Past Diary of Events 2008

This is a list of past concerts from the year 2008. Use the slider below to switch to other years gone by, or to the list of future events.

January 2008

Saturday 19th January 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring into Winter: Copland Las Agachadas; Rutter Birthday Madrigals; Bennet All Creatures Now; Morley Fyer! Fyer!; Tomkins Music Divine; Tomkins See, see, the shepherd’s queen; Macfarren Orpheus with his Lute; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; C.Wood Full Fathom Five; Traditional Botany Bay (arr.Weakley); Traditional Shenandoah (arr.Roberts); Burns Early Autumn (arr.Roberts); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts)

Saturday 19th January 2008

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; R.Strauss Duett-Concertino; Bruckner Symphony No.7

Saturday 19th January 2008

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Sleeping Beauty - Waltz; Dvořák Cello Concerto; Bruckner Symphony No.4

Saturday 19th January 2008

Group: Canterbury Choral Society, London Handel Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Insanae et Vanae Curae; Mozart Symphony No.39; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

Sunday 20th January 2008

Group: Belsize Baroque
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach Orchestral Suite No.4; Bach Cantata No. 42 ‘Am Abend aber desselbigen Sabbats’ - Sinfonia; Rameau Les Paladins

Friday 25th January 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Semiramide - Overture; Mendelssohn Violin Concerto; Sibelius Valse Triste; Sibelius Symphony No.3

Saturday 26th January 2008

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings - Larghetto (arr.Vaughan Williams); Mozart Concerto for Flute and Harp; Peterson A London Thoroughfare: 2am; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 26th January 2008

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Ravel Piano Concerto in G Major; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

February 2008

Saturday 2nd February 2008

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Cyprian’s Church, Glentworth Street, London NW1 6AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Beethoven Violin Concerto; Grieg Two Nordic Melodies; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Saturday 2nd February 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 9th February 2008

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Tchaikovsky The Queen of Spades - Yeletsky’s Aria; Tchaikovsky Eugene Onegin - Excerpts; Shostakovich The Gadfly - Suite Op.97a: Excerpts; Rachmaninov Piano Concerto No.4

Thursday 21st February 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir, Hertfordshire Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

March 2008

Saturday 1st March 2008

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Bizet Jeux d’Enfants - Suite; Barber Knoxville: Summer of 1915; Mahler Symphony No. 4

Saturday 1st March 2008

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Brahms Hungarian Dances - No.5; J.Strauss (II) Champagne Polka; J.Strauss (II) Pizzicato Polka; J.Strauss (II) Egyptian March; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods

Saturday 8th March 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 8th March 2008

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Mendelssohn Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 8th March 2008

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: McDowall Rain, Steam and Speed; Prokofiev Violin Concerto No.2; Beethoven Symphony No.7

Saturday 8th March 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Homilius Johannespassion (UK Première)

Saturday 8th March 2008

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Stabat Mater

Saturday 8th March 2008

Group: Chandos Chamber Choir, Orpheus Britannicus
Venue: St.Paul’s Church, 32a Wilton Place, Knightsbridge, SW1X 8SH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 8th March 2008

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Britten Simple Symphony; Pärt Fratres for Strings and Percussion; Tchaikovsky Serenade for Strings

Saturday 8th March 2008

Group: Chiltern Choir, Harrow Choral Society
Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion

Saturday 8th March 2008

Group: Dartford Symphony Orchestra
Venue: Mick Jagger Centre, Shepherds Lane, Dartford DA1 2JZ
Times: 7.00pm concert
Programme: Dartford Young Musicians 2008 - The Final Weber Euryanthe - Overture; Mozart Violin Concerto No.3; Mozart Piano Concerto No.23; Bruch Violin Concerto No.1; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Mozart Clarinet Concerto - 2nd movement; Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Sunday 9th March 2008

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Bach Orchestral Suite No.2 - Badinerie; Vivaldi The Four Seasons - Spring; Brahms Serenade No.1 and music by Handel

Sunday 9th March 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No. 4 ‘Christ lag in Todesbanden’; Charpentier Te Deum; Pergolesi Magnificat; Handel Foundling Hospital Anthem

