Past Events Group List - A

This is the concertdiarysoutheast archive of past events sorted by performing groups. For future events sorted by group, click here or choose Groups>Future Events from the menu.
To navigate through the list, use either the Group Jump or Group Search facilities from the Navbar at the top of the page.
In the main list, for more information about a group, click on their name or Facebook icon.
To see more details of an event, click on the triangle next to its date to reveal venue, time and programme information, or click on the date itself to open the chronological diary at that event.

     Abbots Langley Orchestra
Sunday 9th December 2007

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 8.00pm concert
Programme: Elgar Three Bavarian Dances; Elgar Sea Pictures; Elgar Wand of Youth Suite No.2 plus familiar miniatures by Elgar

Sunday 9th March 2008

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Bach Orchestral Suite No.2 - Badinerie; Vivaldi The Four Seasons - Spring; Brahms Serenade No.1 and music by Handel

Sunday 6th July 2008

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Waltz; Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Mendelssohn Violin Concerto; Stravinsky Le Baiser de la Fée - Divertimento

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Dvořák Serenade for Winds and music by Delius, Butterworth, Fenby, Holst and operatic arias.

Sunday 8th November 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 19th December 2009

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Christmas Music and Carols for all the Family

Sunday 21st March 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Hummel Trumpet Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 4th July 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture (arr.Lemare); Mozart Horn Concerto No.4; Beethoven Symphony No.5

Saturday 27th November 2010

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Reinecke Flute Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Sunday 3rd April 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Bach Concerto for Two Violins; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 17th July 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; Berlioz Les Nuits d’Été; Schumann Symphony No.4

Sunday 4th December 2011

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Symphony No.4; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Barber Knoxville: Summer of 1915

Sunday 25th March 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Nielsen Flute Concerto; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Sunday 22nd July 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Haydn Orfeo ed Euridice - Overture; Wagner Siegfried Idyll; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Sunday 25th November 2012

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Handel Water Music - Suite No.2; Ravel Mother Goose - Suite; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Sunday 10th March 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell The Gordian Knot Untied - Suites 1 and 2 (arr.Holst); Elgar Dream Children; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Sunday 14th July 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Delius Fantastic Dance; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Dvořák Symphony No.8

Sunday 8th December 2013

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 8.00pm concert
Programme: Fauré Pavane; Weber Clarinet Concerto No.1; MacKenzie Benedictus; Rossini Variations for Clarinet; Beethoven Symphony No.8

Sunday 16th March 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sculthorpe Quamby; Bach Violin Concerto in E Major; Brahms Symphony No.1

Sunday 20th July 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Wagner Tristan und Isolde - Prelude to Act III; Dvořák Violin Concerto; Vaughan Williams Prelude on the Welsh Hymn Tune ‘Rhosymedre’; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Sunday 14th December 2014

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Running Set; Bruch Violin Concerto No.1; Mozart Symphony No.39

Sunday 15th March 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton The Wise Virgins - Sheep May Safely Graze; Dvořák Cello Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 5th July 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 3.00pm concert
Programme: Elgar Romance for Bassoon and Orchestra; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Weber Bassoon Concerto; McDowall Rain, Steam and Speed; Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’

Sunday 6th December 2015

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Tancredi - Overture; Sibelius Valse Triste; Haydn Symphony No. 99; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 20th March 2016

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Elgar Chanson de Matin; Beethoven Romance No.1 in G for Violin and Orchestra; Debussy Petite Suite; Mozart Symphony No.40

Sunday 3rd July 2016

Venue: St.Lawrence Church, High Street, Abbots Langley, Hertfordshire WD5 0AS
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart La Clemenza di Tito - Overture; Dvořák Czech Suite; Schubert Symphony No. 6

Sunday 20th November 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Sibelius Andante Festivo; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme (Original Version); J.Strauss (II) Emperor Waltz; J.Strauss (II) Tales from the Vienna Woods; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka

Sunday 2nd April 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Elgar Serenade for Strings; Mozart Violin Concerto No.3; Lyadov Eight Russian Folksongs; Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture

Sunday 16th July 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Serenade in E Flat; Haydn Symphony No.104 ‘London’; Rossini Semiramide - Overture; Warlock Capriol Suite

Sunday 28th January 2018

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 7.45pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Tchaikovsky Swan Lake - Suite; Beethoven Symphony No.4 - postponed from 10th December 2017

Sunday 18th March 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Kalinnikov Serenade; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Dvořák Symphony No.8

Sunday 8th July 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 96 The Crescent, Abbots Langley WD5 0DS
Times: 2.30pm Rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.31 ‘Paris’; Vaughan Williams The Lark Ascending; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Sunday 9th December 2018

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Bizet Carmen - Suite No.1; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Franck Symphony in D Minor

Sunday 24th March 2019

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Glazunov Saxophone Concerto; Borodin Symphony No.2

Sunday 7th July 2019

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Gounod Petite Symphonie for Wind; Sibelius Symphony No.2

Sunday 24th November 2019

Venue: Abbots Langley Community Centre, Manor House Grounds, High Street, Abbots Langley, Herts. WD5 0AP
Times: 2.30pm rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Scherzo; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Intermezzo; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Nocturne; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Wedding March; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

     Aeolian Sinfonia of North London This group changed its name. Prior to this date, see Mornington Sinfonia
Thursday 28th November 2019

Venue: Don Bosco Hall, Our Lady Help of Christians Church, Lady Margaret Road, Kentish Town, London NW5 2XT
Times: 8.00pm concert
Programme: Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; Norris Horn Concerto (World Première); Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

     Aldworth Philharmonic Orchestra
Saturday 19th October 2002

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Mozart Piano Concerto No.21; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 22nd February 2003

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Mathias Harp Concerto; Beethoven Symphony No.1

Saturday 24th May 2003

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Clarinet Concerto; Schubert Symphony No. 5

Sunday 26th October 2003

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Borodin In the Steppes of Central Asia; R.May Concerto for Euphonium (World Première); Dvořák Symphony No.8

Saturday 13th March 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances

Saturday 22nd May 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Dvořák Serenade for Winds; Warlock Capriol Suite; Cimarosa Concerto for Two Flutes in G; Beethoven Symphony No.2

Saturday 9th October 2004

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Rossini Il Signor Bruschino - Overture; Shostakovich Piano Concerto No.2; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 22nd January 2005

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Westwood Preluminance (World Première); Vaughan Williams The Lark Ascending; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 30th April 2005

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Saturday 8th October 2005

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.5; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Beethoven Symphony No.8

Saturday 21st January 2006

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Not advised
Programme: Holst Somerset Rhapsody; Miyachi Variations on a Theme of Purcell; Arnold Flute Concerto No.1; Elgar Enigma Variations

Saturday 20th May 2006

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: Not advised
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Shostakovich Cello Concerto No.1; Athinodorou Naked Branches I (World Première); Borodin Symphony No.2

Saturday 14th October 2006

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 2.00pm and 7.30pm performances
Programme: Khachaturian Gayaneh - Sabre Dance; Mozart Adagio for Violin and Orchestra; Athinodorou Sword Dance for Percussion (World Première); Rossini William Tell - Overture; Saint-Saëns Carnival of the Animals

Saturday 27th January 2007

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7,30pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Athinodorou Reverse Rivers (Images of Euboea) (World Première); Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 31st March 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Saint-Saëns Piano Concerto No.2; Beethoven Symphony No.5

Saturday 19th May 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Secrets of Chamber - Grieg Holberg Suite; Haydn Cello Concerto in C; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388

Saturday 13th October 2007

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 3, 5, 6 and 7; Sibelius Karelia Suite; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

Saturday 26th January 2008

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings - Larghetto (arr.Vaughan Williams); Mozart Concerto for Flute and Harp; Peterson A London Thoroughfare: 2am; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Saturday 12th April 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Saturday 7th June 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 15th June 2008

Venue: Norden Farm Centre for the Arts, Altwood Road, Maidenhead SL6 4PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento for Strings; Dove Figures in the Garden; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 18th October 2008

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Mathias Oboe Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 17th January 2009

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák The Noonday Witch; Ross Echo for Clarinet and Orchestra; Brahms Symphony No.2

Saturday 28th March 2009

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Arutiunian Trumpet Concerto; Franck Symphony in D Minor

Saturday 13th June 2009

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Serenade for Strings; Elgar Three Part Songs Op.18; Rawson The Kindred Points of Heaven and Home; Beethoven Symphony No.7

Saturday 17th October 2009

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Mozart Piano Concerto No.23; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 23rd January 2010

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: V.Thomson Louisiana Story Suite; Copland Quiet City; Barber Adagio for Strings; Davies The Mysterious Kiss (World Première)

Sunday 18th April 2010

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Mozart Ave Verum Corpus; Mozart Missa Brevis in C K259 ‘Organ Solo’; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’

Saturday 23rd October 2010

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Berlioz Overture ‘Carnaval Romain’; Vivaldi Gloria RV589; Beethoven Symphony No.4

Saturday 22nd January 2011

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Carlile Phantom Isle for Wind, Brass and Percussion; Poulenc Organ Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 14th May 2011

Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Hidas Concerto for Bassoon and Wind Ensemble; Sibelius Symphony No.2

Saturday 15th October 2011

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Beethoven Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.4 ‘Inextinguishable’

Saturday 21st January 2012

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 31st March 2012

Venue: Christ Church, Christchurch Road, Reading RG2 7AR
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Haydn Insanae et Vanae Curae; Attwood Teach Me, O Lord; Haydn The Creation - Representation of Chaos; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Mozart Serenade No.12 in C Minor K388

Saturday 30th June 2012

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 20th October 2012

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Brahms Symphony No.1

Saturday 19th January 2013

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Dougherty Into Focus for Violin and Orchestra (World Première); Shostakovich Symphony No. 7 ‘Leningrad’

Saturday 18th May 2013

Venue: Leighton Park School, Shinfield Road, Reading RG2 7ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Lumbye Copenhagen Steam Railway Galop; Ives The Unanswered Question; Ives Central Park in the Dark; Gershwin An American in Paris

Saturday 19th October 2013

Venue: St.Paul’s Church, Reading Road, Wokingham, Surrey RG41 1EH
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Moore Ragtime Canzona; G.Gabrieli Brass Canzonas; Tchaikovsky Serenade for Strings; Sibelius Symphony No.7

Saturday 18th January 2014

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Betteridge Biscuits, Beer and Bulbs; Vaughan Williams Flos Campi; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 17th May 2014

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Mozart Symphony No.25; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 18th October 2014

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Mahler Symphony No. 1

Saturday 17th January 2015

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Pinnock Revolution; Elgar Cello Concerto; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’

Saturday 16th May 2015

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Fanfare for the Common Man; Copland El Salón México; Barber Knoxville: Summer of 1915; Gershwin Cuban Overture; Copland Appalachian Spring - Suite

Saturday 24th October 2015

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mahler Totenfeier; Grieg Peer Gynt Incidental Music - Excerpts with Narration

Saturday 23rd January 2016

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Violin Concerto; R., Holmes R., Johnston T., Knight A., McCarthy M. and CMay Pictures at an APO’s Exhibition (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 21st May 2016

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: 7.30pm concert
Programme: Miyachi Variations on a Theme of Purcell (Rev.2016); Elgar Enigma Variations; Arnold Symphony No.5

Sunday 3rd July 2016

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 4.00pm concert
Programme: Vivaldi Bassoon Concerto in E Minor; Bruch Violin Concerto No.1 - 1st and 2nd Movements; F.David Trombone Concertino; Haydn Trumpet Concerto; Beethoven Piano Concerto No.3

Saturday 23rd July 2016

Venue: St.Laurence Church, 30-31 Friar Street, Reading RG1 2DQ
Times:
Programme: Mozart Unwrapped - Mozart Serenade No.10 for 13 Wind Instruments ‘Gran Partita’ - at the Reading Fringe Festival

Saturday 15th October 2016

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 2 ‘Resurrection’ - with APO Singers and Tamesis Cathedral Singers

Saturday 21st January 2017

Venue: The Concert Hall, Reading Town Hall, Blagrave Street, Reading, RG1 1QH
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: Davies Tiny Symphony; Davies The Way of Things (World Première); Nielsen Flute Concerto; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 25th March 2017

Venue: Way Hall, Reading Blue Coat School, Sonning Lane, Reading RG4 6SU
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Finlandia; Elgar Cello Concerto - 1st and 2nd Movements; Rimsky-Korsakov Trombone Concerto; Schumann Symphony No.4

Saturday 22nd July 2017

Venue: The Transfer Deck, Reading Station, RG1 1LY
Times: 2pm concert
Programme: Schumann Symphony No.4; Schumann Symphony No.3 ‘Rhenish’; Knight Interwoven (World Première); D.Lewis River Image (World Première)

Saturday 14th October 2017

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Toward the Unknown Region; R.Strauss Tod und Verklärung; Bernstein Chichester Psalms and other works for choir

Saturday 3rd February 2018

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Márquez Danzón No.2; R.May Dancing in the Elements (World Première); Rachmaninov Symphonic Dances

Saturday 19th May 2018

Venue: St.Joseph’s College, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JT
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; Beethoven Piano Concerto No.4; Beethoven Symphony No.8; Albinoni Adagio for Organ and Strings

Saturday 20th October 2018

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mahler Symphony No. 3

Saturday 2nd February 2019

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7,30pm concert
Programme: Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Ravel Shéhérazade; Shipsey Samara (World Première); Elgar Salut d’Amour; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Joseph’s College, Upper Redlands Road, Reading RG1 5JT
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Violin Concerto; Knight Interwoven; Sibelius Symphony No.5

Saturday 20th July 2019

Venue: The Transfer Deck, Reading Station, RG1 1LY
Times: 2.00pm concert
Programme: Scandinavia at the Station - works TBC Part of the Reading Fringe Festival

Saturday 19th October 2019

Venue: The Great Hall, Reading University, London Road Campus, RG1 5AQ
Times: 7.30pm concert
Programme: D.Lewis River Image; Grieg Piano Concerto; Shostakovich Symphony No.10

     All Saints Chorus
Saturday 16th July 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Victoriana - including music by Sullivan, Stanford, Stainer, Parry, Adams and Mendelssohn

Saturday 24th September 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Those You Have Loved - including music by Handel, Parry, Bach, Schubert and others.

