Diary of Future Events

This is the list of future concerts recorded in the concertdiarysoutheast database.
You can jump to any date, future or past, by using the Date Search facility from the Navbar at the top of the page.
You can also apply a filter to the concert list by using the Filter facility on the Navbar: you can show all events, just orchestral/band concerts or just choral concerts or opera.
In the main list, you can view more information about any performing group by clicking on their name to open their website.

2019
December 2019

Wednesday 11th December 2019

Group: Beare Green and Newdigate Choral Society
Venue: Newdigate Village Hall, Kingsland, Newdigate, Dorking RH5 5DA
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Wednesday 11th December 2019

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Charity Concert

Wednesday 11th December 2019

Group: Fleet Orchestra
Venue: St.Philip and St.James Church, Kings Road, Fleet GU51 3AR
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Soirée: Verdi La Forza del Destino - Overture; Weinberger Schwanda the Bagpiper - Polka; Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Orchestral Selection; Tchaikovsky Twelve Pieces Op.40 - Rêverie Interrompue (orch.); Tchaikovsky Swan Lake - Danse Russe; Schubert Rosamunde Incidental Music - Ballet Music No.2; Khachaturian Spartacus - Adagio; Anderson Christmas Festival

Wednesday 11th December 2019

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Fulham Palace, Bishop’s Avenue, Fulham, London SW6 6EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Wednesday 11th December 2019

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Putney High Street, London SW15 1SN
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert - Christmas Favourites and Singalong Carols. - with Hotham School Choir

Thursday 12th December 2019

Group: Barcarolle Choir
Venue: Christ Church, Victoria Road, Kensington, London W8 5RQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 12th December 2019

Group: Enfield Film Orchestra
Venue: Oakwood Baptist Church, Merrivale, London N14 4TE
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 12th December 2019

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah (Royal Festival Hall Concert)

Thursday 12th December 2019

Group: Lambeth Wind Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert and Party

Thursday 12th December 2019

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: Welsh Baptist Chapel, 30 Eastcastle Street, London, W1W 8DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Musical Social

Thursday 12th December 2019

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: 7.30pm concert
Programme: The Humility of the Shepherds: Vaughan Williams The Truth from Above; Aleotti Angelus ad pastores ait; Monteverdi Angelus ad pastores ait; Mouton Quaeramus cum pastoribus; Morales Missa Quaeramus cum pastoribus - Kyrie; Guerrero Pastores Loquebantur; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Mann); Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Morales Missa Quaeramus cum pastoribus - Sanctus and Benedictus; Gallus O magnum mysterium; Morales Missa Quaeramus cum pastoribus - Agnus Dei; Aleotti Facta est cum angelo; McGlade In the Bleak Midwinter; Beamish In the Stillness; Sir D.Willcocks Lo! He comes with Clouds Descending

Thursday 12th December 2019

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: St.Mary’s Church, Southgate, Crawley RH10 6DL
Times: 8.00pm concert
Programme: Free mini concert

Friday 13th December 2019

Group: Battle Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Lower Lake, Battle TN33 0AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 13th December 2019

Group: Bromley Concert Band
Venue: Bromley Common Methodist Church, Bloomfield Road, Bromley BR2 9RZ
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Friday 13th December 2019

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Friday 13th December 2019

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert ‘The Magic of Disney’

Friday 13th December 2019

Group: Londinium
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Sweelinck Hodie Christus Natus Est; M.Martin Adam lay ybounden; H.Praetorius Surge, illuminare; Leighton Three Carols (1948); Dering Quem vidistis, pastores; McCabe I Sing of a Maiden; Palestrina Hodie Christus Natus Est; Lauridsen O Magnum Mysterium; McDowall Of a Rose; Leighton Nativitie; Byrd Laetentur Coeli; Pott A Hymn to the Virgin; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Frances-Hoad Bogoroditse Dyevo; Lassus Omnes de Saba venient; G.Jackson The Christ Child; Swayne Magnificat I

Friday 13th December 2019

Group: Mickleham Choral Society
Venue: Mickleham Village Hall, 20 Dell Close, Mickleham, Dorking RH5 6EE
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Party

Friday 13th December 2019

Group: Reading Haydn Choir
Venue: St.William of York Church, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JP
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Messiah - Highlights; Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) and other carols

Friday 13th December 2019

Group: Richmond Choral Society
Venue: Richmond and Putney Unitarian Church, Ormond Road, Richmond TW10 6TH
Times: TBC
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589

Friday 13th December 2019

Group: Tiptree Choral Society
Venue: Tollesbury Parish Rooms, Church Street, Tollesbury, Maldon CM9 8QJ
Times: TBC
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Alton Choral Society
Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Amici Chamber Choir
Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols for All

Saturday 14th December 2019

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 5.15pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Band of the Surrey Yeomanry
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Redhill RH1 6QA
Times: 3.00pm concert
Programme: Children’s Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th December 2019

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: 7.45pm concert
Programme: Sing in Exultation - Family Carols and Seasonal Readings

Saturday 14th December 2019

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Catholic Church, Button Lane, Bearsted ME15 8NJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert with audience participation

Saturday 14th December 2019

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert - with Bedford Town Band

Saturday 14th December 2019

Group: Berkhamsted Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Kirchner Behold New Joy plus carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Petworth Town Band and Billingshurst Primary School Children’s Choir

Saturday 14th December 2019

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert: Gershwin Strike Up the Band - Overture; Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2); Still Symphony No.1 ‘Afro-American’; Anderson Sleigh Ride plus carols by John Rutter and works for brass ensemble

Saturday 14th December 2019

Group: Brighton and Hove Concert Orchestra
Venue: Ralli Hall, 81 Denmark Villas, Hove, East Sussex BN3 3TH
Times: 7.30pm concert
Programme: Seasonal concert - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Traditional Unto Us is born a Son (arr.Willcocks); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Handel Messiah - Highlights; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Mackintosh Go to the Child (World Première); Rutter Shepherd’s Pipe Carol; Whitacre Glow; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Berlin White Christmas; Traditional Rudolph the Red-Nosed Reindeer (arr.Thorn); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Saturday 14th December 2019

Group: Buckland and Betchworth Choral Society
Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Finzi In Terra Pax; Chilcott On Christmas Night plus festive music, readings, solo pieces and traditional carols

Saturday 14th December 2019

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Road, Ramsgate CT11 9NY
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 14th December 2019

Group: Cantate Choir
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 2, 3

Saturday 14th December 2019

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.00pm concert
Programme: Family Carols 2019

Saturday 14th December 2019

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 6.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: St.John the Baptist Church, Waterloo Road, Crowthorne RG45 7PB
Times: 4.30pm concert
Programme: Seasonal Music and Carols

Saturday 14th December 2019

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cracker: to include Rebikov Christmas Suite No.1; Silvestri Polar Express - Music from the Film; C.Schumann Adagio; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise

Saturday 14th December 2019

Group: Dorking Choral Society
Venue: United Reformed Church, 53 West Street, Dorking RH4 1BS
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with the Choir of St.Joseph’s School. Dorking

Saturday 14th December 2019

Group: Downland Chorale
Venue: St.John’s Church, Canons Hill, Old Coulsdon CR5 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Concert, to include Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’ and other Christmas Favourites

Saturday 14th December 2019

Group: Ealing Choral Society
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: Ealing Green Church, Ealing Green, London W5 5QT
Times: 5.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert ‘The Magic of Disney’

Saturday 14th December 2019

Group: Egham Choral
Venue: St.Jude’s United Reformed Church, St.Jude’s Road, Englefield Green TW20 0BZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Ramirez Navidad Nuestra; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols and carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Enfield Choral Society
Venue: St.Stephen’s Church, Bush Hill Park, Enfield EN1 2ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include music by Palestrina, Byrd, Mendelssohn, Rutter, Chilcott and Lauridsen. Plus audience participation

Saturday 14th December 2019

Group: Epworth Choir
Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 3.30pm and 7.30pm concerts
Programme: Family Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Gabrieli O Magnum Mysterium; G.Gabrieli Hodie Christus Natus Est; Schütz Hodie Christus Natus Est plus carols and readings. With Bourne Brass

Saturday 14th December 2019

Group: Faversham Choral Society
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: 5.00pm concert
Programme: Carol Concert - with Hernehill School Choir

Saturday 14th December 2019

Group: Fidelio Orchestra
Venue: Conway Hall, 25 Red Lion Square, London WC1R 4RL
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Fidelio

Saturday 14th December 2019

Group: Finchley Chamber Choir, Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: The Glory of Christmas Handel Messiah - Highlights; Bach Christmas Oratorio - Jauchzet, frohlocket; Parry I Was Glad; Léhar Gold and Silver Waltz plus works by Elgar, Massenet and Strauss

Saturday 14th December 2019

Group: Fleet Choral Society
Venue: Church on the Heath, The Key, Elvetham Heath, Fleet GU51 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols - with the Chamber Choir of Elvetham Heath Primary School

Saturday 14th December 2019

Group: Forest Row Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Lewes Road, Forest Row, East Sussex RH18 5AF
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert with Audience Participation

Saturday 14th December 2019

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: Holy Cross Church, 9 Bettridge Road, Fulham, London SW6 3QB
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Godalming Choral Society
Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Gloria and music by Vaughan Williams, Willcocks and Sheppard

Saturday 14th December 2019

Group: Great Missenden Choral Society
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Great Missenden HP16 0BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 14th December 2019

Group: Hackney Singers
Venue: Our Lady and St.Joseph’s Church, 100A Balls Pond Road, London N1 4AG
Times: 6.30pm concert
Programme: Carol Concert - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Hampton Choral Society
Venue: St.Mary’s University Chapel, 692 Waldegrave Road, Twickenham TW1 4SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 14th December 2019

Group: Harrow Choral Society
Venue: Speech Room, Harrow School, Harrow HA1 3HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: St.John’s Greenhill, 276 Station Road, Harrow HA1 2JE
Times: 4.30pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Harwich and Dovercourt Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 596 Main Road, Harwich CO12 4LN
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 14th December 2019

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 5.00pm concert
Programme: Carols for All Concert - with Brass Ensemble

Saturday 14th December 2019

Group: Heathfield Choral Society
Venue: State Hall, Station Road, Heathfield TN21 8LD
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter When Icicles Hang; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols with other seasonal secular and sacred music

Saturday 14th December 2019

Group: The Heroes Band
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Time!

Saturday 14th December 2019

Group: Hogarth Singers
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 6.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Holborn Community Orchestra
Venue: St.Giles-in-the-Fields, 60 St.Giles High Street, London WC2H 8LG
Times: 4.30pm concert
Programme: Winter Concert Mendelssohn Hebrides Overture; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Cawkwell The Banks of Tyne; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version)

Saturday 14th December 2019

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Saint-Saëns Oratorio de Noël; M.Haydn Te Deum in C

Saturday 14th December 2019

Group: Kent Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Road, Ash, Sevenoaks, Kent TN15 7HD
Times: 7.30pm concert
Programme: MacKenzie There is no rose of such virtue; Arcadelt Ave Maria; Traditional Lo he comes with clouds descending (arr.Willcocks); Grieg Ave Maris Stella; Traditional A Child this day is born (arr.Vincent); S.Hall Child of Hope; Bullard Glory to the Christ Child; McDowall Now may we singen; Vincent Sweet was the song the Virgin sang; Holst In the Bleak Midwinter (arr.Bertalot); Sweelinck Hodie Christus Natus Est; Sirret God rest you merry, Gentlemen; Whitbourn Alleluia Jubilate

Saturday 14th December 2019

Group: Kew Wind Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 4.00pm concert
Programme: The Most Wonderful Time of the Year - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Kingston Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: Leatherhead Methodist Church, Church Road, Leatherhead KT22 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Quartel Snow Angel; Gjeilo Wintertide; Assersohn Make We Joy Now in this Fest; Barber Sure on this Shining Night; Rutter Blow, blow thou winter wind; Chilcott The Wellspring; Forrest The Hands that First Held Mary’s Child; Todd My Lord has Come; Chilcott The Sparrow’s Carol; A.Smith There is no rose; Rutter New Year; Mason Joy to the World (arr.Wilberg)

Saturday 14th December 2019

Group: London Gay Symphonic Winds
Venue: St.Clement’s Church, King Square, London EC1V 8DA
Times: 3.00pm concert
Programme: ’Jingle All the Gay’ - Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: London Saxophone Choir
Venue: Sevenoaks Rugby Club, Knole Paddock, Plymouth Drive, Sevenoaks, Kent TN13 3RP
Times: 5.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail! and carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Maldon Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Maldon CM9 4PY
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols and Christmas Music - with the Choir of All Saints Primary School

Saturday 14th December 2019

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 5.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: The Marlowe Singers
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Mid Sussex Choir
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Rutter Magnificat and carols for all

Saturday 14th December 2019

Group: North Camden Chorus
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Holst Christmas Day plus carols with audience participation

Saturday 14th December 2019

Group: North Herts Guild of Singers
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include Charpentier Messe de Minuit and carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Opal Flutes
Venue: St Clement’s Church, Friern Road, East Dulwich, SE22 0AY
Times: 6.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Orpington Chorale
Venue: Chislehurst Methodist Church, Prince Imperial Road, Chislehurst BR7 5LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 14th December 2019

Group: Orpington Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Symphony No.4

Saturday 14th December 2019

Group: Oxshott Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Oakshade Road, Oxshott, Leatherhead KT22 0LE
Times:
Programme: Christmas Concert, to include Bach Magnificat in D plus Christmas music old and new.

Saturday 14th December 2019

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - Christmas Through the Ages

Saturday 14th December 2019

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: St.Mary’s Church Portsea, Fratton Road, Portsmouth PO1 5PA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include J.Rathbone Mr.Fezziwig’s Christmas Party plus Christmas Carols for Everyone

Saturday 14th December 2019

Group: Radlett Choral Society
Venue: Christ Church and St.Johns, Watling Street, Radlett WD7 7JJ
Times: TBC
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 14th December 2019

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Reading Minster, St.Mary’s Gate, Reading RG1 2XH
Times: 5.00pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Renaissance Choir
Venue: St.James’ Church, 20 Church Path, Emsworth PO10 7DP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer - seasonal carols and readings

Saturday 14th December 2019

Group: Roding Players Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, 201 High Road, Loughton IG10 1BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland with Leverton Primary School Choir

Saturday 14th December 2019

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert with traditional carols

Saturday 14th December 2019

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Britten A Ceremony of Carols; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’; Mozart Exsultate Jubilate plus carols for all

Saturday 14th December 2019

Group: Southend Choral Society
Venue: Kings Road United Reformed Church, Kings Road/Leigh Road, Leigh-on-Sea SS0 8PP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with Tilbury Band and West Leigh Junior School Choir

Saturday 14th December 2019

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Charpentier Te Deum; Lalande De Profundis Clamavi; Mondonville Caeli enarrant gloriam Dei

Saturday 14th December 2019

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 3.00pm and 7.00pm concerts
Programme: Carol Concert - with Embassy Brass

Saturday 14th December 2019

Group: St.Albans Choral Society
Venue: Marlborough Road Methodist Church, 69 Marlborough Road, St.Albans AL1 3XG
Times: 7.30pm concert
Programme: A Christmas Celebration, to include works by Brown, McDowall, MacMillan, Poulenc and Gunning

Saturday 14th December 2019

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: St.Ann’s Church, 4 Brighton Road, Banstead SM7 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - with the Choir of St.Anne’s Junior School, Banstead

Saturday 14th December 2019

Group: Stevenage Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 4.00pm concert
Programme: Joy to the World - to include Joubert Torches; Traditional Shiao bao bao (arr.Arch); Traditional Wexford Carol (arr.Parry) - with ‘Let’s Sing’ Children’s Choir

Saturday 14th December 2019

Group: South London Singers
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Jenkins A Celebration of Christmas; Sir D.Willcocks Sing plus carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Joseph’s Roman Catholic Church, Stanley Walk, Bracknall RG12 1HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Thanet Festival Choir
Venue: Holy Trinity Church, Nelson Place, Broadstairs CT10 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Carol Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Tring Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas music, to include Rouse Karolju; Haydn Te Deum No.2; Hanson Carols for Tring and carols for all. With Brookmead School Choir

Saturday 14th December 2019

Group: Valentine Singers (Ilford)
Venue: St.Anne’s Church, 200 Larkshall Road, Chingford E4 6NP
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Ware Choral Society
Venue: Drill Hall, 17 Amwell End, Ware SG12 9HP
Times: 7.30pm concert
Programme: plus carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Francis Church, Church Road, Welwyn Garden City AL8 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts; Conradi Overture ‘Berlin wie es weint und lacht’; Rheinberger Abendlied; R.Strauss Der Rosenkavalier - Suite plus Carols for Choir, Orchestra and Audience

Saturday 14th December 2019

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bantock Fifine at the Fair; Rota Divertimento Concertante; Elgar Symphony No.2

Saturday 14th December 2019

Group: Whitstable Choral Society
Venue: St.Alphege Church, High Street, Whitstable CT5 1AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 14th December 2019

Group: Whitton Choral Society
Venue: Whitton Baptist Church, Hounslow Road, Whitton TW2 7BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Bullard A Light in the Stable and carols for choir and audience

Saturday 14th December 2019

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Respighi Lauda per la Nativita del Signore; Respighi Suite della Tabachiera; Victoria Mass; Victoria O Magnum Mysterium

Saturday 14th December 2019

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 3.00pm and 6.00pm concerts
Programme: Christmas Concert

Saturday 14th December 2019

Group: Wokingham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 50 Norreys Avenue, Wokingham RG40 1UG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Ashdown Singers
Venue: Christ Church, Maresfield, Fairwarp, Uckfield TN22 3BE
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Sunday 15th December 2019

Group: Bradstow Singers, Bradstow Symphony Orchestra
Venue: Our Lady Star of the Sea RC Church, Broadstairs Road, Broadstairs CT10 2RH
Times: 3.45pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Bromley Concert Band
Venue: Leeds Castle, nr. Maidstone, Kent ME17 1PL
Times: 12.00noon concert
Programme: TBC (Performance at Leeds Castle Christmas Market)

Sunday 15th December 2019

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Edmund’s School Theatre, St.Thomas Hill, Canterbury CT2 8HU
Times: 3.30pm concert
Programme: Christmas Concert: Gauntlett Once in Royal David’s City (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); Darke In the Bleak Midwinter; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Cleobury Joys Seven; Head The Little Road to Bethlehem; Rutter Star Carol; Traditional Joy to the World (arr.Rutter); Poston Jesus Christ the Apple Tree; Lauridsen O Magnum Mysterium; Todd My Lord has Come; Traditional Good King Wenceslas (arr.Willcocks); Traditional Deck the Hall (arr.Willcocks); Traditional Wassail Song (arr.Vaughan Williams); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks) - with Elham Valley Voices Children’s Choir

Sunday 15th December 2019

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Fleet Singers
Venue: Gospel Oak Methodist Church, Agincourt Road, London NW3 2NT
Times: 5.00pm concert
Programme: Carol concert

Sunday 15th December 2019

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Hawkinge Community Centre, Heron Forstal Avenue, Hawkinge, Folkestone CT18 7FP
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Christmas Concert with Carols

Sunday 15th December 2019

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: Christ Church, 46 Reading Road, Henley-on-Thames RG9 1AG
Times: 4.30pm Children's Concert, 6.30pm Christmas Concert
Programme: Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Polonaise; Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Berlioz The Damnation of Faust - Hungarian March; Waldteufel Skaters’ Waltz; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Anderson Sleigh Ride plus Christmas carols.

