Past Events Group List - E

This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.

     Ealing Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.45pm concert
Programme: Rameau Les Fêtes de Polymnie - Overture; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Purcell Come Ye Sons of Art; Handel Dettingen Te Deum

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Monday 18th December 2017

Venue: Meadow House Hospice, Ealing Hospital, Uxbridge Road, Southall UB1 3HW
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert including Première of the ‘Butterfly Carol’

Sunday 18th March 2018

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Monday 18th June 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.45pm concert
Programme: ’Made in America’: Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Whitacre A Boy and a Girl; Whitacre Sleep; Porter Begin the Beguine; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Gershwin Fascinatin’ Rhythm; Copland Old American Songs

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Finzi Requiem da Camera; Elgar Lux Aeterna (arr.Cameron); Elgar Sospiri; Parry I Was Glad

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 23rd March 2019

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Thursday 20th June 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria and a selection of opera choruses

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Northern Lights’, to include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Sibelius Finlandia (Choral Version); Tormis Kord me tuleme tagasi; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Ešenvalds Stars; Gjeilo Unicornis captivatur; Grieg Ave Maris Stella; Grieg Peer Gynt - Solveig’s Song; G.Andrew Aurora Borealis (World Première); Andersson ABBA Medley (arr.Williams)

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Howells Hymn for St.Cecilia; McDowall Ave Maris Stella; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Holst St.Paul’s Suite

     Ealing Symphony Orchestra
Saturday 1st October 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Goodwin Those Magnificent Men in their Flying Machines; Sibelius Symphony No.5; Rossi The Battle of the Somme

Saturday 26th November 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Hussite Overture; Mahler Symphony No. 5

Saturday 11th February 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Rawsthorne Saraband for Dead Lovers - Music from the Film; Rawsthorne Main Title and Nocturne from ‘The Cruel Sea’; Boccherini Quintet in E - Minuet (orch.); Ireland The Overlanders - Suite from the Film; Vaughan Williams Symphony No.7 ‘Sinfonia Antartica’

Saturday 13th May 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Respighi Fountains of Rome; Prokofiev Piano Concerto No.2; J.Gardner Symphony No.2; Elgar Alassio (In the South)

Saturday 15th July 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bax The Garden of Fand; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; R.Strauss Alpine Symphony

Saturday 7th October 2017

Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Shostakovich October; B.Thompson Saxophone Concerto; Holst The Perfect Fool; Prokofiev Symphony No.4

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Symphony No.4; Korngold Violin Concerto; Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 2nd December 2017

Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dyson The Blacksmiths; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Orff Carmina Burana

Saturday 16th December 2017

Venue: Ealing Green Church, Ealing Green, London W5 5QT
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Parke Short Fantasia on Christmas Carols; Anderson Sleigh Ride; Mozart Horn Concerto No.4 - Rondo; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood plus singalong Christmas carols.

Saturday 20th January 2018

Venue: All Saints’ Church, 17 Church Street, Brill, Aylesbury HP18 9RT
Times: 7.00pm concert
Programme: ESO and Friends present a Chamber Music Concert in aid of Myanmar Refugee Crisis

Saturday 10th February 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Delius Appalachia; Gershwin Porgy and Bess (concert version arr. Robert Russell Bennett)

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Elgar Cello Concerto; Moross The Big Country; Glazunov Symphony No.4

Saturday 17th March 2018

Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Spring Awakening: Rachmaninov Spring; Mendelssohn Violin Concerto; Elgar The Music Makers

Saturday 19th May 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Beethoven Piano Concerto No.1; G.Lloyd Symphony No.4

Saturday 7th July 2018

Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Alwyn March ‘The True Glory’; Parry The Glories of our Blood and State; Dvořák Cello Concerto; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Carwithen Suffolk Suite; Parry I Was Glad; Alwyn March ‘Way Ahead’; Parry Jerusalem; Coates Dambusters March; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Walton Henry V - Touch her soft lips and part; Vaughan Williams Toward the Unknown Region

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Britten Sinfonia da Requiem; Kodály Háry János Suite; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Scriabin Le Poème d’Extase

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Bliss Piano Concerto; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.5

Saturday 3rd November 2018

Venue: The Musical Museum, 399 High Street, Brentford TW8 0DU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossi The Battle of the Ancre and the Arrival of the Tanks; P.Lewis Wurlitzer Organ Concerto ‘The Seaside Concerto’

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Medtner Piano Concerto No.1; R.Strauss Ein Heldenleben

Saturday 15th December 2018

Venue: Ealing Green Church, Ealing Green, London W5 5QT
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience. With The Voice Section!

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Concerto for Two Violins and Strings; G.Lloyd Symphony No.1; Dvořák Symphony No.7

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Khachaturian Cello Concerto; Stravinsky Petrushka

Saturday 27th April 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Golden Jubilee Concert: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Alwyn The Innumerable Dance - An English Overture With Wormser Kantorei

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: British Music Society 40th Anniversary Gala Concert: Carwithen Overture ‘Bishop Rock’; Hurd Dance Diversions; Harty Ode to a Nightingale; Alwyn Nemesis (Odd Man Out); F.Bridge An Irish Melody; Bax Symphony No.1

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 4.30pm Family Concert, 7.30pm full concert
Programme: MacMillan Stomp; Borodin In the Steppes of Central Asia; Scriabin Piano Concerto; Hurd Dance Diversions; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 5th October 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Peterloo Overture; Respighi Adagio con Variazioni for Cello and Orchestra; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Shostakovich Symphony No. 5

     East Bridge Chorale
Sunday 3rd September 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: Not advised
Programme: Schubert Mass in A Flat; Haydn Te Deum No.2

Sunday 26th November 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Handel Dettingen Te Deum

Sunday 17th December 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 18th March 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Beethoven Missa Solemnis - with Caritas Chamber Choir

Sunday 10th June 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, The Street, Ickham, Kent CT3 1QW
Times: Not advised
Programme: A Programme of Folk Songs

Sunday 2nd September 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 18th November 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.13 ‘Schöpfungsmesse’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Sunday 16th December 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 7th April 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 31st August 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Mass in C Major K337 ‘Missa Solemnis’

     East Grinstead Choral Society
Saturday 21st October 2017

Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Old Town, Lingfield RH7 6AH
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Vivaldi Credo; Schubert Mass in G - with The Meridian Ensemble

Saturday 2nd December 2017

Venue: Chequer Mead Community Arts Centre, De La Warr Road, East Grinstead RH19 3BS
Times: 7.00pm concert
Programme: Last Night of the Christmas Proms

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DS
Times: 7.00pm concert
Programme: An Evening of Mozart - with The Meridian Ensemble

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Swithun’s Church, Church Lane, East Grinstead RH19 3BB
Times: 1pm Workshop, evening Concert
Programme: Come and Sing Stainer’s Crucifixion

Saturday 23rd June 2018

Venue: Imberhorne Lower School, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DT
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Soirée - Partsongs, Madrigals, Pops and Show Songs - including supper.

