Past Events Group List - S

This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.

     Saffron Walden Choral Society
Saturday 11th November 2017

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Saffron Walden CB10 1JP
Times: 2.00pm and 5.30pm concerts
Programme: The Spirit of Christmas - with Saffron Walden Town Band

Saturday 20th January 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 10.30am - 4.30pm
Programme: Singing Day with Janet Wheeler - ‘Mozart and Mouth Music’

Saturday 24th March 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Wheeler I Sing and Ever Shall

Sunday 17th June 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 17th November 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger Pour les funerailles d’un soldat; Butterworth A Shropshire Lad; Brahms Requiem

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Saffron Walden CB10 1JP
Times: 2.00pm and 5.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts

Saturday 26th January 2019

Venue: Linton Village College, Cambridge Road, Linton, Cambridge CB21 4JB
Times: 10.00am - 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Verdi Requiem

Saturday 23rd March 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Glories of Venice: Vivaldi Concerto for Two Trumpets; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; G.Gabrieli Jubilate Deo; Schütz Jauchzet dem Herrn; Marcello Concerto for Oboe in D Minor; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 6th July 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Cambridge Philharmonic Orchestra

Sunday 10th November 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Walton Belshazzar’s Feast plus Butterworth’s A Shropshire Lad and Elgar Enigma Variations played by the London Philharmonic Orchestra

     Saffron Walden Symphony Orchestra
Sunday 1st October 2017

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert ‘Around the World in 60 Minutes’

Sunday 26th November 2017

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Nielsen Maskerade - Overture; Sibelius Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 11th February 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Film Music Concert - Programme TBC

Saturday 14th April 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Prokofiev Symphony No.7

Sunday 17th June 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Mary and St.Clement Church, Church Street, Newport, Clavering, Saffron Walden CB11 3RA
Times: Not advised
Programme: Strings Concert, ‘Ensemble Zaffrano’, to include Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Elgar Serenade for Strings; Britten Simple Symphony

Sunday 30th September 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Words in Walden Festival Children’s Concert: Mendelssohn Hebrides Overture; Smetana Ma Vlast - Vltava; Rimsky-Korsakov Sadko; Bax Tintagel; Sculthorpe From Uluru

Saturday 13th October 2018

Venue: Thaxted Church, 24 Watling Street, Dunmow CM6 2PE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Gardiner Overture to a Comedy; Vaughan Williams The Lark Ascending; Holst Planets Suite

Sunday 11th November 2018

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: World War One Memorial Concert: Stephan Music for Orchestra; F.Kelly Elegy for Strings ‘In Memoriam Rupert Brooke’; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Sunday 10th February 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Barber Adagio for Strings; Gershwin Rhapsody in Blue; Hanson Symphony No.2 ‘Romantic’

Saturday 11th May 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Overture ‘In Nature’s Realm’; Mahler Blumine; Sculthorpe Kakadu; Mahler Symphony No. 1

Sunday 30th June 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Film Music Concert

Sunday 6th October 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert ‘Heroes and Villains’ - to include Hughes The Knight Who Took All Day; Wagner Faust Overture; Grieg Peer Gynt - Extracts; Rossini William Tell - Overture

Sunday 17th November 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Holst Egdon Heath; Prokofiev Violin Concerto No.2; Sibelius Symphony No.2

     Salomon Orchestra
Saturday 26th April 2008

Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: Not advised
Programme: 50th Birthday Concert Verdi Requiem - with Cardiff Polyphonic Choir

Tuesday 11th October 2016

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Bliss Things to Come - Concert Music from the Film; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 13th November 2016

Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Mahler Rückert Lieder; Brahms Requiem

Tuesday 7th February 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm
Programme: Liszt Les Préludes; Kodály Peacock Variations; Bartók Concerto for Orchestra

Tuesday 23rd May 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme:

Monday 16th October 2017

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm
Programme: R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite; Berg Violin Concerto; Schmidt Symphony No.4

Sunday 12th November 2017

Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; Dvořák Mass in D

Monday 29th January 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Harbison Remembering Gatsby (Foxtrot for Orchestra); Bernstein Symphony No.1 ‘Jeremiah’; Copland Old American Songs Set No.1; Barber Symphony No.1 in One Movement - Part of St.John’s Smith Square’s Americana ‘18 programme.

Sunday 29th April 2018

Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Stravinsky Symphony of Psalms; Bernstein Chichester Psalms; Rutter Magnificat

Tuesday 5th June 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas La Péri - Fanfare; Howell Lamia; Mahler Symphony No. 5

Tuesday 16th October 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger D’un Matin de Printemps; Debussy Images - Iberia; Boulanger D’un Soir Triste; R.Strauss Alpine Symphony

Tuesday 12th February 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Fugal Overture; F.Bridge The Sea; Elgar Violin Concerto

Saturday 16th March 2019

Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Verdi I Lombardi - Chorus of the Crusaders and Pilgrims; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Shostakovich Piano Concerto No.2; Puccini Messa di Gloria

Sunday 14th April 2019

Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Puccini Messa di Gloria; Verdi Four Sacred Pieces

Tuesday 11th June 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mahler Totenfeier; Mahler Blumine; Zemlinsky Die Seejungfrau

Tuesday 29th October 2019

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Petrushka; Bax Symphony No.3

     Sandgate Singers
Sunday 8th October 2017

Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: 1.00pm to 6.00pm
Programme: Choral Workshop on Karl Jenkins ‘The Armed Man’

Friday 8th December 2017

Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 9th December 2017

Venue: Ashington Parish Church, Church Lane, Ashington, Pulborough RH20 3JX
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert

Saturday 3rd March 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 30th June 2018

Venue: Steyning Grammar School, Rock Road, Storrington RH20 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Songs from the Shows, including Les Mis, West Side Story, Sondheim on Broadway, The Threepenny Opera and Porgy and Bess

Sunday 25th November 2018

Venue: Our Lady of England Catholic Church, School Lane, Storrington, Pulborough RH20 4LN
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Holst Psalm 86; Holst Psalm 148; Parry I Was Glad; Mendelssohn Hear My Prayer; Parry Jerusalem; Rutter Magnificat

Saturday 6th April 2019

Venue: Steyning Grammar School, Shooting Field, Steyning BN44 3RX
Times: Not advised
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 13th July 2019

Venue: Steyning Grammar School, Rock Road, Storrington RH20 3AA
Times: Not advised
Programme: Operetta and Opera Choruses - works TBC

     Sandwich Concert Band
Saturday 25th November 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the World of Song and Dance

Sunday 17th December 2017

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Echoes of Nature

Sunday 27th May 2018

Venue: Deal Memorial Bandstand, Walmer Green, Deal CT14 7DX
Times: 2.30pm concert
Programme: To include Binge Elizabethan Serenade; Barry Out of Africa - Music from the Film; Adkins Skyfall; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Sousa King Cotton March; Haan Queen’s Park Melody

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Touch of Royalty: to include Alford Standard of St.George March; R.Rodgers The King and I - Selection; John The Lion King - Medley; Binge Elizabethan Serenade; G.Richards Barnard Castle - featuring the Sandwich Training Band

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Nicholas Church, The Street, Ash, Canterbury CT3 2EW
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Heroes and Villains’ - to include E.Bernstein The Magnificent Seven; Prokofiev Peter and the Wolf

Sunday 16th December 2018

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: War and Peace: to include Tchaikovsky Overture ‘1812’; Kamen Band of Brothers; Walton Battle of Britain - March; Sibelius Finlandia; Jenkins The Armed Man - Benedictus (Instrumental Version) and more.

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Stage and Screen: to include Sherman Mary Poppins - Music from the Film; Schonberg Les Misérables - Selection; Badelt Pirates of the Caribbean; R.Rodgers South Pacific - Orchestral Selection and much more

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Green and Pleasant Land - to include Bart Oliver! - Orchestral Selection; Arnold The Padstow Lifeboat; Alford Standard of St.George March; Holst Suite in F; Kamen Robin Hood Prince of Thieves - Music from the Film and more

     Seaford Choral Society
Saturday 25th November 2017

Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Chilcott A Little Jazz Mass plus carols for choir and audience.

Saturday 17th February 2018

Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: 9.30am - 3.30pm Workshop
Programme: Workshop on Mendelssohn Lobgesang and Fauré Requiem

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Locus Iste; Mozart Ave Verum Corpus; Haydn Insanae et Vanae Curae; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Friday 30th March 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 5.00pm rehearsal, 7.00pm performance
Programme: ’Almost Instant’ Fauré Requiem

Saturday 23rd June 2018

Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: Not advised
Programme: A Programme of Light Classical Music, to include Grieg Ave Maris Stella; Rachmaninov Ave Maria; Stanford The Blue Bird; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Quilter Non Nobis Domine; Bernstein West Side Story - Tonight; R.Rodgers Oklahoma - Oh What a Beautiful Morning; J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts) plus King’s Singers arrangements and instrumental and mezzo solo items.