Sunday 9th March 2008

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: J.Willcocks A Great and Glorious Victory; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Vaughan Williams Four Hymns for Tenor, Piano and Viola; Mozart Mass in C Major K257 ‘Credo’

Wednesday 12th March 2008

Group: Camden Choir
Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Wednesday 12th March 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: St.Anselm’s Catholic Church, West Hill, Dartford DA1 2HJ
Times: Not advised
Programme: Brahms Song of Destiny; Handel Messiah - Parts 2 and 3; Handel Dettingen Te Deum; Vivaldi Credo

Saturday 15th March 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 15th March 2008

Group: Brighton Orpheus Choir, Sinfonia of Arun
Venue: All Saints’ Church, The Drive, Hove BN3 3QE
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 15th March 2008

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Allegri Miserere; Jenkins The Armed Man

Saturday 15th March 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Nicholas’ Church, Rectory Lane, Sevenoaks, TN13 1JA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Vivace! Orchestra

Saturday 15th March 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Beethoven Piano Concerto No.3; Brahms Symphony No.3

Saturday 15th March 2008

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th March 2008

Group: Islington Choral Society, Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, 108 Highbury New Park, Highbury East, London N5 2DR
Times: 7.30pm concert
Programme: S.Rodgers Dover Beach; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Duruflé Requiem

Saturday 22nd March 2008

Group: Concordia Voices
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion - Wenn ich einmal soll scheiden; Allegri Miserere; Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; MacMillan Christus Vincit; Larley Good Friday Night; Fauré Requiem

Saturday 22nd March 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, Wimbledon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Dorking, RH4 1DW
Times: 7.00pm concert
Programme: To include Handel Messiah - Highlights - with Croydon Citadel Salvation Army Band

Saturday 29th March 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Sacred and Spiritual: Bruckner Os Justi; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Stravinsky Mass; Tavener Funeral Ikos; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Virga Jesse; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 29th March 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Overture ‘Ruy Blas’; Mendelssohn Lauda Sion; Haydn Mass No.10 ‘Paukenmesse’

Saturday 29th March 2008

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Haydn Trumpet Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Slavonic Dances Op.72 - Selection; Dvořák Symphony No.8

April 2008

Saturday 5th April 2008

Group: Barnes Choir
Venue: Church of St.John the Divine, Kew Road, Richmond TW9 2NA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 5th April 2008

Group: Bearsted Choral Society
Venue: St.Nicholas Church, Lower Street, Leeds, Kent ME17 1RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Handel Messiah - He Trusted in God; Handel Messiah - Behold the Lamb of God; Rutter Arise, Shine; Rutter Go Forth into the World in Peace; Rutter For the Beauty of the Earth; Coleman Rhythm of Life; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Fauré Cantique de Jean Racine; Trenet La Mer; Schubert Le Complexe de la Truite; Dutronc Il est Cinq Heures, Paris s’éveille; Vigneault Si les Bateaux - with Chorale des 2 Caps (France)

Saturday 5th April 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia, Danesborough Chorus
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Saturday 5th April 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Jenkins Requiem

Saturday 5th April 2008

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Weber Clarinet Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’

Sunday 6th April 2008

Group: Basingstoke Choral Society, New London Sinfonia, Croydon Philharmonic Choir
Venue: The Anvil, Churchill Way East, Basingstoke RG21 7QR
Times: 7.00pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast; Copland Fanfare for the Common Man; Lauridsen Lux Aeterna; Ramirez Misa Criolla

Sunday 6th April 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia, Danesborough Chorus
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem - with Bedfordshire Youth Orchestra, Concord Singers and Kempstone Musical Society

Saturday 12th April 2008

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 12th April 2008

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Waterloo, 73 Waterloo Road, London SE1 8TY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bizet L’Arlésienne Suite No.2; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Prokofiev Romeo and Juliet - Suite No.2; Prokofiev Romeo and Juliet - Suite No.3

Sunday 13th April 2008

Group: Charity Symphony Orchestra
Venue: Cantell School, Violet Rd, Southampton SO16 3GJ
Times: Not advised
Programme: Brahms Piano Quintet in F Minor - Scherzo (arr.Tarrant); Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Dvořák Symphony No.7