Sunday 15th December 2019

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: Haileybury College Chapel, Hertford Heath, Hertford SG13 7NU
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Kent Coastal Concert Band
Venue: King’s Hall Theatre, Beacon Hill, Herne Bay CT6 6BA
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Sunday 15th December 2019

Group: Leconfield Singers
Venue: St.Mary’s Church, 24 Toronto Road, Petworth GU28 0QX
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Kirchner Behold New Joy; Handel Messiah - Highlights and carols by Rutter, Lauridsen and others

Sunday 15th December 2019

Group: Lees Court Music
Venue: Lees Court, Stringmans Farm, Faversham ME13 0LA
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 15th December 2019

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: Great Ormond Street Hospital Chapel, Great Ormond Street, London WC1N 3JH
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Sunday 15th December 2019

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mellitus Church, Tollington Park, London N4 3AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Shostakovich Festive Overture; Traditional Deck the Hall (arr.Royse); Vaughan Williams Suite for Viola and Orchestra; Traditional I Saw Three Ships (arr.Royse); Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Royse); Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Hadar Keshet L’vana; Simon Let the River Run; Gruber Silent Night (arr.Royse); Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Royse) - with Tottenham Community Choir

Sunday 15th December 2019

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: Gaudete! A Celebration of Christmas: Beck Gaudete; Whitacre Sleep; Carroll Winter Dances; Mackey Hymn to a Blue Hour; Bulla The Proclamation of Christmas; Sparke English Christmas; Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’ (arr.); Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Tchaikovsky The Nutcracker - Pas de Deux (arr.Leinhart); Delius Sleigh Ride (arr.Gray); Wallace Midnight Sleigh Ride

Sunday 15th December 2019

Group: Parenthesis Choir
Venue: The Abbey School, 17 Kendrick Road, Reading RG1 5DZ
Times: 4.30pm concert
Programme: Johnson Manning The Manchester Carols

Sunday 15th December 2019

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: Salesian College, 119 Reading Road, Farnborough GU14 6PA
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Blake The Snowman (live performance accompanying the film)

Sunday 15th December 2019

Group: Quire Voices
Venue: St.Stephen’s Church, Vansittart Road, Windsor SL4 5EA
Times: 6.00pm concert
Programme: Quire Voices at Christmas, to include Wilberg Still, Still, Still; Howells A Spotless Rose; Chilcott Twelve Days of Christmas

Sunday 15th December 2019

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: Reading Minster of St.Mary the Virgin, Chain Street, Reading RG1 2HX
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works to include Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival; Blake The Snowman - Walking in the Air; Tchaikovsky The Nutcracker - Pas de Deux; Tchaikovsky The Nutcracker - Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker - Arabian Dance

Sunday 15th December 2019

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Back Lane, Goudhurst, Cranbrook TN17 2BL
Times: 6.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols and carols for choir and audience. With Wadhurst Silver Band

Sunday 15th December 2019

Group: Sandwich Concert Band, East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 2.30pm concert
Programme: Christmas Concert with Carols

Sunday 15th December 2019

Group: South London Symphonic Winds
Venue: Myatt’s Fields Park Bandstand, Cormont Road, London SE5 9RA
Times: TBC
Programme: Christingle Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Stanmore Choral Society
Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 3 St.Leonard’s Avenue, Kenton HA3 8EJ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Britten A Ceremony of Carols; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened and carols with audience participation

Sunday 15th December 2019

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Lambeth Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 7.00pm concert
Programme: Verdi La Traviata - Libiamo; Verdi Aida - Gloria in Egitto; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Verdi Requiem - with Choeurs Résonances (Suresnes, Paris)

Sunday 15th December 2019

Group: Surrey Opera
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Handel Messiah - Highlights plus opera choruses and carols

Sunday 15th December 2019

Group: Sussex Chorus
Venue: Sheffield Park Garden, Sheffield Park, Uckfield TN22 3QX
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Carol Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Vivace Chorus
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Sunday 15th December 2019

Group: Waverley Singers
Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Excerpts; Handel Messiah - Highlights

Sunday 15th December 2019

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 2.45pm concert
Programme: Family Carols - works TBC

Sunday 15th December 2019

Group: Worthing Philharmonic Orchestra, Worthing Choral Society
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Concert - with Sompting Primary School Choir

Monday 16th December 2019

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Cheer: to include Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Bach Christmas Oratorio - Excerpts

Monday 16th December 2019

Group: Hardynge Choir
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Harpenden AL5 1DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Wynter Wakeneth - Music for Christmas Past and Present

Monday 16th December 2019

Group: Kensington Singers
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 8.00pm concert
Programme: Winter Concert

Monday 16th December 2019

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.00pm concert
Programme: Carol Concert

Tuesday 17th December 2019

Group: Ardingly Choral Society
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert by Candlelight, to include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for all

Tuesday 17th December 2019

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 17th December 2019

Group: Princes Risborough Music Society
Venue: St.Mary’s Parish Church, Church Lane, Princes Risborough HP27 9AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Tuesday 17th December 2019

Group: Stondon Singers
Venue: Priory Church of St.Laurence, Church Street, Blackmore, Ingatestone CM4 0RN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Tuesday 17th December 2019

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Wednesday 18th December 2019

Group: Bookham Choral Society
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 18th December 2019

Group: Chanctonbury Chorus
Venue: The Steyning Centre, Fletchers Croft, Steyning BN44 3XZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols with the Chorus

Wednesday 18th December 2019

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert with readings

Wednesday 18th December 2019

Group: Eastwood Chorale
Venue: Eastwood Community Centre, Western Approaches, Southend-on-Sea SS2 6XY
Times: 7.45pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Wednesday 18th December 2019

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2019

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2019

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Thursday 19th December 2019

Group: Dover Choral Society
Venue: Church of St.Mary the Virgin, Cannon Street, Dover CT16 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2019

Group: Elysian Singers
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Winter Wonderland: Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79 - No.1 ‘Frohlocket ihr Völker auf Erden’; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg); Bruckner Virga Jesse; Archer A Little Child there is Yborn; Skempton Adam lay ybounden; Dering Quem vidistis, pastores; Chilcott O Little Town; Flecha Riu Riu Chiu; Rütti A Patre Unigenitus; M.Praetorius In Dulci Jubilo; G.Jackson The Christ Child; Victoria O Magnum Mysterium; Rutter Candlelight Carol; Mouton Nesciens mater; Pierpoint Jingle Bells (arr.Allwood); Goss See Amid the Winter Snow (arr.O’Donovan); Carey All I Want for Christmas is You (arr.O’Donovan); Grainger There was a pig went out to dig; McCartney Wonderful Christmastime (arr.Rice); Javits Santa Baby (arr.Allain); Grafton When Santa got stuck up the chimney (arr.Wikeley); Edenroth The World for Christmas; Traditional A Merry Christmas (arr.Gardner)

Thursday 19th December 2019

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 8.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2019

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Hailsham Parish Church, Vicarage Road, Hailsham BN27 1BJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Thursday 19th December 2019

Group: London Forest Choir
Venue: St.Mary’s Church, 8 Church End, Walthamstow, London E17 9RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël plus carols for choir and audience

Thursday 19th December 2019

Group: Voci Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Vansittart Road, Windsor SL4 5EA
Times: 8.00pm concert
Programme: A Voci Christmas - works TBC

Friday 20th December 2019

Group: Esterhazy Singers
Venue: St.Lawrence Jewry, Gresham Street, London EC2V 5AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - to include carols by Victoria, Howells, Rutter and others

Friday 20th December 2019

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Gloria! Christmas Programme - works TBC

Friday 20th December 2019

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Moorside Suite (arr.Jacob); Mahler Rückert Lieder; Dvořák Symphony No.8 - 3rd and 4th Movements`; Britten Simple Symphony - with St.Pancras Scola

Friday 20th December 2019

Group: Rogate Choral Society
Venue: Rogate Village Hall, Rogate, West Sussex GU31 5BH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert and Party

Friday 20th December 2019

Group: Six Centuries Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Linden Baroque

Saturday 21st December 2019

Group: Ashford Choral Society
Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Aylesbury Consort of Voices
Venue: Berkhamsted School, Castle Campus, Castle Street, Berkhamsted HP4 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include Todd I am Changed; Chilcott Christmas Day 1666; Howells Here is the Little Door; Flecha Riu Riu Chiu

Saturday 21st December 2019

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Boundstone Chorus
Venue: St.Michael and All Angels Church, South Street, Lancing BN15 8AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Christmas - works TBC

Saturday 21st December 2019

Group: Cantate Chamber Choir (Thanet)
Venue: St.Philip’s Church, Summerfield Road, Cliftonville, Margate CT9 3JJ
Times: 4.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 21st December 2019

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert to include Charpentier Messe de Minuit

Saturday 21st December 2019

Group: East Sussex Community Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: ’A Christmas Cracker’

Saturday 21st December 2019

Group: Eclectic Voices
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: Folk for Chrismas - Seasonal Music from around the World

Saturday 21st December 2019

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 21st December 2019

Group: Guildford Choral Society
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Festive Family Carols

Saturday 21st December 2019

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Saturday 21st December 2019

Group: Havering Singers
Venue: Holy Cross Church, 260 Hornchurch Road, Hornchurch RM11 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Christmas 2019 - with the Junior Voices of St.Mary’s Primary School

Saturday 21st December 2019

Group: Hook Choral Society
Venue: St.John’s Church, London Road, Hook, RG27 9EG
Times: 4.00pm concert
Programme: Christmas concert

Saturday 21st December 2019

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Brentwood Centre, Doddinghurst Rd, Brentwood CM15 9NN
Times: 7.00pm concert
Programme: Music for Christmas

Saturday 21st December 2019

Group: Lees Court Music
Venue: Smeeth Parish Church, Church Road, Smeeth, Ashford TN25 6SA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Lewisham Parish Church of St.Mary the Virgin, 346 Lewisham High Street, London SE13 6LE
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: London Docklands Singers
Venue: St.Augustine’s Church, One Tree Hill, Honor Oak Park SE23 3LE
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah - with the Marcel Sinfonia

Saturday 21st December 2019

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: St.Mary’s Catholic Church, 82 West Street, Dunstable LU6 1NY
Times: 7.45pm concert
Programme: Charity Christmas Concert - works TBC

Saturday 21st December 2019

Group: The Lydian Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Schwertsik Baumgesäng; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Beethoven Symphony No.5

Saturday 21st December 2019

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Occam Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, Bury Street, Guildford GU2 4AW
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas concert to include Chilcott On Christmas Night; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 21st December 2019

Group: Southend Bach Choir
Venue: St.John the Baptist Church, Church Road, Southend-on-Sea SS1 2AL
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 21st December 2019

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: Were you there on that Christmas Night? - Works TBC

Saturday 21st December 2019

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 3.00pm concert
Programme: A Celebration for Christmas Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts; Anderson Christmas Festival plus much more.

Saturday 21st December 2019

Group: Wooburn Singers
Venue: St.Mary’s Church, 10-12 Wycombe End, Beaconsfield HP9 2JW
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 22nd December 2019

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 4.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight

Sunday 22nd December 2019

Group: Sussex Chorus
Venue: Sheffield Park Garden, Sheffield Park, Uckfield TN22 3QX
Times: 6.30pm concert
Programme: Family Carol Concert

Monday 23rd December 2019

Group: Chiltern Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Monday 23rd December 2019

Group: Lea Singers
Venue: Harpenden Public Halls, Southdown Road, Harpenden AL5 1PD
Times: 7.30pm concert
Programme: FestiveLea! Seasonal Concert J.Gardner The Holly and the Ivy; Darke In the Bleak Midwinter; Traditional Away in a Manger (arr.Jacques); Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen; Todd My Lord has Come; Gritton Follow That Star; Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Flecha Riu Riu Chiu; Fincham Ring the Bells; Adam O Holy Night; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Harpenden); McLeish The Twelve Days After Christmas; Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Heatlie Merry Christmas Everyone (arr.Ward); Traditional A Merry Christmas (arr.Warrell)

Saturday 28th December 2019

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Barbican Concert Hall, Silk St, London EC2Y 8DS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

2020
January 2020

Wednesday 1st January 2020

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Mozart Horn Concerto No.4; R.Strauss Don Juan; Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; J.Strauss (II) Waltz ‘Roses from the South’; J.Strauss (II) Egyptian March

Saturday 4th January 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm concert
Programme: Annual Young Soloist Competition - Round 1 First Heat

Saturday 4th January 2020

Group: Harlequin Chamber Choir
Venue: Cranleigh School Chapel, Horseshoe Lane, Cranleigh GU6 8QQ
Times: 10.00am to 3.30pm workshop, 4.00pm informal performance
Programme: Come and Sing Duruflé Requiem

Saturday 4th January 2020

Group: Invicta Wind Orchestra
Venue: The Salvation Army, Whitehorse Lane, Canterbury CT1 2RU
Times: 7.00pm concert
Programme: Musical Stories of Stars and Kings for Epiphany, to include Prokofiev Peter and the Wolf; Bart Oliver! - Selection (arr.Reed)

Saturday 4th January 2020

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Lyadov The Enchanted Lake; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Britten Matinées Musicales; Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Verdi Aida - Grand March; J.Strauss (II) Acceleration Waltz; J.Strauss (I) Radetzky March

Saturday 4th January 2020

Group: Twickenham Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Poulenc Gloria; Honegger Christmas Cantata; Poulenc Stabat Mater

Saturday 4th January 2020

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: 10.00am to 5.00pm workshop, 7.00pm informal performance
Programme: Come and sing Handel’s Messiah

Sunday 5th January 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm concert
Programme: Annual Young Soloist Competition - Round 1 Second Heat

Sunday 5th January 2020

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: Rossini La Cenerentola - Overture; Delibes Coppélia - Suite; Léhar Gold and Silver Waltz; J.Strauss (II) Kaiser Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Sunday 5th January 2020

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.00pm concert
Programme: 12th Night Concert

Monday 6th January 2020

Group: Maidstone Choral Union
Venue: Maidstone United Reformed Church, Week Street, Maidstone ME14 1QU
Times: TBC
Programme: Twelfth Night Concert - works TBC

Saturday 11th January 2020

Group: Angel Orchestra
Venue: TBC
Times: 1.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Verdi Requiem - first day of workshop

Saturday 11th January 2020

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Shostakovich Symphony No. 9; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Phelps)

Saturday 11th January 2020

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 2.30pm concert
Programme: Family Concert: Purcell Funeral Music for Queen Mary - March and Canzona; Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - Adagio; Copland Rodeo - Hoe-Down; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra - 1st Movement; Badelt Pirates of the Caribbean; Rossini William Tell - Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Grieg Peer Gynt - Suite No.1: In the Hall of the Mountain King; Haydn Symphony No. 45 ‘Farewell’ - Finale; Powell How to Train Your Dragon

Saturday 11th January 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Brahms Concerto for Violin and Cello; Janáček Adagio; Dvořák Symphony No.7

Saturday 11th January 2020

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Hambledon Road, Denmead, Waterlooville PO7 6NN
Times: TBC
Programme: Come and Sing Fauré Requiem

Saturday 11th January 2020

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Church Lane, Shiplake, Henley-on-Thames RG9 4BS
Times: 7.00pm concert
Programme: Of Shepherds and Kings - Music for Epiphany: to include Cornelius The Three Kings; Dove The Three Kings; Chilcott The Shepherds’ Carol; Chilcott Epiphany; Gjeilo The First Nowell; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Todd My Lord has Come; Rutter Shepherd’s Pipe Carol

Saturday 11th January 2020

Group: Waverley Singers
Venue: South Farnham School, Menin Way, Farnham GU9 8DY
Times: 10.30am Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Mass in B Minor

Saturday 11th January 2020

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: The Chapel, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: TBC
Programme: Dvořák Mass in D; Rutter Requiem

Sunday 12th January 2020

Group: Angel Orchestra
Venue: TBC
Times: 1.30pm Workshop, 5.30pm performance
Programme: Come and Sing Verdi Requiem - second (final) day of workshop

Sunday 12th January 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Brahms Concerto for Violin and Cello; Janáček Adagio; Dvořák Symphony No.7

Sunday 12th January 2020

Group: Invicta Sinfonia, Allegri Singers
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 6.00pm concert
Programme: Russian Masterpieces - works by Rimsky-Korsakov, Tchaikovsky, Borodin, Shostakovich and Rachmaninov. With peformers from Bromley Youth Music Trust

Sunday 12th January 2020

Group: Moving Chamber Choir
Venue: TBC
Times: 6.30pm concert
Programme: Music Fit for a King - works TBC

Saturday 18th January 2020

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 9.30am Workshop
Programme: Come and sing Rutter’s Requiem

Saturday 18th January 2020

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: TBC
Programme: Britten St.Nicolas; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Mozart Divertimento K136

Saturday 18th January 2020

Group: Havering Singers
Venue: St.Andrew’s Church, 222 High Street, Hornchurch RM12 6QP
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah

Saturday 18th January 2020

Group: Hemel Symphony Orchestra, Lumina Choir, Potters Bar Choral Society
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 18th January 2020

Group: Letchworth Sinfonia
Venue: Letchworth Free Church, Gernon Road, Letchworth Garden City SG6 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 18th January 2020

Group: Opera at Bearwood
Venue: The Whitty Theatre, Luckley House School, Wokingham RG40 3EU
Times: 2.30pm concert
Programme: A New Year Variety Concert of Choruses, Ensembles and Solos

Saturday 18th January 2020

Group: Philharmonia Britannica
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 5.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 18th January 2020

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: Reading Minster, St.Mary’s Gate, Reading RG1 2XH
Times: TBC
Programme: Come and Sing event 2020 - Rutter Feel the Spirit

Saturday 18th January 2020

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert: Patterson The Three Little Pigs; Reznicek Donna Diana - Overture; Bruch Kol Nidrei

Sunday 19th January 2020

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Elgar Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 19th January 2020

Group: I Maestri
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 6.30pm concert
Programme: Myaskovsky Violin Concerto; Brahms Symphony No.4 (Myaskovsky Concerto may be replaced by Elgar Violin Concerto)

Sunday 19th January 2020

Group: Opera at Bearwood
Venue: The Whitty Theatre, Luckley House School, Wokingham RG40 3EU
Times: 2.30pm concert
Programme: A New Year Variety Concert of Choruses, Ensembles and Solos

Thursday 23rd January 2020

Group: The Civil Service Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 1.00pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 1 & 6

Thursday 23rd January 2020

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: TBC
Programme: Brahms Piano Concerto No.2; MacMillan Symphony No.4 (Queen Elizabeth Hall Concert)

Saturday 25th January 2020

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Shostakovich Piano Concerto No.2; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Kodály Dances of Galánta

Saturday 25th January 2020

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 25th January 2020

Group: Benson Choral Society
Venue: The Oratory School, Woodcote, Reading RG8 0PJ
Times: 10.00am to 4.30pm Workshop
Programme: Choral Workshop on Vaughan Williams Sea Symphony

Saturday 25th January 2020

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Vaughan Williams Symphony No.6; Tchaikovsky Suite No.3 in G Major

Saturday 25th January 2020

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Tavener Song for Athene; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - with the Epiphoni Consort and CCS Youth Choir

Saturday 25th January 2020

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: Westbourne House, Coach Road, Chichester PO20 2BH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert - ‘Round the World Tour’ - works TBC

Saturday 25th January 2020

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: St.Catherine’s School, Bramley, GU5 0DF
Times: 12.30pm concert
Programme: Young Artists’ Concert - showcasing the winnders of the Una Clark Competition

Saturday 25th January 2020

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: TBC
Programme: Come and Sing Haydn’s Nelson Mass

Saturday 25th January 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.Michael’s Church, South Grove, Highgate, London N6 6BJ
Times: TBC
Programme: Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; R.Strauss Metamorphosen plus a Haydn or Mozart Symphony

Saturday 25th January 2020

Group: Hemel Symphony Orchestra, Lumina Choir, Potters Bar Choral Society
Venue: Mount Grace School, Church Road, Potters Bar EN6 1EZ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Orff Carmina Burana

Saturday 25th January 2020

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 10.00am - 4.00pm workshop
Programme: Workshop day on the music of Handel

Saturday 25th January 2020

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: Church of Christ the Cornerstone, 300 Saxon Gate, Milton Keynes MK9 2ES
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Orff Carmina Burana

Saturday 25th January 2020

Group: Queen’s Park Singers
Venue: St.Stephen Walbrook, 39 Walbrook, London EC4N 8BN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fauré Requiem plus motets by Fauré and J.S.Bach

Saturday 25th January 2020

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Stapleford Granary, Bury Road, Stapleford CB22 5BP
Times: 10.30am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Bach Magnificat

Saturday 25th January 2020

Group: Streatham Choral Society
Venue: Streatham Space Project, Sternhold Avenue, Streatham, London SW2 4PA
Times: 9.30am Workshop, 5.30pm informal performance
Programme: Workshop day on Stainer’s Crucifixion

Saturday 25th January 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: Normandy Village Hall, Glaziers Lane, Normandy, Guildford GU3 2DE
Times: 10.30am Workshop
Programme: Come and Sing Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 25th January 2020

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: Seven Kings United Free Church, Meads Lane, Ilford IG3 8NU
Times: 10.00am to 5.00pm Workshop
Programme: Strings Workshop Day, to include Grieg Two Elegaic Melodies, Tchaikovsky Serenade for Strings and Piazzolla Tango

Sunday 26th January 2020

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 26th January 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: The Birley Centre, 4 Carlisle Road, Eastbourne BN21 4EF
Times: 2.00pm concert
Programme: Annual Young Soloist Competition - Final

Sunday 26th January 2020

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 3.30pm concert
Programme: Animal Magic - Family Concert: Saint-Saëns Carnival of the Animals - The Lion’s Royal Fanfare; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Tame Bears; Elgar Wand of Youth Suite No.2 - Wild Bears; Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan - Flight of the Bumblebee; Tchaikovsky Swan Lake - Dance of the Cygnets; J.Strauss (II) Cuckoo Polka; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Prokofiev Peter and the Wolf; Suppé Overture ‘Light Cavalry’ - Galop

Sunday 26th January 2020

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Prokofiev Cinderella - Suite No.3; Tchaikovsky Eugene Onegin - Letter Scene; Stravinsky The Rite of Spring

February 2020

Saturday 1st February 2020

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm and 8.00pm concerts
Programme: To include Holst Planets Suite and a new commission tbc.