Saturday 3rd December 2016

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times:
Programme: Christmas Concert - with Nelson Primary School Senior Choir

Saturday 25th March 2017

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Bach St.Matthew Passion - with the Senior Choir of Nelson Primary School

Saturday 30th September 2017

Venue: St.Edward the Confessor Church, Church House, Market Place, Romford RM1 3AB
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and other works by Bach, Faure, Satie and Franck

Saturday 21st October 2017

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Cullen Accidental Martyrs; Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’

Saturday 9th December 2017

Venue: St. Bartholomew’s Church, Barking Road, East Ham E6 3BA
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 17th March 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Music for Passiontide, to include Stainer The Crucifixion

Saturday 23rd June 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.8; Mozart Requiem Mass

Saturday 24th November 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Symphony No.9 ‘Choral’

Saturday 8th December 2018

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert

Saturday 27th April 2019

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 2.00pm workshop, 7.30pm performance
Programme: Come and Sing Handel’s Messiah

Saturday 29th June 2019

Venue: West Ham Parish Church, Church Street, London E15 3HU
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 7th September 2019

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: Not advised
Programme: To include Mozart Requiem Mass

     All Saints’ Festival Choir (Orpington)
Saturday 31st March 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 30th June 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pachelbel Magnificat; Pachelbel Canon in D; Purcell O Sing unto the Lord; Puccini Messa di Gloria; Parry Blest Pair of Sirens

Saturday 22nd September 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Gilbert and Sullivan Evening

Saturday 24th November 2001

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 9th March 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Mozart Exsultate Jubilate; Schubert Stabat Mater

Monday 29th July 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Saturday 23rd November 2002

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Brahms Requiem

Saturday 15th March 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Kyrie in D Minor; Beethoven Overture ‘Coriolan’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum; Haydn Te Deum No.2; Beethoven Mass in C

Saturday 28th June 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Mendelssohn Violin Concerto; Bruckner Psalm 150; Rutter Magnificat

Saturday 29th November 2003

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus

Saturday 13th March 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 26th June 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Vivaldi Gloria RV589; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 20th November 2004

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’; Mozart Requiem Mass

Saturday 12th March 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 2nd July 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Schubert Rosamunde Incidental Music - Entr’acte; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’ - Prelude and Sicilienne; Finzi For St.Cecilia

Saturday 24th September 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Gilbert and Sullivan Workshop on The Yeoman of the Guard

Saturday 19th November 2005

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 25th March 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 8th July 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Bruckner Ecce sacerdos magnus; Hummel Mass in B Flat; C.Proctor Veni Creator Spiritus; Rutter Magnificat

Saturday 18th November 2006

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Britten St.Nicolas

Saturday 24th March 2007

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Magnificat in D; Stanford Stabat Mater

Saturday 7th July 2007

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Stanford Te Deum; Mozart Exsultate Jubilate; Parry Blest Pair of Sirens; Poulenc Gloria

Saturday 17th November 2007

Venue: St.Paul’s Church, Crofton Road, Orpington BR6 8JE
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Vivaldi Magnificat; Pergolesi Magnificat; Seixas Mass in G

Saturday 8th March 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Mozart Requiem Mass; Haydn Mass No.12 ‘Theresienmesse’

Saturday 28th June 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Handel Coronation Anthems - The King Shall Rejoice; Fauré Cantique de Jean Racine; Mahler Symphony No. 5 - Adagietto; Bernstein Chichester Psalms

Saturday 15th November 2008

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 14th March 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: To include Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 4th July 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Elgar The Kingdom

Saturday 21st November 2009

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: M.Haydn Missa Sancti Hieronymi; Bruckner Mass in E Minor

Saturday 6th March 2010

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Monteverdi Cantate Domino; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Jenkins Stabat Mater

Saturday 19th March 2016

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Charpentier Te Deum

Saturday 19th November 2016

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Haydn Mass No. 8 ‘Mariazeller Mass’; Beethoven Mass in C

Saturday 25th March 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 24th June 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Bach Mass in B Minor

Saturday 25th November 2017

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 17th March 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem (sung in German)

Saturday 30th June 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 24th November 2018

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Hummel Mass in B Flat; Fauré Requiem

Saturday 23rd March 2019

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Stabat Mater; Schubert Mass in G

Saturday 29th June 2019

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; Seixas Mass in G

Saturday 23rd November 2019

Venue: All Saints’ Church, Bark Hart Road, Orpington, BR6 0QD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

     Allegri Singers
Saturday 17th March 2001

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Aston Haec Dies; Bach St.John Passion - At the Sepulchre and Final Chorale; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Crucifixus pro nobis; Ord Adam Lay Ybounden; Tavener The Lamb; Tippett A Child of our Time - Spirituals; Walton A Litany plus organ solos.

Saturday 19th May 2001

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Boyce O Where shall Wisdom be Found?; Britten Five Flower Songs; Elgar Give unto the Lord; J.Harvey Come Holy Ghost; Haydn The Creation - The Heavens are Telling; Howells Like as the Hart; Joubert There is no Rose of such Virtue; Sumsion They that go down to the Sea in Ships; Toch Geographical Fugue; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs plus organ solo.

Saturday 13th October 2001

Venue: St.Martin’s Church, Church Lane, Brasted, Westerham TN16 1HZ
Times: Not advised
Programme: Britten Five Flower Songs; W.Harris Faire is the Heaven; Leighton Drop Drop Slow Tears; Parry Songs of Farewell - I Know my Soul hath Power to Know All Things; Parry Songs of Farewell - Lord, Let me Know Mine End; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Parry Songs of Farewell - Never Weather-Beaten Sail; Pärt Magnificat; Tavener Funeral Ikos; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 2nd February 2002

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; Orff Carmina Burana - Excerpts; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Stravinsky Ave Maria; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 18th May 2002

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Rutter Birthday Madrigals; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vaughan Williams Cotswold Romance (arr.Jacobson) plus songs for soprano, cello and piano by Britten and Previn

Saturday 13th July 2002

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Dvořák Mass in D; Vaughan Williams Five Mystical Songs; Vaughan Williams Serenade to Music; Walton Set me as a seal upon thine heart

Saturday 9th November 2002

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Carissimi Jephte; Purcell Dido and Aeneas; Purcell Welcome to all the Pleasures

Saturday 8th February 2003

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Gibbons O Clap your Hands; Mendelssohn Ehre sei Gott in der Hohe; Mendelssohn Sechs Sprüche zum Kirchenjahr Op.79; Mendelssohn Heilig, heilig ist Gott, der Herr Zebaoth; Mendelssohn Kyrie eleison; Mendelssohn Psalm 20; Mendelssohn Three Psalms Op.78 - Psalm 43 ‘Richte mich, Gott’; Mendelssohn Psalm 100 ‘Jauchzet dem Herrn alle Welt’; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’ plus songs by Butterworth, Gurney and Howells

Saturday 5th April 2003

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Elgar The Music Makers; Mendelssohn Symphony No.2 ‘Lobgesang’ - Choral Finale

Saturday 14th June 2003

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Finzi Seven Poems of Robert Bridges; Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Irish Tune from County Derry (arr.Grainger); Traditional Mo nighean dhu (arr.Grainger); Traditional O Mistress Mine (arr.Grainger); Traditional Ye Banks and Braes (arr.Grainger); R.Lloyd All so Still; R.Lloyd Christ is the Morning Star; R.Lloyd Drop Down ye Heavens; R.Lloyd Hosanna; R.Lloyd The Windows; R.Lloyd Virtue; R.Lloyd Were you there?; Traditional Nobody Knows the Trouble I’ve Seen (arr.Rice) plus songs by Schumann, Britten and Ivor Novello

Saturday 29th November 2003

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: Not advised
Programme: Britten A Boy was Born - Excerpt; Charpentier Messe de Minuit; Flecha Riu Riu Chiu; G.Gabrieli O Magnum Mysterium; MacMillan Seinte Marie Moder Milde; Mathias A Babe is Born; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Traditional Angelus ad Virginem (arr.Willcocks); Traditional Coventry Carol; Traditional There is No Rose; Traditional Nova Nova; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above

Saturday 14th February 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Britten The Ballade of Little Musgrave; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Davenport Fever (arr.Roberts); Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Elgar Three Part Songs Op.18 - My Love Dwelt in a Northern Land; John Your Song (arr.Roberts); Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Gershwin In the Still of the Night (arr.Roberts); Josquin des Pres Mille Regrets; LeJeune Revoici Venir le Printemps; Morley My Bonny Lass, she Smileth; Purcell My Beloved Spake; Traditional O Waly Waly (arr.Roberts); Walton Set me as a seal upon thine heart; Wilbye Weep, Weep mine Eyes; Young Love Letters (arr.Roberts)

Saturday 27th March 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Allegri Miserere; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Bruckner Christus Factus Est; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Lotti Crucifixus in 8 Parts; MacMillan Christus Vincit; K.Roberts Lamentation; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Victoria Caligaverunt oculi mei; Victoria Eram quasi agnus; Victoria Tenebrae factae sunt

Saturday 12th June 2004

Venue: St.George’s Church, High Street, Beckenham, BR3 1AX
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 20th November 2004

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Bax This Worldës Joie; Fauré Requiem; W.Harris Bring us, O Lord God; W.Harris Faire is the Heaven; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Kherubimskaya Pesn’

Saturday 29th January 2005

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Pärt Seven Magnificat Antiphons; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers)

Saturday 12th March 2005

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Elgar Great is the Lord; Gibbons O Clap your Hands; Handel Nisi Dominus; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Schubert Psalm 23; Schütz Alleluia, Lobet den Herren

Saturday 18th June 2005

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: Not advised
Programme: Berlin Blue Skies (arr.Roberts); Britten Five Flower Songs; Byrd This Sweet and Merry Month of May; Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Roberts); Sampson Stompin’ at the Savoy (arr.Roberts); Jobim La Garita da Ipanema (arr.Roberts); Morley Now is the Month of Maying; Porter Night and Day (arr.Roberts); Seiber Three Nonsense Songs; Seiber Yugoslav Folksongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare; Vautor Sweet Suffolk Owl; Ward Come Sable Night; Wilbye Sweet Honey-sucking Bees

Saturday 12th November 2005

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Tallis Dum Transisset; Tye Omnes Gentes; J.Sheppard Sacris Solemniis; Parsons Ave Maria; Whyte Christe qui Lux es; Tallis If Ye Love Me; Tallis Loquebantur Variis Linguis; Tallis O Sacrum Convivium; Clemens non Papa Ego Flos Campi; Lassus Ave Verum; Palestrina Tu es Petrus; Guerrero Ave Virgo Sanctissima; Handl Pater Noster; Byrd Laudibus in Sanctis; Tallis Suscipe Quaeso Domine

Saturday 28th January 2006

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Maria: Mendelssohn Three Sacred Pieces Op.23 - No.2 ‘Ave Maria’; Palestrina Stabat Mater; Bruckner Ave Maria; Poulenc Salve Regina; Pärt Magnificat; Finzi Magnificat; Holst Ave Maria; Hadley I Sing of a Maiden; Britten Hymn to the Virgin; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Gorecki Totus Tuus; Lauridsen Ave Maria

Saturday 1st April 2006

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: Members’ Choice: Stanford Three Motets; Wesley Thou wilt Keep Him in Perfect Peace; Ireland Greater Love; Holst The Evening Watch; Leighton Let all the world in every corner sing; Shephard Ye Choirs of New Jerusalem; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; Britten Hymn to St.Cecilia; Barber Agnus Dei; Whitacre Lux Aurumque; Traditional Joshua Fought the Battle of Jericho (arr.Roberts); Traditional Swing Low, Sweet Chariot (arr.Roberts); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional The Gospel Train (arr.Roberts)

Saturday 17th June 2006

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Purcell Welcome to all the Pleasures; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’ plus instrumental works

Saturday 11th November 2006

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: Not advised
Programme: French Choral Masterpieces: Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Duruflé Requiem; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Messe Basse; Messiaen O Sacrum Convivium; Villette Hymne à la Vierge

Saturday 27th January 2007

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Dvořák Mass in D; Britten Rejoice in the Lamb; Britten Deus in adjutorium meum; Brahms Ach, arme Welt; Brahms Ich aber bin Elend; Brahms Wenn wir in höchsten Nöten sein

Saturday 24th March 2007

Venue: St.Mary’s Church, College Road, Bromley BR1 3QG
Times: 7.45pm concert
Programme: British Choral Masterpieces: Parry Blest Pair of Sirens; Vaughan Williams Mass in G Minor; Leighton Awake my Glory; Howells Gloucester Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Walton Coronation Te Deum

Saturday 23rd June 2007

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Traditional Mary Hynes (arr.Barber); Traditional Anthony O’Daly (arr.Barber); Traditional The Coolin’ (arr.Barber); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Swansea Town (arr.Holst); Traditional Portith Caul (arr.Tippett); Traditional Gwenllian (arr.Tippett); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Whitacre i thank you god for most this amazing day; Whitacre Sleep; Wilbye Draw on, sweet night; Traditional The Turtle Dove (arr.Vaughan Williams); Traditional Bushes and Briars (arr.Vaughan Williams)

Saturday 10th November 2007

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Copland In the Beginning; Elgar Give unto the Lord; Handel Coronation Anthems - My Heart is Inditing; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Naylor Vox Dicentis; Tomkins When David Heard; Hadley My Beloved Spake; Stanford For Lo I Raise Up; Tallis Lamentations of Jeremiah

Saturday 19th January 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Spring into Winter: Copland Las Agachadas; Rutter Birthday Madrigals; Bennet All Creatures Now; Morley Fyer! Fyer!; Tomkins Music Divine; Tomkins See, see, the shepherd’s queen; Macfarren Orpheus with his Lute; Pearsall Lay a Garland; Stanford The Blue Bird; W.S.Bennett Come Live with Me; C.Wood Full Fathom Five; Traditional Botany Bay (arr.Weakley); Traditional Shenandoah (arr.Roberts); Burns Early Autumn (arr.Roberts); J.Kern All the Things You Are (arr.Roberts); H.Warren Chattanooga Choo Choo (arr.Roberts)

Saturday 29th March 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Sacred and Spiritual: Bruckner Os Justi; Bruckner Afferentur Regi; Bruckner Ecce sacerdos magnus; Stravinsky Mass; Tavener Funeral Ikos; Bruckner Ave Maria; Bruckner Locus Iste; Bruckner Virga Jesse; Tippett A Child of our Time - Spirituals

Saturday 21st June 2008

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The Glory of Venice: G.Gabrieli Jubilate Deo; Willaert Mirabile Mysterium; Monteverdi Domine, ne in furore tuo; Monteverdi Adoramus te, Christe; Monteverdi Cantate Domino; Cavalli Salve Regina; Lotti Crucifixus; Vivaldi Credo; Vivaldi Kyrie; A.Gabrieli Sento, sent’ un rumor; G.Gabrieli Lieto Godea; Monteverdi Lamento d’Arianna; M.Praetorius Nun komm der heiden Heiland; Victoria Ave Maria; Schütz Deutsches Magnificat

Saturday 15th November 2008

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for Advent: Handl Rorate Coeli; Morales Veni Domine; Palestrina Fuit Homo Missus a Deo; Guerrero Canite Tuba; Vaughan Williams This is the Truth Sent from Above; Goldschmidt A Tender Shoot; Britten Hymn to the Virgin; Traditional Gabriel’s Message (arr.Rathbone); H.Praetorius Magnificat quinti toni; Burt Advent Responsory; Traditional O Come O Come Emmanuel (arr.Bullard); Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Bruckner Virga Jesse; M.Praetorius Es ist ein Ros’ entsprungen (arr.Cashmore); Warlock Bethlehem Down; Lauridsen O Magnum Mysterium; Chilcott Nova! Nova!

