Past Events Group List - L
This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.
Lambeth Orchestra
Saturday 18th February 2006
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 9.00am Workshop, 5.30pm concert
Programme: Workshop Day on Handel’s Messiah
Saturday 22nd October 2016
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5
Saturday 3rd December 2016
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Wagner Siegfried Idyll; Dvořák Symphony No.6
Sunday 11th December 2016
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Afternoon rehearsal (?), Evening concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Puccini Messa di Gloria plus Carols for Choir and Audience
Saturday 18th February 2017
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Cello Concerto; Cliffe Symphony No.2
Saturday 8th April 2017
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’
Saturday 13th May 2017
Venue: Snape Maltings, nr.Aldeburgh, Suffolk IP17 1SR
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with Beccles Choral Society and Gippeswyk Singers
Saturday 1st July 2017
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Morning rehearsal, 7.00pm concert
Programme: Bizet Carmen (concert performance)
Saturday 21st October 2017
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Rimsky-Korsakov Scheherazade
Saturday 9th December 2017
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3 - 2nd movement (arr.Britten); Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Mahler Symphony No. 1
Saturday 16th December 2017
Venue: Not advised
Times: Afternoon concert
Programme: Children’s Concert - works not advised
Saturday 10th February 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in D Major D12; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Dvořák Rondo Op.94; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’
Saturday 24th March 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Elgar Sea Pictures; Rautavaara Cantus Arcticus; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)
Sunday 22nd April 2018
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Requiem
Saturday 19th May 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Hummel Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.3
Saturday 7th July 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 10.00am rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Film Night - to include John Williams Star Wars and Harry Potter
Saturday 20th October 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Poulenc Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4
Saturday 15th December 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Korngold Violin Concerto; Bernstein Fancy Free - Three Dance Variations; Bernstein On the Town - Three Dance Episodes; Borodin Symphony No.2
Saturday 16th February 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rautavaara Cantus Arcticus; Schumann Piano Concerto; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)
Saturday 6th April 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Holberg Suite; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Brahms Violin Concerto
Saturday 11th May 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem
Saturday 29th June 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel
Saturday 19th October 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.1; Bruckner Symphony No.4
Saturday 7th December 2019
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Delius Violin Concerto; Holst Planets Suite
Sunday 15th December 2019
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi La Traviata - Libiamo; Verdi Aida - Gloria in Egitto; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Verdi Requiem - with Choeurs Résonances (Suresnes, Paris)
Saturday 15th February 2020
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Bruch Scottish Fantasy; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’
Lambeth Wind Orchestra
Saturday 19th November 2016
Venue: Herne Hill Baptist Church, Half Moon Lane, SE24 9HU
Times: Afternoon rehearsal, Evening concert
Programme: Broadway to Hollywood
Thursday 15th December 2016
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm-9.00pm with party afterwards
Programme: Christmas Concert
Thursday 16th March 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm concert
Programme: Concert in aid of Comic Relief
Friday 24th March 2017
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Concert in aid of Alzheimers Society
Saturday 22nd April 2017
Venue: Herne Hill Baptist Church, Half Moon Lane, SE24 9HU
Times: Afternoon Rehearsal, evening concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Russell Bass Clarinet Double Concerto; Woolfenden Gallimaufry; Copland Fanfare for the Common Man; Cawkwell The Nekyia; Copland Rodeo - Hoe-Down; Stephan Music for Orchestra
Saturday 24th June 2017
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 3.00pm performance
Programme: A Selection from our Repertoire, to include Vaughan Williams English Folk-Song Suite; H.Warren 42nd Street; Giacchino The Incredibles - Music from the Film; Mercury Bohemian Rhapsody
Sunday 23rd July 2017
Venue: Myatt’s Fields Park Bandstand, Cormont Road, London SE5 9RA
Times: 3.00pm performance
Programme: A Selection from our Repertoire
Sunday 6th August 2017
Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm performance
Programme: Sparke A Yorkshire Overture; Porter Kiss Me Kate - Excerpts; Grainger A Lincolnshire Posy; Strachey Theatreland; Grainer Doctor Who Theme; Osterling Bandology; Moross The Big Country; N.Hess East Coast Pictures - New York; H.Warren 42nd Street; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; Mercury Bohemian Rhapsody
Sunday 20th August 2017
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 3.00pm performance
Programme: G.Richards Trailblaze; Moross The Big Country; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Giacchino The Incredibles - Music from the Film; H.Wood Paris Suite; Grainer Doctor Who Theme; Arnold The Padstow Lifeboat; H.Warren 42nd Street; Dunn Cockleshell Heroes; Legrand Sweet Gingerbread Man; Lennon Symphonic Beatles (arr.Cacavas)
Saturday 18th November 2017
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Walton Johannesburg Festival Overture; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Ravel Boléro; Patterson Little Red Riding Hood
Thursday 14th December 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert: Music, Carols, Games, Food, Drink and the announcement of our Piece of the Year!
Saturday 28th April 2018
Venue: All Saints’ Church, Trewsbury Rd, London SE26 5DP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Moving Images’ - Herman Mack and Mabel - Overture; McNeff Moving Parts; McNeff Image in Stone; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Respighi Pines of Rome; Granados Military March Op.38
Saturday 19th May 2018
Venue: Not advised
Times: 10.00am till late
Programme: Happy 10th Birthday LWO - Come and Play Day
Saturday 16th June 2018
Venue: The Scoop, More London Riverside, London SE1 2DB
Times: 1.00pm performance
Programme: Not advised
Saturday 23rd June 2018
Venue: Greenwich Park Bandstand, Great Cross Ave, Greenwich, London SE10 8QY
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 1st July 2018
Venue: Rottingdean Terraces Stage, nr. High Street, Rottingdean, Brighton BN2 7HS
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised
Saturday 7th July 2018
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 22nd July 2018
Venue: Brockwell Park, Dulwich Road, London SE24 0NG
Times: 4.00pm and 5.30pm performances
Programme: Not advised - part of Lambeth County Show
Sunday 12th August 2018
Venue: Ruskin Park Bandstand, Denmark Hill, London SE5 8EL
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised
Saturday 1st September 2018
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised
Saturday 3rd November 2018
Venue: James Allen’s Girls School, 144 East Dulwich Grove, London SE22 8TE
Times: 2,00pm rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Celebrating 100 years of women’s suffrage in the UK: Farrenc Deuxieme Overture Op.24 (arr.Holland); Likhuta Me Disagrees; Beach Pastorale; Winters Playing with Destiny; Smyth The Wreckers - Overture; Bernofsky The Duxbury Fanfare; Boulanger D’un Matin de Printemps (arr.Cawkwell)
Thursday 13th December 2018
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert and Party
Saturday 6th April 2019
Venue: James Allen’s Girls School, 144 East Dulwich Grove, London SE22 8TE
Times: 7.30pm concert
Programme: Dance On! To include McNeff New Work (World Première); Novello The Dancing Years (arr.Holland); Galbraith Danza de los Duendes; Márquez Danzón No.2 (arr.Nickel); Benson The Solitary Dancer; Hussey Child of the Wandering Sea; Gershwin An American in Paris (arr.Cesarini); Shostakovich Tahiti Trot (Tea for Two)
Saturday 22nd June 2019
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 30th June 2019
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 14th July 2019
Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.30pm concert
Programme: Not advised
Sunday 21st July 2019
Venue: Brockwell Park, Dulwich Road, London SE24 0NG
Times: Not advised
Programme: Not advised
Saturday 9th November 2019
Venue: James Allen’s Girls School, 144 East Dulwich Grove, London SE22 8TE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fantasies and Rhapsodies: to include C.T.Smith Fantasia for Alto Saxophone; Gould Jericho; Owen Morfa Rhuddlan (arr.Holland) plus music by Julie Giroux, Vaughan Williams, Clare Grundman and Queen.