Saturday 3rd November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DS
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Byrd Mass for Four Voices; Chilcott A Little Jazz Mass and choral highlights for combined choirs. With Coral Cypsela (Catalonia) and St.Mary’s C of E Primary School Choir

Saturday 8th December 2018

Venue: Imberhorne Lower School, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DT
Times: 7.00pm concert
Programme: Informal Family Carol Concert, to include Gritton Follow That Star; Treseder Le Sommeil de l’enfant Jesus and carols by Peter Skellern. With St.Mary’s C of E Primary School Choir

Saturday 19th January 2019

Venue: Sackville School, Lewes Road, East Grinstead RH19 3TY
Times: 10.00am - 3.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Mass in B Minor

Saturday 6th April 2019

Venue: Jubilee Community Centre, Charlwoods Road, East Grinstead RH19 2HL
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 29th June 2019

Venue: Imberhorne Lower School, Windmill Lane, East Grinstead RH19 2DT
Times: 7.00pm concert
Programme: Informal Summer Concert, with supper - to include Lauridsen O Magnum Mysterium; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Whitacre The Seal Lullaby and excerpts from Handel Oratorios

Saturday 19th October 2019

Venue: Trinity Methodist Church, Lingfield Road, East Grinstead RH19 2HA
Times: 1.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Requiems by John Rutter and Gabriel Fauré

     East London Chorus
Saturday 13th April 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Schnittke Concerto for Choir; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Pärt Da Pacem Domine

Saturday 29th June 2019

Venue: All Hallows by Tower Church, Byward Street, London EC3R 5BJ
Times: 6.30pm concert
Programme: A Programme of English choral music to include Vaughan Williams Five Mystical Songs and works by Byrd, Elgar, Finzi, Howells, Parry, Pearsall, Stanford, Sumsion and Weelkes

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; Langlais Libera Me; Duruflé Requiem and three motets by Villette

     East Malling Singers
Saturday 21st October 2017

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Handel Dixit Dominus

Saturday 16th December 2017

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tavener The Lamb; Palmer Holy Child and other Christmas Carols

Saturday 14th April 2018

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Paulus Hymn to the Eternal Flame; Lauridsen Lux Aeterna - Two movements; Jenkins The Armed Man

Saturday 30th June 2018

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Choruses and Music from Musicals

Saturday 20th October 2018

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 15th December 2018

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Candlelight Carol; J.Gardner Tomorrow shall be my Dancing Day; Leontovych Ring Christmas Bells; Cane This New Carol and carols with audience participation

Saturday 30th March 2019

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Puccini Tosca - Te Deum; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Puccini La Bohème - Conclusion to Act 1

Saturday 13th July 2019

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott Nidaros Jazz Mass

Saturday 19th October 2019

Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: Not advised
Programme: Come and sing Mozart Coronation Mass and Bach Jesu Joy of Man’s Desiring

     East Surrey Choral Society
Saturday 29th September 2012

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Offenbach Orpheus in the Underworld - Can-can; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Parry I Was Glad; Sarasate Carmen Fantasy Op.25; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Sousa Stars and Stripes Forever; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with John Fisher Choir

Saturday 27th September 2014

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms, to include Shostakovich Festive Overture; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Chabrier Joyeuse Marche; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Holst Planets Suite - Jupiter; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Dance of the Tumblers; Verdi Aida - Grand March; Tchaikovsky Overture ‘1812’; Rossini William Tell - Overture: Galop; Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 - with the Festival Singers and John Fisher Choir

Saturday 9th December 2017

Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Magnificat and carols for choir and audience

Saturday 24th March 2018

Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 30th June 2018

Venue: Woldingham Village Hall, Station Road, Woldingham CR3 7EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Serenade - a relaxing evening of music from across the world.

Saturday 15th December 2018

Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1 and carols for choir and audience.

Saturday 13th April 2019

Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Easter Concert Handel Messiah - Parts 2 and 3

Saturday 22nd June 2019

Venue: Woldingham Village Hall, Station Road, Woldingham CR3 7EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert

Sunday 29th September 2019

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Croydon Proms: Walton Fanfare for a Special Occasion; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Xerxes - Largo; Handel Messiah - Rejoice Greatly; Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Planets Suite - Jupiter; Arnold Scottish Dances; Delius Summer Night on the River; Sullivan Pineapple Poll (arr.Mackerras); Seiber Savoy Jazz Suite; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Elgar Enigma Variations - Finale; Coates Dambusters March; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Sir T.Arne Rule Britannia; Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1

     East Sussex Bach Choir
Saturday 7th October 2017

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 10.30am - 4.30pm
Programme: Mozart Sing and Discover Workshop

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit - with Baroque Collective

Sunday 25th March 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with Baroque Collective

Saturday 21st April 2018

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 22nd September 2018

Venue: Holy Cross Church, Downsway, Brighton BN2 6BD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Nulla in Mundo Pax; Handel Messiah - Highlights

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 8th December 2018

Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1; Britten A Ceremony of Carols; Buxtehude Das Neugeborne Kindelein - with The Baroque Collective

Saturday 19th January 2019

Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 2.00pm to 6.00pm Workshop
Programme: Workshop Afternoon on Bach St.John Passion

Saturday 13th April 2019

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 13th July 2019

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 21st September 2019

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 10.30am to 4.30pm Workshop
Programme: Workshop on works by Monteverdi and Gabrieli

     East Sussex Community Choir
Saturday 16th December 2017

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Chilcott On Christmas Night as well as Carols for Choir and Audience

Saturday 5th May 2018

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Monday 25th June 2018

Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer is icumen in - Favourites from our repertoire, including music by Handel, Karl Jenkins, Mozart and Henry VIII

Saturday 15th December 2018

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker - Charity Concert, to include Handel Messiah - Highlights; McDowall Christus Natus Est

Saturday 16th March 2019

Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 29th June 2019

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.00pm concert
Programme: Connellan Angelus (World Première); Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Jacob Concerto for Horn and Strings; Orff Carmina Burana - with Sussex Downs Youth Orchestra, Wallands School Choir and Orpheus Young Singers

     Eastbourne Choral Society
Saturday 2nd December 2017

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Friday 8th December 2017

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert - with Eastbourne Silver Band

Wednesday 20th December 2017

Venue: All Souls Church, Susans Road, Eastbourne BN21 3TH
Times: 1.00pm performance
Programme: Lunchtime Carol Service