Saturday 31st January 2009

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music of the Night: Purcell In These Delightful, Pleasant Groves; Thiman Go, Lovely Rose; Rawsthorne Weep You No More; Holst Bring Us In Good Ale; Elgar The Prince of Sleep; Stanford The Blue Bird; Seiber There Was an Old Man in a Tree; Sullivan The Long Day Closes; Pearsall Lay a Garland; Traditional Didn’t My Lord (arr.Hart); Traditional Deep River (arr.Hart); Traditional By and By (arr.Chilcott); Traditional Steal Away (arr.Roberts); Traditional Way Over in Beulah Lan’ (arr.Jennings); Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Lennon Blackbird / I Will (arr.Rathbone); Davenport Fever (arr.Roberts)

Saturday 28th March 2009

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Lauridsen O Magnum Mysterium; Lauridsen Lux Aeterna; Rutter Requiem

Saturday 27th June 2009

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Purcell O Sing unto the Lord; Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Purcell Jehova, quam multi sunt hostes; Purcell Rejoice in the Lord Alway; Handel Chandos Anthem No. 6a ‘As Pants the Hart’; Handel Chandos Anthem No.11 ‘Let God Arise’

Saturday 26th September 2009

Venue: St.Nicholas Church, Manor Park Road, Chislehurst BR7 5PE
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell I Was Glad; Purcell Hear My Prayer, O Lord; Lauridsen O Magnum Mysterium; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Tchaikovsky The Crown of Roses; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Stravinsky Ave Maria; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts - second half of a concert in the Chislehurst Festival (first half given by Bromley Boy Singers)

Saturday 21st November 2009

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: A Capella Music from Russia: Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Khvalite Gospoda; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Tchaikovsky Nine Sacred Choruses - Blazheni, yazhe izbral; Tchaikovsky The Crown of Roses; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Tebe Poem; Rachmaninov Liturgy of St.John Chrysostom - Otche Nash; Tavener Two Hymns to the Mother of God; Penderecki Cherubic Hymn; Pärt The Beatitudes; Stravinsky Ave Maria; Pärt Bogoroditsye Dyevo; Gorecki Totus Tuus

Saturday 30th January 2010

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: French Choral Classics Poulenc Litanies à la Vierge Noire; Poulenc Quatre Petites Prières de Saint François d’Assise; Poulenc Mass in G; Fauré Requiem

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: English Anthems: Wesley The Wilderness; W.Harris Faire is the Heaven; Stanford Three Motets - Beati Quorum Via; C.Wood O Thou the Central Orb; Wesley Ascribe unto the Lord; Parry Songs of Farewell; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 26th June 2010

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Rhythms of the World: Chilcott The Making of the Drum; Ramirez Misa Criolla; Fanshawe African Sanctus

Saturday 20th November 2010

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Modern British Sacred Music: Britten Rejoice in the Lamb; MacMillan Mass; Rutter Psalmfest

Saturday 5th February 2011

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Saturday 9th April 2011

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: British Passion Music: Stanford Three Motets; W.Harris Faire is the Heaven; L’Estrange Prayers for Peace; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice; C.Wood St.Mark Passion

Saturday 2nd July 2011

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening: Anon. Sumer is Icumen in (arr.Bullard); Traditional Greensleeves (arr.Vaughan Williams); Traditional Early One Morning (arr.Roberts); Traditional Strawberry Fair (arr.Roberts); Traditional Among the Leaves (arr.Byrt); Traditional Bushes and Briars (arr.James); Traditional Drink to me only (arr.Willcocks); Traditional Barbara Allen (arr.Willcocks); Traditional Bobby Shaftoe (arr.Willcocks); Traditional My Sweetheart’s Like Venus (arr.Holst); Traditional O Waly Waly (arr.Rice); Traditional Dashing Away with the Smoothing Iron (arr.Rutter); Traditional I Love My Love (arr.Holst); Traditional Afton Water (arr.Willcocks); Traditional Brigg Fair (arr.Grainger); Traditional Ca’ the Yowes (arr.Vaughan Williams); Traditional The Dark Eyed Sailor (arr.Vaughan Williams); Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Traditional Just as the Tide was Flowing (arr.Vaughan Williams); Traditional I Will Give my Love (arr.Kilmek)

Saturday 19th November 2011

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Renaissance Classics: Morales Tu es Petrus; D.Lobo Pater Peccavi; King John IV of Portugal Crux Fidelis; Victoria O Quam Gloriosum; Victoria Vidi Speciosam; Schütz Selig sind die Toten; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Allegri Miserere; Palestrina Stabat Mater; Gesualdo Ave, Dulcissima Maria; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Lotti Crucifixus in 8 Parts; G.Gabrieli Jubilate Deo; Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir

Saturday 4th February 2012

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Schubert Psalm 23; Schubert Mass in G; J.Harvey I Love the Lord; G.Jackson O Sacrum Convivium; Mozart Vesperae Solennes de Confessore

Saturday 28th April 2012

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Gesualdo Tribulationem et Dolorem; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; F.Martin Mass for Double Choir; Gorecki Miserere

Saturday 7th July 2012

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: If Music Be...: Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Moeran Songs of Springtime - Nos.1, 2, 5 and 6; Barton O England; M.Harris Shakespeare Songs Book 3; F.Martin Songs of Ariel; M.Harris Shakespeare Songs Book 5; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare

Saturday 17th November 2012

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Two Americas: Padilla Exsultate Justi; Padilla Tristis est anima mea; Velasco Desvelado Dueño Mio; Piazzolla Milonga del Angel; MacMillan Cantos Sagrados; Copland Las Agachadas; Barber Agnus Dei; Lauridsen O Magnum Mysterium; Whitacre Sleep; Whitacre Songs of Faith; Lauridsen Ave Maria; M.Harris Shakespeare Songs Book 5

Saturday 2nd February 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Joshua - with Sospiri Chamber Orchestra

Saturday 27th April 2013

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Debussy Préludes Book 1 - La Cathédrale Engloutie (Choral transcription by T.Bullard); Duruflé Requiem; Langlais Messe Solonnelle; Poulenc Litanies à la Vierge Noire

Saturday 13th July 2013

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: The English Pastoral: Hadley My Beloved Spake; Howells Like as the Hart; Vaughan Williams Mass in G Minor; Walton The Twelve; Britten Gloriana - Choral Dances; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Holst Dream Tryst; Bainton In the Wilderness; Stanford The Blue Bird; Vaughan Williams Silence and Music; Ireland The Hills; Pearsall Lay a Garland; Gardiner Te Lucis ante Terminum

Saturday 16th November 2013

Venue: All Saints’ Church, Lovelace Road, West Dulwich, SE21 8JY
Times: 7.30pm concert
Programme: Finzi Magnificat; Holst Nunc Dimittis; Britten Hymn to the Virgin; Britten Antiphon; Bernstein Chichester Psalms; Britten St.Nicolas

Saturday 1st February 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; J.M.Bach Halt, was du hast; Pachelbel Singet dem Herrn; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; H.Praetorius Magnificat quinti toni; Scheidt Surrexit Christus Hodie a8; Hassler Dixit Maria; Schütz Jauchzet dem Herrn; Kuhnau Tristis est anima mea; Bach Motet ‘Jesu meine Freude’

Saturday 12th April 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Tenebrae: Tallis Lamentations of Jeremiah - Part 1; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Heth. Misericordia; Pitts Libera Me; Victoria Lamentations for Holy Saturday - Incipit oratio Jeremiae; Gesualdo Tenebrae Responsories - O vos omnes; Gesualdo Tenebrae Responsories - Astiterunt reges terrae; Gesualdo Tenebrae Responsories - Aestimatus sum; Gesualdo Tenebrae Responsories - Sepulto Domino; MacMillan Miserere

Saturday 12th July 2014

Venue: St.Francis of Assisi Church, Ravenswood Avenue, West Wickham BR4 0PW
Times: 7.45pm concert
Programme: A New Heaven: Parry I Was Glad; Gibbons Hosanna to the Son of David; C.Wood Hail, Gladdening Light; Dove Ecce Beatam Lucem; Stanford Three Motets; Bainton And I Saw a New Heaven; Parry Songs of Farewell - My Soul, There is a Country; Bairstow Blessed City, Heavenly Salem; Tallis Loquebantur Variis Linguis; W.Harris Faire is the Heaven; G.Jackson Creator of the Stars of Night; Byrd Laudibus in Sanctis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars

Saturday 15th November 2014

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Goodall Eternal Light, A Requiem; Brahms Requiem

Saturday 13th December 2014

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carols by Candlelight: including Traditional Sussex Carol (arr.Willcocks); Joubert Torches; Traditional In Dulci Jubilo (arr.Pearsall); Mathias A Babe is Born; Lauridsen O Magnum Mysterium; Traditional The Holly and the Ivy (arr.Jacques); Traditional Sans Day Carol (arr.Rutter); Traditional Quem Pastores Laudavere (arr.Rutter); Dove The Three Kings; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down; Tavener The Lamb; Traditional Here We Come a-Wassailing (arr.Rutter); Traditional Ding dong! Merrily on High (arr.Wilberg)

Saturday 14th March 2015

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Howells Take him, Earth, for Cherishing; Leighton Crucifixus pro nobis; Parry Songs of Farewell - Lord, Let me Know Mine End; Schütz St.Matthew Passion

Saturday 16th May 2015

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Lauridsen Ave Maria; L’Estrange Prayers for Peace; Whitacre Sleep; Rex Do Not Stand at my Grave and Weep; Ešenvalds Long Road; Fauré Requiem

Saturday 11th July 2015

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Poetry and Music: Morley Now is the Month of Maying; Weelkes As Vesta was from Latmos Hill Descending; Gibbons The Silver Swan; Moeran Songs of Springtime; Parry Songs of Farewell - At the Round Earth’s Imagined Corners; Britten Hymn to St.Cecilia; Parry Crossing the Bar; Vaughan Williams Rest; W.Harris Bring us, O Lord God; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 14th November 2015

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Call to Remembrance: Bach Motet ‘Jesu meine Freude’; Farrant Call to Remembrance; Kuhnau Tristis est anima mea; Nystedt Immortal Bach; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Victoria Officium Defunctorum

Saturday 12th March 2016

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: O for the Wings... - Brahms Geistliches Lied; Brahms Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?; Mendelssohn Hear My Prayer; Rheinberger Abendlied; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’; Schubert Mass in G; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 - An die Sterne; Schumann Vier Doppelchörige Gesänge Op.141 - Zuversicht

Saturday 9th July 2016

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Traditional The Springtime of the Year (arr.Vaughan Williams); Stanford Magnificat in B Flat; Britten Five Flower Songs; Whitacre Three Flower Songs - I Hide Myself; Whitacre Three Flower Songs - With a Lily in Your Hand; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - I Praise the Tender Flower; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - My Spirit Sang All Day; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Clear and Gentle Stream; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Nightingales; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Haste on, My Joys!; Finzi Seven Poems of Robert Bridges - Wherefore Tonight So Full of Care; Whitacre i thank you god for most this amazing day

Saturday 19th November 2016

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Angele Dei; T.Hamilton Salvator Mundi; T.Hamilton The Evening Hymn; Mozart Requiem Mass; Vaughan Williams Serenade to Music

Saturday 10th December 2016

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Carol Concert: Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Britten A Boy was Born; J.Hall Sleep, my Jesu; Musgrave Adam Lay Ybounden; Robinson The Infant King; Tavener The Lamb; Walton All This Time; Warlock Bethlehem Down - with Highfield Youth Choir

Saturday 25th February 2017

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Programme includes Holst Choral Hymns from the Rig Veda

Saturday 13th May 2017

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Barber Agnus Dei; Barber Sure on this Shining Night; Barber To Be Sung on the Water; Barber Under the Willow Tree; Copland Old American Songs - The Boatmen’s Dance; Copland Old American Songs - I Bought Me a Cat; Debussy Trois Chansons de Charles d’Orléans; Fauré Cantique de Jean Racine; Poulenc Sept Chansons - La Blanche Neige; Poulenc Sept Chansons - À Peine Défigurée; Saint-Saëns Two Songs; Whitacre Sleep

Saturday 8th July 2017

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: Anon. Sumer is icumen in (arr.Bullard); Arlen Over the Rainbow (arr.S.A.Brown); Bennet All Creatures Now; Gershwin Porgy and Bess - Summertime (arr.Roberts); Gibbons The Silver Swan; Morley Now is the Month of Maying; Porter Let’s Do It (arr.S.A.Brown); Porter Night and Day (arr.Roberts); Rutter Birthday Madrigals; Sherwin A Nightingale Sang in Berkeley Square (arr.Bullard); Tomkins Music Divine; Whitacre Cloudburst