Saturday 1st February 2020

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-at-Hill Church, Lovat Lane, Billingsgate EC3R 8EE
Times: TBC
Programme: Workshop on Bach Mass in B Minor

Saturday 1st February 2020

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Berkeley Divertimento; Beethoven Piano Concerto No.1; Beethoven Symphony No.5

Saturday 1st February 2020

Group: Epworth Choir
Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Mendelssohn Elijah

Saturday 1st February 2020

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.John the Evangelist Church, Brittany Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0RD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Violin Concerto; Franck Symphonic Variations; Piatti In Days Gone By; Puccini La Bohème - Musetta’s Waltz; Gounod Roméo et Juliette - Je veux vivre; Judd Chuff (World Première); Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Elgar Enigma Variations - Finale

Saturday 1st February 2020

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Anglo European School, Willow Green, Ingatestone CM4 0DJ
Times: TBC
Programme: Soirée of Light Music

Saturday 1st February 2020

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Weber Clarinet Concerto No.2; Arnold Clarinet Concerto No.2; Elgar Enigma Variations

Saturday 1st February 2020

Group: Phoenix Choir Eastbourne
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 1st February 2020

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Redhill RH1 6QA
Times: 1.00pm Workshop with 6.30pm informal performance
Programme: Choral Development Workshop on Shera Evening Service in C and Magnificat and Nunc Dimittis in C, Chilcott Psalm 150, White Prayer of St.Richard of Chichester and Rutter A Clare Benediction

Saturday 1st February 2020

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoria Vespers; Burgon Dos Coros; Burgon Nunc Dimittis

Saturday 1st February 2020

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: Banstead Community Junior School, The Horseshoe, Banstead SM7 2BQ
Times: 10.30am Workshop
Programme: Workshop day on new music and singing techniques

Saturday 1st February 2020

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Cello Concerto in C; Mendelssohn Hebrides Overture; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 1st February 2020

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky The Firebird - Suite (1945); Copland Clarinet Concerto; Arnold Symphony No.5

Sunday 2nd February 2020

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 3.30pm concert
Programme: More Choral Classics - to include works by Tallis, Handel, Mozart, Fauré and others.

Sunday 2nd February 2020

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Peter’s Church, Belsize Square, Belsize Park, London NW3 4HJ
Times: 6.30pm concert
Programme: A concert of German music by Bach, Telemann, Fasch and Graupner

Sunday 2nd February 2020

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 2.30pm and 4.15pm concerts
Programme: Children’s Concerts

Sunday 2nd February 2020

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Bishopshalt School, Royal Lane, Hillingdon UB8 3RF
Times: TBC
Programme: Annual Repertoire Day, open to all instrumentalists

Sunday 2nd February 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Opera Gala - works TBC

Sunday 2nd February 2020

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: Immaculate Heart of Mary Catholic Church, Botwell Lane, Hayes, Middlesex UB3 2AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Tuesday 4th February 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: St.Martin-in-the-Fields, Trafalgar Square, London WC2N 4JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Candlelit Concert Fauré Requiem - part of the Brandenburg Choral Festival

Wednesday 5th February 2020

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 8.30pm concert
Programme: Taste of Classics, to include Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Beethoven Symphony No.5 - 4th Movement

Saturday 8th February 2020

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Suppé Overture ‘Light Cavalry’; Dvořák Cello Concerto; Sibelius Symphony No.1

Saturday 8th February 2020

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Spring Song Op.16; Haydn Cello Concerto in C; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 8th February 2020

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Love’s Philosophy - a St.Valentine’s Day Concert: songs of love from five centuries

Saturday 8th February 2020

Group: Godalming Choral Society
Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 2.00pm to 6.00pm Workshop
Programme: Come and Sing Mozart Requiem

Saturday 8th February 2020

Group: Harpenden Choral Society
Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 1.30pm Workshop
Programme: Come and Sing Karl Jenkins The Armed Man

Saturday 8th February 2020

Group: Haslemere Musical Society
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 2,00pm Workshop
Programme: Come and sing Rutter Requiem

Saturday 8th February 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Carissimi Jephte; Carissimi Jonas; Caccini Euridice

Saturday 8th February 2020

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, West Street, Fareham PO16 0EL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Tchaikovsky String Quartet No.1 - Andante Cantabile (orch.); Glazunov Chant du Ménestral; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 8th February 2020

Group: Reading Bach Choir
Venue: St.Laurence Church, Friar Street, Reading RG1 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for Choir and Guitar, to include G.Jackson Ave Regina Coelorum

Saturday 8th February 2020

Group: Stevenage Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, 15 St.Martin’s Road, Knebworth SG3 6ER
Times: 7.30pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Dvořák Symphony No.8

Saturday 8th February 2020

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: TBC
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Beethoven Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.2

Saturday 8th February 2020

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: TBC
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Mozart Sinfonia Concertante for Winds K297b; Brahms Symphony No.2

Saturday 8th February 2020

Group: Whitehall Orchestra
Venue: Ashford School, East Hill, Ashford, Kent TN24 8PB
Times: 7.00pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Jenkins Tamarside; Jenkins Royal Parade; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Ravel Piano Concerto for the Left Hand

Sunday 9th February 2020

Group: Blue Light Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: 10.00am Workshop
Programme: Workshop Day - work(s) TBC

Sunday 9th February 2020

Group: De Havilland Philharmonic Orchestra
Venue: Weston Auditorium, de Havilland Campus, University of Hertfordshire, Hatfield AL10 9EU
Times: 3.30pm concert
Programme: Dvořák Scherzo Capriccioso; Martinů Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 9th February 2020

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Lark Ascending; Brahms Symphony No.1; Debussy La Mer

Sunday 9th February 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Carissimi Jephte; Carissimi Jonas; Caccini Euridice

Sunday 9th February 2020

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: Dvořák Cello Concerto; Bartók Concerto for Orchestra

Sunday 9th February 2020

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Film music concert - works to include Elfman The Simpsons - Main Theme; Williams Superman - March; Herrmann Psycho - Music from the Film

Sunday 9th February 2020

Group: West Forest Sinfonia
Venue: Recital Room, South Hill Park, Ringmead, Bracknell RG12 7PA
Times: 4.30pm concert
Programme: To include Brahms Trio in E Flat Op.40

Tuesday 11th February 2020

Group: Salomon Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Smetana The Bartered Bride - Overture; Smetana The Bartered Bride - Three Dances; Suk Scherzo Fantastique; Martinů Symphony No.5

Thursday 13th February 2020

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Violin Concerto; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Friday 14th February 2020

Group: Londinium
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 15th February 2020

Group: Angmering Chorale
Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: TBC
Programme: Jenkins Requiem; Rutter Feel the Spirit - Part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 15th February 2020

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Tchaikovsky The Nutcracker - Arabian Dance; Tchaikovsky The Nutcracker - Chinese Dance; Tchaikovsky The Nutcracker - Russian Dance; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Liszt Hungarian Fantasy; Chabrier España; Hendry Javanese Dragon Dance; E.Jackson Tango Fantasia; Gershwin Summer Rhythms; Copland Rodeo - Hoe-Down; Tchaikovsky Capriccio Italien

Saturday 15th February 2020

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St. Nicholas’ Church, Lower Road, Great Bookham, KT23 3PN
Times: 5.00pm concert
Programme: J.C.Bach Symphony in E Flat; Bach Concerto for Oboe and Violin; Quantz Concerto for Two Flutes in G Minor; Biber Battalia; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’

Saturday 15th February 2020

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov The Isle of the Dead; Rachmaninov Francesca di Rimini

Saturday 15th February 2020

Group: Elysian Singers
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: 7.30pm concert
Programme: Contemporary Frontiers - 21st century repertoire: works TBC

Saturday 15th February 2020

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 15th February 2020

Group: Kew Sinfonia
Venue: St.Michael and All Angels Church, Bath Road, London W4 1TT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Gal Idyllikon; Brahms Violin Concerto

Saturday 15th February 2020

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: TBC
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Bruch Scottish Fantasy; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 15th February 2020

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Mary Abbots Centre, Vicarage Gate, Kensington W8 4HN
Times: TBC
Programme: Orchestral Workshop Day - works TBC

Saturday 15th February 2020

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Valentine’s Concert - to include Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Weber Invitation to the Dance; Elgar Salut d’Amour; Williams Superman - Love Theme; Smetana The Bartered Bride - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Wedding March

Saturday 15th February 2020

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: The Old Chapel, St.John’s School, Epsom Road, Leatherhead KT22 8SP
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Chopin Piano Concerto No.1; Shostakovich Symphony No. 9

Wednesday 19th February 2020

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Britten Simple Symphony; Elgar Enigma Variations

Saturday 22nd February 2020

Group: Basildon Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, 71 Wickhay, Basildon SS15 5AD
Times: 4.30pm and 7.30pm concerts
Programme: Café Concerts 2020 - light music and refreshments

Saturday 22nd February 2020

Group: Coro Nuovo, Mid Sussex Sinfonia
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 3.00pm concert
Programme: Beethoven 250th Anniversary Concert Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 22nd February 2020

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Community Charity Concert - works TBC

Saturday 22nd February 2020

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel); Shostakovich Symphony No. 5

Sunday 23rd February 2020

Group: Mark Fitz-Gerald Orchestra
Venue: British Home, Crown Lane, Streatham, SW16 3JB
Times: 3.00pm concert
Programme: Concert of Light Music - works TBC

Sunday 23rd February 2020

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: D.Scarlatti Stabat Mater; F.Martin Mass for Double Choir

Saturday 29th February 2020

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 29th February 2020

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: TBC
Programme: To include Handel Dixit Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Saturday 29th February 2020

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: 9.30am - 4.00pm Workshop Day
Programme: Workshop Day on Handel Dixit Dominus

Saturday 29th February 2020

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Walton Viola Concerto; Elgar Pomp and Circumstance March No.4; G.Lloyd Symphony No.9

Saturday 29th February 2020

Group: East London Chorus
Venue: St.John’s Church, Broadway, Stratford E15 1NG
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Choral Workshop on Mahler Symphony No.2

Saturday 29th February 2020

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: TBC
Programme: Workshop on Bach St.Matthew Passion

Saturday 29th February 2020

Group: Hertfordshire Philharmonia
Venue: St.Mary’s Church, The Walk, Potters Bar EN6 1QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Beethoven Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 29th February 2020

Group: I Maestri
Venue: St.Mark’s Church, St.Mark’s Square, Prince Albert Road, London NW1 7TN
Times: 6.30pm concert
Programme: Myaskovsky Symphony No.11; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 29th February 2020

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm Workshop
Programme: TBC

Saturday 29th February 2020

Group: London Forest Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert for Leap Year - works TBC

Saturday 29th February 2020

Group: Penshurst Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, High Street, Penshurst, Tonbridge TN11 8BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 5 ‘Great Organ Mass’; Fauré Requiem

Saturday 29th February 2020

Group: Questors Choir
Venue: St.Martin’s West Acton, Hale Gardens, London W3 9SQ
Times: 9.30am Workshop
Programme: Workshop day on Mendelssohn Lobegesang

Saturday 29th February 2020

Group: Southend Symphony Orchestra
Venue: Salvation Army Temple, 146-148 London Rd, Hadleigh, Benfleet SS7 2PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Korngold The Sea Hawk; Gershwin Piano Concerto; Gershwin An American in Paris

Saturday 29th February 2020

Group: Stoke Poges Singers
Venue: St.Andrew’s Church Hall, Rogers Lane, Stoke Poges SL2 4LN
Times: 2.00pm Workshop, 6.00pm informal Concert
Programme: Come and Sing Karl Jenkins The Armed Man

Saturday 29th February 2020

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: The Barn, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 3.00pm concert
Programme: Tea-time Concert of Light Music

Saturday 29th February 2020

Group: Wooburn Singers
Venue: Beaconsfield School, Wattleton Rd, Beaconsfield HP9 1RR
Times: 10,30am Workshop, 5.00pm performance
Programme: Come and Sing Day on Walton Belshazzar’s Feast

March 2020

Sunday 1st March 2020

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Boulanger D’un Matin de Printemps; Delibes Sylvia - Suite; Stravinsky The Rite of Spring

Sunday 1st March 2020

Group: Luminosa Voices
Venue: Alton Assembly Rooms, High Street, Alton GU34 1BA
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop, with 5.00pm informal performance
Programme: Workshop day on McDowall Da Vinci Requiem and Vaughan Williams Five Mystical Songs

Sunday 1st March 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring - Suite; Ravel Piano Concerto in G Major; Brahms Symphony No.4

Sunday 1st March 2020

Group: Victoria Park Singers
Venue: Barbican Concert Hall, Silk St, London EC2Y 8DS
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th March 2020

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th March 2020

Group: Beckenham Concert Band
Venue: Orpington Methodist Church, Sevenoaks Road, Orpington BR6 9JH
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th March 2020

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: TBC
Programme: Handel Israel in Egypt With the Ariel Consort of London

Saturday 7th March 2020

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin Cuban Overture; Barber Violin Concerto; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 7th March 2020

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include

Saturday 7th March 2020

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Delius Violin Concerto; Elgar Symphony No.2

Saturday 7th March 2020

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Suppé Overture ‘Poet and Peasant’; Elgar Sea Pictures; Sibelius Symphony No.1

Saturday 7th March 2020

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Linden Baroque Ensemble

Saturday 7th March 2020

Group: Harlequin Chamber Choir, Royal Philharmonic Concert Orchestra
Venue: Boxgrove Priory, Church Lane, Boxgrove, Chichester PO18 0ED
Times: 7.45pm concert
Programme: James On Windover Hill (World Première); Gipps Goblin Market - Finale; Coleridge-Taylor Wyndore; Ireland The Hills; F.Bridge Music when soft voices die

Saturday 7th March 2020

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th March 2020

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Soirées Musicales; Elgar Sea Pictures; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 7th March 2020

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Beethoven Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.7

Saturday 7th March 2020

Group: Meljon Singers
Venue: St.Mary’s Church, 207 High Road, South Woodford, London E18 2PA
Times: TBC
Programme: A Muse of One’s Own - choral music by women composers - to include I.Holst Mass in A Minor; Mackie Missa Brevis

Saturday 7th March 2020

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Chilcott Five Days that Changed the World and music by Sheppard, Byrd, Rutter, Stanford, Holst, Parry and Arnesen

Saturday 7th March 2020

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: Cenenary Hall, Caldicott School, Crown Lane, Farnham Royal, Buckinghamshire SL2 3SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 7th March 2020

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Thomas’ Cathedral, High St, Portsmouth PO1 2HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Kodály Dances of Galánta; Liszt Piano Concerto No.1; Dvořák Slavonic Dances Op.46

Saturday 7th March 2020

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cello Concerto; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Walton Symphony No.1

Saturday 7th March 2020

Group: Thames Philharmonia
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th March 2020

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mahler Symphony No. 9

Sunday 8th March 2020

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Butterworth A Shropshire Lad; Suk Fairy Tales; Franck Symphony in D Minor

Sunday 8th March 2020

Group: Elgar Sinfonia
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland Piano Concerto; Elgar Symphony No.3 (realised Payne)

Sunday 8th March 2020

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Winston Churchill Hall, Manor Farm, Pinn Way, Ruislip HA4 7QL
Times: TBC
Programme: Family Concert ‘Animal Magic’ - works TBC

Sunday 8th March 2020

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.7

Sunday 8th March 2020

Group: Linsdale Singers
Venue: Stewkley Methodist Church, 103 High Street South, Stewkley, Leighton Buzzard LU7 0HU
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert and Cakes - celebrating Women Composers

Sunday 8th March 2020

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Saviour’s Church Hall, Herne Hill Road, Brixton SE5 9AT
Times: 3.00pm concert
Programme: TBC - part of the Festival of Modern Music

Thursday 12th March 2020

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Thursday 12th March 2020

Group: Orlando Chamber Choir
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Genealogy of a Genius - music by JS Bach, his ancestors and their descendants. Works TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Amati Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; R.Strauss Alpine Symphony

Saturday 14th March 2020

Group: Ashford Baroque Ensemble
Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2PL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: TBC
Programme: To include MacMillan Strathclyde Motets - Selection with works by Dove, Weir, Elgar, Holst and Tallis

Saturday 14th March 2020

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 14th March 2020

Group: Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Bishop’s Stortford Methodist Church, 34b South Street, Bishop’s Stortford CM23 3AZ
Times: TBC
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 14th March 2020

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: TBC
Programme: An Introduction to Classical Music: Haydn The Creation - Representation of Chaos; Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.5 - 1st Movement; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Scherzo; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’ - Largo; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale

Saturday 14th March 2020

Group: Bromley Symphony Orchestra, Sine Nomine Singers (Bickley)
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Maunders Bacchanal (World Première); Tippett Concerto for Double String Orchestra; Prokofiev Symphony No.5 plus choral works by Tippett and Prokofiev

Saturday 14th March 2020

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: TBC
Programme: Mozart Divertimento K136; Haydn Notturno No.4; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Beethoven Symphony No.7

Saturday 14th March 2020

Group: Colchester Choral Society
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th March 2020

Group: Dulwich Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: TBC
Programme: To include Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 14th March 2020

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Prokofiev Piano Concerto No.3; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 14th March 2020

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: TBC
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Pergolesi Stabat Mater; Handel Dixit Dominus

Saturday 14th March 2020

Group: Excelsis Choir
Venue: St.Christopher’s Church, St.Christopher’s Green, Haslemere GU27 1DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Old and New Concert - works TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Prokofiev Violin Concerto No.1; Stravinsky The Firebird - Suite (1945)

Saturday 14th March 2020

Group: Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Piano Concerto No.4; Mahler Symphony No. 4

Saturday 14th March 2020

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Introduction and Allegro for Strings; Chopin Piano Concerto No.2; Sibelius Symphony No.4

Saturday 14th March 2020

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 3.00pm Workshop, 7.15pm informal performance
Programme: Instant Event : Mendelssohn Elijah

Saturday 14th March 2020

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 14th March 2020

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: St. Edmunds Church, Pinner Road, Northwood HA6 1QS
Times: TBC
Programme: Scandinavian Evening - works TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 7.45pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Glière Horn Concerto; Brahms Symphony No.1

Saturday 14th March 2020

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Symphony No.6

Saturday 14th March 2020

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th March 2020

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: TBC
Programme: Bernstein Candide - Overture; Korngold Violin Concerto; Shostakovich Symphony No.11 ‘The Year 1905’

Saturday 14th March 2020

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: TBC
Programme: To include R.Strauss Horn Concerto No.1; Ben-Tal Old Wine in Older Bottles

Saturday 14th March 2020

Group: Lord Williams’s Festival Chorus
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine and a selection of anthems by Parry

Saturday 14th March 2020

Group: Milton Keynes Chorale
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Castle Street, Buckingham MK18 1BS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Magnificat; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 14th March 2020

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Beethoven Symphony No.5

Saturday 14th March 2020

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Dvořák Czech Suite; Handel Saraband (arr.Jacklin); Barber Adagio for Strings; Jenkins Palladio; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 14th March 2020

Group: New Redbridge Wind Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Woodford Wells, Woodford Green IG8 0NH
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: Crawley Baptist Church, Crabtree Road, West Green, Crawley RH11 7HJ
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Singing Workshop Day on Handel’s Messiah

Saturday 14th March 2020

Group: Quire Voices, Spelthorne Choral Society
Venue: Windsor Parish Church, High Street, Windsor SL4 1LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 14th March 2020