Saturday 20th January 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 10.30am - 4.30pm workshop
Programme: All-day Workshop on Vaughan Williams Sea Symphony

Saturday 24th March 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 7th July 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Rutter Requiem

Saturday 29th September 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 10.15am - 4.45pm Workshop
Programme: Choral Workshop led by Howard Goodall

Saturday 24th November 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Duruflé Requiem

Friday 7th December 2018

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert - with Eastbourne Silver Band

Saturday 30th March 2019

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 6th July 2019

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 2nd November 2019

Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

     Eastbourne Symphony Orchestra
Saturday 6th January 2018

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: Not advised
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part One

Sunday 7th January 2018

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: Not advised
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part Two

Sunday 28th January 2018

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm - 6.00pm
Programme: ESO Young Soloist Competition Final

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.00pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 21st October 2018

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 5th January 2019

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm start
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part One

Sunday 6th January 2019

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 12.00noon start
Programme: ESO Young Soloist Competition Round One Part Two

Sunday 27th January 2019

Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm - 6.00pm
Programme: ESO Young Soloist Competition Final

Sunday 12th May 2019

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 30th June 2019

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 2.00pm rehearsal, 7.00pm concer
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’; Bizet Carmen - Suite No.1; Butterworth The Banks of Green Willow; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’

Sunday 20th October 2019

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Sibelius Violin Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

     Eastcote Choral Society
Saturday 20th May 2017

Venue: St. Edmunds Church, Pinner Road, Northwood HA6 1QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

     Eastwood Chorale
Saturday 28th April 2018

Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Sunday 11th November 2018

Venue: Cliffs Pavilion, Station Road, Westcliff, Southend-on-Sea SS0 7RA
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert of Remembrance - to include Elgar The Music Makers and music by Parry, Rutter, Williams and Sibelius. With Southend Symphony Orchestra

Saturday 11th May 2019

Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.45pm concert
Programme: Concert of music from West End Musicals

Saturday 5th October 2019

Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.45pm concert
Programme: A Night at the Opera - works TBC

     Eclectic Voices
Saturday 10th June 2017

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Stravinsky Pulcinella Suite; Poulenc Gloria; Ravel Mother Goose - Suite

Saturday 28th October 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Celebrating Bernstein: Bernstein Chichester Psalms; Bernstein West Side Story - Choral Suite plus music by Brahms, Vaughan Williams and Stroman

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - with City Bach Collective

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz Voices celebrate Gene Puerling - with Guildhall Jazz Singers and Band

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Psalm 42; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 20th October 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Stravinsky Mass; Stravinsky Octet for Winds; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Beauchamp New Work (World Première); Buxtehude Das Neugeborne Kindelein; Bach Christmas Oratorio - Fallt mit danken, fallt mit Loben; Lauridsen O Magnum Mysterium; Bruckner Mass in E Minor - Gloria plus Carols for All - with Highbury Youth Choirs and Carnyx Brass

Saturday 2nd March 2019

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Rich Mix’ - a mix of jazz and classical works - with the Nicki Iles Trio

Sunday 24th March 2019

Venue: Christ Church, 155 Highbury Grove, Highbury East, London N5 1SA
Times: 3.00pm concert
Programme: Community Concert with tea and cake! - with Highbury Youth Singers and Highbury Junior and Youth Choirs

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Hymn to the Spirit’ - to include Tavener The Protecting Veil; Tavener The Veil of the Temple - Excerpts; Kostic Hymns to the Night (UK Première) and other works by Tavener.

Tuesday 9th July 2019

Venue: St..Barnabas Church, Shacklewell Row, Dalston E8 2EA
Times: 8.00pm concert
Programme: Beyond the Yellow Brick Road - works TBC

Friday 18th October 2019

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Requiem (arr.Beale); Stroman Jazz Mass - with All Star Jazz Ensemble

     Edwin James Festival Choir
Saturday 2nd September 2017

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Love and Marriage Prom Concert’

Friday 8th September 2017

Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Prom Concert

Saturday 11th November 2017

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: ’A Time for Remembrance’ - Rutter Magnificat; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version) and other works

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert for St.Cecilia, including Rutter Magnificat - with St.Mary Church Choir

Friday 15th December 2017

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Winter Wonderland’

Saturday 16th December 2017

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert ‘Winter Wonderland’

Saturday 13th January 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Earth, Wind and Fire’ - including music by Strauss, Holst, Prokofiev, de Falla and Stein (Orchestral Concert)

Friday 30th March 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins The Armed Man

Saturday 16th June 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Summer Nights in Sussex’ - Music of the 70s

Friday 20th July 2018

Venue: Yapton and Ford Village Hall, Main Road, Yapton BN18 0ET
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Summer Nights in Sussex’ - Music of the 70s

Saturday 15th September 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Musical Memories Prom Concert

Friday 21st September 2018

Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Musical Memories Prom Concert

Saturday 10th November 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Remembrance Concert - celebrating 100 years since the end of WWI

Friday 14th December 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 5.30pm concert
Programme: Winter Wonderland Concert - ‘Glitz and Glamour’

Saturday 15th December 2018

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Winter Wonderland Concert - ‘Glitz and Glamour’

Friday 12th April 2019

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Vallier Their Scarves were Red

Saturday 13th April 2019

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Vallier Their Scarves were Red

Friday 19th April 2019

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: Morning/Afternoon Workshop, 7.30pm performance
Programme: Workshop day on Fauré Requiem

Saturday 15th June 2019

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Movie Musicals

Friday 5th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Grassmere Close, Felpham, Bognor Regis PO22 7NU
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Movie Musicals Prom Concert - works TBC

Friday 12th July 2019

Venue: Midhurst Memorial Hall, North Street, Midhurst GU29 9DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Magical Movie Musicals Prom Concert - works TBC

Saturday 28th September 2019

Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert of Remembrance and Thanksgiving

     Egham Choral
Saturday 12th May 2018

Venue: St.John’s Church, Manor Farm Lane, Egham TW20 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Jude’s United Reformed Church, St.Jude’s Road, Englefield Green TW20 0BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vivaldi Gloria RV589 - Choruses; Gjeilo Away in a Manger; Holst Christmas Day plus carols for choir and audience.

