Past Events Group List - G

This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.

     Genesis Chorale
Saturday 9th December 2017

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass and seasonal carols

Saturday 7th April 2018

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 7th July 2018

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 15th December 2018

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 6th April 2019

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Brahms Requiem

Saturday 29th June 2019

Venue: St.John’s Church, Camphill Road, West Byfleet KT14 6EH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by C.Phelps); Chilcott The Voyage

     Godalming Choral Society
Saturday 4th November 2017

Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 2.00pm - 6.00pm
Programme: Choral Workshop Afternoon

Saturday 6th January 2018

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Britten Festival Te Deum and music by Walton and Finzi

Sunday 8th April 2018

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn St.Paul

Sunday 1st July 2018

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mosley Songs for Gertrude Jekyll (World Première); Bernstein West Side Story - Choral Suite; Vaughan Williams Serenade to Music and other music by Bernstein

Saturday 10th November 2018

Venue: United Church, Bridge Street, Godalming GU7 3DU
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Sing Day on Rutter Requiem

Saturday 1st December 2018

Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Parry Magnificat; Elgar The Spirit of England

Sunday 7th April 2019

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Sunday 30th June 2019

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: M.White Four Songs; Chilcott Singing by Numbers; Elgar The Music Makers

     Goldsmiths Choral Union
Saturday 25th March 2006

Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Tuesday 31st October 2017

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Beethoven Mass in C

Friday 8th December 2017

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience, to include Britten A Ceremony of Carols

Friday 23rd March 2018

Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Wednesday 20th June 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Skellern Weathers; Rossini Petite Messe Solennelle

Wednesday 27th June 2018

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm Workshop
Programme: Summer Sing 1 - Brahms’ Requiem

Wednesday 4th July 2018

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm evening workshop
Programme: Summer Sing 2 - Bernstein Chichester Psalms, Tippett A Child of our Time - Spirituals.

Friday 7th December 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience

Monday 15th April 2019

Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis (Queen Elizabeth Hall Concert)

Thursday 20th June 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Great is the Lord; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Locus Iste; Bruckner Virga Jesse; Bruckner Mass in E Minor

Wednesday 26th June 2019

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm Workshop
Programme: Summer Sings 2019 (1) - Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Wednesday 3rd July 2019

Venue: Baden Powell House, 65-67 Queen’s Gate, London SW7 5JS
Times: 6.30pm Workshop
Programme: Summer Sings 2019 (2) - Bach Mass in B Minor

Saturday 9th November 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Britten Rejoice in the Lamb; Rutter Requiem

     Gravesham Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Handel Messiah - Parts 2 and 3

Wednesday 20th December 2017

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 21st December 2017

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: Workshop Day 3.00pm with performance at 7.00pm
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle ‘Instant Event’

Saturday 21st April 2018

Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 30th June 2018

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’England’s Finest Anthems’, including Parry I Was Glad

Saturday 17th November 2018

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 27th April 2019

Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt

Saturday 29th June 2019

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Requiem Mass

Saturday 16th November 2019

Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Mass of the Children; Blackford Mirror of Perfection - with Benesonantes (Cobham Hall School Choir)

     Great Missenden Choral Society
Saturday 16th December 2017

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times:
Programme: Utterly Italy: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; A.Gabrieli Angelus ad Pastores Ait; Marenzio Hodie Christus Natus Est; A.Scarlatti Dixit Dominus; Albinoni Magnificat; Verdi Pater Noster; Vivaldi Gloria RV589 - with St.John’s Chamber Orchestra

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Songs of Sea and Shore’: Purcell Welcome to all the Pleasures; Hewitt-Jones Seven Sea Poems; Moeran Songs of Springtime; Finzi Let us Garlands Bring; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; M.Sheppard When a Baby is Born (World Première); Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: All Glory, Laud and Honour: Schubert Antiphons for Palm Sunday; Bach Cantata No.182 ‘Himmelskönig, sei willkommen’ - Prelude; Handel Messiah - Part 2 Highlights; P.Carr Requiem for an Angel