Saturday 24th November 2018

Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Commemorating the end of World War I, to include Jenkins The Armed Man - Excerpts; Sankey Only Remembered; Guest For the Fallen; Pankhurst The Pankhurst Anthem; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen - with Seaford Primary School Choir

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Friday 19th April 2019

Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: 4.30pm rehearsal, 7.00pm performance
Programme: Come and sing Fauré Requiem

Saturday 29th June 2019

Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer concert - works TBC

     Sevenoaks Philharmonic
Sunday 26th November 2006

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Sunday 5th April 2009

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 21st June 2015

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Jenkins Gloria

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 1st April 2017

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Haydn Te Deum No.2

Sunday 25th June 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: A Night at the Opera

Saturday 25th November 2017

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Mass in C Major K337 ‘Missa Solemnis’; Mozart Exsultate Jubilate and works by Handel and Verdi

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Whitnall Easter Story

Sunday 24th June 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: To include Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten St.Nicolas

Saturday 2nd March 2019

Venue: Trinity School, Seal Hollow Road, Sevenoaks TN13 3SL
Times: 10.30am - 4.30pm Workshop
Programme: Brian Kay Singing Day on Haydn The Creation

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 29th June 2019

Venue: Trinity School, Seal Hollow Road, Sevenoaks TN13 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows

     Sevenoaks Symphony Orchestra
Sunday 5th April 2009

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 21st June 2015

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Jenkins Gloria

Sunday 9th October 2016

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 2pm and 4pm concerts
Programme: Family concert including Rossini William Tell - Overture: Galop; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Prokofiev Peter and the Wolf

Sunday 20th November 2016

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Shostakovich Cello Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Wednesday 1st February 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Schubert Rosamunde Incidental Music - Entr’acte; Mozart Symphony No.40 - 1st Movement; Elgar Chanson de Matin; Holst St.Paul’s Suite - Gigue; J.Strauss (II) Waltz ‘Voices of Spring’; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’ - Finale

Sunday 12th March 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: Handel Overture in D Minor (orch.Elgar E.); Elgar Violin Concerto; Brahms Symphony No.1

Sunday 21st May 2017

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 25th June 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: A Night at the Opera

Sunday 15th October 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 2pm and 4pm concerts
Programme: Family Concerts on the subject of ‘Magic’ including fun and fantasy from Harry Potter to the Sorcerer’s Apprentice Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Williams Harry Potter - Music from the Films

Sunday 19th November 2017

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: To include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Wednesday 31st January 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: ’A Taste of Classics’

Sunday 11th March 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3pm concert
Programme: ’Italy, Carnival and Caprice’ - to include Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Tchaikovsky Capriccio Italien; Respighi Fountains of Rome

Sunday 20th May 2018

Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Hebrides Overture; Chopin Piano Concerto No.1; Schubert Rosamunde Incidental Music; Beethoven Symphony No.7

Sunday 24th June 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: Not advised
Programme: To include Butterworth A Shropshire Lad; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Blest Pair of Sirens; Walton Belshazzar’s Feast

Sunday 14th October 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert

Sunday 18th November 2018

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Bruch Violin Concerto No.1; Elgar Symphony No.2

Wednesday 6th February 2019

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: A Taste of Classics, to include Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Fauré Pavane

Sunday 17th March 2019

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3.00pm concert
Programme: Verdi Les Vêpres Siciliennes - Overture; Berlioz Harold in Italy; Chabrier España; Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Ravel Pavane pour une Infante Défunte

Sunday 19th May 2019

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Mozart Flute Concerto No.1 in G; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Wednesday 19th June 2019

Venue: Sevenoaks Primary School, Bradbourne Road, Sevenoaks TN13 3LB
Times: 8.30pm concert
Programme: Soirée Musicale - for Season Ticket Holders and Patrons only

Sunday 13th October 2019

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert, to include L.Mozart Toy Symphony; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Richards The Magic Box

Sunday 17th November 2019

Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3.00pm concert
Programme: Vaughan Williams English Folk-Song Suite; Delius Intermezzo; Elgar Cello Concerto; Walton Symphony No.1

     Shalford Choral Society
Friday 11th April 2014

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 8th April 2017

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: Not advised
Programme: Carter Benedicite; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’

Saturday 14th April 2018

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Music Festival Concert: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Mass of the Children; Vaughan Williams God be with you till we meet again - with Southern Pro Musica

Sunday 24th June 2018

Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 4.30pm concert
Programme: A Somewhat Cool Evening - programme TBC

Thursday 11th April 2019

Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in B Flat; Godfree Requiem - Leith Hill Music Festival: Red Division Concert

Tuesday 9th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, East Shalford Lane, Shalford, Guildford GU4 8AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - to include Legrand You Must Believe in Spring - with Tillingbourne School Choir

Saturday 28th September 2019

Venue: Bramley Village Hall, Hall Road, Bramley GU5 0AX
Times: 10,00am Workshop
Programme: ’You Can Sing... but Can You Swing?’ - Workshop led by Alexander L’Estrange

     Shoreham Oratorio Choir
Saturday 23rd September 2017

Venue: Southwick Methodist Church, Manor Hall Road, Southwick, Brighton BN42 2NA
Times: 9.15am - 5.00pm Workshop
Programme: Come and sing Fauré Requiem

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria plus anthems and carols.

Saturday 7th April 2018

Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Mass in D

Saturday 21st July 2018

Venue: Shoreham-by-Sea Methodist Church, Brunswick Road, Shoreham-by-Sea BN43 5WB
Times: 7.30pm concert
Programme: SOC Sings Opera

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Giles Church, 284 Upper Shoreham Road, Shoreham-by-Sea BN43 6BF
Times: 9.15am - 5.15pm Workshop
Programme: Singing Workshop on Mozart Requiem

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589

Saturday 27th April 2019

Venue: St.Mary de Haura Church, Church Street, Shoreham-by-Sea BN43 5DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Salieri Requiem

Saturday 20th July 2019

Venue: Shoreham-by-Sea Methodist Church, Brunswick Road, Shoreham-by-Sea BN43 5WB
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Brahms Liebeslieder Waltzes and other choral gems

Saturday 12th October 2019

Venue: Southwick Methodist Church, Manor Hall Road, Southwick, Brighton BN42 2NA
Times: 10.00am - 5.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Orff Carmina Burana

     Sidcup Symphony Orchestra
Saturday 19th November 2016

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Violin Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 7th January 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Khachaturian Gayaneh - Selections from the Suite, including Sabre Dance; Chausson Poème; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Léhar Gold and Silver Waltz; Binge Sailing By; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Saturday 11th March 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.3; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 20th May 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Viaggio a Reims - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 1st July 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Debussy Petite Suite; Vaughan Williams Tuba Concerto; Delius A Song Before Sunrise; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 28th October 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mendelssohn Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 25th November 2017

Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Elgar Serenade for Strings; Mozart Exsultate Jubilate; Schubert Symphony No. 5

Saturday 6th January 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Larsson Trombone Concertino; Arnold Little Suite for Orchestra No.2; Bliss Things to Come - Suite; Elgar Chanson de Nuit; R.Strauss Der Rosenkavalier - Waltzes; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 10th March 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Rodrigo Concierto de Aranjuez (arr.for Harp); Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 28th April 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Smetana Ma Vlast - Sárka; Rachmaninov Piano Concerto No.1; Elgar Enigma Variations

Sunday 13th May 2018

Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 6.30pm concert
Programme: Gounod Petite Symphonie for Wind; Bach Orchestral Suite No.2; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite

Saturday 7th July 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.4; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 20th October 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 24th November 2018

Venue: Hall Place, Bourne Road, Bexley, Kent DA5 1PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Holst Songs without Words; Wagner Siegfried Idyll; Telemann Concerto for Two Violas; Mozart Symphony No.29

Saturday 5th January 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Peterloo Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Ives Variations on America; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; J.Strauss (II) Emperor Waltz; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 19th January 2019

Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Peterloo Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Ives Variations on America; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; J.Strauss (II) Emperor Waltz; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 9th March 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.4; Sibelius Symphony No.5

Saturday 11th May 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation - Representation of Chaos; Vaughan Williams The Wasps - Overture; Respighi The Birds; Vaughan Williams The Lark Ascending; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Wagner Siegfried - Forest Murmurs; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 6th July 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Butterworth Songs from ‘A Shropshire Lad’; Beethoven Symphony No.1

Saturday 26th October 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius En Saga; Shostakovich Cello Concerto No.1; Franck Symphony in D Minor (En Saga may be replaced by The Bard)

     Sine Nomine Singers (Bickley)
Saturday 25th March 2017

Venue: Our Lady of the Crays, 312 High Street, St.Mary Cray BR5 4AR
Times: 8.00pm concert
Programme: Programme includes Petter St.Magnus Mass and music by Stravinsky, MacMillan, Gibbons, Purcell, Walton and others.

Saturday 2nd December 2017

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Philips Tibi Laus; Tippett The Weeping Babe; Victoria O Quam Gloriosum; Guerrero Pastores Loquebantur; Palestrina Dum complerentur; Bax This Worldës Joie plus organ works by J.S.Bach and N.Hakim

Saturday 10th March 2018

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: A Thousand Years of B - including music by Hildegard of Bingen, Bach, Byrd, Bruckner, Bridge and Bednall.

Saturday 16th June 2018

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Entente Cordial: Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans - Dieu! Qu’il la fait bon regarder!; Ravel Trois Chansons - Nicolette; Poulenc Magadon; Sermisy Au joly bois; Hindemith Six Chansons - No.1 La Birche; Hindemith Six Chansons - No.2 Un Cygne; Brahms Liebeslieder Waltzes - Excerpts; Passereau Il est bel et bon; Lassus Echo Song; Bartók Finding a Husband; Farmer Fair Phyllis I saw sitting all alone; Wilbye Adieu, sweet Amaryllis; Vautor Sweet Suffolk Owl; Morley Fyer! Fyer!; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Traditional Irish Tune from County Derry (arr.J.Davies); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.S.Davies); Charlton Good Ale; P.D.Q.Bach My Bonnie Lass she Smelleth

Saturday 20th October 2018

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Magnificat in D; C.P.E.Bach Magnificat

Saturday 9th February 2019

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Britten Hymn to St.Cecilia; Parry Songs of Farewell

Saturday 15th June 2019

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Silver Anniversary Concert - to include Lotti Crucifixus; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Parry I Was Glad; Gibbons O Clap your Hands; C.Wood Hail, Gladdening Light and music by Vaughan Williams, Bruckner, Messiaen, Stanford, Poulenc, Howells, Moeran, Britten, Martin, Harris, Petter, Bach, Byrd, Finzi and Pärt

Saturday 12th October 2019

Venue: St George’s Church, Bickley Park Road, Bickley, BR1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rheinberger Abendlied; Britten Missa Brevis; Casals O vos omnes; Schubert Ständchen D920; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Strozzi Silentio Nocivo; D.Scarlatti Stabat Mater

     Sinfonia Tamesa
Saturday 1st April 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold A Flourish for Orchestra; Arnold Symphony No.7; Elgar Sospiri; Elgar Enigma Variations