Monday 14th April 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Gilding the Lily’ - to include works by Debussy, Ravel and Passereau

Friday 25th April 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; R.Strauss Intermezzo - Orchestral interludes; Vaughan Williams Five Variants of Dives and Lazarus; Beethoven Symphony No.1

Saturday 26th April 2008

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn St.Paul

Saturday 26th April 2008

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Mozart Violin Concerto No.4; Finzi Three Soliloquies from ‘Love’s Labours Lost’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’

Saturday 26th April 2008

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 26th April 2008

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Milhaud Cello Concerto No.1; Dvořák Cello Concerto

Saturday 26th April 2008

Group: Epworth Choir, Concordia Voices, Salomon Orchestra
Venue: Guildford Cathedral, Stag Hill, Guildford GU2 7UP
Times: Not advised
Programme: 50th Birthday Concert Verdi Requiem - with Cardiff Polyphonic Choir

May 2008

Saturday 10th May 2008

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Seasons

Saturday 10th May 2008

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Evans Emuria and the Unicorn; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 10th May 2008

Group: Chiltern Camerata, Camerata Consort
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Handel Solomon - Arrival of the Queen of Sheba; Handel Concerto Grosso Op.6 No.11; Handel Dixit Dominus; Handel Concerto for Treble Recorder in F

Saturday 10th May 2008

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 10th May 2008

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Croydon Minster, Church Street, Croydon CR0 1RN
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Delius Summer Evening; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Brahms Symphony No.4

Saturday 17th May 2008

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K253; Finzi Clarinet Concerto; R.Warren Bridgwater Fair; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 17th May 2008

Group: Brockham Choral Society
Venue: St.Paul’s Church, St.Paul’s Road West, Dorking, RH4 2HT
Times: Not advised
Programme: King Henry VIII Pastime with Good Company; Traditional Linden Lea (arr.Vaughan Williams); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Vaughan Williams); Traditional Loch Lomond (arr.Vaughan Williams); Vaughan Williams Five Mystical Songs; Barnby Sweet and Low; Sullivan The Long Day Closes; Coward London Pride; Coward Words and Music; Coward I’m Mad about the Boy; Halley Soldier, Soldier; Halley The Bailiff’s Daughter; Lloyd-Webber Cats - A Choral Suite

Saturday 17th May 2008

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm concert
Programme: Bax Tintagel; Arnold Suite from ‘The Inn of the Sixth Happiness’; Holst Planets Suite - with the Choir of Newstead Woods School

Sunday 18th May 2008

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 5; Vivaldi Concerto for Four Violins Op.3 No.10; Campra Le Carnaval de Venise; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 8; Bach Orchestral Suite No.3

June 2008

Saturday 7th June 2008

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 7th June 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Mary’s Church, Platt TN15 8NE
Times: 7.30pm concert
Programme: The Voice of Melody: Britten O Be Joyful in the Lord; Pärt I am the True Vine; Rutter Loving Shepherd of thy Sheep; Bullock Give us the Wings of Faith; Linjama Salve Regina; W.Harris Faire is the Heaven; Borenstein The Voice of Melody; Borenstein If I Forget Thee, O Jerusalem; Borenstein Idols; Bax Lord, thou hast told us; C.Wood Great Lord of Lords; Borenstein To be or not to be (World Première)

Saturday 7th June 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Emmanuel Church, 24 Ridgway, Wimbledon, London SW19 4QN
Times: 7.30pm concert
Programme: England’s Lanes - music by Vaughan Williams, Finzi and Tippett.

Saturday 7th June 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir, New London Sinfonia
Venue: Dorking Halls, Reigate Road, RH4 1SG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Puccini Messa di Gloria

Saturday 7th June 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; German Merrie England - The Yeomen of England; Handel Samson - Let their Celestial Concerts all Unite; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Ketelbey In a Persian Market; Lloyd-Webber Requiem - Pie Jesu; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Pearsall O, Who will o’er the Downs so Free; Schubert Psalm 23; Stanford Diaphenia; Stanford The Blue Bird; Verdi Aida - Grand March; Verdi Nabucco - Va, pensiero - with the Burlington Quartet