Saturday 18th November 2017

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Monteverdi Vespers of 1610

Saturday 9th December 2017

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmastide Novelties and Favourites

Saturday 24th March 2018

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: ’Beyond the Stage’ - choral compositions and arrangements by Wagner, Rossini, Monteverdi, Meyerbeer and Verdi, to include Palestrina Stabat Mater (adapted by R.Wagner); Wagner An Webers Grabe

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 6.00pm concert
Programme: A Summer Idyll: to include Elgar As Torrents in Summer; Elgar Owls; Sullivan The Long Day Closes; Stanford The Blue Bird; Bantock The Lake at Carrowmore (World Première) and music by Macfarren, Sterndale Bennett, Vaughan Williams, Coleridge-Taylor and Parry

Saturday 17th November 2018

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Brandenburg Concerto No.3; Vaughan Williams The Lark Ascending; Berlioz Les Nuits d’Été; T.Hamilton Requiem

Sunday 18th November 2018

Venue: St.Barnabas’ Church, Perth Road, Beckenham, BR3 6PP
Times: 7.45pm concert
Programme: T.Hamilton Requiem; Bernstein Chichester Psalms; Bach Brandenburg Concerto No.3

Saturday 8th December 2018

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas by Candlelight - with Highfield Junior Voices

Thursday 28th March 2019

Venue: Not advised
Times: 7.45pm concert
Programme: Not advised

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 6.00pm concert
Programme: Purcell Dido and Aeneas preceded by various shorter choral works by Purcell’s contemporaries

Saturday 9th November 2019

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: 20th Century British Choral Masterpieces, to include W.Harris Faire is the Heaven; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Britten Hymn to St.Cecilia; Tippett A Child of our Time - Spirituals and music by Naylor, Stanford, Walton, Tavener, Bax, Howells and Holst. Part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.45pm concert
Programme: 20th Century British Choral Masterpieces, to include W.Harris Faire is the Heaven; Vaughan Williams Three Shakespeare Songs; Britten Hymn to St.Cecilia; Tippett A Child of our Time - Spirituals and music by Naylor, Stanford, Walton, Tavener, Bax, Howells and Holst. Part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 7th December 2019

Venue: Bromley Parish Church, Church Road, Bromley BR2 0EG
Times: 6.00pm concert
Programme: Christmas by Candlelight - with Highfield Junior Voices

     Alton Choral Society
Saturday 10th December 2011

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Edwards No Small Wonder; Jenkins Lullaby; J.Gardner I Saw Three Ships; Delius Sleigh Ride; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 7th July 2012

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms, to include Schifrin Mission Impossible Theme; Mercury We are the Champions; Coates London Suite - Knightsbridge March; Gounod Ave Maria; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; C.Gardner 2012 March; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 15th December 2012

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas

Saturday 16th March 2013

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Peter Grimes - Four Sea Interludes; Haydn Der Sturm; Beethoven Meeresstille und Glückliche Fahrt; Wagner Tristan und Isolde - Prelude and Liebestod; Bruckner Te Deum

Saturday 14th December 2013

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite; Lane Another Night before Christmas; Rutter Nativity Carol; Britten A Ceremony of Carols - This Little Babe; McDowall Christus Natus Est; Berlin White Christmas; C.Gardner On Christmas Night

Saturday 11th July 2015

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Proms in the Park - A European Tour

Saturday 24th October 2015

Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: To include Schubert Mass in G

Saturday 19th December 2015

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ’The Wonder of Christmas’

Saturday 12th March 2016

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: To include Orff Carmina Burana; Lambert The Rio Grande

Saturday 9th July 2016

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm performance
Programme: Last Night of the Proms, including Bernstein West Side Story - Medley; Lloyd-Webber Evita - Selection; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 29th October 2016

Venue: All Saints’ Church, Queens Road, Alton GU34 1HU
Times: Not advised
Programme: Music for an Autumn Evening: to include Vivaldi Magnificat; Coleridge-Taylor Hiawatha’s Wedding Feast

Saturday 17th December 2016

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ’The Wonder of Christmas’, to include C.Gardner Brightest and Best of the Sons of the Morning (World Première)

Saturday 18th March 2017

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

Friday 14th April 2017

Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times:
Programme: Stainer The Crucifixion

Saturday 8th July 2017

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Music from the Movies, to include Barry James Bond - Music from the Films; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 28th October 2017

Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Fauré Requiem; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski)

Saturday 16th December 2017

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Wonder of Christmas’ Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole; Berlin White Christmas (arr.Gardner); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); Holst Christmas Day; Sibelius Finlandia

Saturday 10th March 2018

Venue: Petersfield Festival Hall, Heath Rd, Petersfield GU31 4EA
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - with Southern Pro Musica

Friday 30th March 2018

Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times: 6.00pm performance
Programme: Music for Good Friday

Saturday 27th October 2018

Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: Themes from World War 1

Saturday 15th December 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Brymer Christmas at the Movies; Waldteufel Skaters’ Waltz; Leavitt What Sweeter Music - Part 2; Pärt Estonian Lullaby plus carols for audience and choir. With Ancora Female Voice Choir

Friday 19th April 2019

Venue: Alton Methodist Church, 91 High Street, Alton GU34 1LG
Times: 6.00pm concert
Programme: Maunder Olivet to Calvary

Saturday 26th October 2019

Venue: Church of St.Lawrence, Church Street, Alton GU34 2BU
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Bruckner Locus Iste; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Morricone Nella Fantasia and other choral favourites

     Alton Concert Orchestra
Saturday 10th December 2011

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Edwards No Small Wonder; Jenkins Lullaby; J.Gardner I Saw Three Ships; Delius Sleigh Ride; Mendelssohn Hebrides Overture

Saturday 21st April 2012

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Cockaigne Overture; Mozart Exsultate Jubilate; Dvořák Symphony No.8

Saturday 7th July 2012

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms, to include Schifrin Mission Impossible Theme; Mercury We are the Champions; Coates London Suite - Knightsbridge March; Gounod Ave Maria; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; C.Gardner 2012 March; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 15th December 2012

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas

Wednesday 24th April 2013

Venue: Not advised
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Saturday 14th December 2013

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Rimsky-Korsakov Christmas Eve - Suite; Lane Another Night before Christmas; Rutter Nativity Carol; Britten A Ceremony of Carols - This Little Babe; McDowall Christus Natus Est; Berlin White Christmas; C.Gardner On Christmas Night

Saturday 26th April 2014

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Concert D’Entente, to include Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’; Bizet Symphony in C - with L’Orchestre Garance of Pertuis, France

Saturday 12th July 2014

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms concert, to include Gershwin Crazy for You - Overture (arr.Brubaker); Traditional International Dixieland Jamboree (arr.Holcombe); Shostakovich Suite for Variety Orchestra (Jazz Suite No.2) - Waltz No.2; C.Gardner Four Piece Suite; Packett Alton Anthem; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs

Saturday 25th April 2015

Venue: Eggar’s School, London Road, Holybourne, Alton GU34 4EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 11th July 2015

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Proms in the Park - A European Tour

Saturday 23rd April 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: BBC Ten Pieces Concert Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (orch.Stokowski); Bernstein West Side Story - Symphonic Dances: Mambo; Bizet Carmen - Habanera; Bizet Carmen - Toreador’s Song; Clyne Night Ferry; Haydn Trumpet Concerto - Third Movement; G.Prokofiev Concerto for Turntables and Orchestra - 5th movement; Shostakovich Symphony No.10 - 2nd movement; Vaughan Williams The Lark Ascending; Verdi Requiem - Dies Irae (extract); Wagner Die Walküre - Ride of the Valkyries

Saturday 9th July 2016

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm performance
Programme: Last Night of the Proms, including Bernstein West Side Story - Medley; Lloyd-Webber Evita - Selection; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Parry Jerusalem

Saturday 17th December 2016

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: Not advised
Programme: ’The Wonder of Christmas’, to include C.Gardner Brightest and Best of the Sons of the Morning (World Première)

Saturday 8th July 2017

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: 7.30pm concert
Programme: Last Night of the Proms: Music from the Movies, to include Barry James Bond - Music from the Films; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 16th December 2017

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: ’The Wonder of Christmas’ Bizet L’Arlésienne Suite No.2 - Farandole; Berlin White Christmas (arr.Gardner); Traditional The Holly and the Ivy (arr.Gardner); Holst Christmas Day; Sibelius Finlandia

Sunday 4th March 2018

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Workshop day on Dvorak New World Symphony

Saturday 21st April 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Spring Concert: Rossini La Gazza Ladra - Overture; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 14th July 2018

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Last Night of the Proms Concert

Saturday 15th December 2018

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: The Wonder of Christmas, to include Wagner Die Meistersinger von Nürnberg - Overture; Brymer Christmas at the Movies; Waldteufel Skaters’ Waltz; Leavitt What Sweeter Music - Part 2; Pärt Estonian Lullaby plus carols for audience and choir. With Ancora Female Voice Choir

Saturday 30th March 2019

Venue: Forum Hall, Alton College, Old Odiham Road, Alton GU34 2LX
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; Svendsen Romance for Violin and Orchestra; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 13th July 2019

Venue: Alton Public Gardens, Westbrooke Road, Alton GU34 1JL
Times: Not advised
Programme: Last Night of the Proms concert: to include Anderson Bugler’s Holiday; J.Strauss (II) Morning, Noon and Night in Vienna

Saturday 30th November 2019

Venue: Alton Maltings, Maltings Close, Alton GU34 1DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Operatic Gala Night - to include Rossini William Tell - Overture; Puccini Turandot - Nessun Dorma - with Froxfield Choir

     Alyth Choral Society
Sunday 17th March 2013

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 8th December 2013

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Dawes Song of the Sea (World Première); Dvořák Six Moravian Songs

Sunday 22nd June 2014

Venue: St.John’s Church, Friern Barnet Road, London N11 3EQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened; Schubert Lebenslust; Schubert Der Tanz; Dawes Psalm 140; Sullivan The Great Oak Tree; Mendelssohn Elijah - Blessed are the Men who Fear Him; K.Thomson Shower, O Heavens; Vaughan Williams O How Amiable

Sunday 7th December 2014

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Esther; Handel Coronation Anthems - Let Thy Hand be Strengthened

Sunday 17th May 2015

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Chichester Psalms; Chilcott Aesop’s Fables

Sunday 5th July 2015

Venue: The Bothy Gardens, Stephens House and Gardens, 17 East End Road, Finchley N3 3QE
Times: 6.00pm concert
Programme: Sullivan The Mikado (concert performance)

Sunday 13th December 2015

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th March 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 5.00pm concert
Programme: Celebration of Spring: Chilcott Songs and Cries of London Town; Dawes Psalm 140; Dawes Priestly Blessing; Dawes Limericks from Edward Lear; Dawes Love Songs; Dawes Siren Song; K.Thomson Song’s Eternity; K.Thomson Babel; K.Thomson There is Only...... - with Alyth Children’s Chorus

Tuesday 5th July 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Liebeslieder Waltzes; Schubert Mirjams Siegesgesang; Vaughan Williams Five English Folk Songs; Thiman Songs of the Sailors and the Sea

Sunday 11th December 2016

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Samson

Sunday 19th March 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 6.00pm concert
Programme: Bernstein Hashkiveinu; Bernstein I Hate Music; Bernstein Wonderful Town; Finkelstein Ezrat Avoteinu; Finkelstein V’al Kulam; Finkelstein P’tach Lanu Sha’ar; Finkelstein Enkat M’sal’decha; Wise Adinu (World Première)

Sunday 9th July 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Honegger Le Roi David

Sunday 10th December 2017

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 15th April 2018

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: To include music by Mendelssohn, Brahms, Schubert and Schumann

Sunday 9th December 2018

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Handel Judas Maccabaeus - with the A10 Sinfonia

Sunday 2nd June 2019

Venue: North Western Reform Synagogue, Alyth Gardens, London NW11 7EN
Times: 7.00pm concert
Programme: Opera Through the Ages - Purcell to Gershwin

Sunday 8th December 2019

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Elijah

     Amadeus Chamber Orchestra
Saturday 30th September 2006

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’; Shostakovich Cello Concerto No.1; Beethoven Symphony No.2

Saturday 27th January 2007

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: R.Strauss Suite for 13 Wind Instruments; Britten Les Illuminations; Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’

Saturday 19th May 2007

Venue: St.Paul’s Church, Blandford Road, St.Albans AL1 4JP
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Mendelssohn Violin Concerto; Mozart Symphony No.41 ‘Jupiter’

Saturday 16th June 2007

Venue: Homewood Road United Reformed Church, Homewood Road, St.Albans AL1 4BH
Times: 8.00pm concert
Programme: Bach Cantata No. 10 ‘Meine Seele erhebt den Herrn’; Victoria Magnificat Sexti toni (a 12); Mendelssohn Magnificat in D; Schütz Deutsches Magnificat; Rutter Magnificat

Saturday 29th September 2007

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini William Tell - Overture; Mozart Piano Concerto No.24; Dvořák Symphony No.8

Saturday 26th January 2008

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Appalachian Spring; Ravel Piano Concerto in G Major; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’

Saturday 17th May 2008

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Divertimento K253; Finzi Clarinet Concerto; R.Warren Bridgwater Fair; Haydn Symphony No. 49 ‘La Passione’

Saturday 27th September 2008

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Overture ‘Egmont’; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

Saturday 26th September 2009

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Debussy Petite Suite; Grieg Wedding Day at Troldhaugen; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 5th December 2009

Venue: High Street Methodist Church, High Street, Harpenden AL5 2RU
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Charpentier Messe de Minuit; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 30th January 2010

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini L’Italiana in Algeri - Overture; Beethoven Piano Concerto No.5 ‘Emperor’; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 25th September 2010

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Weber Oberon - Overture; Elgar Cello Concerto; Dvořák Slavonic Dances Op.46 - Selection; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’