Saturday 13th April 2019

Venue: St.John’s Church, Manor Farm Lane, Egham TW20 9HL
Times: 7.30pm concert
Programme: P.Carr Requiem for an Angel; Fauré Cantique de Jean Racine and music by Stanford, Todd and Rutter

Monday 1st July 2019

Venue: The Hythe Centre, 36 Thorpe Road, Staines-upon-Thames, Egham TW18 3HD
Times: 8.00pm concert
Programme: Summer Concert: to include Sondheim Sweeney Todd - excerpts; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Schonberg Les Misérables - Selection

     Elgar Sinfonia
Sunday 25th November 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Sanguine Fan; Elgar Une Voix dans le Desert; Elgar Cello Concerto; Elgar Enigma Variations

Sunday 30th June 2019

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Berlioz Les Nuits d’Été; Elgar Violin Concerto

     Elm Singers
Saturday 19th May 2018

Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Buxtehude Magnificat; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Parry Blest Pair of Sirens; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals plus a selection of madrigals and part-songs

Friday 30th November 2018

Venue: The Bakehouse, Age Exchange, 11 Blackheath Village, London SE3 9LA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by Rossini, Stanford and Britten

Saturday 13th July 2019

Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised

     Elstree Mozart Players
Saturday 16th June 2018

Venue: All Saints’ Church, 94 Shenley Road, Borehamwood WD6 1EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Mozart Flute Concerto No.2 in D; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 17th November 2018

Venue: Allum Hall, 2 Allum Lane, Elstree, Borehamwood WD6 3PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Grieg Peer Gynt - Extracts; Bizet Carmen - Excerpts; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 27th April 2019

Venue: All Saints’ Church, 94 Shenley Road, Borehamwood WD6 1EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel’s Messiah from Scratch - with local choirs

Sunday 16th June 2019

Venue: All Saints’ Church, 94 Shenley Road, Borehamwood WD6 1EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Elgar Salut d’Amour; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.5

Sunday 6th October 2019

Venue: All Saints’ Church, 94 Shenley Road, Borehamwood WD6 1EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Coates London Suite - Knightsbridge March; Grainger Shepherd’s Hey; Binge Elizabethan Serenade; Ketelbey In a Monastery Garden; Farnon Westminster Waltz; Coleridge-Taylor Petite Suite de Concert; Strachey In Party Mood

Saturday 9th November 2019

Venue: Allum Hall, 2 Allum Lane, Elstree, Borehamwood WD6 3PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Sea Pictures; Verdi Aida - Grand March; Delius Koanga - La Calinda plus works by Lehar, Delibes and Bizet

     Eltham Choral Society
Saturday 18th March 2017

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Treseder In Flanders Fields (World Première); Butterworth A Shropshire Lad; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 1st July 2017

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Finzi Eclogue; Bernstein West Side Story - Choral Medley

Saturday 7th October 2017

Venue: Eltham Park Methodist Church, Westmount Road, Eltham, London SE9 1XX
Times: 7.00pm concert
Programme: A Festival of Spirituals - music by Tippett, Hogan, Chilcott and others

Saturday 9th December 2017

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten Rejoice in the Lamb; McDowall Christus Natus Est; Holst Christmas Day; Stanford Te Deum - with Royal Greenwich and Blackheath Halls Youth Choir

Saturday 17th March 2018

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Wimbledon Youth Choir

Saturday 7th July 2018

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Bainton And I Saw a New Heaven; Guest For the Fallen; Ireland Greater Love; Treseder In Flanders Fields - Excerpts; Jenkins The Armed Man

Saturday 6th October 2018

Venue: Eltham Park Methodist Church, Westmount Road, Eltham, London SE9 1XX
Times: 2.00pm Workshop, 7.00pm Performance
Programme: Come and Sing Day on Rutter Requiem

Saturday 15th December 2018

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Part 1; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Bach Christmas Oratorio - Excerpts plus carols for choir and audience

Saturday 30th March 2019

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Missa Brevis in D K194; Mozart Divertimento K136; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Don Giovanni - Batti, batti; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Haydn Insanae et Vanae Curae

Saturday 13th July 2019

Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Folksongs of the British Isles, to include Traditional A Cornish Wassail Song; Traditional Linden Lea; Traditional Men of Harlech; Traditional Early One Morning (arr.Willcocks); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional O Waly Waly (arr.Rutter); Traditional The Bonnie Earl o’ Moray; Traditional My Darling Ploughman Boy; Traditional The Parting Glass

Saturday 5th October 2019

Venue: Eltham Park Methodist Church, Westmount Road, Eltham, London SE9 1XX
Times: 2.30pm Workshop, 6.30pm Informal Concert
Programme: Come and Sing Baroque Gems - Handel Zadok the Priest and My Heart is Inditing, Monteverdi Beatus Vir, Purcell Rejoice in the Lord and Palestrina Sicut Cervus

     Elysian Singers
Saturday 28th January 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Bruckner Offertorium; Weir Psalm 148; Vaughan Williams O Clap Your Hands; Holst Psalm 86; Bernstein Chichester Psalms; Stravinsky Symphony of Psalms

Saturday 25th March 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bantock In the Silent West; Chilcott Come Back!; Chilcott My Heart’s Friend; Chilcott She Walks in Beauty; Chilcott Sun, Moon, Sea and Stars; Chydenius Deep in the Night; Chydenius On a Windy Day; Chydenius The Sound of the Sea; Chydenius Tonight; Coleridge-Taylor The Evening Star; Coleridge-Taylor The Lee-Shore; Corp Dover Beach; Mealor Wherever You Are; Tavener The Eternal Sun; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs

Sunday 28th May 2017

Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 6.00pm concert
Programme: ’A Serenade to Summer’, including music by Eric Whitacre, George Gershwin, Gabriel Fauré Bax What is it Like to be Young and Fair?; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Madrigal; Finzi White-Flowering Days; Gershwin I Got Rhythm (arr.C.Clapham); Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Williams); Gershwin ’S Wonderful (arr.Blackwell); Myers She was Beautiful (arr.Williams); R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); R.Rodgers My Funny Valentine (arr.S.Manohar); Rubbra Salutation; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Stanford The Blue Bird; Traditional The Ash Grove (arr.J.Rathbone); Traditional The Oak and the Ash (arr.Bairstow); Whitacre hope, faith, life, love; Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre i will wade out; R.Williams Dr.Seuss’s Sleep Thoughts

Thursday 13th July 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Let God Arise’, including Bach Cantata No. 1 ‘Wie schön leuchtet der Morgenstern’; Bach Cantata No. 62 ‘Nun komm, der Heiden Heiland’; Handel Samson - Overture; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 4th November 2017

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: ’One Equal Music’: MacMillan Blow the Trumpet in the New Moon; MacMillan Miserere; MacMillan One Equal Music; MacMillan To My Successor; MacMillan When You See the Millions of the Mouthless Dead; MacMillan Invocation; MacMillan Lassie, wad ye loe me?; MacMillan Ave Maris Stella; MacMillan Cecilia Virgo; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Weir Love Bade me Welcome; Chydenius Deep in the Night; Traditional Alister McAlpine’s Lament (arr.Vaughan Williams)