Saturday 14th June 2008

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Song of Destiny; Brahms Geistliches Lied; Brahms Alto Rhapsody; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Liebeslieder Waltzes

Saturday 14th June 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Bock Fiddler on the Roof - Choral selection; Rutter The Sprig of Thyme - Selection; Bart Oliver! - Selection; Schubert Mass in G - excerpts plus a selection of items by Richard Rodgers

Saturday 14th June 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedford Sinfonia
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Lambert The Rio Grande; Gershwin Piano Concerto; Gershwin Porgy and Bess - Songs (arr.Evans); Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 14th June 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Britten Rejoice in the Lamb; Parry Blest Pair of Sirens; R.Thompson Alleluia

Saturday 14th June 2008

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.Stephen’s Church, Westbourne Park Road, London W2 5QT
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Sibelius Violin Concerto; Arnold Symphony No.6

Saturday 14th June 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: West Wickham Methodist Church, Hawes Lane, BR4 9AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Thiman Songs of England; Vaughan Williams In Windsor Forest; Parry Blest Pair of Sirens and shorter works by Vaughan Williams, Elgar and Moeran

Saturday 14th June 2008

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Lagrime d’Amante al Sepolcro dell’ Amata; Maillard Verbum Iniquum; Maillard Praeparate Corda Vestra Domino; Maillard Deducant Oculi; Maillard Ave Maris Stella; Locke How doth the city sit solitary; Byrd Mass for Five Voices; Blow God is our Hope and Strength

Sunday 15th June 2008

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Norden Farm Centre for the Arts, Altwood Road, Maidenhead SL6 4PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 15th June 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.John’s Church, Spencer Hill, Wimbledon SW19 4NZ
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Mozart Ave Verum Corpus; Mendelssohn Verleih uns Frieden; Franck Panis Angelicus; Fauré Cantique de Jean Racine; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 21st June 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The Glory of Venice: G.Gabrieli Jubilate Deo; Willaert Mirabile Mysterium; Monteverdi Domine, ne in furore tuo; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Cantate Domino; Cavalli Salve Regina; Lotti Crucifixus; Vivaldi Credo; Vivaldi Kyrie; A.Gabrieli Sento, sent’ un rumor; G.Gabrieli Lieto Godea; Monteverdi Lamento d’Arianna; M.Praetorius Nun komm der heiden Heiland; Victoria Ave Maria; Schütz Deutsches Magnificat

Saturday 21st June 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Weald School Hall, Station Road, Billingshurst RH14 9RY
Times: Not advised
Programme: Opera Choruses

Saturday 21st June 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: A Celebration of English Nature:

Saturday 21st June 2008

Group: Canterbury Choral Society
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 21st June 2008

Group: Chichester Singers
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 22nd June 2008

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: Bishop Justus CE School, Magpie Hall Lane, Bromley BR2 8HZ
Times: 10.30am Workshop, followed by an informal performance at 6.10pm
Programme: Workshop Day on R.Strauss Alpine Symphony

Sunday 22nd June 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Spurgeon’s College, South Norwood Hill, London SE25 6DJ
Times: Not advised
Programme: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Stanford Three Motets; Stanford Heraclitus; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; Pearsall Lay a Garland; Sullivan The Long Day Closes; Porter Let’s Do It (arr.Blackwell)

Wednesday 25th June 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.Mary’s Parish Church, Thames Street, Hampton TW12 2EB
Times: Not advised
Programme: Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Sideris Summer II; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Saturday 28th June 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Fauré Cantique de Jean Racine; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 28th June 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Priory School Chapel, Mountfield Road, Lewes BN7 2XN
Times: Not advised
Programme: ’A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; J.Strauss (I) Radetzky March; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner) - with Lewes Junior Choir

Saturday 28th June 2008

Group: Bushey Symphony Orchestra, St.Albans Choral Society
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Arnold English Dances - Set No.1; Vaughan Williams Serenade to Music (Orchestral Version); Walton Henry V - Music from the Film; Fauré Suite ‘Masques et Bergamasques’; Poulenc Gloria

Saturday 28th June 2008

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: Not advised
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Tchaikovsky Violin Concerto; Vaughan Williams Job: A Masque for Dancing - Excerpts