Thursday 12th December 2019
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert and Party
Lea Singers
Saturday 11th November 2017
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schütz Jauchzet dem Herrn; Duruflé Requiem; Bernstein Chichester Psalms; R.Panufnik Love Endureth
Saturday 23rd December 2017
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 10th March 2018
Venue: St.Lawrence Church, Church Street, Bovingdon HP3 0LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Palestrina Missa Papae Marcelli; F.Martin Mass for Double Choir; Short The Dying Soldier
Thursday 5th April 2018
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bob Chilcott Singing Day
Saturday 16th June 2018
Venue: Bennet’s, 21 Leyton Road, Harpenden AL5 2HU
Times: Not advised
Programme: ’Birds and Bees’ - a summer concert of animal-themed music
Saturday 10th November 2018
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by Dufay, Byrd, Allegri, Parry, Holst and Sheena Phillips - in the Lady Chapel
Sunday 23rd December 2018
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 16th March 2019
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Roth A Time to Dance
Saturday 6th April 2019
Venue: St.George’s School, Sun Lane, Harpenden AL5 4TD
Times: 10.30am to 5.00pm Workshop
Programme: Bob Chilcott Singing Day
Saturday 15th June 2019
Venue: Academy Residences, Newland Park, Gorelands Lane, Chalfont St.Giles HP8 4AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert of Latin, a cappella and Swing music for Choir
Saturday 16th November 2019
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Tribute to Notre-Dame: Vierne Messe Solennelle; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes - Ubi Caritas; Bruckner Os Justi; Castagnet Missa Salve Regina; Dupré Quatre Motets; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars
Monday 23rd December 2019
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: FestiveLea! Seasonal Concert J.Gardner The Holly and the Ivy; Darke In the Bleak Midwinter; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Todd My Lord has Come; Gritton Follow That Star; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Flecha Riu Riu Chiu; Fincham Ring the Bells; Adam O Holy Night; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Harpenden); McLeish The Twelve Days After Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Heatlie Merry Christmas Everyone (arr.Ward); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)
Leatherhead Choral Society
Saturday 18th November 2017
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Northern Lights’ - to include music by Esenvalds, Gjeilo, Grieg and Górecki
Saturday 16th December 2017
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert
Friday 13th April 2018
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: L’Estrange Songs of a Rainbow Nation; Todd Mass in Blue - with Southern Pro Musica
Saturday 7th July 2018
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: 90th Anniversary Concert: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Jenkins The Armed Man - Benedictus; Assersohn Everyone Sang; Burnell A Birthday (World Première); Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’
Saturday 17th November 2018
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Israel in Egypt
Saturday 15th December 2018
Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 13th April 2019
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Magnificat in D; Haydn The Creation - Parts 1 and 2 - Leith Hill Music Festival: Blue Division Concert
Saturday 29th June 2019
Venue: The Old Barn Hall, Church Road, Bookham KT23 3PQ
Times: 4.00pm concert
Programme: Assersohn The Pied Piper of Hamelin; Staines A Place in the Choir (arr.Wheeler); G.Weiss The Lion Sleeps Tonight (arr.Gerlitz); Traditional Frog went a-courtin’ (arr.Jackman); Bernofsky The Tiger; Whitacre The Seal Lullaby; Whitacre Animal Crackers Vol.1 - Excerpts; Assersohn The Rook Ascending; Saint-Saëns Carnival of the Animals - The Swan (arr.Assersohn)
Saturday 14th December 2019
Venue: Leatherhead Methodist Church, Church Road, Leatherhead KT22 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Quartel Snow Angel; Gjeilo Wintertide; Assersohn Make We Joy Now in this Fest; Barber Sure on this Shining Night; Rutter Blow, blow thou winter wind; Chilcott The Wellspring; Forrest The Hands that First Held Mary’s Child; Todd My Lord has Come; Chilcott The Sparrow’s Carol; A.Smith There is no rose; Rutter New Year; Mason Joy to the World (arr.Wilberg)
Leatherhead Orchestra
Wednesday 5th July 2017
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; Elgar Wand of Youth Suite No.2; Butterworth A Shropshire Lad
Wednesday 13th December 2017
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Prokofiev The Love of Three Oranges - March; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; Holst Planets Suite - Jupiter; Rimsky-Korsakov Scheherazade - Excerpts; Puccini La Bohème - Musetta’s Waltz
Wednesday 28th March 2018
Venue: Not advised
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Shostakovich The Gadfly - Romance; Bizet Symphony in C
Wednesday 18th July 2018
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised
Wednesday 12th December 2018
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; Thomas Mignon - Gavotte
Wednesday 3rd April 2019
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Britten Gloriana - Courtly Dances; Rosse Gabrielle Suite; Spohr Clarinet Concerto (unspecified); Anderson Bugler’s Holiday
Wednesday 10th July 2019
Venue: Leatherhead Institute, 67 High Street, Leatherhead KT22 8AH
Times: 8.00pm concert
Programme: Gounod Mireille - Overture; Bath Petite Suite Romantique; Delibes Coppélia - Prelude; Delibes Coppélia - Mazurka; Paganini Guitar Concerto
Wednesday 4th December 2019
Venue: Not advised
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Verdi Aida - Grand March; Coates Dambusters March; Puccini Gianni Schicchi - O mio babbino caro; Mozart Le Nozze di Figaro - Che soave zefiretto; Mozart Le Nozze di Figaro - Voi che sapete; Adam O Holy Night (arr.Clausen)
Leconfield Singers
Saturday 16th September 2017
Venue: The Sacred Heart Church, Angel Street, Petworth GU28 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Brahms Geistliches Lied; Haydn The Creation - The Heavens are Telling
Saturday 9th December 2017
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 2.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Christmas Concert Matinée - with Dorset House School Choir. Evening - with English Philharmonia Brass
Saturday 12th May 2018
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation
Sunday 22nd July 2018
Venue: Bignor Park, Bignor Park Road, Pulborough RH20 1HG
Times: Not advised
Programme: Performing as part of the Petworth Festival
Saturday 15th September 2018
Venue: The Sacred Heart Church, Angel Street, Petworth GU28 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’ and works by Mozart, Mendelssohn and Purcell, plus English madrigals.
Saturday 8th December 2018
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 2.00pm and 6.30pm performances
Programme: Christmas Concerts - Traditional and Contemporary Carols with Audience participation. 6.30pm performance to include McDowall A Winter’s Night - 2pm performance with Dorset House School Choir
Wednesday 8th May 2019
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius (Royal Festival Hall Concert)
Saturday 28th September 2019
Venue: The Sacred Heart Church, Angel Street, Petworth GU28 0BG
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Mozart Missa Brevis in D K194 and works by Bach, Fauré, Brahms, Rachmaninov and Lauridsen
Saturday 9th November 2019
Venue: United Reformed Church, 3 Damer’s Bridge, Petworth GU28 0AW
Times: 10.00am Workshop, 3.30pm informal concert
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah
Sunday 15th December 2019
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Kirchner Behold New Joy; Handel Messiah - Highlights and carols by Rutter, Lauridsen and others
Lees Court Music
Saturday 12th November 2016
Venue: St.Margaret’s Church, High Street, Rainham, Gillingham ME8 8AN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Right Royal Occasion - Music for the Coronation of King George II, including Handel Coronation Anthems
Saturday 26th November 2016
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Symphony No.40; Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No.104 ‘London’
Sunday 17th December 2017
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert
Saturday 5th May 2018
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Brahms Alto Rhapsody; Britten Hymn to St.Cecilia; Elgar Enigma Variations
Sunday 24th June 2018
Venue: St.Nicholas’ Church, Church Road, Otham, Downswood, Maidstone ME15 8SB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Saturday 6th October 2018
Venue: St.John the Baptist Church, 11 Church Crescent, Harrietsham ME17 1BB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 16th December 2018
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Sunday 12th May 2019
Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 3.30pm concert
Programme: Not advised
Sunday 13th October 2019
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: 40th Anniversary Concert, to include Tallis Spem in Alium
Sunday 17th November 2019
Venue: St.Peter’s Church, 83 High Street, Bridge, Canterbury CT4 5AR
Times: 3.00pm concert
Programme: A Celebration of the Changing Seasons in Choral Music from across the centuries
Sunday 15th December 2019
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 21st December 2019
Venue: Smeeth Parish Church, Church Road, Smeeth, Ashford TN25 6SA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Letchworth Chorale
Saturday 2nd December 2017
Venue: Central Methodist Church, 109 Pixmore Way, Letchworth Garden City SG6 3TR
Times: Not advised
Programme: Beethoven Schottische Lieder Op.108 - Selection; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’
Saturday 24th March 2018
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; C.Wood O Thou the Central Orb; Campion Never Weather Beaten Sail; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Vaughan Williams Five English Folk Songs
Saturday 30th June 2018
Venue: Central Methodist Church, 109 Pixmore Way, Letchworth Garden City SG6 3TR
Times: Not advised
Programme: Not advised
Saturday 8th December 2018
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schütz Selig sind die Toten; Schubert Psalm 23; Brahms Requiem
Saturday 7th December 2019
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: Not advised
Programme: Not advised
Letchworth Sinfonia
Sunday 22nd January 2017
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Mendelssohn Violin Concerto; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’
Sunday 26th February 2017
Venue: Letchworth Settlement, Nevells Road, Letchworth Garden City, Hertfordshire SG6 4UB
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Beethoven Symphony No.9 Movements 1 to 3
Sunday 11th June 2017
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.00pm concert
Programme: Schumann Overture, Scherzo and Finale; Schubert Symphony No. 3; Beethoven Symphony No.2
Saturday 13th January 2018
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; R.Strauss Serenade in E Flat; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Haydn Symphony No. 99
Saturday 9th June 2018
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Dvořák Czech Suite; Beethoven Symphony No.8
Sunday 7th October 2018