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Petersham, Surrey TW10 7AB
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Messiah - Highlights

Tuesday 19th December 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland 2017: Maxwell Davies Four Carols from ‘O Magnum Mysterium’; Scheidt Puer Natus in Bethlehem; Hammerschmidt Alleluja! Freuet euch, ihr Christen alle; Warlock Bethlehem Down; Skempton To Bethlem did they Go; C.Rathbone Blessed be that Lady bright; Howells A Spotless Rose; Tavener The Lamb; C.Rathbone There was a Boy (A Salford Carol); Chilcott Jesus, springing; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Rutter Jesus Child; Rutter There is a Flower; Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Herman We Need a Little Christmas (arr.Rubino); Kent I’ll be Home for Christmas (arr.Robson); Bernard Winter Wonderland (arr.Jasperse); Wyle It’s the Most Wonderful Time of the Year! (arr.Krogstad)

Saturday 24th February 2018

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Dhondy Still the Sirens (World Première); Fauré Requiem

Friday 30th March 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 20th May 2018

Venue: St.Lawrence Church, West Wycombe Hill, Church Lane, High Wycombe HP14 3AP
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Ancient and Modern’: Gibbons Hosanna to the Son of David; Palestrina Stabat Mater; Tavener Funeral Ikos; Tallis Videte miraculum; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); De la Rue O Salutaris Hostia; Pärt Magnificat; O’Regan Ave Maria; O’Regan Surrexit Christus; Bach Motet ‘Der Geist hilft’ - Part of the West Wycombe Arts Festival

Wednesday 4th July 2018

Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein at 100 - A celebration of America’s greatest all-round musician. Copland In the Beginning; Mahler Rückert Lieder - Um Mitternacht; Bernstein Mass - Selections; Bernstein West Side Story - Selections

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: The Singing Will Never Be Done: Parry Songs of Farewell; Stanford For Lo I Raise Up; MacMillan When You See the Millions of the Mouthless Dead; Duggan The Singing Will Never Be Done; Leech If you are Fire (World Première); Walford-Davies Requiem

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Petersham, Surrey TW10 7AB
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Wednesday 19th December 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland 2018: MacMillan Seinte Marie Moder Milde; Rutter What Sweeter Music; MacMillan And lo, the angel of the Lord came upon them; McGlade In the Bleak Midwinter; Baigent Adam lay ybounden; Bax Mater ora filium; Traditional Oh, what a wonderful child (arr.Jefferson); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Mattison); Traditional Go, tell it on the mountain (arr.Powell); Gruber Silent Night (arr.Johnson); Adam O Holy Night (arr.Langford); Traditional D’où viens-tu, bergère? (arr.Sirett); Traditional Huron Carol (arr.Quartel); Traditional I Saw Three Ships (arr.Robinson); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Rubino); Traditional On Christmas Night (arr.Krogstad); Bassi The Blasts of Chill December

Saturday 16th February 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of Love and Life - Vaughan Williams Five English Folk Songs; Leech The Lily of Heaven; Stephens Cecilia Speaks; Roth The Flower; Fleming A Thing of Beauty is a Joy for Ever; Campkin True Love; Traditional Feeling Good (arr.Clements); Traditional Folksong Medley (arr.Dickens); Traditional Shenandoah (arr.Hewitt-Jones); Traditional Ciao Bella, Ciao (arr.B.Parry); Traditional David of the White Rock (arr.B.Parry); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Rathbone); Traditional What Shall We Do with the Drunken Sailor (arr.Rathbone)

Saturday 6th April 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 25th May 2019

Venue: The Rosary Shrine, Southampton Road, London NW5 4LB
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Magnificat and Nunc Dimittis - Magnificat; MacMillan O Virgo prudentissima; MacMillan Laudi alla Vergine Maria; MacMillan Cantos Sagrados - Virgin of Guadalupe; MacMillan Chosen; MacMillan Seinte Marie Moder Milde; MacMillan I am your mother; MacMillan Ave Maris Stella; MacMillan And lo, the angel of the Lord came upon them

Thursday 11th July 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.112 ‘Der Herr is mein getreuer Hirt’; Haydn Cello Concerto in C; Tavener Svyati; Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Te Deum; D.Scarlatti Stabat Mater; Valls Missa Scala Aretina; Purcell Jubilate

     Ember Choral
Saturday 25th November 2017

Venue: Holy Trinity Church, Church Road, Claygate, Esher KT10 0JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Charpentier Te Deum; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 16th June 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 1st December 2018

Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter When Icicles Hang; Rutter Gloria; Handel Messiah - Highlights and Christmas carols, with brass accompaniment

Saturday 9th February 2019

Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: Not advised
Programme: Sullivan Trial by Jury

Saturday 8th June 2019

Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Brahms Requiem

     Enfield Chamber Orchestra
Saturday 17th June 2017

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Bach Brandenburg Concerto No.4; Jadassohn Serenade for Winds Op.104; Haydn Symphony No. 99

Saturday 11th November 2017

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Mozart Le Nozze di Figaro - Non so più cosa son, cosa faccio; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Mahler Des Knaben Wunderhorn - selection of songs; Dvořák Symphony No.8

Saturday 10th March 2018

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gunning Spring Winds; Dvořák Legends Op.59 - Selection; Mozart Violin Concerto No.4; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

Saturday 16th June 2018

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius A Song Before Sunrise; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Glazunov Saxophone Concerto; Arriaga Symphony in D

Saturday 10th November 2018

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Bizet L’Arlésienne Suite No.1

Saturday 9th March 2019

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bayford Symphony Op.111 ‘Berceuses Tristes’ (World Première); Mozart Horn Concerto No.2; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 22nd June 2019

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Scala di Seta - Overture; Jacob Old Wine in New Bottles; Debussy Petite Suite; Borodin Nocturne; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Thomas’ Church, Prince George Avenue, Oakwood N14 4SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria; Fauré Requiem

Saturday 9th November 2019

Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Dvořák Violin Concerto; Tchaikovsky Suite No.1 in D Minor

     Enfield Choral Society
Saturday 14th October 2017

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Missa Brevis; Britten Rejoice in the Lamb; Stanford Magnificat in G Major

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 24th February 2018

Venue: All Saints’ Church, Church Street, Edmonton N9 9AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Saint-Saëns Calme des Nuits; Saint-Saëns Les Fleurs et les Arbres; Franck Panis Angelicus; Poulenc Gloria

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 15th September 2018

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Workshop Day on Orff Carmina Burana