Group: Rogate Choral Society, Midhurst Music Society, Southern Pro Musica
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Petersfield Festival Performance Carter Benedicite; Blackford Mirror of Perfection (Singing as Petersfield Festival Chorus)

Saturday 14th March 2020

Group: Sandgate Singers
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 14th March 2020

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Hart Street, Henley-on-Thames RG9 2AU
Times: 10.30am Workshop
Programme: Come and Sing a Patchwork Mass, with music by Mozart, Puccini, Haydn, Chilcott, Rutter and others

Saturday 14th March 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Fanshawe African Sanctus

Saturday 14th March 2020

Group: Waltham Singers
Venue: Waltham Abbey Church, 4 Church Street, Waltham Abbey EN9 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral Greats - works TBC

Saturday 14th March 2020

Group: Windsor and Maidenhead Symphony Orchestra
Venue: School Hall, Eton College, Windsor, Berkshire SL4 6DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Ravel Piano Concerto in G Major; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 14th March 2020

Group: Woking Choral Society
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Sunday 15th March 2020

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Il Barbiere di Siviglia - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Falla El Amor Brujo

Sunday 15th March 2020

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: The Purcell School, Aldenham Road, Bushey WD23 2TS
Times: 3.00pm concert
Programme: Saint-Saëns Suite in D Op.49; Mozart Piano Concerto No.24; Beethoven Symphony No.1

Sunday 15th March 2020

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Hexagon, Queen’s Walk, Reading RG1 7UA
Times: 7.30pm concert
Programme: 50th Anniversary Gala Concert: Brahms Academic Festival Overture; Mozart Piano Concerto No.20; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 15th March 2020

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 3.00pm concert
Programme: Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Debussy Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra; Barber Adagio for Strings; Prokofiev Symphony No.5

Sunday 15th March 2020

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Sibelius Night Ride and Sunrise; Messiaen Les Offrandes Oubliées; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Wednesday 18th March 2020

Group: Lewisham Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 (Queen Elizabeth Hall Concert)

Thursday 19th March 2020

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - Selection; Beethoven Piano Concerto No.3; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Friday 20th March 2020

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Spirit of Discovery: Alfven Festival Overture; Ellerby Paris Sketches; Ellerby Clarinet Concerto; Fletcher Overture ‘Vanity Fair’; Gorb Bohemian Revelry; Milhaud Le Boeuf sur le Toit

Friday 20th March 2020

Group: The Pico Players
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Ashford Choral Society
Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: TBC
Programme: Duruflé Requiem; Leighton Crucifixus pro nobis; Fauré Cantique de Jean Racine

Saturday 21st March 2020

Group: Barnes Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Road, Barnes SW13 9HL
Times: 7.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Stanford Songs of the Sea; Rutter Requiem - part of the Barnes Music Festival

Saturday 21st March 2020

Group: Barnet Choral Society
Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: TBC
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Chilcott Aesop’s Fables

Saturday 21st March 2020

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Serenade: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 21st March 2020

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 21st March 2020

Group: Beckenham Concert Band
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC - with Beckenham Junior Choir

Saturday 21st March 2020

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 21st March 2020

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Augustine’s Church, Southborough Lane, Bromley, BR2 8BQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Verleih uns Frieden; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 21st March 2020

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Singet dem Herrn’; J.L.Bach Motet ‘Das ist meine Freude’; Bach Mass in G Minor

Saturday 21st March 2020

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; R.Strauss Four Last Songs; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 21st March 2020

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Canterbury Choral Society, English Chamber Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Mendelssohn Hear My Prayer; Wagner Siegfried Idyll; Schubert Mass in G

Saturday 21st March 2020

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seven Last Words of Our Saviour on the Cross (Choral Version)

Saturday 21st March 2020

Group: Central London Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: The Chantry Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Symphony No.39 and a recorder concerto

Saturday 21st March 2020

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Mozart Horn Concerto No.2; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 21st March 2020

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: St.John’s Church, 62A East Dulwich Road, London SE22 9AT
Times: TBC
Programme: Venetian Masters - works TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: TBC
Programme:

Saturday 21st March 2020

Group: Crofton Singers
Venue: St.Mary and Holy Trinity Church, Bow Road, London E3 3AH
Times: 3.00pm concert
Programme: Spring Concert - works TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Crowborough Choral Society
Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, Crowborough TN6 3FD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 and other music from Venice

Saturday 21st March 2020

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Shostakovich Piano Concerto No.2; Brahms Serenade No.1

Saturday 21st March 2020

Group: Ealing Choral Society
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Saturday 21st March 2020

Group: East Sussex Community Choir, East Sussex Bach Choir
Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 21st March 2020

Group: Enfield Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Music by Female Composers - works TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Stanford Latin Magnificat

Saturday 21st March 2020

Group: Epworth Choir
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 21st March 2020

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Rigel Symphony In G Minor Op.22 No.2; Mozart Violin Concerto No.5; Haydn Symphony No. 47

Saturday 21st March 2020

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: St.Thomas-on-the-Bourne Church, Frensham Road, Farnham GU9 8HA
Times: TBC
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Vierne Messe Solennelle; Fauré Requiem

Saturday 21st March 2020

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Dixit Dominus; Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’

Saturday 21st March 2020

Group: Finchley Choral Society
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: TBC
Programme: To include Rheinberger Mass in C; Glazunov Saxophone Concerto and music by Reger and Sisson

Saturday 21st March 2020

Group: Folkestone Choral Society
Venue: Leas Cliff Hall, The Leas, Folkestone CT20 2DZ
Times: TBC
Programme: Jenkins The Armed Man; Schubert Mass in G plus a concerto for percussion.

Saturday 21st March 2020

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st March 2020

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Queen Caroline Street, Hammersmith W6 9PJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Tallis Spem in Alium; Bruckner Symphony No.7 - with the Choir of King’s College London

Saturday 21st March 2020

Group: Guildford Choral Society
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Apostles - with Salisbury Musical Society

Saturday 21st March 2020

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Ireland London Overture; Grieg Peer Gynt - Suite No.1; Dvořák The Noonday Witch; Elgar Violin Concerto

Saturday 21st March 2020

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Osterley Rd, Isleworth, Middlesex TW7 4PW
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Bax Tintagel; Elgar Sea Pictures; Sibelius The Oceanides; Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes

Saturday 21st March 2020

Group: Kingston Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems; Bach Magnificat in D

Saturday 21st March 2020

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Symphony No.1

Saturday 21st March 2020

Group: Lea Singers
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.00pm concert
Programme: Vivaldi Motet ‘Ostro picta, armata spina’; Vivaldi Gloria RV588; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 21st March 2020

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Michael’s Church, Flower Lane, Mill Hill, London NW7 2JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem; McDowall Psalm 65; Parry I Was Glad

Saturday 21st March 2020

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Stravinsky Petrushka

Saturday 21st March 2020

Group: North Herts Guild of Singers
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: TBC
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st March 2020

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 21st March 2020

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: TBC
Programme: An Evening with Handel

Saturday 21st March 2020

Group: Questors Choir, Woodford Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, 7 Margaret Street, London W1W 8JG
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 21st March 2020

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Tallis Lamentations of Jeremiah; MacMillan Miserere

Saturday 21st March 2020

Group: Royal Free Music Society Choir, Hampstead Sinfonietta
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Handel Messiah

Saturday 21st March 2020

Group: Seaford Choral Society
Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: TBC
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Purcell Come Ye Sons of Art

Saturday 21st March 2020

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Gershwin An American in Paris; Falla Nights in the Gardens of Spain; Debussy La Mer

Saturday 21st March 2020

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: TBC
Programme: Mahler Totenfeier; R.Strauss Tod und Verklärung

Saturday 21st March 2020

Group: Stondon Singers
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 21st March 2020

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Menuhin Hall, Yehudi Menuhin School, Cobham Road, Stoke D’Abernon, KT11 3QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Grieg Holberg Suite; Beethoven Piano Concerto No.4; Mendelssohn Overture ‘Son and Stranger’; Beethoven Symphony No.4

Saturday 21st March 2020

Group: Thanet Festival Choir
Venue: St.James’ Church, Canterbury Road, Westgate-on-Sea, Margate CT9 5JU
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Stainer The Crucifixion; Sanders Reproaches

Saturday 21st March 2020

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: TBC
Programme: Dvořák Mass in D; Stainer The Crucifixion

Saturday 21st March 2020

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 44 ‘Trauer’; Mozart Piano Concerto No.23; Farrenc Symphony No.3

Saturday 21st March 2020

Group: Wandsworth Symphony Orchestra
Venue: Church of The Ascension, Lavender Hill, Pountney Road, London SW11 5TU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Copland Appalachian Spring; Moncayo Huapango

Saturday 21st March 2020

Group: Waverley Singers
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st March 2020

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Ginastera Estancia - Dances; Revueltas La Noche de los Mayes - Excerpts; Copland El Salón México; Guarnieri Brazilian Dance No.1; Márquez Mascaras for Harp and Orchestra; Márquez Danzón No.2

Saturday 21st March 2020

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 21st March 2020

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: TBC
Programme: Holst Brook Green Suite; Bach Concerto for Oboe and Violin; Rutter Suite for Strings; Tchaikovsky Serenade for Strings - Movement 3; Mozart Symphony No.29

Saturday 21st March 2020

Group: Windsor and Eton Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Handel Samson

Saturday 21st March 2020

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’; Beethoven Piano Concerto No.4

Saturday 21st March 2020

Group: Wolverton Light Orchestra
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 22nd March 2020

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: Camden School for Girls, Sandall Road, London NW5 2DB
Times: 4.30pm concert
Programme: To include Sibelius Symphony No.7 - with the Camden Sinfonia

Sunday 22nd March 2020

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Enigma Variations; Poulenc Organ Concerto; Brahms Symphony No.4

Thursday 26th March 2020

Group: Aeolian Sinfonia of North London
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Consecration of the House’; Bizet Carmen - Suite No.1; Gounod Symphony No.1

Thursday 26th March 2020

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Thursday 26th March 2020

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Alban the Martyr Church, 18 Brooke Street, Holborn, London EC1N 7RD
Times: TBC
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Thursday 26th March 2020

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: TBC
Programme: TBC

Friday 27th March 2020

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Friday 27th March 2020

Group: Londinium
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Friday 27th March 2020

Group: Rose Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.30pm performance
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer

Saturday 28th March 2020

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Northern Lights - works TBC

Saturday 28th March 2020

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: TBC
Programme: To include Stanford Stabat Mater; Schubert Mass in C

Saturday 28th March 2020

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Goodall Invictus: A Passion; Chilcott Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Ashtead Choral Society, Kent Sinfonia
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 28th March 2020

Group: Bearsted Choral Society
Venue: The Friars, Aylesford, Kent ME20 7BX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Jenkins Stabat Mater plus seasonal anthems and motets

Saturday 28th March 2020

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 28th March 2020

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Symphony No.40 and a selection of Bruckner Motets

Saturday 28th March 2020

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 28th March 2020

Group: Buckingham Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 28th March 2020

Group: Chichester Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pehkonen Russian Requiem; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 28th March 2020

Group: Chiltern Choir
Venue: Royal Masonic School Chapel, Rickmansworth Park, Rickmansworth WD3 4HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Choral and Orchestral Classics: Mozart Missa Brevis in D K194; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Handel Dixit Dominus

Saturday 28th March 2020

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Mary-the-Virgin Church, 2 Church Lane, Salehurst, Robertsbridge, East Sussex TN32 5PJ
Times: TBC
Programme: Workshop on Dvorak Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Wilfrid’s Church, St.Wilfrid’s Way, Haywards Heath RH16 3QH
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC - with Cor Llampumsaint a’r Cylch (Wales)

Saturday 28th March 2020

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Walton Symphony No.1

Saturday 28th March 2020

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: 60th Anniversary Concert: Bach St.John Passion

Saturday 28th March 2020

Group: Croydon Philharmonic Choir, Basingstoke Choral Society, Docklands Sinfonia
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Gershwin Rhapsody in Blue; Lambert The Rio Grande

Saturday 28th March 2020

Group: Danesborough Chorus
Venue: St.Mary’s Church, Park Street, Woburn MK17 9PG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; McDowall Ave Maris Stella; Telemann Tafelmusik - Suite

Saturday 28th March 2020

Group: Downland Chorale
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Spring Concert

Saturday 28th March 2020

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 28th March 2020

Group: Ember Choral
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: TBC
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 28th March 2020

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: TBC
Programme: To include music by Copland, Ives, Bowen and Strauss

Saturday 28th March 2020

Group: Hackney Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 28th March 2020

Group: Hailsham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 28th March 2020

Group: Hampstead Chamber Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; O’Regan Tryptych

Saturday 28th March 2020

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Harrow Choral Society
Venue: Elliot Hall, Harrow Arts Centre, Hatch End HA5 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Duruflé Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: The Hall, Harrow High School, Gayton Road, Harrow HA1 2JG
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 28th March 2020

Group: Hart Voices
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Pergolesi Magnificat; Rashbrook Spiritus Dei

Saturday 28th March 2020

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: TBC
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Sibelius Karelia Suite; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 28th March 2020

Group: Hemel Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Church, Station Road, Hemel Hempstead HP1 1JY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include R.Strauss Horn Concerto No.1

Saturday 28th March 2020

Group: Hythe Singers
Venue: St.Mary’s Church, Church Approach, Thorpe, Egham TW20 8TQ
Times: TBC
Programme: ’Seven Last Words’ - works TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Ipswich Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Letchworth Chorale
Venue: Quakers’ Religious Society of Friends, 42 South View, Letchworth Garden City SG6 3JJ
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: London Docklands Singers, Marcel Sinfonia
Venue: All Saints’ Church, Newby Place, Poplar, London E14 0FZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 28th March 2020

Group: Luminosa Voices
Venue: All Saints’ Parish Church, 1 The Bury, Odiham, Hook RG29 1ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Best of British: McDowall ’da Vinci’ Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 28th March 2020

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: TBC
Programme: To include Chilcott St.John Passion

Saturday 28th March 2020

Group: Maidstone Wind Symphony
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 3.30pm concert
Programme: A Festival for Youth - works TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Maldon Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Maldon CM9 4PY
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas; Vivaldi Gloria RV589

Saturday 28th March 2020

Group: North Camden Chorus
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: TBC
Programme: To include Brahms Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: North London Sinfonia
Venue: United Reformed Church, Fox Lane, Palmers Green, London N13 4AL
Times: 7.00pm concert
Programme: Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Ravel Piano Concerto in G Major; Roussel Le Marchand de Sable qui passe; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 28th March 2020

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: TBC
Programme:

Saturday 28th March 2020

Group: Octavian Singers
Venue: Trinity Methodist Church, Brewery Road, Woking GU21 4LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Women Composers - A Celebration: to include music by Clara Schumann, Fanny Mendelssohn, Hildegard of Bingen, Amy Beach and Dame Ethyl Smyth

Saturday 28th March 2020

Group: Old Barn Orchestra
Venue: Pilkington Hall, Central Avenue, Chatham Maritime ME4 4TB
Times: TBC
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Ibert Flute Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 28th March 2020

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: Walsworth Road Baptist Church, Walsworth Road, Hitchen SG4 9SP
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Petros Singers
Venue: All Saints’ Church, 122 High Street, Lindfield RH16 2HS
Times: 7.30pm concert
Programme: A Royal Occasion - works TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Reading Haydn Choir
Venue: St.Joseph’s College, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JT
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 28th March 2020

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Harlequin Theatre, Warwick Road, Redhill, RH1 1NN
Times: TBC
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Saturday 28th March 2020

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs of Passion and Peace: P.Carr Stabat Mater; Todd Songs of Peace; Fauré Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Richmond Orchestra
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Debussy La Mer; Elgar Sea Pictures

Saturday 28th March 2020

Group: Rochester Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Rutter The Gift of Life; Chilcott Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Rose Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.30pm performance
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer

Saturday 28th March 2020

Group: Royal Orchestral Society, Elysian Singers
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Symphony No.4; Beethoven Mass in C

Saturday 28th March 2020

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Brahms Symphony No.3

Saturday 28th March 2020

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Millennium Hall, Fulston Manor School, Brenchley Road, Sittingbourne ME10 4EG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 28th March 2020

Group: South Berks Concert Band
Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 28th March 2020

Group: Southend Festival Chorus
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: 50th Anniversary Concert, to include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 28th March 2020

Group: South West Essex Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Glories of British Choral Music: Elgar Give unto the Lord; Elgar Great is the Lord; Parry Blest Pair of Sirens; Parry I Was Glad; Stanford For Lo I Raise Up; Finzi God is Gone Up

Saturday 28th March 2020

Group: St.Albans Bach Choir, Sinfonia Verdi
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Vaughan Williams Serenade to Music; Rossini Stabat Mater

Saturday 28th March 2020

Group: Stoke Poges Singers
Venue: St.Nicolas’ Church, High Street, Taplow SL6 0ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 28th March 2020

Group: Stour Choral Society
Venue: Mistley Parish Church, Mistley, Manningtree, Essex CO11 1ER
Times: 2.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 28th March 2020

Group: Sutton Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Elgar Symphony No.1; D.H.Johnson River Wandle Suite and concerto movements played by Sutton Young Musicians

Saturday 28th March 2020

Group: Teddington Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 28th March 2020

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 28th March 2020

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: The Chapel, Tonbridge School, High Street, TN9 1JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Duruflé Requiem and works by Saint-Saëns and Fauré

Saturday 28th March 2020

Group: Twickenham Choral Society
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: TBC
Programme: To include Pärt The Woman with the Alabaster Box; Pärt Which was the son of...; Pärt Tribute to Caesar; Tye Omnes Gentes; Tye Peccavimus cum Patribus Nostris; Lassus Missa Bell’ Amfitrit’ altera

Saturday 28th March 2020

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Francis Church, Church Road, Welwyn Garden City AL8 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mussorgsky Sorochintsy Fair - Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Rimsky-Korsakov Mlada - Suite; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Lyadov The Enchanted Lake; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale

Saturday 28th March 2020

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: TBC
Programme: Mahler Symphony No. 7

Saturday 28th March 2020

Group: Wokingham Choral Society
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater (arr.Ratcliffe); Buxtehude Membra Jesu Nostri

Saturday 28th March 2020

Group: Wooburn Singers
Venue: St.James’ Church, Oxford Road, Gerrards Cross SL9 7DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 28th March 2020

Group: Yateley Choral Society
Venue: St.Swithun’s Church, Firgrove Road, Yateley GU46 6NH
Times: 7.45pm concert
Programme: Mystery and Mourning: Duruflé Requiem; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Fauré Tantum ergo

Sunday 29th March 2020

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2,30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.32; Donizetti Sinfonia for Winds; Sibelius Romance; Kalinnikov Serenade; R.Strauss Serenade in E Flat; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’

Sunday 29th March 2020

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Jaell Cello Concerto; Purcell Abdelazer - Suite; Fender Wind Suite; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Sunday 29th March 2020

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 3.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 29th March 2020

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Mendelssohn Fa. Lobgesang; Carter Song of Stillness

Sunday 29th March 2020

Group: East Bridge Chorale
Venue: St.Mary’s Arts Centre, Strand Street, Sandwich, Kent CT13 9HN
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Hummel Mass in B Flat

Sunday 29th March 2020

Group: English Arts Chorale
Venue: Duke’s Hall, Royal Academy of Music, Marylebone Road, London NW1 5HT
Times: 6.00pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’; Dvořák Te Deum; Smetana Ma Vlast - Vltava; Smetana Ma Vlast - Sárka - with Eye Bach Choir and the Prague Conservatoire Orchestra (Czech Republic)

Sunday 29th March 2020

Group: Forest Philharmonic
Venue: Stoke Newington Assembly Hall, Town Hall, Stoke Newington Church Street, London N16 0JR
Times: 6.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Dvořák Symphony No.8; Berlioz Harold in Italy

Sunday 29th March 2020

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.00pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Lalo Cello Concerto in D Minor; Brahms Symphony No.4

Sunday 29th March 2020

Group: Havering Concert Orchestra
Venue: New Windmill Hall, St. Marys Lane, Upminster RM14 2QH
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Sunday 29th March 2020

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: Puccini Preludio Sinfonico; Puccini La Bohème - Excerpts; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 29th March 2020

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: 6.00pm concert
Programme: 4th Birthday Concert - works TBC

Sunday 29th March 2020

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: Oxted United Reformed Church, Bluehouse Lane, Oxted RH8 0AA
Times: TBC
Programme: Come and Sing Stainer’s Crucifixion