Saturday 24th June 2017

Venue: St.Michael’s Church, Chester Square, London SW1W 9EF
Times: 7.30pm concert
Programme: Gade Hamlet - Overture; Mozart Piano Concerto No.23; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Saturday 18th November 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 17th March 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: Not advised
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Ibert Flute Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 7th July 2018

Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Mahler Symphony No. 4

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 9th March 2019

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Smyth Serenade in D; Brahms Symphony No.3

Saturday 6th July 2019

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Not advised
Programme: Rachmaninov The Isle of the Dead; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Coleridge-Taylor Ballade in A Minor; Elgar Cello Concerto; Nielsen Symphony No.2 ‘The Four Temperaments’

     Sittingbourne Orpheus Choral Society
Saturday 17th May 2014

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Planets Suite - Mars; Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar The Spirit of England - For the Fallen; Jenkins The Armed Man

Saturday 14th May 2016

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 7th October 2017

Venue: Millennium Hall, Fulston Manor School, Brenchley Road, Sittingbourne ME10 4EG
Times: 7.00pm concert
Programme: Schubert Shepherd’s Chorus; Schubert Symphony No. 5; Schubert Mass in A Flat

Saturday 9th December 2017

Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker Concert

Saturday 21st April 2018

Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’All Aboard for a Musical Odyssey’ - with Elliott Park School

Saturday 10th November 2018

Venue: The Swallows, Central Avenue, Sittingbourne ME10 4NT
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Concert - programme TBC

Saturday 6th April 2019

Venue: Millennium Hall, Fulston Manor School, Brenchley Road, Sittingbourne ME10 4EG
Times: 7.30pm concert
Programme: ’An Evening with Handel Favourites’ - works TBC

Saturday 2nd November 2019

Venue: Sittingbourne Methodist Church, High Street, Sittingbourne ME10 4PB
Times: 9.30am Workshop
Programme: Come and Sing Jenkins The Armed Man

Saturday 9th November 2019

Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Warmer - A Collection of Music from Classical to Popular - from Elgar to Queen, from Handel to The Beatles

     Six Centuries Chamber Choir
Sunday 18th March 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with the South London Sinfonietta (on period instrument)

Thursday 20th December 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Linden Baroque

Friday 1st November 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Mozart Requiem Mass

     Skolia Choir
Tuesday 10th October 2017

Venue: All Saints’ Church, Notting Hill, Clydesdale Road, London W11 1JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor - with Old Street Band

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 2.00pm Workshop with 7.00pm Performance
Programme: Come and Sing Orff Carmina Burana

     Slinfold Concert Band
Sunday 18th February 2018

Venue: St.Swithun’s Church, Church Lane, East Grinstead RH19 3BB
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 12th May 2018

Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 9th June 2018

Venue: North Hall, Loxwood Village Hall, Guildford Road, Loxwood, Billingshurst RH14 0SF
Times: 12noon concert
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Venue: Horsham Park Bandstand, Horsham Park RH12 2DW
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 1st July 2018

Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th July 2018

Venue: Ellens Green Show, Sansomes Farm, Furzen Lane, Ellens Green, Rudgwick, Horsham, West Sussex RH12 3AR
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 28th July 2018

Venue: Carfax Bandstand, Horsham RH12 1EE
Times: 11.00am concert
Programme: Not advised

Saturday 1st September 2018

Venue: The Bandstand, Woking Park, Woking GU22 9BA
Times: 2.00pm concert
Programme: Summer Sounds 2018

Sunday 28th October 2018

Venue: Brighton Road Baptist Church, Brighton Road, Horsham RH13 5BD
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Friday 9th November 2018

Venue: The Drill Hall, Denne Road, Horsham RH12 1JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Armistice Concert - with Horsham Borough Band, Horsham Royal British Legion Band and West Chiltington Silver Band

Saturday 8th December 2018

Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with children from Billingshurst Primary School

Sunday 3rd March 2019

Venue: Godalming United Church, Bridge Road, Godalming GU7 3DT
Times: 2.30pm concert
Programme: Rhythm and Song - with Signature A Capella Singers

Saturday 27th April 2019

Venue: The Drill Hall, Denne Road, Horsham RH12 1JF
Times: 7.00pm concert
Programme: Fanfare for Forty - 40th Birthday Concert

Saturday 25th May 2019

Venue: Carfax Bandstand, Horsham RH12 1EE
Times: 11.00am concert
Programme: Free Concert

Saturday 8th June 2019

Venue: North Hall, Loxwood Village Hall, Guildford Road, Loxwood, Billingshurst RH14 0SF
Times: 12.00noon concert
Programme: Performance at Loxwood Village Fete

Sunday 23rd June 2019

Venue: Snoxhall Fields, Cranleigh GU6 8JL
Times: 3.00pm concert
Programme: Music in the Park

Saturday 13th July 2019

Venue: Ellens Green Show, Sansomes Farm, Furzen Lane, Ellens Green, Rudgwick, Horsham, West Sussex RH12 3AR
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 28th July 2019

Venue: Horsham Park Bandstand, Horsham Park RH12 2DW
Times: 2.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 18th August 2019

Venue: Godalming Bandstand, Phillips Memorial Park, Godalming GU7 1EP
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Sunday 13th October 2019

Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Lane, Horsham RH12 5PU
Times: 3.00pm concert
Programme: 40th Anniversary Concert - works TBC

     Sloane Square Choral Society
Sunday 4th December 2016

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Saint-Saëns Oratorio de Noël; Weeks Cantate Domino

Sunday 26th March 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Fauré Requiem; Gounod Miserere; Franck Panis Angelicus

Sunday 10th December 2017

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 18th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 1st July 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria

Sunday 9th December 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Purcell Come Ye Sons of Art; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Sunday 17th March 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Handel Joshua

Sunday 7th July 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 6.00pm concert
Programme: Vierne Tantum ergo; Vierne Ave Maria; Duruflé Requiem

     Slough Philharmonic Society
Saturday 11th November 2017

Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Berio Ritirata Notturna di Madrid de Boccherini; Binge Concerto for Alto Saxophone; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 16th December 2017

Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Puccini Messa di Gloria plus Carols for Choir and Audience

Saturday 10th March 2018

Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Vanda - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 20th May 2018

Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 3.30pm concert
Programme: Sullivan The Yeomen of the Guard - Overture; Rossini William Tell - Overture; Elgar Imperial March; Sibelius Finlandia; Holst Suite in E Flat; J.Strauss (II) Champagne Polka and music by Eric Coates

Sunday 24th June 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Cippenham, Slough SL1 5RE
Times: 4.00pm
Programme: Choral concert: to include Chilcott Aesop’s Fables; Rutter Feel the Spirit

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Mahler Totenfeier; Butterworth A Shropshire Lad; Holst Beni Mora; Bernstein Candide - Suite for Orchestra (arr.Harmon)

Saturday 15th December 2018

Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; McDowall Christus Natus Est; Chilcott The Shepherds Sing; Glazunov The Seasons - Winter plus carols for all

Saturday 9th March 2019

Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Bruckner Symphony No.6

Saturday 11th May 2019

Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Matinées Musicales; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Oboe Concerto K314; Tchaikovsky Francesca da Rimini; Elgar Symphony No.1

     Solent Symphony Orchestra
Saturday 21st October 2017

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Saint-Saëns Carnival of the Animals; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Dvořák Symphony No.8

Saturday 3rd March 2018

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Sunday 17th June 2018

Venue: Royal Marines Museum, Eastney Esplanade, Portsmouth, Southsea PO4 9PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso for Strings and Oboe; Danzi Sinfonia Concertante for Flute and Clarinet; Mozart Symphony No.29

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso for Strings and Oboe; Danzi Sinfonia Concertante for Flute and Clarinet; Mozart Symphony No.29

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Brahms Violin Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Spanish Overture No.2 ‘Summer Night in Madrid’; Rodrigo Fantasia para un Gentilhombre; Márquez Danzón No.2; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Falla The Three-Cornered Hat - Suite

Thursday 20th June 2019

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Parry Blest Pair of Sirens; Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (arr.); Stopford Hope; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 20th July 2019

Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Rondino; Telemann Suite in A Minor; Beethoven Symphony No.7

Saturday 28th September 2019

Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Le Corsaire’; Ravel Piano Concerto in G Major; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

     South Berks Concert Band
Saturday 9th December 2017

Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: Winter Charity Concert, to include Whitacre The Seal Lullaby; Sparke With Clouds Descending

Saturday 21st April 2018

Venue: St Marys Church, Church Lane, Burghfield Village, Berkshire RG30 3TG
Times: 7.00pm concert
Programme: From Burghfield to Broadway - music from both sides of the Atlantic.