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Paul’s Church (Winchmore Hill), Church Hill, London N21 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 2nd March 2019

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Thomas’ Church, Prince George Avenue, Oakwood N14 4SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria; Fauré Requiem

     Enfield Community Orchestra
Thursday 15th March 2018

Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Debut Concert - including Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Barry Dances with Wolves - Concert Suite plus award-winning film scores

Thursday 12th July 2018

Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Summer Concert, including Menken Aladdin - Selection; John The Lion King - Medley; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams Raiders of the Lost Ark - Music from the Film and other works

Thursday 6th December 2018

Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Winter concert, including Zimmer Gladiator - Music from the Film; Beethoven Overture ‘Egmont’; Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole along with a selection of Christmas Classics

Thursday 4th April 2019

Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: Not advised
Programme: Spring Concert, to include Horner Apollo 13 - Music from the Film; Kamen Band of Brothers; R.Rodgers The Sound of Music - Orchestral Selection; Rimsky-Korsakov Scheherazade - Excerpts and more

Thursday 11th July 2019

Venue: Christ Church United Reformed Church, Chase Side, Enfield EN2 6NJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Summer Concert, to include Williams Superman - March; Schonberg Les Misérables - Orchestral Selection; Bizet Carmen - Orchestral Excerpts; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sibelius Finlandia and more

     Enfield Film Orchestra
Thursday 4th July 2019

Venue: Oakwood Baptist Church, Merrivale, London N14 4TE
Times: 8.00pm concert
Programme: Stars and Stripes Forever - with North London Brass and Singers

     English Arts Chorale
Saturday 24th September 2016

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach St.John Passion and Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 22nd October 2016

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 3rd December 2016

Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Sunday 11th December 2016

Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th December 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10,00am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing music by Mealor, Whitacre, Macmillan Allwood and Lauridsen

Saturday 1st April 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy!; Todd Mass in Blue

Saturday 22nd July 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 21st October 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include P.Carr Stabat Mater (World Première); Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by C.Phelps); Lauridsen Nocturnes; Barber String Quartet

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Vaughan Williams The Lark Ascending; Lauridsen Lux Aeterna; Olive Magnificat; Finzi In Terra Pax; Britten Serenade for Tenor, Horn and Strings

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 4.30pm concert
Programme: ’Once as I Remember’ - memories of a childhood Christmas

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Once as I Remember’ - memories of a childhood Christmas

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Verdi Requiem

Saturday 9th June 2018

Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Rejoice! To include Parry I Was Glad; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 22nd September 2018

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Singing day on Handel’s Messiah

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Concerto for Flute and Harp; Britten A Ceremony of Carols; P.Carr Gloria (World Première); P.Carr Ubi Caritas

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Lane, Bletchingley RH1 4PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Angels and Archangels - Christmas Concert

Saturday 9th February 2019

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Open Singing Day on Rutter Requiem and Carr Requiem for an Angel

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th May 2019

Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.00pm concert
Programme: Festival of English Music: P.Carr Ubi Caritas; P.Carr The Lamb; Bliss Birthday Song for a Royal Child; Bliss Cradle Song for a Newborn Child; Gjeilo Ubi Caritas; Vaughan Williams Oboe Concerto; Finzi Prelude in F Minor; P.Carr Stabat Mater

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 4.00pm concert
Programme: Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Bliss Birthday Song for a Royal Child; Bliss Cradle Song for a Newborn Child; Traditional Scarborough Fair (arr.Simon and Garfunkel); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Chilcott); Rutter Look to the Day; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Whitacre This Marriage; Roberton All in the April Evening; Rutter The Sprig of Thyme; Traditional Irish Blessing (arr.Chilcott)

Saturday 21st September 2019

Venue: Holy Trinity Church, Carlton Road, Redhill RH1 2BX
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop on Vaughan Williams Sea Symphony

     Epsom Chamber Choir
Saturday 28th October 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Heavenly Vision - Ethereal sacred music from across the centuries including and music by Josquin des Pres, Palestrina, Victoria, Liszt, Saint-Saëns, McDowall and Gilbertson

Saturday 11th November 2017

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach - A Family Affair - featuring music by members of Europe’s greatest musical dynasty

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sounds of the City - An all-American programme reflecting music’s place in the modern world. To include Copland In the Beginning; Whitacre Sleep; Howells Take him, Earth, for Cherishing; Hogan Elijah Rock; Hogan My Soul’s been Anchored and music by Ives, Carter, Bernstein, Cage, Barber, and Gilbertson

Saturday 27th October 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Masters of Polyphony - Sacred settings from the 16th and 20th Centuries: to include music by Palestrina, Lassus, Gesualdo, Guerrero, Stravinsky, Messiaen and Martin

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Margaret’s Church, Putney Park Lane, Putney SW15 5HU
Times: 6.30pm concert
Programme: A Celebration of Advent in Music and Words, to include Bingen O virtus sapientiae; Palestrina Surge illuminare; Byrd Vigilate; Tallis Audivi vocem de caelo; Pärt Magnificat; Britten Hymn to the Virgin; Rutter Hymn to the Creator of Light and works by Steve Ridge and Helen Williams

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach to the Future - the German motet from Bach to Berg, to include Bach Ich lasse dich nicht BWV Anh.159; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Berg Es ist ein Ros entsprungen and music by Webern, Reger, Herzogenberg and Distler

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Gems of the English Baroque - ECC’s 50th Anniversary Concert: Handel Dixit Dominus; Handel Solomon - Excerpts; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest plus music by Purcell

Saturday 26th October 2019

Venue: Christ Church, Christ Church Road, Epsom KT19 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Songs of Farewell; Pizzetti Requiem

     Epsom Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Orff Carmina Burana

Saturday 23rd December 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols Old and New - with London Metropolitan Brass

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 14th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Vaughan Williams God be with you till we meet again - with Southern Pro Musica

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks O Joyful Soul (World Première); Duruflé Requiem; Vierne Messe Solennelle

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Brahms Requiem

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with London Metropolitan Brass Quintet

Saturday 16th March 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Songs and Cries of London Town; Bernstein Chichester Psalms; Lauridsen Nocturnes; Whitacre Cloudburst

Thursday 11th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in B Flat; Godfree Requiem - Leith Hill Music Festival: Red Division Concert

Saturday 22nd June 2019

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with the Regent Sinfonia

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

     Epsom Symphony Orchestra
Saturday 29th October 2016

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Sunday 4th December 2016

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Fauré Pavane; Massenet Le Cid - Ballet Suite; Delibes Coppélia - Suite; Brahms Hungarian Dances - Selection; J.Strauss (II) Kissing Polka; Tchaikovsky Marche Slave

