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 17th November 2007

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Lloyd-Webber Requiem; Elgar Grania and Diarmid; Elgar The Spirit of England

Saturday 2nd February 2008

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 22nd March 2008

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Handel Messiah - Highlights - with Croydon Citadel Salvation Army Band

Sunday 6th April 2008

Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Copland Fanfare for the Common Man; Lauridsen Lux Aeterna; Ramirez Misa Criolla

Saturday 7th June 2008

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Puccini Messa di Gloria

Tuesday 9th December 2008

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Viennese Strauss Christmas Gala - with the British Philharmonic Concert Orchestra

Sunday 1st February 2009

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Hodie; Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Vaughan Williams A Choral Flourish - with Choristers of the Royal Russell School and members of Bromley Youth Choirs

Saturday 4th April 2009

Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Tantum Ergo K197; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Mozart Requiem Mass