Saturday 28th June 2008

Group: Chandos Chamber Choir
Venue: St.Peter’s Church, Church Lane, Berkhamsted HP4 2AX
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Saturday 28th June 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Paul’s Church, The Common, Chipperfield WD4 9BS
Times: Not advised
Programme: Byrd Sing Joyfully; Tallis If Ye Love Me; Anon. Edi beo thu hevene quene; Frescobaldi Canzona; Ortiz Recercada segunda; Tallis O Nata Lux; Anon. Greensleeves to a Ground; Monti Czardas (Choral Arrangement); Weelkes Hosanna; Bartlet Of all the birds that I do know; Campion Never Weather Beaten Sail; Morley Now is the Month of Maying; Stanford The Blue Bird; Rutter Birthday Madrigals

Saturday 28th June 2008

Group: Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Pärt Berlinermesse; Rutter Magnificat

Sunday 29th June 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Nielsen Hymnus Amoris; Nielsen Benedictus Dominus; Nielsen Dominus regit me; Weber Mass in E Flat

July 2008

Friday 4th July 2008

Group: Chichester Symphony Orchestra
Venue: St.Paul’s Church, Churchside, Chichester PO19 6FT
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Mozart Horn Concerto No.2; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Stanford Symphony No.6 ‘In memoriam G.F.Watts’

Saturday 5th July 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Varndean School, Balfour Road, Brighton BN1 6NP
Times: Not advised
Programme: ’A Journey in Song’: to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands; Bruckner Christus Factus Est; Seiber Three Hungarian Folk Songs; Bruckner Locus Iste; Kodály See the Gypsies; Eröd Viva la Musica; Genée Italian Salad (arr.Rowley); Porter Night and Day (arr.Carter); G.Turner Tequila Samba; Arlen Over the Rainbow (arr.Turner)

Saturday 5th July 2008

Group: Canterbury Orchestra
Venue: St.Peter’s Methodist Church, St.Peter’s Street, Canterbury CT1 2BE
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Delius On Hearing the First Cuckoo in Spring; Delius Summer Night on the River; Butterworth The Banks of Green Willow; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 5th July 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Piano Concerto No.20; Brahms Symphony No.4

Saturday 5th July 2008

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Arriaga Symphony in D; Weber Clarinet Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 5th July 2008

Group: Islington Choral Society, Camden Chamber Orchestra
Venue: St.Augustine’s of Canterbury Church, Archway Road, Highgate, London N6 5BH
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 6th July 2008

Group: Abbots Langley Orchestra
Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Mendelssohn Violin Concerto; Stravinsky Le Baiser de la Fée - Divertimento

Sunday 6th July 2008

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Bach Violin Concerto in E Major; Arnold Trevalian Suite; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 6th July 2008

Group: City of Canterbury Chamber Choir
Venue: St.Mary of Charity Church, Church Road, Faversham ME13 8GZ
Times: Not advised
Programme: To include D.Matthews The Key of the Kingdom Op.106

Sunday 6th July 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.James’ Church, St.James’ Road, Hampton Hill TW12 1DQ
Times: Not advised
Programme: Bruckner Locus Iste; Bruckner Ave Maria; Casals O vos omnes; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Rutter The Heavenly Aeroplane

Tuesday 15th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Thursday 17th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Friday 18th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 7.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

Sunday 20th July 2008

Group: Blackheath Halls Community Opera
Venue: Blackheath Halls, 23 Lee Rd, Blackheath, London SE3 9RQ
Times: 2.00pm performance
Programme: Puccini La Bohème

September 2008

Saturday 27th September 2008

Group: Amadeus Chamber Orchestra
Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

October 2008

Saturday 4th October 2008

Group: Bexhill Choral Society, Sussex Concert Orchestra
Venue: St.Augustine’s Church, St.Augustine’s Close, off Cooden Drive, Bexhill-on-Sea TN39 3AZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man

Saturday 4th October 2008

Group: Collegium Musicum of London Chamber Choir
Venue: Church of Our Most Holy Redeemer, 24 Exmouth Market, Clerkenwell, London EC1R 4QE
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Tudors’ - sacred and secular choral music from Tudor England