Monday 7th May 2018

Venue: Bradfield Mayfayre, Bradfield Southend Playing Fields, Bradfield RG7 6EY
Times: From 12.30pm till 4.30pm
Programme: Performing in the Music Tent - programme TBC

Sunday 10th June 2018

Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 24th June 2018

Venue: Mill Meadows Bandstand, Henley-on-Thames RG9 1BF
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 8th July 2018

Venue: Mortimer Fairground, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3RS
Times: 4.00pm concert
Programme: Music from Stage, Screen and TV

Saturday 15th December 2018

Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for a Spring Evening

Saturday 22nd June 2019

Venue: The Link, Tadley Community Centre, Newchurch Road, Tadley RG26 4HN
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert Experience, to include Williams Harry Potter - Music from the Films; Barry James Bond - Music from the Films; Giacchino The Incredibles - Music from the Film and much more

Sunday 7th July 2019

Venue: Mill Meadows Bandstand, Henley-on-Thames RG9 1BF
Times: Not advised
Programme: Not advised

     South Chiltern Choral Society
Saturday 16th December 2017

Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Feast for Christmas’ including McDowall Christus Natus Est and carols for choir and audience. With The Hill Primary School Choir

Sunday 17th December 2017

Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 2.00pm concert
Programme: ’A Feast for Christmas’ including McDowall Christus Natus Est and carols for choir and audience. With The Hill Primary School Choir

Saturday 24th March 2018

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Verdi Requiem

Saturday 7th July 2018

Venue: Queen Anne’s School, 6 Henley Road, Caversham RG4 6DX
Times: 7.00pm concert
Programme: An Evening on Broadway: Bernstein West Side Story - Tonight; Bernstein West Side Story - America; Bernstein West Side Story - Somewhere; Gershwin Porgy and Bess - It Ain’t Necessarily So; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Gershwin Porgy and Bess - I Got Plenty o’ Nothing; Schonberg Les Misérables - Castle on a Cloud; Schonberg Les Misérables - I Dreamed a Dream; Schonberg Les Misérables - At the End of the Day

Saturday 8th December 2018

Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert No.1 - to include Chilcott On Christmas Night; Kirchner Behold New Joy

Sunday 9th December 2018

Venue: Chiltern Edge School, Reades Lane, Sonning Common RG4 9LN
Times: 2.00pm concert
Programme: Christmas Concert No.2 - to include Chilcott On Christmas Night; Kirchner Behold New Joy

Saturday 27th April 2019

Venue: Sheldonian Theatre, Broad Street, Oxford OX1 3AZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 13th July 2019

Venue: Highdown School, Surley Road, Reading RG4 8LR
Times: 7.30pm concert
Programme: To include L’Estrange Zimbe! plus music and songs from Africa

     The South Circular Orchestra (SCOre)
Saturday 19th November 2016

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Pärt Seven Magnificat Antiphons

Saturday 10th June 2017

Venue: Church of Our Lady of Lourdes, 45 Burnt Ash Hill, Lee SE12 0AE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G - with Chorus of Our Lady of Lourdes, Lee

Saturday 11th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Bach Brandenburg Concerto No.4; Rossini Ave Maria; Rossini Salve Regina; Rossini O Salutaris Hostias; Mozart Requiem Mass

Saturday 27th October 2018

Venue: St.Stephen’s Church, College Road, Dulwich SE21 7HW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bach Brandenburg Concerto No.5 and arias and duets by Bach, Vivaldi, Purcell, Handel and Offenbach

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Ode for the Birthday of Queen Anne; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

     South Downs Singers
Saturday 9th December 2017

Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 3.30pm concert
Programme: The Sounds of Christmas - with Warbleton Brass Band

Saturday 21st April 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

Saturday 8th December 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Not advised

     South East London Orchestra
Sunday 9th October 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov The Tsar’s Bride - Overture; Lyadov The Enchanted Lake; Lyadov Baba Yaga; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Elgar Cello Concerto; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Sunday 26th March 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Korngold Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 21st May 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Prokofiev Peter and the Wolf; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Grieg Peer Gynt - Suite No.1

Sunday 16th July 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Mahler Rückert Lieder; Brahms Symphony No.4

Sunday 15th October 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Wagner Siegfried Idyll; Brahms Symphony No.1

Sunday 3rd December 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Finzi Clarinet Concerto; Arnold Water Music; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Dvořák Carnival Overture; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Martinů Symphony No.1

Sunday 20th May 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Ives The Unanswered Question; R.Strauss Tod und Verklärung

Sunday 8th July 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 14th October 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Genoveva’; Tchaikovsky Violin Concerto; Elgar Overture ‘Froissart’; Smyth Serenade in D

Thursday 18th October 2018

Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Tchaikovsky Violin Concerto; Smyth Serenade in D

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Suite; Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Arnold The Holly and the Ivy; Anderson Christmas Festival; Tchaikovsky The Nutcracker - Suite

Sunday 17th March 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar); Hindemith Symphonic Metamorphosis of Themes by Carl Maria von Weber; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Sunday 19th May 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: To include Weber Der Freischütz - Overture; Mozart Concerto for Flute and Harp; Nielsen Symphony No.2 ‘The Four Temperaments’

Saturday 15th June 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Beddington SM6 7NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Boyce Symphony No.4; Vivaldi Concerto for Recorder RV411; Elgar Serenade for Strings; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; Grieg Two Elegaic Melodies; Rutter Suite for Strings; Anderson Fiddle Faddle

Sunday 7th July 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12noon rehearsal, 4.00pm concert
Programme: To include Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Puccini La Rondine - Chi il bel sogno; Léhar Die Lustige Witwe (The Merry Widow) - Vilja; Gounod Roméo et Juliette - Je veux vivre; Mahler Symphony No. 4

Saturday 17th August 2019

Venue: St.James’ Church, 15 St.James’ Avenue, Beckenham BR3 4HF
Times: 10.30am to 5.30pm Workshop Day
Programme: Come and Play Mahler Symphony No.2 (first movement) and Holst A Somerset Rhapsody

Sunday 13th October 2019

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Sibelius Finlandia; Rachmaninov Symphony No.2

     South London Sinfonia
Saturday 13th May 2017

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times:
Programme: Wilshere Concerto for Chamber Orchestra; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.5

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Borodin In the Steppes of Central Asia; Wilshere Zodiac (Percussion Concerto); Borodin Symphony No.2

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Petite Suite; Wagner Siegfried Idyll; Mozart Symphony No.40; Wilshere Chorale

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Orchestral Favourites: Elgar Chanson de Matin; Fauré Pavane; Brahms Hungarian Dances - Selection plus music by Tchaikovsky, Wilshere, Butterworth, Grieg, Fletcher, Coates and others.

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Excerpts; Phillips Melody from the Sea; Rimsky-Korsakov The Snow Maiden - Dance of the Tumblers; Schubert Marche Militaire; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Wilshere Chorale; Wilshere Dance Suite

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: Not advised
Programme: Orchestral Favourites

Tuesday 2nd July 2019

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Dvořák Czech Suite; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Saint-Saëns Danse Macabre; Mahler Symphony No. 4 - 2nd Movement; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Khachaturian Masquerade Suite - Waltz

     South London Singers
Saturday 15th July 2017

Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Arlen The Wizard of Oz - Choral Revue (arr.Gilpin)

Saturday 11th November 2017

Venue: Beckenham Baptist Church, 1 Elm Road, Beckenham BR3 4JB
Times: 7.45pm concert
Programme: M.Haydn Mass in D Minor (Missa in Tempore Quadragesimae); Elgar Give unto the Lord; Howells Collegium Regale - Magnificat and Nunc Dimittis; Rutter The Sprig of Thyme

Saturday 16th December 2017

Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Carols for Charity

Saturday 19th May 2018

Venue: Beckenham Methodist Church, Bromley Road, Beckenham BR3 5JE
Times: 7.45pm concert
Programme: Buxtehude Magnificat; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Parry Blest Pair of Sirens; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals plus a selection of madrigals and part-songs

Sunday 15th July 2018

Venue: St.Mary the Virgin Church, Wickham Street, Welling DA16 3QU
Times: 5.00pm concert
Programme: A Summer Miscelleny: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Brahms Geistliches Lied; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Rutter Birthday Madrigals; Whitacre The Seal Lullaby; Gilpin The Wizard of Oz Choral Revue

Saturday 10th November 2018

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: Ireland Greater Love; Rutter This is the Day; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Nightingale For the Fallen; Thorne Have You Not Known; Pärt The Beatitudes; Fletcher Ring Out, Wild Bells; Jenkins The Armed Man - Choral Suite

Saturday 2nd February 2019

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: Elgar As Torrents in Summer; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Stanford The Blue Bird; Sullivan The Long Day Closes; McDowall A Fancy of Folksongs; Hummel Mass in B Flat

Saturday 1st June 2019

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: Summer Songs with Strings: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Lawrence Salt Water Songs; Haydn Te Deum No.2; Elgar Spanish Serenade and other works by Elgar

Saturday 12th October 2019

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: A Harvest of Autumn Music: Dvořák Mass in D; Rutter All Things Bright and Beautiful; Rutter For the Beauty of the Earth; M.Williamson Harvest Thanksgiving and music by Mendelssohn, Saint-Saëns, Greene and Haydn

     South London Symphonic Winds
Saturday 1st July 2017

Venue: The Pantiles Bandstand, Tunbridge Wells, Kent TN2 5TN
Times: 1.30pm concert
Programme: Repertoire Concert

Sunday 30th July 2017

Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: Not advised
Programme: Repertoire Concert

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times:
Programme: Repertoire Concert

Sunday 15th July 2018

Venue: Ruskin Park Bandstand, Denmark Hill, London SE5 8EL
Times: 12.00pm performance
Programme: Not advised (Note earlier start time)

Sunday 12th August 2018

Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.00pm performance
Programme: Not advised

Sunday 19th August 2018

Venue: The Bandstand, Hyde Park, London W1J 7NT
Times: Not advised
Programme: Not advised

Sunday 9th September 2018

Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: 2.00pm performance
Programme: Not advised

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Stars of the Stage and Silver Screen

Monday 12th August 2019

Venue: The Bandstand, Regent’s Park, London NW1 4NT
Times: 3.00pm concert
Programme: Not advised

Monday 19th August 2019

Venue: The Bandstand, Hyde Park, London W1J 7NT
Times: Not advised
Programme: Not advised

Monday 9th September 2019

Venue: Brighton Pavilion Gardens, New Rd, Brighton BN1 1UG
Times: 2.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Bartholomew’s Church, Westwood Hill, Sydenham, London SE26 6QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Dances of the World - works TBC

     South West Essex Choir
Saturday 9th December 2017

Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - Music by Verdi, Puccini, Bizet, Wagner and more.