Venue: Letchworth Settlement, Nevells Road, Letchworth Garden City, Hertfordshire SG6 4UB
Times: 10.00am to 4.45pm Workshop
Programme: Come and play Brahms Symphony No.3
Saturday 19th January 2019
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Brahms Serenade No.1
Saturday 8th June 2019
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Ferrari Awakening (A Journey in the Gardens of Letchworth) (World Première); Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’
Sunday 6th October 2019
Venue: Letchworth Settlement, Nevells Road, Letchworth Garden City, Hertfordshire SG6 4UB
Times: 10.30am Workshop, 4.00pm informal concert
Programme: Come and Play Shostakovich Symphony No.5
Saturday 18th January 2020
Venue: Letchworth Free Church, Norton Way South, Letchworth SG6 1NX
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Poulenc Sinfonietta; Bizet Symphony in C
Lewes Concert Orchestra
Friday 23rd June 2017
Venue: Pells Pools, South Downs National Park, Brook St, Lewes BN7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Proms Charity Concert
Saturday 24th June 2017
Venue: Ashburnham Place, High Weald AONB, Battle TN33 9NF
Times:
Programme: Summer Proms Concert
Friday 3rd November 2017
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Brahms Symphony No.2
Friday 15th December 2017
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.3; Moore The Penguin Parade; Moore Sunrise Polka; Moore The Hurricane; Humperdinck Hänsel und Gretel - Sandman Scene and Pantomime; Delius Sleigh Ride; Sullivan Overture di Ballo plus carols and choral works by Sweelinck, Poulenc and Poston. With Scola of St.Pancras Church
Saturday 17th March 2018
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised
Friday 18th May 2018
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Sibelius Violin Concerto; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Elgar Wand of Youth Suite No.2
Friday 14th December 2018
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Copley The Midnight Skaters; Fauré Cantique de Jean Racine; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Saint-Saëns Suite Algérienne Op.60 - Marche Militaire Francaise; Anderson Sleigh Ride; Tormé The Christmas Song; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Cornelius The Three Kings; Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite: Polonaise plus carols. With the Scola Cantorum of St.Pancras Church
Friday 22nd March 2019
Venue: Trinity St.John sub Castro Church, Abinger Place, Lewes BN7 2QA
Times: 8.00pm concert
Programme: Not advised
Friday 17th May 2019
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Overture ‘Jubel’; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’
Friday 11th October 2019
Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’
Friday 20th December 2019
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Moorside Suite (arr.Jacob); Mahler Rückert Lieder; Dvořák Symphony No.8 - 3rd and 4th Movements`; Britten Simple Symphony - with St.Pancras Scola
Lewisham Choral Society
Saturday 18th November 2017
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mozart Piano Concerto No.20; Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’
Saturday 16th December 2017
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols with other seasonal music for Choir and Audience
Saturday 17th March 2018
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius
Tuesday 10th July 2018
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Transatlantic Rhapsodies: Dove The Passing of the Year; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Gershwin Rhapsody in Blue; Lark Broadside Ballads; R.Thompson Fare Well; Whitacre When David Heard; Whitacre Sleep - in the Queen Elizabeth Hall
Saturday 17th November 2018
Venue: Great Hall, Goldsmiths College, 8 Lewisham Way, New Cross, London SE14 6NW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Mass in D; Dvořák Te Deum
Saturday 15th December 2018
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Holst Christmas Day and other seasonal music
Friday 22nd March 2019
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schumann Piano Concerto; Brahms Song of Destiny; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’ - in the Royal Festival Hall
Friday 12th July 2019
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Vaughan Williams Benedicite; Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Chilcott Requiem
Saturday 16th November 2019
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Give unto the Lord; Elgar Enigma Variations; Walton Belshazzar’s Feast
Saturday 21st December 2019
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Lexden Choral Society
Saturday 11th November 2017
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times:
Programme: Jenkins The Armed Man
Saturday 9th December 2017
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.00pm concert
Programme: New and Traditional Carols
Saturday 5th May 2018
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Vivaldi Gloria RV589; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest
Saturday 23rd June 2018
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter The Heavenly Aeroplane; Rutter The Sprig of Thyme; Chilcott A Little Jazz Mass; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo
Saturday 6th October 2018
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Carter Benedicite; Rutter The Heavenly Aeroplane; Vivaldi Gloria RV589 plus a selection of anthems.
Saturday 10th November 2018
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Fauré Requiem; Ireland Greater Love; Walford-Davies RAF March Past; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Guest For the Fallen; Croft O God Our Help in Ages Past; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia; Elgar Pomp and Circumstance March No.1
Saturday 8th December 2018
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 7.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration
Saturday 2nd March 2019
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’ - with Colchester Royal Grammar School Sixth Form Choir
Saturday 27th April 2019
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation
Saturday 15th June 2019
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: 9.45am Workshop, with 3.30pm informal concert
Programme: Handel’s Messiah from Scratch
Saturday 9th November 2019
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance and Thanksgiving Mozart Requiem Mass; Holst Planets Suite - Jupiter (Choral arr.); Monk Abide with Me; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Guest For the Fallen; Vaughan Williams The Old Hundredth; Parry Jerusalem; Sir T.Arne Rule Britannia; Elgar Pomp and Circumstance March No.1
Saturday 7th December 2019
Venue: St.Leonard’s Church, 112 Lexden Road, Colchester CO3 4BL
Times: Not advised
Programme: Christmas Celebration
Licence to Trill
Saturday 6th October 2018
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 11.00am performance
Programme: Not advised
Linden Wind Orchestra
Sunday 16th October 2016
Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Liszt Hungarian Rhapsody No.2
Saturday 17th December 2016
Venue: St.John the Evangelist Church, Grove Lane, Kingston KT1 2SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes N.Hess TV Detectives; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Anderson Sleigh Ride
Saturday 6th May 2017
Venue: Christ Church Surbiton, Christ Church Rd, London KT5 8JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’An American in Parish’ - Light, Classical and Movie Music by American Composers
Sunday 23rd July 2017
Venue: Sunbury Walled Garden, Thames St, Sunbury-on-Thames TW16 6AB
Times: All-day event
Programme: Open-air programme of Classical and Popular Music
Sunday 10th September 2017
Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: All-day event
Programme: Not advised
Saturday 9th December 2017
Venue: Not advised
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - programme not advised
Saturday 12th May 2018
Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Postcard Home: to include Sparke The Year of the Dragon; N.Hess East Coast Pictures - New York; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Vaughan Williams Norfolk Rhapsody No.1
Saturday 6th April 2019
Venue: Vera Fletcher Hall, Thames Ditton, KT7 0LQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Nautical but Nice: to include Elgar Sea Pictures; Arnold The Padstow Lifeboat; Williams Jaws - Suite
Saturday 9th November 2019
Venue: St.Patrick’s Church, 47 Park Hill Road, Wallington SM6 0RU
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for an Autumn Evening - a concert of Film, TV and light classical music
Linsdale Singers
Saturday 9th April 2005
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)
Sunday 4th March 2018
Venue: Sacred Heart Church Hall, 5 Beaudesert, Leighton Buzzard, Bedfordshire LU7 1HZ
Times: 4.00pm concert
Programme: Lenten music
Saturday 28th April 2018
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Concert - A Varied Mix of Light Orchestral Music
Saturday 1st December 2018
Venue: St.Barnabas Church, Linslade, Leighton Buzzard, Bedfordshire LU7 2NR
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Jenkins A Celebration of Christmas
Sunday 24th March 2019
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert and Cakes - to include unaccompanied sacred and secular choral music
Saturday 30th November 2019
Venue: St.Mary’s Church, Eaton Bray, Bedfordshire LU6 2DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1; Rutter Magnificat
Sunday 8th March 2020
Venue: Stewkley Methodist Church, 103 High Street South, Stewkley, Leighton Buzzard LU7 0HU
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert and Cakes - celebrating Women Composers
Londinium
Saturday 10th March 2018
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Gluepot Connection: Ireland The Hills; Rawsthorne Four Seasonal Songs; Warlock The Full Heart; Moeran Songs of Springtime - Excerpts; A.Bush Lidice; Lutyens Verses of Love; Peacock Venite, Gaudete!; Leighton Mass for Double Choir; Bax Mater ora filium
Friday 25th May 2018
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Skempton The Flight of Song; Wert Ascendente Jesu; Grieg Ave Maris Stella; Brahms Vineta; R.R.Bennett Sea Change; Parry Crossing the Bar; Mäntyjärvi Canticum Calamitatis Maritimae; Campion Never Weather Beaten Sail; G.Jackson A Ship with Unfurled Sails; Coleridge-Taylor Sea Drift; Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst)
Friday 6th July 2018
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger Renouveau; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Ravel Soupir (arr.Gottwald); Fauré Madrigal; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Debussy Les Angélus (arr.Gottwald); Boulanger Hymne au soleil; Fauré Les Djinns; Boulanger Les Sirenes; Debussy Des pas sur la neige (arr.Gottwald); Ravel Trois Chansons; Boulanger Soir sur la plaine
Friday 5th October 2018
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: A Londinium Bestiary, to include Leighton Laudes Animantium; Gjeilo Unicornis captivatur; Hughes A Medieval Bestiary
Friday 7th December 2018
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Nowell Sing We: Byrt All and Some; Tallis Missa Puer natus est nobis - Excerpts; Pott Balulalow; Dove Wellcome, All Wonders in One Sight; Howells Sing Lullaby; Rutter Hymn to the Creator of Light; Warlock Bethlehem Down; Maxwell Davies Fleecy Care Carol; McDowall Now may we singen; G.Jackson To Morning; Peacock Venite, Gaudete!