Saturday 4th October 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 6.30pm concert
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Vaughan Williams Symphony No.5

Saturday 4th October 2008

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 11th October 2008

Group: Canterbury Choral Society, Canterbury Philharmonic Orchestra
Venue: Canterbury Cathedral, The Precincts, Canterbury CT1 2EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz The Damnation of Faust

Sunday 12th October 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: Christ Church URC, Tudor Way, Petts Wood, BR5 1LH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Dvořák Te Deum; Puccini Messa di Gloria

Saturday 18th October 2008

Group: Aldworth Philharmonic Orchestra
Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mathias Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 19th October 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Southbank Centre, Belvedere Road, Lambeth, London SE1 8XX
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Rutter Feel the Spirit (Concert in the Royal Festival Hall)

November 2008

Saturday 8th November 2008

Group: Belsize Baroque
Venue: St.James’ Church, Sherriff Road, West Hampstead NW6 2AP
Times: 7.00pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Bach Cantata No. 82 ‘Ich habe genug’; Rameau Dardanus - Suite

Saturday 8th November 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Bartholomew’s Church, Ann Street, Brighton BN1 4GP
Times: Not advised
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’

Saturday 8th November 2008

Group: Bushey Symphony Orchestra
Venue: Bushey Academy, London Road, Bushey, WD23 3AA
Times: Not advised
Programme: Lyadov Eight Russian Folksongs; Tchaikovsky Violin Concerto; Dvořák Legends Op.59; Kodály Dances of Galánta

Saturday 15th November 2008

Group: Allegri Singers
Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for Advent: Handl Rorate Coeli; Morales Veni Domine; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Guerrero Canite Tuba; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above; Goldschmidt A Tender Shoot; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Burt Advent Responsory; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bruckner Virga Jesse; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen (arr.Cashmore); Warlock Bethlehem Down; Lauridsen O Magnum Mysterium; Chilcott Nova! Nova!

Saturday 15th November 2008

Group: All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 15th November 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Gounod Stabat Mater; Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 15th November 2008

Group: Brent Symphony Orchestra
Venue: St.John’s Wood Church, Lord’s Roundabout, London NW8 7NE
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Béatrice et Bénédict - Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Sibelius Symphony No.3

Saturday 15th November 2008

Group: Bromley Symphony Orchestra
Venue: The Great Hall, Ravensbourne School, Hayes Lane, Bromley BR2 9EH
Times: 2.15pm rehearsal, 7.45pm performance
Programme: Tchaikovsky Overture ‘Hamlet’; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 15th November 2008

Group: Burgess Hill Symphony Orchestra
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Coates London Suite; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 15th November 2008

Group: Chichester Singers, Southern Pro Musica
Venue: Chichester Cathedral, The Royal Chantry, Cathedral Cloisters, Chichester PO19 1PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Poulenc Gloria; Vaughan Williams Fantasia on Greensleeves; Vaughan Williams Dona Nobis Pacem

Saturday 15th November 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: Not advised
Programme: 10th Anniversary Concert Parry Songs of Farewell; Tallis Spem in Alium; Howells Requiem

Saturday 15th November 2008

Group: Croydon Symphony Orchestra
Venue: Trinity School Concert Hall, Shirley Park, Croydon CR9 7AT
Times: 7.30pm concert
Programme: Schumann Overture ‘Manfred’; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 22nd November 2008

Group: Bedford Choral Society, Bedfordshire Symphony Orchestra
Venue: Bedford Corn Exchange, 13 St Paul’s Square, Bedford MK40 1SL
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar King Olaf

Saturday 22nd November 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: Not advised
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Magnificat; Rutter Feel the Spirit

Saturday 22nd November 2008

Group: Camden Chamber Orchestra
Venue: Emmanuel Church, Lyncroft Gardens, West Hampstead, London NW6 1JU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Namensfeier’; Bruch Violin Concerto No.1; Brahms Serenade No.1

Saturday 22nd November 2008

Group: Camden Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No. 3 ‘St.Cecilia Mass’

Saturday 22nd November 2008

Group: City of Rochester Symphony Orchestra
Venue: Central Theatre, 170 High Street, Chatham, Kent ME4 4AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Overture ‘1812’; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Tchaikovsky Capriccio Italien; Stravinsky The Firebird - Suite (1919)