     Great Oakley Choir
Friday 30th March 2018

Venue: All Saints’ Church, The Avenue, Great Oakley, Harwich, Essex CO12 5BL
Times:
Programme: Stainer The Crucifixion

     Grosvenor Orchestra
Saturday 13th October 2018

Venue: St.Philip’s Church, Birken Road, Tunbridge Wells, TN2 3TE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Symphonic Variations; Brahms Symphony No.3

Saturday 12th October 2019

Venue: St.Philip’s Church, Birken Road, Tunbridge Wells, TN2 3TE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Semiramide - Overture; MacDonald An Irish Suite; Dvořák Symphony No.8

     Guildford Chamber Choir
Saturday 30th September 2017

Venue: St.Joseph’s Catholic Church, Eastgate Gardens, Guildford GU1 4AZ
Times: 1.15pm to 7.00pm
Programme: Workshop Day on the OUP European Sacred Music Collection

Saturday 18th November 2017

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Draw On, Sweet Night’ - Howells Requiem; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Lauridsen Nocturnes and music by Escaich, Grahl, Holst, Nystedt, Tallis and Wilbye

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Voices and Viols’ Buxtehude Membra Jesu Nostri and motets by J.M.Bach, J.C.Bach and F.Tunder

Saturday 24th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Garland for the Queen’ - madrigals from the Triumphs of Oriana, and music by Tippett, Vaughan Williams, Britten and other English composers.

Saturday 29th September 2018

Venue: St.Joseph’s Catholic Church, Eastgate Gardens, Guildford GU1 4AZ
Times: 7.00pm Workshop Evening
Programme: Workshop highlighting works to be sung during the season.

Saturday 17th November 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem plus motets by Schütz

Saturday 16th March 2019

Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Italian Baroque: Handel Dixit Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Durante Magnificat - with Accademia del Guado d’Oro

Saturday 15th June 2019

Venue: Guildford United Reformed Church, 83 Portsmouth Road, Guildford GU2 4BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Hogan Elijah Rock; Hogan Balm in Gilead; Hogan Oh Mary, Don’t You Weep; Daley Upon Your Heart; Paulus The Road Home; R.Thompson Alleluia; Whitacre Sleep; Whitacre This Marriage plus piano works by Gershwin

Saturday 21st September 2019

Venue: St.Joseph’s Catholic Church, Eastgate Gardens, Guildford GU1 4AZ
Times: 2.00pm workshop with 5.30pm informal performance
Programme: Workshop afternoon on Duruflé Requiem

Saturday 16th November 2019

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Villette Hymne à la Vierge; Duruflé Requiem

     Guildford Choral Society
Wednesday 3rd June 2015

Venue: Royal Albert Hall, Kensington Gore, London SW7 2AP
Times: 7.30pm concert
Programme: GCS 175th Anniversary Concert Parry Blest Pair of Sirens; Elgar Enigma Variations; Berlioz Te Deum - with City of London Choir

Saturday 4th November 2017

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 9th December 2017

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Oratorio de Noël; Britten St.Nicolas

Saturday 17th March 2018

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 16th June 2018

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Elgar Cello Concerto; Walton Belshazzar’s Feast

Sunday 11th November 2018

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 8.00pm concert
Programme: Britten War Requiem - with The Bach Choir and the Royal Philharmonic Orchestra

Saturday 5th January 2019

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 1.00pm rehearsal, 7.30pm performance
Programme: Handel Messiah - with Canzona

Saturday 23rd March 2019

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Elgar Serenade for Strings; Blackford Mirror of Perfection

Friday 10th May 2019

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Spring Proms, to include Rachmaninov Piano Concerto No.2; Sir T.Arne Rule Britannia; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem and music by Handel, Rossini, Borodin, Franck and Johann Strauss

Saturday 15th June 2019

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: The Sacred Flame - Great Choral Classics: Wilberg Tres Cantus Laudendi; Mendelssohn Hear My Prayer; Parry I Was Glad; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Fauré Cantique de Jean Racine; Franck Panis Angelicus; Grieg Ave Maris Stella; Brahms Geistliches Lied; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo

Saturday 2nd November 2019

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; J.Willcocks Lux perpetua; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 16th November 2019

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

     Guildford Symphony Orchestra
Sunday 2nd October 2016

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Delibes Coppélia - Mazurka; Fauré Dolly Suite - Berceuse; Gounod Funeral March of a Marionette; Bizet Jeux d’Enfants - The Top; Bizet Jeux d’Enfants - Hobby Horse; L.Mozart Toy Symphony; Rossini La Boutique Fantasque (arr.Respighi); Bliss Checkmate - Suite; Richards The Magic Box; Tchaikovsky The Nutcracker - Trepak and Waltz

Saturday 19th November 2016

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.2; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 19th February 2017

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Young Artists’ Concert

Sunday 26th March 2017

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Sibelius Violin Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 20th May 2017

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Piazzolla Grand Tango; Piazzolla Soledad; Piazzolla Libertango; Márquez Conga del Fuego Nuevo; E.Jackson Tango Fuero; Pandeiros Samba Braziliana; Seiber Five Classic Tangos; Bernstein West Side Story - Suite; Ginastera Malambo; Ravel Boléro

Sunday 1st October 2017

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert - ‘The Amazing Magic Carpet’: Arnold Scottish Dances; Beethoven The Ruins of Athens - Turkish March; Hendry Javanese Dragon Dance; Bizet Carmen - Toreadors’ March; Tchaikovsky The Nutcracker - Arabian Dance; Seiber Argentinian Tango; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Richards The Amazing Magic Carpet; Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 18th November 2017

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 18th February 2018

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Una Clark Young Artists’ Concert - Glière Harp Concerto - 1st movement; Schumann Cello Concerto - 2nd and 3rd movements; Pandeiros Gipsy Fantasy; Bruch Romanze for Viola and Orchestra; Mendelssohn Piano Concerto No.2 - 2nd and 3rd movements

Sunday 25th March 2018

Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Nielsen Flute Concerto; Sibelius Symphony No.2

Saturday 19th May 2018

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Orb and Sceptre’; Handel Xerxes - Largo; Handel Messiah - Rejoice Greatly; Delius A Song Before Sunrise; Ireland Piano Concerto; Elgar Enigma Variations; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs with songs from the ‘Last Night of the Proms’

Sunday 7th October 2018

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert ‘Animal Magic’: Daniels The Lion’s Royal Fanfare; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Tame Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Wild Bears; Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan - Flight of the Bumblebee; Tchaikovsky Swan Lake - Dance of the Cygnets; Richards Angry Rat; Richards Jolly Elephants; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Prokofiev Peter and the Wolf; Rossini William Tell - Overture: Galop

Saturday 24th November 2018

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Russian Masterpieces: Shostakovich Festive Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 12.30pm concert
Programme: Young Artists’ Concert: Dvořák Cello Concerto - 1st movement; Prokofiev Violin Concerto No.2 - 1st movement; R.Strauss Oboe Concerto; Schumann Piano Concerto; Walton Viola Concerto (Please note change of date and time)

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rhapsody and Fantasia: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Rand Irish Rhapsody; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Rand Piano Concerto No.5; Elgar Symphony No.1

Saturday 18th May 2019

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: SPACE - the Final Frontier: R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Goldsmith Star Trek - Main Theme; Bliss Things to Come - Suite; Grainer Doctor Who Theme; Pandeiros Concerto ‘Cosmic Constellations’; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Williams Star Wars - Theme; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Flying Theme; Holst Planets Suite - Excerpts

Saturday 21st September 2019

Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 3.30pm concert
Programme: Pachelbel Canon in D; Vivaldi Concerto for Sopranino Recorder; Richards The Pied Piper of Hamelin; Schubert Symphony No. 5 - Finale plus music by Rameau, Handel and Purcell. With Michael Copley’s Medieval Woodwind

Saturday 16th November 2019

Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’