Saturday 2nd February 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Ligeti Night/Morning; Byrd Haec Dies; Victoria Una Hora; Pärt Which was the son of...; B.Martin I Saw Eternity (World Première); Ockeghem Deo Gratias a 36; Fine The Hour-Glass; Chilcott Even Such is Time; Stanford On Time; Chatman Clocks
Thursday 4th April 2019
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Mass of Masses: R.R.Bennett Missa Brevis; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Albright Chichester Mass; Vaughan Williams Mass in G Minor
Friday 12th July 2019
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rose Upon Westminster Bridge; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Bingham Gleams of a Remoter World; Marenzio O mille volte; Elgar Go, Song of Mine; Whitacre Leonardo dreams of his Flying Machine; Croce Percussit Saul mille; Wagner Im Triebhaus (arr.Gottwald); Palestrina Osculetur me; Leo Heu nos miseros; Recio How to Survive Vesuvius; Isaac Innsbruck, ich muss dich lassen; Mahler Rückert Lieder - Ich bin der Welt abhanden gekommen (arr.Gottwald); Purcell King Arthur - Fairest Isle (arr.Griffiths); Tippett Dance, Clarion Air
Saturday 24th August 2019
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN37 6GL
Times: 7.00pm concert
Programme: Time and Tide: Stanford On Time; Grieg Ave Maris Stella; Holst Ave Maria; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Ireland The Hills; Chilcott Even Such is Time; Chatman Clocks; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Campion Never Weather Beaten Sail; Brahms Vineta; A.Gabrieli Lasso, amor mi trasporta; Purcell King Arthur - Fairest Isle (arr.Griffiths); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst)
Sunday 25th August 2019
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Time and Tide: Stanford On Time; Grieg Ave Maris Stella; Holst Ave Maria; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Ireland The Hills; Chilcott Even Such is Time; Chatman Clocks; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Campion Never Weather Beaten Sail; Brahms Vineta; A.Gabrieli Lasso, amor mi trasporta; Purcell King Arthur - Fairest Isle (arr.Griffiths); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst)
Friday 11th October 2019
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Beyond the Night Sky: Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 - An die Sterne; East Hence, Stars; Stucky Winter Stars; Victoria Conditor alme siderum; Martland Skywalk; B.Martin I Saw Eternity; Warlock The Full Heart; Parry Sun and Moon; MacMillan Ave Maris Stella; Frances-Hoad Beyond the Night Sky; Mechem Island in Space; Ešenvalds Stars
Friday 13th December 2019
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Sweelinck Hodie Christus Natus Est; M.Martin Adam lay ybounden; H.Praetorius Surge, illuminare; Leighton Three Carols (1948); Dering Quem vidistis, pastores; McCabe I Sing of a Maiden; Palestrina Hodie Christus Natus Est; Lauridsen O Magnum Mysterium; McDowall Of a Rose; Leighton Nativitie; Byrd Laetentur Coeli; Pott A Hymn to the Virgin; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Frances-Hoad Bogoroditse Dyevo; Lassus Omnes de Saba venient; G.Jackson The Christ Child; Swayne Magnificat I
Friday 14th February 2020
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Love’s Tempest - A Valentine’s Day Concert: G.Jackson Song (I Gaze Upon You); Tomkins When I Observe those Beauty’s Wonderments; Pearsall Great God of Love; Barber The Coolin; Parry O Love, they wrong thee much; MacMillan The Gallant Weaver; Bednall Three Songs of Love; Guerrero Surge propera amica mea; Skempton He Wishes for the Cloths of Heaven; Rorem Four Madrigals; J.Harvey Song of June; Elgar Partsongs Op.73 - No.1 ‘Love’s Tempest’; Sjolund Love Lost; Watkins The Phoenix and the Turtle
London Accordion Orchestra
Saturday 20th January 2018
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 4.00pm concert
Programme: LAO at the Movies - to include Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams Harry Potter - Music from the Films; Williams Star Wars - Theme and many more
Monday 16th April 2018
Venue: Duke’s Hall, Royal Academy of Music, Marylebone Road, London NW1 5HT
Times: 7.00pm concert
Programme: Not advised
Saturday 1st December 2018
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: 12 noon concert
Programme: Not advised (Daylight Music Series)
Saturday 2nd March 2019
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised
Saturday 18th May 2019
Venue: Sacred Heart Church, Edge Hill, Wimbledon SW19 4LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Out of this World - 20th Anniversary Gala Concert: Gershwin Rhapsody in Blue (arr.); Widor Organ Symphony No.5 - Toccata (arr.); Watson Black Mountain (World Première); Holst Planets Suite - Jupiter (arr.); Márquez Danzón No.2 (arr.)
The London Chorus
Saturday 24th September 2016
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 1.15pm Workshop
Programme: Come and Sing Day 2016
Thursday 20th October 2016
Venue: St.Mary Magdalene, Munster Square, Camden NW1 3PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs, Words and Choral Music for Shakespeare - works TBC
Wednesday 1st March 2017
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Sancta Maria, mater Dei K273; Mozart Missa Brevis in F K192; Elgar Sea Pictures (arr.for Chorus by D.Fraser); Berkeley Four Poems of St.Teresa of Avila; Berkeley Serenade for Strings
Monday 1st May 2017
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Pott Cantus Maris; Brahms Requiem (Royal Festival Hall Concert)
Tuesday 4th July 2017
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Finzi Magnificat; Jenkins The Armed Man - Choral Suite; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Parry Blest Pair of Sirens; Widor Organ Symphony No.5 - Toccata (arr. for choir and organ)
Saturday 11th November 2017
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: afternoon rehearsal, 7pm concert
Programme: Berg Sieben Frühe Lieder; Brahms Requiem
Thursday 30th November 2017
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Hodie; Elgar Cello Concerto; Parry Blest Pair of Sirens
Thursday 7th December 2017
Venue: Holy Trinity Church, The Broadway, Wimbledon SW19 1SB
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert
Thursday 8th March 2018
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms; Barber Prayers of Kierkegaard; Lauridsen Lux Aeterna - part of Americana ‘18
Wednesday 10th October 2018
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Vierne, Widor, de Séverac, Fauré and Léfebure-Wely
Sunday 11th November 2018
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 5.00pm concert
Programme: Britten Sinfonia da Requiem; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem
Monday 10th December 2018
Venue: All Saints’ Church, Pryors Bank, Bishops Park, Fulham, London SW6 3LA
Times: 7.15pm concert
Programme: Carols by Candlelight
Saturday 2nd February 2019
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 1.15pm Workshop
Programme: Come and Sing Verdi Requiem
Saturday 30th March 2019
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 5.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion
Thursday 16th May 2019
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: 7.00pm concert
Programme: Schütz Jauchzet dem Herrn; Schütz Selig sind die Toten; Schütz Verleih uns Frieden; Bruckner Locus Iste; Bruckner Ave Maria; Bruckner Os Justi; Bruckner Christus Factus Est; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Brahms Geistliches Lied; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen
Tuesday 2nd July 2019
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Veni Sancte Spiritus; Mozart Sancta Maria, mater Dei K273; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Venite, populi; Haydn Insanae et Vanae Curae; Hepplewhite Two or Three Angels; Schubert Psalm 23; Corp An Essex Posy - with Hepplewhite Piano Quintet and New London Children’s Choir
Thursday 10th October 2019
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Elgar Four Part Songs Op.53 - O Wild West Wind; Patterson Westerly Winds; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Rachmaninov Prelude in E Flat Op.23 No.6 (arr.); Corp Sing Shakespeare (World Première); Fauré Cantique de Jean Racine; Tomasi Cinq Danses Profanes et Sacrées; Tchaikovsky Hymn to the Trinity; G.Richards Cycle Round Britain
Saturday 16th November 2019
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem
Monday 9th December 2019
Venue: All Saints’ Church, Pryors Bank, Bishops Park, Fulham, London SW6 3LA
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert
London City Orchestra
Saturday 20th April 2013
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Inaugural Concert: Fauré Pavane; Beethoven Violin Concerto; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mozart Symphony No.40
Saturday 30th November 2013
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod Petite Symphonie for Wind; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Grieg Two Elegaic Melodies; Haydn Symphony No.104 ‘London’
Saturday 29th March 2014
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Ravel Le Tombeau de Couperin; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’
Sunday 6th July 2014
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Brahms Hungarian Dances - No.1; Brahms Hungarian Dances - No.3; Brahms Hungarian Dances - No.5; Brahms Hungarian Dances - No.6; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’
Sunday 30th November 2014
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Dvořák Legends Op.59 - Nos.1, 2 and 3; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso; Beethoven Symphony No.8
Sunday 29th March 2015
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 6.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Borodin Symphony No.2 - with Pieces of Eight
Saturday 4th July 2015
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Kamen 101 Dalmatians - Music from the Film; Copland Variations on a Shaker Melody; Anderson Serenata; Gershwin Rhapsody in Blue; MacDowell Woodland Sketches; Sousa Liberty Bell; Bernstein West Side Story - Suite
Sunday 29th November 2015
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.00pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Montero Concerto for Violin and String Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’
Saturday 2nd April 2016
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Tchaikovsky Violin Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances
Saturday 2nd July 2016
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Crankshaw Paper Bird (World Première); Dvořák Cello Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’
Friday 25th November 2016
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Serenade to Music; Parry Blest Pair of Sirens; Howard MIA TErra (World Première); Holst Planets Suite
Sunday 26th March 2017
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6pm performance
Programme: Balakirev Overture on a Spanish March Theme; Weber Bassoon Concerto; Sibelius Symphony No.1
Saturday 17th June 2017
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm performance
Programme: Falla The Three-Cornered Hat - Suite; Berlioz Symphonie Fantastique - March to the Scaffold; Horovitz Sinfonietta; Brahms Symphony No.4
Sunday 19th November 2017
Venue: Cecil Sharp House, 2 Regent’s Park Road, London NW1 7AY
Times: 2.00pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Suite No.2; Tchaikovsky Symphony No.5
Saturday 10th March 2018
Venue: Regent Hall, 275 Oxford Street, London W1C 2DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: 5th Anniversary Concert: Mahler Blumine; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Debussy Petite Suite; Tchaikovsky Overture ‘1812’
Saturday 9th June 2018
Venue: Regent Hall, 275 Oxford Street, London W1C 2DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Debussy Fêtes (arr.Picard); Debussy Rhapsody No.1 for Clarinet and Orchestra; Shostakovich Symphony No. 5
Saturday 14th July 2018
Venue: St.Botolph-without-Aldersgate Church, Aldersgate Street, London EC1A 4EU
Times: 4.00pm concert
Programme: An Afternoon of Film Music, to include Barry James Bond - Music from the Films; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; E.Bernstein The Magnificent Seven; Badelt Pirates of the Caribbean and much more
Saturday 20th October 2018
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 3.00pm concert
Programme: A Family-Friendly Afternoon Concert of music from Musicals, Movies and More. - with Tenovus Cancer Care Sing-With-Us London Choir
Thursday 24th January 2019
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: 5th Anniversary Concert Chapi El Tambor de Granaderos - Overture; Tchaikovsky Capriccio Italien; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; E-K.Matthews Construction 003:axial/regional (World Première); R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite (in the Queen Elizabeth Hall)
Saturday 6th April 2019
Venue: City of London School for Girls, St.Giles Terrace, Barbican, London EC2Y 8BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fiesta Espanola: Granero Gion Overture (World Première); Chabrier España; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Pastor Obertura Sinfonia (World Première); Prieto Sinfonia Breve
Saturday 22nd June 2019
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 8.00pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Martinů Memorial to Lidice; Kamen Band of Brothers; Koussevitsky Double Bass Concerto; Prokofiev Symphony No.6
Saturday 23rd November 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Sibelius The Oceanides; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’
Saturday 30th November 2019
Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Sibelius The Oceanides; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’
Saturday 25th January 2020
Venue: Cecil Sharp House, 2 Regent’s Park Road, London NW1 7AY
Times: 2.30pm concert
Programme: J.Adams Short Ride in a Fast Machine; Glière Horn Concerto; Sibelius Symphony No.5
Monday 26th October 2020
Venue: St.Botolph-without-Aldersgate Church, Aldersgate Street, London EC1A 4EU
Times: 7.00pm and 8.00pm concerts
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Symphony No.5
London Concord Singers
Thursday 22nd March 2018
Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Pizzetti Requiem; Ginastera Lamentations of Jeremiah; Gesualdo Tenebrae Responsories - Selection; Allegri Miserere (Concert repeated on 24th March in the Chapel of Queen’s College, Cambridge)
Thursday 12th July 2018
Venue: St.Bartholomew-the-Less Church, West Smithfield, London EC1A 7BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bingen Kyrie Eleison; C.Schumann Drei gemischte Chore; Mendelssohn Fa. Gartenlieder - Excerpts; G.Williams Ave Maris Stella; Maconchy Creatures; Musgrave Madrigals; McDowall Regina Coeli; Pankhurst The Pankhurst Anthem (Concert repeated on 14th July in the Lady Chapel of Ely Cathedral)
Thursday 6th December 2018
Venue: St.George’s Church, Bloomsbury Way, London WC1A 2SA
Times: 7.30pm concert
Programme: From Darkness to Light: Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Tavener Song for Athene; Bingham The Darkness; Schumann Ungewisses Licht; Saint-Saëns Two Choruses; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Gjeilo Northern Lights; C.Wood Hail, Gladdening Light; Tallis O Nata Lux; McDowall Of a Rose; Hugill There is no Rose; Bax Mater ora filium
Saturday 13th April 2019
Venue: St.Pancras Church, Euston Road, London, NW1 2BA
Times: 7.00pm concert
Programme: Schnittke Concerto for Choir; Bruckner Locus Iste; Bruckner Os Justi; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Pärt Da Pacem Domine
Thursday 18th July 2019
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Hugill The Black Dragon; Chilcott Aesop’s Fables; Norton The Dagda’s Harp (World Première); Vaughan Williams Three Shakespeare Songs - Bushes and Briars; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Maconchy Creatures - excerpts; Britten Gloriana - Choral Dances; R.Strauss The Castle by the Sea
Thursday 5th December 2019
Venue: Grosvenor Chapel, 24 South Audley Street, Mayfair, London W1K 2PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Biebl Ave Maria; Britten A Boy was Born; Howells A Spotless Rose; Pärt Seven Magnificat Antiphons; Palestrina Missa Hodie Christus Natus Est; Traditional Gaudete (arr.Norton)
London Consorts of Winds
Saturday 12th November 2016
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 2.15pm rehearsal 7.45pm concert
Programme: ’Autumn Winds’, including music by Palestrina, Handel, Vivaldi and others.
Saturday 20th May 2017
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Programme includes works by Debussy, Dufay, Ellerby, Frackenpohl, Gesualdo, Grainder, Griffiths and others
Wednesday 11th October 2017
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: ’Dance with the Winds’ - works not advised
Saturday 11th November 2017
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Marking the 80th Anniversary of the death of Maurice Ravel. Also including music by Fauré, Duruflé, McNeff, Taylor, Richafort and Wagner
Sunday 10th December 2017
Venue: Off the Cuff, 301-303 Railton Road, Herne Hill, London SE24 0JN
Times: Not advised
Programme: ’Ancient and Modern’
Wednesday 7th February 2018
Venue: Atrium 1 at Guy’s Hospital, Great Maze Pond, London SE1 9RT
Times: 1.00pm concert
Programme: Not advised
Saturday 12th May 2018
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; G.Carr Counterpoint: a song from the other side (World Première)
Saturday 10th November 2018
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Time Steps: Real and Imaginary Dances - to include works by Handel, Woolfenden, Rimsky-Korsakov, Borodin, Harvey, Taylor and a world premiere by John Holland
Wednesday 12th December 2018
Venue: Off the Cuff, 301-303 Railton Road, Herne Hill, London SE24 0JN
Times: 8.00pm concert
Programme: Fire and Water: Handel Music for the Royal Fireworks (arr.Taylor); Handel Water Music (arr.Holland)
Sunday 31st March 2019
Venue: Station Hall, Railton Road, London SE24 0JW
Times: 1.30pm concert
Programme: Music for a Hidden Place - works TBC
Sunday 16th June 2019
Venue: Off the Cuff, 301-303 Railton Road, Herne Hill, London SE24 0JN
Times: 1.00pm concert
Programme: Something Old, Something New, Something Blue - including Renaissance and Baroque works, as well as premières by John Holland and Frederic Inigo
Sunday 28th July 2019
Venue: Clapham Common Bandstand, Windmill Drive, London SW4 9DE
Times: 2.00pm concert
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Handel Water Music - Excerpts
Saturday 5th October 2019
Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 10.00am Workshop
Programme: Wind and Brass Play Day
Saturday 30th November 2019
Venue: St.George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.00pm concert
Programme: Blowing Hot and Cold - to include Gershwin Rhapsody in Blue (arr.) and music by Pierson, Joplin, Rossini, Ishige, Whitacre, Brindley, Brown, Victoria, Gesualdo and Purcell
Sunday 8th March 2020
Venue: St.Saviour’s Church Hall, Herne Hill Road, Brixton SE5 9AT
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised - part of the Festival of Modern Music
London Contemporary Chamber Orchestra
Saturday 1st October 2016
Venue: St.George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: New works (selected from composer workshops and the London Composers Forum ‘Kandinsky project’)
Saturday 4th March 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Rehearsal
Saturday 1st April 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Workshop
Saturday 13th May 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Rehearsal
Saturday 17th June 2017
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Workshop
Saturday 30th September 2017
Venue: St.George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Waksman Where Few Care; Mackie Ticking; Cowell Noah and the Birds; Dickinson Quite at Leisure; K.Williamson Terpsichore Awakes; Regan Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 1 and 2; M.Jones Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 3 and 4; Peachey Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scene 5; Hilton Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 6 and 7; Tait Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 7a and 8; Holland Music to accompany the film ‘A Dog’s Life’ - Scenes 9 and 10
Saturday 24th March 2018
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Spring Workshop
Saturday 9th June 2018
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm
Programme: Summer Workshop
Saturday 29th September 2018
Venue: St.George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: 2018 Annual Concert
Saturday 23rd March 2019
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm Workshop
Programme: 2019 Spring Workshop
Saturday 29th June 2019
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm Workshop
Programme: Workshopping new works
Saturday 28th September 2019
Venue: St.George the Martyr, Borough, SE1 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Annual Concert 2019
Saturday 29th February 2020
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm Workshop
Programme: Not advised
London Docklands Singers
Friday 17th November 2017
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi Requiem
Tuesday 12th December 2017
Venue: The Space, 269 Westferry Road, Isle of Dogs, London E14 3RS
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert
Saturday 27th January 2018
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Campling Fantasia on Hymn Tunes; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Requiem Mass - with the Choir of the LSE
Saturday 17th March 2018
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Sumsion Magnificat and Nunc Dimittis in A; Purcell Thou Knowest, Lord; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Campling Psalm 93; Parry I Was Glad
Saturday 30th June 2018
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows, including R.Rodgers Oklahoma - Selection; Loewe My Fair Lady - Selection; Bernstein West Side Story - Choral Medley; Schonberg Les Misérables - Selection and many more!