Sunday 29th March 2020

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: Leighton Park School, Shinfield Road, Reading RG2 7ED
Times: 3.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov The Tsar’s Bride - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.3; Stravinsky The Firebird (1911); Tchaikovsky The Nutcracker - Pas de Deux

Sunday 29th March 2020

Group: Rose Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 2.30pm performance
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer

Sunday 29th March 2020

Group: Sevenoaks Philharmonic
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Gloria; Lambert The Rio Grande; Chilcott A Little Jazz Mass; Brahms Liebeslieder Waltzes

Sunday 29th March 2020

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: McDowall Ave Maris Stella; Schubert Mass in G; Beethoven Mass in C

Monday 30th March 2020

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Bellini Messa di Gloria; Rossini Stabat Mater (Queen Elizabeth Hall Concert)

April 2020

Wednesday 1st April 2020

Group: Eclectic Voices
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: TBC
Programme: Handel Messiah

Saturday 4th April 2020

Group: Billingshurst Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Te Deum No.2; Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Hummel Mass in B Flat

Saturday 4th April 2020

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Paul’s Church, 56 Grove Park Road, Chiswick, W4 3SB
Times: TBC
Programme: To include Bach Magnificat in D

Saturday 4th April 2020

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Church Road, Clacton-on-Sea CO15 6AU
Times: 7.30pm concert
Programme:

Saturday 4th April 2020

Group: Dartford Choral Society
Venue: Christ Church, 1 Cross Road, Dartford DA1 3ET
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert: Mendelssohn Christus; Mozart Requiem Mass

Saturday 4th April 2020

Group: Dulwich Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Todd Mass in Blue; Bernstein Chichester Psalms - part of the London Brandenburg Festival

Saturday 4th April 2020

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers); Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances

Saturday 4th April 2020

Group: East Surrey Choral Society
Venue: United Reformed Church, Harestone Hill, Caterham CR3 6SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Duruflé Requiem

Saturday 4th April 2020

Group: Eltham Choral Society
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC
Programme: Bach St.John Passion - with Blackheath Halls Orchestra and Chorus

Saturday 4th April 2020

Group: Fulham and Hammersmith Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Augustus Road, Southfields, London SW19 6EW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 4th April 2020

Group: Genesis Chorale
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 4th April 2020

Group: Godalming Choral Society
Venue: Great Hall, Charterhouse School, Godalming, GU7 2DX
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 4th April 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 4th April 2020

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 4th April 2020

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 4th April 2020

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Bach St.Luke’s Passion

Saturday 4th April 2020

Group: Ipswich Choral Society
Venue: TBC
Times: 10.00am - 4.00pm Workshop
Programme: Workshop Day on Stainer’s Crucifixion

Saturday 4th April 2020

Group: Jubilate Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 4th April 2020

Group: Kent Chorus
Venue: TBC
Times: 6.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 4th April 2020

Group: Luton Choral Society, Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Augustine’s Church, 215 Icknield Way, Luton LU3 2JR
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 4th April 2020

Group: Petros Singers
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Royal Occasion - works TBC

Saturday 4th April 2020

Group: Phoenix Choir Crawley
Venue: The Hawth, Hawth Avenue, Crawley RH10 6YZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 4th April 2020

Group: Polymnia
Venue: St.Barnabas Church, Vicarage Road, Leighton Buzzard LU7 2LP
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert: Schütz Selig sind die Toten; Pärt Morning Star; Ešenvalds The Long Road; Chydenius Deep in the Night; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; Rheinberger Abendlied; Pärt The Deer’s Cry; W.Harris Faire is the Heaven; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Schütz Die Himmel erzählen die Ehre Gottes; Parry Songs of Farewell - Excerpts; R.R.Bennett A Good Night

Saturday 4th April 2020

Group: Portobello Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Parry Symphonic Variations; Coates London Suite; Elgar Wand of Youth Suite No.1; Elgar Pomp and Circumstance March No.4

Saturday 4th April 2020

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 4th April 2020

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Magnificat in D; Roth A Time to Dance

Saturday 4th April 2020

Group: South Chiltern Choral Society, Parenthesis Choir
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: TBC
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 4th April 2020

Group: Southend Bach Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: 250 Years of Beethoven - works TBC

Saturday 4th April 2020

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, Village Road, Bush Hill Park, Enfield EN1 2EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Ireland Piano Concerto; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Arnold Symphony No.2

Saturday 4th April 2020

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: TBC
Programme: To include Stainer The Crucifixion; Palestrina Stabat Mater

Saturday 4th April 2020

Group: Stanmore Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Durante Magnificat; Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Saturday 4th April 2020

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 4th April 2020

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Puccini Messa di Gloria; Rossini Stabat Mater

Saturday 4th April 2020

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, Popeswood Road, Binfield RG42 4AH
Times: TBC
Programme: Telemann Laudate Jehovam Omnes Gentes; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Schubert Mass in G; Handel Dixit Dominus

Saturday 4th April 2020

Group: Tring Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Church Yard, Tring HP23 5AE
Times: TBC
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 4th April 2020

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Durham Road, Wimbledon SW20 0DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 4th April 2020

Group: Witham Choral Society
Venue: Witham Public Hall, Collingwood Road, Witham CM8 2DY
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 4th April 2020

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: Kraus Viola Concerto in C Major; Mahler Symphony No. 4

Sunday 5th April 2020

Group: Ardingly Choral Society, Mid Sussex Sinfonia
Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 5th April 2020

Group: Buxted Symphony Orchestra
Venue: St.Richard’s Church, Upper Station Road, Heathfield TN21 8DS
Times: 4.00pm concert
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Mozart Horn Concerto No.4; Delius Koanga - La Calinda; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 5th April 2020

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: St.Anne’s Church, High Street, Lewes BN7 1RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Easter Meditation Concert: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Sunday 5th April 2020

Group: Eclectic Voices
Venue: Union Chapel, Compton Terrace, Islington N1 2UN
Times: TBC
Programme: Handel Messiah

Sunday 5th April 2020

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Sibelius Karelia Suite; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 5th April 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Barber Violin Concerto; Massenet Thaïs - Meditation; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 5th April 2020

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus, Haydn Chamber Orchestra
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: Bach Easter Oratorio; Vivaldi Gloria RV589; Purcell Funeral Music for Queen Mary

Tuesday 7th April 2020

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Grignon Hall, Felsted School, Felsted, Essex CM6 3LL
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Sibelius Karelia Suite; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Thursday 9th April 2020

Group: Aylesbury Consort of Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 12.45pm concert
Programme: Music for Holy Week

Friday 10th April 2020

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: St.Peter’s Church, The Street, West Firle, Lewes BN8 6LP
Times: 7.30pm concert
Programme: Easter Meditation Concert: Buxtehude Membra Jesu Nostri

Friday 10th April 2020

Group: Seaford Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Church Lane, Seaford BN25 1HL
Times: TBC
Programme: Come and sing Maunder Olivet to Calvary

Friday 10th April 2020

Group: Sussex Festival Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: TBC
Programme: Come and Sing Rutter Requiem

Thursday 16th April 2020

Group: Leatherhead Choral Society, Buckland and Betchworth Choral Society, Horsley Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’ (Leith Hill Musical Festival concert)

Saturday 18th April 2020

Group: Chorleywood Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Watford WD18 0EG
Times: TBC
Programme: Mozart Requiem Mass

Saturday 18th April 2020

Group: Dorking Choral Society, Bookham Choral Society, Holmbury St.Mary Choral Society, Mickleham Choral Society
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Leith Hill Festival Green Division Concert: to include Blackford Mirror of Perfection; Mendelssohn Hear My Prayer; Ireland The Hills

Saturday 18th April 2020

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Lloyd-Webber Jesus Christ Superstar (Concert Performance)

Saturday 18th April 2020

Group: Fulham Opera
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Orchestral Workshop Weekend on Janacek Jenufa (Day 1 of 2)

Saturday 18th April 2020

Group: Gravesham Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’

Saturday 18th April 2020

Group: Streatham Choral Society, Brandenburg Sinfonia
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 19th April 2020

Group: Fulham Opera
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Orchestral Workshop Weekend on Janacek Jenufa (Day 2 of 2)

Sunday 19th April 2020

Group: I Maestri
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Sibelius Violin Concerto

Sunday 19th April 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Verdi Requiem

Tuesday 21st April 2020

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Arnold Scottish Dances; Dvořák Symphony No.7

Friday 24th April 2020

Group: Opera South East
Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Mikado

Friday 24th April 2020

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Fa. Overture in C; Shostakovich Piano Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 25th April 2020

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th April 2020

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Scriabin Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 25th April 2020

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: TBC
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 25th April 2020

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert - works TBC

Saturday 25th April 2020

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: St.Dunstan’s Church, Stone Street, Cranbrook, Kent TN17 3HA
Times: TBC
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 25th April 2020

Group: English Arts Chorale
Venue: St.Mary’s Church, Chart Lane, Reigate, RH2 7RN
Times: 10.00am to 4.00pm Workshop
Programme: Workshop day on Verdi Requiem

Saturday 25th April 2020

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: TBC
Programme: Verdi Requiem

Saturday 25th April 2020

Group: Harlow Chorus, British Sinfonietta
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Dvořák Te Deum

Saturday 25th April 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Debussy Suite Bergamasque (orch.Caplet/Cloëz); Ravel Piano Concerto in G Major; Debussy Danse Tarantelle Styrienne (arr.Ravel); Chausson La Tempête; Ravel Mother Goose - Suite

Saturday 25th April 2020

Group: Hook Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 25th April 2020

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Shostakovich Festive Overture; Tchaikovsky Eugene Onegin - Letter Scene; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th April 2020

Group: Mid Sussex Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Jenkins The Armed Man - Choral Suite

Saturday 25th April 2020

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: St.Mary and St.Giles Church, Church Street, Stony Stratford, MK11 1BD
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 25th April 2020

Group: Opera South East
Venue: White Rock Theatre, White Rock, Hastings TN34 1JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Mikado

Saturday 25th April 2020

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Animal Magic, to include Lloyd-Webber Cats - Medley; Tchaikovsky Swan Lake - Excerpts; Barry Dances with Wolves - Concert Suite; Lincke Glow Worm Idyll; Mancini Baby Elephant Walk; Sherman The Jungle Book - Music from the Film

Saturday 25th April 2020

Group: Southend Choral Society
Venue: Crowstone Church, 91 Crowstone Road, Westcliff-on-Sea SS0 8LH
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 25th April 2020

Group: Spelthorne Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Regatta House, Laleham Rd, Staines-upon-Thames TW18 2DX
Times: TBC
Programme: Come and Sing with Bob Chilcott

Saturday 25th April 2020

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; A.Scarlatti Dixit Dominus

Saturday 25th April 2020

Group: St.Albans Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Blackford Pietà; Mozart Requiem Mass

Saturday 25th April 2020

Group: South London Singers
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 25th April 2020

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th April 2020

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 25th April 2020

Group: Whitstable Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Sunday 26th April 2020

Group: Alyth Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 26th April 2020

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Osyth Parish Church, Church Square, St.Osyth CO16 8NX
Times: 4.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 26th April 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Sunday 26th April 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Debussy Suite Bergamasque (orch.Caplet/Cloëz); Ravel Piano Concerto in G Major; Debussy Danse Tarantelle Styrienne (arr.Ravel); Chausson La Tempête; Ravel Mother Goose - Suite

Sunday 26th April 2020

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Wednesday 29th April 2020

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: TBC
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles

Thursday 30th April 2020

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Offenbach Orpheus in the Underworld

Thursday 30th April 2020

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: TBC
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles

May 2020

Friday 1st May 2020

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 7.30pm concert
Programme: Offenbach Orpheus in the Underworld

Friday 1st May 2020

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: TBC
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles

Saturday 2nd May 2020

Group: Ashford Choral Society
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: TBC
Programme: Haydn The Creation

Saturday 2nd May 2020

Group: Ferrier Operatic Society
Venue: Bob Hope Theatre, Wythfield Road, Eltham SE9 5TG
Times: 2.30pm and 7.30pm performances
Programme: Offenbach Orpheus in the Underworld

Saturday 2nd May 2020

Group: Finchley Chamber Choir
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Rutter Requiem; Bedford The Soft Stars that Shine at Night - with Finchley Chamber Ensemble

Saturday 2nd May 2020

Group: Fortismere Community Choir, Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: TBC
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 2nd May 2020

Group: Kentish Opera
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: TBC
Programme: Bizet Les Pêcheurs de Perles

Saturday 2nd May 2020

Group: Reading Bach Choir
Venue: St.Thomas of Canterbury Church, Goring on Thames, Oxfordshire RG8 9AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Partsongs and Lieder - to include works by Clara Schumann, Fanny Mendelssohn and Johannes Brahms

Saturday 2nd May 2020

Group: Tamesis Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Patchwork Mass - music by Mozart, Haydn, Puccini, Rossini, Rutter, Chilcott and others Part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 2nd May 2020

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Korngold Sinfonietta Op.5; Ravel Piano Concerto in G Major; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 3rd May 2020

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: TBC
Programme: Mahler Symphony No. 3 - with the Epiphoni Consort

Sunday 3rd May 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Symphony Orchestra
Venue: Assembly Hall Theatre, Tunbridge Wells, TN1 2LU
Times: 3.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.40; Bruckner Symphony No.7

Friday 8th May 2020

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: Wealdstone Methodist Church, Locket Road, Wealdstone HA3 7ND
Times: 1.30pm workshop
Programme: Workshop day on Handel Messiah

Friday 8th May 2020

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.30pm performance
Programme: Lampe The Dragon of Wantley

Saturday 9th May 2020

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Capriccio Espagnol; Shostakovich Piano Concerto No.1; Stravinsky Circus Polka for a Young Elephant; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 9th May 2020

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Fidelio - Overture; Beethoven Triple Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 9th May 2020

Group: Eastwood Chorale
Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring Concert - Works TBC (May be changed to 16th May 2020)

Saturday 9th May 2020

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Russia - Myths and Icons: Stravinsky Petrushka - Excerpts; Shostakovich Piano Concerto No.2; Lyadov The Enchanted Lake; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 9th May 2020

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: TBC
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 9th May 2020

Group: Ingatestone Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 9th May 2020

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 9th May 2020

Group: Luton Concert Orchestra
Venue: The Methodist Church, The Square, Dunstable LU6 3SN
Times: 7.45pm concert
Programme: TBC

Saturday 9th May 2020

Group: Marlow Choral Society
Venue: All Saints’ Church, High Street, Marlow SL7 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rossini Stabat Mater

Saturday 9th May 2020

Group: New Redbridge Wind Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Mossford Green, Ilford IG6 2BX
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 9th May 2020

Group: North Downs Sinfonia
Venue: Tatsfield Village Hall, Westmore Green, Tatsfield, Westerham TN16 2AG
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 9th May 2020

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 7.30pm performance
Programme: Lampe The Dragon of Wantley

Saturday 9th May 2020

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Overture ‘Jubel’; C.Schumann Piano Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 9th May 2020

Group: South Berks Concert Band
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: VE Day Celebration Concert

Saturday 9th May 2020

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Nocturnes; Canteloube Songs of the Auvergne; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Saturday 9th May 2020

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: W.S.Bennett Overture ‘The Naiads’; Elgar Cello Concerto; Sullivan Symphony in E Minor ‘Irish’

Saturday 9th May 2020

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: Bishopshalt School, Royal Lane, Hillingdon UB8 3RF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Orff Carmina Burana

Saturday 9th May 2020

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: TBC
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Nielsen Flute Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Sunday 10th May 2020

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC
Programme: Opera Gala Night

Sunday 10th May 2020

Group: Richmond Opera
Venue: Normansfield Theatre, Langdon Down Centre, Teddington TW11 9PS
Times: 2.30pm performance
Programme: Lampe The Dragon of Wantley

Wednesday 13th May 2020

Group: Harmonie Concert Band
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Concert with Horndon Music Society - works TBC

Thursday 14th May 2020

Group: City Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Friday 15th May 2020

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Ibert Hommage à Mozart; Finzi Clarinet Concerto; R.Strauss Ariadne auf Naxos - Overture and Dance Scene; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 16th May 2020

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Rutter Requiem

Saturday 16th May 2020

Group: Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford School, De Parys Avenue, Bedford MK40 2TU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Chopin Piano Concerto No.2; Brahms Symphony No.1

Saturday 16th May 2020

Group: Brentwood Philharmonic Orchestra
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert - works TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; R.Strauss Macbeth; Patterson Orchestra on Parade; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 16th May 2020

Group: Constanza Chorus
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: TBC
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 16th May 2020

Group: Croydon Bach Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 10.00am Workshop
Programme: Come and Sing Puccini Messa di Gloria

Saturday 16th May 2020

Group: Dorking Chamber Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Dover Choral Society
Venue: Church of St.Peter and St.Paul, Minnis Lane, Dover CT17 0RG
Times: 3.00pm concert
Programme: Concert of Opera Choruses - works TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Images - Iberia; P.Carr Saxophone Concerto; Copland Symphony No.3

Saturday 16th May 2020

Group: Erato Orchestra
Venue: St.Mark’s Church, Church Road, Purley CR8 3QQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Cimarosa I Traci Amanti - Overture; Dvořák Two Waltzes for Strings; Haydn Symphony No. 78; Beethoven Piano Concerto No.2

Saturday 16th May 2020

Group: Fleet Choral Society
Venue: St Andrew’s Garrison Church, Queen’s Avenue, Aldershot GU11 2BY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Guildford Symphony Orchestra
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Russian Spectacular: Rimsky-Korsakov Russian Easter Festival Overture; Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan - Flight of the Bumblebee; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - The Great Gate of Kiev; Khachaturian Spartacus - Adagio; Prokofiev Cinderella - Suite No.1; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances (Orchestral Version); Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 16th May 2020

Group: Haslemere Musical Society
Venue: Haslemere Hall, Bridge Road, Haslemere GU27 2AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Mozart Idomeneo - Overture; Mozart Idomeneo - Excerpts

Saturday 16th May 2020

Group: Havant Chamber Orchestra
Venue: Wickham Community Centre, Mill Lane, Wickham PO17 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 16th May 2020

Group: Heathfield Choral Society
Venue: State Hall, Station Road, Heathfield TN21 8LD
Times: TBC
Programme: Fauré Requiem; Rutter Requiem

Saturday 16th May 2020

Group: Hitchin Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.30pm concert
Programme: Boughton A Summer Night; Bruch Violin Concerto No.1; Rooke Symphony No.2 in C

Saturday 16th May 2020

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Mozart Violin Concerto No.5; Ravel Tzigane; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 16th May 2020

Group: London Forest Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 16th May 2020

Group: Maidstone Symphony Orchestra
Venue: Mote Hall, Maidstone Leisure Centre, ME15 7RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 16th May 2020

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Music from Stage and Screen - works TBC

Saturday 16th May 2020

Group: Potters Bar Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, The Walk, Potters Bar EN6 1QQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vierne Messe Solennelle; Fauré Requiem

Saturday 16th May 2020

Group: Slough Philharmonic Society
Venue: St.Bernard’s School, 1 Langley Road, Slough SL3 7AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.14 ‘Harmoniemesse’; Rutter Psalmfest

Saturday 16th May 2020

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Peter and St.Paul’s Church, 155 Church Lane, Tonbridge, TN9 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.7; Rota Divertimento Concertante

Sunday 17th May 2020

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Maidstone Road, Hadlow, Tonbridge TN11 0DJ
Times: 3.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 17th May 2020

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: 3.00pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Honegger Pastorale d’Été; Vaughan Williams The Lark Ascending; Moeran Sinfonietta

Sunday 17th May 2020

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 7.00pm concert
Programme: Sibelius En Saga; Grieg Songs for Soprano and Orchestra; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 17th May 2020

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: TBC
Programme: To include Haydn Symphony No. 99; Beethoven Symphony No.2

Sunday 17th May 2020

Group: I Maestri
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 6.30pm concert
Programme: Myaskovsky Symphony No.18; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Myaskovsky Symphony No. 6

Sunday 17th May 2020

Group: Linsdale Singers
Venue: St.Barnabas Church, Linslade, Leighton Buzzard, Bedfordshire LU7 2NR
Times: 4.00pm concert
Programme: Concert and Cakes - Choral Music for a Summer Sunday Afternoon

Sunday 17th May 2020

Group: Moving Chamber Choir
Venue: TBC
Times: 6.30pm concert
Programme: The Sounds of Venice - to include works by Gabrielli and Monteverdi

Sunday 17th May 2020

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: Reading Minster of St.Mary the Virgin, Chain Street, Reading RG1 2HX
Times: 3.30pm concert
Programme: Children’s Concert - to include Grieg Peer Gynt - Suite No.1

Sunday 17th May 2020

Group: Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: Pamoja Hall, Sevenoaks School, Tonbridge Road, TN13 1HU
Times: 7.30pm concert
Programme: 75th Anniversary Concert: Schumann Overture ‘Manfred’; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Symphony No.2

Sunday 17th May 2020

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Silvestri Back to the Future - Suite; Zimmer Gladiator - Music from the Film; Bernstein On the Waterfront - Symphonic Suite; Gershwin An American in Paris; Williams Star Wars - Suite

Saturday 23rd May 2020

Group: East Sussex Bach Choir
Venue: Lewes Town Hall, High Street, Lewes BN7 2QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Haydn Te Deum No.2 - with Kantorei Hochrhein, Waldshut (Germany)

Saturday 23rd May 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 23rd May 2020

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 23rd May 2020

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 23rd May 2020

Group: Surrey Philharmonic Orchestra
Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan The Yeomen of the Guard - Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 23rd May 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: G Live, London Road, Guildford, GU1 2AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Best of Broadway - works TBC

Saturday 30th May 2020

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: TBC
Programme: TBC

June 2020

Saturday 6th June 2020

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 6th June 2020

Group: Bridgewater Sinfonia
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Bruch Scottish Fantasy; Maxwell Davies An Orkney Wedding with Sunrise; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 6th June 2020

Group: Ember Choral
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: TBC
Programme: A Summer Serenade - to include Fauré Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine plus madrigals and partsongs by British composers.