Saturday 4th March 2017

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Mozart Horn Concerto No.4; Mahler Symphony No. 5

Saturday 6th May 2017

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Filmharmonic Classics, including Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Barber Adagio for Strings; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin Rhapsody in Blue and music by John Williams, Richard Rodgers, John Barry and Hans Zimmer

Saturday 14th October 2017

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Sibelius Valse Triste; Beethoven Symphony No.7

Sunday 3rd December 2017

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm and 6.30pm concerts
Programme: Shostakovich Festive Overture; Prokofiev Lieutenant Kijé - Troika; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; O.Richards Beauty and the Beast; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Suppé Overture ‘Light Cavalry’ - Galop; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version) plus Carols for Audience

Saturday 3rd March 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Delius Dance Rhapsody No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Planets Suite

Saturday 2nd June 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.2

Sunday 21st October 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Sunday 2nd December 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.00pm and 6.30pm performances
Programme: Christmas Concerts, to include J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Seiber Jazz Dances; Richards The Sleeping Beauty; Khachaturian Masquerade Suite; Léhar Gold and Silver Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker - Cossack Dance; Anderson Christmas Festival; Smetana The Bartered Bride - Dance of the Comedians - plus carols for audience

Saturday 2nd March 2019

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Francesca da Rimini; Arutiunian Trumpet Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 11th May 2019

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Barber Violin Concerto; Copland Appalachian Spring; Stravinsky The Firebird - Suite (1945)

Saturday 26th October 2019

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Schubert Rosamunde Incidental Music - Entr’acte No.3; Mozart Piano Concerto No.24; Brahms Symphony No.1

     Epworth Choir
Saturday 26th April 2008

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: Not advised
Programme: 50th Birthday Concert Verdi Requiem - with Cardiff Polyphonic Choir

Saturday 21st October 2017

Venue: St.Dunstan’s Church, Shaftesbury Road, Woking GU22 7DT
Times: Not advised
Programme: French Classics from Fauré, Duruflé, Vierne and Franck

Monday 11th December 2017

Venue: Christ Church, Jubilee Square, Woking GU21 6YG
Times: 7.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert

Saturday 10th February 2018

Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: Not advised
Programme: Come and Sing Mozart’s Requiem

Saturday 21st April 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: 60th Anniversary Concert, to include Vaughan Williams Five Mystical Songs; Chilcott Gloria; Assersohn Air and Angels (World Première)

Wednesday 27th June 2018

Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening - programme TBC - an informal evening of tea, cake and inspiring music.

Saturday 24th November 2018

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Barber Adagio for Strings; Bednall Nunc Dimittis; Mozart Requiem Mass

Monday 10th December 2018

Venue: Christ Church, Jubilee Square, Woking GU21 6YG
Times: 7.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert - with the Choir of Greenfield School, Woking

Saturday 9th February 2019

Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 11.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Karl Jenkins The Armed Man

Saturday 6th April 2019

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Fairest Isle: The English Pastoral - to include Rutter The Sprig of Thyme within an all-English programme of joyful and rousing music,

Wednesday 26th June 2019

Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of Travel - Music for a Summer’s Evening, featuring arrangements from Handel to Flanders and Swann

Saturday 2nd November 2019

Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance (Concert performance)

     Erato Orchestra
Saturday 30th September 2017

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Vanhal Symphony in C Major; Boccherini Cello Concerto in B Flat; Kalinnikov Serenade; Haydn Symphony No. 65

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: J.Stamitz Symphony in E Flat Op.11 No.3; Mozart Violin Concerto No.4; Chabrier Dix Pièces Pittoresque - Danse Villageoise (arr.I.Butterworth); Haydn Symphony No. 52

Saturday 19th May 2018

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 61; Debussy Réverie, Sarabande & Arabesque (arr.I.Butterworth); Mozart Piano Concerto No.17

Saturday 29th September 2018

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Boyce Symphony No.4; Mozart Concerto for Flute and Harp; Elgar Serenade for Strings; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Boccherini Symphony No.23 in D Minor; Bruch Kol Nidrei; Dvořák Rondo Op.94; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 80; Rachmaninov Prayer and Hungarian Dance (arr.I.Butterworth); Mozart Piano Concerto No.18

Saturday 28th September 2019

Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Gossec Symphony in C Major Op.6 No.3; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Traditional Irish Tune from County Derry (orch.Grainger); Grainger Mock Morris; Haydn Symphony No. 34

     Ernest Read Symphony Orchestra
Sunday 9th October 2016

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Sibelius Tapiola; Rachmaninov Symphonic Dances

Sunday 20th November 2016

Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 4.30pm concert
Programme: Programme includes Falla El Amor Brujo; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’

Sunday 27th November 2016

Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.00pm concert
Programme: Programme includes Falla El Amor Brujo; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’

Sunday 12th February 2017

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Bruch Kol Nidrei; Brahms Symphony No.3

Sunday 19th March 2017

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Family Concert including music by John Williams

Sunday 21st May 2017

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Nielsen Maskerade - Overture; Nielsen Maskerade - Dance of the Cockerels; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.5

Sunday 8th October 2017

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.3; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 19th November 2017

Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.00pm concert
Programme: Children’s concert including Ives The Unanswered Question; Ravel Mother Goose - Suite; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Sunday 26th November 2017

Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: 4.30pm concert
Programme: Children’s concert including Ives The Unanswered Question; Ravel Mother Goose - Suite; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Sunday 11th February 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Walton Overture ‘Portsmouth Point’; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’ plus concerto TBA

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Family Concert: Nielsen Aladdin - The Market Place at Isphahan; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Bizet Carmen - Suite No.2: Habanera; Sibelius Finlandia; Tchaikovsky Swan Lake - Trepak; Tchaikovsky Swan Lake - Waltz of the Flowers; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Largo; Copland Rodeo - Hoe-Down

Sunday 20th May 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Rachmaninov The Rock; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Gershwin An American in Paris

Sunday 14th October 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 25th November 2018

Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.30pm concert
Programme: Children’s Concert ‘In Disguise’, to include Britten Gloriana - Courtly Dances; Khachaturian Masquerade Suite

Sunday 17th February 2019

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Mussorgsky Khovanschina - Prelude (ed.Rimsky-Korsakov); Prokofiev Cinderella - Suite No.1; Shostakovich Symphony No. 6

Sunday 24th March 2019

Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 6.00pm concert
Programme: ’Spotlight on the Set Works’ - to include Bach Brandenburg Concerto No.5; Stravinsky Symphonies of Wind Instruments; Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Ives The Unanswered Question; Shostakovich Symphony No. 5 - Finale