Saturday 29th January 2011

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Simple Symphony; Haydn Sinfonia Concertante; Gounod Petite Symphonie for Wind; Mozart Symphony No.39

Saturday 21st May 2011

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Siegfried Idyll; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fauré Elegy for Cello and Orchestra; Schubert Symphony No. 5

Saturday 24th September 2011

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.7

Saturday 28th January 2012

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Krommer Partita for Winds in F Op.77; Mozart Piano Concerto No.23; Elgar Serenade for Strings; Haydn Symphony No. 89

Monday 23rd April 2012

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 5.30pm concert
Programme: To include Grieg Holberg Suite; C.P.E.Bach Concerto for Organ in E Flat H446

Saturday 29th September 2012

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Dvořák Czech Suite; R.Strauss Horn Concerto No.1; Beethoven Symphony No.8

Saturday 26th January 2013

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Boyce Symphony No.3; Bach Brandenburg Concerto No.4; Vivaldi Concerto for Bassoon and Strings in B Flat ‘La Notte’; Bach Violin Concerto in A Minor; Albinoni Concerto for Two Oboes; Handel Concerto Grosso Op.6 No. 1

Saturday 18th May 2013

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 99; Dvořák Serenade for Strings; Beethoven Piano Concerto No.1

Saturday 28th September 2013

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.36 ‘Linz’; Bruch Concerto for Clarinet and Viola; Poulenc Sinfonietta

Saturday 25th January 2014

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 44 ‘Trauer’; F.Bridge Suite for Strings; Mozart Piano Concerto No.12

Saturday 27th September 2014

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Die Zauberflöte - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Schubert Symphony No. 9 ‘Great C Major’

Saturday 31st January 2015

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Witt Symphony in A; Mozart Piano Concerto No.27; Boyce Symphony No.4; Haydn Symphony No. 83 ‘The Hen’

Saturday 16th May 2015

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Cimarosa Concerto for Flute and Oboe; Copland Appalachian Spring; Beethoven Quintet for Piano and Winds; Britten Sinfonietta Op.1; Grainger Shepherd’s Hey - with Harmoniemusik

Saturday 26th September 2015

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven Violin Concerto; Brahms Symphony No.4

Saturday 30th January 2016

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 3; Poulenc Aubade for Piano and Orchestra; Finzi Eclogue; Haydn Symphony No.103 ‘Drum Roll’

Saturday 21st May 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Concerto Grosso Op.6 No. 6; Bach Violin Concerto in E Major; Berkeley Serenade for Strings; Bach Orchestral Suite No.1

Saturday 24th September 2016

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.25; Schumann Cello Concerto; Beethoven Overture ‘Leonore No.3’; Kodály Dances of Galánta

Saturday 28th January 2017

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Sibelius Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Crusell Clarinet Concerto in F Minor Op.5; Beethoven Symphony No.4

Saturday 20th May 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Serenade No.12 in C Minor K388; Beethoven Piano Concerto No.2; Janáček Suite for Strings; Mozart Symphony No.40

Saturday 30th September 2017

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Overture; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Selection from the Incidental Music; Saint-Saëns Cello Concerto No.1; Cherubini Symphony in D

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.140 ‘Wachet Auf!’; Bach Magnificat in D

Saturday 27th January 2018

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Mozart Piano Concerto No.24; Bartók Romanian Folk Dances; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Saturday 29th September 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Beethoven The Creatures of Prometheus - Overture; Prokofiev Violin Concerto No.2; Arnold Serenade for Small Orchestra; Mozart Symphony No.39

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Dixit Dominus; Britten Sacred and Profane; Bach Brandenburg Concerto No.3; Purcell My Beloved Spake

Saturday 26th January 2019

Venue: St.Peter’s Church, St.Peter’s Street, St.Albans AL1 3HG
Times: 7.30pm concert
Programme: Ravel Le Tombeau de Couperin; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Mozart Piano Concerto No.21; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Mozart Symphony No.31 ‘Paris’

Saturday 18th May 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Symphony No.35 ‘Haffner’; Haydn Cello Concerto in D; Beethoven Symphony No.1

Saturday 28th September 2019

Venue: St.Saviour’s Church, 25 Sandpit Lane, St.Albans, Hertfordshire AL1 4DF
Times: 7.30pm concert
Programme: Pärt Cantus in Memoriam Benjamin Britten; Mendelssohn Violin Concerto; Beethoven Symphony No.3 ‘Eroica’

Saturday 30th November 2019

Venue: St.Albans Cathedral, St.Albans AL1 1BY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’

     Amati Orchestra
Saturday 25th February 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Fauré Suite ‘Pelléas et Mélisande’; Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; Mendelssohn Symphony No.1

Saturday 1st December 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Brahms Tragic Overture; Liszt Les Préludes; Tchaikovsky Symphony No.5

Saturday 22nd June 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Symphony No.3 ‘Scottish’; Mahler Symphony No. 4

Saturday 7th December 2013

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: J.Strauss (II) Die Fledermaus - Overture; Smetana Ma Vlast - Sárka; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Saturday 22nd March 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Oberon - Overture; Borodin In the Steppes of Central Asia; Dvořák The Water Goblin; Rachmaninov Symphony No.1

Saturday 21st June 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Schubert Symphony No. 6; Beethoven Symphony No.7

Saturday 13th December 2014

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Fauré Pavane; Elgar Serenade for Strings; Mozart Clarinet Concerto; Haydn Symphony No. 99

Sunday 15th March 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Così fan Tutte - Overture; Beethoven Violin Concerto; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Saturday 4th July 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Weber Euryanthe - Overture; Brahms Hungarian Dances - Nos.1, 3 and 5; Mozart Horn Concerto No.3; Rossini La Gazza Ladra - Overture; Elgar Enigma Variations

Saturday 21st November 2015

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Haydn Symphony No.101 ‘The Clock’; Liszt Hungarian Rhapsody No.2; Brahms Symphony No.4

Saturday 19th March 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Grieg Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.6 ‘Pathétique’

Saturday 2nd July 2016

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Prokofiev Symphony No.1 ‘Classical’; Bruch Violin Concerto No.1; Sibelius Symphony No.2

Saturday 26th November 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Nicolai The Merry Wives of Windsor - Overture; Dvořák Cello Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 25th March 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Gershwin Cuban Overture; Debussy Prélude à l’après-midi d’un Faune; Holst Planets Suite

Saturday 8th July 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Saturday 25th November 2017

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Tchaikovsky The Nutcracker - Suite: Excerpts; Bernstein West Side Story - Symphonic Dances; Elgar Symphony No.2

Saturday 24th March 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: Ravel Mother Goose - Suite; Mahler Symphony No. 5

Saturday 14th July 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: Afternoon rehearsal, evening concert
Programme: R.Strauss Don Juan; Tchaikovsky Violin Concerto; Stravinsky The Rite of Spring

Saturday 17th November 2018

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Saint-Saëns Samson et Dalila - Bacchanale; Debussy La Mer; Respighi Pines of Rome; Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel)

Saturday 30th March 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Glinka Russlan and Ludmilla - Overture; Schumann Piano Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Saturday 6th July 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Bernstein Candide - Overture; Elgar Cello Concerto; Shostakovich Symphony No. 5

Saturday 23rd November 2019

Venue: Holy Trinity Church, Sloane Street, London SW1X 9BZ
Times: 7.30pm concert
Programme: Wagner Der Fliegende Holländer - Overture; Gershwin Rhapsody in Blue; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

     Amersham and Chesham Bois Choral Society
Sunday 11th May 2014

Venue: Aylesbury Waterside Theatre, Exchange Street, Aylesbury, Buckinghamshire HP20 1UG
Times: 7.00pm concert
Programme: Britten War Requiem - with Buckinghamshire Youth Orchestra and Local School Choirs

Saturday 14th May 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Cantata No.191 ‘Gloria in Excelsis Deo’; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Schubert Mass in G

Saturday 3rd December 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Sunday 5th February 2017

Venue: Dr.Challoner’s Grammar School, Chesham Road, Amersham HP6 5HA
Times: 4.00pm concert
Programme: To include Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Handel Messiah - Hallelujah Chorus; Bach St.Matthew Passion - Chorales

Saturday 25th November 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; Torelli Trumpet Concerto in D G1; Austin Gloria (World Première)

Sunday 4th February 2018

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tippett A Child of our Time - Spirituals; Verdi Nabucco - Va, pensiero

Saturday 12th May 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.1 ‘Sea’

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Ave Verum Corpus; Albinoni Adagio for Organ and Strings; Mozart Exsultate Jubilate; Mozart Requiem Mass

Saturday 11th May 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: Not advised
Programme: Duruflé Requiem; Poulenc Gloria

Saturday 8th June 2019

Venue: Amersham Free Church, Woodside Road, Amersham HP6 6AJ
Times: 11.30am to 5.00pm Workshop, 5.15pm informal performance
Programme: Come and Sing Choruses from Handel’s Messiah

Saturday 7th December 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Old Amersham HP7 0DB
Times: 7.30pm concert
Programme: Lauridsen Lux Aeterna; Elgar Serenade for Strings; Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’

     Amici Chamber Choir
Saturday 10th March 2012

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Mendelssohn Hear My Prayer; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Mendelssohn Elijah - Excerpts; Byrd Ave Verum Corpus; Tallis If Ye Love Me

Saturday 23rd June 2012

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivat Regina: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Parry I Was Glad; Britten Gloriana - Choral Dances; Mathias A Royal Garland

Saturday 24th November 2012

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with the Sweelinck Ensemble

Saturday 9th March 2013

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No. 6 ‘St.Nicholas Mass’; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence; Bairstow The Lamentation; Victoria Popule Meus

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Purcell King Arthur = with Amici Chamber Orchestra

Saturday 23rd November 2013

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Five Flower Songs; Britten Te Deum and Jubilate in C; Britten Hymn to the Virgin; Britten Six Metamorphoses after Ovid; Rutter Psalmfest

Saturday 29th March 2014

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem and music by Machaut, Josquin, Duruflé and Messiaen

Saturday 21st June 2014

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Come Away Sweet Love: A Selection of Madrigals and Romantic Partsongs, plus music by Mozart and Mendelssohn and Beethoven Elegische Gesang; Whitacre Five Hebrew Love Songs

Saturday 22nd November 2014

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Carissimi Jephte; Allegri Miserere plus music by Schütz and Monteverdi

Saturday 21st March 2015

Venue: St.George’s Church, Headstone, Pinner View, Harrow HA1 4RJ
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Kodály Missa Brevis and motets from Spain’s Golden Age by Victoria and Guerrero

Saturday 27th June 2015

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: The Birds and the Bees... and some Shakespeare,,, and a sprinkling of Jazz

Saturday 21st November 2015

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle

Saturday 27th February 2016

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Elizabethan and Jacobean Music by Byrd, Gibbons, Philips, Tomkins, Dowland, Weelkes and more! - with the Chelys Consort of Viols

Saturday 25th June 2016

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: An English Idyll - English folk songs, madrigals and summer songs through the ages by Rutter, Sullivan, Vaughan Williams and more. - with Harrow Youth Choir

Saturday 26th November 2016

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: 30th Anniversary Concert: Brahms Requiem plus some of the Choir’s favourites from 30 years of choral singing

Saturday 24th June 2017

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs for Summer: Rutter Five Childhood Lyrics; Stanford Seven Partsongs; Shearing Songs and Sonnets from Shakespeare plus songs by Whitacre and Parry

Saturday 25th November 2017

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Mealor Now Sleeps the Crimson Petal; Whitacre Sleep; MacMillan Strathclyde Motets

Saturday 24th March 2018

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten Gloriana - Choral Dances; Naylor Vox Dicentis; Rheinberger Abendlied; Haydn Mass No. 7 ‘Little Organ Mass’; Janáček Otčenáš

Saturday 23rd June 2018

Venue: Pinner Parish Church, Church Lane, Pinner HA5 3AA
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Mass in G; Handel Chandos Anthem No. 9 ‘O Praise the Lord with One Consent’; Haydn Insanae et Vanae Curae; Tchaikovsky Liturgy of St.John Chrysostom - Four Anthems

Saturday 24th November 2018

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Bogoroditse Dyevo; Bairstow Let all Mortal Flesh Keep Silence; Victoria O Magnum Mysterium; R.Thompson O Magnum Mysterium; Gjeilo Northern Lights; Gjeilo Serenity; Gjeilo Ubi Caritas; R.Thompson Alleluia; Dvořák Mass in D

Saturday 23rd March 2019

Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: A.Smith O Nata Lux; Lauridsen O Nata Lux; Tallis O Nata Lux; Vaughan Williams Mass in G Minor; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence - Vinea mea electa; Poulenc Quatre Motets pour un Temps de Pénitence - Timor et Tremor; Ireland Greater Love; Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Saturday 6th April 2019

Venue: Ickenham United Reformed Church, Swakeleys Road, Ickenham, UB10 8BE
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Overture in the Italian Style in C D591; Haydn Trumpet Concerto - Second Movement; Handel Ode for St.Cecilia Day - Excerpts; Rutter Requiem

Saturday 22nd June 2019

Venue: Church of St.Alban, The Ridgeway, North Harrow HA2 7PF
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter The Sprig of Thyme - Selection; Copland Four Motets; Moeran Songs of Springtime; Paulus The Road Home; Paulus Pilgrim’s Hymn; Ireland The Hills; Skempton He Wishes for the Cloths of Heaven plus Spiritual arrangements by J.Barnard

Saturday 9th November 2019

Venue: St.James’ Piccadilly, 197 Piccadilly, London W1J 9LL
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Jesu Meine Freude; Brahms Geistliches Lied; Handel Chandos Anthem No. 7 ‘My Song shall be Alway’; Finzi Eclogue; Edwards God Be In My Head; Walford-Davies God Be In My Head; Jeanes God Be In My Head; Jeanes For the Fallen; Rheinberger Drei Geisticher Gesange

     Amici Orchestra
Saturday 9th April 2011

Venue: St.Mary’s Church, Stoke Newington Church Street, Stoke Newington, London N16 9ES
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vaughan Williams The Lark Ascending; Elgar Enigma Variations - Excerpts; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis

Saturday 16th June 2012

Venue: St.Mary’s Church, Stoke Newington Church Street, Stoke Newington, London N16 9ES
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Vivaldi The Four Seasons - Summer; Elgar Serenade for Strings and music by Grieg and Bach

Saturday 22nd June 2013

Venue: St.Mark’s Church, Westmoreland Road, Bromley BR2 0TB
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Der Schauspieldirektor - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Beethoven Symphony No.2

Saturday 3rd May 2014

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert, to include Williams Star Wars - Theme; Williams Jurassic Park; Williams Harry Potter - Music from the Films; Zimmer Gladiator - Music from the Film; Rota The Godfather - Music from the Films; Barber Adagio for Strings; Walton Henry V - Music from the Film; Coates Dambusters March and other favourites

Saturday 1st November 2014

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Hebrides Overture; Beethoven Symphony No.4; Saint-Saëns Symphony No.2

Saturday 2nd May 2015

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir C.Davis The World at War - France Falls; Coates Dambusters March; Kamen Band of Brothers; Walton Battle of Britain - The Battle in the Air; Williams Schindler’s List; Gorecki Symphony No.3 - 2nd movement; Holst Planets Suite - Mars; Shostakovich Symphony No. 8 - 1st movement

Saturday 17th October 2015

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Symphony No.5; Respighi Ancient Airs and Dances Suite No.3; Caplet Suite Persane

Saturday 28th May 2016

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Williams Star Wars - Theme; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Music from the Film; Bliss Things to Come - March; Holst Planets Suite - Excerpts and much more!