Saturday 6th June 2020

Group: Farnham and Bourne Choral Society
Venue: The Aldridge Theatre, Frensham Heights School, Rowledge, Farnham GU10 4EA
Times: TBC
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 6th June 2020

Group: Fernhurst Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: TBC
Programme: Handel Samson

Saturday 6th June 2020

Group: Guildford Chamber Choir
Venue: Guildford United Reformed Church, 83 Portsmouth Road, Guildford GU2 4BS
Times: TBC
Programme: To include Britten Rejoice in the Lamb; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 6th June 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 7.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro (Concert Performance) (Chamber Choir Concert)

Saturday 6th June 2020

Group: Ware Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; C.P.E.Bach Magnificat

Saturday 6th June 2020

Group: West London Sinfonia
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: TBC
Programme: Kabalevsky Colas Breugnon - Overture; B.Thompson Saxophone Concerto; Holst Planets Suite

Saturday 6th June 2020

Group: Wimbledon Choral Society
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: TBC
Programme: To include Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; R.Panufnik Song of Names

Saturday 6th June 2020

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Woodford Wells, Woodford Green IG8 0NH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 - with All Saints Festival Chorus

Sunday 7th June 2020

Group: Excelsis Choir
Venue: TBC
Times: 6.00pm concert
Programme: Post-tour Concert - works TBC

Sunday 7th June 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 5.00pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro (Concert Performance) (Chamber Choir Concert)

Tuesday 9th June 2020

Group: Salomon Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Thursday 11th June 2020

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Traditional Scarborough Fair (arr.Chilcott); Traditional House of the Rising Sun (arr.Chilcott); Todd Songs of Love; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Friday 12th June 2020

Group: Basingstoke Choral Society
Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: TBC
Programme: TBC

Friday 12th June 2020

Group: Surrey Opera
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 7.30pm performance
Programme: Mozart Don Giovanni

Saturday 13th June 2020

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: TBC
Programme: Come and Sing Choruses from Mendelssohn’s Elijah

Saturday 13th June 2020

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Visions of Eternity, to include music by Bach, Brahms, Duruflé, Wood and Pärt

Saturday 13th June 2020

Group: Basingstoke Choral Society
Venue: Winchester Cathedral, 9 The Close, Winchester SO23 9LS
Times: TBC
Programme: Duruflé Requiem; Lauridsen Lux Aeterna; Poulenc Organ Concerto

Saturday 13th June 2020

Group: Beckenham Chorale
Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: TBC
Programme: Orff Carmina Burana; Lambert The Rio Grande

Saturday 13th June 2020

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Parry Blest Pair of Sirens; Sibelius Suite ‘King Kristian II’; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 13th June 2020

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Martin’s Church, Mortimer Road, NW10 5SN
Times: 7.30pm concert
Programme: Boulanger D’un Matin de Printemps; R.Strauss Four Last Songs; Nielsen Symphony No.3 ‘Sinfonia Espansiva’

Saturday 13th June 2020

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Dawn till Dusk - Songs for a Summer’s Day - works TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert

Saturday 13th June 2020

Group: Carillon Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beastly Tails! Britten Rejoice in the Lamb; Tavener The Lamb; Tavener The Tyger; Whitacre Animal Crackers Vol.1; Whitacre Animal Crackers Vol.2

Saturday 13th June 2020

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Twickenham TW1 3NJ
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Eclectic Voices
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Essex Symphony Orchestra
Venue: Christ Church United Reformed Church, 164 New London Road, Chelmsford, Essex CM2 0AW
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.6

Saturday 13th June 2020

Group: Farnborough Symphony Orchestra
Venue: Princes Hall, Princes Way, Aldershot GU11 1NX
Times: 7.45pm concert
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Hindemith Nobilissima Visione; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 13th June 2020

Group: Fulham Camerata Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Guildford Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Gershwin Porgy and Bess - A Choral Suite; Rutter Feel the Spirit

Saturday 13th June 2020

Group: Harrow Philharmonic Choir
Venue: Wealdstone Methodist Church, Locket Road, Wealdstone HA3 7ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan H.M.S.Pinafore

Saturday 13th June 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Ipswich Choral Society, Holbrook Choral Society
Venue: The Chapel, Royal Hospital School, Holbrook, Ipswich IP9 2RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 13th June 2020

Group: London Contemporary Chamber Orchestra
Venue: Herne Hill United Church, Red Post Hill, London SE24 9PW
Times: 1.30pm Workshop
Programme: TBC

Saturday 13th June 2020

Group: London Lawyers’ Chorus and Orchestra
Venue: St.Andrew Holborn, St.Andrew Street, London, EC4A 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 13th June 2020

Group: London Pro Arte Choir
Venue: St.Lawrence Church, Whitchurch Lane, Edgware HA8 6QS
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Chandos Anthem No. 4 ‘O Come, Let Us Sing Unto the Lord’; Handel Chandos Anthem No. 8 ‘ O Come, Let Us Sing Unto the Lord’; Handel Chandos Anthem No.10 ‘The Lord is my Light’

Saturday 13th June 2020

Group: Meljon Singers
Venue: St.John’s Church, St.John’s Road, Epping CM16 5DN
Times: TBC
Programme: The Gift of Life - to include Bernstein Chichester Psalms; Rutter The Gift of Life

Saturday 13th June 2020

Group: Misbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Chesham HP5 1HY
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; R.Strauss Serenade in E Flat; Elgar Cello Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 13th June 2020

Group: Oxted and Limpsfield Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: Trafalgar School, London Road, Portsmouth PO2 9RJ
Times: TBC
Programme: Choral Workshop Day on The Angry Planet by Bob Chilcott

Saturday 13th June 2020

Group: Quire Voices
Venue: Windsor Parish Church, High Street, Windsor SL4 1LT
Times: 7.00pm concert
Programme: Festival of Voices - works TBC

Saturday 13th June 2020

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: St.Mary’s Church, Station Road, Twyford RG10 9NT
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC - with the Jewel Tones

Saturday 13th June 2020

Group: Royal Orchestral Society
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.00pm concert
Programme: R.Strauss Four Last Songs; Elgar Symphony No.1

Saturday 13th June 2020

Group: Sinfonia Tamesa
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times:
Programme: To include Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 13th June 2020

Group: Surrey Opera
Venue: St.Mary’s Church, Canning Road, Croydon CR0 6QD
Times: 2.00pm and 7.30pm performances
Programme: Mozart Don Giovanni

Saturday 13th June 2020

Group: Thames Philharmonic Choir
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi God is Gone Up; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Howells Collegium Regale - Te Deum; Parry I Was Glad; Poulenc Gloria; Victoria Missa O Quam Gloriosum est Regnum; Victoria O Quam Gloriosum

Saturday 13th June 2020

Group: Thames Philharmonia
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 14th June 2020

Group: Penshurst Choral Society
Venue: St.John the Baptist Church, High Street, Penshurst, Tonbridge TN11 8BL
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - works TBC

Sunday 14th June 2020

Group: Westminster Philharmonic Orchestra
Venue: Langton’s Lakeside, Billet Lane, Hornchurch RM11 1XJ
Times: 10.30am rehearsal, 3.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 14th June 2020

Group: Worthing Philharmonic Orchestra
Venue: Worthing Assembly Hall, Stoke Abbott Road, Worthing BN11 1HQ
Times: 3.00pm concert
Programme: Nielsen Helios Overture; Dvořák Cello Concerto; Walton Symphony No.1

Wednesday 17th June 2020

Group: London Phoenix Orchestra
Venue: Cadogan Hall, 5 Sloane Terrace, London, SW1X 9DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Korngold Captain Blood - Overture; Barry Born Free (arr.Raine); Williams Schindler’s List; Rósza El Cid - Overture; Steiner Casablanca Suite

Thursday 18th June 2020

Group: Petersfield Orchestra
Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Mozart Oboe Concerto K314; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Friday 19th June 2020

Group: Goldsmiths Choral Union
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Gounod St.Cecilia Mass

Saturday 20th June 2020

Group: Battersea Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th June 2020

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mirjams Siegesgesang; Mendelssohn Hear My Prayer; Brahms Nanie; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 20th June 2020

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Szymanowski Violin Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 20th June 2020

Group: Cantate Choir
Venue: St.Botolph’s Church, Chevening Road, Sevenoaks TN14 6HG
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Missa Solemnis

Saturday 20th June 2020

Group: Chichester Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Bruckner Mass in E Minor and unaccompanied motets/anthems/part songs by Viadana, Gabrieli, Brahms and Rachmaninov

Saturday 20th June 2020

Group: Croydon Bach Choir
Venue: Shirley Methodist Church, 2 Eldon Avenue, Croydon CR0 8SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Christ on the Mount of Olives; Schubert Mass in G - with the Leipzig Ensemble

Saturday 20th June 2020

Group: Dartford Choral Society
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Dartford Promenade Concert - works TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Dorking Philharmonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Ealing Choral Society
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Puccini Messa di Gloria and a selection of opera choruses

Saturday 20th June 2020

Group: Enfield Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows - works TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Epsom Choral Society
Venue: St.Andrew’s URC, Northey Avenue, Cheam, SM2 7HF
Times: TBC
Programme: To include works by Pärt, Whitbourn, Todd and Lambert

Saturday 20th June 2020

Group: Hampstead Chorus
Venue: University College School, Frognal, Hampstead, London NW3 6XH
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Harmony Sinfonia
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Harpenden Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Church Green, Harpenden AL5 2TP
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert with Onyx Brass, to include music by Purcell, Handel and Parry

Saturday 20th June 2020

Group: Harrow Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: TBC
Programme: To include Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 20th June 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Poulenc Chansons Françaises; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Debussy Printemps; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Brahms Liebeslieder Waltzes; Brahms Neue Liebeslieder Waltzes Op.65 (Chamber Choir Concert)

Saturday 20th June 2020

Group: Hillingdon Philharmonic Orchestra
Venue: St. Mary’s Parish Church, 9 The Fairway, Ruislip HA4 0SP
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Bruch Scottish Fantasy; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 20th June 2020

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Lea Singers
Venue: Bennet’s, 21 Leyton Road, Harpenden AL5 2HU
Times: TBC
Programme: A Folk-inspired Classical Concert - works TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Mid Sussex Sinfonia
Venue: The King’s Church, Victoria Road, Burgess Hill RH15 9LR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Don Giovanni - Overture; Mozart Sinfonia Concertante for Violin and Viola K364; Pärt Silouan’s Song; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 20th June 2020

Group: Northwood Choral Society
Venue: Holy Trinity Church Hall, Gateway Close, Northwood HA6 2RP
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - The Great American Songbook

Saturday 20th June 2020

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: TBC
Programme: A Selection of Gilbert and Sullivan Solos and Choruses

Saturday 20th June 2020

Group: Reading Symphony Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: 75th Anniversary Joint Concert Shostakovich Festive Overture; Elgar Cello Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’ - with Das Orchester der Landesregierung, Düsseldorf (Germany)

Saturday 20th June 2020

Group: The Ripieno Choir
Venue: All Saints’ Church, Weston Green, Esher, Surrey KT10 8JL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Programme of German music from Schütz to Mendelssohn

Saturday 20th June 2020

Group: Rochester Choral Society
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Haydn Mass No. 9 ‘Heiligmesse’; Mozart Requiem Mass

Saturday 20th June 2020

Group: Seaford Choral Society
Venue: Seaford Baptist Church, Belgrave Road, Seaford BN25 2EE
Times: TBC
Programme: To include L’Estrange Zimbe!

Saturday 20th June 2020

Group: St.Albans Choral Society
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 20th June 2020

Group: Surrey Mozart Players
Venue: Electric Theatre, Guildford, GU1 4SZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in D D590; Mozart Horn Concerto No.4; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 20th June 2020

Group: Waltham Singers
Venue: Great Waltham Church, Chelmsford Road, Great Waltham CM3 1DE
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 20th June 2020

Group: Waverley Singers
Venue: St.Andrew’s Church, Upper Church Lane, Farnham GU9 7PW
Times: 7.00pm concert
Programme: Last Night of the Proms Concert

Saturday 20th June 2020

Group: Wokingham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 50 Norreys Avenue, Wokingham RG40 1UG
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 20th June 2020

Group: Woking Symphony Orchestra
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Egdon Heath; Sibelius Symphony No.5; Mendelssohn Violin Concerto

Sunday 21st June 2020

Group: Basingstoke Symphony Orchestra
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: ’Italia Con Amore’ - to include Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Verdi Aida - Triumphal Scene; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Tchaikovsky Capriccio Italien; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.2 plus favourite Verdi and Puccini arias and choruses. With Rivarate Choir and Collegium Chorus

Sunday 21st June 2020

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Friars Walk, Lewes BN7 2LE
Times: 3.00pm concert
Programme: TBC

Sunday 21st June 2020

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Lyadov Sorrowful Song; Dvořák Czech Suite; Larsson Pastoralsvit; Beethoven Symphony No.8

Sunday 21st June 2020

Group: Ernest Read Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 6.30pm concert
Programme: Copland Symphony No.3 plus concerto TBC

Sunday 21st June 2020

Group: Forest Philharmonic
Venue: Stoke Newington Assembly Hall, Town Hall, Stoke Newington Church Street, London N16 0JR
Times: 6.30pm concert
Programme: Bernstein On the Town - Three Dance Episodes; Prokofiev Romeo and Juliet - Suite No.2; Bartók Concerto for Orchestra

Sunday 21st June 2020

Group: Sevenoaks Philharmonic, Sevenoaks Symphony Orchestra
Venue: STAG Theatre, London Road, Sevenoaks, TN13 1ZZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Sunday 21st June 2020

Group: West Forest Sinfonia
Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 4.30pm concert
Programme: Panufnik Katyn Epitaph; Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Symphony No.4

Wednesday 24th June 2020

Group: Epworth Choir
Venue: Trinity Methodist Church, 11 Brewery Road, Woking GU21 4LJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Broadway Review - music by Rodgers, Bernstein, Porter, Gershwin and others

Thursday 25th June 2020

Group: Whitehall Choir
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: TBC
Programme: Northern Lights - a programme of choral music from Scandinavia and the Baltic region - works TBC

Thursday 25th June 2020

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Nielsen Symphony No.5

Friday 26th June 2020

Group: Colchester Choral Society
Venue: The Assembly Rooms, High Street, Dedham, Colchester CO7 6HJ
Times: TBC
Programme: Summer Serenade - works TBC

Friday 26th June 2020

Group: Cranbrook Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Summer Concert - with Cranbrook School

Saturday 27th June 2020

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: TBC
Programme: Opera Favourites - works TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Symphonic Adiemus plus favourites from British Musicals

Saturday 27th June 2020

Group: Barnet Choral Society, Forest Philharmonic, Bishop’s Stortford Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 27th June 2020

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Chiltern Choir
Venue: Sarratt Village Hall, The Green, Sarratt, near Rickmansworth WD3 6AS
Times: 7.30pm concert
Programme: An Evening of Jazz Standards

Saturday 27th June 2020

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Rochester Cathedral, Rochester, Kent ME1 1SX
Times: TBC
Programme: Weber Die Drei Pintos - Overture (arr.Mahler); R.Strauss Four Last Songs; Mahler Symphony No. 1

Saturday 27th June 2020

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Beethoven Violin Concerto; Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Nielsen Symphony No.1

Saturday 27th June 2020

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Matthew’s Church, Chichester Road, Croydon CR0 5NQ
Times: 7.30pm concert
Programme: The Great American Songbook - a selection of jazz and blues arrangements

Saturday 27th June 2020

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Honegger Pastorale d’Été; Rodrigo Concierto de Aranjuez (arr.for Harp); Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 27th June 2020

Group: Dorking Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: East Surrey Choral Society
Venue: Woldingham Village Hall, Station Road, Woldingham CR3 7EU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sullivan and his World - to include music by Sir Arthur Sullivan and his contemporaries.

Saturday 27th June 2020

Group: Epsom Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 27th June 2020

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Finchley Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Durham Road, London N2 9DP
Times: TBC
Programme: To include Schubert Mass in C; Mendelssohn Jesu Meine Freude and music by Vivaldi and Beethoven

Saturday 27th June 2020

Group: Fulham Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Prokofiev Symphony No.7

Saturday 27th June 2020

Group: Genesis Chorale
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry Blest Pair of Sirens; Parry Jerusalem; Vaughan Williams Toward the Unknown Region; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Gloria

Saturday 27th June 2020

Group: Harlow Chorus
Venue: St.Michael’s Church, 1 Windhill, Bishop’s Stortford CM23 2ND
Times: 7.30pm concert
Programme: Magic of the Musicals

Saturday 27th June 2020

Group: Harmonie Concert Band
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC - with Hadleigh Temple Salvation Army Band

Saturday 27th June 2020

Group: Hayes Symphony Orchestra
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Hertford Symphony Orchestra
Venue: Hertford Theatre, The Wash, Hertford SG14 1PS
Times: 7.45pm concert
Programme: Wagner Tannhäuser - Overture; Dvořák The Water Goblin; Beethoven Symphony No.5

Saturday 27th June 2020

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Higdon Percussion Concerto; Elgar Enigma Variations

Saturday 27th June 2020

Group: Kingston Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maple Road, Surbiton, Surrey KT6 4DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; O’Regan Dorchester Canticles; Chilcott Canticles of Light

Saturday 27th June 2020

Group: London Recorder Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, Steeple Morden, Royston, SG8 0NJ
Times: TBC
Programme: A Summer’s Evening - works TBC

Saturday 27th June 2020

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: TBC
Programme: Janáček Taras Bulba; Schumann Cello Concerto; Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 27th June 2020

Group: Portsmouth Choral Union
Venue: Portsmouth Anglican Cathedral, High Street, Portsmouth PO1 2HA
Times: TBC
Programme: Look at the World: to include Chilcott The Angry Planet - with Castle Primary School and the Baroque Choir Portsmouth

Saturday 27th June 2020

Group: Redhill Sinfonia
Venue: Reigate Park Church, Park Lane East, Reigate RH2 8BD
Times: TBC
Programme: Sibelius Symphony No.3; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 27th June 2020

Group: Sidcup Symphony Orchestra
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Sidcup DA14 6BX
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude to Act III; Wagner Wesendonck Lieder; Beethoven Symphony No.2 plus a Mozart Overture

Saturday 27th June 2020

Group: South Berks Concert Band
Venue: St Marys Church, Church Lane, Burghfield Village, Berkshire RG30 3TG
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: St.Albans Chamber Choir
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Der Geist hilft’ and Bach Cantatas for Pentecost and Trinity. With Lawes Baroque Players

Saturday 27th June 2020

Group: Stanmore Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott A Little Jazz Mass; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 27th June 2020

Group: Stevenage Symphony Orchestra, Orpheus Choir North Herts
Venue: St.Mary’s Church, Churchyard, Hitchin, SG5 1HP
Times: 7.00pm concert
Programme: Choral Concert - works TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Stour Choral Society
Venue: Old Hall Chapel, Rectory Hill, East Bergholt, Colchester CO7 6TG
Times: 6.15pm concert
Programme: TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Tiptree Choral Society
Venue: The Barn, Park House Farm, Layer Marney CO5 9UH
Times: TBC
Programme: Prom in the Barn - works TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Tonbridge Philharmonic Society
Venue: St.Stephen’s Church, 37 Waterloo Road, Tonbridge TN9 2SW
Times: 8.00pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening - works TBC

Saturday 27th June 2020

Group: Trinity Orchestra
Venue: Trinity Church, Harrow, HA1 1RX
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Barber Violin Concerto; Beethoven Symphony No.2

Saturday 27th June 2020

Group: Twickenham Choral Society
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: TBC
Programme: C.P.E.Bach Magnificat; Handel Dixit Dominus

Saturday 27th June 2020

Group: Watford Philharmonic Choir and Orchestra
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - music by Puccini, Wagner, Mozart, Verdi, Rossini and Sullivan

Saturday 27th June 2020

Group: Woking Choral Society
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell Harmonia Sacra; Byrd Mass for Four Voices; Bach Cantata No. 84 ‘Ich bin vergnügt mir meinem Glücke’; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 27th June 2020

Group: Woodford Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: WSO Ensemble Concert - works TBC

Sunday 28th June 2020

Group: Heathfield Choral Society
Venue: Holy Cross Priory, Lewes Road, Cross in Hand TN21 0DZ
Times: Afternoon Concert
Programme: Concert of Popular Favourites - works TBC

Sunday 28th June 2020

Group: Kensington Philharmonic Orchestra
Venue: Chelsea Old Town Hall, King’s Road, London, SW3 5EE
Times: 7.00pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Elgar Cello Concerto; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Sunday 28th June 2020

Group: London Gay Symphony Orchestra
Venue: St Giles Cripplegate, Barbican, London, EC2Y 8DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Smyth Serenade in D; R.Strauss Four Last Songs; Dvořák Symphony No.7

Sunday 28th June 2020

Group: London Medical Orchestra
Venue: St.Mary Brookfield, Dartmouth Park Road, London, NW5 1SL
Times: 6.00pm concert
Programme: To include Griffes The White Peacock; Beethoven Violin Concerto plus a Haydn symphony

Sunday 28th June 2020

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus, Polymnia
Venue: Milton Keynes Theatre, 500 Marlborough Gate, Milton Keynes MK9 3NZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 28th June 2020

Group: Royal Tunbridge Wells Choral Society
Venue: United Reformed Church, 1 Mount Ephraim, Tunbridge Wells TN4 8AE
Times: 6.30pm concert
Programme: To include Chilcott A Little Jazz Mass

Sunday 28th June 2020

Group: Teddington Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 28th June 2020

Group: Tiptree Choral Society
Venue: The Barn, Park House Farm, Layer Marney CO5 9UH
Times: TBC
Programme: Children’s Prom in the Barn - works TBC

Tuesday 30th June 2020

Group: Kensington Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: TBC
Programme: Sibelius En Saga; Maw Dance Scenes; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

July 2020

Wednesday 1st July 2020

Group: Bacchus Wind Orchestra
Venue: Eastbourne Bandstand, Grand Parade, Eastbourne BN21 3AD
Times: 8.00pm concert
Programme: TBC

Thursday 2nd July 2020

Group: Aeolian Sinfonia of North London
Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8.00pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Grieg Four Norwegian Dances; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Thursday 2nd July 2020

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Stephen Walbrook, 39 Walbrook, London EC4N 8BN
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Thursday 2nd July 2020

Group: Windsor Community Orchestra
Venue: Dedworth Green Baptist Church, Smiths Lane, Dedworth SL4 5PE
Times: TBC
Programme: TBC

Friday 3rd July 2020

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Strictly Come Dancing: Gorb Yiddish Dances; A.Reed Armenian Dances; Woolfenden Illyrian Dances; Rachmaninov Symphonic Dances

Friday 3rd July 2020

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: TBC
Programme: Smetana The Bartered Bride

Saturday 4th July 2020

Group: Amati Orchestra
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Stravinsky The Firebird - Suite (1919); Shostakovich Symphony No.10

Saturday 4th July 2020

Group: Aylesbury Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Family Concert: Prokofiev Peter and the Wolf; Patterson Little Red Riding Hood

Saturday 4th July 2020

Group: Billericay Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Jenkins The Mayflower Pilgrims

Saturday 4th July 2020

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Billingshurst Leisure Centre, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: TBC
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Goodall Eternal Light, A Requiem

Saturday 4th July 2020

Group: Buckingham Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: TBC
Programme: US Independence Day Celebration: Sousa Stars and Stripes Forever; Copland Rodeo - Four Dance Episodes; Gershwin Rhapsody in Blue; Williams Star Wars Epic II (arr.Smith); Copland John Henry; Gershwin Porgy and Bess - Suite; Glass Company; Bernstein West Side Story - Selections (arr.Mason)

Saturday 4th July 2020

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: TBC
Programme: Sullivan The Mikado

Saturday 4th July 2020

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 4th July 2020

Group: Chiswick Choir
Venue: St.Nicholas Church, Chiswick Mall, Chiswick W4 2PJ
Times: TBC
Programme: Independence Day Celebration of American Music, to include music by Bernstein, Whitacre, Copland and Lauridsen

Saturday 4th July 2020

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 5.00pm concert
Programme: Stars and Stripes - works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Colchester Symphony Orchestra
Venue: St.Botolph’s Church, Church Walk, Colchester CO2 7EE
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Bernstein Candide - Overture; Gershwin Piano Concerto; Barber Adagio for Strings; Copland Appalachian Spring - Suite

Saturday 4th July 2020

Group: Dulwich Symphony Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Concerto for Violin and Cello; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Prokofiev Romeo and Juliet - Excerpts

Saturday 4th July 2020

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: American Concert - works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Eltham Choral Society
Venue: Holy Trinity Church, Southend Crescent, Eltham SE9 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of American Music, to include works by Lauridsen, Whitacre, Paulus and Songs from the Shows

Saturday 4th July 2020

Group: Folkestone Choral Society
Venue: St.Leonard’s Church, Oak Walk, Hythe CT21 5DN
Times: TBC
Programme: Haydn Salve Regina; Haydn Stabat Mater; Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Vivaldi Concerto for Two Oboes RV535

Saturday 4th July 2020

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Holy Trinity Church, Sandgate Road, Folkestone, CT20 2HQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Schumann Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 4th July 2020

Group: Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Alexandra Park Road, London N10 2DD
Times: TBC
Programme: To include music by Gregory, Brahms and Strauss

Saturday 4th July 2020

Group: Godalming Choral Society
Venue: St.John’s Church, St John’s Street, Farncombe, Godalming GU7 3EJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Acis and Galatea

Saturday 4th July 2020

Group: Hailsham Choral Society
Venue: Civic Community Hall, 9-20 Vicarage Lane, Hailsham BN27 2AX
Times: TBC
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Hertford Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Queen’s Road, Hertford SG13 8AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Stars and Stripes - Works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Hounslow Symphony Orchestra
Venue: St.Mary’s Church, Osterley Rd, Isleworth, Middlesex TW7 4PW
Times: TBC
Programme: Beethoven Symphony No.1; Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar Serenade for Strings; Beethoven Symphony No.7

Saturday 4th July 2020

Group: Hythe Singers
Venue: The Jurgens Centre, 91 Harvest Road, Englefield Green, Egham TW20 0QR
Times: TBC
Programme: Music of the Spheres - works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Jubilate Choir
Venue: Emmanuel United Reformed Church, The Grove, West Wickham BR4 9JS
Times: 10.00am Workshop, 5.00pm Informal Performance
Programme: Workshop Day on choruses from Mendelssohn’s Elijah

Saturday 4th July 2020

Group: Leatherhead Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Letchworth Chorale
Venue: St.Edmundsbury Cathedral, Angel Hill, Bury St.Edmunds IP33 1LS
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: London Forest Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: A Concert of American Music - works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Luminosa Voices
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: 100 Years of American Choral Music, to include music by Whitacre, Bernstein, Lauridsen and Barber

Saturday 4th July 2020

Group: Maidstone Choral Union
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: TBC
Programme: American-Themed Concert - Works TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Midsummer Opera
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: TBC
Programme: Smetana The Bartered Bride

Saturday 4th July 2020

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Falla Nights in the Gardens of Spain; Stravinsky Petrushka

Saturday 4th July 2020

Group: Portobello Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Schumann Cello Concerto; Haydn Symphony No.100 ‘Military’

Saturday 4th July 2020

Group: Southend Festival Chorus
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: A Concert of American Music

Saturday 4th July 2020

Group: South West Essex Choir
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Mass in C; Beethoven Choral Fantasy

Saturday 4th July 2020

Group: St.Albans Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst The Perfect Fool; Barber Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 4th July 2020

Group: Streatham Choral Society
Venue: St.Peter’s Church, Leigham Court Road, Streatham SW16 2SD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Five Mystical Songs; Rutter Te Deum; Ireland Greater Love; Stanford Songs of the Fleet

Saturday 4th July 2020

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Stars and Stripes Forever - American Pie - Some Like it Hot!

Saturday 4th July 2020

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Thames Voyces Chamber Choir
Venue: St.Mark’s Church, Popeswood Road, Binfield RG42 4AH
Times: TBC
Programme: America in Song: Copland Old American Songs; Gershwin A Gershwin Portrait

Saturday 4th July 2020

Group: Uckfield Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Summer Concert

Saturday 4th July 2020

Group: Uxbridge Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: Holy Trinity Church, High Street, Guildford, GU1 3RR
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Watford Symphony Orchestra
Venue: Clarendon Muse, Watford Grammar School for Boys, Rickmansworth Road, Watford WD18 7JA
Times: TBC
Programme: Smetana Ma Vlast - Excerpts; R.Strauss Horn Concerto No.1; Delius Florida Suite

Saturday 4th July 2020

Group: Welwyn Garden City Orchestra and Chorus
Venue: St.Francis Church, Church Road, Welwyn Garden City AL8 6HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Centenary Concert - to include Falla The Three-Cornered Hat - Suite: Scenes and Dances; R.Rodgers Blue Moon (arr.Blackwell); Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar The Spirit of England and other choral arrangements of songs by Rodgers and Hart

Saturday 4th July 2020

Group: West London Sinfonia
Venue: St.Anne’s Church, Kew Green, Kew, Surrey TW9 3AA
Times: TBC
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Mozart Concerto for Flute and Harp; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 4th July 2020

Group: Winchmore String Orchestra
Venue: Southgate (The Bourne) Methodist Church, Southgate, London N14 6RS
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 4th July 2020

Group: Yateley Choral Society
Venue: Fyson Blum Hall, Yateley Manor School, 51 Reading Road, Yateley GU46 7UQ
Times: TBC
Programme: Sullivan The Mikado

Sunday 5th July 2020

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Sunday 5th July 2020

Group: Bedford Sinfonia
Venue: St.Edmund or St.James Church, Park Lane, Blunham, Bedfordshire MK44 3NH
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Rameau and Lully - with Cantamus Choir

Sunday 5th July 2020

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Theodora

Sunday 5th July 2020

Group: Hook Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 5th July 2020

Group: I Maestri
Venue: Highgate United Reformed Church, Pond Square Chapel, South Grove, Highgate, London N6 6BA
Times: 6.30pm concert
Programme: Norden New Work (World Première); Myaskovsky Symphony No.27 in C Minor

Sunday 5th July 2020

Group: North Downs Community Orchestra
Venue: Bawtree Hall, Hazelwood School, Wolfs Hill, Limpsfield, Oxted, Surrey RH8 0QU
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 5th July 2020

Group: Richmond Orchestra
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: 5.00pm concert
Programme: To include Gershwin Rhapsody in Blue; Copland Fanfare for the Common Man; Bernstein Candide - Overture; Barber Adagio for Strings

Sunday 5th July 2020

Group: Saffron Walden Symphony Orchestra
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert - to include Edmunds Peter and the Flu (World Première); Hovhaness And God Created Great Whales

Sunday 5th July 2020

Group: South East London Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 12.30pm rehearsal, 4.00pm concert
Programme: Brouwer Pulse; Milhaud Scaramouche (Saxophone Concerto); Shostakovich Symphony No.10

Sunday 5th July 2020

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: Saint Mary Magdalene Church, Windmill Hill, Enfield, Middlesex EN2 7AJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.1; Coates Saxo-Rhapsody; Debussy Rhapsody for Alto Saxophone and Orchestra; Bizet Symphony in C

Sunday 5th July 2020

Group: West Forest Sinfonia
Venue: Recital Room, South Hill Park, Ringmead, Bracknell RG12 7PA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Brahms Trio in A Minor Op.114

Sunday 5th July 2020

Group: West London Strings
Venue: Barnes Methodist Church, Station Road, Barnes, London SW13 0NH
Times: TBC
Programme: TBC

Tuesday 7th July 2020

Group: English Arts Chorale, English Arts Orchestra
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: 7.30pm concert
Programme: Parry I Was Glad; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Verdi Requiem

Tuesday 7th July 2020

Group: Stondon Singers
Venue: TBC
Times: 8.00pm concert
Programme: William Byrd Anniversary Concert

Wednesday 8th July 2020

Group: Fleet Orchestra
Venue: St.Philip and St.James Church, Kings Road, Fleet GU51 3AR
Times: 8.00pm concert
Programme: Summer Soirée - works TBC

Friday 10th July 2020

Group: Orchestra of the City
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Allegri Singers
Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 6.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Alton Concert Orchestra
Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: TBC
Programme: Last Night of the Proms concert

Saturday 11th July 2020

Group: Arun Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: - with South Downs Band

Saturday 11th July 2020

Group: Bearsted Choral Society
Venue: Holy Cross Church, Church Lane, Bearsted ME14 4EE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include music by Britten and Vaughan Williams

Saturday 11th July 2020

Group: Bromley Oecumenical Singers
Venue: St.Andrew’s Church, 134A Burnt Ash Lane, Bromley BR1 5AF
Times: 7.30pm concert
Programme: Classical Cabaret - works TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Ealing Symphony Orchestra
Venue: St.Barnabas’ Church, Pitshanger Lane, Ealing, W5 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: G.Lloyd Symphony No.2; Alwyn Pastoral Fantasia for Viola and Strings; Sibelius Symphony No.2

Saturday 11th July 2020

Group: East Malling Singers
Venue: Church of St James the Great, Church Walk, East Malling, Kent ME19 6AG
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Gloria; Copland Fanfare for the Common Man

Saturday 11th July 2020

Group: Finchley Chamber Choir, Finchley Symphony Orchestra
Venue: Trinity Church, Nether Street, North Finchley N12 7NN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Beethoven Symphony No.5

Saturday 11th July 2020

Group: Fulham Opera
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Orchestral Workshop Weekend on R.Strauss Die Aegyptische Helena (Day 1 of 2)

Saturday 11th July 2020

Group: Harrow Choral Society
Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: TBC
Programme: To include works by Handel and a selection of British composers

Saturday 11th July 2020

Group: Hastings Philharmonic Choir
Venue: Christ Church, Silchester Road, St.Leonards-on-Sea TN38 0JB
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Spirit of England; Rutter Magnificat; Parry I Was Glad

Saturday 11th July 2020

Group: Havant Symphony Orchestra
Venue: Oaklands Catholic School, Stakes Hill Road, Waterlooville PO7 7BW
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Smetana Ma Vlast - Vltava; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 11th July 2020

Group: Hemel Symphony Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Hillingdon Choral Society
Venue: Douay Martyrs School, Edinburgh Drive, Ickenham UB10 8QY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Sullivan Trial by Jury and opera choruses

Saturday 11th July 2020

Group: Hutton and Shenfield Choral Society
Venue: St.Thomas’s Church, St.Thomas Road, Brentwood CM14 4DF
Times: TBC
Programme: Beethoven Symphony No.7; Beethoven Mass in C

Saturday 11th July 2020

Group: Kingston Philharmonia
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Lambeth Orchestra
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: TBC
Programme: Maconchy Proud Thames Overture; Finzi Cello Concerto; Elgar Cockaigne Overture; Coates Calling All Workers; Coates London Suite; Coates By the Sleepy Lagoon; Binge Sailing By; A.Wood Barwick Green

Saturday 11th July 2020

Group: Lord Williams’s Festival Chorus
Venue: Thame Leisure Centre, Oxford Road, Thame OX9 2BB
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert of popular opera choruses - works TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Luton Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, 76 Ely Way, Leagrave, Luton LU4 9QN
Times: 7.30pm concert
Programme: Viva Espana - Spanish and South American Music

Saturday 11th July 2020

Group: New Redbridge Wind Orchestra
Venue: Copped Hall, Crown Hill, Epping CM16 5HS
Times: 2.00pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: North London Sinfonia
Venue: Hampstead Garden Suburb Free Church, Central Square, London NW11 7AG
Times: 7.00pm concert
Programme: R.R.Bennett Sinfonietta; Barber Violin Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 11th July 2020

Group: Octavian Singers
Venue: Lord Pirbright Hall, The Green, Pirbright GU24 0JE
Times: 7.30pm concert
Programme: Chilcott Nidaros Jazz Mass plus other light-hearted partsongs and jazz arrangements.

Saturday 11th July 2020

Group: Questors Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Reading Bach Choir
Venue: Douai Abbey, Upper Woolhampton, Berkshire RG7 5TQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include F.Martin Mass for Double Choir and music by Mahler and Strauss. With Cardiff Polyphonic Choir

Saturday 11th July 2020

Group: Reading Phoenix Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC - with the Aldbourne Band

Saturday 11th July 2020

Group: Reigate and Redhill Choral Society
Venue: St.John the Evangelist Church, Church Road, Redhill RH1 6QA
Times: 7.30pm concert
Programme: Broadway and Beyond: Todd Songs of Peace; Rutter The Sprig of Thyme; R.Rodgers The Sound of Music - Choral Selection (arr.Maulkin); Bart Oliver! - Choral Selection (arr.Maulkin)

Saturday 11th July 2020

Group: Saffron Walden Choral Society
Venue: Saffron Hall, Audley End, Saffron Walden CB11 4UH
Times: 7.30pm concert
Programme: Orff Carmina Burana; Dove Arion and the Dolphin; Wheeler Imagine It!