Sunday 16th June 2019

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Mahler Symphony No. 1 plus a concerto played by ERSO Soloist of the Year

Sunday 27th October 2019

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Buxtehude Chaconne in E Minor (arr.Chavez); Mozart Violin Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

     Essex Chamber Orchestra
Sunday 3rd September 2017

Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Lohengrin - Prelude to Act III; Kodály Peacock Variations; Elgar Symphony No.1

Sunday 7th January 2018

Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Crusell Clarinet Concerto in F Minor Op.5; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 8th April 2018

Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Mozart Piano Concerto No.23; Bartók Concerto for Orchestra

Sunday 9th September 2018

Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Joy Donata (World Première); Butterworth The Banks of Green Willow; Debussy Préludes Book 1 - La Cathédrale Engloutie (arr.Lawson); Vaughan Williams Symphony No.4

Sunday 6th January 2019

Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Weber Bassoon Concerto; Haydn Symphony No. 99

Sunday 7th April 2019

Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Verdi La Forza del Destino - Overture; Dvořák The Noonday Witch; Berlioz Symphonie Fantastique

Sunday 8th September 2019

Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Beethoven Symphony No.4

     Essex Concert Orchestra
Saturday 18th November 2017

Venue: Rayleigh Evangelical Church, 36 Eastwood Road, Rayleigh SS6 7JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme not advised - In aid of Help for Heroes

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 14th July 2018

Venue: Mill Hall, Bellingham Lane, Rayleigh SS6 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised - in aid of Help for Heroes

Saturday 3rd November 2018

Venue: Mill Hall, Bellingham Lane, Rayleigh SS6 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Around the World - works TBC

     Essex Symphony Orchestra
Saturday 1st July 2017

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 25th November 2017

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 30th June 2018

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 6.30pm concert
Programme: Programme inspired by Film, Radio and Television: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Flying Theme; Williams Star Wars - Suite; Williams Raiders of the Lost Ark - Final March

Saturday 24th November 2018

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Storr; Dvořák Cello Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 2nd March 2019

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brown Lost Lanes, Shadow Groves; Sibelius Kuolema - Scenes with Cranes; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.7

Saturday 29th June 2019

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Dvořák Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 16th November 2019

Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Lyadov The Enchanted Lake; Glazunov Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

     Esterházy Chamber Choir
Saturday 18th November 2017

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 7.30pm concert
Programme: Allegri Miserere; Palestrina Missa Papae Marcelli; Lotti Crucifixus

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 25th March 2018

Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Bruckner Ave Maria; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Copland Four Motets

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Michael’s Church, 158 High Street, Lewes BN7 1XU
Times: 7.30pm concert
Programme: Lux - Music of Light: C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis O Nata Lux; Warlock Bethlehem Down; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël - Videntes stellam; Howells Here is the Little Door; Whitacre Lux Aurumque; McDowall Ad Lucem - A Canticle of Light; Ešenvalds Stars; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; McDowall Ave Maris Stella; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Bach Cantata No.180 ‘Schmücke dich, o liebe Seele’ - Chorale; Rutter Hymn to the Creator of Light

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 30th March 2019

Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Victoria Requiem

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

     Esterhazy Singers
Tuesday 7th November 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Beethoven Elegische Gesang; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Thursday 7th December 2017

Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: RSBC Annual Christmas Concert, including Tavener The Lamb; McDowall Song of the Nativity; Warlock Bethlehem Down

Thursday 22nd March 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Swalcliffe, Banbury OX15 5DR
Times: 7.00pm concert
Programme: Summer Concert - ‘Women of Note’ celebrating female composers across the centuries

Friday 9th November 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland Greater Love; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Vaughan Williams Valiant for Truth and works by Berg, Holst, Howells and Ravel

Tuesday 4th December 2018

Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Tuesday 29th January 2019

Venue: St.Magnus the Martyr Church, Lower Thames Street, London EC3R 6DN
Times: 7.00pm concert
Programme: Come and Sing evening on Haydn Te Deum No.2

Wednesday 10th April 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.45pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 13th July 2019

Venue: St.John the Baptist Church, Holland Road, Kensington W14 8AH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Monteverdi Ave Maris Stella; W.Harris Faire is the Heaven; East Hence, Stars; Ešenvalds Stars; Howard Fly Me to the Moon

Friday 8th November 2019

Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Mendelssohn Hear My Prayer; Reger Drei Choere

     ETCetera - The Civil Service Choir
Tuesday 13th December 2016

Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 12.30 warm-up, 1pm performance
Programme: Finzi In Terra Pax; Johnson Manning The Manchester Carols

Tuesday 11th April 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 12.30 warm-up, 1pm performance
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Tuesday 11th July 2017

Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm performance
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Tallis O Nata Lux; C.Wood Hail, Gladdening Light; MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Lauridsen Lux Aeterna; Gjeilo Northern Lights

Friday 3rd November 2017

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: MacMillan Strathclyde Motets - O Radiant Dawn; Tallis O Nata Lux; C.Wood Hail, Gladdening Light; Gjeilo Northern Lights; Lauridsen Lux Aeterna - Joint concert with West Malling Community Choir

Tuesday 12th December 2017

Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1

Tuesday 27th March 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 1.00pm concert
Programme: Poulenc Stabat Mater and motets by Bruckner

Thursday 12th July 2018

Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: A Lunchtime Chill-Out: music by Barnby, Boughton, Chilcott, Grainger, Holst, Stanford, Sullivan, Vaughan Williams and Whitacre.

Tuesday 16th October 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass Part of the Brandenburg London Choral Festival

Tuesday 11th December 2018

Venue: St.Stephen’s Church, 38-42 Rochester Row, London SW1P 1LE
Times: 1.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 16th April 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 1.05pm concert
Programme: Schubert Stabat Mater in G Minor D175; Schubert Stabat Mater in F Minor D383

Tuesday 16th July 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 1.00pm concert
Programme: Gjeilo Sunrise Mass; Vaughan Williams The Lark Ascending

Thursday 5th September 2019

Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi The Four Seasons; Vivaldi Gloria RV589

This group changed its name. After this date, see The Civil Service Choir
     Excelsis Choir
Saturday 18th November 2017

Venue: St.Alban’s Hindhead, Tilford Road, Beacon Hill, GU26 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Gloria and music by Clive Osgood - with brass octet

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Stabat Mater and other works.

Sunday 1st July 2018

Venue: Godalming Baptist Church, 15 Queen Street, Godalming GU7 1BA
Times: 6.00pm concert
Programme: Music for a Summer Evening

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Requiem and works by Clive Osgood

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Nordic Treasures - to include works by Gjeilo, Esenvalds, Nielsen, Arnesen and Grieg