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Jenkins The Armed Man

Saturday 17th November 2018

Venue: Walthamstow Assembly Hall, Forest Rd, Walthamstow, London E17 4JF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten War Requiem

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Gabriel’s Church, Aldersbrook, Wanstead E12 5HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 6th July 2019

Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

     South West London Choral Society
Saturday 4th November 2017

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 10.30am start, sing-through at 4.30pm
Programme: Come and Sing Choruses from Mendelssohn’s Elijah

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Lenten Mass (Missa Quadragesimalis); Elgar Credo in E Minor; Parry I Was Glad; Elgar Three Motets Op.2

Saturday 7th July 2018

Venue: All Saints’ Church, Brudenell Road, Tooting, London SW17 8DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Duruflé Notre Père; Fauré Cantique de Jean Racine; Brahms Geistliches Lied plus motets by Bruckner and Mendelssohn

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Cherubini Requiem

Saturday 23rd February 2019

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 1.55pm to 6.30pm Workshop
Programme: Come and Sing ‘From Vienna’ - classical mass settings by Mozart, Schubert and Haydn

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Victoria Missa O Quam Gloriosa; Byrd Justorum animae; Lassus Justorum animae; Palestrina Justorum animae; Marenzio O Quam Gloriosum plus motets by English composers.

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems plus two Handel Organ Concertos

     Southend Bach Choir
Saturday 25th November 2017

Venue: Thorpe Bay Methodist Church, The Broadway, Southend-on-Sea SS1 3HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Dvořák Psalm 149; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Mary’s Church, East Street, Prittlewell SS2 6LQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Nine Lessons and Carols

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 14th July 2018

Venue: Trinity Methodist Church, Argyll Road, Westcliff-on-Sea SS0 7HL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include choral classics and the music of Richard Rodgers

Sunday 11th November 2018

Venue: Cliffs Pavilion, Station Road, Westcliff, Southend-on-Sea SS0 7RA
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert of Remembrance - to include Elgar The Music Makers and music by Parry, Rutter, Williams and Sibelius. With Southend Symphony Orchestra

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Mary’s Church, East Street, Prittlewell SS2 6LQ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Augustine’s Church, Thorpe Bay, Southend SS1 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Dixit Dominus

Saturday 6th July 2019

Venue: Trinity Methodist Church, Argyll Road, Westcliff-on-Sea SS0 7HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Opera and Film

     Southend Choral Society
Saturday 11th November 2017

Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Distant Land; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Handel Coronation Anthems; Chilcott Gloria - with Southend Boys’ and Girls’ Choir

Saturday 9th December 2017

Venue: Kings Road United Reformed Church, Kings Road/Leigh Road, Leigh-on-Sea SS0 8PP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with The Tilbury Band

Saturday 28th April 2018

Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 30th June 2018

Venue: Kings Road United Reformed Church, Kings Road/Leigh Road, Leigh-on-Sea SS0 8PP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - programme TBC

Sunday 11th November 2018

Venue: Cliffs Pavilion, Station Road, Westcliff, Southend-on-Sea SS0 7RA
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert of Remembrance - to include Elgar The Music Makers and music by Parry, Rutter, Williams and Sibelius. With Southend Symphony Orchestra

Saturday 8th December 2018

Venue: Crowstone Church, 91 Crowstone Road, Westcliff-on-Sea SS0 8LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Tilbury Band and Our Lady of Lourdes Children’s Choir

Saturday 27th April 2019

Venue: Crowstone Church, 91 Crowstone Road, Westcliff-on-Sea SS0 8LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Fauré Requiem

Saturday 13th July 2019

Venue: Plaza Centre, 600 Southchurch Road, Southend-on-Sea SS1 2PT
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Musicals - works TBC

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Peter’s Church, Eastwood Grove, Southend SS0 0QF
Times: 7.30pm concert
Programme: Autumn Concert: Jenkins The Armed Man; Humphrey Never Forget - with Southend Girls’ and Boys’ Choirs and Southend Brass Ensemble

     Southend Festival Chorus
Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: Not advised
Programme: ’Nature’s Voices’ - A Programme of Choral Music (works TBC)

Sunday 11th November 2018

Venue: Cliffs Pavilion, Station Road, Westcliff, Southend-on-Sea SS0 7RA
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert of Remembrance - to include Elgar The Music Makers and music by Parry, Rutter, Williams and Sibelius. With Southend Symphony Orchestra

Sunday 2nd December 2018

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 3,00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Michael’s Church, Leigh Road, Leigh-on-Sea, Essex SS9 1LF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Vivaldi Gloria RV589; Schubert Mass in G

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Peter’s Church, Eastwood Grove, Southend SS0 0QF
Times: 7.30pm concert
Programme: A Summer Evening at the Opera - from Berlioz to Verdi

     Southend Symphony Orchestra
Saturday 10th June 2017

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Schumann Overture, Scherzo and Finale; Brahms Symphony No.2

Saturday 14th October 2017

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rameau Zais - Overture; Mozart Symphony No.40; Beethoven Symphony No.8

Saturday 16th June 2018

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Suk Meditation on St.Wenceslas Chorale; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 13th October 2018

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Gregson Tuba Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 2nd March 2019

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Anderson Irish Suite; Wiren Serenade for Strings; Márquez Danzón No.2; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 8th June 2019

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Overture ‘My Home’; Grieg Piano Concerto; Sibelius Symphony No.5

Saturday 12th October 2019

Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Shostakovich Symphony No. 9

     Southgate Symphony Orchestra
Saturday 26th November 2016

Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Dvořák Symphony No.6

Saturday 1st April 2017

Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Kleinsinger Tubby the Tuba; Coates The Three Bears Phantasy; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Elgar Wand of Youth Suite No.2

Sunday 9th July 2017

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Sea Pictures; Elmer Four Scenes from ‘Seven for a Secret’; Sibelius Symphony No.2

Saturday 25th November 2017

Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Berlioz Harold in Italy; Rawsthorne Symphony No.2

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Paul’s Church (Winchmore Hill), Church Hill, London N21 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Violin Concerto; Brahms Serenade No.1

Saturday 7th July 2018

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Weber Bassoon Concerto; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Stephen’s Church, Village Road, Bush Hill Park, Enfield EN1 2EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Pomp and Circumstance March No.4; Elgar Chanson de Matin; Elgar Chanson de Nuit; Elgar Une Voix dans le Desert; Vaughan Williams Tuba Concerto; Parry Symphony No.5

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Stephen’s Church, Village Road, Bush Hill Park, Enfield EN1 2EU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Grieg Peer Gynt - Extracts

Saturday 6th July 2019

Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Saint-Saëns Violin Concerto No.3; Dvořák Symphony No.8

     Southwark Sinfonia
Sunday 10th December 2017

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Masters Christmas Symphony; Mitchell Three Jazz Pieces

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Catherine’s Church, Pepys Road, London, SE14 5SG
Times: 5.00pm concert
Programme: Prokofiev Peter and the Wolf; Saint-Saëns Carnival of the Animals - part of the Telegraph Hill Festival

Sunday 10th June 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Puccini Tosca - Symphonic Suite (arr.Khac-Yuen); Tchaikovsky Violin Concerto

Sunday 11th November 2018

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: Family Concert, to include Dvořák Symphony No.8

Sunday 10th February 2019

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: To include Dvořák Symphony No.8

Sunday 9th June 2019

Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 5.30pm concert
Programme: Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

     Southwark Sinfonietta
Sunday 11th February 2018

Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 1pm rehearsal, 3.30pm concert
Programme: Haydn Il Mondo della Luna - Overture; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 3.30pm concert
Programme: To include Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’ with extracts of other works which are possible sources for this ground-breaking symphony.

Sunday 14th October 2018

Venue: St.Faith’s Church, Red Post Hill, London SE24 9JQ
Times: 3.45pm concert
Programme: Mozart Piano Concerto No.26; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’ - Part of the Herne Hill Music Festival

Sunday 10th February 2019

Venue: St.John’s Church, 62A East Dulwich Road, London SE22 9AT
Times: 3.30pm concert
Programme: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Haydn Trumpet Concerto; Haydn Symphony No. 95

Sunday 30th June 2019

Venue: St.John’s Church, 62A East Dulwich Road, London SE22 9AT
Times: 3.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Weber Clarinet Concerto No.1; Beethoven Symphony No.4

Sunday 20th October 2019

Venue: St.John’s Church, 62A East Dulwich Road, London SE22 9AT
Times: 3.30pm concert
Programme: J.C.Bach Symphony in D Op.18 No.1; Hummel Introduction, Theme and Variations for Oboe and Orchestra; Mozart Symphony No.38 ‘Prague’

     Spelthorne Choral Society
Saturday 11th November 2017

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott Wenceslas and Carols for Choir and Audience

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: D’Astorga Stabat Mater; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 7th July 2018

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott The Voyage; Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo

Saturday 10th November 2018

Venue: Windsor Parish Church, High Street, Windsor SL4 1LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols for Choir and Audience, to include Britten A Ceremony of Carols - with West London Brass.

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Music Makers; Elgar Scenes from the Bavarian Highlands

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Requiem Mass

     St.Albans Bach Choir
Saturday 15th July 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Four Last Songs; Brahms Requiem

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Carol Concerts

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Sinfonia Verdi

Saturday 14th July 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah - with St.Albans Cathedral Choirs and Sinfonia Verdi

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar The Spirit of England

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Annual Christmas Carol Concerts

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Rutter Magnificat; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Howard Blake 80th Birthday Celebration Concert Blake Benedictus; Blake Rise of the House of Usher; Blake Songs of Truth and Glory; Blake The Snowman - Walking in the Air; Blake Speech after Long Silence - Part of the 30th St.Albans International Organ Festival

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana - with Sinfonia Verdi

     St.Albans Chamber Choir
Saturday 16th June 2007

Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Cantata No. 10 ‘Meine Seele erhebt den Herrn’; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); Mendelssohn Magnificat in D; Schütz Deutsches Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 22nd October 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Stravinsky Mass; Rubbra Veni creator spiritus Op.130

Saturday 14th October 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Bells; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version); Shostakovich October; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version)

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Missa Puer natus est nobis; Gibbons See, see the Word is incarnate; Byrd O Magnum Mysterium; J.Sheppard Verbum caro factum est; Pygott Quid petis, O fili?; Ramsey Sleep, Fleshly Birth and other works by Tallis and Byrd

Sunday 25th February 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 8.00pm concert
Programme: Desenclos Messe de Requiem; Parry Songs of Farewell; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Reger O Tod, wie bitter bist du