Saturday 22nd November 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Beethoven Mass in C; Holst Hymn of Jesus

Sunday 23rd November 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Hurd Music’s Praise; Handel Acis and Galatea

Sunday 23rd November 2008

Group: Milton Keynes Chorale, Danesborough Chorus
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Tippett A Child of our Time

Saturday 29th November 2008

Group: Camden Chamber Choir
Venue: St.Mary’s Church, Elsworthy Road, Primrose Hill, NW3 3DJ
Times: 7.30pm concert
Programme: 16-18th Century Italian Music: Carissimi Plorate filii Israel; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; D.Scarlatti Missa quatuor vocum; A.Scarlatti Exultate Deo; A.Scarlatti Ad Dominum dum tribularer; Monteverdi Jesu Christe; Monteverdi Spernit Deus; Martini Dextera Domini; Anerio Christus Factus Est; Palestrina Ego sum panis vivus; Soriano Regina coeli

Saturday 29th November 2008

Group: Chiltern Camerata
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Grieg Two Elegaic Melodies; Ireland Concertino Pastorale; Mozart Divertimento K138; Puccini Crisantemi; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.3; Vivaldi Concerto Grosso in G Minor Op.3 No. 2

Saturday 29th November 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Rickmansworth WD3 1JB
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Dvořák Te Deum; Janáček Otčenáš

Saturday 29th November 2008

Group: Concordia Voices
Venue: St.Luke’s Church, Sydney St, Chelsea, London SW3 6NH
Times: Not advised
Programme: Vaughan Williams Mass in G Minor; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Pärt The Beatitudes; Lauridsen O Nata Lux; Britten Rejoice in the Lamb

Sunday 30th November 2008

Group: Angel Orchestra
Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Fender Speechless; Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar) - Fantasia

December 2008

Saturday 6th December 2008

Group: Barnes Choir
Venue: All Saints’ Church, 63 East Sheen Avenue, London SW14 8AX
Times: 5.30pm concert
Programme: Bruckner Mass in E Minor; Respighi Lauda per la Nativita del Signore plus three motets by Bruckner

Saturday 6th December 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: St.John’s Church, Preston Village, Brighton BN1 6RB
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) - with Musicians of All Saints Orchestra

Saturday 6th December 2008

Group: Burgess Hill Choral Society
Venue: St.Andrew’s Church, Junction Road, Burgess Hill RH15 0LG
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 6th December 2008

Group: Covent Garden Chamber Orchestra
Venue: St.Peter’s Church, Eaton Square, London SW1W 9AL
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Legends Op.59; Weber Andante and Hungarian Rondo Op.35; Schubert Symphony No. 5

Sunday 7th December 2008

Group: Bromley Philharmonic Choir
Venue: St.John’s United Reformed Church, Lynwood Grove, Orpington BR6 0BG
Times: 7.00pm concert
Programme: Traditional Rejoice and be Merry (arr.Jacques); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks); Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Thorn); Goss See Amid the Winter Snow (arr.Willcocks); Traditional While Shepherds watched their Flocks by Night; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Jacques); Traditional Coventry Carol (arr.Shaw); C.A.Gibbs While the Shepherds were Watching; Kirkpatrick Away in a Manger (arr.Willcocks); Lake I Believe in Father Christmas (arr.Rathbone); Blake The Snowman - Walking in the Air; Holder Merry Christmas, Everybody (arr.Rathbone); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Willcocks); Thiman The Bell Carol; Rice Peace by Upon You; Pierpoint Jingle Bells (arr.Geehl); Traditional The First Nowell (arr.Willcocks); Darke In the Bleak Midwinter

Tuesday 9th December 2008

Group: Croydon Philharmonic Choir
Venue: Fairfield Halls, Park Lane, Croydon CR9 1DG
Times: 7.30pm concert
Programme: Viennese Strauss Christmas Gala - with the British Philharmonic Concert Orchestra

Wednesday 10th December 2008

Group: Brighton Orpheus Choir
Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mathias Sir Christèmas; Bruckner Locus Iste; Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional Good King Wenceslas (arr.Jacques); Traditional Past Three O’Clock (arr.Rutter); Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Traditional O Little Town of Bethlehem (arr.Willcocks); Rutter Nativity Carol; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks) - with Musicians of All Saints Orchestra