Saturday 14th July 2018
Venue: St.James Garlickhythe Church, Garlick Hill, London EC4V 2AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Tchaikovsky Serenade for Strings; Campling Concerto for Trumpet, Piano and Strings (World Première)
Wednesday 7th November 2018
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Campling Dona nobis pacem; C.Coles Sorrowful Dance; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’
Monday 10th December 2018
Venue: The Space, 269 Westferry Road, Isle of Dogs, London E14 3RS
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert
Saturday 26th January 2019
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Campling Fantasia on Hymn Tunes; Bach Keyboard Concerto in A Major; Mozart Requiem Mass
Saturday 6th April 2019
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Campling Ave Maria; Holst Turn Back O Man; Campling Teach me, my God and King; Howells Collegium Regale - Te Deum
Saturday 18th May 2019
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589
Saturday 29th June 2019
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore - Excerpts; Campling Concerto for Trumpet, Piano and Strings; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs - Hornpipe; Sir T.Arne Rule Britannia; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem
Saturday 30th November 2019
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with the Marcel Sinfonia
Monday 9th December 2019
Venue: The Space, 269 Westferry Road, Isle of Dogs, London E14 3RS
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert
Saturday 21st December 2019
Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah - with the Marcel Sinfonia
London Doctors’ Orchestra and Choir
Saturday 20th May 2017
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Beethoven Symphony No.5
Saturday 21st October 2017
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Weber Clarinet Concertino; Mendelssohn Hear My Prayer; Fauré Requiem
Saturday 19th May 2018
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Rimsky-Korsakov Scheherazade - Excerpts; Williams Harry Potter - Symphonic Suite
Saturday 20th October 2018
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Vaughan Williams Te Deum; Blow Venus and Adonis
Sunday 16th December 2018
Venue: Great Ormond Street Hospital Chapel, Great Ormond Street, London WC1N 3JH
Times: Not advised
Programme: Carol Concert
Saturday 1st June 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2; Mozart Missa Brevis in C K220 ‘Spatzenmesse’
Saturday 19th October 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’; Saint-Saëns Introduction and Rondo Capriccioso; Marcello Oboe Concerto in D Minor
Sunday 15th December 2019
Venue: Great Ormond Street Hospital Chapel, Great Ormond Street, London WC1N 3JH
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert
London Euphonia Orchestra
Saturday 3rd December 2016
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts
Saturday 18th March 2017
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Tchaikovsky Symphony No.5
Saturday 10th June 2017
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.5; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Elgar Pomp and Circumstance March No.4
Saturday 4th November 2017
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Spear Serious Music (World Première); Shostakovich Piano Concerto No.2; Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts
Saturday 10th March 2018
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Symphony No.1 plus selected Soprano arias and orchestral excerpts from the operas of Giacomo Puccini.
Saturday 2nd June 2018
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7,30pm concert
Programme: Leung Song of Resurrection (World Première); Mozart Violin Concerto No.3; Dvořák Symphony No.8
Sunday 9th December 2018
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 6.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Ravel Piano Concerto in G Major; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)
Saturday 13th April 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Wagner Siegfried Idyll; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’
Saturday 8th June 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Khachaturian Spartacus - Adagio; Khachaturian Masquerade Suite
Saturday 7th December 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC - to include film music and Tchaikovsky Ballet classics
London Forest Choir
Saturday 25th November 2017
Venue: St.Michael and All Angels Church, Northcote Road, Walthamstow E17 6PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Advent by Candlelight - including music by Victoria, Tallis, Palestrina, Mendelssohn, Bruckner, Britten, Pärt and Dove
Thursday 21st December 2017
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include J.Rathbone Christmas Truce and carols for choir and audience
Saturday 31st March 2018
Venue: Waltham Abbey Church, 4 Church Street, Waltham Abbey EN9 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: C.Wood Holy Week (World Première)
Saturday 16th June 2018
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem
Saturday 17th November 2018
Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem
Thursday 20th December 2018
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Carols old and new plus Charpentier Messe de Minuit
Saturday 9th March 2019
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Schubert Mass in B Flat
Saturday 29th June 2019
Venue: Walthamstow School for Girls, Church Hill E17 9RZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Schumann Dichterliebe (arr.)
Monday 30th September 2019
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: London Forest Choir and Friends - works not advised
Saturday 30th November 2019
Venue: Latymer School, Haselbury Road, Edmonton N9 9TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Liszt Les Préludes; Guilmant Organ Symphony No.1; Berlioz Te Deum - with Adoramus Choir and Orchestra
Thursday 19th December 2019
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël plus carols for choir and audience
Saturday 29th February 2020
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: From the Sublime to Showtime: a Concert for Leap Year - works by Stanford, Parry, Joubert, Rodgers, Rossini, Legrand and others
London Gay Symphonic Winds
Saturday 7th October 2017
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Fit for a Queen’ - A concert themed on Royalty
Saturday 9th December 2017
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Tinsel-Tastic’ - LGSW are doing Christmas RIGHT
Saturday 21st April 2018
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Let’s Dance - toetapping music to get you dancing in the aisles
Sunday 1st July 2018
Venue: Victoria Embankment Gardens, Villiers Street, London WC2N 6NS
Times: 4.00pm performance
Programme: Not advised
Saturday 13th October 2018
Venue: Rudolf Steiner Theatre, 35 Park Road, Marylebone NW1 6XT
Times: 7.30pm concert
Programme: Geek: Level Up!
Saturday 8th December 2018
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 3.00pm concert
Programme: Say Noel - Seasonal Concert, to include Herbert Babes in Toyland - March; Blake The Snowman - Walking in the Air (arr.); Reisteter The Eighth Candle plus carols for band and audience
Saturday 11th May 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: For Folk’s Sake - works TBC
Saturday 12th October 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Stage and Screen - works TBC
Saturday 14th December 2019
Venue: St.Clement’s Church, King Square, London EC1V 8DA
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Jingle All the Gay’ - Christmas Concert
London Gay Symphony Orchestra
Sunday 16th October 2016
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Vaughan Williams Tuba Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5
Sunday 11th December 2016
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Larsson Saxophone Concerto; Sibelius Symphony No.2
Sunday 19th February 2017
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Delius Koanga - La Calinda; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mahler Symphony No. 5
Sunday 23rd April 2017
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Khachaturian Flute Concerto; Beethoven Symphony No.5
Sunday 2nd July 2017
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Finnissy Natural Behaviour (World Première); Stravinsky Petrushka; Rachmaninov Symphony No.2
Sunday 22nd October 2017
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Barber Overture ‘School for Scandal’; Elgar Sea Pictures; Tchaikovsky Symphony No.4
Saturday 9th December 2017
Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Daquin Les Douze Noëls (arr.S.Wright) (World Première)
Sunday 17th December 2017
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Daquin Les Douze Noëls (arr.S.Wright) - Excerpts; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’
Sunday 18th February 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Sibelius Lemminkäinen Suite; Elgar Symphony No.1
Sunday 22nd April 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Prokofiev Romeo and Juliet - Suites: Excerpts; R.Strauss Oboe Concerto; Sibelius Symphony No.5
Sunday 8th July 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Janáček The Cunning Little Vixen - Suite; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’
Sunday 14th October 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Debussy La Mer; Holst Planets Suite
Sunday 16th December 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Puccini Gianni Schicchi
Sunday 17th February 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Vltava; Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’
Sunday 7th April 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Beethoven Triple Concerto; Haydn Symphony No.104 ‘London’
Sunday 23rd June 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Glazunov The Forest; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’
Sunday 13th October 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Bax The Garden of Fand; Bizet Symphony in C
Sunday 8th December 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Janáček Taras Bulba; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Borodin Symphony No.2
Sunday 1st March 2020
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Boulanger D’un Matin de Printemps; Delibes Sylvia - Suite; Stravinsky The Rite of Spring
London Haydn Project
Sunday 26th July 2015
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 21; Haydn Symphony No. 52; Haydn String Quartet Op. 74 No.3 ‘The Rider’; Haydn Cantata ‘Arianna a Naxos’
Sunday 10th July 2016
Venue: St.Stephen’s Church Rosslyn Hill, Pond Street, Hampstead NW3 2PP
Times: 5.00pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 74; Chevalier de Saint-Georges L’Amant Anonime - Overture; Haydn String Quartet Op. 20 No.2; Haydn Symphony No. 84
Sunday 11th February 2018
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 5.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’; M.Haydn Symphony in G (formerly Mozart No.37); Haydn Symphony No. 65
Saturday 19th October 2019