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Bach Cantata No. 43 ‘Gott fähret auf mit Jauchzen’; Bach Cantata No.134 ‘Ein Herz, das seinen Jesum lebend weiß’; Bach Cantata No. 34 ‘O ewiges Feuer, o Ursprung der Liebe’; Bach Motet ‘Fürchte dich nicht’

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold The John Clare Cantata; Vaughan Williams Epithalamion; Alwyn Pastoral Fantasia for Viola and Strings; McDowall Ad Lucem - A Canticle of Light

Saturday 20th October 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: Not advised
Programme: ’Sax and the City’ - to include Sisson Pied Beauty; Stephens Timepieces; Todd Songs of Love

Saturday 8th December 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Renaissance Christmas’ - to include Rore Missa Praeter rerum serium and works by Josquin des Prez, Palestrina, Gabrieli, Praetorius and Scheidt

Saturday 16th February 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Mystic Voices’ - to include L’Estrange New Work (World Première); Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom

Saturday 27th April 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Golden Jubilee Concert: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Alwyn The Innumerable Dance - An English Overture With Wormser Kantorei

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Peace of Versailles’ - to include Poulenc Figure Humaine; Pizzetti Requiem; Milhaud Cantate de la Paix

Saturday 12th October 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Fanfare for St.Edmundsbury; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes: Dawn; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes: Sunday Morning; Dove Three Seaside Postcards; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 8.00pm concert
Programme: Pizzetti Requiem

     St.Albans Choral Society
Saturday 11th March 2006

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Sullivan Overture ‘Macbeth’; Elgar Enigma Variations; Finzi Intimations of Immortality

Saturday 28th June 2008

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Arnold English Dances - Set No.1; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Walton Henry V - Music from the Film; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Poulenc Gloria

Saturday 2nd July 2011

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Saturday 6th July 2013

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Brahms Song of Destiny; Rossini Stabat Mater

Saturday 9th July 2016

Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 11th November 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rheinberger Stabat Mater in G Minor; Barber Adagio for Strings; O’Regan Triptych; Duruflé Requiem

Sunday 10th December 2017

Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 7.00pm concert
Programme: L’Estrange Hodie!; Tavener The Lamb; R.Harvey Chanticleer; Gunning Come, Let us Gather (World Première) and a selection of seasonal readings and carols

Sunday 4th February 2018

Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 4.30pm concert
Programme: Hymns and Motets: Parry I Was Glad; Parry Blest Pair of Sirens plus works by Byrd, Tallis, Ireland and Stanford

Saturday 21st April 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Orchestra Nova

Saturday 30th June 2018

Venue: Jubilee Hall, St.Albans High School for Girls, Townsend Avenue, St.Albans AL1 3SJ
Times: 7.30pm concert
Programme: McDowall A Fancy of Folksongs; MacMillan The Gallant Weaver; McDowall A Time for all Seasons; Chilcott Like a Singing Bird; Chilcott Irish Blessing; Rutter The Sprig of Thyme - with Nova Music Ensemble

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten St.Nicolas; Vasks Pater Noster; Sibelius Rakastava; Vasks Dona nobis pacem

Sunday 9th December 2018

Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 7.00pm concert
Programme: A Christmas Celebration - a wide variety of Christmas music, carols and readings, to include Bruckner Ave Maria; McDowall Cradle Song; Sweelinck Hodie Christus Natus Est

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K136; McDowall Ave Maris Stella; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Misericordias Domini; Fribbins Three Soliloquies for Trumpet and Strings (World Première); Vivaldi Gloria RV589

     St.Albans Symphony Orchestra
Saturday 14th October 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Bells; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version); Shostakovich October; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version)

Sunday 19th November 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 2.00pm and 3.30pm performances
Programme: Children’s Concert

Monday 1st January 2018

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Gershwin An American in Paris; Goodwin 633 Squadron; Coates By the Sleepy Lagoon; Arnold Scottish Dances; Coates The Three Bears Phantasy; A.Wood Barwick Green; Farnon Westminster Waltz

Saturday 10th March 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Dvořák Serenade for Winds; Dvořák Symphony No.7

Saturday 12th May 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Stravinsky The Firebird - Suite (1945)

Saturday 23rd June 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Sibelius Violin Concerto; Sibelius Kuolema - Scenes with Cranes; Sibelius Symphony No.5

Wednesday 4th July 2018

Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: Not advised
Programme: Concerto Evening and End of Season Friends’ Night

Saturday 13th October 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Arnold Peterloo Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 18th November 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 2.00pm and 3.30pm performances
Programme: Pirates Aaarh-hoy! Concerts for Children

Tuesday 1st January 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Strictly Dancing and Mostly Movies: J.Strauss (II) The Gypsy Baron - Overture; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts; Massenet Le Cid - Ballet Suite; Márquez Conga del Fuego Nuevo; Arnold The Bridge on the River Kwai - Music from the Film; Williams Raiders of the Lost Ark - Music from the Film; Herrmann North by Northwest - Music from the Film; Morricone The Good, the Bad and the Ugly - Main Theme; Morricone Gabriel’s Oboe; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: M.Taylor Storr; Brahms Violin Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 11th May 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Elgar Symphony No.1

Saturday 6th July 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Grieg Piano Concerto; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 12th October 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Fanfare for St.Edmundsbury; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes: Dawn; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes: Sunday Morning; Dove Three Seaside Postcards; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Sunday 17th November 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 2.00pm amd 3.30pm concerts
Programme: Concerts for Children: to include Stephens We’re Going on a Bear Hunt!

     St.Bartholomew’s Orchestra (Streatham)
Sunday 23rd April 2017

Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Haydn Piano Concerto in D; Beethoven Symphony No.2

Saturday 1st July 2017

Venue: St Matthew’s Church, 29 St Petersburgh Place, Bayswater, London W2 4LA
Times: 6.00pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’; Beethoven Symphony No.2

Sunday 9th July 2017

Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Wagner Siegfried Idyll; Silva Woodland Rhapsody; Haydn Symphony No. 94 ‘Surprise’

Sunday 19th November 2017

Venue: St.Mary Magdalen Roman Catholic Church, 61 North Worple Way, Mortlake, London SW14 8PR
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Wagner Siegfried Idyll; Beethoven Symphony No.8

Sunday 17th December 2017

Venue: St.Bartholomew’s Catholic Church, 159 Ellison Road, Streatham, London SW16 5DE
Times: 2.30pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 22nd April 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: Not advised
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor; Bellini Oboe Concerto; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Sunday 8th July 2018

Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Sullivan Iolanthe - Overture; De Silva Children’s Suite; Mozart Don Giovanni - Madamina; MacDowell Woodland Sketches - To a Wild Rose; Borodin Nocturne; Bizet Symphony in C and a selection of light music

Sunday 2nd December 2018

Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mozart Oboe Concerto K314; Mendelssohn Symphony No.1; Elgar Salut d’Amour

Sunday 16th December 2018

Venue: St.Bartholomew’s Catholic Church, 159 Ellison Road, Streatham, London SW16 5DE
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include carols and Spofforth Hail, smiling morn (Brass section only)

Sunday 31st March 2019

Venue: St.John the Evangelist Church, Auckland Road, London SE19 2RX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Hebrides Overture; Mendelssohn Piano Concerto No.1; Max Overture (World Première); Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’ and a Mozart Horn Concerto

Sunday 7th July 2019

Venue: St.Philip’s Church, Beech Road, London SW16 4NW
Times: 6.30pm concert
Programme: Jupp National Folk Songs (World Première); Mozart Exsultate Jubilate; Brahms Serenade No.1

     St.Cecilia Chorus, Banstead
Saturday 11th November 2017

Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 29 ‘Wir danken dir’ - Sinfonia; Handel Coronation Anthems; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Schubert Mass in G

Saturday 9th December 2017

Venue: St.Ann’s Church, 4 Brighton Road, Banstead SM7 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Festive Readings

Saturday 27th January 2018

Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 10.30am till 4.15pm Workshop
Programme: Come and Sing Day on the music of Fauré

Saturday 24th March 2018

Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Messe Basse; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Franck Panis Angelicus; Franck Litanies de la Saint Vierges

Saturday 9th June 2018

Venue: Banstead Community Hall, Park Road, Banstead SM7 3AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Goddesses and Devils’ - works to include Brahms Nanie; Bennet All Creatures Now; McLachlan Angel

Saturday 13th October 2018

Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: An evening of music and light supper

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Spain and the New World: Victoria Missa Ave Regina; Victoria Salve Regina a 8; Victoria Sancta Maria succure miseris; Victoria O Magnum Mysterium; Casals Nigra Sum; Casals Salve Montserratina; Guerrero Canite Tuba; Anon. El Rorro (Mexican carol); Anon. Sa qui turo zente pleta; Traditional Sing Lullaby (arr.Pettman)

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Ann’s Church, 4 Brighton Road, Banstead SM7 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Festive Readings - with the Choir of St.Anne’s Junior School

Saturday 26th January 2019

Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop Day
Programme: Come and Sing Music on the theme of Birdsong

Saturday 30th March 2019

Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Mendelssohn Hear My Prayer; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 15th June 2019

Venue: Christ Church, Christchurch Park, Sutton SM2 5TN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Schütz Jauchzet dem Herrn; Bach Magnificat in D - 1st movement; Fauré Cantique de Jean Racine; Schubert Psalm 23; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Mendelssohn Verleih uns Frieden

     St.John of Jerusalem Festival Chorus
Sunday 17th April 2011

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Charpentier Te Deum; Haydn Cello Concerto in C

Sunday 11th December 2016

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Afternoon rehearsal (?), Evening concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Puccini Messa di Gloria plus Carols for Choir and Audience

Sunday 9th April 2017

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 10th December 2017

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Not advised
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Bruckner Te Deum

Sunday 22nd April 2018

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Fauré Requiem

Sunday 9th December 2018

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Sunday 14th April 2019

Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

     Stanmore Choral Society
Saturday 14th April 2018

Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Sacred Sounds: Fauré Cantique de Jean Racine; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Franck Panis Angelicus; Bruckner Locus Iste; Bruckner Christus Factus Est; Mozart Ave Verum Corpus; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Viadana Exsultate Justi; Duruflé Requiem

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Rheinberger Stabat Mater in G Minor

Thursday 20th December 2018

Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 30th March 2019

Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 13th July 2019

Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mid-Atlantic Song: to include Traditional British Folk Songs (arr.Rawson); Vaughan Williams Five Mystical Songs; Copland Old American Songs

Saturday 26th October 2019

Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 10.00am Workshop, 3.15pm informal performance
Programme: Come and Sing Workshop on Handel Zadok the Priest and Let Thy Hand by Strengthened, Parry I Was Glad and Balfour Gardiner Te Lucis ante Terminem

     Stevenage Choral Society
Saturday 11th November 2017

Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Puccini Requiem; Puccini Messa di Gloria - with Mid-Herts Youth Orchestra

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 4.00pm concert
Programme: ’Figgy Pudding’ - SCS Christmas Concert - Carols old, carols, new and some a little different. - with Roebuck Academy Choir

Saturday 17th March 2018

Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Rossini Stabat Mater

Saturday 14th July 2018

Venue: Stevenage Music Centre, The Nobel School, Mobbsbury Way, Stevenage SG2 0HS
Times: 4.00pm concert
Programme: Chilcott Ophelia, Caliban and Miranda; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail!