Friday 12th December 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: Christmas Carol Concert

Friday 12th December 2008

Group: Corinthian Chamber Orchestra
Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mozart Horn Concerto No.4; Prokofiev Lieutenant Kijé - Suite; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Anderson Sleigh Ride; Anderson Christmas Festival

Saturday 13th December 2008

Group: Benson Choral Society
Venue: Dorchester Abbey, High Street, Dorchester on Thames, OX10 7HH
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Chilcott And Peace on Earth

Saturday 13th December 2008

Group: Billingshurst Choral Society
Venue: St.Mary’s Church, 12 East Street, Billingshurst RH14 9PY
Times: Not advised
Programme: Christmas Concert, to include Courtney A Musicological Journey through the Twelve Days of Christmas

Saturday 13th December 2008

Group: Cantate Choir
Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Karlsen O Magnum Mysterium and carols from Georgian England

Saturday 13th December 2008

Group: Chelmsford Singers
Venue: Chelmsford Cathedral, 53 New St, Chelmsford CM1 1TY
Times: Not advised
Programme: Britten St.Nicolas; Finzi In Terra Pax; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols

Saturday 13th December 2008

Group: Chiltern Choir
Venue: Chorleywood War Memorial Hall, Common Road, Chorleywood WD3 5LN
Times: 5.00pm concert
Programme: Christmas Cheer: Wyle It’s the Most Wonderful Time of the Year! (arr.Krogstad); Mendelssohn Hark! The Herald Angels Sing (arr.Willcocks); Traditional The Angel Gabriel (arr.Pettman); Traditional God Rest Ye, Merry Gentlemen (arr.Willcocks); Warlock Bethlehem Down; Rutter Angel Voices; Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wood); Traditional It Came Upon a Midnight Clear (arr.Sullivan); Edwards No Small Wonder; Pierpoint Jingle Bells (arr.Willcocks); Traditional O Come All Ye Faithful (arr.Willcocks)

Sunday 14th December 2008

Group: Crowthorne Symphony Orchestra
Venue: The Old Gym, Wellington College, Crowthorne, RG45 7PU
Times: 8.00pm concert
Programme: Cimarosa Il Matrimonio Segreto - Overture; Liszt Piano Concerto No.1; Franck Symphony in D Minor

Tuesday 16th December 2008

Group: Concordia Chamber Choir
Venue: Christ’s Chapel of God’s Gift, College Road, Dulwich, London SE21 7AS
Times: Not advised
Programme: Charity Christmas Concert

Wednesday 17th December 2008

Group: Camden Choir
Venue: Parish Church of St.John-at-Hampstead, Church Row, London NW3 6UU
Times: Not advised
Programme: Carol Concert

Thursday 18th December 2008

Group: Dartford Choral Society
Venue: Stone House Hospital Chapel, Bow Arrow Lane, Stone, Dartford DA2 6BP
Times: Not advised
Programme: Carols for Choir and Audience

Friday 19th December 2008

Group: Basildon Choral Society
Venue: St.Martin’s Church, St.Martin’s Square, Basildon SS14 1DX
Times: Not advised
Programme: Wolcom Yule! Carols and Readings

Saturday 20th December 2008

Group: Concordia Voices
Venue: Landmark Arts Centre, Ferry Road, Teddington TW11 9NN
Times: Not advised
Programme: Carols by Candlelight: to include Pärt Bogoroditsye Dyevo; Lauridsen O Nata Lux; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Schütz Psalm 150; Traditional The Twelve Days of Christmas (arr.Rutter) - with Surrey Brass

Sunday 28th December 2008

Group: Blackheath Choir
Venue: St.Margaret’s Church, Lee Terrace, London SE13 5DL
Times: Not advised
Programme: To include J.Strauss (II) Die Fledermaus - What a Feast; Mozart Die Zauberflöte - Priests’ March; Humperdinck Hänsel und Gretel - Abends will ich schlafen gehen; Stolz Ave Maria


Click on this icon to continue browsing the diary into