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 44 ‘Trauer’; Haydn Cello Concerto in C; Haydn String Quartet Op. 54 No.1; Haydn Symphony No. 51
London Incidental Orchestra
Thursday 30th November 2017
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Muffett Christmas Sinfonia (World Première); Beethoven Symphony No.1
Wednesday 18th April 2018
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Unwrapped: Mozart Le Nozze di Figaro - Excerpts
Wednesday 19th September 2018
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: The Ultimate Beethoven Symphony: Beethoven Symphony No.5 - 1st Movement; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’ - 3rd Movement; Beethoven Symphony No.5 - 4th Movement
Thursday 29th November 2018
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Nightmare before Christmas: Saint-Saëns Danse Macabre; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: In the Hall of the Mountain King; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Muffett Christmas Sinfonia
London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Saturday 24th June 2017
Venue: LSO St.Luke’s, 161 Old Street, London EC1V 9NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Te Deum; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin An American in Paris; Poulenc Gloria
Saturday 8th July 2017
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet Te Deum; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Gershwin An American in Paris; Poulenc Gloria
Saturday 11th November 2017
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Sibelius Karelia Suite; Sibelius Symphony No.5
Thursday 7th December 2017
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert including Mathias Sir Christèmas; Mozart Ave Verum Corpus; Ord Adam Lay Ybounden; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Sweelinck Angelus ad pastores ait; Victoria O Magnum Mysterium; Warlock Bethlehem Down
Saturday 17th March 2018
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion
Saturday 21st April 2018
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Haydn Cello Concerto in C; Schumann Symphony No.4
Saturday 16th June 2018
Venue: Holy Trinity Church, Prince Consort Road, Kensington, London SW7 2BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’
Saturday 24th November 2018
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Ravel Le Tombeau de Couperin; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Fauré Requiem
Tuesday 11th December 2018
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 23rd March 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’ - with Orchestre du Palais de Justice (Paris)
Saturday 15th June 2019
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Weber Clarinet Concertino; Dvořák Symphony No.8
Thursday 27th June 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Charpentier Te Deum
Saturday 16th November 2019
Venue: St.Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Borodin Symphony No.2
Thursday 28th November 2019
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Cherubini Requiem
Thursday 12th December 2019
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Musical Social
Saturday 15th February 2020
Venue: St.Mary Abbots Centre, Vicarage Gate, Kensington W8 4HN
Times: All-day Workshop, with 6.30pm informal concert
Programme: Orchestral Workshop Day on Mahler Symphony No.5
Thursday 12th March 2020
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in E Flat
London Medical Orchestra
Sunday 11th December 2016
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Debussy Children’s Corner (arr.Caplet); Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Saint-Saëns Danse Macabre
Sunday 19th March 2017
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.1
Sunday 2nd July 2017
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 1.30pm rehearsal 6pm concert
Programme: Humphries Tilikum (World Première); Holst A Moorside Suite (arr.G.Jacob); Grainger A Lincolnshire Posy (arr.M.Paterson); Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus
Sunday 10th December 2017
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Mozart German Dances K571 - No.3; Beethoven Symphony No.5 plus items with Tottenham Community Choir, and Carols with the Audience
Sunday 18th March 2018
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Schumann Overture, Scherzo and Finale; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’
Sunday 1st July 2018
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Ravel Tzigane; Ravel Le Tombeau de Couperin; Vaughan Williams The Lark Ascending; Copland Appalachian Spring
Sunday 9th December 2018
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert Rossini La Cenerentola - Overture; Dvořák The Noonday Witch; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture plus carols for choir and audience. With Tottenham Community Choir
Sunday 24th March 2019
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Elgar Cello Concerto; Brahms Symphony No.4
Sunday 30th June 2019
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Offenbach Les Contes d’Hoffmann - Barcarolle; Delibes Lakmé - Flower Duet; Sibelius Symphony No.1
Sunday 15th December 2019
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Shostakovich Festive Overture; Traditional Deck the Hall (arr.Royse); Vaughan Williams Suite for Viola and Orchestra; Traditional I Saw Three Ships (arr.Royse); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Royse); Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Hadar Keshet L’vana; Simon Let the River Run; Gruber Silent Night (arr.Royse); Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Royse) - with Tottenham Community Choir
London Phoenix Orchestra
Wednesday 26th October 2016
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; Catoire Piano Concerto Op.21 (UK Première); Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’
Tuesday 6th December 2016
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: Afternoon rehearsal, 6.30pm concert
Programme: Maconchy Proud Thames Overture; Busoni Violin Concerto; Sibelius Symphony No.1
Thursday 23rd March 2017
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Dvořák Symphony No.5
Thursday 29th June 2017
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Lutosławski W. Little Suite; Khachaturian Violin Concerto; R.Roberts The Ninth Wave (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)
Thursday 26th October 2017
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Slav to the Rhythm - A Celebration of Eastern European Music’ Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.2; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.4; Karłowicz Lithuanian Rhapsody; Shostakovich Symphony No. 5
Tuesday 5th December 2017
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 6.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Delius Sleigh Ride; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite; Anderson Sleigh Ride and seasonal carols
Thursday 1st March 2018
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’
Tuesday 8th May 2018
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Anderson Goldilocks Overture; Gershwin Rhapsody in Blue; Gershwin Second Rhapsody; Grofe Grand Canyon Suite
Tuesday 3rd July 2018
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Women in Music: G.Williams Fantasia on Welsh Nursery Tunes; Boulanger D’un Matin de Printemps; Hancock Bitter Suite; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’
Tuesday 30th October 2018
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Falla Nights in the Gardens of Spain; Rimsky-Korsakov Scheherazade
Tuesday 4th December 2018
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Arnold The Holly and the Ivy; Glazunov The Seasons - Winter; B.Kelly Improvisations on Christmas Carols; Coleridge-Taylor Christmas Overture; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite; Anderson Christmas Festival; Anderson Sleigh Ride
Wednesday 27th February 2019
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Barber Knoxville: Summer of 1915; Mahler Symphony No. 4
Tuesday 30th April 2019
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Harty Comedy Overture; Martinů Rhapsody-Concerto for Viola and Orchestra; Sibelius Symphony No.2
Wednesday 26th June 2019
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Chabrier España; Karłowicz Violin Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique
Tuesday 19th November 2019
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Farrenc Overture No.1; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.5
Wednesday 19th February 2020
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Britten Simple Symphony; Elgar Enigma Variations
London Pro Arte Choir
Saturday 16th December 2017
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert - to include McDowall A Winter’s Night and carols for choir and audience
Saturday 24th March 2018
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Poulenc Gloria
Saturday 16th June 2018
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Feel the Spirit; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Lauridsen Nocturnes
Saturday 15th September 2018
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 9.30am till 5.00pm Workshop Day
Programme: Come and Sing day on choruses from Handel’s Messiah
Saturday 24th November 2018
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah
Saturday 8th December 2018
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 5.00pm concert
Programme: McDowall A Winter’s Night plus carols for choir and audience
Saturday 23rd March 2019
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Lauda Sion; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Wesley Ascribe unto the Lord; Bruckner Christus Factus Est; Bruckner Locus Iste
Saturday 13th April 2019
Venue: St.Mary the Virgin Church, Hambleden, Bucks. RG9 6RX
Times: 5.00pm concert
Programme: To include music by Handel, Purcell and Mendelssohn
Saturday 29th June 2019
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott Dances of Time; McDowall A Fancy of Folksongs; Copland Old American Songs plus a selection of madrigals and part songs
Saturday 21st September 2019
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Haydn Creation
Saturday 23rd November 2019
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation
Saturday 7th December 2019
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 5.00pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience
London Recorder Orchestra
Saturday 24th June 2017
Venue: St.Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks (arr.); P.Richards The Imps of Lincoln; G.Shannon Mountain Mosaic; Kéler Spanische Lustspiel-Ouverture Op.137; Krommer Octet-Partita (arr.); Rawsthorne Celtic Lament (arr.); Moses Edge; Melville Dorian Tango
Saturday 23rd June 2018
Venue: St.Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 7.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture (arr.); Berlioz Symphonie Fantastique - March to the Scaffold (arr.); Dove Light Dance; Moses Summertime’s Been and Gone; Melville Four Seasonal Haiku; Holst Brook Green Suite (arr.); Grieg Peer Gynt - Arabian Dance (arr.); Dvořák String Quartet No.12 ‘American’ - Finale (arr.)
Saturday 22nd June 2019
Venue: St.Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 7.00pm concert
Programme: Kéler Ungarische Concert-Ouverture Op.136; Palestrina Sicut cervus (arr.); Sieg Celebration; Moses Bal au Bassin; Melville Lachrimae Tango; Hilling Tavernspite; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: In the Hall of the Mountain King (arr.); Moses Block Out; P.Richards Prince Rupert’s March
London Repertoire Orchestra
Saturday 11th March 2017
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Grieg Piano Concerto; Brahms Symphony No.4
Saturday 21st October 2017
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 3.00pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’
Saturday 28th April 2018
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’
Saturday 13th October 2018
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.1
Saturday 17th November 2018
Venue: Challow Park Concert Hall, Wantage OX12 9RH
Times: Not advised
Programme: Mozart Symphony No. 3; Mozart Piano Concerto No.23; Mozart Symphony No.39
Saturday 16th March 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’
Saturday 2nd November 2019
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: Not advised
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Gipps Clarinet Concerto; Sibelius Symphony No.2
London Saxophone Choir
Saturday 17th December 2016
Venue: Sevenoaks Rugby Club, Knole Paddock, Plymouth Drive, Sevenoaks, Kent TN13 3RP
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Carols
Saturday 26th May 2018
Venue: Church of St.Mary and St.John the Divine, Balham High Road, London SW12 9BS
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Bach, Byrd, Gershwin, Stravinsky and Joplin
Sunday 9th June 2019
Venue: Christ Church, 5A Church Street, Esher KT10 8QS
Times: 5.00pm concert
Programme: Music on the Green, including arrangements of works by Handel, Rameau, Herbie Hancock, Astor Piazzola and Karl Jenkins
Saturday 3rd August 2019
Venue: Victoria Park Bandstand, Victoria Park, Hackney E9 7DD
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 4th August 2019
Venue: Ruskin Park Bandstand, Denmark Hill, London SE5 8EL
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 18th August 2019
Venue: The Vine Bandstand, Sevenoaks, Kent TN13 3UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised
Sunday 22nd September 2019
Venue: Christ the King RC Church, Wimbledon SW19 8AJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Autumn Family Concert
Saturday 30th November 2019
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 4.30pm concert
Programme: Not advised
Saturday 14th December 2019
Venue: Sevenoaks Rugby Club, Knole Paddock, Plymouth Drive, Sevenoaks, Kent TN13 3RP
Times: 5.00pm concert
Programme: Not advised
London Shostakovich Orchestra
Saturday 10th February 2018
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich The Gadfly - Suite Op.97a; Sibelius Symphony No.5
Saturday 15th June 2019
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Shostakovich Symphony No.11 ‘The Year 1905’
Lord Williams’s Festival Chorus
Saturday 2nd December 2017
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Dyson The Blacksmiths; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Orff Carmina Burana
Saturday 17th March 2018
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Spring Awakening: Rachmaninov Spring; Mendelssohn Violin Concerto; Elgar The Music Makers
Saturday 7th July 2018
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Alwyn March ‘The True Glory’; Parry The Glories of our Blood and State; Dvořák Cello Concerto; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Carwithen Suffolk Suite; Parry I Was Glad; Alwyn March ‘Way Ahead’; Parry Jerusalem; Coates Dambusters March; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Walton Henry V - Touch her soft lips and part; Vaughan Williams Toward the Unknown Region
Saturday 1st December 2018
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah
Saturday 16th March 2019
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Vivaldi Gloria RV589
Saturday 22nd June 2019
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Pirates of Penzance
Saturday 2nd November 2019
Venue: Long Crendon Baptist Church, High Street, Long Crendon, Aylesbury HP18 9AH
Times: 10.00am Workshop, 4.00pm informal concert
Programme: Come and Sing Workshop
Saturday 7th December 2019
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in E Flat; Jenkins Gloria and a selection of festive pieces
Saturday 14th March 2020
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine and a selection of anthems by Parry
Lumina Choir
Saturday 18th March 2017
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Light of the World - music by Palestrina, Rutter, Perosi, Stanford and others - with Lumina Vocis (Italy)
Thursday 30th March 2017
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem
Wednesday 12th July 2017
Venue: The Former Rudolf Steiner School, Langley Hill, Kings Langley WD4 9HG
Times: 6.30pm concert
Programme: Around Africa - music for choir, percussion and guitar
Wednesday 13th December 2017
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589
Saturday 19th January 2019
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mozart Requiem Mass
Saturday 23rd March 2019
Venue: St.Lawrence Church, Church Street, Bovingdon HP3 0LU
Times: 7.30pm concert
Programme: Harmoni - old and new Swedish songs, and more - with Stugun Borgvattnets Sangkor Choir (Sweden)
Friday 28th June 2019
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Music on a Summer Evening - to include Lennon Imagine; Bowie Space Oddity - with Rickmansworth Players’ Choir
Saturday 18th January 2020
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana
Saturday 25th January 2020
Venue: Mount Grace School, Church Road, Potters Bar EN6 1EZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana
Luminosa Voices
This group changed its name. Prior to this date, see Holybourne SingersSaturday 25th November 2017
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Chilcott Songs and Cries of London Town; Orff Carmina Burana
Saturday 12th May 2018
Venue: St.John’s Church, West Street, New Alresford SO24 9AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vierne Messe Solennelle; Rutter Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes
Sunday 7th October 2018
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 1.00pm to 5.00pm Workshop with informal performance at 6.00pm
Programme: Come and Sing Bernstein Chichester Psalms and Fauré Requiem
Saturday 24th November 2018
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Choral Suite; Bernstein Chichester Psalms; Ramirez Misa Criolla - with Latin American Instrumental Ensemble
Saturday 30th March 2019
Venue: St.Lawrence Church, Church Street, Alton GU34 2BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Poulenc Gloria
Saturday 8th June 2019
Venue: Church of the Holy Rood, 45 Church Lane, Holybourne, Alton GU34 1HD
Times: 6.30pm concert
Programme: English Choral Music and Early Opera - works not advised
Saturday 13th July 2019
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening at the Opera - with music by Handel, Mozart, Rossini, Bizet, Verdi and Wagner
Saturday 23rd November 2019
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah
Sunday 1st March 2020
Venue: Alton Assembly Rooms, High Street, Alton GU34 1BA
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop, with 5.00pm informal performance
Programme: Workshop day on McDowall Da Vinci Requiem and Vaughan Williams Five Mystical Songs
Luton Choral Society
Saturday 18th November 2017
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Luton LU1 3JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah
Tuesday 19th December 2017
Venue: St.Luke’s Church, 76 Ely Way, Leagrave, Luton LU4 9QN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert - with Challney Concert Band
Saturday 17th March 2018
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Luton LU1 3JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion
Saturday 30th June 2018
Venue: St.Augustine’s Church, 215 Icknield Way, Luton LU3 2JR
Times: 7.30pm concert
Programme: Grand Tour of European Music - Unaccompanied Choral Favourites
Saturday 8th December 2018
Venue: Dunstable Priory, Church Close, Dunstable LU5 4RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’
Saturday 30th March 2019
Venue: St.Andrew’s Church, Church Road, Slip End, Luton LU1 4BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah
Saturday 6th July 2019
Venue: St.Augustine’s Church, 215 Icknield Way, Luton LU3 2JR
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert of Operatic Highlights
Saturday 12th October 2019
Venue: St.Mary’s Church, High Street, Eaton Bray, Dunstable LU6 2DP
Times: 7.30pm concert
Programme: St.Mary’s Church 800th Anniversary Concert - works TBC
Saturday 30th November 2019
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Luton LU1 3JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Handel Coronation Anthems
Luton Concert Orchestra
Saturday 7th October 2017
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: To include music from Bizet’s Carmen and Rodgers and Hammerstein’s Sound of Music - with Grand Union Community Choir
Saturday 16th December 2017
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Charity Concert
Saturday 28th April 2018
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Concert - A Varied Mix of Light Orchestral Music
Saturday 6th October 2018
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Autumn Concert - A Varied Mix of Light Orchestral Music
Saturday 15th December 2018
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert
Saturday 13th April 2019
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Concert - with Caritas Harmony
Saturday 5th October 2019
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: Autumn Concert - with Grand Union Community Choir
Saturday 21st December 2019
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Charity Christmas Concert - works TBC
Luton Symphony Orchestra
Saturday 5th March 2016
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7
Saturday 25th June 2016
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Serenade for Winds; Warlock Capriol Suite; Beethoven The Creatures of Prometheus - Suite; Haydn Symphony No.100 ‘Military’
Saturday 3rd December 2016
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in D D590; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.7
Saturday 4th March 2017
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm performance
Programme: Rossini William Tell - Overture; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Vaughan Williams Prelude ‘The 49th Parallel’; Brahms Symphony No.4
Saturday 24th June 2017
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm performance
Programme: Boyce Symphony No.5; Walton Henry V - Music from the Film; Bartók Romanian Folk Dances; Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’
Saturday 2nd December 2017
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Dvořák Czech Suite; Beethoven Symphony No.8
Saturday 30th June 2018
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Octet; Holst St.Paul’s Suite; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’
Saturday 1st December 2018
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Incidental Music; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Beethoven Symphony No.1
Saturday 2nd March 2019
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Elgar Sea Pictures; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’
Saturday 22nd June 2019
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Järnefelt Praeludium; Dittersdorf Symphony in D; Holst Brook Green Suite; Schubert Symphony No. 3
Saturday 7th December 2019
Venue: St.Andrew’s Church, 11 Blenheim Crescent, Luton LU3 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Turco in Italia - Overture; Lyadov Eight Russian Folksongs; Neruda Trumpet Concerto; Arriaga Symphony in D
The Lydian Orchestra
Thursday 22nd December 2016
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Concert 7.30pm
Programme: Sibelius Finlandia; Beethoven Piano Concerto No.3; Bruch Symphony No.3
Monday 3rd April 2017
Venue: St.Stephen’s Church, 37 Waterloo Road, Tonbridge TN9 2SW
Times: 1.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Gade Symphony No.4
Saturday 29th July 2017
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Reinecke Flute Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.3; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - No.7; Dvořák Symphony No.8
Thursday 21st December 2017
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Ippolitov-Ivanov Caucasian Sketches Suite No.1 - Procession of the Sardar; Rachmaninov Piano Concerto No.2; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Shostakovich Piano Preludes (orch.Young); Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts
Saturday 7th April 2018
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Clarinet Concerto; R.Strauss Serenade in E Flat; Brahms Serenade No.1
Sunday 15th July 2018
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Not advised
Programme: To include Bruckner Symphony No.4 and famous Tenor opera arias
Saturday 18th August 2018
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: Concerto Play-Through Day - in the Plaza Suite
Friday 21st December 2018
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Donizetti Don Pasquale - Overture; Nielsen Flute Concerto; F.Martin Ballade for Flute; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’
Sunday 7th April 2019
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 3.00pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Haydn Symphony No.104 ‘London’
Saturday 3rd August 2019
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Berlioz Les Nuits d’Été
Saturday 21st December 2019
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Schwertsik Baumgesäng; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.5