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 13th July 2019

Venue: Woolmer Green Village Hall, Woolmer Green, Stevenage SG3 6XA
Times: 4.00pm concert
Programme: From Tallis to Tavener - works TBC

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Andrew and St.George Church, St.George’s Way, Stevenage SG1 1XX
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Jenkins Requiem

     Stevenage Symphony Orchestra
Saturday 24th February 2018

Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Capriccio Italien; Arutiunian Trumpet Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: Not advised
Programme: To include Dvořák Carnival Overture; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Dvořák Te Deum; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Nielsen Helios Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Sibelius Symphony No.2

Sunday 31st March 2019

Venue: Hitchin Town Hall, Brand Street, Hitchin SG5 1JE
Times: 3.00pm concert
Programme: Sweet Serenade - A Mother’s Day Treat: An hour of popular classics from Swan Lake to Abba

Sunday 16th June 2019

Venue: Stevenage Music Centre, The Nobel School, Mobbsbury Way, Stevenage SG2 0HS
Times: 3.00pm concert
Programme: Music Around the World - works TBC

     Stondon Singers
Tuesday 7th November 2017

Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 8.00pm concert
Programme: Gloria - A French Celebration with music by Langlais, Messiaen, Fauré, Duruflé and Poulenc

Tuesday 19th December 2017

Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 16th February 2018

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 12.30pm lunchtime concert
Programme: Highlights from our repertoire

Saturday 10th March 2018

Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 12th May 2018

Venue: Church of St.Michael and All Saints, Galleywood, Chelmsford CM1 8PS
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop day on Tallis Sancte Deus, If Ye Love Me and Gaude Gloriosa, and Parry’s Sorrow and Pain and Songs of Farewell

Tuesday 3rd July 2018

Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Stondon Massey CM15 0LD
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Byrd Mass for Four Voices

Tuesday 13th November 2018

Venue: St.Michael’s and All Angels’ Church, Common Lane, Galleywood, Chelmsford CM2 8TP
Times: 8.00pm concert
Programme: Celebrating English Music - to include Vaughan Williams An Oxford Elegy; Britten Festival Te Deum and works by Rutter, Purcell, Stanford and Holst.

Tuesday 18th December 2018

Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas at Blackmore, to include Handel Messiah - Highlights; Britten A Ceremony of Carols - Excerpts as well as traditional carols for choir and audience

Saturday 23rd March 2019

Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Reflection and Hope: music for Lent and the promise of Easter

Tuesday 2nd July 2019

Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Stondon Massey CM15 0LD
Times: 8.00pm concert
Programme: William Byrd Anniversary Concert - music by Byrd, Guerrero, Victoria, Lobo and Morales

Tuesday 12th November 2019

Venue: Church of St.Michael and All Saints, Galleywood, Chelmsford CM1 8PS
Times: 8.00pm concert
Programme: In the Mood - Transatlantic-inspired music

     Stour Choral Society
Saturday 31st March 2007

Venue: Princes Theatre, Town Hall, Station Road, Clacton-on-Sea CO15 1SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 23rd June 2018

Venue: Old Hall Chapel, Rectory Hill, East Bergholt, Colchester CO7 6TG
Times: 6.15pm concert
Programme: Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - with Highfields Primary School and Lawford CE Primary School Choirs

Saturday 1st December 2018

Venue: Mistley Parish Church, Mistley, Manningtree, Essex CO11 1ER
Times: 2.30pm concert
Programme: To include Johnson Manning The Manchester Carols

Saturday 30th March 2019

Venue: Mistley Parish Church, Mistley, Manningtree, Essex CO11 1ER
Times: 2.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 29th June 2019

Venue: Old Hall Chapel, Rectory Hill, East Bergholt, Colchester CO7 6TG
Times: 6.15pm concert
Programme: To include Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo

     Streatham Choral Society
Saturday 4th November 2017

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 2.00pm to 5.00pm
Programme: Carols Workshop Afternoon

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Janáček Otčenáš; Kodály Pange Lingua; Dvořák Mass in D

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols and Christmas Songs

Saturday 27th January 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 10am - 3.30pm workshop, 4pm performance
Programme: Come and Sing Day on Duruflé Requiem

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Duruflé Notre Père; Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Villette Hymne à la Vierge; Franck Psalm 150; Duruflé Requiem

Saturday 30th June 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Todd Mass in Blue

Saturday 22nd September 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Musical Development Workshop

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Hear My Prayer; Schubert Mass in G; Handel Dettingen Te Deum

Saturday 15th December 2018

Venue: St.Leonard’s Church, Streatham High Road, Streatham, London SW16 1HS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Streatham Choral Christmas, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols plus carols, songs and readings

Saturday 26th January 2019

Venue: Streatham Space Project, Sternhold Avenue, Streatham, London SW2 4PA
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop, 5.00pm informal performance
Programme: Workshop day on Handel’s Messiah

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Peter’s Church, Leigham Court Road, Streatham SW16 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Peter’s Church, Leigham Court Road, Streatham SW16 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Barber Sure on this Shining Night; Whitacre The Seal Lullaby; Lauridsen Lux Aeterna; Elgar As Torrents in Summer; Elgar How Calmly the Evening; Britten Five Flower Songs - The Evening Primrose; Saint-Saëns Calme des Nuits; Lauridsen Nocturnes

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Peter’s Church, Leigham Court Road, Streatham SW16 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Visions of Albion: Parry I Was Glad; Elgar Give unto the Lord; C.Wood O Thou the Central Orb; Stanford Three Motets - Justorum Animae; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Goodall Psalm 23; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Bainton And I Saw a New Heaven; Gardiner Te Lucis ante Terminum

     Surbiton Symphony Orchestra
Saturday 14th April 2018

Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Inaugural concert: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Bruckner Symphony No.4

Saturday 13th April 2019

Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Weber Clarinet Concerto No.2; Mahler Symphony No. 5

     Surrey Heath Singers
Saturday 4th November 2017

Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Royal Occasions, to include Handel Coronation Anthems; Purcell Funeral Music for Queen Mary; Parry I Was Glad plus music by Vaughan Williams, Walton, Rutter and Mealor.

Saturday 9th December 2017

Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 3.00pm and 7.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts with Schools

Saturday 17th March 2018

Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Horovitz Captain Noah and his Floating Zoo; Rutter Mass of the Children - a concert with Cordwalles Junior School and the Chameleon Arts Jazz Band and Chamber Orchestra

Saturday 7th July 2018

Venue: Tomlinscote School, Tomlinscote Way, Frimley, Camberley GU16 8PY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Gloria; Rutter Gloria

Saturday 10th November 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Concert marking the Centenary of the World War I Armistice

Saturday 15th December 2018

Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 3.00pm and 7.30pm concerts
Programme: Christmas Concerts

Saturday 30th March 2019

Venue: High Cross Church, Knoll Road, Camberley GU15 3SY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Symphony No. 38; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 13th July 2019

Venue: Kings International College, Watchetts Drive, Camberley GU15 2PQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Café de Paris - with The Morellos Jazz Ensemble

     Surrey Mozart Players
Saturday 24th September 2016

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Haydn Symphony No. 80; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’

Saturday 10th December 2016

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Milhaud Le Boeuf sur le Toit; Gounod Petite Symphonie for Wind; Ibert Flute Concerto; Poulenc Les Biches - Suite

Saturday 28th January 2017

Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Piano Concerto No.1; Haydn Symphony No. 73

Saturday 25th March 2017

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Weber Bassoon Concerto; Stravinsky Pulcinella Suite; Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Sibelius Symphony No.5

Saturday 24th June 2017

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Sawyers Violin Concerto; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Beethoven Romance No.2 in F for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.5

Saturday 16th September 2017

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Walton Viola Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Teresa’s School, Beech Avenue, Effingham RH5 6ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 10th February 2018

Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.1; Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Mendelssohn Symphony No.1

Saturday 24th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 23rd June 2018

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Walton Cello Concerto; Dvořák Symphony No.8

Saturday 29th September 2018

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; R.Strauss Oboe Concerto; Beethoven Symphony No.7

Saturday 15th December 2018

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 2nd February 2019

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky Danses Concertantes; Waterman Jazz Trumpet Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 23rd March 2019

Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Bizet Symphony in C

Saturday 22nd June 2019

Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Tchaikovsky Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 28th September 2019

Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Dvořák Serenade for Winds; Mozart Horn Concerto No.3; Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’

     Surrey Opera
Thursday 28th September 2017

Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come (World Première)

Friday 29th September 2017

Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Saturday 21st October 2017

Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 3pm and 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Sunday 29th October 2017

Venue: Roedean School Theatre, Roedean Way, Brighton, BN2 5RQ
Times: 3pm and 7.45pm
Programme: Mander The Life to Come