Saturday 21st January 2017

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Copland Clarinet Concerto; Khachaturian Spartacus - Suite; Gershwin Porgy and Bess - Summertime; Tchaikovsky Swan Lake - Suite

Saturday 20th May 2017

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm concert
Programme: ’The Sea’ - Programme includes Williams Jaws - Theme; Korngold The Sea Hawk; Horner Titanic - Music from the Film; Rimsky-Korsakov Scheherazade; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Vaughan Williams Fantasia on a Theme of Thomas Tallis; Badelt Pirates of the Caribbean

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Gabriel’s Church, Warwick Square, London SW1V 2AD
Times: 7.30pm concert
Programme: Fantasy and Adventure: Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Ravel) - Excerpts; Williams Star Wars - Rey’s Theme; Dukas The Sorcerer’s Apprentice; Djawadi Game of Thrones - Music from the TV Series; Shore Lord of the Rings - Music from the Films; Williams Harry Potter - Music from the Films; Grieg Peer Gynt - Suite No.1

     Angel Orchestra
Sunday 6th July 2008

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Le Nozze di Figaro - Overture; Bach Violin Concerto in E Major; Arnold Trevalian Suite; Haydn Symphony No.104 ‘London’

Sunday 30th November 2008

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bruch Violin Concerto No.1; Schubert Symphony No. 4 ‘Tragic’; Fender Speechless; Bach Fantasia and Fugue in C Minor (arr.Elgar) - Fantasia

Sunday 29th March 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; Handel Water Music Suite (arr.Harty); Dvořák Symphony No.8

Sunday 19th July 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Symphonie de Chambre No.5; Debussy Danse Sacrée et Danse Profane; Ravel Le Tombeau de Couperin; Beethoven Symphony No.7

Sunday 29th November 2009

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Christmas Oratorio - Sinfonia; Dvořák Cello Concerto; Brahms Symphony No.2

Saturday 27th March 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Handel Music for the Royal Fireworks; Sibelius Symphony No.2

Sunday 27th June 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bartók Romanian Folk Dances; Mozart Violin Concerto No.3; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Borodin Symphony No.2

Sunday 12th December 2010

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Sibelius Finlandia; Mahler Kindertotenlieder; Bizet Carmen - Suite No.1; Bizet Carmen - Suite No.2

Sunday 10th April 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Idomeneo - Overture; Tchaikovsky Variations on a Rococo Theme; Fender Elegy for Cello and Orchestra; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 17th July 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Bach Concerto for Two Violins - 2nd movement; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Andante Festivo; Schubert Symphony No. 3

Sunday 21st August 2011

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Mozart Kontratanz K535; Handel Music for the Royal Fireworks; Leo Flute Concerto; Bach Concerto for Two Violins - 2nd movement; Bartók Romanian Folk Dances; Rossini La Cenerentola - Non più mesta; Sibelius Andante Festivo

Sunday 11th December 2011

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Milhaud Saudades do Brasil; Gluck Orfeo ed Euridice - Dance of the Blessed Spirits; Dvořák Symphony No.6

Sunday 25th March 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Bizet L’Arlésienne Suite No.1; Schubert Symphony No. 8 ‘Unfinished’

Sunday 15th July 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Cantata No.147 ‘Herz und Mund und Tat und Leben’ - Chorale ‘Jesu, Joy of Man’s Desiring’; Piovani Life is Beautiful; Piazzolla Ave Maria; Mozart Concert Aria ‘Per pietà, bell’idol mio’ K78; Sibelius Symphony No.1

Sunday 9th December 2012

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Sullivan Iolanthe - Excerpts; Fender Speechless; Bunyard Photo Piece; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 24th March 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Haydn Trumpet Concerto; Rouhani Tahere; Dvořák Symphony No.3

Saturday 1st June 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.3; Bach Cantata No. 21 ‘Ich hatte viel Bekümmernis’; Mendelssohn Hör mein Bitten; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Laudate Dominum - with Vocal Ensemble Hochwang, Ulm, Germany

Sunday 7th July 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Orchestral Suite No.4; Chausson Poème de l’Amour et de la Mer; G.Lloyd Pont du Gard (World Première); Mussorgsky Pictures at an Exhibition (orch.Tushmalov)

Sunday 1st December 2013

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender Chiaroscuro Overture; G.Lloyd Cello Concerto; Beach Symphony in E Minor ‘Gaelic’

Sunday 30th March 2014

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Verdi La Traviata - Prelude to Act 1; Bruch Violin Concerto No.1; Mendelssohn Symphony No.4 ‘Italian’

Sunday 13th July 2014

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Fender The Forest; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Rachmaninov Symphony No.2

Sunday 29th March 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Toccata and Fugue in D Minor BWV565 (arr.Fender); Elgar Sea Pictures; G.Lloyd In Memoriam; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Sunday 5th July 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: H.Harris Pavane; Weber Clarinet Concertino; Fender Clarinet Concerto; Farrenc Symphony No.1

Sunday 22nd November 2015

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Beethoven Overture ‘King Stephen’; Mahler Volkslieder - Wer hat dies Liedlein erdacht; Mahler Volkslieder - Wo die schönen Trompeten blasen; Gounod Faust - Le Veau d’Or; Mozart Die Zauberflöte - Der Vogelfänger bin ich ja; Brahms Serenade No.1

Sunday 20th March 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Rameau Ballet Suite (arr.Mottl); Legaki Tramontana; Giuliani Guitar Concerto No.1 in A; Saint-Saëns Symphony No.2

Sunday 3rd July 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Bach Das Musikalisches Opfer - Ricercar a 6 (arr.Fender); Brahms Variations on a Theme by Haydn ‘St.Antoni’; R.Strauss Serenade in E Flat; Schumann Cello Concerto

Friday 30th September 2016

Venue: Broadway Theatre, Catford, SE6 4RU
Times: 7.30pm performance
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film with live orchestral score)

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, 7.30pm performance
Programme: A.Mahler Songs; Mahler Symphony No. 4

Sunday 26th March 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Rimsky-Korsakov The Tale of Tsar Sultan; Glière Horn Concerto; G.Lloyd Symphony No.9

Sunday 9th July 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Afternoon rehearsal, evening performance
Programme: Prokofiev Sinfonietta; Bozzo Suite for Wind Instruments (World Première); Telemann Viola Concerto; Holst Lyric Movement

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Early afternoon rehearsal, 5.00pm performance
Programme: Beethoven Overture ‘Coriolan’; A.M.Smith Symphony No.2 in A Minor; Dvořák Cello Concerto

Sunday 4th March 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: (2.00pm and 6.00pm rehearsals on 3rd March, plus) 2.00pm rehearsal, 6.00pm performance
Programme: Workshop weekend on Holst Planets Suite

Sunday 25th March 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Mendelssohn Fa. Overture in C; Sibelius Violin Concerto; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 1st July 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: Not advised
Programme: Satie Three Pieces in the Form of a Pear; Spohr Clarinet Concerto No.1 in C Minor; Finch Holme Fen; Beethoven Symphony No.5

Sunday 9th December 2018

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Smyth The Boatswain’s Mate - Overture; Smyth March of the Women; Chaminade Flute Concertino in D Major Op.107; Beach Flute Quintet - Theme and Variations; Farrenc Symphony No.3

Sunday 31st March 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Sibelius Karelia Suite; Vaughan Williams The Lark Ascending; Fender Violin Concerto; Tchaikovsky Symphony No.2 ‘Little Russian’

Saturday 27th April 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 1.30pm (with choir) and 5.30pm (orchestra only) rehearsals
Programme: Workshop Day 1 on Mozart C Minor Mass (Day 2, with performance, on 28th April 2019)

Sunday 28th April 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 1.30pm Workshop, with 5.30pm performance
Programme: Workshop Day 2 on Mozart C Minor Mass

Sunday 7th July 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Mayer Faust Overture; Wagner Wesendonck Lieder; Brahms Symphony No.4

Sunday 8th December 2019

Venue: St.Silas Church, Risinghill Street, London N1 9UL
Times: 5.00pm concert
Programme: Elgar Sospiri; Mendelssohn Violin Concerto; Smyth Serenade in D

     Angmering Chorale
Saturday 12th November 2011

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 24th March 2012

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion

Saturday 30th June 2012

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Broadway Songs, including John The Lion King - Choral Medley; R.Rodgers South Pacific - Choral Selection; Lloyd-Webber Aspects of Love - Selection; Bernstein West Side Story - Choral Medley and music by Simon and Garfunkel

Saturday 24th November 2012

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Saturday 15th December 2012

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas with choirs of local primary schools and Patcham Silver Band

Friday 1st February 2013

Venue: King’s College Chapel, King’s College, The Strand, London WC2R 2LS
Times:
Programme: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Jenkins The Peacemakers - part of the Brandeburg Choral Festival 2013

Saturday 16th March 2013

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Adagio for Organ and Strings; Vaughan Williams Benedicite; Jenkins The Peacemakers - with the Choir of Shoreham Academy

Saturday 29th June 2013

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: Not advised
Programme: Songs from the West End Shows Lloyd-Webber Joseph and his Amazing Technicolor Dreamcoat - Choral Medley; Lloyd-Webber Phantom of the Opera - Choral Suite; Schonberg Les Misérables - Choral Medley (arr.Lojeski); R.Rodgers Carousel - You’ll Never Walk Alone; Mealor Wherever You Are and music from Mamma Mia!, My Fair Lady and the Beatles

Saturday 23rd November 2013

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Clarinet Concerto; Mozart Vesperae Solennes de Confessore; Mozart Requiem Mass

Saturday 14th December 2013

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs - with local primary school choirs.

Friday 14th March 2014

Venue: St.Clement Danes Church, The Strand, London WC2R 1DH
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man - part of the Brandenburg Choral Festival 2014

Saturday 5th April 2014

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rutter Requiem; Chilcott Requiem; Haydn Trumpet Concerto

Saturday 28th June 2014

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.00pm concert
Programme: L’Estrange Ahoy!; Goodall Every Purpose under the Heaven - with Swiss Gardens Primary, St.Wilfrid’s Primary and Rose Green Infant School Choirs

Saturday 22nd November 2014

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Beethoven Mass in C; Vaughan Williams The Lark Ascending

Saturday 13th December 2014

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols and Choirs - with local primary school choirs.

Friday 6th March 2015

Venue: St.Sepulchre-without-Newgate Church, Holborn Viaduct, EC1A 2DQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Requiem; Chilcott Requiem - part of the Brandenburg Choral Festival

Saturday 21st March 2015

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times:
Programme: Puccini Messa di Gloria; Fauré Requiem; Lauridsen Lux Aeterna

Saturday 20th June 2015

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Angmering Proms Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1 including British Folk Songs and Songs by the Beatles.

Saturday 21st November 2015

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem; Rutter Gloria

Saturday 12th December 2015

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas = with Patcham Silver Band and the choirs of local primary schools.

Friday 29th January 2016

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets - part of the Brandenburg Choral Festival 2016

Saturday 12th March 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins Motets; Rutter Feel the Spirit

Saturday 2nd July 2016

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from the Shows

Saturday 26th November 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fortieth Anniversary Concert: Verdi Requiem

Saturday 10th December 2016

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Carols for Christmas - with Patcham Silver Band and the choirs of Swiss Gardens Primary, Rose Green Infant and The Towers Convent Schools

Saturday 4th February 2017

Venue: St.Paul’s Covent Garden, Bedford Street, London WC2E 9ED
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach St.John Passion - O Jesus, When I Come to Die; Gounod Ave Maria; Brahms Requiem - Wie lieblich sind deine Wohnungen; Berlioz L’Enfance du Christ - The Shepherds’ Farewell; Mozart Ave Verum Corpus; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Mendelssohn Elijah - He Watching Over Israel; Handel Judas Maccabaeus - See the Conquering Hero; Vivaldi Gloria RV589 - Gloria in excelsis Deo; Bruckner Locus Iste; Franck Panis Angelicus; Stainer The Crucifixion - God so loved the world; Fauré Cantique de Jean Racine; Schubert Deutsche Messe - Sanctus; Elgar Three Motets Op.2 - Ave Verum Corpus; Parry I Was Glad; Mozart Requiem Mass - Lacrimosa; Mozart Requiem Mass - Hostias; Handel Messiah - Hallelujah Chorus - part of the Brandenburg Choral Festival 2017

Saturday 25th March 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jazz at the Cathedral: Todd Mass in Blue; Todd Jazz Missa Brevis - with the Will Todd Big Band

Saturday 24th June 2017

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera, to include Bizet Carmen - Toreadors’ March; Bizet Carmen - Habanera; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Purcell Dido and Aeneas - When I am laid in Earth; Verdi Il Trovatore - Anvil Chorus plus music by Wagner

Saturday 25th November 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossini Stabat Mater; Sibelius Finlandia; Rutter Gloria - with Sinfonia of Arun

Saturday 16th December 2017

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Carols

Saturday 3rd February 2018

Venue: St.Katharine Cree Church, 86 Leadenhall Street, London, EC3A 3BP
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Brandenburg Choral Festival’ - to include Todd Jazz Missa Brevis; Handel Messiah - Selected Choruses; Sir H.Wood Fantasia on British Sea Songs; Parry Jerusalem

Saturday 17th March 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah - with Sinfonia of Arun

Saturday 23rd June 2018

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: 100 Years of Broadway - Programme TBC

Saturday 24th November 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Duruflé Requiem

Saturday 15th December 2018

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 6.30pm concert
Programme: Christmas Concert, to include L’Estrange Wassail!

Saturday 2nd February 2019

Venue: Great St.Bartholomew Church, Cloth Fair, London EC1A 7JQ
Times: 7.45pm concert
Programme: Jenkins The Armed Man; Chilcott A Little Jazz Mass - Part of the Brandenburg Choral Festival of London

Saturday 23rd March 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: The Glory of Venice: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Magnificat; Vivaldi Dixit Dominus; Albinoni Concerto for Two Oboes; Albinoni Adagio for Organ and Strings

Saturday 29th June 2019

Venue: The Angmering School, Station Road, Angmering BN16 4HH
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Proms, to include Parry Jerusalem; Elgar Pomp and Circumstance March No.1; Sir T.Arne Rule Britannia and much, much more, including music by The Beatles

Saturday 23rd November 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

     Apollo Philharmonic Orchestra
Thursday 31st October 2019

Venue: St.James’ Church, Sussex Gardens, London W2 3UD
Times: 7.45pm concert
Programme: Schubert Symphony No. 5; Beethoven Symphony No.7

     Arcubus Ensemble
Sunday 31st January 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Byrd Mass for Five Voices; Pärt Which was the son of...; Pärt The Beatitudes; F.Martin Mass for Double Choir - Excerpts; Hepplewhite Symbols; Hepplewhite De profundis

Sunday 15th May 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove Bless the Lord, O My Soul; Hepplewhite Three WB Yeats Settings - The Everlasting Voices; Duruflé Requiem

Sunday 18th September 2016

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Howells A Hymn for St.Cecilia; Byrd Laudibus in Sanctis; Bach Motet ‘Lobet den Herrn’; Hepplewhite Jubilate Deo (World Première); Walton The Twelve

Sunday 12th February 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Victoria Requiem; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Sunday 10th September 2017

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gardiner Te Lucis ante Terminum; J.Sheppard Libera nos, salva nos; Byrd Great Service - Magnificat and Nunc Dimittis; Pärt Nunc Dimittis; Dove Seek Him that Maketh the Seven Stars; Lauridsen Nocturnes - Sure on this Shining Night; Hepplewhite He wishes for the cloths of Heaven; Whitacre Sleep

Sunday 14th January 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Bach Cantata No.118 ‘O Jesu Christ, mein’s Lebens Licht’; Hepplewhite Magnificat; Byrd Ne irascaris Domine; Howells Requiem; Byrd Civitas sancti tui; Hepplewhite Nunc dimittis; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’

Sunday 11th March 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Gesualdo Tenebrae Responsories - Selection plus two works by Russell Hepplewhite

Saturday 16th June 2018

Venue: St.John’s Smith Square, London SW1P 3HA
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Whitacre i thank you god for most this amazing day; Byrd Laudibus in Sanctis; Pärt Which was the son of...; Hepplewhite Endless Time (World Première); J.Sheppard Media vita; Hepplewhite Paradise: In a dream; Tavener Svyati

Sunday 30th September 2018

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Dove The Passing of the Year; Britten Hymn to St.Cecilia; Hepplewhite Missa Brevis (World Première); Finzi Lo, the Full, Final Sacrifice

Sunday 17th February 2019

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Whitacre Alleluia; Gibbons Hosanna to the Son of David; Parsons Ave Maria; Byrd Haec Dies; Hepplewhite Gloria; MacMillan Mass

Sunday 12th May 2019

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Brahms Geistliches Lied; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Hepplewhite Four Motets; Rheinberger Mass in E Flat ‘Cantus Missae’

Saturday 22nd June 2019

Venue: Southwark Cathedral, London Bridge, London SE1 9DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Elgar The Dream of Gerontius - with the Regent Sinfonia

Sunday 24th November 2019

Venue: St.Mary le Bow Church, Cheapside, London EC2V 6AU
Times: 3.00pm concert
Programme: Howells St.Paul’s Magnificat; W.Harris Faire is the Heaven; Weelkes Ninth Service - Magnificat; Hepplewhite Jesus thou divine; Pärt Littlemore Tractus; Hepplewhite A Better Resurrection; Weelkes Ninth Service - Nunc Dimittis; W.Harris Bring us, O Lord God; Howells St,Paul’s Nunc Dimittis

     Ardingly Choral Society
Sunday 28th March 2010

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.Matthew Passion

Sunday 14th November 2010

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Tchaikovsky Overture ‘1812’ (Choral Version) (arr.Hammersley); Gounod St.Cecilia Mass

Sunday 3rd April 2011

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Sunday 13th November 2011

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Rutter Requiem; Elgar Enigma Variations - Nimrod; Parry Wedding Anthems

Saturday 24th December 2011

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Schubert Mass in G and carols for choir and audience

Sunday 1st April 2012

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Elgar The Dream of Gerontius

Sunday 11th November 2012

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Walton Coronation March ‘Crown Imperial’; Parry Jerusalem; Hammersley Fragile Earth - Excerpts; Mozart Mass in C Major K317 ‘Coronation’

Monday 24th December 2012

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 and carols for choir and audience.

Sunday 24th March 2013

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Rossini Petite Messe Solennelle; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn

Sunday 10th November 2013

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Hammersley Remembrance; Borodin Prince Igor - Polovtsian Dances; Verdi Aida - Triumphal Scene; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Parry Jerusalem; Mozart Requiem Mass

Sunday 6th April 2014

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Bach St.John Passion

Sunday 9th November 2014

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: H.Wood Roses of Picardy; Novello Keep the Home Fires Burning; Parry Jerusalem; Hammersley Remembrance; Holst I Vow to Thee, My Country; Fauré Cantique de Jean Racine; Jenkins Gloria

Wednesday 24th December 2014

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Carols plus... To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience

Sunday 29th March 2015

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Dvořák Stabat Mater

Sunday 8th November 2015

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: To include Puccini Messa di Gloria; Parry Jerusalem; Verdi La Traviata - Libiamo; Hammersley Remembrance; Beethoven Symphony No.7 - 2nd Movement; Franck Panis Angelicus

Tuesday 15th December 2015

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Carol Concert by Candlelight, to include Palestrina Advent Responsory; Tallis O Nata Lux; Traditional Veni, Veni Emmanuel; Handel Messiah - Highlights; Vivaldi The Four Seasons - Winter: Largo; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’ and carols for choir and audience.

Sunday 10th April 2016

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Haydn The Creation

Sunday 13th November 2016

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Pergolesi Magnificat; Hammersley Remembrance

Tuesday 20th December 2016

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert, to include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and carols for choir and audience.

Sunday 2nd April 2017

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: Not advised
Programme: Verdi Requiem

Sunday 12th November 2017

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Gounod St.Cecilia Mass; Jenkins The Armed Man - Excerpts; Hammersley Remembrance

Tuesday 19th December 2017

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Advent Carol Concert by Candlelight. To include Schubert Mass in G and a selection of carols for choir and audience.

Sunday 22nd April 2018

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Requiem

Sunday 11th November 2018

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert, to include Fauré Requiem; Mascagni Cavalleria Rusticana - Intermezzo; Mascagni Cavalleria Rusticana - Easter Hymn; Hammersley Remembrance - with Ardingly College Prep School Choir

Tuesday 18th December 2018

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 8.00pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589 and Carols for Choir and Audience

Sunday 7th April 2019

Venue: Ardingly College Chapel, College Road, Ardingly, Haywards Heath RH17 6SQ
Times: 7.30pm concert
Programme: Mendelssohn Elijah

Sunday 10th November 2019

Venue: Dolphin Leisure Centre, Pasture Hill Road, Haywards Heath RH16 1LY
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert: Poulenc Gloria; Mozart Vesperae Solennes de Confessore - Excerpts; Hammersley Remembrance

     Arun Choral Society
Saturday 26th November 2016

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Fortieth Anniversary Concert: Verdi Requiem

Saturday 21st October 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Vivaldi Credo; Vivaldi Magnificat; M.Haydn Requiem Mass

Saturday 9th December 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 1)

Saturday 16th December 2017

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Arundel (Performance 2)

Saturday 21st April 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Mass in C Minor K427 ‘Great’; Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem

Saturday 20th October 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Vaughan Williams Dona Nobis Pacem; Elgar The Spirit of England

Saturday 8th December 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 15th December 2018

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.00pm concert
Programme: Carols at Christmas

Saturday 30th March 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Messiah

Saturday 13th July 2019

Venue: Barnham Community Hall, Yapton Road, Bognor Regis PO22 0AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Songs from Musical and Film

Saturday 19th October 2019

Venue: Arundel Cathedral, London Road, Arundel BN18 9AY
Times: 7.30pm concert
Programme: Pergolesi Stabat Mater; Albinoni Concerto for Two Oboes; Zelenka Miserere

     Ashdown Sinfonia
Monday 17th December 2018

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Academic Festival Overture; Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Shostakovich Symphony No.12

Sunday 7th April 2019

Venue: St.Stephen’s Church, Gloucester Road, London SW7 4RL
Times: 6.00pm concert
Programme: Liszt Les Préludes; Ravel Pavane pour une Infante Défunte; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

     Ashdown Singers
Saturday 14th October 2017

Venue: Church of St.Mary the Virgin, 5 Nursery Field, Buxted, Uckfield TN22 4NG
Times: 7.30pm concert
Programme: Not advised

Sunday 3rd December 2017

Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Sunday 10th December 2017

Venue: St.Denys’ Church, Rotherfield, East Sussex TN6 3LG
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

Wednesday 13th December 2017

Venue: The Alma Arms, Framfield Road, Uckfield TN22 5AJ
Times: 8.00pm performance
Programme: Carols at The Alma

Wednesday 28th March 2018

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Daley Requiem; Stainer The Crucifixion - Excerpts

Saturday 28th April 2018

Venue: St.Thomas à Becket Church, Framfield, Uckfield TN22 5NH
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Spirit of Spring’ - to include Daley Requiem and works by Pergolesi, Palestrina, Haydn and Schubert

Saturday 30th June 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Ringmer, East Sussex BN8 5JX
Times: 7.30pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period

Wednesday 11th July 2018

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 8.00pm concert
Programme: Music of the Great War Era, to include Elgar Scenes from the Bavarian Highlands and popular songs of the period. (Uckfield Festival Concert)

Saturday 10th November 2018

Venue: St.Peter’s Catholic Church, Portland Road, Hove, East Sussex BN3 5GD
Times: 7.30pm concert
Programme: Remembrance Concert: Dvořák Mass in D; Parry Songs of Farewell

Sunday 2nd December 2018

Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell - A joyful selection of carols and seasonal songs

Sunday 9th December 2018

Venue: Christ Church, Maresfield, Fairwarp, Uckfield TN22 3BE
Times: 3.00pm concert
Programme: Sing Nowell - A joyful selection of carols and seasonal songs

Saturday 13th April 2019

Venue: St.Thomas the Apostle Church, 1 The Close, Corseley Road, Groombridge, Tunbridge Wells TN3 9SE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ and music for Holy Week

Wednesday 17th April 2019

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: To include Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’ plus Music for Holy Week

Saturday 22nd June 2019

Venue: Church of St.Andrew and St.Mary, Fletching, Uckfield TN22 6SS
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening - works TBC

Friday 28th June 2019

Venue: Cornerstone, 74 New Town, Uckfield, East Sussex TN22 5AE
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Evening - to include Monteverdi Selva Morale e Spirituale - Beatus Vir; Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest and music by Stanford, Schubert, Fauré and others

Saturday 2nd November 2019

Venue: Church of St.Mary the Virgin, 5 Nursery Field, Buxted, Uckfield TN22 4NG
Times: 3.00pm concert
Programme: To include Vivaldi Gloria RV589 with an assortment of Anthems, Partsongs, Motets and Madrigals

Sunday 8th December 2019

Venue: St.Thomas More Church, 54 Sutton Road, Seaford BN25 1SS
Times: 3.00pm concert
Programme: Carols Old and New

     Ashford Baroque Ensemble
Saturday 8th June 2013

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Saturday 15th June 2013

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: Not advised
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Mozart Serenade No.13 ‘Eine Kleine Nachtmusik’; Palestrina Sicut cervus

Sunday 14th December 2014

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Vivaldi Gloria RV589; Bach Motet ‘Komm, Jesu, Komm’; Vaughan Williams Fantasia on Christmas Carols; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Sunday 4th December 2016

Venue: St.Mark’s Church, 17 St.Mark’s Road, Teddington TW11 9DE
Times: Not advised
Programme: Handel Messiah

Saturday 23rd September 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Boyce Symphony No.4; Avison Concerto in G Minor Op.6 No.1; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Vivaldi Concerto for Two Oboes RV535; Mozart Violin Concerto No.3; Linley The Duenna - Overture

Saturday 2nd December 2017

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm
Programme: Handel Messiah - Part 1

Saturday 28th April 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Torelli Trumpet Concerto in D G1; Boyce Symphony No.2; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.5; Vivaldi Concerto Grosso in D Minor Op.3 No.11; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.1; Boyce Symphony No.6; Torelli Trumpet Concerto in D G10

Saturday 9th June 2018

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 7.30pm concert
Programme: Albinoni Sinfonia in G Si8; Vivaldi Trio Sonata in C Op.1 No.3; Quantz Flute Concerto in G QWV5:173; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Telemann Ouverture Suite in A Minor TWV55 a2

Saturday 6th October 2018

Venue: St.Nicholas’ Church, Church Square, Shepperton TW17 9JY
Times: 4.00pm concert
Programme: Not advised

Saturday 3rd November 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.30pm concert
Programme: Sir T.Arne Overture No.5 in D; C.P.E.Bach Cello Concerto in A Minor; Albinoni Adagio for Organ and Strings; J.Stamitz Symphony in B Flat; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 4; Haydn Symphony No. 59 ‘Fire’

Sunday 9th December 2018

Venue: Church of St.Mary the Virgin, Church Approach, Stanwell TW19 7JS
Times: 7.45pm concert
Programme: Vivaldi Concerto in E Minor RV134; Stradella Sinfonia No.2 in A Minor; Albinoni Sonata a Cinque Op.2 No.3; Corelli Concerto Grosso Op.6 No. 8 ‘Christmas’

Saturday 9th March 2019

Venue: St.Mark’s Church, Alma Road, Reigate RH2 0DA
Times: 7.00pm concert
Programme: Haydn Mass No.11 ‘Nelson Mass’; Vivaldi Concerto for Two Trumpets; M.Williamson Procession of Palms; Goodall Love Divine

Sunday 14th April 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2NY
Times: 6.30pm concert
Programme: Handel Messiah - Part 2: First half

Saturday 29th June 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2PL
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn Symphony No. 6 ‘Le Matin’; Fasch Sonata for Two Oboes and Two Bassoons; Telemann Klingende Geographie; C.P.E.Bach String Symphony No.2 in B Flat; Haydn Symphony No. 8 ‘Le Soir’

Sunday 8th December 2019

Venue: St.Matthew’s Church, Church Road, Ashford, Middlesex TW15 2PL
Times: 7.45pm concert
Programme: Boyce Symphony No.3; Albinoni Sinfonia in G Si8; Gallo Trio Sonata No.1 in G; Allegri Notte d’Amore - Primo Ballo; Allegri Notte d’Amore - Quarto Ballo; Pisendel Concerto in E Flat; Telemann Sinfonia Melodica; Handel Organ Concerto in F ‘The Cuckoo and the Nightingale’

     Ashford Choral Society
Saturday 18th November 2017

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Alexander’s Feast

Saturday 16th December 2017

Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert

Saturday 10th March 2018

Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: Not advised
Programme: Fauré Requiem; Vaughan Williams Mass in G Minor

Saturday 12th May 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Brahms Nanie; R.Strauss Four Last Songs; Brahms Requiem

Saturday 17th November 2018

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Bach Christmas Oratorio - Parts 1, 2, 3

Saturday 22nd December 2018

Venue: St.Mary the Virgin Church, Tufton Street, Ashford TN23 1QG
Times: 7.30pm concert
Programme: Christmas Carol Concert, to include Britten A Ceremony of Carols

Saturday 23rd March 2019

Venue: Wye Church, Church Street, Wye, Ashford TN25 5BN
Times: 7.30pm concert
Programme: Mozart Requiem Mass; Britten Rejoice in the Lamb

Saturday 4th May 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Verdi Requiem

Saturday 23rd November 2019

Venue: Collyer-Ferguson Hall, University of Kent, CT2 7NB
Times: 7.30pm concert
Programme: Handel Ode for St.Cecilia Day; Britten St.Nicolas

     Ashtead Choral Society
Saturday 4th November 2017

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Fauré Cantique de Jean Racine; Fauré Requiem - Excerpts; Duruflé Four Motets on Gregorian Themes; Poulenc Quatre Motets pour le Temps de Noël; Debussy Images Oubliées; Rachmaninov All-Night Vigil (Vespers) - Excerpts

Saturday 2nd December 2017

Venue: Ashtead Peace Memorial Hall, Woodfield Lane, Ashtead KT21 2BE
Times: 10.00am to 12 noon
Programme: Coffee and Carols for Charity

Saturday 24th March 2018

Venue: Epsom Playhouse, Ashley Avenue, KT18 5AL
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night at the Opera - programme to include Bizet Les Pêcheurs de Perles - Au fond du temple saint; Verdi Nabucco - Va, pensiero; Bizet Carmen - Toreadors’ March

Saturday 16th June 2018

Venue: St.George’s Church, Barnett Wood Lane, Ashtead KT21 2DA
Times: 7.30pm concert
Programme: Music for a Summer Evening - programme TBC

Saturday 1st December 2018

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Britten A Ceremony of Carols; Bernstein Chichester Psalms; Jenkins A Celebration of Christmas; Steadman Ashtead Psalms

Saturday 6th April 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: Haydn The Creation

Saturday 15th June 2019

Venue: St.George’s Church, Barnett Wood Lane, Ashtead KT21 2DA
Times: 7.30pm concert
Programme: ’Transatlantic Melodies’ - to include Chilcott A Little Jazz Mass and music by Shearing and Copland

Saturday 2nd November 2019

Venue: St.Martin’s Church, Church Street, Epsom KT17 4PX
Times: 7.30pm concert
Programme: A Night of Baroque Music: Handel Coronation Anthems - Zadok the Priest; Hummel Mass in B Flat; Vivaldi Gloria RV589

     Aylesbury Consort of Voices
Saturday 16th February 2019

Venue: Holy Trinity Church, 134 Wycombe Road, Prestwood, Great Missenden HP16 0HJ
Times: 7.30pm concert
Programme: How Do I Love Thee - Works TBC

Thursday 18th April 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 12.45pm concert
Programme: Lunchtime Concert of Madrigals and Motets

Saturday 22nd June 2019

Venue: St.Mary Magdalene Church, Stoke Talmage, Oxford OX9 7EV
Times: 6.30pm concert
Programme: Music for a Summer’s Day

Saturday 16th November 2019

Venue: St.Mary the Virgin Church, Lower Road, Hardwick, Aylesbury, Bucks. HP22 4DT
Times: 7.30pm concert
Programme: Raise the Roof! Works by composers including Stanford, Purcell, Monteverdi, Byrd, Elgar and Whitacre

     Aylesbury Symphony Orchestra
Sunday 15th November 2009

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Khachaturian Masquerade Suite; Rodrigo Concierto de Aranjuez; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 17th January 2010

Venue: Aylesbury Civic Centre, Market Place, Aylesbury HP20 1UQ
Times: 3.30pm concert
Programme: Family Concert ‘Dance and Music’, including Saint-Saëns Danse Macabre; Ponchielli La Gioconda - Dance of the Hours; Kleinsinger Tubby the Tuba; Coates Dambusters March; Mendelssohn A Midsummer Night’s Dream - Dance of the Clowns

Sunday 14th March 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: J.Cohen Quiet Music; Bruch Scottish Fantasy; Vaughan Williams Symphony No.2 ‘London’

Sunday 16th May 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Beethoven Piano Concerto No.3; Sibelius Symphony No.1

Sunday 7th November 2010

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Walton Spitfire Prelude and Fugue; Elgar Sea Pictures; Boughton Symphony No.3

Sunday 6th February 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Weber Der Freischütz - Overture; R.Strauss Horn Concerto No.1; Schumann Symphony No.4

Sunday 8th May 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Liszt Piano Concerto No.1; Nielsen Symphony No.1

Sunday 6th November 2011

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Elgar Imperial March; Beethoven Triple Concerto; Tchaikovsky Symphony No.4

Sunday 5th February 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Barber Adagio for Strings; Barry Dances with Wolves - Concert Suite; Coates Dambusters March; Moross The Big Country; Shore Lord of the Rings - Symphonic Suite; Steiner Gone with the Wind - Suite; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth; Williams Harry Potter - Symphonic Suite; Williams Star Wars - Suite

Sunday 6th May 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Rachmaninov Piano Concerto No.2; Mahler Symphony No. 1

Sunday 24th June 2012

Venue: Not advised
Times: Not advised
Programme: Popular Concert, including Grieg Peer Gynt - Suite No.1: Morning; Ketelbey In a Persian Market; Khachaturian Spartacus - Adagio; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Sibelius Finlandia

Sunday 18th November 2012

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Alfven Swedish Rhapsody No.1; R.Strauss Four Last Songs; Prokofiev The Love for Three Oranges - Suite; Poulenc Les Biches - Suite

Sunday 3rd February 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 3.30pm concert
Programme: Tchaikovsky Eugene Onegin - Polonaise; Grieg Piano Concerto; Dvořák Symphony No.7

Sunday 21st April 2013

Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Schumann Konzertstück for Four Horns and Orchestra; Bruckner Symphony No.4

Sunday 30th June 2013

Venue: Sir Henry Floyd Grammar School, Oxford Road, Aylesbury HP21 8PE
Times: 3.30pm concert
Programme: Vaughan Williams The Wasps - Overture; Britten The Young Person’s Guide to the Orchestra; Offenbach Orpheus in the Underworld - Overture; J.Strauss (II) Thunder and Lightning Polka; Saint-Saëns Danse Macabre; J.Strauss (I) Radetzky March; Tchaikovsky Overture ‘1812’

Sunday 17th November 2013

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.30pm concert
Programme: Verdi Nabucco - Overture; Mahler Lieder eines Fahrenden Gesellen; Tchaikovsky The Nutcracker - Excerpts

Sunday 9th February 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Rimsky-Korsakov Sinfonietta on Russian Themes; Tchaikovsky Piano Concerto No.1; Sibelius Symphony No.7

Sunday 4th May 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Parry Symphonic Variations; Bruch Violin Concerto No.1; Dvořák Symphony No.8

Sunday 29th June 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Music from Shows and Films, including Coates Dambusters March; Walton Spitfire Prelude and Fugue; Goodwin 633 Squadron plus music from My Fair Lady, The Sound of Music, Carousel and Oklahoma!

Sunday 16th November 2014

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Holst A Somerset Rhapsody; Vaughan Williams Symphony No.3 ‘Pastoral’; Beethoven Symphony No.6 ‘Pastoral’

Sunday 8th February 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Brahms Hungarian Dances - No.5; Tchaikovsky Violin Concerto; Sibelius Symphony No.2

Sunday 10th May 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Mussorgsky Boris Godunov - Prelude; Mussorgsky Boris Godunov - Polonaise; Rachmaninov Rhapsody on a Theme of Paganini; Shostakovich Symphony No. 5

Monday 29th June 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: A.Newman 20th Century Fox Fanfare; Williams Star Wars - Suite; Barry Dances with Wolves - Concert Suite; Williams Harry Potter - Symphonic Suite; Williams Schindler’s List; Shore Lord of the Rings - Symphonic Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth

Sunday 15th November 2015

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 5.30pm concert
Programme: Brahms Tragic Overture; Brahms Concerto for Violin and Cello; Brahms Symphony No.2

Sunday 7th February 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Scottish Landscapes: Arnold Overture ‘Tam O’Shanter’; Gade Scottish Overture ‘In the Highlands’; MacCunn The Land of the Mountain and the Flood; Arnold Scottish Dances; Bruch Scottish Fantasy

Sunday 8th May 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Bach Chaconne in D Minor (arr.Busoni); Beethoven Piano Concerto No.3; Wagner Parsifal - Transformation Music; Mendelssohn Symphony No.5 ‘Reformation’

Sunday 26th June 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Family Concert: Humperdinck Hänsel und Gretel - Overture; Mussorgsky Night on a Bare Mountain; Ravel Mother Goose - Suite; Tchaikovsky Sleeping Beauty - Suite; Stravinsky The Firebird - Berceuse and Finale

Sunday 13th November 2016

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Korngold Violin Concerto; Rachmaninov Symphony No.2

Saturday 4th February 2017

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 7.30pm concert
Programme: Rossi The Battle of the Somme (Film screening with live orchestra)

Sunday 7th May 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: Gershwin Rhapsody in Blue; Márquez Danzón No.2; Dvořák Symphony No.9 ‘From the New World’

Sunday 25th June 2017

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 4.00pm concert
Programme: R.Strauss Also Sprach Zarathustra - Sunrise; Williams Hook - The Flight to Neverland; Williams Jaws - Suite; Williams Star Wars - Suite; J.Strauss (II) Waltz ‘The Beautiful Blue Danube’; Silvestri Back to the Future - Suite; Badelt Pirates of the Caribbean; Giacchino Star Trek - Into Darkness: Symphonic Suite

Sunday 19th November 2017

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Verdi La Forza del Destino - Overture; Bizet Carmen - Excerpts; Tchaikovsky Symphony No.5

Sunday 4th February 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Huppertz Metropolis - Film Score - Film screening with live orchestra

Sunday 29th April 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Mendelssohn Calm Sea and Prosperous Voyage; Arnold English Dances - Set No.1; Arnold English Dances - Set No.2; Arnold Trumpet Concerto; Elgar Enigma Variations

Sunday 24th June 2018

Venue: Aylesbury Vale Academy, Paradise Orchard, Berryfields, Aylesbury HP18 0WS
Times: 4.00pm concert
Programme: Williams Jurassic Park - Highlights; Williams Close Encounters of the Third Kind - Excerpts; Morricone Gabriel’s Oboe; E.Bernstein The Magnificent Seven; Zimmer Gladiator - Music from the Film

Saturday 24th November 2018

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Borodin Prince Igor - Overture; Rachmaninov Piano Concerto No.2; Tchaikovsky Symphony No.1 ‘Winter Daydreams’

Saturday 9th February 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Delius A Village Romeo and Juliet - Walk to the Paradise Garden; Tchaikovsky Fantasy Overture ‘Romeo and Juliet’; Rimsky-Korsakov Scheherazade

Saturday 27th April 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Schubert Rosamunde Incidental Music - Overture; Brahms Violin Concerto; Schumann Symphony No.1 ‘Spring’

Saturday 6th July 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Film Music Concert - to include Barry Dances with Wolves - Concert Suite; B.Gray Thunderbirds March; Williams E.T. The Extra Terrestrial - Adventures on Earth; Williams Harry Potter - Symphonic Suite; Williams Schindler’s List; Silvestri Back to the Future - Suite; Williams Star Wars - Suite; Williams Hook - The Flight to Neverland

Saturday 23rd November 2019

Venue: St.Mary’s Church, Church Street, Aylesbury HP20 2JJ
Times: 7.30pm concert
Programme: Elgar Overture ‘Froissart’; Mendelssohn Violin Concerto; Mahler Symphony No. 1