Saturday 11th July 2020

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Highsted Grammar School, Highsted Road, Sittingbourne, ME10 4PT
Times: 7.30pm concert
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Southend Choral Society
Venue: Plaza Centre, 600 Southchurch Road, Southend-on-Sea SS1 2PT
Times: TBC
Programme: Summer Concert - works TBC

Saturday 11th July 2020

Group: South West London Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Garlands and Goddesses - music and readings on a pastoral theme

Saturday 11th July 2020

Group: St.Albans Bach Choir
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Te Deum; Vaughan Williams Five Mystical Songs

Saturday 11th July 2020

Group: South London Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Sussex Symphony Orchestra
Venue: Dome Concert Hall, Brighton Dome, Church Street, Brighton BN1 1UD
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of Tchaikovsky: Tchaikovsky Piano Concerto No.1 - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’ - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’ - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.3 ‘Polish’ - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.4 - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.5 - Excerpt; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’ - Excerpt; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’ - Excerpt; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme - Excerpt; Tchaikovsky Violin Concerto - Excerpt; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Saturday 11th July 2020

Group: Tring Choral Society
Venue: Watford Colosseum, Rickmansworth Road, Watford WD17 3JN
Times: TBC
Programme: Dvořák Mass in D; Elgar The Music Makers

Saturday 11th July 2020

Group: Victoria Park Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Wimbledon Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Path, Merton SW19 3HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 11th July 2020

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: Come and Sing Vivaldi Gloria, plus a performance of Beethoven Violin Concerto

Sunday 12th July 2020

Group: Bedford Sinfonia
Venue: Church of All Saints, The Grove, Houghton Conquest, Bedford MK45 3JU
Times: 3.00pm concert
Programme: To include music by Rameau and Lully - with Cantamus Choir

Sunday 12th July 2020

Group: Fulham Opera
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Orchestral Workshop Weekend on R.Strauss Die Aegyptische Helena (Day 2 of 2)

Sunday 12th July 2020

Group: Henley Symphony Orchestra
Venue: The Floating Stage, Henley Festival, Henley-on-Thames RG9 2LP
Times: 12.00noon concert
Programme: To include Weber Overture ‘Jubel’; Walton Façade - Suites: Excerpts; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Gershwin Strike Up the Band - Overture - Part of the Henley Festival

Sunday 12th July 2020

Group: Maldon Choral Society
Venue: Maldon Community Centre, Sunbury Way, Maldon CM9 6YH
Times: 5.00pm concert
Programme: Afternoon Tea Café Concert

Sunday 12th July 2020

Group: Moving Chamber Choir
Venue: The Long Gallery, Lauderdale House, Waterlow Park, Highgate Hill N6 5HG
Times: 6.30pm concert
Programme: All That Jazz - works TBC

Monday 13th July 2020

Group: Opera South East
Venue: The Stables Theatre, The Bourne, Hastings TN34 3BD
Times: TBC
Programme: TBC

Friday 17th July 2020

Group: The Pico Players
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 18th July 2020

Group: Hastings Sinfonia
Venue: St.Mary in the Castle, Hastings TN34 3AF
Times: 7.30pm concert
Programme: To include S.Proctor The Queen Piano Concerto

Saturday 18th July 2020

Group: Havering Singers
Venue: St.Peter’s Church, Gubbins Lane, Harold Wood, Essex RM3 0QA
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 18th July 2020

Group: Hertfordshire Chorus
Venue: St.Francis of Assisi Church, Church Road, Welwyn Garden City, Herts. AL8 6QJ
Times: TBC
Programme: A Century of Songs - works TBC

Saturday 18th July 2020

Group: Opera South East
Venue: The Stables Theatre, The Bourne, Hastings TN34 3BD
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 18th July 2020

Group: Pelly Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Pelly Kaleidoscope of Colours, to include N.Hess Ladies in Lavender - Music from the Film ; Butterworth The Banks of Green Willow; Mancini The Pink Panther; Anderson Blue Tango; Goodall Blackadder - Theme; Prokofiev The Love of Three Oranges - March; Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Orchestral Medley

Saturday 18th July 2020

Group: Solent Symphony Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, The Square, Petersfield GU32 3HS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Schubert Symphony No. 5; Rossini Theme and Variations for Clarinet and Orchestra

Saturday 18th July 2020

Group: Southend Bach Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 18th July 2020

Group: Teddington Choral Society
Venue: Hammond Theatre, Hanworth Road, Hampton TW12 3HD
Times: TBC
Programme: To include Rutter Feel the Spirit

Sunday 19th July 2020

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Tchaikovsky Symphony No.5 plus a concerto or other work with soloist by Tchaikovsky

Sunday 19th July 2020

Group: Clacton Concert Orchestra
Venue: St.Bart’s Church, Frinton Road, Holland-on-Sea, Clacton-on-Sea CO15 5UH
Times: 3.00pm concert
Programme: Family Concert - works TBC

Sunday 19th July 2020

Group: Sussex Festival Choir
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.15pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Haydn Mass No. 5 ‘Great Organ Mass’

Saturday 25th July 2020

Group: Folkestone Symphony (FHOS)
Venue: Saga Pavilion, Enbrook Park, Sandgate High Street, Folkestone CT20 3SE
Times: 7.30pm concert
Programme: Festival Prom Concert - works TBC

Tuesday 28th July 2020

Group: Fortismere Community Choir, Fortismere Community Symphony Orchestra
Venue: Wilton’s Music Hall, 1 Graces Alley, Whitechapel, London E1 8JB
Times: TBC
Programme: Purcell Dido and Aeneas

August 2020

Saturday 22nd August 2020

Group: Portsmouth Choral Union, Nova Forest Classical Players
Venue: Portsmouth Anglican Cathedral, High Street, Portsmouth PO1 2HA
Times: TBC
Programme: Divine Classics: Fauré Requiem; Haydn Cello Concerto in C

Saturday 22nd August 2020

Group: Wyatt Sinfonia
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: To include Onac From Different Places; Holst Planets Suite plus a Saxophone Concerto

September 2020

Sunday 6th September 2020

Group: Essex Chamber Orchestra
Venue: Ingatestone and Fryerning Community Centre, 7 High St, Ingatestone CM4 9ED
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Brahms Tragic Overture; Sibelius Symphony No.3

Saturday 12th September 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Concert Aria ‘Ch’io mi scordi di te?’ K505; Sibelius Academic March; Beethoven Egmont Incidental Music

Sunday 13th September 2020

Group: Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Mozart Concert Aria ‘Ch’io mi scordi di te?’ K505; Sibelius Academic March; Beethoven Egmont Incidental Music

Saturday 19th September 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 26th September 2020

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Bruch Violin Concerto No.1; Poulenc Sinfonietta

Saturday 26th September 2020

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 26th September 2020

Group: Croydon Philharmonic Choir, Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Gala Prom Night - works TBC

Saturday 26th September 2020

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Prom Concert ‘Best of British’ - works TBC

Saturday 26th September 2020

Group: London Shostakovich Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Shostakovich Symphony No. 4

Sunday 27th September 2020

Group: Lees Court Music
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 6.30pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610 - liturgical performance with Quintessential Sackbut and Cornet Ensemble

Tuesday 29th September 2020

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC
Programme: TBC

October 2020

Thursday 1st October 2020

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 3rd October 2020

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC (Matinée)
Programme: TBC

Saturday 3rd October 2020

Group: East Malling Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Bob Chilcott Workshop

Sunday 4th October 2020

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: TBC (Matinée)
Programme: TBC

Sunday 4th October 2020

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Khachaturian Spartacus - Adagio; Myaskovsky Symphony No.27 in C Minor; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 10th October 2020

Group: Chandos Choir
Venue: St.Andrew’s Church, Woodmansterne Road, Coulsdon CR5 2DD
Times: 7.30pm concert
Programme: Autumn Concert - works TBC

Saturday 10th October 2020

Group: Eastwood Chorale
Venue: Westcliff High School for Boys, Kenilworth Gardens, Westcliff SS0 0BP
Times: TBC
Programme: Autumn Concert - works TBC

Saturday 10th October 2020

Group: Kensington Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Notting Hill, 90 Kensington Park Road, London, W11 2PN
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 10th October 2020

Group: London Consorts of Winds
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Wind and Brass Play Day

Saturday 10th October 2020

Group: Meljon Singers
Venue: Sukkat Shalom Synagogue, 1 Victory Road, Hermon Hill, London E11 1UL
Times: TBC
Programme: Music by Jewish Composers

Saturday 17th October 2020

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC - with the New London Singers

Sunday 18th October 2020

Group: Eastbourne Symphony Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, South Street, Eastbourne BN21 4UT
Times: 7.00pm concert
Programme: TBC

Tuesday 20th October 2020

Group: Salomon Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 24th October 2020

Group: Arun Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mozart Requiem Mass

Saturday 24th October 2020

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 31st October 2020

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: TBC
Programme: Bach Cantatas - works TBC

November 2020

Monday 2nd November 2020

Group: Sittingbourne Orpheus Choral Society
Venue: Sittingbourne Methodist Church, High Street, Sittingbourne ME10 4PB
Times: 9.30am to 4.45pm Workshop
Programme: Come and Sing Jenkins The Armed Man

Saturday 7th November 2020

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Kippington Road, Sevenoaks TN13 2LL
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th November 2020

Group: Enfield Chamber Orchestra
Venue: Enfield Baptist Church, Cecil Road, Enfield EN2 6TG
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th November 2020

Group: Hailsham Choral Society
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Autumn Concert - works TBC

Saturday 7th November 2020

Group: London Repertoire Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Triple Concerto and a Beethoven Overture

Saturday 7th November 2020

Group: North Downs Sinfonia
Venue: Tatsfield Village Hall, Westmore Green, Tatsfield, Westerham TN16 2AG
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 7th November 2020

Group: Surrey Heath Singers
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: TBC
Programme: Verdi Requiem

Saturday 7th November 2020

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: TBC
Programme: 75th Anniversary Concert - to include Jenkins The Armed Man

Saturday 14th November 2020

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Beethoven Octet; Bartók Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.5

Saturday 14th November 2020

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: St.Mildred’s Church, Bingham Road, Croydon CR0 7EB
Times: 7.30pm concert
Programme: The Best of Baroque - works TBC

Saturday 14th November 2020

Group: Excelsis Choir
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 14th November 2020

Group: Gravesham Choral Society
Venue: St.George’s Church, Church Street, Gravesend DA11 0DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Beethoven Symphony No.1; Beethoven Mass in C

Saturday 14th November 2020

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: TBC
Programme: Lunchtime Concert

Saturday 14th November 2020

Group: North London Symphony Orchestra
Venue: St.James’ Church, Muswell Hill, London N10 3DB
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 14th November 2020

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: Church of Our Lady, Nightingale Road, Hitchin SG5 1QS
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 14th November 2020

Group: Vivace Chorus
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 15th November 2020

Group: Royal Orchestral Society, The London Chorus
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 5.00pm concert
Programme: Ravel Daphnis et Chloé - Suite No.2; Poulenc Gloria; Saint-Saëns Symphony No.3 ‘Organ Symphony’

Friday 20th November 2020

Group: The Pico Players
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st November 2020

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: TBC
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 21st November 2020

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Todd Passion Music; Rutter Requiem

Saturday 21st November 2020

Group: Bedford Choral Society
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: TBC
Programme: Schubert Magnificat; Schubert Symphony No. 5; Schubert Mass in A Flat

Saturday 21st November 2020

Group: Camden Symphony Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: 40th Anniversary Concert, to include C.V..Roberts New Work (World Première)

Saturday 21st November 2020

Group: Dorking Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st November 2020

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 21st November 2020

Group: Horsham Symphony Orchestra
Venue: The Capitol Theatre, North Street, Horsham, RH12 1RG
Times: 7.30pm concert
Programme: Holst Egdon Heath; Francaix Clarinet Concerto; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 21st November 2020

Group: Kingston Philharmonia
Venue: St.John the Evangelist Church, Grove Lane, Kingston KT1 2SU
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 21st November 2020

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 21st November 2020

Group: West Sussex Philharmonic Choir
Venue: St.Mary’s Parish Church, Causeway, Horsham RH12 1HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Brahms Requiem

Saturday 21st November 2020

Group: Whitehall Orchestra
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Smyth The Wreckers - Overture; R.Strauss Oboe Concerto; R.Strauss Salome - Dance of the Seven Veils; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Sunday 22nd November 2020

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: All Saints’ Church, Mill Street, Maidstone, ME15 6YE
Times: 7.00pm concert
Programme: Charpentier Te Deum; A.Scarlatti Dixit Dominus; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Dixit Dominus

Thursday 26th November 2020

Group: Whitehall Choir
Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: TBC
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Friday 27th November 2020

Group: City Wind Orchestra
Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Fatal Attraction: Smetana The Bartered Bride - Overture; Bernstein West Side Story - Suite; Lambert Romeo and Juliet; Bizet Carmen - Suite No.1: Excerpts; Bizet Carmen - Suite No.2: Excerpts; Puccini Turandot - Nessun Dorma; Prokofiev Romeo and Juliet - Montagues and Capulets; Khachaturian Spartacus - Adagio; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Berlioz Symphonie Fantastique - March to the Scaffold (arr.)

Saturday 28th November 2020

Group: Canterbury Orchestra
Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: TBC
Programme: Northern European Soundscapes: Elgar The Dream of Gerontius - Prelude; Sibelius Violin Concerto; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 28th November 2020

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Schumann Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 28th November 2020

Group: Haydn Chamber Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Ipswich Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Kingston Chamber Orchestra
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: London Consorts of Winds
Venue: St.Alfege’s Church, Greenwich Church Street, London SE10 9BJ
Times: TBC
Programme: Lunchtime Concert

Saturday 28th November 2020

Group: London Doctors’ Orchestra and Choir
Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Meljon Singers
Venue: St.Peter and St.Paul Church, The Green, Chingford E4 7EN
Times: TBC
Programme: Magnificat - works TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Mosaic Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert for Advent and Christmas - works TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 28th November 2020

Group: Stour Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

December 2020

Saturday 5th December 2020

Group: Amersham and Chesham Bois Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Britten St.Nicolas

Saturday 5th December 2020

Group: Brighton Chamber Choir
Venue: St.Paul’s Church, West Street, Brighton BN1 2RS
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert - to include Mozart Requiem Mass

Saturday 5th December 2020

Group: Brighton and Hove Arts Orchestra
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2020

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 5th December 2020

Group: Concordia Voices, Surrey Brass
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 5th December 2020

Group: Ember Choral
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: TBC
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 5th December 2020

Group: Genesis Chorale
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 5th December 2020

Group: Luminosa Voices
Venue: Farnham Maltings, Bridge Square, Farnham GU9 7QR
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio

Saturday 5th December 2020

Group: Orpheus Choir North Herts
Venue: Parish Church of All Saints’, Church Street, Clifton, Bedfordshire SG17 5ET
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 5th December 2020

Group: Portobello Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Mussorgsky Khovanschina - Dance of the Persian Slaves (orch.Rimsky-Korsakov); Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Swan Lake - Suite

Saturday 5th December 2020

Group: South Berks Concert Band
Venue: St.John’s Church, Victoria Road, Mortimer Common, Mortimer, Reading RG7 3SY
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 5th December 2020

Group: Thames Philharmonia
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 5th December 2020

Group: Tiptree Choral Society
Venue: St.Luke’s Church, Church Road, Tiptree CO5 0SU
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2020

Group: Uckfield Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 5th December 2020

Group: Woking Choral Society
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: McDowall Christus Natus Est; Finzi In Terra Pax; Vaughan Williams Hodie

Sunday 6th December 2020

Group: Barnet Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Sunday 6th December 2020

Group: Clacton Choral Society
Venue: St.James’ Church, Tower Road, Clacton-on-Sea CO15 1DA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rutter Feel the Spirit; Bullard A Light in the Stable

Sunday 6th December 2020

Group: Epsom Symphony Orchestra
Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 6th December 2020

Group: Excelsis Choir
Venue: St.Luke’s Church, Headley Road, Grayshott, Hindhead GU26 6LF
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Thursday 10th December 2020

Group: Aylesbury Consort of Voices
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 12.45pm concert
Programme: Music for Christmas!

Saturday 12th December 2020

Group: Angmering Chorale
Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, London Road, Riverhead, Sevenoaks TN13 2BS
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Carshalton Choral Society
Venue: Carshalton Methodist Church, Ruskin Road, Carshalton SM5 3DE
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Chandos Choir
Venue: St.Peter’s Church Hall, Chipstead Way, Banstead, Surrey SM7 3JH
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Constanza Chorus
Venue: St.Marylebone Parish Church, 17 Marylebone Road, Marylebone, London NW1 5LT
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Dorking Choral Society
Venue: United Reformed Church, 53 West Street, Dorking RH4 1BS
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 12th December 2020

Group: Edwin James Festival Choir
Venue: St.James the Great Church, East Ham Road, Littlehampton BN17 7AN
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert - works TBC

Saturday 12th December 2020

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 2.00pm and 4.00pm concerts
Programme: To include Blake The Snowman

Saturday 12th December 2020

Group: South West London Choral Society
Venue: St.Anne’s Church, 182 St.Ann’s Hill, Wandsworth, London SW18 2RS
Times: TBC
Programme: To include Brahms Requiem; Everett Magnificat and Nunc Dimittis

Saturday 12th December 2020

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: To include Britten A Ceremony of Carols and community carols

Saturday 12th December 2020

Group: Twickenham Choral Society
Venue: Kingston Parish Church, Market Place, Kingston upon Thames KT1 1JP
Times: TBC
Programme: Handel Messiah

Sunday 13th December 2020

Group: Coro Nuovo
Venue: St.Mary’s Church, Haywards Heath Road, Balcombe, Haywards Heath RH17 6PA
Times: 7.00pm concert
Programme: Christmas Concert

Sunday 13th December 2020

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: To include Orff Carmina Burana

Tuesday 15th December 2020

Group: The Pico Players
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Carol Concert

Friday 18th December 2020

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 19th December 2020

Group: Esterházy Chamber Choir
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 19th December 2020

Group: Paddock Wood Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Maidstone Road, Paddock Wood TN12 6DZ
Times: TBC
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th December 2020

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 19th December 2020

Group: Tring Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Monday 21st December 2020

Group: Sutton Valence Choral Society
Venue: Sutton Valence School Chapel, North Street, Sutton Valence, ME17 3HL
Times: 7.30pm concert
Programme: Carol Concert

Wednesday 23rd December 2020

Group: Gravesham Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Christmas Carol Concert

2021
January 2021

Saturday 23rd January 2021

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Delius North Country Sketches; Elgar Sea Pictures; Bax Symphony No.6

Saturday 30th January 2021

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

February 2021

Saturday 6th February 2021

Group: Phoenix Choir Eastbourne
Venue: All Saints’ Church, 21a Grange Road, Eastbourne BN21 4HE
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Tuesday 9th February 2021

Group: Salomon Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

March 2021

Saturday 13th March 2021

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Horovitz Concerto for Euphonium; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Bruckner Symphony No.6

Sunday 14th March 2021

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Wagner Parsifal - Prelude; D’Indy Summer Day in the Mountains; Wagner Parsifal - Good Friday Music; R.Strauss Four Last Songs

Saturday 20th March 2021

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 20th March 2021

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 20th March 2021

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 20th March 2021

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Classic fm Choral Classics

Saturday 20th March 2021

Group: Woking Choral Society
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Friday 26th March 2021

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th March 2021

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 27th March 2021

Group: Stour Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Sunday 28th March 2021

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: Beethoven Christ on the Mount of Olives; Mendelssohn Die Erste Walpurgisnacht

April 2021

Saturday 17th April 2021

Group: Ipswich Choral Society
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: Easter Oratorio - works TBC

May 2021

Friday 14th May 2021

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 15th May 2021

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Respighi Fountains of Rome; Ely Bromleag; Korngold Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

June 2021

Sunday 13th June 2021

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bromley Hall, Langley Park Centre for the Performing Arts, Hawksbrook Lane, Beckenham, BR3 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: Children’s Concert Rossini William Tell - Overture; Patterson Little Red Riding Hood; Williams Harry Potter - Music from the Films

Saturday 19th June 2021

Group: St.Cecilia Chorus, Banstead
Venue: TBC
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 19th June 2021

Group: Woking Choral Society
Venue: H.G.Wells Conference and Events Centre, Woking GU21 6HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Clausen Festival Te Deum; Chilcott Canticles of Light; Mendelssohn Hear My Prayer; Saint-Saëns Quam Dilecta; Bernstein Chichester Psalms

Sunday 20th June 2021

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: 4.00pm concert
Programme: Franck Les Éolides; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Vaughan Williams The Wasps - Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Brahms Serenade No.1

Saturday 26th June 2021

Group: Stour Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

July 2021

Saturday 3rd July 2021

Group: Milton Keynes Sinfonia
Venue: The Chrysalis Theatre, Japonica Lane, Willen Park South, Milton Keynes MK15 9JY
Times: 7.30pm concert
Programme: TBC

Saturday 10th July 2021

Group: Southgate Symphony Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

Saturday 10th July 2021

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Opera Gala Concert

October 2021

Sunday 3rd October 2021

Group: Didcot Concert Orchestra
Venue: Cornerstone Arts Centre, 25 Station Road, Didcot OX11 7NE
Times: TBC
Programme: Saint-Saëns Phaéton; Hanson Symphony No.2 ‘Romantic’; Goldmark Overture ‘Sakuntala’; Goldmark The Queen of Sheba - Ballet Music; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Friday 15th October 2021

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

November 2021

Saturday 13th November 2021

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: A Night at the Theatre

Saturday 20th November 2021

Group: Angmering Chorale
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 27th November 2021

Group: Stour Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: 50th Anniversary Concert - works TBC

December 2021

Saturday 11th December 2021

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Community Christmas Carol Concert

Sunday 12th December 2021

Group: St.John of Jerusalem Festival Chorus
Venue: St.John of Jerusalem Church, Lauriston Road, Hackney, E9 7DL
Times: TBC
Programme: Dvořák The Spectre’s Bride

Friday 17th December 2021

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

2022
March 2022

Friday 25th March 2022

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

April 2022

Saturday 2nd April 2022

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Orff Carmina Burana

May 2022

Friday 13th May 2022

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

July 2022

Saturday 9th July 2022

Group: Surrey Heath Singers
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Café-style Prohibition-era Concert

October 2022

Friday 14th October 2022

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

December 2022

Saturday 10th December 2022

Group: Tiptree Choral Society
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: Handel Messiah

Friday 16th December 2022

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

2023
March 2023

Friday 24th March 2023

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

May 2023

Friday 12th May 2023

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

October 2023

Friday 13th October 2023

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC

December 2023

Friday 15th December 2023

Group: Lewes Concert Orchestra
Venue: TBC
Times: TBC
Programme: TBC