Sunday 10th December 2017

Venue: The Concert Hall, Whitgift School, Haling Park, South Croydon CR2 6YT
Times: 7.30pm concert
Programme: Opera Soirée

Sunday 8th July 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Candide

Monday 9th July 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Bernstein Candide

Sunday 16th December 2018

Venue: The Concert Hall, Whitgift School, Haling Park, South Croydon CR2 6YT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Soirée, to include Sullivan Trial by Jury (concert performance) plus carols and opera choruses

Monday 8th July 2019

Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia

Tuesday 9th July 2019

Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia

Friday 19th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia

Saturday 20th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia

     Surrey Philharmonic Orchestra
Saturday 12th November 2016

Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.1; Weber Clarinet Concerto No.1; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 25th February 2017

Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Chopin Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Saturday 20th May 2017

Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Jacob Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 4th November 2017

Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Bach Orchestral Suite No.3 - Air on a G String; Wanhal Concerto in F for Two Bassoons; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 24th February 2018

Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Butterworth The Banks of Green Willow; Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Symphony No.1

Saturday 12th May 2018

Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 17th November 2018

Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Balakirev Overture on Three Russian Themes; Haydn Trumpet Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 16th February 2019

Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Grieg Piano Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 25th May 2019

Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Tchaikovsky Violin Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 9th November 2019

Venue: Christ Church, Epsom Road, Leatherhead KT22 8ST
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘The Fair Melusine’; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Beethoven Symphony No.7

     Sussex Chorus
Saturday 11th November 2017

Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 17th March 2018

Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem - with Kent Sinfonia

Saturday 23rd June 2018

Venue: The Chapel, Hurstpierpoint College, College Lane, Hurstpierpoint BN6 9JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 1st December 2018

Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 1; Handel Messiah - Hallelujah Chorus

Saturday 23rd March 2019

Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 15th June 2019

Venue: The Chapel, Hurstpierpoint College, College Lane, Hurstpierpoint BN6 9JS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Todd Mass in Blue; Todd Lighting the Way; Todd The Lord in my Shepherd; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; Vierne Messe Solennelle; Fauré Cantique de Jean Racine

     Sussex Concert Orchestra
Saturday 10th May 2008

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 4th October 2008

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 9th May 2009

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of English Music, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Stanford Songs of the Fleet as well as partsongs by Parry and choruses from Gilbert and Sullivan

Saturday 17th October 2009

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Beatus Vir; Schubert Mass in C; Handel Dixit Dominus

Saturday 7th May 2011

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 1st October 2011

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Haydn Te Deum No.2; Purcell Te Deum

Saturday 12th May 2012

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Diamond Jubilee Concert: Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Verdi Aida - Grand March; Parry I Was Glad; Mendelssohn Hear My Prayer; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Stanford Songs of the Sea; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Denza Funiculi, Funicula; Curtis Torna a Sorriento

Saturday 6th October 2012

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Scarlatti St.Cecilia Mass; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 4th May 2013

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 5th October 2013

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Schubert Magnificat; Mozart Le Nozze di Figaro - Vedrò mentr’io sospiro; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; J.C.Bach Magnificat

Saturday 14th June 2014

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Great Choral Classics, including Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Wagner Lohengrin - Bridal Chorus; Mozart Requiem Mass - Excerpts; Handel Samson - Let the Bright Seraphim; Franck Panis Angelicus; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Down by the Riverside (arr.Roberts)

Saturday 4th October 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Missa Brevis in D K194 - Gloria; Mozart Piano Concerto No.20 - Finale; Mozart Don Giovanni - Fuggi, crudele, fuggi; Mozart Don Giovanni - La ci darem la mano; Mozart Don Giovanni - Supper scene; Mozart Requiem Mass

Saturday 3rd October 2015

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Handel Dettingen Te Deum; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 7th May 2016

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Puccini Messa di Gloria; Poulenc Gloria

Sunday 9th October 2016

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Saturday 6th May 2017

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 7th October 2017

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Magnificat; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Purcell Dido and Aeneas - Excerpts; Albinoni Concerto for Two Oboes plus anthems by Purcell

Sunday 26th November 2017

Venue: St.Barnabas Church, Cantelupe Road, Bexhill-on-Sea TN40 1JG
Times: 6.00pm concert
Programme: Viennese Christmas - Viennese and Christmas music by Johann Strauss and others

Sunday 25th March 2018

Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.30pm concert
Programme: K.Roberts Ann Garland - Ballet Suite; Lalo Symphonie Espagnole; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Friday 20th April 2018

Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm performance
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin (Fully Staged Performance)

Saturday 21st April 2018

Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm performance
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin (Fully Staged Performance)

Saturday 12th May 2018

Venue: De La Warr Pavilion, The Marina, Bexhill-on-Sea TN40 1DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in English)

Sunday 3rd June 2018

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Bexhill-on-Sea TN40 2HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Pavane; Bach Orchestral Suite No.2; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 6th October 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rossini Stabat Mater; Franck Psalm 150; Puccini Requiem; Schubert Tantum Ergo

Sunday 25th November 2018

Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 6.00pm concert
Programme: A White Christmas: Hely-Hutchinson A Carol Symphony; Anderson Sleigh Ride plus popular Christmas songs and carols

Friday 12th April 2019

Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Traviata

Saturday 13th April 2019

Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi La Traviata

Sunday 28th April 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Bexhill-on-Sea TN40 2HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Haydn Horn Concerto in D; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 11th May 2019

Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Rutter The Sprig of Thyme - Selection; Roberts According to Thy Word

Sunday 9th June 2019

Venue: St.Barnabas Church, Cantelupe Road, Bexhill-on-Sea TN40 1JG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Mendelssohn Violin Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version) - part of the Bexhill Festival of Music

Sunday 22nd September 2019

Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Bexhill-on-Sea TN40 2HE
Times: 3.15pm concert
Programme: Baroque in the Afternoon: Bach Brandenburg Concerto No.2; Handel Organ Concert in F ‘The Cuckoo and the Nightingale’; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’ (arr.); Boyce Symphony No.1

Saturday 5th October 2019

Venue: St.Barnabas Church, Cantelupe Road, Bexhill-on-Sea TN40 1JG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Schubert Stabat Mater in G Minor D175; Mendelssohn Hear My Prayer

     Sussex Festival Choir
Saturday 10th February 2018

Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 10.30am workshop
Programme: Come and Sing Workshop on Orff Carmina Burana

Sunday 22nd July 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.15pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Friday 19th April 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 3.00pm Workshop, 7.00pm performance
Programme: Come and Sing Fauré Requiem and Cantique de Jean Racine

Sunday 21st July 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.15pm concert
Programme: Puccini Messa di Gloria; Beethoven Mass in C

     Sussex Symphony Orchestra
Saturday 15th July 2017

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Rachmaninov Vocalise for Cello and Orchestra; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 7th October 2017

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Glière Harp Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 9th December 2017

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts

Saturday 10th March 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Glière Harp Concerto; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 19th May 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 20th May 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 3.00pm concert
Programme: Concert for Children, to include Prokofiev Peter and the Wolf; Kleinsinger Tubby the Tuba - Brighton Festival Concert

Sunday 15th July 2018

Venue: Dome Concert Hall, Brighton Dome, Church Street, Brighton BN1 1UD
Times: 6.00pm concert
Programme: A Celebration of Puccini

Saturday 22nd September 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Handel Water Music - Excerpts; Elgar Sea Pictures; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; P.Lewis Engineerium (World Première)

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 9th December 2018

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 3.00pm concert
Programme: A Celebration for Christmas, to include Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Lane ’Twas the Night before Christmas plus carols for all and symphonic Christmas moments

Saturday 23rd March 2019

Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Bax Tintagel; Ravel Piano Concerto in G Major; Sibelius Symphony No.5

Saturday 18th May 2019

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Mozart Don Giovanni - Overture; Rameau Castor and Pollux - Overture; Ravel Daphnis et Chloé - Suite No.2; Puccini Tosca - E Lucevan le stele; Puccini Tosca - Vissi d’arte; Puccini La Bohème - Conclusion to Act 1; Bizet Carmen - Seguidilla; Puccini Madam Butterfly - Vogliatemi bene un bene piccolino; Puccini Turandot - Nessun Dorma

Saturday 5th October 2019

Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘The Bride of Messina’; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.1

     Sutton Symphony Orchestra
Saturday 26th November 2016

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Haydn Horn Concerto in D; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 18th March 2017

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Grieg Piano Concerto; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 24th June 2017

Venue: All Saints’ Church, Carshalton High Street, Carshalton SM5 3AQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm performance
Programme: Elgar Wand of Youth Suite No.1; Rutter Gloria; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra - with the Osiris Ensemble

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Dvořák Cello Concerto; Berlioz Symphonie Fantastique

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Shostakovich Symphony No.10

Saturday 30th June 2018

Venue: All Saints’ Church, Carshalton High Street, Carshalton SM5 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Gershwin Rhapsody in Blue; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy La Mer; Bizet Symphony No.2 ‘Roma’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1

Saturday 30th March 2019

Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Khachaturian Spartacus - Suite No.2; Arutiunian Trumpet Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 29th June 2019

Venue: All Saints’ Church, Carshalton High Street, Carshalton SM5 3AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from the Movies - to include Williams Jurassic Park - Highlights; Williams Schindler’s List; Williams Harry Potter - Music from the Films; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Williams Star Wars - The Empire Strikes Back - Music from the Film; Norman James Bond - Music from the Films; Badelt Pirates of the Caribbean; Tchaikovsky Overture ‘1812’ and music by Walton and Mahler

     Sutton Valence Choral Society
Sunday 26th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 16th December 2017

Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 6.00pm concert
Programme: Candlelit Christmas Concert

Sunday 25th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 7th July 2018

Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include opera extracts, songs from the movies and Chilcott A Little Jazz Mass

Sunday 25th November 2018

Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: A Concert of 20th Century English Music: Rutter Gloria - First movement; Vaughan Williams The Call; Lloyd-Webber Requiem - Pie Jesu; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter The Lord Bless You and Keep You; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Monday 17th December 2018

Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 2nd March 2019

Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th July 2019

Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised